Politie Hollands Midden strijdt tegen loos alarm Korpsen zoeken naar brandweerlaarzen in damesmaat Tuinieren en geknutsel in de natuur zinloos' Randstad Eigen woning voor bijna helft Randstedelingen Boekje om Nederland te herontdekken 20WOENSDAG 4 ME11994 ipen haag gpd leer vrouwelijke brand weerlieden te werven, stuurt het ninisterie van binnenlandse za- |ken binnenkort aan alle korpsen 'Handleiding emancipatie brandweer'. Mocht deze ge- uiksaanwijzing voor de heren {niet voldoende zijn, dan stelt Binnenlandse zaken ontwerpt handleiding emancipatie voor brandweer emancipatie-adviseur beschik- paar die hun instructies geeft hoe ze het mannenbolwerk ouwvriendelijk kunnen ma ken. Van de 25.000 brandweerlie den in Nederland is slechts an derhalf procent vrouw. Aange zien de hele maatschappij uit mannen en vrouwen bestaat, moeten er hoognodig meer da mes bij de brandweerkorpsen komen, vindt het ministerie van binnenlandse zaken. „Een lastig karwei", oordeelt mr. M. Monsanto, beleidsmede werker van de directie brand weer en rampenbestrijding van het ministerie. Zij is speciaal be last met de wervingscampagne. „Als een vrouw een brandweer kazerne binnenkomt, krijgen de heren een ware cultuurschok. Er werken zelfs geen secretares ses op de kazernes. Ze weten absoluut niet hoe ze met vrou welijke collega's moeten om gaan". De handleiding biedt veel praktisch tips. Zo staat er bij voorbeeld in welke fabrikant brandweerlaarzen in dames maat levert. En waar kleine handschoenen voor de vrouwe lijke blussers verkrijgbaar zijn. Verder geeft de gebruiksaanwij zing aan dat korpsen die serieus vrouwen in dienst willen ne men, direct de posters van naakte vrouwen in de kazernes moeten verwijderen. „Niet wachten totdat de nieuwe colle ga's er zijn, want anders be schuldigen mannen straks de vrouwelijke brandweerlieden ervan dat door hun komst de mooie afbeeldingen van de muur zijn gehaald. De korpsen moeten op een intelligente ma nier omgaan met emancipatie", licht Monsanto toe. Het landse zaken is al zo'i bezig met het werven binnen- i vier jaar wen bij de brandweer. Er werd een speciale werkgroep emanci patie brandweer in het leven geroepen, avontuurlijke affiches waarop het spannende beroep werd afgebeeld, moesten dames naar de kazernes lokken. In vier jaar tijd steeg het aantal vrou wen slechts van 0,7 naar 1,5 procent. „Toch een verdubbe- Onbetrouwbare alarmcentrales minder snel geholpen |De politie van Hollands Midden gaat vanaf eind dit jaar alarmmeldingen afkcynstig van onbetrouwbare alarm centrales vertraagd afhandelen. Bovendien overweegt ze een lijst te publiceren van betrouwbare en onbetrouwba re particuliere alarmcentrales. Met de publikatie hoopt de politie de onbetrouwbare centrales uit te roeien. Hol lands Midden lijdt jaarlijks vijf miljoen gulden verlies door het uitrukken na loos alarm. leiderdorp monica wesseling Van de ruim 9000 alarmmeldin gen die de politie jaarlijks bin nenkrijgt, blijkt bijna 98 procent te zijn. De meldingen ko- binnen na tussenkomst zogeheten particuliere alarmcentrales (PAC). Wordt er gens in een bedrijf het alarm in werking gesteld, dan geeft dit een signaal af in een PAC en die schakelt de politie weer in. Toen enkele maanden gele den duidelijk werd hoe groot de financiële schade is, heeft Hol lands Midden een werkgroep ingesteld die oplossing moet Douane ontdekt 6000 kilo marihuana rotterdam/dordrecht In de Brittaniahaven in Rotterdam is gis teren 6000 kilo marihuana in beslag genomen met een straat waarde van dertig miljoen gulden. De douane ontdekte de soft drugs bij een surveillance. De gedroogde hennepzaadjes zaten in een container met ongebrande pinda's uit GambiavDeze was bestemd voor een expediteur in de Hoeksqhe Waard. De politie verrichtte geen aanhoudingen. Volgens een politiewoordvoerder bestaat nog onduidelijkheid over de betrokkenheid van de expe diteur. De marihuana is gistermiddag in Rotterdam vernietigd. Dr. Shadid hoogleraar in Tilburg leiden Dr. W.A.R. Shadid uit Leiden is benoemd tot bijzonder hoogleraar Interculturele Communicatie aan de Katholieke Uni- verseit Brabant. Zijn leerstoel legt de nadruk op de rol van cultu rele factoren in educatie, vorming en voorlichting. Shadid is sinds 1970 werkzaam bij de Rijksuniversiteit Leiden. Hij gaat in Tilburg één dag per week als deeltijd-hoogleraar werken aan de Faculteit der Letteren. Wijsmüller bergt Griekse bulkcarrier umuiden» Het bergingsbedrijf Wijsmüller uit IJmuiden is er giste ren in geslaagd een gestrande Griekse bulkcarrier in de Stille Oceaan vlot te trekken en te bergen. De 225 meter lange Ocea- nus strandde op 18 maart met 70.000 ton kolen op een koraalrif bij Satawal Eiland. De bodem van het één jaar oude vrachtschip scheurde bij de stranding over de-hele lengte open, waarbij ze ven tanks lek raakten. Wijsmüller zette bij de berging een sleep boot, een team van zeven bergers en 14 ton materieel in. Om het schip vlot te kunnen trekken werd een deel van de lading over geslagen in een andere vrachtvaarder. Tussen beide schepen werden daarbij vangnetten gespannen om milieuvervuiling te voorkomen. De sleepboot kon de Oceanus volgens Wijsmüller na de overslag vlottrekken. Rotterdam: luchthaven moet inzet zijn kabinetsformatie rotterdam anp De vraag of de Rotterdamse re gio over een eigen luchthaven moet beschikken, dient al tij- dens de komende kabinetsfor matie aan de orde te komen. Een onafhankelijke onderzoeks- i commissie zou de formateur daarover moeten adviseren. Dat heeft burgemeester Peper van Rotterdam namens het col lege van B en W Maij van verkeer en waterstaat geschreven. Peper benadrukt in zijn brief dat duidelijkheid over de toe komst van de luchthavenvoor ziening in de Rotterdamse regio van het allergrootste belang is. Rotterdam wil niet weer een ja- renlange impasse laten ont- staan. „Wat ons betreft zouden hieromtrent in het aanstaande regeerakkoord sluitende afspra ken moeten worden gemaakt." Rotterdam pppert minister Maij een onafhankelijke com missie in te stellen. Die zou op korte termijn drie hoofdpunten moeten onderzoeken en haar j bevindingen rapporteren aan de kabinetsformateur. Zo zou Zeezeilers vissen achter het net Slecht nieuws voor lezers die een dagtocht wilden maken met de Europa, Nederlands mooste en gfootste klassieke driemaster. Door overweldigende belangstelling, waren de 170 kaarten voor 12, 13,14 en 15 mei in een mum van tijd uitverkocht. Vooraf waarschuwden organisatoren van de Stichting het Va rend Museumschip al dat het een eenmalige aanbieding was. Na de proeftochten, gaat de 55 meter lange driemaster een wereld reis maken. brengen. „En wij leggen de ver antwoordelijkheid voor die loze meldingen bij de alarmcentra les. Zij schakelen ons in dus zij moeten betrouwbaarder wor den", zegt voorlichter C. van Egmond van Hollands Midden. Hij spreekt zelf overigens niet van 'loos alarm' maar van 'onbetrouwbaremeldingen'. De PAC's moeten zelf ervoor zorgen dat de alarminstallaties van de bedrijven die op hen ge abonneerd zijn in orde is. „Als een bedrijf een ondeugdelijke installatie heeft en het PAC geeft dit alarm klakkeloos door, blijven wij voor niets komen." Het sterkste wapen denkt Holland Midden te hebben met de publikatie van een lijst be trouwbare en onbetrouwbare alarmcentrales. In elk geval krij gen de bond van verzekeraars en de KNOV een dergelijke lijst. „We bekijken nog de juridische consequenties van een openlij ke publikatie", zegt Van Eg- mond. De lijst wordt in elk geval ook voor intern gebruik aangewend. Alarmcentrales die in het verle den vaak loze meldingen heb ben doorgegeven en dus onbe trouwbaar zijn, worden niet meer op hun wenken bediend. „Dan gaan we dus eerst naar de afwerldng van een verkeerson geval en pas in tweede instantie naar het alarm." Hans van Weel, Rob van de Dobbelsteen en J. Nouwen (van links n Thuis, Dagtrips voor thuisblijvers'. den haag anp Van de Randstedelingen is 43 procent eigenaar van zijn of haar woning. De meeste wonin gen die bij verhuizing vrijko men kosten tussen de anderhalf en tweeëneenhalve ton. Dat blijkt uit een onderzoek naar de woonwensen in de Randstad. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van VROM. Het is gehouden onder 350 Randstedelingen. De onderzoekers constateren dat driekwart van de mensen een voorkeur hebben voor een een gezinswoning. Hoekwoningen en half vrij staande woningen zijn opval lend populair. Ook bestaat er een lichte voorkeur voor tradi tionele architectuur met als voornaamste kenmerk puntda ken. Blokvormige woningen met platte daken worden min der aantrekkelijk gevonden. In totaal is 25 procent van de respondenten op zoek naar een flatwoning. Zij die in een flat ge ïnteresseerd zijn wonen liever in middelhoog- dan in hoog bouw. Zo is de begane grond tot en met vierhoog populair, maar wil nog geen kwart van de flat liefhebbers op de vijfde verdie ping of hoger wonen. velsen-zuid patrick van den hurk „Een uniek boekje om Nederland mee te heront dekken." Zo omschrijft ANWB-voorzitter J. Nou wen 'Uit en Thuis, Dagtrips voor thuisblijvers' van Rob van den Dobbelsteen, toeristisch redac teur van deze krant. In Uit en Thuis, een uitgave van Kok Lyra in Kampen en Dagbladuitgevgrij Damiate, wordt de lezer door Van den Dobbelsteen meegenomen naar allerlei bekende en vooral minder bekende plekjes in westelijk Nederland. „Hij bereisde de hele wereld, maar heeft z'n hart verpand aan Ne derland. Zijn oog voor detail maakt dat hij stopt op plekken waaraan anderen voorbij gaan", zo meldt de flaptekst. Alle trips zijn makkelijk bin nen een dag te ondernemen, de meeste zelfs op de fiets. Van den Dobbelsteen maakte de tochten stellen of een nieuwe regionale luchthaven ook een nationaal belang heeft. Verder kunnen al ternatieve locaties worden on derzocht, als de Schieveenpol- der niet de geschikte plek voor een nieuw vliegveld zou zijn. Ten slotte moet de commissie volgens Peper nagaan of de ge volgen van de uitvoering van het Integraal Plan Noordrand voor bij voorbeeld de economie, kloppen. Dit nieuwbouwproject is volgens het college hard no dig voor de Rotterdamse regio, maar de uitvoering ervan is door de besluiteloosheid rond een regionale luchthaven tot nader order uitgesteld. „Daar door blijft ook een oplossing uit voor knellende problemen op het gebied van de huisvesting, economie en bereikbaarheid." Het Rijk heeft zich uitgespro ken voor een bescheiden lucht havenvoorziening aan de zuid vleugel van de Randstad, maar moet daarover nog een defini tief standpunt innemen. Dat zal gebeuren na overleg met de Tweede Kamer. Een meerder heid in de Rotterdamse ge meenteraad wil de bestaande Smokkelaars kaketoes veroordeeld zelf voor het merendeel 'op de pedalen'. Het boekje laat volgens Nouwen goed zien waarom de schrijver „een van de beste toeristi sche schrijvers van Nederland" is. „Van den Dob belsteen wijkt af van de obligate woorden in de reisjournalistiek. Daar is een landschap altijd 'ro mantisch', een bergmeertje altijd 'verstild' en een pand altijd 'historisch'. Het is een grabbelton vol grijsgedraaide adjectieven, die Rob niet nodig heeft. Hij laat het ons lezen op een manier zoals we het nog niet hadden gezien." 'Uit en Thuis, Dagtrips voor thuisblijvers', is te koop bij de kantoren van Leidsch Dagblad, bij de ANWB-kantoren en in de boekhandel. Het kost 14,95, maar lezers van deze krant betalen tegen inlevering van de bon die u elders in deze krant vindt slechts 12,50. ling", constateert Monsanto op timistisch. Bij veel brandweerkorpsen leeft de gedachte dat het vak li chamelijk te zwaar zou zijn voor vrouwen. Monsanto geeft toe dat een brand weervrouw niet te tenger gebouwd moet zijn. en adviseert vrouwelijke kandida ten te werven op sportscholen. De vrouwelijke brandweerlie den hoeven echter geen body builders te zijn, want er is in middels ook lichte blus-appara- tuur beschikbaar. „En dat is overigens ook veel beter voor mannen", aldus de emancipa tie-adviseur. Snelrecht voor winkeldieven De Rotterdamse politie wil win keldieven bekeuren in de winkel waar zij zijn betrapt. Een hulp officier van justitie en een re chercheur kunnen met een draagbare computer en printer ter plekke het proces-verbaal uitschrijven. Op koninginnedag heeft de politie het nieuwe sys teem beproefd. Een hoofdin specteur trad toen op als hulp officier. Samen met een recher cheur liep hij door de binnen stad. Vervolging tegen computerkrakers VU loopt stuk amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam heeft de officier van justitie niet ontvankelijk verklaard in de zaak tegen twee computerkra kers die zich toegang hadden verschaft tot het computersys teem van de Vrije Universiteit (VU). Naar het oordeel van de rechtbank heeft de officier de zaak twee jaar lang laten sloffen, terwijl de computerkrakers al die tijd onder druk van een aan staande vervolging hebben moeten leven. Bovendien, aldus de recht bank na ampel beraad, wisten beide verdachten destijds niet dat zij met hun 'inbraak' straf bare feiten pleegden en kwa men zij niet eerder in aanraking met de politie. Het vooronder zoek heeft een van de twee par ten gespeeld in zijn loopbaan als informaticus. Alles bijeenge nomen genoeg voor de recht bank om het belang van de ver dachten (23 en 27 jaar oud) bo ven dat van de officier te stellen. Het tweetal, afkomstig uit Eindhoven en Nuenen, werd in januari 1992 gearresteerd. De krakers hadden zich toegang verschaft tot het systeem ge naamd 'Bronto' van de faculteit aardwetenschappen v£m de VU in Amsterdam. De twee infor matici moesten daartoe een aantal codes kraken en zich 'passwords' van anderen eigen maken. Via Bronto konden de computerkrakers wereldwijd in tal van andere netwerken ko- Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 43-jarige man veroordeeld tot 12 maanden ge vangenisstraf waarvan zes voor waardelijk wegens het in geor ganiseerd verband importeren van zwarte kaketoes. De recht bank in Alkmaar had de man vrijgesproken. Het openbaar ministerie had daartegen echter beroep aangetekend. Tegen de smokkelaar was twee jaar ge vangenisstraf geëist. Het hof veroordeelde tevens een 61-jarige man tot 18 maan den cel. Ook hij werd in eerste aanleg vrijgesproken. De 22 ge- importeerde kaketoes moeten van het hof in beslag worden genomen. Het hof bevestigde de vrijspraak van drie andere verdachten. De kaketoezaak was het eerste grote smokkel- proces in Nederland rond wet telijk beschermde vogels. De advocaat van de 43-jarige verdachte heeft inmiddels be sloten de uitspraak van het hof tegen zijn cliënt voor cassatie voor te dragen bij de Hoge Raad. Of dat ook geldt voor de uitspraak tegen de 61-jarige ver dachte nog niet bekend. Omdat de nieuwe wetgeving met betrekking tot computerde licten pas eind 1992 van kracht werd, moesten de daden van deze verdachten op de aan klacht worden omschreven als valsheid in geschrifte, diefstal, oplichting en vernieling. De VU claimde destijds een ton schade te hebben geleden door de in braken. Van een civiele vorde ring is het echter nooit geko men, aldus de advocaten Th. Gijsberts en G.J. van Andel. Het gerechtelijk vooronder zoek tegen het tweetal bleek maandag op de zitting een na genoeg lege huls te zijn. De rechter-commissaris benoemde tot tweemaal toe een deskundi ge, met de opdracht inzicht te geven in de activiteiten van de verdachten en de gevolgen daarvan. Beide deskundigen, verbonden aan respectievelijk de VU en het Gerechtelijk labo ratorium, gaven hun opdracht na maanden stilte terug. Ook verder werd nauwelijks tot geen onderzoek verricht. Officier van justitie mr. C. Goes heeft desgevraagd laten weten zich nog te beraden op hoger beroep tegen de beslis sing van de rechtbank. haarlem Er wordt in de Haarlemmerhout hard gewerkt aan de totstandkoming van podium- en publieksvoorzieningen voor de Bevrijdingspop. Het festival in Haarlem is met zijn veertien edities inmiddels het oudste en het grootste van de inmiddels dertien Bevrijdingsfestivals die in Ne derland op 5 mei plaatshebben. In Haarlem treden tussen 12 en 24 uur gratis The Walkabouts, Jonathan Richman, Ten Sharp, Trans-Global Un derground, Nemo, Jazzpolitie, Bintangs, Stonefunkers, Big Geraniums, The Radio's en een heuse Mystery Guest op. De weersvooruitzichten voor het openluchtevenement zijn redelijk. foto united photos de boer Leidse bioloog wil dat natuurorganisaties politiek gaan bewerken de relatie tussen Schiphol en luchthaven Zestienhoven slui- Rotterdam nog eens moeten ten, zoals ook al was besloten worden bekeken, om vast te door de vorige raad. leiden monica wesseling „Het roer moet om bij natuurorganisa ties. Ze moeten niet langer knutselen en tuinieren om de planten en dieren in de natuurgebieden in leven te hou den. Ze kunnen veel beter een sterke politieke lobby ontketenen om de milieuvervuiling te bestrijden". Dat zegt de Leidse bioloog/ecoloog G.J. de Bruyn. De Bruyn is, naast zijn baan aan de Leidse universiteit, betrokken bij natuurbeschermingsorganisaties als de stichting Duinbehoud. Hij kent het na tuurbeheer dus van binnenuit en oor deelt hard over hun strategie: „Met al lerlei kunstgrepen proberen de natuur organisaties er in hun natuurterreinen het beste van te maken. Daarbuiten verloedert de zaak sowieso, maar zelfs binnen de grenzen van het natuurge bied gaan plant en dier hollend achter uit. Er moet dus meer gebeuren." „Natuurorganisaties roepen: 'Word lid en wij zorgén voor de natuur'. Maar ze kunnen dat niet waarmaken. Het is niet genoeg om wilde beesten de dui nen in te sturen, nestkasten voor uilen op te hangen of bijzondere plantjes te Volgens De Bruijn worden 'teveel le den in slaap gesust met de garantie dat de natuurclub wel voor de natuur zal zorgen'. „En ondertussen rijden die le den met hun auto naar een natuurge bied om zich te vergapen aan het laatste mooie bloemetje. Dat kan dus niet. De leden dienen zelf voor de na tuur te zorgen, zich milieu- en natuur vriendelijk te gedragen." Softies Natuurorganisaties hebben de naam 'softies' te zijn. De Bruyn wil echter dat deze clubs, Natuurmonumenten alléén al heeft bijna een miljoen leden, de po litiek gaan bewerken. „Gewoon meer maatregelen eisen die de verzuring, vermesting, verdroging en luchtvervui ling tegengaan. Elke natuurclub moet een paar mensen aantrekken die heel goed kunnen lobbyen. De politiek moet worden bewerkt." De Leidenaar brandt het beleid van de natuurclubs ook weer niet helemaal af. Er wordt, ook in deze regio, veel goed werk verricht. In de duinen van Noordwijk wordt geprobeerd door het afplaggen van de bovenlaag van de duinen, het zand van die duinen weer bloot te leggen om zodoende weer stuivende duinen te krijgen. Stuivende duinen herbergen veel bijzondere plantesoorten. In het veenweidegebied wordt met veel kunst- en vliegwerk de grutto, tureluur en kievit een aangena me broedplaats bezorgd. Honderden vrijwilligers trekken bij nacht en ontij het vela in om de nesten te bescher men. „Door deze ingrepen weten wc een aantal dier- en plantesoorten te behou den dat anders zouden i behoud is goed. maar is niet meer dan het bevolken van de Ark van Noach. Binnen een paar jaar moet de aantas ting van de natuur door milieuvervui ling zo ver zijn teruggedrongen dat de dieren en planten weer zonder be schermende maatregelen kunnen le ven. Lukt ons dat niet, dan is alle be houd voor niets. Dan gaan de dieren en planten er alsnog aan. Een paar jaar later dan zonder bescherming, maar echt veel maakt dat niet uit. De Bruyn heeft zijn idee voor de meer politieke werkwijze van de na tuurclubs her en der geventileerd. „Dringt het zo niet door tot de top van de clubs, dan ga ik wel met ze praten."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21