Werkgroep noemt autonota ouderwets Twee jaar geëist voor 29 inbraken Jongerenvereniging Utopia wil meer leden RlJN Veenstreek Dieven graven zich weg naar sigarenwinkel Galloway-familie breidt snel uit Saint Tropez viert het tweede lustrum Bedrijfsterrein Groenendijk in onderzoek Woningen aan Eikenlaaan Kledingwinkels in pand van Hazebroek WOENSDAG 4 MEI 1994 De werkgroep Milieubeheer Leiden vindt de nota over autoverkeer en goederenvervoer in de regio Rijn- en Bol lenstreek een schaamteloos en ouderwets stuk. „Als je aan de groei van het autoverkeer toegeeft, groeit het aan tal auto's alleen maar harder", zegt W. ter Keurs namens de werkgroep. leiden dorith ligtvoet Via een brief heeft de werkgroep geprotesteerd tegen de nota. Ter Keurs en zijn collega's heb ben er vooral problemen mee dat de nota rekent op een ver dubbeling van het autoverkeer bij ongewijzigd beleid. Om te voorkomen dat het verkeer op de lokale wegen terechtkomt, zouden er meer hoofdwegen bij moeten komen, concludeert de werkgroep uit het rapport. De milieugroep noemt dit 'bedriegelijke nonsens'. Omdat er tijdelijk meer ruimte is voor het autoverkeer, stappen meer mensen in de auto en laten ze de fiets of het openbaar vervoer voor wat het is. Dit leidt tot ting van natuur en milieu, vindt de werkgroep. „Wat de opstellers veel beter kunnen doen is ideeën en plan nen ontwikkelen voor de regio waarmee het autoverkeer wordt teruggedrongen ten gunste van het openbaar vervoer en de fiets", geeft Ter Keurs aan. Car poolen, een strenger parkeerbe leid eri minder nieuwe wegen. Juist op die manier kan het au toverkeer in Leiden en de Bol lenstreek worden teruggedron gen. „Je ziet nu maar al te vaak dat een centrumgemeente het strenge parkeerbeleid loslaat. Dat komt omdat ze te veel con currentie ondervindt van de randgemeenten die vaak wat ruimer in hun jasje zitten en het Kozijnen gestolen bij bouwwerken rüpwetering/oude wetering Van een bouwwerk aan de Pastoor Kwakmanlaan in Rijpwetering is gisternacht een kozijn gestolen. Hetzelfde gebeurde aan de Watergang in Oude Wetering waar twee hardhouten kozijnen verdwenen. De totale waarde be draagt 2500 gulden. Diefstal uit werkplaats hazerswoude-dorp/roelofarendsveen» Uit de werkplaats van pro vinciale waterstaat aan de Provinciale Weg in Hazerswoude- Dorp zijn gisternacht twee boormachines, een klokthermostaat en gereedschap gestolen. Ook bij het industrieterrein De Lasso in Roelofarendsveen waren dieven actief. Daar werd een aan hangwagen van een afgesloten parkeerterrein meegenomen. Alphenaar bekent leksteken banden alphen aan Den run Een 42-jarige AJphenaar heeft gisteren be kend dat hij in de Raafstraat in twee maanden tien autobanden heeft lekgestoken. Buurtbewoners legden op de video vast toen hij opnieuw toesloeg. Die beelen gingen naar de politie, die de man vervolgens inrekende. Hij verklaarde zich te ergeren aan het parkeergedrag van zijn buren. Ambtenaren tanken in Zoeterwoude zoeterwoudeAmbtenaren van de gemeentewerkplaats in Zoe- terwoude-Dorp hoeven binnenkort niet meer helemaal naar Lei den of Voorschoten te rijden om te tanken. Speciaal voor de voertuigen van gemeentewerken komt er bij het gemeentehuis aan de Noortbuurtseweg een dieseltank. De bovengrondse tank, waarin duizend liter kan, moet ervoor zorgen dat de ambtena ren 'goedkoper en efficiënter gaan werken', aldus een woord voerder. De aanleg kost de gemeente 3500 gulden. zoeterwoude De titanenklus die Zoeterwoude de 'herinrichting van Dorp-Zuid' noemt is in volle gang. Gedurende twee jaar wordt in het Dorp de riolering gerenoveerd. Omdat de straten dan toch opengebro ken worden, krijgen ze daarna-een nieuw gezicht. De werkzaamheden, die vorige maand begonnen, zijn inmiddels gevorderd tot de Swettekade. De operatie kost de gemeente 3,4 miljoen gulden. Maar dan kan de riolering in ieder geval weer een tijdje onder de grond blijven. foto holvast/marklamers 20\ winkelend publiek meer par keergelegenheid kunnen bie den. Leiden heeft wat dat be treft een uitstekend parkeerbe leid. maar in Den Haag zie je dat vanuit concurrentie-over- wegingen het beleid wordt ver soepeld." Ook bij nieuwbouwplannen moet met de bereikbaarheid per openbaar vervoer meer reke ning worden gehouden. „De bebouwing van de Grote Polder is wat dat betreft een slecht plan. Het ligt zeer geïsoleerd ten opzichte van Leiden, het station en andere vormen van open baar vervoer." Een gemeentewoordvoerder noemt de conclusies van de werkgroep nogal voorbarig. Vooral als het gaat om de aan leg van extra wegen. „Dit is nog maar een deelnota. We gaan nu pas onderzoeken welke maatre gelen nodig zijn. Die kunnen juist uitmonden in het terug dringen van het autoverkeer. Eind dit jaar wordt een defini tief rapport verwacht." alphen aan den run kees van kuilenburg Inbrekers hebben op spectacu laire wijze voor duizenden gul dens gestolen uit een sigaren winkel in winkelcentrum De Herenhof in Alphen. De daders stalen gisternacht honderden sloffen sigaretten, sigaren en aanstekers uit de winkel en het magazijn. Het pand leek veilig afgeslo ten voor inbrekers. Voor de de ramen en deuren zaten rollui ken. Toch1 sloegen de inbrekers toe. Zij openden het kruipluik naast de winkel en groeven een gat onder de fundering naar de kruipruimte van de winkel. Ver volgens werd de rookwaar via dezelfde route naar buiten ge bracht. Uit bedrijven aan de Steekter- weg werden een fax, draagbare telefoon, computer, printer, ko pieerapparaat en elektrisch ge reedschap ter waarde van 7500 gulden gestolen. alphen aan den run Het wordt hoe langer hoe gezelliger in het Zegerslootgebied in Alphen. De ene bevalling van een galloway na de ander had de afgelopen drie weken plaats. Vier kalfjes dartelen nu rond en de vijfde is op komst. Gisteren liepen de galloways nog in de kraal, een afgezet stukje terrein. Hierdoor kon het publiek op voldoende afstand van ze worden gehou den. De eerste dagen nadat een kalfje is geboren, is het moederdier namelijk extra bezorgd. Als er iemand te dicht nadert, wordt deze met kop stoten verjaagd. Dat overkwam de 87-jarige Alphense fotograaf Will Dijkman enkele weken geleden nog. Hij raakte ernstig gewond. Nu het grootste gevaar is geweken de kalfjes zijn al weer ouder dan een paar dagen krijgen de dieren vandaag weer de vrije hand in het gebied. foto ben de bruyn n haag/alphen a Een 22-jarige Alphenaar hoorde gisteren twee jaar gevangenis straf tegen zich eisen. De man stond terecht voor niet minder dan 29 inbraken en pogingen tot inbraken, gepleegd tussen mei vorig jaar en januari dit jaar. De straf kan later deze week al ingaan. De Alphenaar zou dan vrij komen na eeri cel strafvan vier maanden. Het overgrote deel van de in braken werd gepleegd irt Al phen. Een Chinees restaurant werd twee maal bezocht, de buit bedroeg hier in totaal meer dan 4000 gulden. De Alphenaar was bovendien medeplichtig aan de overval op de BP benzi nepomp aan de burgemeester Bruins Slotsingel. Het geld dat hij met zijn criminele activitei ten bij elkaar bracht, ging op aan heroïne en andere verdo vende middelen. De man is sinds zijn zestiende verslaafd aan harddrugs en gebruikt soft drugs sinds zijn tiende. Volgens de reclassering zal de man zonder professionele hulp niet van zijn verslaving af ko men. Toch wilde officier van justitie P. den Hollander giste ren geen behandeling opleggen als deel van de straf. Het is na melijk onduidelijk of er voor de Alphenaar wel ergens een plekje is in een kliniek. Bovendien twijfelen de autoriteiten ernstig of de man wel serieus af wil kic ken. De advocaat dwong er deson danks op aan dat de man niet alleen maar twee jaar achter de tralies moet worden gezet. „Dan zijn we over twee jaar net zo ver als we nu zijn", aldus de advocaat. De rechtbank doet op 17 mei uitspraak. Boete voor slaan van ijsballengooier den haag/benthuizen ruud sep Een 50-jarige Waddinxvener is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 300 gulden boete voor het slaan van een 13-jarige jon gen uit Benthuizen. De Wad dinxvener kreeg bovendien een voorwaardelijke straf van 300 gulden opgelegd. Hij had de Benthuizenaar op 2 janu ari vorig jaar te grazen geno men nadat de jongen een stuk ijs tegen zijn voorruit had gegooid. „Ik wilde die knul er per soonlijk op aanspreken dat dat niet kon", verklaarde de verdachte gisteren tegenover politierechter J. Haverkate. Van een gesprek kwam ech ter weinig terecht. De jongen probeerde zich tevergeefs uit de voeten te maken. De man kreeg hem echter te pakken en gaf de deugniet een pak slaag. „Dat had ik niet moe ten doen, maar het is wel ge beurd", zei hij gisteren, te rugkijkend op de gebeurte- Op een schikkingsvoorstel van justitie, dat de zaak wilde afdoen met een eenvoudige boete van 300 gulden, ging de Waddinxvener niet in. „Dat wilde ik wel betalen, maar ik wilde eerst met de ouders van die knul praten over het voorval. Dan had ik er vrede mee kunnen heb ben. Uiteindelijk heeft de po litie die ouders gebeld, maar die wilden geen enkel con tact. Dat vond ik jammer. De ouders hadden toch een beetje sportief moeten zijn vind ik hoor." Officier van justitie J. van Eek vond dat de man nu maar het normale tarief voor dit soort vergrijpen van 400 gulden moest betalen. De politierechter had echter een beter idee: hij hield de boete op 300 gulden, maar legde daarnaast ook nog een voor waardelijke straf op van eveneens 300 piek. oud a Prominente free-style-skiërs geven vrijdagmiddag 13' mei op de Kagerplassen een de monstratie free-style-sprin- gen vanaf een op een pontje geplaatste springschans. De ze demonstratie wordt gege ven door Olympisch deelne mer en tienvoudig Neder lands kampioen Michiel de Ruiter, drie-voLidig Europees kampioen en één maal we reldkampioen, Sandro Wierd, en door winnaar van een Eu ropa Cup-wedstrijd, Guido van Rijn. De presentatie is in handen van Joan Haanappel, die hiervoor speciaal over komt uit Engeland. De demonstratie is een on derdeel van het Interski-con- gres dat dit jaar voor het eerst in Nederland wordt ge houden. Het ski-springen is te zien vanaf de Dieperpoel. waar schepen met congres deelnemers en andere geno digden kunnen aanleggen. De vrije sector-woningen die de Leiderdorpse aannemer Meerburg binnen h„. rfe^an'af'Kaie1 de Zoeterwoudse Eikenlaan gaat bouwen, worden vijf-onder- i kap woningen met garages. In totaal komen er negen wonin- flL-- y™ >t KomDas en een tandartspraktijk. Hoe duur de huizen precies worden, is ^gGertuin nog niet bekend. De gemeente, die momenteel een overeenkomst n HPmnn<;rrar«P hPPint met Meerburg opsteld over de bouw van de woningen, verwacht half Brip dat vlak voor of direct na de bouwvakantie de grond gaat. Het optreden van de Havenzan gers is het begin van vier dagen •feest in bar-dancing Saint Tro pez in Oud Ade. Het is namelijk al weer tien jaar geleden dat Ruud van der Meer de deuren opende van bar-dancing Saint Tropez in Oud Ade. Samen met zoon Alex is hij eigenaar en ont vangen ze gemiddeld tussen de twee- en driehonderd bezoekers per weekeinde. Een Dance Classics Party met medewerking van de Cover band Uncle Charlie wordt ge houden op donderdag 12 mei. De toegang op deze avond kost niets. Op vrijdag 13 mei is een Mellow Dance Party aanwezig. Zaterdag 14 mei wordt afgeslo ten met een Suprise Night. Kaarten voor de Havenzan gers kosten in de voorverkoop twintig gulden. Aan de zaal zijn ze een rijksdaalder duurder. Kaarten voor de Mellow Dance Party kosten in de voorverkoop tien gulden en zijn aan de zaal ook een rijksdaalder duurder. De kaarten zijn verkrijgbaar bij Saint Tropez, groenteman Co 'en Lex van der Meer, Noord plein 13 in Roelofarendsveen, bij snackbar De Halte aan de Oud Adeselaan in Rijpwetering, bij Cafetaria Holle Bolle Gijs, Winkelhof 47 in Leiderdorp en Velvet Music, Nieuwe Rijn 27 in Leiden. zoeterwoude Ski-spektakel op de Kagerplassen PROGRAMMA VOOR 5 MEI AI.PHEN AAN DEN RIJN 08.00 uur schoolvoetbal op sportpark De Bijlen; 09.30 uur kindervrijmarkt op het parkeerterrein van De Bij len; 10.30 uur optreden poppen theater Christiaans op het par keerterrein De Bijlen; 11.00 uur optreden Saxofoon Big Band van de streekmuziek- school in Alphen op het par keerterrein De Bijlen; 11.45 uur optreden poppen theater Christiaans op het par keerterrein De Bijlen. STOMPW1JK 14.00 uur vrijmarkt en foto zoektocht op sportpark De Meerhorst; 16.00 uur playbackfestival op het sportpark De Meerhorst; 21.00 uur stoep tekenen in het dorp. TER AAR 20.00 uur bevrijdingsoptocht. De tocht begint in de dorpskern van Ter Aar (Aardam). Mede werking drum- en showband Dice Musica '83. runwoude/denhaag» Er moet binnen vijf jaar een be drijfsterrein worden aangelegd in de polder Groenendijk op de grens van Zoeterwoude en Ha- zerswoude. In Zuid-Holland- Noord is een tekort aan be drijfsterreinen en de provincie wil daarom, net als de gemeen te Rijnwoude, op korte termijn de haalbaarheid van een be drijfsterrein in Groenendijk la ten onderzoeken. In het streekplan is de grond gelegen tussen de Oude Rijn dijk, de spoorlijn Leiden/Alp hen, de Hoogeveensche Vaart en het Heineken-terrein al als bedrijfsterrein ingetekend. Vol gens de provincie is het voor de economische ontwikkeling van zowel Rijnwoude als Zoeter woude nodig binnen vijf jaar de beschikking te hebben over het terrein. Het onderzoek waartoe de provincie Zoeterwoude uitno digt, moet uitsluitsel geven over de economische en planologi sche haalbaarheid van het ter rein. Bij de bestudering van de ruimtelijke mogelijkheden zul len alle mogelijke tracés van de hogesnelheidslijn (HSL) ook worden meegenomen. alphen aan den run marieta kroft In de delicatessenzaak van Ha zebroek aan de Van Manders- loostraat in Alphen, die nu al enkele maanden leegstaat, ves tigen zich over een maand een kledingboetiek en een lingerie zaak. Het grootste deel van het pand wordt bemand door. Miss Etam, dat thans op de hoek van de Pieter Doelmanstraat en de Van Mandersloostraat is gehuis vest. Volgens directeur E. Corijn van Etam, trekt hier in 'zijn' pand 'Promiss'. „Dit is een 'een zaak met dameskleding in de iels hogere klasse dan Miss Etam." Aanleiding voor de ver huizing van Miss Etam is, aldus Corijn, de behoefte aan meer In het andere deel de delicatessenzaak komt de lingeriezaak Hunkemöller. Ook deze zaak was al aan de Van Mandersloostraat gevestigd. Volgens een woordvoerster was Hunkemöller eveneens uit haar jasje gegroeid. Wat er met het huidige pand gebeurt, weet zij niet. Intussen wemelde het al van de geruchten in Alphen dat MacDonald's zich in de zaak van Miss Etam zou gaan vesti gen. Zowel de directie van het kledingbedrijf als MacDonald's Nederland ontzenuwt deze ge ruchten. „Wij kijken wel rond in Alphen, maar dat doen wij in veel meer plaatsen", zegt een woordvoerder van MacDonald's Nederland. „Wij worden vaker geconfronteerd met een derge lijke geruchtenstroom. Die ont staat dan omdat mensen dat graag willen of omdat ze bang zijn dat wij daar komen." zoeterwoude brenda filippo De Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia streeft naar een groter ledental. Nu Utopia onderdak heeft gevonden in sportpark Haasbroek, wil voorzitter M. Paardekooper de club meer onder de aandacht van de jongeren brengen. Af gelopen weekeinde stond geheel in het teken van de opening van Utopia's splin ternieuwe onderkomen Cascade oftewel waterval. De verbouwing van dit voormalige binnenbad kostte bijna drie ton waarbij het meeste werk door vrijwilligers is ver zet. Voorheen huurde Utopia een ruimte in sporthal De Klaverhal. Geluidsoverlast zorgde echter voor een gespannen ver houding met de verhuurder en de om wonenden. Jarenlang debatteerden ambtenaren en raadsleden met de jon geren over een nieuw onderkomen. Vol gens Paardekooper heeft Utopia de ver bouwing uiteindelijk vooral te danken aan de 'normaal denkende ambtenaren'. „Die bleven bekijken wat de mogelijkhe den waren." Over de politiek is hij aanzienlijk min der positief. „Dat was een groot drama. Als een jongerenvereniging een kwart eeuw bestaat en politici vragen zich hardop af of die wel bestaansrecht heeft, dan zakt je broek toch af." Paardekooper is er trots op dat Utopia nog altijd (inmiddels dertig jaar) zonder gemeen tesubsidie draait. Jaarlijks betaalt de club 12.800 gulden huur. Politici gaven Paardekooper soms het gevoel dat hij 'als een kleine jongen in de hoek werd gezet'. „Dat was zo frustre rend. Er zijn echt wel momenten ge weest dat we allemaal dachten: en nu willen we er niets meer van horen. We gooien het hele zaakje op het gemeente huis en we zien wel wat er van komt." Volgens de Utopia-voorman heeft al leen de WD de jongeren altijd door dik en dun gesteund. Ook noemt Paarde kooper de voormalige CDA-fractievoor- zitter J. Berkouwer als iemand die op moeilijke momenten altijd zei: „Het komt wel goed." Paardekooper is blij met de steun die de jongeren steeds kre gen van de meeste Zoeterwoudenaren. „Een jaar of twee geleden werd er een sluitingsbevel uitgevaardigd. Opeens bleek het halve dorp achter ons te staan." Het Utopia-bestuur zit boordevol plannen voor de toekomst. De vrijdag en zondagavonden blijven traditioneel bestemd voor de disco en de soos. Maar op zaterdagavond willen de jongeren thema-avonden (house-, rock- en be- achparty's) houden. Ook wil Utopia va ker bands naar Zoeterwoude halen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20