Akkoord getekend Palestijnen blijven economisch in de greep van Israël Buitenland Generaal en zakenman werkten akkoord uit Gonzalez legt rekenschap af over corruptieschandaal Clinton waarschuwt Haïtiaanse junta Bangladesh door cycloon terug bij af 'Japan was geen agressor in Tweede Wereldoorlog' ANC beschuldigt Inkatha van fraude Conservatieven stevenen af op verlies VN-waarnemers mogen naar explosief Brcko WOENSDAG 4 MEI 1994 Een militair en een zakenman hebben de afgelopen maan den de zware onderhandelin gen op zich genomen om het akkoord over Palestijnse auto nomie uit te werken. Nabil Shaath van de PLO en gene raal Amnon Shahak zien van daag hun werk bekroond met de ondertekening van de over eenkomst over zelfbestuur in Jericho en de Gazastrook. De 55-jarige Shaath, een succesvolle zakenman afkom stig uit Noord-Galilea, geldt als een beroepspoliticus zonder ideologische oogkleppen. Hij werd in 1964 lid van de Fatah - factie van PLO-leider Arafat en bekleedde sindsdien hoge functies in de Palestijnse lei ding. Shaath geldt als de man van de praktische oplossingen voor moeilijke situaties. Tegenover Shaath zette Is raël een militair in om over vrede te onderhandelen. Voor dat hij zijn uniform aan de kapstok kon hangen, moest generaal Shahak eerst een driedelig pak aanschaffen om aan de onderhandelingstafel te kunnen aanschuiven. De 50-jarige Shahak, plaats vervangend stafchef van het Israëlische leger, heeft erva ring met de Palestijnen. Als commandant van het centrale militaire district was hij belast met de veiligheid op de bezet te Westelijke Jordaanoever. Toch oogste Shahak veel lof voor de wijze waarop hij zich door de moeizame en zè- nuwslopende onderhandelin gen wist te slaan. Albert op familiebezoek Stockholm Het Belgische koningspaar is gisteren voor een driedaags staatsiebezoek aangekomen in Zweden. Koning Albert (links) maakte met koning Carl Gustav een rondrit door Stock holm. Voor Albert is het bezoek aan het Scandinavische land ook een bezoek aan familie. Zijn moeder, de in 1934 verongelukte koningin Astrid, was een Zweedse prinses. foto ap tobbe gustavsson Singapore vermindert aantal stokslagen Singapore President Ong Teng Cheong heeft besloten dat de achttienjarige Amerikaan Michael Fay niet zes, maar vier stokslagen worden toegediend. Fay werd in maart veroordeeld omdat hij onder andere auto's met verf en graffiti had beklad. Behalve de stokslagen werden hem een gevangenisstraf van vier maanden en een boete van 3.700 gulden opgelegd. Unita: leger doodde 300 burgers nicosia De Angolese verzetsbeweging Unita heeft het rege ringsleger ervan beschuldigd gisteren 300 burgers te hebben ge dood in Ndalatando in het noorden van Angola. Volgens de ra dio van de verzetsbeweging bestookte het leger de stad en het gebied eromheen met zware artillerie. Bekeuring voor 67.000 Moskovieten moskou In een speciale ééndagsactie heeft de verkeerspolitie van Moskou meer dan 67.000 overtredingen geconstateerd. Er werden 89 gestolen wagens in beslag genomen. De 24-uurs actie -codenaam Signaal- werd uitgevoerd door 1.400 politiemensen. BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT De Spaanse premier Gonzalez zal volgende week woensdag in het parlement vragen beant woorden die te maken hebben met de affaire-Roldan. De man, ex-directeur van de Guardia Ci vil, wordt beschuldigd van het aannemen van smeergelden en het verduisteren van overheids- fondsen en is sinds enkele we ken voortvluchtig. Tot nu toe had Gonzalez ge weigerd in het parlement ver antwoording af te leggen over de kwestie. Hij werd daarin ge steund door zijn socialistische fractie en de afgevaardigden van de Catalaans-nationalisti sche CiU. Nu hij toch reken- 'Tijd dat zij vertrekken WASHINGTON AFP-Rtr-ANP De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteren harde taal ge sproken in de richting van de Haïtiaanse junta. ,,Het wordt nu tijd dat zij vertrekken", aldus de president tegenover verslagge vers. Clinton zei geen enkele optie uit te sluiten als op korte termijn blijkt dat zwaardere sancties van de Verenigde Na ties geen effect sorteren en de militaire machthebbers in Port- au-Princc blijven zitten. De pre sident wilde echter niet het be richt in de Washington Post be vestigen, dat de VS mogelijk mi litaire instructeurs naar het armste land van het westelijke halfrond gaat sturen. De waarnemers zouden zoda nig met wapens uitgerust wor den dat zij zich kunnen verde digen tegen aanhangers van het Rabin en Arafat ruimen laatste obstakels op Vanmorgen is in de Egyptische hoofdstad Cairo het ak koord over Palestijns zelfbestuur in Jericho en de Gaza strook ondertekend. Dankzij Egyptische en Amerikaanse bemiddeling zijn afgelopen nacht de laatste obstakels voor ondertekening uit de weg geruimd. CAIRO Rtr-AFP Nu het akkoord is ondertekend, laat Israël zo snel mogelijk Pa lestijnse gevangenen vrij. Pales tijnse zegslieden zeiden van morgen dat het gaat om 1000 gevangenen, 650 uit Gaza en de rest van de Westelijke Jordaan oever. De fundamentalistische Palestijnse organisatie Harnas heeft in de Gazastrook twee da gen van nationale rouw uitge roepen. Harnas verzet zich te gen het akkoord. De beweging riep via een aantal moskeeën in Gaza de op vlaggen uit te steken, maar ging niet zover tot een algemene sta king op te roepen. Ook de ultra- nationalistische Israëlische rab bijn Shlomo Goren riep op tot een periode van rouw uit pro test tegen de teruggave van een deel van Eretz Israël aan de Ara bieren. PLO-leider Yasser Arafat en de Israëlische premier Yitzhak Rabin, die de overeenkomst vorig jaar september werd in Washington reeds een principe akkoord getekend, dat nu ver der is uitgewerkt onderteken den, vonden een oplossing voor de meeste overgebleven ge schilpunten. Daarbij ging het onder meer om de omvang van de enclave Jericho, een amnes tieregeling voor Palestijnen die met de Israëli's hebben gecolla boreerd, en het tijdstip waarop Palestijnse gevangenen worden vrijgelaten. De Amerikaanse mi nister Christopher (buitenland se zaken) Christopher en presi dent Mubarak van Egypte woonden een deel van de be sprekingen in het presidentieel paleis in Caïro bij. Volgens de Egyptische minis ter Moussa (buitenlandse za ken) liet overigens doorscheme ren dat sommige problemen nog niet helemaal zijn opgelost. Zo zal over de omvang van de enclave Jericho nog nader over leg noodzakelijk zijn. Arafat heeft geëist dat het gebied tweemaal zo groot wordt als de PLO-leider Arafat en de Israëlische premier Rabin tekenden vanmorgen het akkoord over Palestijnse autono- 54 vierkante kilometer die Israël Ook over de stationering van aanbiedt. De Israëlische woord- een Palestijnse politieagent bij voerder Uri Dromi zei dat Israël de Allenbybrug, die Jericho met de PLO heeft aangeboden de Jordanië verbindt, bestaat nog omvang van Jericho uit te brei- onenigheid. Dromi zei verder den van 56 tot 62 vierkante kilo- dat Israël heeft ingestemd met meter. de vrijlating van 5.000 Palestijn- foto epa se gevangenen over vijf weken, maar dat het de PLO-eis om ook leden van de fundamenta listische Harnas hun vrijheid te hergeven, heeft afgewezen. D bloemendaal CORRESPONDENT Als de Palestijnen in de Gazastrook en Jericho morgenochtend wakker worden, leven ze in hun eigen autonome gebied. Maar het zal ze al snel duidelijk worden dat politiek zelfbestuur niet hetzelfde is als economische onafhankelijk heid. De politie draagt het duidelijkst bij aan het eigen gezicht van de nieuwe Palestijnse autonomie, maar het lot van de bevolking is in de ee/ste plaats afhankelijk van economische welvaart. De Wereldbank coördineert een hulpprogramma van twee miljard gulden, bestemd voor de eerste drie jaar. Het is de bedoeling dat met dat geld de in frastructuur drastisch zal worden verbeterd. Pas als de infrastructuur deugt, kan er worden ge werkt aan de vestiging van nieuwe industrieën. Vooral wat de economie betreft, zullen de Pales tijnen in Jericho en Gazastrook afhankelijk blijven van Israël. Regionaal gezien is Israël een econo mische reus en de omringende Arabische landen hebben de Palestijnse autonomie weinig te bie den. De economische overeenkomst die Israël en de PLO vorige week zijn aangegaan, is niet alleen be doeld om de Palestijnen een steun in de rug te geven, maar vooral om de Israëlische economie te beschermen. Want het ongeluk wil dat de Pa lestijnen hun autonomie vestigen naast het land met de zwaarste indirecte belastingdruk ter we reld. Een fel omstreden zaak was de BTW. De Palestij nen wilden een aanzienlijk lager percentage dan de gemiddeld 17,5 procent die in Israël wordt ge heven. Uiteindelijk zijn de partijen het eens ge worden over een heffing van tussen de 15 en 16 procent. In de praktijk zal het betekenen dat con sumptiegoederen in de autonome gebieden iets goedkoper zullen zijn dan in Israël, maar net niet zo goedkoop dat smokkel winstgevend wordt. Wat betreft het heffen van directe belastingen hebben de Palestijnen de vrije hand. De inwoners van de Gazastrook en Jericho verwachten dat het nieuwe bestuur hen zal verlossen van wat ze be schouwen als een moordende Israëlische belas tingdruk. PLO-leider Arafat en zijn economische adviseurs zullen weinig anders kunnen doen dan toegeven, maar de verlaging zal minder spectaculair zijn dan de bevolking hoopt. Het Palestijnse bestuur zal immers ergens het geld vandaan moeten ha len om de salarissen van zijn ambtenarenappa raat te betalen, om nog maar te zwijgen over de soldij voor de 9.000 man tellende para-militaire politiemacht. Het is duidelijk dat velen in de autonome gebie den vinden dat de PLO hun in de vorm van ba nen moet terugbetalen voor de in de intifada (Pa lestijnse opstand in de bezette gebieden) getoon de loyaliteit. Het is zeer de vraag of Arafat die druk zal kunnen weerstaan. Volgens cijfers van de Internationale Arbeids Or ganisatie (ILOJ is een kwart van de inwoners van de bezette gebieden werkloos, in de Gazastrook zelfs 41 procent. Meer dan de helft van de Pales tijnse bevolking is jonger dan vijftien jaar, wat be tekent dat een heel leger nieuwe werkzoekenden in aantocht is. Zolang er in de autonome gebie den geen industrieën van betekenis zijn en die situatie zal nog lange tijd duren zal vooral de Gazastrook sterk afhankelijk blijven van werk in Israël. De in de autonome gebieden geproduceerde in dustriële goederen mogen vrij Israël binnen, maar de Israëlische boeren maken zich nu al zor gen over de bepaling dat ook Palestijnse land- bouwprodukten zonder heffing mogen worden geïmporteerd. Dat wil zeggen dat de Israëlische markt straks zal worden overstroomd door goed kope groenten en fruit. Bij wijze van overgangsre geling wordt vijf jaar lang een uitzondering ge maakt voor tomaten, komkommers, aardappelen, eieren en pluimvee. Het Israëlische ministerie van landbouw heeft zo wat extra tijd om zich te bezinnen op compensatiemaatregelen voorde boeren. De Palestijnen hadden graag een eigen munt in gevoerd, onder toezicht van een eigen centrale bank. Maar Israël heeft zich daar met hand en tand tegen verzet. Niet alleen omdat dergelijke instellingen rieken naar Palestijnse soevereiniteit, maar ook omdat de jonge autonomie al snel zou worden geteisterd door hyperinfiatie. De discus sie over de munt blijft doorgaan in een gezamen lijke economische commissie, maar voorlopig is bepaald dat in de Palestijnse gebieden de Israëli sche shekel wettig betaalmiddel blijft, in de prak tijk samen met de lordaanse dinar. DHAKA TABIBULISMAN De verwoestende cycloon die het zuidoosten van Bangladesh deze week heeft getroffen, heeft alle hoop op een voorspoedig economisch herstel van het land de bodem ingeslagen. De ramp betekent dat de voorspel ling van de overheid dat Bangladesh dit jaar een econo mische groei van 6 procent zal halen, kan worden doorge streept. Gedurende de jaren tachtig leidde een reeks natuurrampen ertoe dat Bangladesh een arm land bleef zonder enige hoop op een betere toekomst. Vanaf 1991 echter zijn ernstige stor men en watersnoden uitgeble ven, zodat het optimisme over het herstel van de economie langzaam maar zeker de over hand kreeg. Tot begin deze week. Hoewel de schade die de cycloon heeft aangericht pas over enkele maanden in kaart zal zijn ge bracht, maken de eerste berich ten uit Chittagong en Cox's Ba zar melding van de gedeeltelijke verwoesting van huizen, veesta pel en landbouwgrond. Functionarissen van de hulp organisatie Rode Halve Maan (het islamitische Rode Kruis) in de hoofdstad Dhaka zeggen dat er zeker honderd doden zijn ge vallen en vijfhonderd gewon den. Volgens een voorlopige schatting zijn 150.000 mensen dakloos geraakt. Maandagavond werden in het kustgebied windsnelheden ge meten van tegen de 250 kilome ter per uur. Enorme vloedgol ven van tussen de vijf en zes meter hoog hebben veel van de laag gelegen eilandjes onder water gezet. Er bestaat vrees voor het uitbreken van ziekten als de stoffelijke overschotten van mensen en dieren niet snel worden opgeruimd. Tiendui zenden mensen dreigen om te komen van honger en dorst als noodhulp het rampgebied niet tijdig bereikt. Volgens de nieuwe Japanse minister Shigeto Nagano (justitie) was Japan tijdens de Tweede Wereldoorlog geen agressor, maar een bevrijder van kolonies. Volgens Nagano was de Tweede We reldoorlog geen 'agressieoorlog'. Nagano (71) is de tweede minis ter uit het vorige week aangetreden kabinet van premier Tsuto- mu Hata die havikentaaJ over de Tweede Wereldoorlog uitslaat. Eerder zei minister Koji Kakizawa (buitenlandse zaken) dat de regering zou moeten studeren op een grondwetswijziging om Ja pan weer een actief leger toe te staan. Sinds de oorlog mag Japan alleen een klein leger op de been houden voor de verdediging van het land. Onregelmatigheden met stembussen JOHANNESBURG Rtr schap zal afleggen, krijgt hij on getwijfeld een motie van wan trouwen te verwerken. In politieke kringen in Madrid wordt niet langer uitgesloten dat Gonzalez die motie verliest. De socialistische PSOE kan slechts blijven regeren omdat zij wordt gedoogd door de Cata laanse nationalisten. De onderzoeksrechter in Ma drid heeft inmiddels twee jour nalisten van de krant El Mundo gedagvaard, omdat zij van hen te weten wil komen waar ze de ondergedoken Roldan hebben ontmoet. Vanuit zijn onder duikadres had Roldan de jour nalisten eergisteren laten weten dat hij hoge ambténaren en po litieke kopstukken zal meesleu ren in zijn val. De Onafhankelijke Kiescom missie in Zuid-Afrika gaat een onderzoek instellen naar be schuldigingen van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) van fraude door de In katha Vrijheidspartij (IFP) in Kwazulu-Natal. I)at heeft de commissie vanmorgen be kendgemaakt. Commissie-woordvoerder Cronjé zei: „Het ANC heeft be schuldigingen geuit over groot schalige fraude in Kwazulu-Na- tal. Wij stellen een onderzoek in." Volgens hem zijn deze klachten ernstiger dan eerdere berichten over onregelmatighe den bij de stembusgang 'omdat het gaat om beschuldigingen die de uitkomst van de verkie zingen zouden kunnen beïn vloeden'. Wat er precies speelt, is niet duidelijk, maar volgens Cronjé gaat het om 'onregelma tigheden met sommige stem bussen en hun inhoud'. De commissie staakte afgelo pen nacht de bekendmaking van uitslagen om de procedures te kunnen versnellen. Op dat t had het ANC 62,5 pro cent van de stemmen, de Natio nale Partij 22,1 procent en Inka tha 8.3 procent. In Kwazulu-Na- tal leidde Inkatha met 53,5 pro cent tegen 32 procent voor het ANC. De nieuwe Zuidafrikaanse president wordt maandag pas gekozen. De verkiezing van het staatshoofd door het nieuwe Zuidafrikaanse parlement is uit gesteld op verzoek van de Uit voerende Overgangsraad (TEC) die toezicht houdt op de over gang naar een meerderheidsbe wind. De stemming was voor vrijdag gepland, maar de trage stemmentelling noodzaakt tot uitstel. Op zaterdag moeten de geko zen afgevaardigden van de ne gen regionale parlementen bij eenkomen en elk tien leden van de senaat kiezen. Deze parle menten hadden aanvankelijk morgen bijeen moeten komen. De kies de 400 afgevaardigden van de Na tionale Assemblée de president, i lei kan In de IwanMée .ii op 250 zetels rekenen. bewind, zo citeerde de krant VS-functionarissen. s zouden moeten helpen bij de vorming van een nieuwe politiemacht. Aanhan gers van de junta dwongen vo rig jaar met geweld Amerikaan se militairen terug te keren naar huis. De Veiligheidsraad zal deze week op initiatief van de VS een beslissing nemen over scherpe re sancties tegen de junta, die in september 1991 de democra tisch gekozen president Jean- Bertrand Aristide verjoeg. Was hington wil het huidige vrijwilli ge olie- en wapenembargo te gen Haïti uitbreiden tot een ver plicht handelsembargo. Huma nitaire goederen als voedsel en medicijnen zouden niet onder de verscherpte maatregelen val len. Britten kiezen morgen nieuwe gemeenteraden sarajevo-zagreb. LONDEN »GPD-Rtr-AI De Britse kiezers gaan morgen naar de stembus om nieuwe gemeenteraden en stadsdeelraden te kiezen. Politieke waar nemers verwachten een nederlaag voor de regerende Conservatieve Partij van pre mier Major die er in de opiniepeilingen slechter voorstaat dan ooit. Critici verwijten Major dat hij een grijze, weinig charismatische persoon is. Zijn par tij zou geen ideeën hebben en het contact zijn kwijtgeraakt met wat in de bevolking leeft. De oppositionele I-abour Partij staat in de opiniepeilingen op 41 procent. Zij pro beert de gemeenteraadsverkiezingen aan te duiden als 'een nationaal referendum over Major', die naar verwachting volgende maand een tweede vernederende nederlaag tegemoet gaat bij de verkiezingen voor het Europese parlement. Winnaar wordt behalve Labour naar verwachting de Liberaal-Democratische partij van Paddy Ashdown, de derde politie ke kracht van het land. In de arbeiderswij ken van Oost-Londen wordt gevreesd voor 1 een overwinning van de neo-fascistische Britse Nationale Partij (BNP) die de buiten landers van vooral Indiase en Pakistaanse afkomst verantwoordelijk houdt voor de stijging van de criminaliteit. De Britse fascisten hopen morgen diverse stadhuizen binnen te marcheren. De British National Party (BNP) heeft meer kandida ten gesteld dan ooit tevoren. In een Oost- londens district, de Isle of Dogs, lijkt hun zege vast te staan. Een fascistische overwinning in de Isle of Dogs zou een siddering van angst losma ken. De BNP zou zeggenschap krijgen over een budget van meer dan 110 miljoen gul den. De partij die alle niet-blanken 'naar huis' wil sturen, zou op slag huisbaas wor den van duizenden 'buitenlandse' gezin nen. En ze zou werkgever worden van hon derden ambtenaren van Aziatische afkomst. Maar. zoals een fascisme-expert van de London School of Economics opmerkte, de opmars van extreem-rechts in Europa is goeddeels aan Groot-Brittannië voorbijge gaan: Zelfs als de BNP wint in de Isle of Dogs, is dat nog slechts een overwinning in één district van één gemeente in één stad. Landelijk gezien de partij heeft slechts dertig kandidaten gesteld bestaat de BNP De Bosnische Serviërs hebben de Verenigde Naties toestem ming gegeven waarnemers te stationeren in het gebied rond de Noordbosnische plaats Brcko. Ook beloofden de Ser viërs een staakt-het-vuren rond de stad in acht te nemen. De VN zijn bang dat Brcko. gelegen in de strategisch belangrijke corridor tussen twee Servische gebieden, het volgende slagveld zal zijn. Door het stationeren van militaire waarnemers in het gebied hoopt VN-afgezant Akashi de spanning te vermin moslims en Kroaten de smalle doorgang willen innemen om het Servische gebied in Noord- Bosnië daarmee af te snijden van de Servische veroveringen in het zuiden. L)e corridor is de enige de Ser i de door- kilometer materieel der De Serviërs zijn bang dat de 'oerlijn v( viërs in het noordi Bosnië. Rond Brcko gang slechts drie breed. Veel militaii dat de Serviërs van de omgeving van Gorazde hebben terugge trokken is nu bij Brcko gelegerd. De moslims beschuldigen de Serviërs ervan de grootste troe penconcentratie sinds het begin van de oorlog op te bouwen. Zelf hebben de Bosniërs inmid dels 80.000 man in het gebied. dorp aan de kust van Bangladesh zitten verslagen bij de restanten van hun huizen. Inwoners foto afp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9