Mini-markt verdwijnt uit Zoeterwoude-Dorp Grootste hobbel van rijksweg 11 genomen Beide dorpen helemaal 'De holocaust heeft geen einde' Stompwijk helpt Roemenië Alphen vordert nog geen huizen voor asielzoekers Rijn Veenstreek SieMatic Cultureel centrum veertig jaar 'innrrri* GOEDHART ^^BOUWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur. zat. 10.00-16.00 uur. Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden. De mini-markt in Zoeterwoude-Dorp verdwijnt. De markt, die elke donderdagmiddag wordt gehouden op de parkeerplaats tussen de Dorpsstraat en de Dr. Bouwdijk straat, heeft onvoldoende kramen. Het gemeentebestuur beschouwt de proef met de mini-markt in het Dorp als mislukt en wil hem nog voor september opheffen. Twee standplaatsen op het dorpsplein moeten de resterende marktkooplui toch nog een verkooppunt geven. Burgemeester en wethouders komen tot de conclusie, dat het met de mini-markt bij de Een denkooi evenmin goed gaat. Beide locaties zouden tien kra men kunnen herbergen, maar die zijn nooit allemaal bezet ge- wèest. De mini-markt in Dorp telt thans slechts drie kramen, terwijl in Rijndijk over het alge meen acht kramen bezet zijn. Omdat zowel de marktkooplui als de klanten wel enthousiast over de markt zijn, wil het colle ge nog geen definitieve uit spraak over die markt doen. De proef bij de Eendenkooi wordt daarom nog een jaar voortgezet. De gemeente heeft al ge sprekken gevoerd met de ver eniging voor ambulante handel, de Kamer van Koophandel en de winkeliersvereniging. Voor zitter C. Verplancke van de ver eniging voor ambulante handel zag weinig brood in het voort zetten van de markt in Dorp. Volgens hem hebben de kra- Man pleegt ontucht benthuizen Een 25-jarige man heeft gisteren een proces-verbaal gekregen omdat hij in Benthuizen een zesjarig meisje heeft be last. De man heeft bekend en is later op de dag weer vrijgelaten. De Stichting Kinderhulp Oost- Europa vertrekt 20 mei met acht bedden, dozen kleding en speelgoed naar Transsylvanisch Roemenië. Het is de oogst van acties die de Werkgroep Conci liair Proces onder de Stomp- wijkse bevolking heeft gevoerd. De spullen worden per vrachtwagen naar Roemenië gebracht. Vorig jaar hield de werkgroep een actie voor een Pools kindertehuis. Toen gingen de vrijwilligers uit Stompwijk zelf mee. Dit jaar zien ze daar vanaf. „We verstaan de taal toch niet, dus communicatie is nau welijks mogelijk. Met het con- vooi van de stichting gaat ech ter een tolk mee." Volgend jaar zaf de stichting waarschijnlijk weer een ander tehuis subsidiëren. „We kiezen daar bewust voor. De ervaring is dat, als we eenmaal een actie voor een tehuis hebben gehou den, de noden minder hoog zijn. Dan kiezen we weer een ander tehuis uit", aldus W. Kra nenburg. men geen regionale aantrek kingskracht op klanten en gaan de kramen met etenswaren ten koste van de klandizie van de winkeliers. Ook de Kamer van Koophandel twijfelt aan de le vensvatbaarheid van de markt. Niet treuren De winkeliersvereniging WIZO zal ook niet treuren om het ver dwijnen van de mini-markt. De plaatselijke winkeliers hebben geen extra klanten gekregen door de markt. „De komst van de markt heeft geen enkel posi tief effect gehad op de beste ding binnen Zoeterwoude", schreef de WIZO aan het colle ge- Ook de markt in Rijndijk on dervindt kritiek. De supermarkt Kromarkt zou een omzetdaling hebben door de kramen die bij de Eendenkooi staan. Daar naast zijn er problemen met de kramen die de gemeente van een bedrijf in Haarlem huurde. Omdat slechts drie marktkoop lui in Rijndijk kramen nodig hebben, is het vervoer voor het Haarlemse bedrijf onrendabel. Wellicht schakelt Zoeterwoude echter een ander verhuurbedrijf Na de opheffing van de mini- markt wil Zoeterwoude stand plaatsvergunningen afgeven voor kramen op het Dorpsplein. Daar zouden een viskraam en een zuivelkraam kunnen ko men. Omdat er zo weinig kra men over zijn op de parkeer plaats achter de Dorpsstraat, kunnen die mogelijktot sep tember ook op het Dorpsplein terecht. Dat is de plaats die de marktkooplui altijd hebben aangewezen als favoriete locatie voor de mini-markt. De commissie welzijn be spreekt op maandag 9 mei de eventuele opheffing van de mi ni-markt in Zoeterwoude-Dorp. moet worden gereserveerd. De verschillende particuliere wo ningbezitters hebben minder dan die 500 huizen, maar bij el kaar beheren zij er meer dan 2000. Een overleggroep van hui zenbezitters gaat uitmaken wel ke huisbazen een woning gaan leveren. Voor de woningen ont vangt de huisbaas overigens ge woon huur. De gemeente be taalt die uit de vergoeding die zij van het Rijk ontvangt voor de opvang van asielzoekers. Van der Veen Meerstadt heeft er goede hoop op dat de parti culiere verhuurders op korte termijn met vier, of misschien wel wat meer, woningen over de brug komen. Gebeurt dat niet, dan houdt hij nog altijd de mogelijkheid om over te gaan tot dwang. Alphen vordert voorlopig geen woningen voor asielzoekers. De gemeente had hiermee ge dreigd omdat de particuliere huisbazen tot nu toe amper wil len meewerken aan de opvang van vluchtelingen. In een ge sprek met wethouder W. van der Veen Meerstadt (WD/volkshuisvesting) hebben de huiseigenaren echter toege zegd vrijwillig minimaal vier woningen te leveren. Daarmee zijn dwangmaatregelen voor dit moment van de baan. De rijksoverheid verplichtte vorig jaar alle gemeenten twee promille van de woningen be schikbaar te stellen voor de op vang van asielzoekers. Dat komt er dus op neer dat voor elke 500 huizen er één voor asielzoekers Prenten vertellen over Rijpwetering en Oude Ade DONDERDAG 5 MEI 1994 die speciaal voor u is ontworpen. In uw I stijl, bijvoorbeeld deze strakke greep- loze SieMatic keuken. SieMatic biedt keus uit 42 keuken- series m 18 verschillende prijsgroepen, I dus ook voor uw budget. I Kom even langs. Het SieMatic keuken- 3 ideeënboek ligt voor u klaar. Deze boerderij aan de Zuidweg in Oud Ade is in de zestiende eeuw gebouwd. Het is een van de prenten die in het boek zijn afgedrukt. De aanleg van de HSL bedreigt de boerderij. foto w. van der werf roelofarendsveen kees van kuilenburg De datum was nauwkeurig ge pland. Kort voor moederdag zou het boek Prenten vertellen over Rijfjivetering en Oud Ade te koop zijn. De Stichting Oud Alkemade zou dan al een flink aantal boeken kwijt zijn ge weest. Maar dat pakte anders uit. Op de omslag van het boek ontbrak de naam Rijpwetering. Weggevallen. „Een foutje van de drukker. De 800 omslagen moe ten er nu voorzichtig met de hand worden afgehaald en ver wisseld door nieuwe. Dat duurt enkele dagen. Ik heb goede hoop dat we nu kort voor He melvaartsdag met de verkoop kunnen beginnen. Alsnog een leuk cadeautje", grapt bestuurs lid Gerard van der Meer van de stichting die het boek heeft uit gegeven. „Niet dat we door de ze tegenslag nu een financiële strop lijden. Die boeken raken we heus wel kwijt. Alleen duurt het nu waarschijnlijk wat langer dan we gedacht hadden." Het boek omvat 150 foto's uit Oud Ade en een, evengroot aan tal uit buurgemeente Rijpwete ring. Veel foto's van mensen, maar ook van straten, boerderij en en andere dorpsgezichten. „Het is niet alleen een fotoboek. Er staat ook veel tekst in. We hebben er alles aan gedaan om zoveel mogelijk informatie te vergaren", licht Van der Meer toe. De foto's zijn voor een groot deel afkomstig uit het bezit van de stichting. „Voordat we be gonnen hadden we van beide gemeenten een selectie ge maakt van foto's die we beslist in het boek wilden. Maar er zijn er nogal wat veranderd. Tijdens onze bezoeken aan Oud Ade en Rijpwetering kregen we ook nog foto's te zien. Sommige daarvan waren zo leuk dat we die in het boek hebben afgedrukt", vertelt Ida Hogenboom. Uren Zowel Hogenboom als Van der Meer heeft vele uren in beide dorpen doorgebracht. „We heb ben Oud Ade en Rijpwetering uitgekamd op zoek naar infor matie", merkt Van der Meer op. „Hardstikke leuk om te doen." Volgens Ide Hogenboom geen eenvoudige klus. „Gerard en ik komen uit de Veen en zijn daar goed bekend. Dat was hier an ders. Elke keer moest ik mij voorstellen als ik aanbelde voor informatie over een bepaalde foto. Dat was echter geen enkel probleem. Iedereen, niemand uitgezonderd, deed zijn best om ons aan informatie te helpen of wist wel een adres waar meer over de foto bekend zou zijn. Het leuke was dat ik ook veel heb opgestoken otfer bijvoor beeld het boerenbedrijf. Infor matie die ook voor het boek ge bruikt is. Het is daardoor ook meer dan een plaatjesboek ge worden." De beide leden van de Stich ting Oud Alkemade hebben on geveer een jaar aan het boek ge werkt. Van der Meer: „Hoeveel uur er in zit weet ik niet, maar het zijn er vele. Als we eenmaal bij iemand thuis zaten kwam er steeds meer informatie op ons af. Een soort sneeuwbaleffect. Soms met een borreltje erbij, dan werd het erg gezellig. Het tekent ook de sfeer dat de 'Oud- ajers' en de 'Rippers' het leuk vonden dat de stichting dit werk doet. Wat dat betreft is het ook nog een goede reclame voor ons geweest." Het boek is op diverse adres sen in beide dorpen verkrijg baar en heeft een bijzondere prijs. In plaats van 30 gulden gaat het voor 35 gulden van de hand. Van de opbrengst is vijf gulden bestemd voor de Vrien denkring Vrouw Vennemolen in Oud Ade. vervolg van voorpagina Nu minister Maij het aquaduct in de planning van rijksweg 11 heeft opgenomen, is de grootste hobbel voor het doortrekken naar Bodegraven genomen. Het aquaduct en het bijbehorende stukje weg van de rondweg Al phen tot de Boskoopseweg komt op 80 miljoen. De weg naar Bodegraven kost 'slechts' 40 tot 50 miljoen. De problemen met de grond aankoop in Rijnwoude zijn zo goed als opgelost, waardoor na de zomer kan worden begon nen met het laatste stuk weg tussen Zoeterwoude en Alphen. Met veehouder I. van Dorp zal zo goed als zeker binnen enkele weken een schikking worden 'bereikt. Rijkswaterstaat heeft het oude aanbod aan Van Dorp weer uit de kast gehaald. Hierin ruilt Rijkswaterstaat drie hecta re grond van de agrariër voor een ander stuk land. Van Dorp had hier vorig jaar al mee inge stemd, maar de onderhande laars van Rijkswaterstaat wer den toen teruggefloten door de hoofddirectie. Tegen een tweede agrariër loopt inmiddels een onteige ningsprocedure. Hierdoor zaf Rijkswaterstaat voor het eind van het jaar alle grond in eigen dom hebben die nodig is voor de aanleg van het Rijnwoudse deel van de weg. Vlak voor of vlak na de bouwvakantie zal Rijkswaterstaat het deel van de weg tussen de Westvaart en de Oostvaart in Rijnwoude aanbe steden. Dan kan op korte ter mijn worden begonnen met de aanleg van het viaduct in de Ge mene weg. In 1982 werd ging in Alphen de eerste spade de grond in voor rijksweg 11. Toen werd er nog van uitgegaan dat de weg tus sen Leiden en Alphen rond 1990 gereed zou zijn. Rongen: „In zijn totaliteit is het een rampza lige vertraging. Het is inderdaad een lachertje. Maar het is zo." De vertraging werd veroorzaakt door bezuinigingen van het Rijk en door problemen bij de grondverwerving. Twee jaar ge leden hoopte Rijkswaterstaat nog de weg tussen Leiden en Al phen in 1996 open te kunnen stellen. Het deel van rijksweg 11 tus sen de rijksweg A4 en de Burge meester Smeetsweg in Zoeter woude wordt volgens planning in december van dit jaar voor het verker opengesteld. De Stichting Cultureel Centrum in Nieuwe Wete ring viert zaterdag het 40-jarig bestaan. Het be stuur houdt van 16.30-17.30 uur een receptie. Zes inwoners van het dorp kochten veertig jaar geleden de school aan de Achterweg voor een symbolisch bedrag. Ze maakten er een cultureel met het doel het rijke verenigingsle ven een onderkomen te bicden. Inmiddels is het gebouw, aldus beheerder P. Klerks, niet meer weg te denken. „Dat bleek wel toen het centrum in 1976 voor een groot deel afbrandde. Vrijwilligers staken meteen de handen uit de mouwen en bouwden het pand weer op", zegt Klerks. Hij is volgend jaar tien jaar beheerder van het 'particu liere dorpshuis', zoals hij dat noemt en is daar mee tevens de zesde en de langste beheerder. De herdenking bij het Hazerswoudse monument. Een grote groep kinderen legde bloemen. foto holvast/mark lamers „De holocaust heeft geen einde." Die waar schuwing gaf de voorzitter van de Pen sioen- en Uitkeringsraad G. Huyser gister avond mee bij de dodenherdenking in de Leiderdorpse Dorpskerk. Huyser stelde dat niet alleen de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog moeten worden herdacht, maar ook verantwoording moet worden af gelegd voor de manier waarop de vrijheid wordt beleefd. „Vrijheid is niet vanzelfsprekend. Gaan we er goed mee om?", vroeg Huyser, die zelf in een Jappenkamp heeft gezeten. „De meedogenloze vervolging in voormalig Joe goslavië, ultra-rechts in Duitsland, de Cen trumdemocraten in Nederland en mis schien ook Zjirinovski in Rusland. Is er een verband?" Huyser toonde er begrip voor dat genera ties die de oorlog niet zelf hebben meege maakt, zich slecht in het leed van de Twee de Wereldoorlog kunnen verplaatsen. „Men weet pas wat vrijheid is als men de onvrij heid heeft gekend." Daarom pleitte hij ervoor de herinnering aan de holocaust en de bezetting levend te houden. „Afschaffing zou een Idap in het gezicht zijn van al diegene die onder de be zetting hebben geleden en nog lijden. Het is oneerbiedig en wreed, maar ook gevaarlijk om over het collectieve geheugen heen te lopen of het zelfs maar opzij te schuiven." In de hele regio werden gisteren bijeen komsten gehouden om de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog te herdenken. In Leiderdorp, Wassenaar, Zoeterwoude- Dorp. Hazerswoude-Rijndijk, Koudekerken Alphen aan den Rijn werd de kranslegging en de twee minuten stilte voorafgegaan door een stille tocht. In verschillende plaat sen deed zelfs het verkeer mee aan de her denking. Zo gingen in Roelofarendsveen de verkeerslichten twee minuten lang op rood. Zwembad open zoeterwoude-dorp Het gemeentelijk zwembad in Zoeterwoude-Dorp is vanaf vandaag weer geopend. Het buitenbad aan de Nieuweweg is vanmorgen officieel heropend door wethouder A. Ringersma. Op 10 september sluiten de deuren weer. Een moöi I.D.: geen handgrepen meer te zien. Sommige mensen houden van veel tierlantijnen, u misschien van strakke lijnen. Dit verwerken wij in ons I.D.: het Individueel Design. I Een compleet voorstel van een keuken

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13