JK 8 k: t De kater van de werkelijkheid Eindelijk uit de schaduw van Wiegel Na de marathon nu het goud nog Verkiezingen Enthousiasme na een tergende onzekerheid O nee, het ligt niet aan Brinkman Wöltgens valt ook in Paradiso niet op WOENSDAG 4 MEI 1994 DEN HAAG KARIN OOST „Ik reken op een bescheiden winst van drie zetels. Stilstand is achteruitgang", roept Paul Ro- senmöller, nummer drie Groen Links aan het begin van de uitslagenavond nog monter. Des te groter is de kater van de werkelijkheid. Rosenmöller kijkt bedroefd, teleurgesteld en bit ter. Twee maanden geleden leek Groen Links nog op tien a elf zetels te kunnen rekenen. Alle Groenlinkse voorlieden lopen geprikkeld rond. Ietwat geërgerd wimpelt Rosenmölier een oude vrouw af die zegt te weten hoe de partij verder moet. De nummer drie zucht, „Daar heb ik nu echt even geen zin in. Normaal luister ik wél, maar nu heb ik wel iets anders aan mijn hoofd." Duo-lijsttrekker Mohammed Rabbae zegt dat hij de tegenval lende uitslag wel heeft voorzien. Hij wijt het verlies aan de machtsstrijd tusseq PvdA en CDA. Als zijn mede-lijsttrekker Ina Brouwer een speech wil houden, vraagt het NOS-jour- naal of ze even kan wachten. Met wanhoop in haar stem roept ze: Wachten op het jour naal? Helpt ons dat dan nog iets?". Ook zij noemt de uitslag een zware teleurstelling. Maar het ligt niet aan het programma en niet aan de enthousiaste campagne. De mensen zijn kennelijk bang op Groen Links te stemmen, analyseert de lijst- Verslagenheid bij Groen Links. De angst voor de sprong in het diepe is te groot gebleken. FOTO ANP trekker. „Het is de keuze tussen een grote partij of een protest partij. De kiezers hebben ons voor een creatieve campagne onvoldoende beloond. Dit heb ben we niet verdiend." Bram van Ojik, nummer ze ven op de lijst, kondigt aan drie dagen te gaan treuren en ver volgens naar een baan op zoek te gaan. Hij vestigt geen hoop op een toekomstige terugkeer naar de Kamer: „Ik heb nu ge noeg van mijn politieke wip-po- sitie. In 1989 viel ik er net bui ten en nu weer. Daaruit trek ik mijn consequenties. Dit is ook een persoonlijk drama. Ik had graag nog wat werk in de Kamer willen afmaken". Zitten we wel op de goede weg, luidt de vraag op een van de campagneposters van Groen Links aan de muur. De partij zal die vraag nog regelma tig herhalen. Ook de positie Brouwer zal ter discussie ko men. De voormalige CPN-aan- voerster heeft inmmers tot nog toe alle verkiezingen verloren waaraan zij als lijsttrekker deel- HERKOMST VAN DE WINST (t.o.v. uitslag Tweede Kamer-verkiezing'89. in procenten) cijfers afgerond waardoor totalen niet altijd overeenstemmen "CDA PvdA VVD D66 Gr.L. PCG Overig Niet* 0,8 0,9 0,4 0,0 0,1 0,0 4,6 1,3 0,4 1,4 0,4 0,0 0,1 6,3 2,4 0,9 1.2 0,0 0,0 0,1 6,9 1,5 1,7 0,7 j 0,4 0,0 0,0 6,3 0.2 0,6 0,1 0.3TF 0,0 0,1 1,6 0,5 0,2 0,0 0.0 0.0 LI 0,0 2,0 O O p O O O O O O O O 0,2 0,3 0,1 0,1 0,0 0,0 0,3 1,1 1,1 1,0 0,7 0,3 0,0 0,1 0,0 1,7 vorige keer niet gestemd nieuwe stemmers Op deze grafieken zijn de verschuivingen in de kiezersgunst te zien. Voor een goed begrip ervan is het vooral van belang in het oog te houden dat elke partij vrijwel altijd een aantal stemmers bij andere partijen weg haalt, hoe groot het verlies per saldo (het aantal 'gewonnen' stemmen minus het verlies aan die andere partijen) ook is. Zo is het aantal kiezers dat in plaats van het CDA nu PvdA heeft gestemd en omgekeerd vrijwel in evenwicht. Wel heeft de WD per saldo veel stemmen bij het CDA gewonnen en blijkt Groen Links vooral leeggezogen door D66 en niet door de PvdA. Opmerkelijk is verder dat de bulk van het verlies van zowel CDA als PvdA ligt in het aantal mensen dat in 1989 nog op een van beide partijen stemde, maar deze keer gewoon is thuisgeble ven. cijfers afgerond waardoor totalen niet altijd overeenstemmen BESTEMMING VAN HET VERLIES (t.o.v. uitslag Tweede Kamer-verkiezingen '89, in procenten) CDA PvdA VVD D66 Gr.L. PCG Overig Niet* 2.2 4.4 2,6 0,4 0,0 2,2 7,0 1,2 L 2,0 3.6 1,2 0,8 2,4 6,4 1.0 0.4 0,9 0,1 0,0 0,9 2,5 0,2 0,6 0,5 0,1 0,0 0,2 0,8 0,0 0,8 0,1 0,7 L 0,0 0,3 0.9 0,1 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0.2 nu niet gestemd AMSTERDAM HARM HARKEMA Rond zevenen heerst nog onzekerheid in het Amster damse Krasnapolsky. Het ge middelde D66-lid vraagt zich af of hij nou blij moet zijn met verdubbeling van het aantal zetels, terwijl er lange tijd zoveel méér heeft inge zeten. Maar een half uur later, als de man aan de biertép het drukker krijgt, verklaart nummer zes Aad Nuis vooral opgelucht te zijn. Maandag avond was hij nog vol ver trouwen het bed ingedoken, omdat Hans van Mierlo zo'n uitstekende prestatie had ge leverd in het verkiezingsde bat. Maar bij het opstaan gisterochtend knaagde de twijfel. Het was in het 28-ja- rige bestaan van de partij immers al zo vaak gebeurd: hoog scoren in de peilingen, maar uiteindelijk wonden likken. Nuis: „We zijn nu verdubbeld. We zijn nog nooit zo groot geweest". De aanvankelijke twijfel van Nuis werd mede gevoed door de nogal spectaculaire ups en downs van de partij in het verleden. Zoals van acht naar zeventien zetels in 1981, het hoogtepunt tot gis teravond, en nog geen jaar later de klap terug van ze ventien naar zes. „Nu is er veel meer stabiliteit", zegt Nuis, „we zijn inmiddels ook ten. Omstreeks half negen arri veerde ook KPN-baas Wim Dik, tevens oud-staatssecre taris. „Ik ben niet beschik baar voor een minister schap", herhaalt hij nog eens voor alle zekerheid. Maar over de 24 zetels is hij na tuurlijk „hartstikke blij. Laat alle opiniepeilingen die ons hoger hebben ingeschat de pest krijgen. Dit is ontzet tend mooi. Zo hoog hebben we het nog nooit meege maakt". Als ten slotte ook Hans van Mierlo binnenkomt, kan de stemming niet meer kapot. „Abstracte zetels in doodge- vaarlijke peilingen hebben zich vertaald in harde ka merbankjes. D66 is een grote partij geworden." En hij ein digt: „Iemand zei: waar is de euforie. Ik zei: hij komt er aan. En hij is nu hier". En inderdaad, de euforie was daar. Hans van Mierlo, lei der van D66, juicht van blijdschap nadat duidelijk is geworden dat de partij haar ze telaantal in de Twee de Kamer heeft ver dubbeld. FOTO ANP AALSMEER ANS BOUWMANS Het is een moment van ontla ding als WD-leider Frits Bolke- stein de studio van Joop van den Ende in Aalsmeer binnen komt. Tromgeroffel kondigt de zegevierende liberale lijsttrekker .aan. 'Happy days are here again' trompettert het dixie- landorkestje. Bolkestein kan niet meer stuk. „Eindelijk is hij uit de scha duw van Wiegel getreden", ver zucht een toeschouwster. Voor Bolkestein is er gejuich, zelfs hartstochtelijk applaus na elke zin die zijn mond verlaat. Hij heeft de op een na mooiste uit slag ooit voor de WD binnen gehaald. Hij is vol zelfvertrou wen na 'het pak slaag voor de coalitie'. Als D66 bij het huidige kabinet zou aanschuiven, ver andert er volgens Bolkestein echter niets. „En dat zou onge hoord zijn tegenover de kie zers", meent hij. Bolkestein weet wat de toekomst gaat brengen en houdt dat zijn eufo rische aanhang voor: een kabi net met de drie D's van de WD, durf, daadkracht en duidelijk heid. Perfect is deze 3 mei ech ter pas voor Bolkestein als de WD ten minste dertig zetels haalt, want dat is het aantal waarop iedere WD'er stilletjes of openlijk hoopt. Geen wonder dat iets voor achten zich al een soort ontla ding in de zaal voltrekt als Erica Terpstra de handen om de mond zet en roept dat de WD nu op die dertig zetels staat. Een mededeling die een half uur later alweer achterhaald lijkt, maar om tien uur wordt i de WD, maakt het overwinningsteken voor uitgelaten WD-leden in de FOTO ANP overtroffen met een stand van 31 zetels. Dat magische getal van dertig hebben ze in hun hoofd, al die goedgekapte en perfect in het al dan niet blazer- blauwe pak gestoken WD'ers. Die ene zetel extra doet het verschil tussen de WD en de twee grootste partijen kleiner klinken. Dan is de aansluiting met PvdA en CDA duidelijker, zegt het echtpaar uit Rotterdam dat naar Aalsmeer is gekomen om de euforie mee te beleven. Om dat laatste lijkt het de vele, zeer vele bezoekers van dit WD-feestje vooral te doen. „Wij zijn er alleen om feest te vie ren", zegt een WD'er die met een bus vol zielsverwanten uit Brabant is gekomen. Uitgerust met WD-stickers, buttons en rozetten wordt gefeest. Hier en daar nog een beetje gespannen, want duidelijkheid is er pas als alle stemmen zijn geteld. Maar wat het ook wordt, 'het is een prachtig resultaat', zegt com missaris der koningin Vonhoff. „Laat iedere miesmacher maar vertellen dat het dat niet is. Het is een schitterend resultaat." De enige die na veel belang stelling uit de schijnwerpers verdwijnt, is Monique de Vries. Met haar 31ste plaats is ze als juist overboord vallend kamer lid een veel geïnterviewd WD- ster. Tegen het einde van de avond is de interesse echter al niet meer actueel. De partij lijkt er een zetel bij te winnen. Op zoek dus naar nummer 32. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Applaus, gejuich, gestamp als Brinkman zijn verkiezingsne derlaag toegeeft. „Kok lijkt te gaan winnen. Ik feliciteer hem ermee." Een verlies van twintig zetels is blijkbaar niet genoeg om CDA'ers in zak en as te laten zitten. „We zijn er nog. We zijn niet weggevaagd", roept Brink man zijn achterban bemoedi gend toe. „We mogen dankbaar zijn dat éénvijfde deel van de kiezers ons trouw is gebleven". Opnieuw enthousiast applaus. In het door de aanwezige TV- lampen snikhete Pulchri in Den Haag is het stampvol met te leurgestelde christen-democra ten. Het bier smaakt niettemin goed. Na de eerste klap, rond half acht, als bekend wordt dat het CDA nog maar 34 zetels overhoudt, herstellen de aanwe zigen zich. Verloren, maar niet geknakt. „Zijn we nu zielig?", vraagt een vrouw spottend. Als rechtgeaarde christen-de mocraten wil niemand iets van een eventueel aftreden van de lijsttrekker weten. „We hebben in de partij geen traditie van koppensnellen", zegt minister Maij-Weggen vastbesloten. En het kamerlid Biesheuvel, met zijn 34ste plaats op de lijst nét gekozen: „We zijn flink door el kaar geschud. De partij moet met zichzelf in gesprek. Aan het aftreden van personen denk ik daarbij niet". De partij staat om Elco heen. Oud staatssecretaris Brokx. he lemaal uit Tilburg overgeko men: „Oh, nee. Aan Brinkman ligt het abslouut niet". Voorzit ter Stordiau van het CDA-Dcn Haag. „We moeten het verlies samen dragen." En de geplaag de leider zelf, met de bekende snik in de stem: „Samen uit, sa men thuis". Zo gemakkelijk zal het ook weer niet worden. Waarnemend partijvoorzitter Lodders laat in haar speech weten dat iets met de uitslag zal worden gedaan. „We moeten luisteren naar de basis, naar de onvrede die daar is". Een wethouder zegt grim mig: „Daar zullen we haar aan houden". Een fractievoorzitter van een poldergemcente: „De nederlaag is gelukkig fors ge noeg om partijzuiveringen door te kunnen voeren". En een Noordhollands statenlid zegt 'het niet erg christelijk te vinden personen een duw te geven', maar dat is niettemin 'wel noodzakelijk'. Ondertussen neemt Brink man opnieuw een had in de CDA-menigte, omringd door fo tografen en journalisten. Han denschuddend alsof hij een overwinning heeft geboekt. „El- co, we gaan door", roept een man. Een bos bloemen wordt aangeboden door een vrouwe lijke fan. Een medewerker van het partijbureau ziet het alle maal hoofdschuddend aan. „Al die bobo's die ik hier zie, zijn met Brinkman de partij in geko men. Die zullen hier wel voor het laatst zijn, omdat het bier vanavond gratis is." Opvallend afwezig of onopvallend aanwezig: Thijs Wöltgens heeft geen rol van betekenis ge speeld in de verkiezingscampagne. Ook in Para diso zit de fractievoorzitter er stilletjes bij. Op een klapstoeltje, biertje in de hand met naast zich zijn echtgenote. Terwijl de rest van de par tij zich bezweet opmaakt voor een knetterend verkiezingsfeest, kijkt Wöltgens voor zich uit alsof het een genoeglijke warme zomeravond is op een camping in Limburg. Gevraagd naar zijn campagne-inbreng haalt hij glimlachend de schouders op. Hij heeft wél degelijk zijn steentje bijgedragen, zegt hij. Tal van spreekbeurten heeft hij gegeven, maar de aandacht daarvoor was nihil. Alleen zijn 'open brieven' over prangende kwesties aan politici van andere partijen konden aanvankelijk reke nen op belangstelling van de media. Maar de pen van Thijs bleef al spoedig onaangeroerd lig gen op zijn bureau. De aardige aanzet voor een scherper debat stierf een stille dood. Ook over zijn toekomst houdt Wöltgens zich op de vlakte. Hij heeft reeds aangekondigd de komende vier jaar in de Kamer niet vol te ma ken. Maar hij heeft geen ijzers in het vuur lig gen. „Dat zie ik wel, ik sta voor alles open", zegt hij op gemoedelijke toon. En rustig zet hij zich weer op zijn stoeltje. AMSTERDAM MARC PEEPERKORN De ovatie die PvdA-leider Kok bij binnenkomst van de Amster damse poptempel Paradiso ten deel valt, is voor menige geres pecteerde muzikant niet wegge legd. De PvdA-aanhang klapt, joelt en stampvoet de spanning van zich af. „We zijn de groot ste", klinkt het nog weifelend uit vele monden. Dat het zetel verlies desalniettemin aanzien lijk is, kan de pret niet meer drukken. „We vieren de nederlaag- overwinning", stelt een glunde rende fractievoorzitter Wöltgens vast. Kok zelf constateert dat zijn marathon erop zit. Hij ging voor goud en heeft het gehaald. Minister Van Thijn van binnen landse zaken meent dat het 'vrijwel onontkoombaar is dat Kok de nieuwe premier wordt' na een formatie die 'niet abnor maal lang' zal duren. De PvdA-verkiezingsavond in Paradiso begint nerveus. Ka merleden, toekomstige kamer leden en andere PvdA-toppers draaien zenuwachtig om elkaar heen, naarstig op zoek naar de laatste uitslagen. De uitgeno digde muzikanten hebben een ondankbare taak: de interesse voor hun verrichtingen is mini maal. Maar als langzaam maar zeker duidelijk wordt dat dè PvdA de grootste partij wordt, slaat de euforie snel toe. De ar rogantie van de macht is de PvdA niet vreemd: na jarenlan ge afwezigheid wordt zij snel weer opgepikt. De winst voor de ouderenpartijen noemt Wölt gens 'ongelooflijk, maar ook on gelooflijk jammer'. Leedvermaak is er over het verlies voor Groen Links. PvdA- milieuminister Alders verklaart dit uit de bewuste houding van de kiezer. Die zou inmiddels doorhebben dat de Groenlinkse milieuplannen absoluut niet haalbaar zijn. Groot is de vreug de over de doffe dreun voor het CDA. Staatssecretaris Kosto van justitie analyseert haarfijn dat CDA-lijsttrekker Brinkman 'een fataal gebrek aan charisma' heeft. „Dan zag ik hem weer hakkelen, met die ogen die steeds groter worden en dat mondje steeds kleiner." Kosto voorspelt dat het CDA in de nieuwe politieke verhoudingen een onstabiele factor zal wor den. „De kans op een bijltjesdag binnen die partij is zeker niet gering. Dat bemoeilijkt het re geren." Nog niet zo lang gele den uitte het CDA precies het zelfde verwijt in de richting van de PvdA. Maar daar wil Kosto even niet meer aan denken. Hij noemt de PvdA trots 'de enige stabiele regeringspartij'. D66 zal straks bij kabinetsdeelname im- mers de handen vol hebben aan het uitleggen van keuzen aan de achterban. „Nee, dat wordt niet makkelijk straks bij de forma tie." Inmiddels is Paradiso bomvol en bloedheet. Als Kok de zaal binnentreedt, vermengen tra nen en zweetdruppeltjes zich tot vreugdestromen. Hulde voor de leider die de partij uit het dal heeft gesleept. „We mogen niet juichen, want we hebben zetels verloren. Maar we Hoeven niet te huilen, want we zijn de groot ste geworden. De sociaal-demo cratie staat nog steeds op de po- Kok: Na zeventien jaar is zijn PvdA weer de grootste partij in Nederland. litieke kaart", stelt Van Thijn. En hij acht dat voor een groot deel de verdienste van partijlei der Kok. Kok zelf blijft bescheiden. De marathon mag erop zitten, maar er is nog zoveel werk te verrichten. Hij staat nadrukke lijk stil bij de winst van de Cen trumdemocraten. „Die brand- stokers hebben te veel zetels. Dat is een zwarte bladzijde in de geschiedenis. Het rechts-ex- tremisme moet worden bestre den, het mag niet als vergif blij ven voortbestaan. Hij belooft 'zelfbewust en be scheiden' met de uitslag om te FOTO ANP gaan en vertrekt vervolgens spoorslags naar Den Haag. In- tusen verklaren Wöltgens en Koks kroonprins Wallage dat zij de uitslag voor de PvdA precies hebben voorspeld. In kleine kring, dat wel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3