Verzekering voor reizen stuk duurder Purmerend vraagt om vervolging Van der Plas MOEDER ZAL HET WETEN... ZE GAAT UIT ETEN..! Binnenland Laatste schooldag loopt uit op drama Werken bij NS nog vaak onveilig Kandidatuur van Lubbers is late noodsprong auping Schadepost steeds hoger Net als veel andere verzekeringen blijkt nu dat ook de reisverzekeringen dit jaar aanzienlijk duurder zijn gewor den. Vlak voor de zomervakanties hebben de meeste gro te verzekeringsmaatschappijen de premies voor de reis verzekeringen verhoogd met gemiddeld tien procent. Dit heeft het Verbond van Verzekeraars gisteren desgevraagd bevestigd. den haag anp Nederlandse toeristen maken steeds vaker avontuurlijke en vooral verre reizen. Als er dan iets mis gaat, kost het aanzien lijke sommen geld om iemand op een behoorlijke manier naar Nederland terug te vervoeren. De laatste keer dat de premies voor reisverzekeringen werden verhoogt, dateert van begin 1992. Ook toen werden de reis verzekeringen ongeveer tien procent duurder. Voorafgaande aan 1992 waren de premies voor reisverzekeringen onge veer zes jaar op hetzelfde ni veau gebleven. De premies voor reisverzekerin gen zijn omhoog gegaan omdat de verzekeraars voor deze ver zekeringen steeds meer geld moeten uittrekken. Aan schade- uitkeringen zijn ze steeds meer geld kwijt. Dat komt niet alleen doordat de waarde van wat mensen aan bagage bij zich hebben hoger is geworden. Het komt ook doordat de kosten die moeten worden gemaakt om gedupeerde mensen terug te halen naar Nederland steeds verder de pan uit rijzen. Ook Amsterdamse actie tegen CD purmerend/amsterdam gpd De gemeente Purmerend heeft minister Hirsch Ballin van justi tie gevraagd het CD-raadslid Van der Plas te vervolgen. Met name uitspraken die Van der Plas heeft gedaan in het TV- programma Deadline zijn voor Purmerend niet langer accepta bel. De minister wilde gisteren nog niet op de brief reageren. „Onze mogelijkheden als lo kale overheid schieten hier te kort. Wij vragen u dringend na mens het overgrote deel van de 65.000 inwoners van Purmer end, een eind te maken aan de flagrante schending van de rechten, zoals die verwoord zijn in artikel 1 van de Grondwet", schrijft het gemeentebestuur. In de TV-uitzending was Je zien hoe Van der Plas zich uit sprak voor fysiek geweld tegen etnische groepen. Het gemeen tebestuur noemt dit onaccepta bel. De wet biedt de gemeente Purmerend geen juridische mo gelijkheden op te treden tegen Van der Plas en diens sympathi santen. „Wij staan machteloos", zegt Purmerends burgemeester Van Dam. „Vandaar dat we de ze brief aan Hirsch Ballin heb ben geschreven." Van der Plas werd overigens het afgelopen weekeinde door de CD geroy eerd. Hij zit nu op persoonlijke titel in de raad. Alle democratische partijen in de Amsterdamse gemeenteraad willen dat het ministerie van justitie de mogelijkheid onder zoekt om de Centrumdemocra ten te ontbinden. Dat verzoek wordt gegoten in de vorm van een 'motie van afkeer' die tij dens de raadsvergadering van 18 mei wordt ingediend. De raadscommissie '94, spe ciaal ingesteld om een geza menlijke aanpak van extreem rechts binnen het gemeentebe stuur te coördineren, heeft dat gistermiddag besloten. De de mocratische partijen vinden de CD een „racistische en geweld dadige organisatie", aldus com missievoorzitter A. Grewel. De uitlatingen Van der Plas en het Amsterdamse CD-raads lid Graman in Deadline zijn voor het Schiedamse CD-raads lid Krommenhoek en het Heer- lense CD-raadslid Ton Rijks re den alle banden met de partij te verbreken. Voor de allerlief» uit. *n etentje of Nationale Horec De Nationale Hi 0 De Nationale Horerahon is verkrijgbaar '"j aangesloten horeeagelegenheden.^xr' i\aHfnJrÉ in dewaarden vanaf 13,- t/m 250,-. jfffdfW/W/l W a Info.: 023-27.30.40. Fax: 023-27.59.94. W Gulpen heeft weer burgemeester den haag CDA-wethouder j. Som (43) van de Gelderse gemeen te Didam is benoemd tot burgemeester van het Limburgse Gul pen. Hij volgt in Gulpen W. Vossen (CDA) op, die per 1 decem ber 1993 uit zijn ambt werd gezet nadat de rechtbank in Maas tricht hem voor vijfjaar het burgemeestersambt had ontzegd. De rechtbank achtte Vossen schuldig aan valsheid in geschrifte en het aannemen van steekpenningen. Voor belastingfraude werd Vossen nog eens veroordeeld tot een voorwaardelijke cel straf van zes maanden en een boete van zesduizend gulden. Vakantie zorgt niet voor veel drukte den haag De meldkamer van de landelijke politiediensten en de ANWB verwachten de komende dagen in Nederland geen al te grote verkeersproblemen door de meivakanties. De vakanties hebben een „gespreid karakter", zo laten de organisatie weten. Flexibilisering zorgt voor angst den haag Gevoelens van onzekerheid en onveiligheid bij de Ne derlandse burgers worden niet alleen veroorzaakt door de stij ging van crimineel geweld. Even belangrijk is de werkloosheid, de onzekerheid of mensen hun werk houden en de flexibele ar beidsrelaties die werkgevers met hun werknemers willen aan gaan. Dit blijkt uit de woorden van de Belg prof.dr. K. Raes. Hij is rechtsfilosoof aan de universiteit van Gent. Raes schrijft hierover in de publikatie 'Als angst regeert' van De Balie in Amsterdam. Spaanse eer voor Nederlands echtpaar den haag De Spaanse regering heeft het Amsterdamse echtpaar Knecht de gouden medaille voor uitzonderlijke culturele presta ties toegekend. Dat is gisteren in Madrid bekendgemaakt. De onderscheiding zal de Nederlanders door het Spaanse ko ningspaar worden uitgereikt. Tijmen en Helen Knecht krijgen de medaille omdat ze gedurende een verblijf van twintig jaar in Spanje een belangrijke collectie traditioneel Spaans aardewerk hebben opgebouwd en in kaart gebracht. Ze hebben de collectie geschonken aan een Madrileens museum. CAO-overleg supermarkten loopt vast den haag Het overleg over een nieuwe CAO voor de 175.000 werknemers in de supermarkten is gisteren vastgelopen. Werk gevers en vakbonden konden het niet eens worden over de mate van verdere arbeidstijdverkorting en de looptijd van de CAO. De werkgevers stemden in met verkorting van de werkweek van 38 naar 37 uur. Zij wilden dat echter alleen in een tweejarige CAO. De dienstenbonden wilden een eenjarig contract met dezelfde mate van arbeidstijdverkorting. Ontslag zingende schoonmaakster zwolle Zo'n 50 leden van evangeliegemeente De Deur protes teerden gisteren bij het Sophia Ziekenhuis in Zwolle tegen het ontslag van schoonmaakster Johanna Boer. Zij is na 14 jaar de laan uitgestuurd, omdat ze christelijke opwekkingsliederen zou hebben gezongen en patiënten zou hebben geprobeerd te beke ren. De kantonrechter heeft inmiddels met het ontslag inge stemd. Cel voor schending Servië-embargo roermond Een 53-jarige man uit het Limburgse Broekhuizen is voor het herhaaldelijk schenden van het handelsembargo tegen Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk. Ook leg de de rechtbank in Roermond hem gisteren een boete op van 100.000 gulden. Van Thijn vandaag in Israël den haag Demissionair minister Van Thijn (binnenlandse za ken) brengt tot zaterdag een bezoek aan Israël, dat ten dele een persoonlijk karakter draagt. Als vertegenwoordiger van de Ne derlandse regering is Van Thijn vandaag bij de herdenkings plechtigheid in het Nederlandse gedeelte van de Vallei van de Joodse gemeenten. Tijdens die plechtigheid wordt een plaquette onthuld met de namen van 78 Nederlandse Joodse religieuze gemeenschappen die in de Tweede Wereldoorlog verloren zijn gegaan. Ook Utrecht wil'HSL-station utrecht» Na Den Haag heeft nu ook Utrecht zich gemeld voor een aansluiting op de hoge-snelheidslijn (HSL). Volgens het nieuwe college mag de Domstad als belangrijk knooppunt in het openbaar vervoer niet ontbreken op de spoorverbinding. Zoals gemeld heeft het kabinet alleen Amsterdam en Rotterdam een HSL-station toebedeeld. Betaalpas voor Zeeland op komst middelburg» De plastic betaalkaart moet binnen enkele jaren een belangrijk betaalmiddel worden voor toeristen in Zeeland. Vakantiegangers en recreanten hebben dan één kaart nodig om te betalen voor parkeren op recreatieterreinen en in binnenste den, voor afmeren aan openbare steigers en bellen in telefoon cellen. Mogelijk kan deze Toeristische Kaart Zeeland ook wor den gebruikt om de entree van toeristische attracties, openbaar vervoer en veerdiensten te betalen. In opdracht van het provin ciebestuur worden de mogelijkheden voor zo'n kaart momen teel ingevoerd. 6 WOENSDAG 4 MEI 1994 De top van de Nederlandse Spoorwegen weet niet wat zich op de werkvloer afspeelt. Dat heeft tot gevolg dat NS-werkne- mers op stations en in werk plaatsen vaak onder onveilige omstandigheden moeten wer ken. Tijdens een onderzoek in de districten Maastricht, Breda, Amsterdam en Nieuwegein stel de de Arbeidsinspectie 221 ge breken vast. En dat terwijl NS op papier een prima beleid heeft met veel overleg en Arbo- deskundigen, aldus de Arbeids inspectie. Op de 24 door de inspectie gecontroleerde stations en zes werkplaatsen moet het perso neel werken met onbeveiligde machines, open elektriciteits draden, onzorgvuldig opgesla gen chemicaliën en geblokkeer de vluchtwegen. Het beleid van boven 'dringt onvoldoepde door op de werk vloer', concludeert de Arbeids inspectie, die ook het papieren NS-beleid doorlichtte. Accountants willen morgen vrije dag arnhem «anp Medewerkers van een landelijk opererend accountantskantoor in Velp hebben gisteren in Am- hem in kort geding geëist dat ze morgen, op 5 mei, een vrije dag hebben. Volgens de werkne mers hebben ze via hun ar beidsovereenkomst op nationa le feestdagen vrijaf. Bevrijdingsdag is bij Konink lijk Besluit in oktober 1990 aan gewezen als nationale feestdag. Hun werkgever, accountants kantoor Accon, liet weten dat op 5 mei slechts één keer in de vijf jaar vrijaf hoeft te worden gegeven. Volgens de werkgever kost het te veel geld om elk jaar een vrije dag te geven. De werknemers kunnen wel een snipperdag, een verlofdag of een ATV-dag opnemen. De werknemers, aldus Accon, hebben genoeg vakantiedagen. Vandaag wordt de uitspraak in het kort geding gedaan. Wat een feestelijke laatste schooldag had moeten worden, is voor eindexamenleerlingen van de Ichtus-scholengemeen- schap in het Twentse Vriezen- veen gisteren uitgelopen op een drama. Zeventien van hen raak ten gewond doordat ze van een landbouwwagen vielen. Zes zijn er ernstig aan toe. Ze hebben hoofd-, rug- en nekletsel. De andere gewonden zijn inmid dels weer thuis. Kort voor het ongeval had een docent de feestelijk uitgedoste jongelui nog gewaarschuwd voor de gevaren van een tocht op een wagen achter een trac tor. „Temeer omdat zich in de streek al eerder een dergelijk ongeluk had voorgedaan", zegt directeur R. Smit van de scho lengemeenschap. De kinderen sloegen de raad in de 'wind. De politie was niet op de hoogte van hun onderneming. Op een rotonde raakte de wa gen uit balans, waarschijnlijk doordat de jongeren zich naar één kant begaven. Ze vielen er uit en tuimelden over elkaar. Sommigen kwamen met het hoofd op een betonnen rand te recht. Bewoners stelden hun huis open voor de opvang van de jongeren. De trekker, be stuurd door een zestienjarige medescholier, bleef overeind. Er waren snel acht ambulan ces ter plekke voor de afvoer van de gewonden naar zieken huizen in Almelo, Hengelo en Hardenberg. De naar de plek van het ongeval toegesnelde leerlingen, docenten en ouders reageerden zeer geëmotioneerd. De lessen voor de overige 400 leerlingen werden meteen ge staakt. De schoolleiding informeerde kort na het ongeval leerlingen, ouders en leerkrachten tijdens een speciale bijeenkomst. Daar bij waren ook Slachtofferhulp en burgemeester mevr. L. Velle- koop van Vriezenveen aanwe zig. „Men was duidelijk ont daan, aangeslagen, verward. Voelde zich ontredderd. Er werd gehuild. Het was goed dat men collectief zo reageerde. Dat ver gemakkelijkt mogelijk het indi viduele verwerkingsproces", al dus H. Leus van Slachtoffer- Hulpverleners. ouders en omstanders probeerden het de kinderen zo gemakkelijk mogelijk te maken die van een boerenwagen waren gevallen in het Overijsselse Vriezenveen. foto anp hulp. Of alle gewonde scholie- zeker. Eventueel mogen ze het derzoek in naar de toedracht ren later deze maand kunnen in het ziekenhuis afleggen. De van het ongeluk, meedoen aan het examen is on- politie stelt een uitgebreid on- Het echtpaar Van Dijke-Van der Zande: 78 jaar getrouwd. foto anp Record-huwelijk in Zeeland bruinisse»gpd Nu het echtpaar Van Dijke uit het Zeeuwse Bruinisse 78 jaar getrouwd is, heeft het waar schijnlijk een Nederlands re cord te pakken. Burgemeester Vogelaar van Bruinisse is druk bezig dit uit te zoeken. „Ik houd het niet voor mogelijk dat dit aantal huwelijksjaren nog wordt overtroffen. Het is volgens mij iets voor het Guinness book of Records", zei hij gisteren tijdens de viering in een bejaardenhuis. Temidden van familieleden vierden A. van Dijke (104) en J. van Dijke-Van der Zande (99) hun huwelijksdag. Ze verkeren in prima gezondheid. „Vader leest nog elke dag de krant. Hij eet dat het een lieve lust is en drinkt elke avond zijn borrel tje", aldus zoon J. van Dijke. Van Dijke werkte als boeren knecht en zijn echtgenote hielp hem dikwijls op het land. „Het was vroeger armoe troef. Ze hadden een slavenbestaan en woonden in een primitieve wo ning waar het 's winters ijs- en ijskoud was", aldus hun zoon. straatsburg „Ik blijf chauvinistisch en steun Ruud Lub bers, maar ik waag me af of hij zich niet te laat kandidaat gesteld heeft." In Straatsburg probeert Europees commissaris Van den Broek een opgewekte toon aan te slaan. Het telefoongesprek waarin Lubbers hem informeerde over zijn officiële Europese ambitie, betekende voor Van den Broek persoonlijk onaangenaam nieuws. De dag dat Lubbers naar Brussel komt, moet Van den Broek vertrekken. Maar, praat me nigeen hem moed in, door te dralen en te aarzelen, is Lubbers in de race om de op volging van Delors op grote achterstand ge raakt. En het verpletterende CDA-verlies geldt evenmin als aanbeveling. De korte mededeling van Buitenlandse Zaken dat de Nederlandse regering Lubbers officieel kandidaat zal stellen voor het voor zitterschap van de Europese Commissie, was opmerkelijk. De mededeling suggereert een herenak koord tussen Lubbers en Kok. De scheidend premier zal dobr zijn waarschijnlijke opvol ger worden gesteund als eind juni op het Griekse eiland Korfoe wordt gepraat over het voorzitterschap van de Europese Com missie. Maar boven alles betekent de aan kondiging een noodsprong. Want jarenlang verscholen leidende Europese politici zich achter de beleefdheidsfrase dat men zich voor hoge internationale functies niet kan didaat stelt. Men wordt gevraagd. En met die regel brak Lubbers gisteravond. Lubbers' naam gonst al lang door de Brusselde brasseriën als wordt geroddeld over de opvolging van Delors. De Fransman beëindigt dit jaar een twaalf jaar durend voorzitterschap van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de Brusselse Europa-bureaucratie. Intellectueel onstuit baar en politiek geslepen bouwde hij aan zijn ideaal. Voor zijn opvolger gaat de voor keur uit naar iemand die rustig aan doet. „We hebben met Delors wel even genoeg visie gehad", zegt de Nederlandse CDA-Eu roparlementariër Penders. De Britse Eurocommissaris Sir Leon Brit tan stelde zich begin dit jaar openlijk kandi daat en geldt als weinig kansrijk outsider. Lubbers leek koploper, zeker nadat Neder land de aanspraken op de zetel van de Eu ropese Bank had laten vallen en bij de ver deling van andere internationale benoe mingen buiten de prijzen was gevallen. Maar Lubbers bleef dralen, ook achter de schermen. Dat kan wel eens een fatale misrekening zijn geweest. De Franse president, Mitter rand, was nooit erg gecharmeerd van de Rotterdammer die hij van te veel sympathie voor de Britten verdacht. En bondskanselier Kohl kon Lubbers' verzet tegen de Duitse eenwording maar niét vergeten. De laatste weken kwam daar een heel ander aspect bij. De naderende verkiezingsnederlaag van Lubbers' CDA viel in de andere Europese hoofdsteden op. De zoektocht van Kohl en Mitterrand naar een geschikt alternatief leidde naar de Belgische premier Dehaene, die wegens zijn dikke postuur en federale ideeën door de Britse pers al tot 'Jean-Luc de Verschrikke lijke' is gedoopt. Nederlandse diplomaten houden vol dat Dehaene is aangezocht als reserve en dat Lubbers nog steeds de voor keur van Bonn en Parijs geniet. Maar dat wordt betwijfeld, ook door Van den Broek. De man die als CDA-minister van buiten landse zaken bittere ruzies met Lubbers uit vocht. prijst zijn partijgenoot: „Het is toch een hele eer voor Nederland wanneer we de voorzitter van de Europese commissie mo gen leveren. Ik hoef geen loftrompet te ste ken op Lubbers. We kennen allemaal zijn kwaliteiten". Maar ook Van den Broek vindt het „nog maar de vraag of Lubbers zich niet te laat heeft gemeld". Brittan en Dehaene zijn „ze ker sterke kandidaten" en de uitkomst van het conclaaf op Korfoe noemt hij ongewis. Een ding staat vast: als Lubbers niet naar Brussel komt, wil Van den Broek nog enkele jaren blijven. Maar aangezien Nederland maar één lid van het dagelijks bestuur van de EU mag leveren, moet hij toch langza merhand gaan omzien naar een alternatief. Sommigen suggeren dat Van den Broek EU-ambassadeur in Washington zal wor den. Want de huidige man daar zou niet onder Lubbers willen dienen. Dat is name lijk oud-CDA-premier Van Agt. Epileptici dupe van TV-flitsen Razendsnelle flitsbeelden, meestal in reclamespots en vi deoclips, moeten aan banden worden gelegd. Epilepsiepatiën ten kunnen hierdoor aanvallen krijgen. Dit schrijft het Natio naal Epilepsie Fonds in een brief aan de directeur-generaal voor de volksgezondheid van het ministerie van WVC. Bepaalde groepen epilepsie- patiënten hebben een genetisch bepaalde aanleg waardoor zij vanaf hun tiende levensjaar tot in hun puberteit bij bepaalde lichtfrequenties reageren met epileptische aanvallen. De grote boosdoener zijn flitsen van 10 tot 30 per seconde. Ongeveer 10.000 mensen zijn hier gevoe- lig voor. C. Vroon, directeur van het Nationaal Epilepsie Fonds, sig naleert dat het aantal spots en videoclips met razendsnelle wisselende beelden groeit. „De concurrentie wordt steeds groter waardoor reclamemakers steeds meer gekke dingen moe ten doen om op te vallen", al dus Vroon. Vorig iaar werd bekend dat vi deospelletjes ook funest kunnen zijn voorepilepsiepatiënten. Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Rotterdam Veenendaal Zeist Zwolle

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7