Duitse prijs voor stichting INLIA Kerk Samenleving Mandement: mislukte poging eenheid rk-kerk te bewaren Taizé-gemeenschap houdt massabijeenkomst in Parijs Priesterschap 'vraagt veel, maar biedt ook veel' DONDERDAG 5 ME11994 10 KORTWEG Woelig water Het bestuur van de afdeling Leiden van het Genootschap Nederland-Israël organiseert op dinsdag 10 mei een lezing over de 'schijnbare water- schaarste in het Midden- Oosten'. Als spreker is uitge nodigd ir. H. Lövenstein uit Wageningen. Eén van de stellingen die tijdens deze bijeenkomst zal worden ver dedigd is dat bij een ge meenschappelijk beheer van waterbronnen en het indam men van verspillingen, alle 'midden-oosterlingen' over voldoende water kunnen be schikken. De lezing wordt gehouden in de bovenzaal van de joodse synagoge aan het Levendaal 14/hoek Kó- revaarstraat in Leiden en be gint om 20.00 uur. Aandachtscentruin In het Aandachtscentrum aan de Schoolstraat 18 in Den I laag is tot 30 mei werk te bekijken van Arnold Nor- tier. Deze in 1916 op Java ge boren kunstenaar is autodi dact. Zijn figuratieve goua ches tonen een belangstel ling voor gewone gebruiksar tikelen, vooral ldeding en textiel. Het Aandachtscen trum, dat wordt beheerd door de vereniging oecume nisch centrum voor informa tie en ontmoeting, is ge opend op maandag van 13.00 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Rommelmarkt De zendingscommissie 'Re- hoboth' van de hervormde gemeente van Voorschoten en Veur organiseert komen de zaterdag een rommel markt op het plein van de hervormde kerk Rehoboth aan de Anlh. van Leeuwen hoekkade in Voorschoten. De markt begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. De opbrengst is bestemd voor het zendingsproject Celendin in Peru. Moker De gespreksavonden voor al leenstaanden - georgani seerd door het dekenaat Bol lenstreek - staan op 11 en 15 mei centraal in de radio-uit zendingen van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. De overdenking is van zr. M.M. van Schagen uit Lei den. Moker is op woensdag 11 mei te beluisteren van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1: Het programma wordt op zondag 15 mei her haald van 19.00 tot 19.30 uur. Psychologie Psychotherapeute Gidia Ja cobs onderzoekt tijdens een bijeenkomst van de afdeling Leiden van het Humanistisch Verbond welke mogelijke de I lumanistische Psychologie biedt. Jacobs studeerde pe dagogiek aan de Rijksuniver siteit Leiden en was daar tot 1991 wërkzaam als onder zoeker. Momenteel is ze ver bonden aan het Instituut voor Rationeel-Emotieve Training in Haarlem en ver richt verder advies-onder- zoek voor het Ambulant Buro Jeugdwelzijnszorg in Leiden. Tijdens haar lezing zal Jacobs in het bijzonder aandacht besteden aan de Rationeel- Emotieve Theorie van de Amerikaanse humanistische psycholoog Albert EUis. die de mogelijkheid van de mehs benadrukt om zijn eigen emotionele vrijheid op te bouwen. De bijeenkomst wordt gehouden in de (bene- denjzaal van Sociëteit Kunst kring De Burcht, Burgsteeg 14 in Leiden. De toegang is gratis. Secretaris Daams van de Katholieke Werkgemeenschap in de PvdA voelde zich op 30 mei 1954 'overdonderd'. De Nederlandse bisschoppen publiceerden die dag het Mandement: een 'herderlijk schrijven' waarin katholieken onder meer werd afgeraden lid van de PvdA te zijn. De KRO wijdt veertig jaar later, op 8 mei, een documentaire aan de gerucht makende oproep. Het schrijven riep de vier miljoen Ne derlandse katholieken op actief deel te nemen aan het maatschappelijk leven. Maar dan wel in een katholiek verband. Wie zich daar niet aan hield, zou met sancties te maken krijgen. Het Mandement scherpte het uit 1933 daterende verbod op de socialistische vakbond NW aan. De VARA-gids en het Vrije Volk werden verboden lectuur, het lidmaatschap van de PvdA ontraden. Ka tholieken die na vermaningen van de ka pelaan aan deze 'zonden' vasthielden, werden 'ongeschikt en onwaardig' be vonden de sacramenten te ontvangen en een kerkelijke begrafenis te krijgen. De programmamakers Joost Middel- hoff en Nicole Sprokel richtten zich vooral op de gevolgen van het Mande ment. Er is volgens hen een duidelijk verband tussen de voor de Katholieke Volkspartij in Limburg slecht verlopen verkiezingen in 1952. en de opstelling van hel Mandement. De initiatieven daarvoor kwamen vooral uit het zuiden, waar de katholieke kerk haar traditionele aanhang onder de mijnwerkers zag af kalven ten gunste van de PvdA. De uitvaardiging was volgens theoloog Weterman dan ook een laatste poging de roomskatholieke zuil overeind te hou den. „De bisschoppen begrepen toen ook al dat er tendensen waren die wezen op de verbrokkeling daarvan. Die ont wikkeling wilden ze proberen te keren." Het Mandement kreeg geen unaniem positief onthaal. Een dronken inwoner van Rhenen stak uit boosheid over de oproep zelfs het plaatselijke godshuis in brand. De Katholieke Volkspartij voelde zich door het Mandement gesteund, maar de katholieken in de Partij van de Arbeid, verenigd in de Katholieke Werk gemeenschap (KWG), waren volgens voorzitter Daams 'wanhopig'. Ze kwa men door deze 'dolkstoot in de rug van katholieke PvdA'ers' in gewetensnood. Het Mandement miste zijn doel: de katholieke zuil viel in de daarop volgen de jaren steeds verder uiteen. In 1965 werden de sancties officieel weer inge trokken en daarmee was het Mande ment ten einde. Vier jaar later bood het Nederlandse episcopaat zijn excuses aan. Dat gebeurde tijdens de opheffings bijeenkomst van de KWG. Mgr. Bluyssen erkende bij die gelegenheid 'het vrije recht van politieke keuze. De kerk past grote bescheidenheid'. Het Mandement was daarmee van de tafel. „Dit was de laatste keer dat de bis schoppen zich op deze manier hebben begeven in de strijd om de katholieke or ganisaties", concludeerde bisschop Ernst van Breda afgelopen zaterdag voor de KRO-radio. Volgens hem markeerde het Mandement de overgang van een oud naar een nieuw rooms-katholiek bestel. Ernst: „Het was beter geweest dat het niet was geschreven." Samenwerkingsverband Europese kerken zet zich in voor asielzoekers De kerkelijke stichting INLIA, die zich inzet voor de op vang van asielzoekers in noodsituaties, heeft gisteren in Keulen de Duitse Georg Fritze-prijs in ontvangst geno- hij weigerde de eed v; aan Hitier af te leggen. INLIA heeft volgens de prijsuit- reikers gehandeld in de geest van Georg Fritze, een Duitse predikant die zich tegen de stroom in bleef inspannen voor gerechtigheid. Fritze werd in 1938 door de kerkelijke autori teiten uit het ambt gezet omdat INLIA, in 1987 in Groningen opgericht, is een samenwer kingsverband van zo'n 700 Eu ropese kerkelijke gemeenten die zich bereid hebben verklaard asielzoekers op te nemen als daar reden toe bestaat. In Ne derland zijn ongeveer 200 ge meenten aangesloten. Deze kerken kwamen onder meer in actie toen eind 1992 een grote groep Vietnamezen met uitzetting werd bedreigd. Op dit moment zijn enkele ge meenten betrokken bij de op vang van ongeveer dertig sy- risch-orfhodoxe christenen uit Syrië en Turkije. Naast de coördinatie van het 'kerkasiel' houdt INLIA zich be zig met de belangenbehartiging van individuele uitgeprocedeer de asielzoekers. De oecumenische kloosterge meenschap in het Franse Tai- zé houdt haar volgende mas sale internationale jongeren bijeenkomst in Parijs. DeN Franse hoofdstad is van 28 de cember 1994 tot 1 januari 1995 de plaats waar tienduizenden jongeren bijeen komen voor gebed, gesprek en gezang, zo deelde de geloofsgemeen schap gisteren mee. De laatste jongerenbijeen komst, die rond de jaarwisse ling in München werd gehou den, trok ongeveer 80.000 jon geren uit 17 landen. Taizé or ganiseert sinds vijftien jaar dergelijke ontmoetingen, die een steeds groter publiek trek ken. Oprichter van de Taizé-ge- meenschap is de 78-jarige Frè- re Roger. Deze Zwitserse theo loog stichtte in 1940 in het dorp Taizé in Bourgondië een oecumenische gemeenschap, bedoeld als een oord van spiri tualiteit en gebed. In de meenschap zijn rooms-katho lieken, protestanten en angli can en vertegenwoordigd. BEROEPINGSWERK Bedankt: voor Schoonrewoerd: G. de Greef te Oosterwold.e (Gld); voor Aal burg (toez): C. van Duijn te Krimpen GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Doesburg i.c.m. Doetin chem: G.J. Klapwijk, k Kampen. Opleidingsinstituut 'Vronesteyn' van Bisdom Rotterdam houdt oriëntatiedag LEIDEN/VOORBURG- Priester worden in deze tijd is een uitdaging die veel vraagt, maar die ook veel te geven heeft. Met deze en andere wer vende teksten hoopt het oplei dingsinstituut van het Bisdom Rotterdam - 'Vronesteyn' in Voorburg - (hernieuwde) inte resse voor het priesterschap op te wekken. Het centrum houdt op zaterdag 14 mei van 11.00 tot 14.00 uur een oriëntatiedag voor 'jongemannen vanaf 17 jaar'. Het Bisdom Rotterdam heeft naast diakens en pastorale wer kers ook gewijde priesters nodig die 'de uitdaging aan durven gaan zich in deze tijd enthou siast en professioneel in te zet ten voor de kerk in de Randstad, in het spoor van de Goede Her der'. De geïnteresseerden krij gen tijdens de oriëntatiedag een programma aangeboden waarin de verschillende aspecten van het priesterschap aan de orde komen. Ook maken zij kennis met het convict en enkele stu denten die momenteel de oplei ding volgen. Ook staan een rondleiding door het huis, een gezamenlijke viering in de kapel van Vronesteyn en een wande ling op het programma. Het Voorburgse opleidings centrum van het Bisdom Rot terdam bestaat sinds 1988. Een groep priester-kandidaten vormt hier 'een gemeenschap om de noodzakelijke vorming op te doen om straks goed be slagen ten ijs te komen als priester van vandaag in het Bis dom Rotterdam'. Vanuit het convict volgen ze hun weten schappelijke opleiding aan de katholieke theologische univer- Amsterdam of Utrecht, of ze gaan naar 'Bo vendonk' - de opleiding voor al wat oudere studenten van het Bisdom Breda - in Hoeven. 'Vronesteyn' kiest voor een ei gentijdse benadering om het belang van het priesterschap te onderstrepen. „Mensen houden zich in toenemende mate bezig met vragen rond geloof en zin geving, naar hurf plaats in de wereld van vandaag en morgen. De moderne maatschappij vraagt daarom professionele krachten om mensen te helpen en te begeleiden in hun zoek proces naar een andere dimen sie van het leven." De kandidaat-priesters zijn die zich met hart en ziel willen inzetten en 'kleur durven bekennen'. Mensen voor wie het op een bepaald moment duidelijk is geworden: 'die kant moet het uit' en het als hun roeping zien Christus en Zijn Evangelie present te stellen; die er hun leven aan willen wij den en daarin worden bevestigd door medegelovigen Wie de opleidingsdag wil be zoeken kan zich telefonisch of schriftelijk - uiteraard 'geheel vrijblijvend' - aanmelden bij John van der Laer, 'Vronesteyn', Park Vronesteyn 14, 2271 HS Voorburg (070-3876633) of bij conrector dr. H.C. Flohr (070- 3873804). HET WEER HANS VAN ES Middellandse Zeelucht Sinds 15 april is er op veel plaat sen in onze regio minder dan vijf millimeter regen gevallen. Toch is er geen sprake van een voorjaars droogte. De vele regen van de win ter en de vroege lente had de bo dem doorweekt en die is door het gunstige weer van de laatste weken nu goed aan het drogen. Ook giste ren liet Pluvius de westelijke kust strook links liggen. Een depressie bij Schotland veroorzaakte een sterk oplevende buiigheid boven West-Europa. De noordelijkeen westelijke provincies hebben ech ter amper iets gemerkt van die on stabiliteit. De satellietbeelden toonden in de middag talloze buien boven Z-En- geland en Belgie. Later in de mid dag ontlaadden zich ook boven het zuiden en oosten van Nederland een paar felle buien, waarbij nog onweer is gehoord. Op het mooi- weer-eiland in onze regio kwam de zon veelvuldig aan bod. Er waren wat stapelwolkjes, maar de enige tekenen van onrust waren de aam- beeldvormige wolkenplukken, die boven zee en in zuidelijke richting werden gezien. Deze hoge bewol king markeerde de restanten van buienwolken, die op veilige afstand al leeggeregend waren. De lucht, die vandaag over het land uitstroomt, is nog altijd wat fris, maar niet meer zo onstabiel. De talrijke evenementen in de open lucht kunnen praktisch overal on der droge omstandigheden worden gehouden. Een uitloper van het Azorenhoog zorgt zelfs enige tijd voor flinke opklaringen. Wel neemt de hogere bewolking in de namid dag en avond toe. Vanuit het wes ten nadert een warmtefront; de voorste begrenzing van zachte en vochtige oceaanlucht. Later op de avond en vannacht kan daar wat lichte regen uitvallen. Morgen worden wolkenvelden afge- wisseld met mooie momenten; het kwik kruipt in de warmere lucht al omhoog naar 18 graden. Op zater dag krijgt ons land weer zo'n karak teristieke eenmalige aanbieding van mooi voorzomerweer. Aan de oostkant van een vore van lagedruk boven Frankrijk komt er even een invasie van Middellandse Zeelucht met veel zon en maxima van 20 tot 24 graden. De plotselinge warmte leidt vrij spoedig tot onweersactivi teit, die in de avonduren al merk baar kan worden. Uiteindelijk win nen de koelere luchtmassa's vanaf de oceaan terrein. Vanaf zondag wordt het weer beduidend frisser en ook wisselvalliger. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met wolkt en een enkele bui. Morgen droog en geleide lijk perioden met zon. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland, Schotland en waarschijnlijk ook Wales veel bewolking en nu en dan regen of een bui. El ders af en toe zon en bijna overal droog. Maxima on geveer 13 graden, in het oosten van Engeland rond de 16 graden. België en Luxemburg: Geleidelijk droog en flinke zonnige perioden. Middag- temperatuur ongeveer 14 graden, morgen enkele graden hoger. Noord- en Midden-Frank rijk: Droog en tamelijk veel zon. Langs de Kanaalkust ook wel wolkenvelden en mogelijk lichte regen of motregen. In de Jura en Vogezen kans op een lokale re gen- of onweersbui. Maxima oplopend naar ongeveer 21 graden. Langs de Ka naalkust veel koeler met ongeveer 14 Droog en overwegend zonnig. Maxima van 20 graden bij Porto tot 25 in de Al- garve. Landinwaarts warmer. Madeira: Geleidelijk perioden met zon. Droog. Maxima ongeveer 22 graden. Spanje: Droog en zonnig. In Andalusiê eerst nog kans op een lokale onweersbui. In het binnenland nog iets warmer met maxi ma ruim boven de 30 graden. Aan de meeste costa's middagtemperaturen tussen 20 en 25 graden, morgen war- Canarische Eilanden: Zonnig en warm. Maxima ongeveer 25 graden, op de zuidstranden enkele gra- Marokko: Westkust: Meest zonnig. Bij Tanger eerst nog wolkenvelden. Droog. Middag- temperatuur ongeveer 26 graden. Zonnig en warm. Aan zee maxima tus sen de 26 en 32 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en tamelijk zonnig. In de oostelij ke bergen kans op een lokale onweers bui. Middagtemperatuur van 20 aan de Atlantische kust tot ongeveer 24 graden Mallorca en Ibiza: Droog en tamelijk zonnig. In het binnen land 's middags eerst nog stapelwolken. Maxima ongeveer 25 graden. Italië: Enkele wolkenvelden, ook.geregeld zon en plaatselijk een regen- of onweersbui. Vandaag in het zuiden nog zonnig en droog. In de loop van morgen in het tuur ongeveer 20 graden, in het zuiden eerst nog rond 23 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Op Corsica vandaag ook wolkenvelden. Maximumtemperaturen tussen 21 en 26 graden, vandaag op Corsica ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. In de loop van morgen aan de westelijke kust toe nemende bewolking. Maxima aan de stranden ruim 20 graden. Turkije en Cyprus: Droog en zonnige perioden. In het uiter ste zuidoosten en op Cyprus vandaag eerst nog een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 21 0'22>^ Pr" H :l (9* i 16/ - IB* ga :lïi ti 30 j 25 (S3; er^r\ bewolkt onweer regen :neeuw eêk hlge| Tlagedrut H hogedrult Ty zorrrrrg ,9 temperatuur hecto pascal Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN VRIJDAG 6 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.59 Zon onder 21.09 Maan op 04.07 Maan onder 17.02 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.19 13.49 Laag water 09.05 22.06 Weerrapporten 04 mei 20 uur: Rotterdam Twente Vlissingen wzw6 15 11 0.0 Boedapest zwaar bew. zol 18 4 0.0 Bordeaux zwaar bew. wnw7 17 12 4 2 Brussel regenbui zw3 17 11 3.0 Cyprus onbew w7 22 12 0.0 Dublin regenbui wzwll 11 6 -2.8 zw3 24 2 00 zo 8 12 6 0.0 De moderne maatschappij 'vraagt professionele krachten om mensen te helpen en te begeleiden in hun zoekproces het leven'. andere dimensie van FOTO LOEK ZUIJDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10