Asielzoekers naar hotel Wassenaar nuio 'Als ik die walm ruik ga ik half de pijp uit' Leiden Regio Het verschil tussen een kruidenweide en een glad gazonnetje Golfers Warmond bouwen clubhuis op parkeerplaats Circus op toernee Wethouder wil van Oegstgeest weer echte slaapstad maken Aanhangwagens van de weg geplukt Veel mensen steken een vermogen in hun keuken EGMOND. 071 -356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 0 Groennota aanzet tot ander milieu in Voorschoten DONDERDAG 5 MEM994 voorschoten brenda filippo Schichtig plonst een otter in het I water terwijl een ooievaar klap wiekend overvliegt. Als de groennota ooit werkelijkheid wordt, is zo'n tafereel over een jaar of twintig gewoon in Voor schoten. Mits de gemeenteraad de nota in juni goedkeurt, zul len de plannen als leidraad die nen voor toekomstig beleid. Gemeente-ambtenaar C. Buijs denkt niet dat het rapport een onhaalbaar ideaalbeeld schetst. „Maar als gemeente kun je het zeker niet alleen. Om de watergangen zo schoon te krijgen dat er otters in kunnen leven, moeten we bijvoorbeeld samenwerken met het water schap, hoogheemraadschap en dé provincie." Pluspunt is dat de aangren zende gemeenten Leidschen- dam, Wassenaar en Leiden soortgelijke nota's hebben ge schreven. Buijs: „We overleggen met elkaar en proberen op el- kaars plannen aan te sluiten. Zo zijn er reeën in de Wassenaarse bossen. Zij kunnen hun leefge bied wellicht uitbreiden als we ervoor kunnen zorgen dat spoorlijnen en bebouwing geen onoverkoombare barrières meer zijn." De nota bestaat uit 32 projec ten die tussen nu en twintig jaar moeten worden gerealiseerd. Concreet heeft Voorschoten bij voorbeeld al zo'n honderd es sen geplant aan de Horstlaan. Verder moet de overgang van bebouwing naar polderland schap geleidelijker verlopen. Aan de randen van de Papen- wegse Polder willen de ambte naren bijvoorbeeld de Leidse Stevenshof aan het zicht ont trekken met allerlei bomen en struiken. Verder gaat de gemeente het groenbeheer anders aanpakken. In de wijken blijven ambtena ren trapveldjes en hondenuit- laatstroken kortwieken. Maar het groen aan de gemeente grenzen en langs de singels krijgt een andere behandeling. „Hier willen we allerlei wilde planten en bloemen een kans geven. Dat betekent dat er al leen nog maar na de bloeitijd wordt gemaaid", legt Buijs uit. Hoewel er dan nog maar twee maal per jaar wordt gemaaid, is deze vorm van onderhoud niet goedkoper. „Dit soort groenbe heer kun je niet vanachter je bureau doen. Dan moet je re gelmatig ter plaatse gaan kijken om te beslissen op welk mo ment je welke soorten wilt maaien." Grote kostenpost is de afvoer van het maaisek „Dat kun je namelijk niet laten lig gen. Maais^l is een rijke voe dingsbodem voor de brandnetel die dan alle andere bloemen verstikt." Daarnaast nodigt op geschoten groen eerder uit tot het neergooien van afval. Buijs: „We moeten vaker schoonma ken om te voorkomen dat het een rommeltje wordt." De eerste aanzet tot een na tuurlijkere vorm van groenbe heer is in elk geval mislukt. In de wijk Boschgeest wilde de ge meente graag een kruiden- en bloemenweide aanleggen. Maar de bewoners protesteerden luidkeels. Buijs: „Blijkbaar lag die groenstrook toch nog te dicht bij de woningen. En we gaan zo'n beleid ook niet koste wat kost bij de bewoners in de maag splitsen. Volgens Buijs beseft de ge meente heel goed dat van de burgers 'een soort mentaliteits verandering' wordt verwacht. Voor de publieksvoorlichting willen de ambtenaren dan ook 40.000 gulden uittrekken. „Een glad geschoren groen gazon oogt veel netter dat een veld met allerlei bloemen en planten op verschillende hoogte. De an dere kant van het verhaal is wel dat er veel meer leven in zo'n omgeving mogelijk is." De komst van 200 asielzoekers naar het voormalige hotel Wassenaar aan de Katwijkseweg in Wassenaar is nu defi nitief. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft gisteren met de nieuwe eigenaren van het hotel een huurcontract voor 15 maanden afgesloten. wassenaar monicawesseling Het 58 kamers tellende hotel gaat 200 asielzoekers herbergen die drie tot zes maanden in Wassenaar zullen blijven. De vluchtelingen zijn afkom stig van tijdelijke opvangcentra én wachten in Wassenaar het besluit over het al dan niet ver krijgen van een verblijfsstatus af. Is de beslissing positief, dan krijgen de asielzoekers een wo ning aangeboden. Maatregelen Er moeten in het hotel nog en kele brandpreventiemaatrege len worden genomen vóór de asielzoekers kunnen komen. Naar verwachting is dit binnen enkele weken afgewerkt. Het is nog niet duidelijk wat de nieuwe eigenaar, een groep particulieren die onder de naam 'Duinstee beheer' opereert, met het hotel wil gaan doen als het huurcontract verlopen is. De bedrijfsmakelaar Hanson heeft al eerder duidelijk gemaakt dat opnieuw een hotel in het pand vestigen, absoluut niet in de re de ligt. Informatie-avond Voor omwonenden van het nieuwe asielzoekerscentrum is er op dinsdag 10 mei een infor matie-avond in het hotel zelf. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De Stichting Openbaar Golf Warmond wil haar verenigings gebouw op een andere plaats neerzetten in de Broek- en Si- montjespolder, waar onlangs de golfbaan Kagerzoom werd ge opend. Aanvankelijk zou het ge bouw zuidwestelijk van de golf baan worden geplaatst. De Stichting geeft bij nader inzien echter toch de voorkeur aan de parkeerplaats, die iets noordelij ker in de bocht van de Holle Mare is gepland. Die plek is praktischer en biedt ook meer sociale veiligheid. Door de lig ging aan het fietspad kan het gebouw dan tevens een functie vervullen voor passanten. In de nieuwe opzet wordt voor het parkeren een oplossing gezocht buiten het bestemmingsplange bied. Dat moet een groter par keerterrein worden, ook voor de Warmondse IJsclub. Met de ijs- club zijn hierover al afspraken gemaakt. De gemeente Warmond kan zich met deze oplossing vereni gen. Kennismaken met jeu-de-boules voorschoten De jeu-de-boulesvereniging 'De Six Prêt' uit Voorschoten biedt beginnende spelers de moge lijkheid kennis te maken met het spel. Nieuwelingen kunnen, elke eerste donderdagavond van de maand, onder leiding speler de basis technieken van het Franse volksspel leren. De eerste ken nismakingsbijeenkomst is van avond. Belangstellenden kunnen vanaf 19 uur terecht aan de Ba ron S. van de Oyelaan in Voor schoten. leiden Het Magie Circus is op toemee door Leiden. Vandaag staat de tent bij de 5 Meihal, in het weekeinde in de Stevenshof en begin volgen de week bij het Diamantplein en vervolgens wordt de Merenwijk aangedaan. Alle voorstellingen beginnen om 16.00 uur. Op de foto de clown Perry, in adie tijdens een voorstelling in Voorhout deze week. foto dick hogewoninc Hotelporselein desgewenst met eigen logo? ©natuurlijk van... schoondergang 'Goed bestuurd en zonder kleine conflicten VRIJE TIJD oegstgeest loman leefmans 2t weer gewoon een echte slaapstad worden. Goed bestuurd en zonder al die grote en kleine conflicten zoals die er de laatste jaren waren. Dat is waar ik naar streef." Zo omschrijft de nieuwe wethou der F. Lisman (Leefbaar Oegst- geest/ruimtelijke ordening) zijn taak voor de komende vier jaar. Lisman geeft term slaapstad een dubbele betekenis. Op de eerste plaats betekent het: „Dat je niet net als in Leidse binnen stad om drie uur uit je bed Hagenaar verdacht van verkrachten ex De politie heeft gisteren een 27- jarige Hagenaar aangehouden die wordt verdacht van het ver krachten van zijn 30-jarige ex- vriendin. Ondanks het verbre ken van de relatie was het twee tal eind maart uit eten gegaan. Na de maaltijd werd de nacht in een Leiderdorps hotel doorge bracht. In de nachtelijke uren vlucht te de vrouw het hotel uit en wil de er vandoor gaan met de au to. Uit kwaadheid sloeg de Ha genaar de ruiten van het voer tuig in. Een medewerker yan het hotel waarschuwde de poli tie. Later vertelde de vrouw dat zij het hotel was uitgevlucht omdat de man haar die nacht had verkracht. De Hagenaar is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in zijn woonplaats. Broer stuurt brief over kap struiken In het artikel over de verdwenen struiken bij het herdenkingsmo nument aan de Eikenlaan in Leiderdorp - dat gisteren in de ze krant verscheen - stond dat het voormalige PvdA-raadslid V. Molkenboer een boze brief naar de gemeente heeft gestuurd. Het is echter zijn broer, oök V. Molkenboer genaamd, die ver antwoordelijk is voor de boze brief. Het voormalige raadslid heeft niets met de actie tegen het rooien van de struiken te maken. wordt geschreeuwd door kroeg- publiek. Oegstgeest bruist nu eenmaal niet, maar dat is voor veel mensen ook juist dé reden waarom ze in Oegstgeest wo nen", aldus de wethouder. Een slaapstad betekent vol gens Lisman ook dat er ook po litieke rust is. Leiderdorp is in de afgelopen jaren nog het bes te voorbeeld geweest van hoe het in een forensendorp niet moet. Leiderdorp werd de afge lopen jaren geteisterd door poli tieke onrust en fraudezaken. In Oegstgeest speelden echter ook diverse kwesties (raadhuis, zwembad, verkeersplan) die de plaatselijke gemoederen bezig hielden. „Dat moeten we zien te ontwijken en onze manier van met de burgers omgaan, met veel inspraak en overleg, moet helpen. Als je bijvoorbeeld dat conflict bekijkt over het bouwen van een extra etage op de huizen bij de Van Ruisbroeclaan, dan zie je dat je nooit alle partijen gelijk kan geven. Maar de manier waarop de voor- en tegenstan ders met elkaar omgaan, zo vriendelijk, dan denk ik, daar is best op een nette manier uit te komen." Ziekenverzorging De Stichting Thuiszorg Groot- Rijnland geeft in mei en juni de cursus ziekenverzorging thuis. De cursisten leren hoe ze een langdurig zieke het best kunnen verzorgen. De cursus begint op 24 mei en wordt gehouden in het wijkgebouw aan de Burg- gravenlaan in Leiden. Informa tie via telefoonnummer 149441. Aanmelden voor 18 mei. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt morgen een ruilavond voor verzamelaars van postze gels, sigarenbandjes, suikerzak jes en dergelijke. Aanvang 19.00 uur in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade in Leiden. Voor niet-leden bedraagt de en tree 1,50 gulden, voor jeugd to; en met 15 jaar 1 gulden. Voor meer informatie, tel. 071- 312513. Straatkinderen Amnesty-Leiden houdt morgen een straatkinderen-avond. In Ecclesia aan het Rapenburg wordt de video-film 'Mama Cal- le' vertoond. De maakster van de documentaire, Arjanne Laan, vertelt aansluitend over de tot standkoming van de film. Aan vang 20.00 uur, toegang gratis. Boeken Terre des Hommes houdt op ei bij het winkeltje de Lange Mare in Leiden een boekenmarkt van 12.00 tot 16.00 uur. Popmuziek In jongerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat 19 in Leiden zijn zaterdag 7 mei optredens van Peeping Tom en de Leidse band Maximum Overdrive. En tree 5 gulden, zaal open om 20.00 uur. leiderdorp» Drie aanhangwagens en een kampeerwagen moesten er gisteren in Leiderdorp aan geloven. Een speciaal bedrijf haalde in opdracht van de gemeente de wagens weg en bracht ze naar Oegstgeest. Daar kunnen ze door de eigenaar - tegen betaling - worden opgehaald. Naar de zin van de gemeente stonden ze al veel te lang op de openbare weg. Enige tijd geleden werd besloten op te treden tegen aanhangwagens die niet op privéterrein staan. Volgens een woordvoerster van de gemeente waren de eigenaren van de wagens gewaarschuwd. „We hebben vanaf februari vijf keer in een plaatselijke krant aangekondigd dat we scherper zouden controleren. En we hebben een oproep gedaan om de wagens weg te halen. Toch waren ze lang niet allemaal weg." Bij de actie ging er gisteren bijna iets mis. Zo wilde het wegsleepbedrijf ook aan de haal gaan met een wagen die gewoon op particulier terrein stond. Het is volgens de woordvoerster de bedoeling om regelmatig dergelijke wegsleep- acties te houden. „Op allerlei plaatsen in het dorp staan aanhangwagens, karretjes, caravans. Soms weken, maanden, jaren. Ze horen gewoon niet op de openbare weg." foto holvast/marklamers Leiderdorper kan lucht kippenbakker niet verdragen leiderdorp judy nihof Met een spuitbus uit de fopwin- kel zette hij onlangs het Leider- dorpse gemeentehuis in de poeplucht. Leiderdorper Van Hecke (38) wilde daarmee de aandacht vestigen op de dam pen rond zijn woning aan de Tuinstraat. Dé geur van gebak ken kip van het even verderop gelegen bedrijf Kay Far East Products, kan hij niet verdra gen. En de gemeente komt vol gens hem maar niet in actie. In de Tuinstraat hangt - heel licht - de lucht van gebakken kip. Wie er met een lege maag rondloopt, krijgt ongetwijfeld trek in een krokant boutje. „Zoals het nu ruikt, is het heilig. Als het altijd zo zou ruiken zou ik niet protesteren." Volgens Van Hecke is het echter een heel ander verhaal, als de wind de andere kant op staat. „Dan ruik ik een ziekmakende lucht, een vette walm, en kan je niet in de tuin zitten. Dan moet ik bin nen zitten met de ramen pot dicht." Doktersrekeningen De geur komt uit een pijp op het dak van Kay Far East Pro ducts, aan de Doeslaan. Van Hecke spreekt van een 'onleef bare situatie'. De lucht maakt hem ziek. Zo erg dat hij soms naar het ziekenhuis moet. De doktersrekeningen lopen steeds hoger op, klaagt de bewoner van de Tuinstraat. „Ik heb aller lei kwalen, last van mijn longen. Als ik die walm ruik, ga ik ik half de pijp uit." Het gekke is dat verder geen enkele buurtbewo ner bij de gemeente heeft ge klaagd over overlast van het be drijf. Alleen Van Hecke. „Maar", weet hij, „verder heeft ook nie mand er last van." Het zou ko men door de speciale ligging van zijn huis, dat precies hij er last van heeft. Volgens Van Hec ke zou het helpen als de pijp hoger was. Dan zou de lucht Bij de gemeente aan de bel hangen heeft volgens Van Hec ke niets uitgehaald. „Kom je bij de afdeling milieu, dan word je niet voor vol aangezien." Een spoedprocedure bij de Raad van State tegen de vergunning van de kippenbakker mocht ook niet baten. Die verloor hij. Van Hecke ging in hoger beroep, maar die zaak is nog niet afge handeld. Fout De bewoner van de Tuinstraat zegt niets te hebben tegen Kay Far East Products. Nee, het is volgens hem de gemeente die fout zit door 'ernstige verontrei nigingen te legaliseren'. „De ge meente spant het paard achter de wagen. Eerst wordt toege staan dat installaties worden neergezet, en dan pas wordt ge keken of ze wel functioneren." Van Hecke meent te weten waar hij over praat, want hij heeft al vaker aldcefietjes gehad over vermeende vervuiling van zijn omgeving. De gemeente liet het volgens hem ook al afweten toen hij last had van de lucht uit de ventilator van de naastgele gen jachtwerf en een stinksloot. „Maar in onderling overleg met de buren zijn inmiddels verre gaande resultaten geboekt", vindt Van Hecke. De buren ha len volgens hem de ventilator binnenkort weg. De stinksloot is al dichtgegooid. Succesjes die Van Hecke op zijn eigen conto schrijft. Vergunning Volgens een woordvoerster van de gemeente heeft Kay Far East Products eind vorig jaar een milieuvergunning gekregen. Het bedrijf zou voldoende maatre gelen hebben genomen om overlast te beperken. Om Van Hecke toch tegemoet te komen, is afgesproken dat er een onder zoek komt. „Op drie willekeuri ge momenten komt een ambte naar van de afdeling milieu sa men met een regio-specialist chemie ruiken bij de woning van Van Hecke. Van de bevin dingen wordt een afsluitend rapport gemaakt." Ook kan Van Hecke de gemeente bellen als hij vindt dat de lucht op zijn ergst is. „Dat is een keer ge beurd. maar als er dan iemand van de gemeente komt, is het volgens Van Hecke opeens niet meer zo erg", aldus de woord voerster. Van Hecke 'geeft nog geen twee centen' voor het ón derzoek van de gemeente. Hij overweegt bij TNO om een on afhankelijk onderzoek te vra gen. Voor een echte ALNO merkkeuken hoeft u niet méér te betalen dan nodig is voor jarenlang optimaal keukenplezier en woongenot. De ALNO Select Dealer helpt u graag met advies en perfekte service. Wereldklasse in woonkeukens Leiden: HOUTWERF KEUKENS Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. Lisse: MIELOO BOUWMATERIALEN Gasstraat 17 tel. 02521-19119. Stap binnen voor het kleurrijke ALNO Journaal.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11