Afbraakvoetbal Arsenal succesvol Karei Schimmel wil igenlijk niet stoppen Tony Rominger ongenaakbaar Paul Haarhuis na winst op Nargiso tegen Medvedev Engelse boksers eisen maatregelen Sport Den Haag op rand van de afgrond ■i—donderdag 5 mei 1994 chef willem spierdijk. 071 -356464. plv -chef RO8 onderwater. 071-356463 Vanavond afscheidsduel UVS-Lugdunum voor Zilveren Molen teiden rob onderwater et frisse tegenzin gaat Karei ichimmel op afscheidstoernee. Leidenaar moet stoppen net scheidsrechteren, maar ei- fcenlijk wil hij helemaal niet. ichimmel is bijna 50 en moet Iranwege die pensioengerechtigde' leeftijd fhaken. Hij probeert 'Zeist' net een op papier gezette Noodkreet op andere gedachten brengen. „Scheidsrechters bie voor 1 augustus 50 worden, noeten stoppen. Ik ben 10 juli jarig. Ik heb gevraagd of ze de faatum van 1 augustus naar 1 ju li willen verplaatsen. Da's wel zo ■eerlijk, halverwege het jaar." Schimmel weet natuurlijk be ker. Nog even en dan zit het er 'op. Vanavond mag hij LTVS - Lugdunum (19.30 uur) fluiten, pe finale van de Zilveren Molen. Prachtig vindt-ie dat, een belo- [ningvoor gedane arbeid. 1 Karei Schimmel is een mar kant figuur. Een eigenzinnig ty pe, een scheidsrechter die zijn [eigen' wedstrijd floot. Gele {kaarten? „Die trek ik nooit. Al thans, bijna nooit. Ik heb het iniet zo op scheidsrechter die peel schrijven. Ik hoorde er eens [eentje spreken op een bijeen komst. Meldde de man trots dat hij vanwege die gele kaarten de kas van de bond toch maar mooi had gespekt. Ik walg van puike opmerkingen." Karei Schimmel heeft nimmer ;de top in het amateurvoetbal bereikt. Dat had een reden. Ka- rel had het niet zo op conditie- testen. Als voetballer van UVS was hij al niet een van de ijve- rigsten. „Drie keer trainen on der Piet Kantebeen, nou dan weet je het wel. Nee, dat was niks voor mij." Zonder de noodzakelijke con ditietest promoveerde Schim mel naar de KNVB. „Ik had last van een knieblessure. Die was allang over toen ik die test moest doen. Maar ik hield me maar van de domme. Ha, ha." Een paar jaar later werd Schim mel voor een dilemma ge plaatst. Conditietest lopen of stoppen met fluiten. „Toen heb ik gezegd: ik stop er ermee. Maar mooi dat ik mocht blijven. Die man van de scheidsrech- terscommissie kneep een oogje dicht." Taal En zo fluit Schimmel nog steeds zijn wedstrijden zonder een ijzersterke conditie. „Laat ik het zo zeggen. Ik heb dermate goe de ogen dat ik met een gerust hart een beslissing op veertig meter afstand kan nemen", grinnikt hij. Schimmel beleefde zelden vervelende momenten op het voetbalveld. „Omdat ik de taal spreek. Daar gaat het om. Ik be grijp het spel en de jongens. Dan stuit je nooit op proble men." Twee negatieve ervarin gen staan hem nog voor de geest: „RKWIK tegen SM Hille- Saudi-Arabië verliest van Bolivia cannes Saudi-Arabië heeft in de voorbereiding op het WK voet bal opnieuw een oefenwedstrijd verloren. Na nederlagen tegen Griekenland (1-5) en Polen (0-1) was gisteren WK-ganger Bolivia met 1-0 te sterk. Het duel werd voor 700 toeschouwers gespeeld in Cannes, waar de Saudi's een trainingskamp hebben belegd. Erwin Sanchez scoorde in de 79ste minuut. Aanvallers Kerrigan: 18 maanden cel portland De aanvallers van kunstrijdster Nancy Kerrigan zijn tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De rechter in Portland, in de Amerikaanse staat Oregon, strafte Shawn Eek- hardt, Shane Stant en Derrick Smith alledrie even streng. Het drietal zat sinds 14 januari in voorarrest. Eckhardt was de persoonlijke lijfwacht van Harding, de concurrente van Kerrigan, die later bekende van de aanslag te hebben geweten. Stant sloeg Kerrigan op 6 januari met een ijzeren staaf tegen haar been, Smith bestuurde de vluchtauto. Commissie bestudeert Duiiidigt wassenaar Een commissie onder voorzitterschap van Jacques Ruts, oud-voorzitter van PSV, gaat de toekomst van de Renbaan Duindigt in Wassenaar in kaart brengen. De commissie is in het leven geroepen door de Stichting Exploi tatie Nederlandse Staatsloterij en de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Het is de bedoeling het centrum voor draf- en ren sport op de bestaande locatie te ontwikkelen tot een baan van internationale allure. Om de exploitatie van de baan kostendek kend te maken is de verwachting dat het geheel een multifunc tioneel karakter zal krijgen. De commissie zal tevens bezien wel ke alternatieve locaties in de Haagse regio geschikt zijn, indien de plannen op de huidige baan niet te verwezenlijken zijn. Naast Ruts maken Van Leeuwen (directeur Nederlandse Hippi sche Sportbond), Looman (namens het bedrijfsleven) en Milders (directeur Duindigt) deel uit van de commissie. Het onderzoek dient in het najaar te zijn afgerond. andorra.anp Tony Rominger blijft in de Spaanse bergen ongenaakbaar. In de tiende etappe toonde de leider van de Vuelta opnieuw zijn overmacht. De Zwitser liet de zege van de koninginnerit van Igualada naar het hooggele gen Andorra weliswaar aan de Columbjaan Angel Camargo, maar zette op de laatste 200 meter zonder al te veel inspan ningen een eindsprint in. Hij gaf zijn mede-achtervolgers Zülle en Zarrabeitia het naldj- ken en voegde weer enkele se conden toe aan zijn voorsprong. Een groep van elf renners brak na 66 kilometer de koers. Het elftal ging met 43 kilometer per uur over de wegen. Gert-Jan Theunisse kon dit tempo niet volgen en haakte al snel af. De Spanjaard Galarreta begon al leen aan de klim van de Alto de Comela, één* van de drie cols van de eerste en de buiten cate gorie. Hij bereikte als eerste de top, op 3.56 gevolgd door een groep van 35 met daarin alle fa vorieten onder wie ook Erik Breukink. Koploper Galarreta kwam in de afdaling van de tweede col, de Alto de Ordino, ten val. De vangrail behoedde hem voor een duik in de diepte. Hij werd bijgehaald door een groep van dertig achtervolgers. Rominger werd daarin omringd door zes ploegmaten. Het Bane- stoteam probeerde het de 33-ja- rige Zwitser nog wel lastig te maken, maar kon niet op tegen de overmacht van Mapei-Clas, de ploeg van de gele truidrager. Züll^ en Zarrabeitia, de naas te 'belagers' van Rominger, ble ven de gehele etappe in het wiel van de Zwitser. Aan het begin van laatste klim moest Breukink uit het nog dertigkoppige groepje lossen. Camargo de marreerde in de slotfase van de rit, waarin de renners regen, kou en wind moesten door staan, De Colombiaan kwam met een voorsprong van 23 se conden als eerste over de streep. Rominger eindigde als tweede, op enkele tellen ge volgd door onder anderen Zülle en Zarrabeitia. Breukink kon zich opnieuw niet met de aller- besten meten en kwam met een achterstand van 3.21 als negen tiende binnen. Tristan Hoffman, oud-Neder lands kampioen, stapte na vijf tig kilometer van zijn fiets. Hij verstuikte eerder deze week bij een valpartij de rechterenkel en had niet voldoende kracht om bergop te rijden. De Pool Jasku- la, derde na Indurain en Romin ger in de Tour '93, verscheen niet aan de start. Hij had aan het begin van de Ronde van Spanje al aangekondigd dat hij als vporbereiding op de Giro slechts mee zou rijden tot An dorra. gersberg op 21 oktober vorig jaar. Die wedstrijd moest ik sta ken. En een keer bij Leonidas, in Schiebroek. Moest ik twee man wegsturen, maar dan kon ook niet anders. Beide elftallen wilden niet voetballen, dan is er voor alle scheidsrechters geen beginnen aan." De fijne momenten zijn talrij ker. „Ik moest Roodenburg 2- RKAW 2 fluiten. Isaac van Weerlee was trainer en Rooden burg kon kampioen worden bij winst. Roodenburg staat voor. de wedstrijd loopt naar zijn ein de. Ik denk: ik laat Isaac 'ns even lekker zweten. En ja hoor, Isaac begint te schreeuwen toen de wedstrijd volgens hem was afgelopen. 'Tijd, tijd', riep hij. Ik lachte me rot. Zes minuten liet ik doorspelen. Komt Isaac naar me toe. 'Wat maak je me nou, we kunnen kampioen worden en dan doe je dit.' Ik zeg: joh dat wist ik allang en als het ge vaarlijk was geworden had ik af gefloten. Als je dat gezicht had gezien, prachtig." Nog een 'wedstrijdje of vier, vijf, dan zwaait Schimmel af. „Was ik maar later geboren. Dan had ik me echt op de scheidsrechterij gegooid. Want fluiten bij de profs is het mooi ste wat er is. En die duizend piek was ook mooi meegeno men. Voor het mooie had ik ei genlijk te veel hobby's. Ik vind alles leuk." Karei Schimmel: „Ik heb het niet zo op scheidsrechters die veel schrijven.' Asprilla mist grote vorm Na 24 jaar heeft Arsenal weer een internationale prijs gewonnen. De Londe- naren versloegen gisteren in Kopenhagen in de Euro- pa-Cup-2-finale Parma met 1 -0. Daarmee redde de ploeg van trainer George Graham voor volgend sei zoen deelneming aan Eu ropees voetbal. kopenhagen anp Voor Graham had de overwin ning een bijzondere betekenis, hij was er in 1970 ook al bij. Toen nog als speler van The Gunners, die destijds in de fina le van de beker der Jaarbeurs steden, de voorloper van de UEFA-Cup, Anderlecht versloe gen. Het is de zevende keer dat een Engels team 'de beker der bekerwinnaars won. Titelverdediger Parma begon als favoriet aan de wedstrijd, pij Arsenal ontbraken de Deense middenvelder John Jensen en aanvaller Ian Wright. Vooral het verlies van de spits, die in de halve finale tegen Paris Saint Germain tegen een 'domme' tweede kaart aanliep, baarde Graham zorgen. Zonder Wright komt de Engelse ploeg maar moeizaam tot scoren. In zijn plaats speelde de pas 19-jarige lan Selley. De ploeg van trainer Nevio Scala kon daarentegen aantre den in de sterkst mogelijke op stelling. Scala kende zelfs een luxe-probleem. Eén van de vier buitenlanders moest op de tri bune plaatsnemen. De Colom biaanse steraanvaller Faustino Asprilla en de Zweedse scha duwspits Tomas Brolin zijn 'ze- kerheidjes', zodat de trainer moest kiezen tussen de Belg Georges Grün en de Argentijn Roberto Sensini. Scala gaf de voorkeur aan de Zuidameri kaan, hoewel Grün al jaren in dé hoofdmacht speelt. Alan Smith van Arsenal (tweede van Van de tribune in het met 33.765 toeschouwers sfeervolle Idraetsparken in Kopenhagen zag Grün zijn team sterk ope nen. Al na drie minuten leek Brolin te scoren uit een typisch Parmezaanse aanval. Rechts achter Bennarivo stoomde, zoals op links zijn collega Di Chiara vaak deed, met de bal aan de voet richting de achter lijn. Zijn voorzet was weliswaar op maat, maar Brolin miste het doel op een haar. Tien minuten rechts) scoort de enige en winnende later leek de Zweed wel te sco ren. Na een geslaagde samen werking tussen de drie vedetten van Parma (Zola, Asprilla en Brolin) schoot laatstgenoemde de bal tegen de paal. Scherper Dat het vizier van de Londense spits Alan Smith scherper stond, bewees hij in de 21ste minuut. Zonder dralen haalde hij, op de rand van het strafschopgebied, met links doeltreffend uit. Voor goal voor zijn ploeg. de lange spits was het pas zijn tweede doelpunt in de Europa Cup. Eerder stond hij aan de basis van de 7-0 zege die Ar senal in de achtste finales be haalde op Standard Luik. De onverwachte treffer bracht de Italianen van hun stuk. As prilla miste de grote vorm die hij in de kwartfihales tegen Ajax nog veelvuldig ten toon spreid de. De Colombiaan, die vorig jaar in de met 3-1 gewonnen fi nale tegen Antwerp ontbrak, be moeide zich meer met scheids rechter Krondl dan met het spel. Het leverde hem vlak voor rust een gele kaart wegens pra ten op. Bovendien was hij te vaak uit op eigen succes. hamburg» anp/rtr Na Richard Krajicek heeft ook Paul Haarhuis de derde ronde van de open Duitse tenniskam pioenschappen bereikt. Haar huis won gisteren in Hamburg met tweemaal 6-2 van de Itali aan Diego Nargiso. De partij van Jacco Eltingh tegen de Zweed Magnus Larsson werd een dag uitgesteld wegens re gen. In Rome won Brenda Schultz in de tweede ronde met 6-1 6-3 van de Amerikaanse Shaun Stafford. Claire Wegink en Nico le Muns-Jagerman werden uit geschakeld. De als derde ge plaatste Gabriela Sabatini ver loor eveneens, met 4-6 3-6 van Irina Spirlea uit Roemenië. Haarhuis komt in de derde ronde uit tegen Andrej Medve dev. De Oekraïner is op het Ro- thenbaum-complex als vierde geplaatst, tien posities hoger dan Haarhuis. Óp de wereld ranglijsten bedraagt het verschil veertien plaatsen: Medvedev 8, Haarhuis 22. In Monte Carlo won de Oekraïner vorige maand in de finale van Sergi Bruguera. Twee dagen later ervoer hij hoe betrekkelijk toptennis kan zijn. In München verloor Medvedev gelijk van de Zuidafrikaan Ondruska. In Noord-Duitsland had hij de eerste ronde vrij, in de tweede ronde vormde de Duitser Karbacher geen obsta kel. 6-2 6-3. Michael Stich, nummer één op de plaatsingslijst, had het gisteren moeilijk. Tegen Emilio Sanchez, de oudste telg van de Spaanse tennisfamilie. verloor de Duitser de eerste set met 4-7 in de tiebreak. In de tweede set stond Stich met 4-3 voor toen de regen verder spelen onmo gelijk maakte. In Halle, in het oosten van Duitsland, kan dat volgende maand niet gebeuren. Daar vindt het eerste indoor- grastoernooi ter wereld plaats. Het toernooi om de Italiaanse vrouwentitel krijgt een nieuwe winnares. Titelverdedigster Ga briela Sabatini verloor in Rome in twee sets van Spirlea. Op Foro Italico won de Argentijnse twee jaar geleden haar laatste fi nale, toen tegen Monica Seles. Sabatini probeerde het nog in 34 toernooien, maar zakte door alle nederlagen op de wereld ranglijst van de derde naar de zevende plaats. Zeven keer was ze in Rome, zeven keer haalde ze ten minste de laatste vier. „Dit was één van mijn slecht ste partijentreurde ze na de 4- 6 3-6. De Italiaanse kranten schreven over een blessure, de tennisster ontkende. „Ik voel me fysiek in topconditie." Engelse profboksers hebben met onmiddellijke ingang ingrij pende wijzigingen in de medische begeleiding geëist. Dit naar aanleiding van de dood van zwaar-bantamgewicht Bradley Sto- ne afgelopen week. De associatie van Engelse boksprofessionals (PBA) vraagt on der meer om mogelijkheden tot hersenonderzoek aan de ring en een verplichte observatie van 24 uur in een ziekenhuis van alle I boksers die in een partij knock out zijn gegaan of zwaar op het hoofd zijn getroffen. Het bestuur van de Engelse profbond (BBBC) kreeg gisteren een zes punten omvattend eisenpakket aangeboden na een gesprek met vertegenwoordigers van de profs. De 23-jarige Stone stierf als gevolg van ernstige hersenbescha digingen na een gevecht op 27 april in Londen om de Britse titel I tegen Richie Wenton. De scheidsrechter stopte het duel in de tiende ronde omdat Bradley niet meer in staat was zich te verde digen. In een ziekenhuis hebben artsen nog geprobeerd het le ven van Bradley te redden door een bloedprop uit zijn hersenen te verwijderen. In het rapport 'Veiligheid boksen', dat in 1987 in opdracht van het ministerie van WVC werd samengesteld, zijn de meeste maatregelen die de Engelse profs nu voorstellen reeds aanbevo len voor Nederland. Dinsdag dient voor de rechtbank in Amster dam een kort geding van de profboksers Zieleman en Louati te gen de Nederlandse Boks Bond (NBB). Het tweetal kreeg op grond van een op 1 januari ingevoerd neuro-psychologisch on derzoek een startverbod opgelegd en vecht dat nu aan. den haag gpd ADO Den Haag dreigt uit het betaald voetbal te verdwij- nen. Met ingang van het ko mend seizoen krijgt de eer- ste-divisieclub uit de resi dentie geen licentie meer. Dat heeft het bestuur betaald 1 voetbal van de KNVB op ad- vies van de licentiecommis- I sie besloten. De grote schuldenlast en het feit dat Den Haag er niet j in is geslaagd voor het vol- gend seizoen een nieuwe hoofdsponsor te strikken, hebben tot deze beslissing geleid. Een woordvoerder van de KNVB stelde: „Er moet zeker een bedrag van vier miljoen gulden op tafel komen om Den Haag te red den." I Bij de FBO, de werkgevers- j I organisatie, had men uit Zeist officieel nog niks verno- i men. De WCS wenst zich vooralsnog ook te onthouden van ieder commentaar. Wel j heeft zij nog voor deze week 1 een gesprek gearrangeerd met de spelersgroep van de bedreigde club. Formule-I mag niet nog harder FOTO DICK HOGEWONING parus De internationale autosportfe deratie (F1A) heeft gisteren, in spoedberaad bijeen, een aantal veiligheidsmaatregelen geno men als reactie op de tragedie op het circuit van Imola afgelo pen weekeinde. Tijdens de Gro te Prijs van San Marino zondag kwam drievoudig wereldkam pioen Ayrton Senna om het le ven. Hij vloog door nog onopge helderde reden bij hoge snel heid uit de bocht en knalde bij na frontaal op een betonnen muurtje. Een dag eerder veron gelukte de Oostenrijker Roland Ratzenberger tijdens de training op bijna identieke wijze. FIA-voorzitter Max Mosley vertelde dat er bij de Grote Prijs van Monaco op 15 mei al veran deringen wordqn doorgevoerd om de risico's in de pitsstraat te beperken. Ook wil de FIA met spoed iets doen aan de enorme snelheden van de formule-1- bolides. De federatie denkt daarbij aan het verbieden van verdere aërodynamische aan passingen, maar vooral aan be perking van de maximale brandstoftoevoer naar de mo tor. Airbag Voorts gaat de FIA onderzoeken hoe het hoofd en de nek van de coureur beter te beschermen te gen de inwerkende krachten bij een botsing. Senna liep bij de crash ernstig hersenletsel op, Ratzenberger brak zijn nek door de plotselinge, gigantische ver traging. Een airbag kan een op lossing zijn. Mosley haastte zich te verkla ren dat de ongelukken op het Dino e Enzo Ferrari-circuit geen verband met elkaar hebben noch te wijten zijn aan de regle mentswijzigingen die de FIA dit seizoen doorvoerde. Het eerste onderzoek toonde volgens hem niets aan dat wijst op een verge lijkbare oorzaak of op onvol doende veiligheidsvoorzienin gen op het circuit. De ware toe dracht is mogelijk pas over een maand bekend. De Italiaanse autoriteiten hebben de gecrash te wagens in beslag genomen. Mosley maakte in Parijs be kend dat in Monaco in de pits een systeem komt dat ook in de Verenigde Staten bij de Indycar- races in gebruik is. De boxen worden zo geconstrueerd dat binnenkomende en vertrekken de wagens gedwongen zijn met minimale snelheid Ie rijden. Bovendien mogen mecani ciens alleen nog de straat op als ze daadwerkelijk aan het werk moeten. Ze mogen er niet staan te kijken naar de race, zoals in Imola. Ook zal waarschijnlijk, door loting, van te voren be paald zijn wanneer een coureur binnen mag komen om te. tank en of een nieuw setje banden te halen. Afgelopen weekeinde raakten vier mensen gewond bij een ongeluk in de pits door een wegvliegend wiel. Monaco De organisatoren van de GP van Monaco begroetten de maatre gelen met instemming. Voorzit ter Michel Boeri zei dat het be stuur even heeft overwogen het evenement op het nauwe stra- tencircuit van het prinsendom af te gelasten wegens de onge lukken in Imola. „Maar je kunt niet zomaar stoppen met zo'n belangrijke traditie in Monaco. De maatregelen van de FIA zijn heel logisch."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25