CÜ Cypriotische primeuraardappels, Hollandser kan 't niet Menu als opening lamsvleesseizoen OMAAK REDACTIE HENRIÊTTEVAN DER HOEvÈj^^ Pleister op de wonde DONDERDAG 5 MEM 994 "a 3J I o £2 MENU VAN DE DAG voorl ichti ngsbureau voor de voeding MELOENCOCKTAIL MET GARNALEN (zie onderstaand recept) VLEESWARENSCHOTEL ASPERGES KRIELAARDAPPELEN Snijd ronde balletjes uit het vruchtvlees van een kleine meloen. Maak een saus van 7 dl yoghurt, 1 eetlepel magere slasaus (5% olie), 1 eetlepel tomatenketchup, 1 theele pel Madeira, 1 eetlepel Fijngeknipte peterse lie, paprikapoeder, peper en zout. Meng de meloenballetjes met 50 gram gewassen gar nalen en verdeel dit over twee coupes. Ver deel de saus over de coupes en garneer met. een toefje peterselie. Per persoon: 400 kilojoules, 95 kilocalo rieën, 8 g eiwit, 2 g vet, 14 g koolhydraten. GESTOOFD LAMSVLEES MET ABRIKOZEN (zie onderstaand recept) GESTOOFDE COURGETTE RUST HAZELNOOTMOUSSE Was 100 gram gedroogde abrikozen en laat ze in ruim water enkele uren weken. Snijd 200 gram magere lamslappen in blokjes en meng ze met peper, 1 uitgeperst teentje knoflook, 1 fijngesneden stukje ui, papri kapoeder en 1 eetlepel bloem. Bak het vlees in 1 eetlepel olie bruin. Voeg een mespuntje kaneel en 2 dl bouillon toe. Stoof het vlees 1 72 uur op een zacht vuur. Voeg de abrikozen en 1 eetlepel gembersiroop toe en stoof het geheel nog 30 minuten. Maak op smaak met peper en zout. Per persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo rieën, 23 g eiwit, 12 g vet, 32 g koolhydra- GEGRILLEERDE ROLLADE TUINBONEN AARDAPPELEN BANANENUS MET AARDBEIENSAUS (zie onderstaand recept) Pel 1 banaan en maak hem heel Fijn. Meng de banaan met 1 eetlepel citroensap. dl sinaasappelsap en 'h eetlepel suiker. Doe dit in een ijs-laatje en zet dit 2 uur in de diepvries. Roer het ijs na 1 uur goed door. Maak 200 gram aardbeien schoon, snijd ze klein en doe ze met 1 zakje vanillesuiker en 1 eetlepel citroensap in een kom en mix tot een gladde saus ontstaat. Verdeel het ijs over 2 coupes en giet de saus er op. Per persoon: 410 kilojoules, 100 kilocalo rieën, 1 g eiwit, 0 g vet, 24 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld v LIEVELINGSRECEPT Bij MEVROUW R. VAN D1JK-CASTRICUM UIT H1LLEGOM zijn ze liefhebbers van vis; liefst een beetje apart klaargemaakt. KABEUAUW MET CAMEMBERT De vis even zouten en in plakjes verdeeld in een ovenschaal leggen. Daarop de in plak ken gesneden, ontvelde tomaten. De papri ka fijnsnijden en er ook op leggen. De Ca- membert in plakken Nodig: 1 pak diep- snijden en over de vrieskabeljauw (4 groenten schikken, plakken); 1 groene Het geheel insme- paprika; 4 tomaten; 2 ren met crème frai bakjes crème fraiche, che. De oven op 200 doosje Camembert. graden C. voorver- warmen. Schotel in oven schuiven. Als de kaas goed gesmolten is. is het gerecht klaar. Als de kaas te bruin dreigt te worden schotel afdekken met folie. Serveren met stokbrood en een glaasje wijn. RECTIFICATIE: In het recept van vorige week is een fout geslopen. Er staat 120 gram aardappels, dat is wel wat weinig voor 4 personen. Het moet 1250 gram zijn. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,-. Dag van de smaak oor het eerst wordt er in Nederland (in na volging van Frankrijk) op 10 oktober aan staande een Dag van de Smaak gehouden worden. Keukenchefs uit vooraanstaande restaurants gaan op bezoek bij de hoogste klassen van het basisonderwijs, de groepen 7 en 8. Ze laten de kinderen kennismaken met al lerlei smaken en stimuleren hun belangstel ling voor lekker en vooral ook goed eten. De koks geven wat demonstraties en er is een wedstrijdje aan verbonden. Het gaat om het plezier dat je kunt beleven aan het eten en het bereiden ervan. De dag wordt georgani seerd door bij de organisatie Euro-Toques aangesloten restaurantkoks. Iets voor uw school om mee te doen? Meer informatie: Secretariaat Euro-Toques, Postbus 73, 4880 AB Zundert, 016 96- 72 907. Ieder jaar worden vanaf het eiland Cyprus per schip de eerste primeuraardappels naar het Europese vasteland vervoerd. Lekkere, vastkokende 'nieuwe' aardappels, waaraan de rode klei nog kleeft als een zweem van war me voorjaarszon. Aardappels uit Cyprus, maar dan wel een voorjaarsoogst met een Nederlands tintje. Cyprus, de streek waar de meeste aardappels vandaan ko men. De akkerbouwbedrijven hier, veelal familiebedrijfjes, zijn klein, zo'n 25 hectare. Het 'ra pen' van de aardappels tijdens de oogst, wordt voornamelijk door vrouwen gedaan. Machi nes komen er niet aan te pas, het 'lichten' van de knollen is handwerk. Dit om eventuele be schadigingen te voorkomen. De Cypriotische primeuraard appels zitten daardoor stuk voor stuk puntgaaf in de schil. Be mesting heeft op de vruchtbare akkers niet plaats en voor de noodzakelijke beregening wordt het water door kilometers lange pijpleidingen uit stuwmeren aangevoerd. Deze vorm van kunstmatige irrigatie is noodza kelijk, omdat het op Cyprus maar weinig regent. Al met al worden kosten noch moeite gespaard om een uit muntende kwaliteitsaardappel te produceren. Een primeur aardappel die een lange weg per koelschip heeft afgelegd, voor dat hij op ons bordje belandt. Maar wel een aardappel die niets van zijn versheid en Ne derlandse oorsprong heeft ver loren. RECEPT NIEUWE AARDAPPELTJES MET WARME VISPATÉ INGREDIËNTEN (hoofdgerecht voor 4 personen): 750 gram primeuraardappels; 500 gram gefileerde kabeljauw; zout; 2 eetlepels citroensap; ongeveer 0,5 dl room; 1 eiwit; 4 eetlepels fijngehakte peterselie. Voor de saus: 1 sjalotje; 2 dl witte wijn; scheutje droge witte vermouth; 1 dl visbouillon Op het eiland Cyprus in de Mid dellandse Zee nemen aardap pels een belangrijke plaats in. De export van vele aardappel rassen is voor het eiland een be langrijke bron van inkomsten De winteroogst, tussenoogst en voorjaarsoogst brengen voor treffelijke aardappels voort. De spring-crop, de voorjaars oogst, loopt van april tot juni. Dit is de tijd van de primeur aardappelen die, behalve uit Cyprus, ook uit andere landen rondom de Middellandse Zee afkomstig zijn, zoals Zuid-Span- je, Malta en Portugal. Maar ook Egypte teelt primeuraardappels. Maar wat velen niet weten is, dat al deze primeuraardappels voor een belangrijk deel van Nederlandse oorsprong zijn. Nederlandse exporteurs van pootaardappels vonden in Zuid-Europa voldoende moge lijkheden om er nieuwe aardap- pelrassen.te introduceren. Rode klei De Cypriotische primeuraardap pel is een vastkokende en zeer smaakvolle aardappel. In tegen stelling tot de bloemige pieper bevat hij minder zetmeel en blijft dus heel tijdens het koken. De Cypriotische primeuraardap pels vallen bij de Nederlander het meest in de smaak. Zo vanuit de Cypriotische bodem worden ze nu vers bij ons in de winkel aangeboden. De rode klei die vaak nog aan de aardap pels kleeft, is hun mediterrane visitekaartje. Deze rode grond is karakteris tiek voor het gebied Kok- kinochoria in het oosten van (van tablet); 1 dl slagroom; 50 g boter. VOORBEREIDEN: Schil de aard appels en was ze. Pel en snipper het sjalotje voor de saus. Snijd de vis in stukken en pureer hem in de keukenmachine of hak hem met een groot mes heel fijn. Meng een weinig zout, het ci troensap en de room door. Klop het eiwit goed los spatel het door de vispuree. Laat de puree minstens 1 uur in de koelkast opstijven. Meng door 7j deel van de pu ree 1,5 eetlepel peterselie. Ver deel de helft van het vismengsel over 4 kleine gladde pudding vormpjes of kopjes. Verdeel hierover de puree met peterse lie en ten slotte de rest van het nét-"* Kook voor de saus het fijnge hakte sjalotje met de wijn, ver mouth en bouillon in tot er 1 dl over is. Zeef het vocht. Voeg de room toe en kook dit weer tot ongeveer de helft in. BEREIDEN: Verwarm de voor op 180 graden C. Zet de vormpjes in een braadslede en vul de braadslede met kokend water. Laat de vis in ongeveer 25 minuten in het midden de oven gaar worden. Kook in tussen de aardappels in 20 mi nuten in weinig water met zout gaar. Haal de vispatés uit de oven en laat ze even staan. Breng de saus met de rest van de peterselie aan de kook en klop er boter klontje voor klont je door. Breng op smaak met peper en zout. Laat de saus niet meer koken. Keer de vormpjes ieder op een warm bord. Schep er 2 tot 3 eetlepels saus naast en garneer met een takje peterse lie. Serveer met de aardappel tjes en eventueel worteltjes en broccoli. BEREIDING IN DE MAGNE TRON: Vul 4 magnetronbesten- dige vormpjes met het vismeng sel. Zet in een kring in de mag netron en laat de patés op 400 gaar worden. Aubergines kun je heel goed combineren met tomaten, paprika e apart. Aubergine, de makkelijke exoot De aubergine, met z'n dieppaarse schil en champignonachtige smaak, is weer volop te koop, tot en met oktober. Al naar gelang het recept kunnen auber gines zowel gekookt, gesmoord, als gebak ken worden, in alle gevallen is de groente in ongeveer tien minuten gaar. Ze lenen zich heel goed om als zelfstandige groente gege ten te worden, gekookt met bijvoorbeeld een sausje of gebakken op de boterham. Ook komen ze uitstekend tot hun recht in combinatie met andere groenten, zoals to maat, paprika, ui en courgette, waaruit het bekende Zuidfranse smoorgerecht rata touille bestaat. Een smakelijk en bijzonder resultaat be reik je door halve, uitgeholde aubergines met partjes tomaat en gekruid (lams)gehakt te vullen en vervolgens onder een hete grill te zetten. De groentepulp met een uitje smoren, en opdienen met droge, geurige rijst. Een aantal praktische wetenswaardighe den: het formaat van een aubergine moet wel min-of-meer overeenkomen met haar gewicht; grote exemplaren die erg licht aan voelen zijn waarschijnlijk voos. Kleinere vruchten bevatten meestal ook minder zaadjes en hebben een minder stugge schil. Aubergines zijn niet langer dan een week houdbaar; bewaar ze bij voorkeur op een koele plek en altijd uit de buurt van andere groente- en fruitsoorten. Met name citrus vruchten hebben een verslappende uitwer king op aubergines, ze verliezen direct smaak en stevigheid. UIT VERRE KEUKENS Met de presentatie van 'een (Hollands) lamsvleesmenu voor de culinaire pers in het eethuis Het Oude Stadhuis van Mont- foort werd verleden week het lamsvleesseizoen 1994 officieel voor geopend verklaard. Het menu omvatte onder meer een Texels stoofpotje en, als hoofd gerecht, een gevulde lamsborst met geconfijte knoflook in lamsjus. Het was een prachtig menu, met louter bestanddelen die men fluisterend als restverwer- king betitelt. De nek, de schou der, de borst, de pootjes of de niertjes. Voor sommige slagers een doorn in het oog, maar voor de nieuwe garde koks een bron van inspiratie. De lamsvleesconsumptie in Nederland stijgt mondjesmaat. Jaarlijks eten we per persoon een onsje meer en de consump tie per hoofd van de bevolking is nu 1,2 kilogram. Voor de schapenhouders is lamsvlees geen vetpot. De concurrentie van lamsvlees uit Ierland, Enge land en Nieuw-Zeeland is moordend. De kwaliteit van Hollands lamsvlees is beroemd tot over onze landsgrenzen. Vooral in de horeca en in gespecialiseerde slagerswinkels vindt ons vlees gretig aftrek. Door de hogere produktiekosten zal Hollands lamsvlees vermoedelijk een be paalde exclusiviteit behouden. Hier volgen twee recepten, voor vier personen. LAMSBORST MET GECONFIJ TE KNOFLOOK INGREDIËNTEN: een uitge beende lamsborst; 2 bolletjes knoflook; 150 gram suiker; 150 cc water; een takje rozemarijn; 400 gram waspeen; 300 gram peultjes; boter; lamsfond (ingekookte lamsbouillon van de botten). BEREIDING: Knoflookteen- tjes pellen en tweemaal blan cheren in kokend water. Het overige water met de suiker op zetten en de geblancheerde teentjes knoflook toevoegen. Langzaam gaar maken in de zoete siroop. Rozemarijn fijnplukken. Maak een soort enveloppe van de lamsborst en wrijf deze in met peper en zout. Leg de ge confijte knoflookteentjes erin met de geplukte rozemarijn en vouw of rol het vlees dicht. Strak opbinden met slager- stouw en in boter aanbraden. Vervolgens zet men het vlees in een voorverwarmde oven op 170 graden C tot het van binnen gaar is. Jong lamsvlees heeft on geveer een half uur nodig, maar bij wat oudere, zwaardere die ren kost dit twee maal zoveel tijd. De peultjes en de waspeen worden gesneden en in heet water geblancheerd. Op smaak brengen met boter, zout en suiker. De braadjus en de lamsfond worden samen ingekookt voor de saus. Als de lamsborst gaar is, wordt deze in plakken gesne den van ongeveer een centime ter dikte. De plakken worden in de groente gelegd en met de jus óverschonken. TEXELS STOOFPOTJE INGREDIËNTEN: 2 kilo grofge- sneden lamspoulet (van de nek, borst of schouder); 500 gram aardappelen in blokjes van een centimeter; 500 gram grof gesnipperde ui; 300 gram prei in halve ringen; 100 gram boter;. 3 laurierbladeren; 6 pe perkorrels; tijm; een liter lams fond; 250 gram dungesneden witte kool; 250 gram ragdun- gesneden wortel; 20 gram bo ter; kerrie. BEREIDING: Boter smelten en de gezouten lamspoulet aan braden. Aardappel en ui toevoe gen en meefruiten. Laurierbla deren, tijm, peperkorrels en lamsfond toevoegen. Langzaam aan de kook brengen en na twintig minuten de prei toevoe gen en gaar maken in ongeveer anderhalf uur. Eventueel verder op smaak brengen. Witte kool en wortel aanfruiten in de boter en op smaak brengen met pe per, zout en een snufje kerrie. In het midden van het bord een bergje maken van de aan- gefruite kool en wortel en dit omringen met het gestoofde vlees en de gebonden saus. Creoolse taart Deze Creoolse taart geraspte kokos eet men als nagerecht of zo maar tussendoor bij een drankje. Essences en kaneel geven de bojo een heerlijk smaakje. Met behulp van diepge vroren geraspte kokos en cassave is deze taart snel klaar te maken, prefereert u het echte tropische handwerk koop dan een kokosnoot en drie tot vier grote cassavewortels en klief, schil en rasp alles zelf. Cassave of maniok is een enigszins glimmend bruine wortel met wit zet- meelrijk vruchtvlees dat de grondstof vormt voor het bindmiddel tapioca. Voor de boslandbewoners vormen de cassavewortels het hoofdvoed- sel, zij bakken er hun broden van, maar ook in tal van andere zoete en hartige gerechten wordt deze aardvrucht verwerkt, zowel ge kookt, gebakken als gefrituurd. BENODIGDHEDEN:400 gram diepge vroren fijngeraspte kokos; 1 kg diepgevro- Martha de Jager bracht uit het Caribisch gebied, waar zij en kele jaren woonde, een schat aan exotische recepten mee. Recepten van gerechten die ze at bij de buren en kreeg van vrienden, traditionele gerech- ren geraspte cassave; 4 ei eren; 150 gram suiker; I theelepel vanille essence; 1 theelepel amandel es sence; 2 theelepels ka neel; een halve theelepel zout; 100 gram rozijnen 50 gram gesmolten boter; een halve dl melk. De kokos en cassave ont dooien. De eieren met de suiker luchtig kloppen en de essences toevoegen. De kaneél, het zout, de ge wassen rozijnen, de ge smolten boter en de melk door de kokos en cassave mengen. De geklopte eie ren voorzichtig erdoor spatelen. Het beslag in een beboter- die bij bepaalde gelegenhe- de vuurvaste schaal gieten, den worden klaargemaakt. De schaal moet ruim 2 li ter kunnen bevatten. De oven voorverwarmen op 200 graden en de taart iets onder het midden in de oven plaatsen en in 60 tot 90 minuten gaar bak ken. TIP: Als verse cassave en kokosnoot wor den gebruikt, een deciliter melk meer toe voegen. De voorbereidingen voor het menu ter opening van het seizoen '94. Vijfdejaars leerlingkok Harm Hogen- doom (midden) wordt kritisch begeleid door meesterkoks (links) Cees Versteeg van het Slot Zeist en Joop Wijman van Het Oude Stadhuis. foto jurjen drenth BC Sinds kort zijn de capsules om die de hals van de wijnfles veran- jsch. derd. Uiterlijk lijken ze nog pre- ter cies hetzelfde maar daar is dan ner ook alles mee gezegd. Het ma- 'vijfi teriaal waar ze van zijn gemaakt sch heeft een andere samenstelling Var en is veel dunner. Onderzoeken'bru hebben uitgewezen dat de 'ou- |eer de' tin/lood capsules het milieuteer te veel vervuilden. Volgens de ger EG-verordening moeten alli wijnflessen die vanaf 1993 i ons land worden geïmporteerd voorzien zijn van de nieuwe capsules. Op zich een heel goede zaak, want het milieu is een kostbaar goed waarmee we zuinig or moeten springen. Aan de ande re kant moeten we als werkge ver in de horeca ook met ons personeel zuinig omspringen er dat heeft met de komst van de ze nieuwe capsule nogal wat voeten in de aarde. Op drukke avonden komen deze jongelie den meer dan eens met be bloede handen naar de keuken gerend omdat de nieuwe capsu-do les, na het afsnijden van het bo- oo venste gedeelte, vlijmscherpe ge1 randjes vertonen. Waarschijnlijk rot ontkurken de uitvinders van de spi capsule zelf geen flessen, want Hc anders hadden ze met dit bloe- vei dige euvel zeker rekening ge- gir houden. no Dat ik niet de enige ben die met M< dit ongemak te kampen heeft, po las ik in het 'culinair cahier', het fin onder-ons-boekje van Wijnko- re: pers Heeren van Heusden. Ab Hierin vestigt levensgenieter en Pieter Taselaar de aandacht op ha culinaire activiteiten en ontwik- lui kelingen in de horeca. In zijn kl< verhaal 'een doekje voor het M bloeden' getiteld, stelt hij vast M1 dat vooral de mensen die be- he roepshalve veel flessen ontkur- va ken zich letterlijk nog al eens in rn de vingers snijden. Een passen- D< de oplossing is er op het ogen- M blik nog niet maar we overwe- va gen, zo schrijft hij, om een deal dz te maken met een of andere pleisterfabrikant. Met iedere zending wijn zouden wat pleis ters of doekjes voor het bloeden meegestuurd moeten worden, zo meent hij. Hij raadt aan om de capsules onder de druppelrand af te snij-: den en dan met een mesje het hoedje eraf te wippen. In het zelfde verhaal schrijft Taselaar. dat men ook kan overwegen om de capsules af te schaffen, al- hoewel hij van mening is dat. 'een fles zonder zo'n fraai man chetje er een beetje al te bloot uitziet'. De capsule heeft echter ook een praktische kant. Zij be schermt de wijn voor invloeden van buitenaf. Lang voordat de capsule bestond werd de fles in lak gedompeld en dat verklaart waarom ouderwetse kurketrek- kers soms een kwastje opzij van het handvat hebben. Dat is be stemd om de lakkruimels na het breken weg te vegen, zodat ze niet in de flesmond terecht ko men. Volgens de informatie van - Pieter Taselaar wordt de ouder- wetse lakmethode nog steeds toegepast bij exclusief gedistil leerd zoals de Mare de Grancey c en de Calvados Huard. Hoe het ook zij, voorlopig zul- v len we nog even moeten 'bloed- z en'voor het milieu. Voor het - personeel hebben we een extra voorraad pleisters ingeslagen. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal r ook Handig Voor diepvrieszakken r fie of een zak chips heeft I*> Toppits handige sluitklemmen, die de zaak hermetisch afslui ten. Ze zijn gemaakt van polya mide en per 5 stuks verpakt. Prijs/ 5,15.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 30