'Lubbers heeft Brinkman afgebrand' Ina Brouwer is ondertussen wel gewend aan desillusies Feiten &Meningen Petje af voor Ina Het nieuwe pak van Wim Kok De oplettende TV-kijker is het dinsdag avond 3 mei, verkiezingsavond, direct op gevallen. Kok heeft gewoonlijk iets blauwigs of grijzigs aan, maar dit keer was de leider van de PvdA gekleed in een deftig grijs pak met brede krijtstreep. Het kostuum van de bedachtzame bankier, waarin Kok zich nog nimmer aan den volke heeft getoond. De media-adviseurs hebben hier kennelijk goed over nagedacht. Kok moest ons niet worden gepresenteerd als de voorman van de arbeiderspartij, maar als de staatsman die het minister-presidentschap niet meer kan ontgaan. En zo is het maar net. Indien Kok zich weet te beheersen en zijn hand niet over speelt is hij de volgende minister-president van het Koninkrijk der Nederlanden. De kans dat hij zijn hand overspeelt is overi gens miniem. Deze machts-politicus heeft er de afgelopen jaren blijk van gegeven over veel geduld en een groot incasseringsver mogen te beschikken. Zeker geen bevlogen leider van een brede politieke beweging. Wèl een koele schaker die zijn beurt kan af wachten en op het autistische af weet wat hij wil. Daar is hij niet gemakkelijk van af te brengen en, naar op 3 mei is gebleken, met resul- Ondertussen toont deze gang van za- ken wel aan dat er iets grondig mis is met onze parlemen taire democratie. De kiezer heeft een PIM FORTUYN aardverschuiving medewerker veroorzaakt door het kabinet Lub- bers-Kok een on genadig pak op zijn lazer te geven. Het is in onze parlementaire geschiedenis nog niet eerder vertoond. De regeringspartijen CDA en PvdA mogen res pectievelijk twintig en twaalf kamerzetels inleveren. Doordat het land al sinds jaar en dag wordt overspoeld met opiniepeilingen kon Kok zijn verlies van twaalf Kamerzetels feitelijk presenteren als winst. Natuurlijk, hij maakte de opmerking dat ook zijn partij een gevoelig verlies heeft geleden, maar zijn collega's van het CDA kunnen een nog gro ter verlies noteren. Door dat historische verlies van het CDA kon Kok zich presente ren als de leider van de grootste partij en dat liet hij merken ook. Zijn rede voor de aanhang van de PvdA op de verkiezings avond was dan ook van de triomfantalisti- sche soort. Mijn collega's en ik kregen het fors ingepeperd. Hij heeft twaalf zetels ver loren maar is mooi de grootste. In ons land kan straks de verliezer op het schild worden geheven en worden beloond met het hoog ste ambt: miinister-president. Dat smaakt wrang voor de kiezer die niet op de PvdA heeft gestemd en de winnaars D66 en WD aan zo'n klinkende overwinning hebben ge holpen. Het wordt tijd dat we voor dit hoog ste ambt maar eens verkiezingen gaan uit schrijven, opdat de minister-president rechtstreeks door ons, de kiezers, wordt ge legitimeerd. En laat de man of vrouw dan ook meteen maar het recht om zijn eigen ministersploeg samen te stellen. Ik ben be nieuwd of D66 zijn spilpositie in de forma tie zal gebruiken om deze dringende nood zakelijke verandering door te voeren. Overigens zal het kabinet-Kok het kabinet worden van de verbroken verkiezings"belof- ten. Kok heeft campagne gevoerd met de leuzen, 'rust op het front van de sociale ze kerheid' en 'zo mogelijk herstel van de koopkracht van de minima'. De economi sche positie van ons land op het wereldto neel is echter dermate slecht en verslechtert nog steeds, dat hij deze leuzen niet zal kun nen realiseren. Ingrepen in de sociale voor zieningen zijn onvermijdelijk willen we die 1,5 miljoen Nederlanders weer aan de slag kunnen helpen. PvdA'ers als kamerlid prof. Van der Ploeg en voorzitter Rottenberg be grijpen dat en werken al voorstellen uit. We krijgen onder Kok dus een herhaling van zetten en weer diezelfde teleurstelling on der de mensen die denken dat ze veilig zijn in de handen van de PvdA. Zo'n kabinet kan niet erg lang zitten, zou je zo denken. Maar onder Kok is niets ondenkbaar, zo we ten we inmiddels. Het tweede kabinet-Den Uyl is er dan toch bijna twintig jaar na dato, gekomen. Wie had dat kunnen denken. En heeft de goede Joop den Uyl kunnen be vroeden, dat het er zo zou uitzien? Uw scri bent komt nu even bij van deze uitslag, maar zal de politieke ontwikkelingen van scherp commentaar blijven CDA-kenner professor Maas vindt dat Brinkman moet aftreden, maar: Daags na het ongekende debacle van het CDA verkeert professor Maas nog in een lichte staat van verbijstering. Dat komt niet in de laatste plaats doordat hij zichzelf een verwijt maakt. Hij heeft namelijk geen geloof willen hechten aan voorspellende signalen. „Een mij zeer vertrouwd CDA- kamerlid, afkomstig uit de oude KVP, zei mij anderhalfjaar geleden al: Let op, Elco Brinkman wordt nog vóór de verkiezingen afgebrand door zijn eigen mensen". Maas is niet alleen hoogleraar, maar ook di recteur van het befaamde Centrum voor parlementaire geschiedenis van de Katho lieke Universiteit Nijmegen. In die functie is hij de opvolger van wijlen professor Duijn- steel kenner van de KVP en later het CDA. Alleen om die reden al wordt Maas geacht goed op de hoogte te zijn van het wel en wee in de christen-democratie. Dus heeft hij de afgelopen weken vaak aan die uit spraak van dat kamerlid teruggedacht. ,,Het is toch wel heel curieus dat die voorspelling zo precies is uitgekomen". Nog curieuzer is dat het afbranden van de CDA-lijsttrekker volgens de informant van Maas op gang gebracht zou worden door premier Lubbers. „De man ging er op dat moment vanuit dat Lubbers twijfelde aan zijn kansen voor de opvolging van Delors als voorzitter van de Europese Commissie en dat hij er belang bij zou hebben om te rug te kunnen komen als minister-presi dent. Dus was het voor Lubbers van belang dal hij bij de kabinetsformatie een grote rol zou kunnen spelen. Want dan zou men hem, ook vanuit de andere partijen, heel goed hebben kunnen vragen om het alsje blieft nóg eens vier jaar te doen. Ja, onder die omstandigheden wil iedereen het nog wel een keertje doen. Zo hebben we er in de parlementaire geschiedenis al meer gehad. Een man als Jelle Zijlstra liet zich ook graag smeken omdat hij op die manier bijna een blanco volmacht kreeg". Bedoelt Maas dat minister-president Lub bers bewust bezig is geweest de door hem zelf op het paard getilde opvolger te be schadigen? „Ja, je bent wel gedongen dat te gaan denken. Het is de enige manier om een ratio in het gedrag van Lubbers van de laatste maanden te ontdekken. Ook Wiegel dacht er zo over. Nog niet zo lang geleden zei hij in een gastcollege tegen mijn studen ten: wat moet de man anders gaan doen? In het familiebedrijf Hollandia Kloos zitten zijn broers niet op hem te wachten. En het is natuurlijk zo dat het ambt van minister president iets verslavends heeft". ONVERDIEND De hoogleraar brengt de rol van Lubbers in de afgelopen maanden zo onder de aan dacht omdat hij geen andere verklaring heeft voor de plotselinge ineenstorting van het CDA. „Begrijp me niet verkeerd, de kie- Maas: „Een man als Jelle Zijlstra liet zich ook graag smeken omdat hij op die r r bijna een blanco volmacht kreeg". zers hebben altijd gelijk. Maar objectief ge zien was er geen reden voor deze nederlaag van de christen-democratie. De afgelopen twaalf jaar is het CDA van grote betekenis geweest voor het bestuur van dit land. Ter wijl eerst de WD en later de PvdA in grote wanorde kwam te verkeren, was het CDA de enige stabiele factor in ons land. Het is nog geen jaar geleden dat de partij terecht blaakte van zelfvertrouwen. En dan in een tijdbestek van hooguit vier maanden raakt zij in een vrije val". Maas wijst erop dat zoiets zich nog nooit eerder in de na-oorlogse geschiedenis van ons land heeft voorgedaan. Maas stelt dat het debacle vooral is terug te voeren op de lotgevallen van Brinkman. „Hij doet mij al tijd aan Schmelzer (KVP-leider in jaren zes tig, RH) denken. Een beetje te perfect. Schmelzer worstelde met hetzelfde pro bleem. Ook hij kwam niet warm over bij de kiezers. Herinnert u zich nog het 'Het dag boek van een gladde tekkel' over hem? Dat werd zijn politieke dood. Ik ben ervan over tuigd dat Brinkman, net als Schmelzer, het goed gedaan zou hebben als premier. Als hij maar de kans had gekregen". „Doordat hij de hele verkiezingstijd is aan gevallen. Althans vreemd bejegend. Niet in de laatste plaats door Lubbers. Er is geen premier geweest die zich op deze wijze in de verkiezingen heeft gemengd. Ik heb gek scherend gezegd dat Lubbers er alles aan heeft gedaan om ervoor te zorgen dat hij de laatste christen-democratische premier van Nederland is geweest". Gelooft Maas dan niet dat Lubbers te goe der trouw was? De premier heeft zelf steeds verklaard dat zijn uitspraken over Brinkman uit het verband waren gerukt. De professor kijkt peinzend: „Dan blijf je toch met het punt zitten dat de man ruim elf jaar lang op De deceptie van 1986 kwam keihard aan. De ontluistering van 1994 doet het doek defini tief vallen. Ina Brouwer heeft bijster weinig plezier beleefd aan haar fractievoorzitterschap pen. De gewezen CPN'ster houdt het na de onverwachte verkie zingsnederlaag van dinsdag de finitief gezien in de politiek. Haar gok om met compaan Mo hammed Rabbae als duo-lijst trekkers Groen Links verder op te stoten in de vaart der volke ren, is ronduit mislukt. Groen- Links zakte dinsdag in weerwil van eerdere florissante opinie peilingen van zes zetels terug naar vijf. Ina Brouwer (44) trekt haar conclusie: over en sluiten. Als er iemand is die kan mee praten over desillusies bij ka merverkiezingen, is het Ina Brouwer wel. In 1986 was het al raak, en niet zo'n beetje ook. Tot verbijstering van velen werd onder haar leiding de toenmali ge CPN van drie zetels totaal weggevaagd. De niet al te fijnzinnige CDA'er Hans Gualthérie van Weezei gaf haar de volgende dag nog eens een trap na: „Zo, nu kun je eindelijk eens iets zin vols gaan doen, een kind krijgen of zo". Zo gezegd, zo gedaan. Maar Brouwer schrijft ook een boek: Tussentijds. En daarin wordt de CPN in feite ten grave gedragen. jont zich in Tus- het eerst voorstan- grondige hergroe- vorm en inhoud' ter linkerzijde van het politieke spectrum in Nederland, de PvdA en D66 inbegrepen. Voor het eerst spreekt zij zich uil voor een fusie tussen PPR, PSP en CPN. In 1989 is zij een van de mede-vormgevers van Groen- Links, het samenwerkingsver band van PSP. PPR. CPN en EVP. Brouwer krijgt op de kan didatenlijst vanuit de CPN- bloedgroep de derde plaats en keert terug in de Kamer. Als 'first lady' Ria Beckers Brouwer sentijds vooi pertng Ina Brouwer tijdens haar laatste persconferentie als politica: „Mijn ambitie ligt bij het fractievoorzitterschap, niet bij het kamerlidmaatschap." foto ani gaande de kabinetsperiode aan kondigt het welletjes te vinden, werpt Brouwer zich in 1993 na lang wikken en wegen in de strijd als lijsttrekker. Maar al leen en uitsluitend als duo met Mohammed Rabbae, want zij vindt de functie te zwaar om al leen te vervullen. Tot enige ver rassing wint het koppel Brou- wer/Rabbae het uiteindelijk van tegenstrevers Rosenmöller/Sip- kcs en zes individuele mede kandidaten. Brouwers politieke carrière startte verrassend en veelbelo vend. Begin jaren zeventig is Ina Brouwer een van die vele halve en hele academici en studenten die - deels uit protest tegen de Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam en deels uit behoefte een anti-kapitalistisch gemoed met echte arbeiders te delen - lid worden van 's lands meest verguisde partij, de CPN. Een wat onbegrepen stap voor een dochter van een Gro ningse politiecommissaris. Vooral de legendarische CPN'er en stakingsleider Fré Meis, met wie de in Groningen gevestigde sociaal advocate veel te maken heeft, trekt haar over de streep. Daarna gaat het snel. In 1981 komt zij als betrekkelijk onbe kende in de communistische gelederen in de Tweede Kamer. Hoewel Brouwer zelf geen uit gesproken voorvrouw van de fe ministische beweging is, zien velen in en buiten de gestaalde kaders van CPN haar keus als een opportunistische, die tege moet moet komen aan de toe nemende kritiek van CPN-femi- nistes op traditionele voorlieden als Marcus Bakker en Joop Wolff. In 1982 schopt Ina Brouwer het zelfs tot fractievoorzitter als opvolgster van Marcus Bakker, sinds jaar en dag het gezicht van de partij in het parlement. In 1982 is zij lijsttrekker en be houdt de CPN de drie zetels: Ina Brouwer, Marius Ernsting en Evelien Eshuis. De verkiezings campagne van 1989 gaat falie kant mis: alles weg. In 1989 volgt de come-back via Groen Links. Ina Brouwer baart even daarna het nodige opzien door een gooi te doen naar het burgemeesterschap van Zaanstad. Dat blijkt een maatje te groot. Zij werpt zich op de inhoudelijke discussie binnen Groen Links en scheidt een lijvig rapport af over 'de vernieuwing van de politieke cultuur'. In de notitie pleit Brouwer voor meer aandacht voor hoofdlijnen. Groen Links moet de politieke prioriteiten niet langer laten dicteren door de van hot naar her springende ka meragenda. Kamerleden moe ten meer in de maatschappij staan en zich niet langer als tachtig uur per week aan het Binnenhof werkende vergader- slaven gedragen. Dat is uitgerekend de reden waarom Brouwer in 1993 alleen opteert voor het lijsttrekker schap als zij een maatje krijgt om de partijleiding te delen. Haar keuze voor de toen 51-jari ge directeur Mohammed Rab bae van het Nederlands Cen trum Buitenlanders, voedt bij menigeen in het Groen Links kader het wantrouwen tegen de politieke handigheid van Ina Brouwer. De uit Marokko af komstige Rabbae zou het im mers als mede-lijsttrekker stellig goed doen bij 'migrant-vriende lijke' leden van Groen Links. Brouwer en Rabbae winnen in oktober 1993 in het partijre ferendum met 51,1 tegen 47,7 van het duo Paul Rosenmöller en Leonie Sipkes. Eerder heb ben zij al laten weten dat als zij zegevieren, Brouwer zich gaat richten op d$ belangrijke debat ten in de Kamer en Rabbae op het dagelijkse werk in de fractie. „Mijn ambitie ligt bij het frac tievoorzitterschap en niet bij het gewone kamerlidmaat schap", stelde Brouwer in mei 1993 bij haar kandidaatstelling. Het had zo mooi kunnen we zen, maar het heeft niet zo mo gen zijn. De zuigkracht van de PvdA in de nek-aan-nek race met het CDA om wie de groot ste partij zou worden, is Groen- Links volgens Brouwer fataal geworden. DEN HAAG ERIC VAN DER MEULEN Het moet negen jaar geleden geweest zijn, na de verkiezingen van 1985. Ik onderbrak de uitslagen- avond op de televisie voor een pilsje om de hoek, een beetje onthutst door zoveel kiezersgeweld. Achter de toog stond Harry. Zijn snor nog treuriger dan anders. Harry was een rooie. Niet zomaar rood, neen, Harry was een communist. Wij stam gasten wisten dat en we waren gekomen om hem op te vrolijken. Want de communisten waren die avond weggevaagd. In tegenstelling tot alle voor spellingen in één klap alledrie de" zetels kwijt. Weg CPN. Nooit meer van gehoord. Harry was niet te troosten, maar het bier vloeide die avond rijkelijk en ons geld bleef op zak. Het was -de tijd van de politieke vernieuwing. Wie Gorbatsjov was wist nog bijna niemand, maar achteraf kun je zeggen dat de val van de Muur toen al een beetje in de lucht moet hebben gehangen. De communisten in Nederland waren in twee kampen verdeeld. Enerzijds de oude gestaalde ka ders, die van geen wijken wilden weten, anderzijds de hervormers, die de CPN wilden ombouwen tot een fatsoenlijke partij. Aanvoerder van die laatste groep was Ina Brouwer. Binnen de partij had Ina het pleit gewonnen. Ze nam het estafettestokje over van de legendarische Marcus Bakker en voorspelde een glorieuze toe komst voor links Nederland. Hoe treurig was haar afgang. Met de CPN verdween Brouwer uit de Ka mer, om pas vier jaar later, dankzij de vorming van Groen Links, onopvallend in de bankjes terug te keren. Door het voortijdig afhaken van Andrée van Es (ex-PSP) en die grande dame van radicaal-links, Ria Beckers (ex-PPR), trad Brouwer vorig jaar weer voor het voetlicht. En tot ieders verrassing won zij met politieke partner Mohammed Rabbae het par tij-referendum over de vraag wie dit jaar de lijst van Groen Links moest aanvoeren. Brouwer was terug en haar kansen leken prachtig. In de peilin gen scoorde Groen Links steevast een paar zetels winst. De dreun van dinsdagavond moet net zo hard zijn aangekomen als die van negen jaar geleden. Volkomen onverwacht incasseerde Groen Links een pijnlijk zetelverlies, ook al viel die nederlaag in het niet bij het gigantische pak slag dat de kiezers CDA en PvdA toebrachten. Ina Brouwer trok gisteren de conclusie uit haar tweede grote nederlaag. Ze laat haar kamerzetel over aan nummer zes op de lijst, Tara Oedayraj Singh Varma, die daarmee de eerste zwarte vrouw in het Nederlandse parlement zal worden. Intussen heeft Ruud Lubbers, de leider van het weggehoonde kabinet, zich kandidaat gesteld voor een Europese topfunctie. Elco Brinkman schuift weer gewoon op de voorste rij van de CDA-bank- jes. En Wim Kok maakt zich na zijn tweede kolos sale nederlaag in twee opeenvolgende parlements verkiezingen op voor 'het torentje', waar traditio neel de premier zetelt. Alleen Ina heeft de stem van de kiezer goed ge hoord en dat siert haar. Petje af voor Ina. ONNO HAVERMANS een uiterst gehaaide manier met de media is omgegaan. Hij moet dus vertrouwd zijn met de effecten van hetgeen hij in de media over Brinkman zou loslaten. En als het hem dan nog één keertje was overkomen... Maar het gebeurde drie, vier keer. Dan ga ik vraagtekens zetten". Maas ziet ook een bevestiging in het feit dat Lubbers op de avond van de verkiezingen zijn kandidatuur stelde als voorzitter van de Europese Commissie. „Kennelijk was hij er dus al lange tijd mee bezig. Dan was het op zijn minst fair geweest als hij zich zeer te rughoudend in de campagne had opge steld. Dat is ook gebruik in ons land. Men sen als Piet de Jong en Jan de Quay (KVP- premiers in de jaren zestig, RH) hielden zich buiten de verkiezingsstrijd. Zij gaven hooguit steun aan hun partij en de lijsttrek ker daarvan. En dat is echt niet zo moeilijk hoor, om duidelijk steun te geven aan je ei gen eerste man. Welnu, toch heeft Lubbers dat niet gedaan. Dat hij alleen al de sugges tie wekte dat ook iemand anders dan Brink man wel voor het premierschap in aanmer king zou kunnen komen... Dat was toch on gehoord!". AFTREDEN Wat ook de reden mag zijn van het verlies van het CDA, daarmee verandert er niets aan de feiten. Wat moet zij doen om de schade te beperken? Maas, resoluut: „Hoeveel sympathie ik ook voor Brinkman heb, hij moet terugtreden. Dat betekent overigens niet dat hij hele maal uitgerangeerd moet worden. In het nieuwe kabinet is vast een plek waar zijn kennis en ervaring heel goed van pas kan komén". Maas wijst ook op de gebeurtenissen in de WD in 1986. „Nijpels verloor toen tien ze tels en werd door zijn eigen fractie de wacht aangezegd. Alleen maakte de WD toen de fout dat zij hem nog liet onderhandelen in de formatie. Dat heeft-ie trouwens niet slecht gedaan. Maar een beschadigd ie mand is niet de eerst aangewezen onder handelaar. Kok en Van Mierlo zien hem ha- 1 tiiüriijk graag komen. Als hij een klein beetje lastig wordt, zeggen zé gewoon 1 zachtjes in zijn oor: min twintig..."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2