De laatste belediging van Frank Drebin 'Altijd vechten, altijd strijd...' Film Israëlische films bii X In Weiter Feme, so nah! loopt over van de citaten DONDERDAG 5 ME11994 Ander reglement Documentaire festival Amsterdam Het International Documentary Filmfestival Am sterdam (IDFA) wijzigt met ingang van het komende festival het reglement van het competitieprogramma. Het filmfestival wordt van 7 tot en met 15 december voor de 7e keer in Amsterdam ge houden. Door de wijziging kunnen Nederlandse films die al op televisie of in de bioscoop zijn vertoond, toch meedingen naar de Joris-Ivensprijs ter waarde van 10.000 gulden. De huidige spelregels sluiten die films uit voor competitie. Tot de regle mentswijziging is besloten omdat de afgelopen jaren films die zeker de moeite waard waren, werden uitgesloten van het com petitieprogramma, zo laat een woordvoerster weten. Zo vielen bij voorbeeld Het is een schone claggeweest, van Jos de Putter en Bewogen kopervan Johan van der Keuken buiten de boot. Van die laatste filmer zal tijdens het komende festival een beschei den retrospectief te zien zijn. Ook van de Poolse documentaire cinema staat een retrospectief op het programma. Hollywood gokt goed op nieuwe Grisham hollywood Studiomedewerkers van Universal Pictures kun nen opgelucht ademhalen. Thrillerauteur John Grisham heeft een eerste versie ingeleverd van zijn nieuwste juridische roman The Chamber, en alle betrokkenen waren enthousiast. De studio had zeven maanden eerder het recordbod van 3,75 miljoen dol lar gedaan op de filmrechten, nog voordat -Grisham iemand ook maar een letter had laten lezen. Nu de gok klaarblijkelijk juist is geweest, kunnen de voorbereidingen voor de verfilming begin nen. Ron Howard is de eerste keus voor de regie. Verfilmingen van Grishams boeken The Firm en The Pelican Brief waren elk bijzonder succesvol. Batman krijgt alsnog een Robin hollywood Batman krijgt eindelijk zijn Robin. Nadat een lan delijke speurtocht naar een nieuw gezicht vruchteloos bleek, hebben de makers van Bat mem III alsnog gekozen voor een be kende naam. Chris O'Donnell, bekend van Scent of a Woman en recentelijk The Three Musketeers, zal de gele maillot aantrekken. Overigens niet voor Tim Burton, de regisseur van beide voor gaande delen. Hij heeft verklaard niet langer geinteresseerd te zijn in de verdere avonturen van de Caped Crusader. Wel heeft hij een film rond Catwoman (Michelle Pfeiffer) gepland. Batman III (werktitel) zal nu door Joel Schumacher gemaakt worden. Flintstone-manie in voorbereiding Amsterdam» Nederland kan zich op gaan maken voor een nieu we filmhype. United Pictures International, de distributeur die Vorig jaar met zoveel succes Jurassic Park lanceerde, heeft nu een ware Flintstone-manie in voorbereiding. TheFlinstones, de gespeelde bewerking van de populaire Hanna-Barbera anima tie-reeks moet in de Verenigde Staten zijn bestaansrecht nog gaan bewijzen, maar reeds nu draait de merchandisingmachine op volle toeren. Een greep uit de Flintstone-artikelen die deze zomer de markt zullen overspoelen: diverse soorten speelgoed, schoenen, snoepgoed, papierwaren, kleding van sokken tot ba bypakjes, dekbedovertrekken, boeken en ansichtkaarten. Een bekende snackbarketen zal Stenen Tijdperk maaltijden gaan verzorgen, en in het Museum van de Twintigste Eeuw loopt reeds een tentoonstelling over de cartoonfiguurtjes. The Flirts to nes werd geproduceerd door Steven Spielberg en heeft in de hoofdrollen John Goodman, Rick Moranis, Elizabeth Perkins en Rosie O'Donnell. De film gaat op 21 juli in Nederland in premie- FILMS IN LEIDEN LVC toont The Hit en The Snppper voorbeschouwohok annemiek ruy- X-theater. Haarlemmerstraat 52, Leiden: Israëlisch filmfestival, 9, 10 en 11 mei. aanvang steeds 19 uur. LVC, Breestraat In samenwerking met de joodse studenten- en jongerenvereni ging in Amsterdam, houdt het X-theater komende week een Israëlisch filmfestival. In totaal zullen 9 films van Israëlische makelij te zien zijn. 'Jacobs LaddeT, een korte stu dentenfilm (9 mei, 19 - 19.30 uur), gaat vooraf aan de hoofd film 'Tel Aviv stories' (19.30 uur). Om half elf die avond be gint 'Amazing Grace', een film waaraan de korte studentenfilm Yael, Bhai and half of Menashe' voorafgaat. Dinsdag 10 mei staat in het teken van Cup Final van Eran Riklis (aanvang 22 uur). Het is juni 1982. Israël valt Libanon binnen. De Israëlische sergeant Cohen, op weg naar het wereld kampioenschap voetbal in Spanje, wordt opgeroepen. Tij dens een patrouille worden hij en zijn commandant Gallili ge vangen genomen door de PLO. Cup Final is het verhaal van de zeven dagen durende gevan genschap van Cohen, gecon centreerd op de bijzondere vriendschap tussen de sergeant en de Palestijnen. Een vriend schap gevoed door voetballief de. Voorafgaand aan Cup Final is A wedding in Galilee ie zien, een Israëlisch - Arabische film die om 19.00 uur begint. In een Arabisch-Palestijns dorpje heerst de krijgswet. Het dorps hoofd vraagt de Israëlische au toriteiten om een tijdelijke op heffing van het uitgaansverbod, vanwege het huwelijk van zijn zoon. Hij krijgt toestemming, maar dan moeten de Israëli wel als eregasten worden uitgeno digd. De film won onder meer de prijs van de internationale kritiek in Cannes. De Israëlische filmregisseur en scriptschrijver Yair Lev houdt woensdag 11 mei om half tien een lezing over de ontwik keling van de film in Israël. Lev maakte films, documentaires en was onder meer docent aan de 'School of Cinema and Televi sion' in Jeruzalem en aan het Is raëlische Film Instituut. Om deze lezing heen is een programma van drie films ge drapeerd. Te beginnen met Bells rang for Rosa' van Ofra Abramoye (19.00 uur). De film is gebaseerd op de novelle The large woman of the dreams van Yehoshua Kenaz. De film be handelt de wrede, gewelddadige relatie tussen een blinde vrouw en haar buren. De hoofdfilm deze avond is Because of that war van Orna Ben Dov-nic, een documentaire over de ouders die de holocaust hebben over leefd. (19.30 uur). Het festival besluit met Late summer blues (22.00 uur). Stephen Frears Engelse films staan de komende tijd centraal in het LVC. The Hit van Stephen Frears met John Hurt en Terence Stamp bijt het spits af. Het is een van Frears' beste films. Een onvoorspelbare thriller over de gangster Willie die zijn maten erbij lapt en de benen neemt met poet en al. Tien jaar later wordt de reke ning vereffend op de Spaanse hoogvlakte. Van Frears is ook The Snapper, naar het tweede deel van de door Roddy Doyle geschreven trilogie Barrytown. The Snapper is een hilarische zedenschets over een dochter van een arbeider uit Dublin die zwanger raakt van diens pub- maatje. Naked Gun 33 1/3 is even hilarisch als zijn voorgangers Wie genoten heeft van de eerste twee Naked Gt/n-films, kan zonder schroom zijn lachspieren laten masseren bij de derde aflevering uit de serie rond inspecteur Frank Drebin en zijn collega's van Police Squad. Want Naked Gun 33 1/3The Final Insult is even hilarisch, flitsend, vermakelijk en onderhoudend als de eerste twee films. De formule blijkt nog steeds niet versleten voor wie ge voelig is voor de specifieke humor van de gebroeders Da vid en Jerry Zucker en hun filmbroeder Jim Abrahams. film. recensie The Naked Gun. Te z henk maurits i: Lido 1. Leiden, Euro 1, Alphen, Odeon 1 Haag. Al een aantal jaar werkt dit trio nu samen en produceerde naast de succesvolle Naked Gi//?-trilo- gie, onder andere films als Air plane, Top Secret en Kentucky Fried Movie. Het drietal schijnt het patent te hebben op een ty pe komedie dat soms balan ceert op de rand van de onder- broekenlol, maar dat toch pret tig verteerbaar is door de kiete lende persiflages op andere films en de steeds weer verras sende woord- en beeldgrappen. Al kan ik me ook heel goed voorstellen dat vooral vrouwen zich ontzettend zullen storen aan dit soort 'grote jongens'- films waarin vrouwen alleen als lustobject fungeren. Zo ook in Naked Gun 33 1/3, het in het oog springende film debuut van Anna Nicole Smith, in 1993 Playmate van het jaar en in ons land in één klap be kend geworden als fotomodel voor de nachtkleiding van H M (Hennes Mauritz). Een reclamecampagne die door het hoge pin up-gehalte leidde tot een ware jacht op de posters met Anna Nicole Smith. Ook in Naked Gun 33 1/3 is Anna Nico le Smith met haar weelderige vrouw die je niet het hoofd kunt zien. Ze lijkt een kruising tussen Marilyn Monroe, Jayne Mansfield en Mammie van Doren, de klassie ke seksbommen uit. de jaren vijftig en zestig. Voor Smith zelf is MM haar grote voorbeeld, ze schijnt zelfs te wonen in hetzelf de appartement waarin Monroe is overleden. In de Naked Gun 33 1/3 heeft ze een bijrol als Tanya, het liefje van een criminele bommen- gooier, maar het is typisch weer zo'n mannengrap van de Zuc ker Brothers om haar eerst als verpleegster te introduceren bij een zaadbank. Alle grappen die te bedenken zijn rond zo'n zaadbank worden door de Zuc- kerbaby's volledig uitgemolken wanneer inspecteur Frank Dre bin (Leslie Nielsen) zich daar meldt om Tanya te bespionne- ren. Drebin blijkt sinds zes maanden getrouwd en gepen sioneerd te zijn, maar zijn ex- collega's kunnen het nog niet zonder hem en dus komt hij achtereenvolgens in een zaad bank, de gevangenis en tot slot in het Dorothy Chandler Pavil joen terecht bij de jaarlijkse Os car-uitreiking. De film start overrompelend met een knipoog naar de be roemde trappenscène uit de Inspecteur Frank Drebin (Leslie Nielsen) wordt geholpen door zuster Tanya (fotomodel Anna Nicole smith) in Naked Gun 33 1/3. filmklassieker Pantserkruiser dinosaurus (een knipoog naar Potemkin van Eisenstein, ook zonder die film te kennen zit je meteen op het puntjë van je stoel om daarna in een soort rollercoaster van titelbeelden te worden meegesleept van een wildwaterbaan naar een bob- sleebaan, overgaand in een he- licoptervlucht tussen de rotsen van de Grand Canyon en een ruimtegevecht uit Star Wars, om uiteindelijk te worden ver pletterd onder de voet van een Jurrasic Park). Na dit spetteren de begin kan het eigenlijke ver haal zich ontwikkelen. Dat blijkt niet echt veel om het lijf te heb ben, want het gaat toch vooral om de grollen en grappen die met name David Zucker als mo tor achter de film weet te be denken; hij regisseerde de eer ste twee films, en schreef het script voor alle drie de produk- De droge humor van Frank James Spada over het tragische leven van Bette Davis: groningen rob d Een helleveeg, een 'bitch'een secreet. Dergelijke omschrijvin gen zijn gebruikelijk wanneer het gaat om de in 1989 overle den Amerikaanse actrice Bette Davis die triomfen vierde met All about Eve en Of Human Bondage. James Spada schreef een dikke biografie over haar en concludeert: 'Eigenlijk was ze heel onzeker'. De Amerikaanse journalist heeft iets met sterren. Op zijn dertiende was hij al voorzitter van een Marilyn Monroe-fan- club, als student produceerde hij een tijdschrift over de Ken nedy's en inmiddels is hij al weer jaren een succesvol schrij ver van biografieën van be roemdheden. Bette Davis heeft hij naar eigen zeggen altijd be wonderd, vooral vanwege haar hardnekkige pogingen om als actrice serieus genomen te wor den in een door mannelijke stu diobazen gedomineerd Holly wood. Haar aanvaringen met producent Jack Warner zijn in dit verband legendarisch. ,,In die zin heeft ze ook iets te zeg- Bette Davis: eigenlijk heel onzeker. gen vi hun strijd om gelijke behande- ling." Wat voegt uw boek toe aan andere biografieën .over Bette Davis? ,,Ik denk vooral een werkelijk besef van wie ze was en hoe haar wereld eruit zag. Wat me verbaasde tijdens mijn onder zoek was hoe angstig en onze ker ze eigenlijk was. Een erfenis van haar vader die haar geleerd had dat ze niet veel voorstelde. Haar moeder aan de andere kant leerde haar dat ze het mid delpunt van de wereld was. Dat zijn nogal botsende invloeden." ,,Ik was ook verbaasd over de aard en omvang van haar seksuele relaties. Ze was sex- symbool, maar toch had ze af faires met een aantal beroemd heden onder wie Howard Hug hes en Douglas Fairbanks. En op 60-jarige leeftijd zat ze nog achter veel jongere aan. Met su niet gewend denken." Bergafwaarts Succesvolle acteurs hebben te genwoordig nu de studio's niet meer zo'n belangrijke rol spelen in de carrière van sterren veel macht. Zou een vrijge vochten type als Bette Davis zich daar niet veel gelukkiger bij heb ben gevoeld? „Ik denk inderdaad dat Bette zo'n situatie zeer prettig gevon den zou hebben. Maar ironisch genoeg ging haar carrière berg afwaarts op het moment dat ze bij de studio van Warner Bro thers wegging. Het is op zich- een interessante ontwikkeling: in het begin kreeg ze verschrik kelijke scripts en slechte rollen. ARCHIEFFOTO Pas toen ze de kont tegen de krib gooide kreeg ze betere rol len en werd ze een echte ster. Op een gegeven moment begon ze weer tweederangsrollen te krijgen, omdat ze niet meer zo veel publiek trok als voorheen", vaak. We zijn Bette stierf als een eenzaam haar te mens, door bijna iedereen verla ten. In uw biografie lijkt dat on vermijdelijk. „Ja, ik denk dat dat ook zo was, met het enorme ego dat ze van haar moeder meekreeg en de onzekerheid die haar vader bij haar veroorzaakt had. Die com binatie was moeilijk. Haar rela tie met haar moeder was ook zo wisselvallig, ze hadden voortdu rend strijd. Bette dacht altijd dat vechten gelijk stond aan creati viteit. Vechten betekende dat je leefde. Dat is waarom er zo wei nig mensen overbleven in haar leven. Er zijn maar heel weinig mensen die het uithouden in een verhouding die fysiek en emotioneel gewelddadig is. Al tijd vechten, altijd strijd... Bette ontleende er juist kracht aan. BIOSCOPEN AMSTERDAM Shadowlands dag. 13, 15 45, 18.45, 21.30 ALFA 2 In the name of the father 12 j dag. 13. 15.45, 18.45,21.30 ALFA 3 The War Room 16 j., dag. 16, 18, 20 Wildgroei 12 j .dag. 13.30, 22 ALFA 4 Aladdin dag. 16.30. 18.45 Farewell to my concubine dag. 13. 20.45 ALHAMBRA 1 Weteringschans tel. 6233192 The Remains of the Day dag 13.15, 17,20.15 ALHAMBRA2 The House of the Spirits 16 j., dag. 20.30 Aladdin, 13.15, 16 BELLEVUE CINERAMA Marnixstraat 400 tel. 6234876 The Pelican Brief 12 j., dag. 13.15, 16,30, 20.30 CINERAMA 2 Mrs. Doubtfire dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CALYPSO 1 Marnixstraat 402 tel. 6234876 Shortcuts 12 j dag. 14,20 CALYPSO 2 Carlito's Way 16dag. 13.15, 16.30, 20 CINECENTER-CINEMACORALINE Lijnbaansgracht 236 tel. 6236615 Shadowlands dag. 13.45, 16.30. 19.15, 22; zo 11 uur CINECENTER-PEPPE-NAPPA Bad boy bubby 16 j.. dag. 14, 19.30 Fearless 12 j dag. 16.45, 22.15. zo 11 CINECENTER-PIERROT Troiscouleurs: Blanc 16 j dag 13.45. 19 30. zo ook 11 15 Naked 16 j dag. 16.15, 22 CINECENTER-CINEMA JEAN VIGO The Blue Kite 16 j., dag. 14.30, 18.45, 21.45, zo ook 11.15 CINEMA 1 INTERNATIONAL August Allebéplein 4 tel. 6151243 Naked Gun 33 1/3 dag. 18.45, 21.30; zat/mdi ook 13.15, 14 The Pelican Brief 12 j., dag. 20.30, za zo wo ook 14.30 CITY 1 Leidseplein tel. 6234579 Naked Gun 33 1/3 dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 2 Cool Runnings dag. 13.15, 16, 18.45.21 30 CITY 3 On Deadly Ground 16 j.. dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 21.30 CITY 5 De Flat 16 j.. dag. 13.15 16, 18 45, 21.30 CITY 6 Free Willy dag 13.15, 16. 18.45 Wayne's world 2 dag. 21.30 DESMET Plantage Middenlaan 4a tel. dag. 19 30, zoook c 16 j.. dag. k 16.30 22 15 Lolita 16 j. 13.30 Troiscouleurs 21.15,; Sebastiane za 24, zo 16.15 Jules et Jim dag. 23, zo ook 14 KRITERION 1 Roetersstraat 170 tel. 6231708 Oude Tongen do t/m zo 17.15 di alleen 20 Sneak preview di 22.15 Little Buddha za zo 14 .45 KRITERION 2 Hairspray 16 j., ma 19.30 Ju Dou 16 j. dag. 17.30 Metisse 16 j., dag. 19.30, 21.45; do en ma met om 19.30 Jonah who lived in the whale 16 j., do 19.30; za en zo 14.45 RI ALTO 1 Ceintuurbaan 338 tel. 6623488 The Blue Kite 16 j., do t/m di 19 Bad Boy Bubby do t/m di 22 RI ALTO 2 Hochzeitgaste/One Way ticket to Oblivion do t/m zo 19.30 The Puppetmaster 16 jdo t/m zo 21 Biecht zo 14 The Red Shoes (met lezing 20 uur) 22 Uccelli Mendichi di 20 Uccelli Che Vanno di 21.30 THE MOVIES 1 Haarlemmerdijk 161 tel. 6386016 Faraway, so close 16 j., dag. 20.15; zoook 14.45 THE MOVIES 2 Shadowsland 12 j., dag, 17, 19.15, 21.45, zoook 14.45 Laurel en Hardy middag za 13 THE MOVIES 3 Wildgroei 12 j., dag 19.45, 22; zo ook 15 Orlando dag. 17.30 THE MOVIES 4 The piano 12 j., dag. 17.15, 19.30; zoook 14 45 Fearless 16 j., dag. 22.00 Der Himmel Qber Berlin dag 17.45 TUSCHINSKI 1 Reguliersbreestraat tel. 6262633 Drebin roept in de verte herin neringen op aan de Pink Panther-films met inspecteur Clouseau (Peter Sellers), maar de Naked Gim-films zijn onein dig veel'sneller. Een tempo dat debuterend regisseur Peter Se gal tot het einde toe weet vol te houden, tot in het statige Doro thy Chandler Paviljoen in Holly wood, waar Frank Drebin op zijn eigen onhandige wijze de Oscar-uitreiking naar zijn hand weet te zetten. Dolle pret, waar- Voor haar was dat de normale gang van zaken. Maar dat is het niet voor de meeste mensen. In dat opzicht was het bijna onver mijdelijk dat ze eenzaam en al leen zou eindigen". „Ik denk ook dat Bette nooit tevreden was, dat ze nooit blij was met haar succes. Het was nooit genoeg, er moest altijd meer zijn. En dat is toch een soort vloek". Zijn er gelukkige momenten in haar leven geweest? „Ik denk het wel, ze had wel de gelijk plezier in de successen die ze had. In de beginperiode van haar huwelijken was ze ook gelukkig, maar die huwelijken liepen wel steeds stuk. Actrices als Bette zijn machtige, egocen trische mensen. En het is voor de mannen moeilijk om daar mee uit de voeten te kunnen. Alle echtgenotes van Bette Da- vis hebben haar mishandeld en een van de mannen, William Grant Sherry, zei dat hij het ge voel had dat Bette daar eigenlijk naar verlangde, het nodig had. Hij zei: 'Ik ben geen geweldda dig mens, maar ze wist me zo ver te krijgen dat ik mezelf niet meer gerespecteerd zou hebben als ik niet op een dergelijke ma nier gerageerd had'. Dat is een heel interessante theorie". Was Bette een secreet, een 'bitch'zoals velen denken? „Ze kon een bitch zijn, maar dat kun je natuurlijk van bijna ie dereen zeggen. Voor mij is een bitch iemand die met opzet kwaadwillend is en zich mis draagt. Bij Bette was dat niet het geval, zo was ze gewoon, denk ik. Zo had ze het gevoel dat ze leefde. Overigens heb ik voor dit boek met heel veel mensen ge sproken die haar fantastisch vonden, ze kon ook heel harte lijk zijn". Een hele generatie filmkijkers groeide op met Wim Wenders. Diens road movies in feite een reactualisering van de door hem innig gekoesterde western werden een genre op zich, en Wenders werd wel het geweten van de Europese film genoemd. Altijd was hij op zoek naar die twee kanten van het Duitse woord 'Geschichte': geschiede nis en verhaal. In zijn vroegste films gingen die twee een vruchtbare symbiose aan; via de lotgevallen van Wenders' im mer zwervende personages leerden we zowel de persoonlij ke als de grote geschiedenis kennen, eerst van de generatie 'zonder vaders' in Duitsland, la ter van dolende mannen in een wereld zonder mededogen. Die 'oude' Wenders bestaat al enkele jaren niet' meer. De om mekeer in zijn loopbaan, in de aard van zijn films, begon met Der Himmel iiber Berlin, een wel aangrijpende, maar toch ook tamelijk pretentieuze ver handeling over de lotgevallen van twee engelen in het toen nog gescheiden Berlijn. Later werd wel gezegd dat Wenders in die film over profetische gaven bleek te beschikken; de engelen gingen immers de Muur over, en de film ging op meerdere ni veaus over het gevoel van her eniging. Maar het belangrijkste verschil met z'n eerdere films Schindler's List 12 j., dag. 14. 20.15 TUSCHINSKI 2 The Pelican Brief 12 j., dag 13.15, 16.30, 20.30 TUSCHINSKI 3 Philadelphia dag. 13.15, 16. 18.45, 21 30 TUSCHINSKI 4 Aladdin dag. 13.15, 16 The Good Son 16 j., dag. 18.45, 21 30 TUSCHINSKI 5 The Three Musketeers 12 j., dag. 13.15, 16. 18.45.21.30 TUSCHINSKI 6 Naked Gun 33 1/3 dag 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI CINEAC Dennis the Menace doorlopende voor stelling dag. 11.45, 14.15, 16.45, 19.15, 21.45 DE UITKIJK Prinsengracht 452 tel. 6237460 La Ardilla Roja 16 j.dag. 17.45, 22 The Snapper dag. 20, zo ook 15 Zero Patience speciale voorpremière zo 15 Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de pagina 'Info'. in de Zucker Brothers de glamourwereld van de film een geweldige lachspiegel voorhou den. Wat mij betreft mag Dre bin zo nog wel even doorgaan, maar ik vrees niet dat er ooit een Naked Gun 44 1/4 zal ko men en dat het afgelopen is met The Final Insult, wat immers zoiets betekent als 'De laatste belediging'. Wim Wenders is het spoor echt bijster was dat Wenders een beetje het oog leek te verliezen voor men sen van vlees en bloed, een 1 vrees die bewaarheid werd in de I topzware science-fiction flop die volgde: Until the end of the world. Zijn nieuwste, In weiter Feme, so nah! bewijst dat Wenders het spoor echt bijster is. Op het eer- ste gezicht is dit een vervolg op Der Himmel iiber Berlin. Dit- I maal volgt Wenders de tweede engel, Cassiel (Otto Sander), die j alleen achterbleef toen z'n maat Damiel (Bruno Ganz) voor het i aardse bestaan koos en een kop j koffie ging drinken. Cassiel ver ruilt zijn status van de alziende en alwetende engel, die echter nooit in het verloop van de ge schiedenis kan ingrijpen, op het moment dat hij een meisje van de dood redt. Hij neemt zich voor in z'n aardse bestaan nog veel meer goede daden te ver- richten, maar dat loopt anders. Ging Der Himmel iiber Berlin over het geluk dat Damiel vond in het menselijk bestaan, dan is In weiter Feme, so nah het spie gelbeeld daarvan: terwijl Damiel vrolijk een pizzeria runt, ver pandt Cassiel z'n ziel aan de duivel (Willem Dafoe alweer op z'n engst), raakt aan de drank en bovnedien gelieerd aan een duistere zakenman die porno verkoopt aan het voormalig Oostblok, waar men met wa pens betaalt. Had Wenders zich bij dat (au fond zeer moralistisch uitge speelde) verhaal gehouden dan was het misschien nog goed ge gaan, maar hij heeft zich kenne lijk ook voorgenomen dat deze film een hommage aan al zijn acteurs en al zijn eerdere films moest zijn. Het geheel loopt over van de citaten, en we zien de gezichten van de mensen die Wenders in z'n carrière hebben bijgestaan: van Rudiger Vogler en Nastassia Kinski uit de vroe gere, tot ex-echtgenote Solveig Dommartin uit z'n laatste films. Ook cameralieden als Robby Muller en Henri Alekan komen in beeld, waardoor het verhaal langzaam verdwijnt achter een potpourri van verwijzingen, een soort 'best of Wenders'. Wenders verbindt die hom mage aan z'n eigen gedachten- goed met een aantal quasi- diepzinnige overpeinzingen over de kunst en de tijd, aange vuld met een motto uit het evangelie van Mattheus en cita ten uit Prediker. Als klap op de vuurpijl zien we ook nog een peinzende Gorbatsjov achter de schrijftafel, terwijl we hem ho ren zeggen dat de wereld niet door bloed, maar door liefde aaneengesmeed moet worden. Allemaal waar, maar waar is de subtiele Wenders gebleven, de man die dergelijke grote ge dachten eenvoudig voelbaar wist te maken?) vraa8 geldt alleen het eerste deel van de titel: In weiter Feme. Wim Wenders.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22