Leiderdorpers woedend over 'overval' op groen Belastingtruc fataal voor kunsthandelaar Hoorzitting in Oegstgeest over omstreden kunstwerk Leiden Regio Banenverlies dreigt bij Estec Noordwijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN Automobilist rijdt bewust in op fietser Fiets fout fiets weg WOENSDAG 4 ME11994 HANS KOENEKOOP C Gemeente kapt struiken bij herdenkingsmonument In Leiderdorp is beroering ontstaan over het rooien van een strook manshoge struiken bij het herdenkingsmonu ment aan de Eikenlaan. De gemeente heeft het groen eergisteren laten verwijderen. ,,Dit is een overval. Schan dalig. De buurt laat de gemeente al jarenlang weten graag mee te willen denken over het plantsoen. Er wordt gewoon niet naar geluisterd", zegt Kerklaan-bewoner F. van Beuningen. Burgemeester M. Zonnevylle begrijpt de opwinding niet. ,,Er stonden struiken die van onderen le lijk waren, en nu komen er nieuwe struiken. Het blijft ge woon groen." plezier meer in mijn werk", moppert een van de mannen. De struiken zijn door de ge meente weggehaald omdat het hoge groen het zicht op het mo nument wegnam. Volgens bur gemeester Zonnevylle had kort wieken geen zin, omdat de on derkant van de struiken lelijk was. „Je moet als gemeente het groen in ere houden. Dat bete kent dat je soms groen moet vervangen." leiderdorp .judy nihof Rond het herdenkingsmonu ment staan medewerkers van de gemeente te schoffelen. Ze reageren kribbig als Van Beu ningen voorbijkomt. Ze zijn boos over de borden die buurt bewoners hadden neergezet uit protest tegen de kaalslag. „Wij proberen het hier op te knap pen en dan krijg je zulke reac ties. Op die manier heb ik geen Bewoner Van Beuningen kan er met zijn hoofd niet bij. „Het waren prachtige bomen. Ze wa ren ongeveer veertig jaar oud. Monumenten. Nu heb je een gapend gat. De gemeente zou voortaan beter luisteren naar de burgers. Allemaal mooie woor den. Dit is toch een blunder van de eerste orde. Nieuwe bezems vegen schoon, zeggen ze wel eens. Nou, dat heeft het ge meentebestuur wel erg letterlijk genomen." Volgens de burgemeester zijn er echter ook genoeg bewoners die blij zijn dat het hoge groen weg is. „Ik heb gisteren nog een lovende reactie gehad van ie mand die blij was dat er weer zicht is op het monument." Buurtbewoner en voormalig PvdA-raadslid V. Molkenboer heeft inmiddels een boze brief naar de gemeente geschreven. Daarin spreekt hij zijn verba zing uit over het feit dat de ge- leiden Het staat er nogal dreigend: Fiets fout fiets weg. Maar sommigen hebben lak aan het nieuwe beleid van de gemeente Leiden. Zij laten hün fiets gewoon rondslingeren in het stationsgebied. Fietsen mogen alleen worden geplaatst in 'de daartoe bestemde fietsenrekkenklemmen en hekmodellen'. Of bo venop het bord. foto reinout van culick noordwuk. Bij het Noordwijkse onder zoekscentrum voor ruimtevaart Estec verdwijnt de komende ja ren waarschijnlijk een groot aantal banen. Dat is het gevolg van een reorganisatie bij het European Space Agency, de 'moeder-organisatie' van Estec. Hoeveel banen er precies weg gaan, is op dit moment nog niet duidelijk. Volgens woordvoer der F. Bonacina van ESA is het voorlopig de bedoeling dat het aantal werknemers met tien procent wordt verminderd. De Europese ruimtevaartorganisa tie telt nu nog 2000 perso neelsleden, waarvan er onge veer 1000 in Noordwijk werken. Definitieve besluiten zijn er echter nog niet gevallen. Die worden pas over anderhalf jaar verwacht, wanneer de verant woordelijk ministers van de deelnemende landen bijeenko men. Hoewel Estec de helft van het totale aantal werknemers herbergt, is nog lang niet ge zegd dat daar de meeste banen verdwijnen. „Dat moet allemaal nog worden uitgewerkt", aldus Bonacina..Bij Estec worden on der meer satellieten en onder delen van raketten op hun ruimtewaardigheid getest. De reorganisatie bij ESA is noodza kelijk omdat het ambitieuze 'Hermes-programma' groten deels is afgeblazen. Hermes is de eigen 'Space-shuttle' van de Europese ruimtevaartorganisa tie. ESA overweegt echter om onderdelen van het program ma, zoals Europese ruimterei zen, op een andere, eenvoudi ger manier alsnog uit te voeren. Als de ministers daar in 1995 mee akkoord gaan, zal de reor ganisatie aanmerkelijk kleiner uitvallen. Sander Pardon Adviesbureau voor reclame en public relations. LEIDEN TEL. 071 - 13 42 48 meente zonder kapvergunning te werk is gegaan. „Is een kap vergunning aanvragen alleen een zaak voor de burgerij óf be treft deze actie de nieuwe vorm van milieubeleid? Een nieuw college, een frisse wind? Is dit wat men bedoelt met 'dichter bij de burgers'?", aldus de brief. De omwonenden vinden dat de gemeente een ingrijpende reno vatie van plantsoenen vooraf had moeten aankondigen. Vooral omdat bij de gemeente bekend was dat de bewoners zich zeer om het stuk groen be kommeren. Volgens een woord voerster van de gemeente is dat formeel niet nodig. „Het gaat om struiken, en niet om bomen. Het kappen van struiken kan zonder vergunning." Van Beu ningen vindt dit 'pure onzin'. „Je kunt je afvragen of het nog wel struiken waren. Ze waren twee meter hoog. Dan spreek ik van bomen." Bewoner Van Beuningen bij het herdenkingsmonument waarachter de taxusbomen over de hele breedte v ge bomen. Ze waren ongeveer veertig jaar oud. Monumenten. Nu heb je een gapend gat." Hagenaar hoort zestien maanden eisen voor aandeel in nep-roof den haag/wassenaar ruud sep Hij dacht een belastingaanslag van 19.000 gulden voor twee sterk in waarde gestegen schil derijen op een slimme manier te ontlopen. De 47-jarige Haag se kunsthandelaar stelde een rapport op waaruit het leek als of hij de doeken slechts in be waring had voor een 49-jarige Wassenaarse verzamelaar. De kunsthandelaar maakte echter een kardinale fout. Doordat hij het originele rapport aan de Wassenaarder gaf, kon die - als hij kwaad wilde - zo maar aan spraak maken op de schilderij en met een gezamenlijke waar de van 320.000 gulden. En de Wassenaarder gooide roet in het eten. Hij dreigde met de papieren naar de belasting te stappen. Alleen als de Hagenaar een vals taxatierapport zou op stellen over zijn schildenjenver- zameling, wilde de Wassenaar der de belastende documenten teruggeven. Zo begon voor de welgestelde en gerespecteerde Haagse galeriehouder het hel lend vlak waarlangs hij gisteren - naar eigen zeggen berooid - op het verdachtenbankje van de Haagse rechtbank belandde. De op papier zo kostbare ver zameling van de Wassenaarder bestond in feite uit een stel protserige kopieën van werken van onder andere Breitner, ris, Israels en Escher. „Ik zei: ik kan geen expertiserapport ma ken want het zijn allemaal waardeloze kopieën. Maar ik ben toch door de bocht ge gaan", verklaarde de Haagse verdachte gisteren tegenover rechtbankpresident L. Verheij. Een maand na het opstellen van het rapport voegde hij boven dien nog een pagina met schil derijen toe, omdat de Wassen aarder de papieren waarde van zijn verzameling nog wat aan de lage kant vond. De 'papieren verzameling' was bestemd voor een nep-roof. De Wassenaarder zette een in braak in scène. Hij beweerde dat zijn schilderijen gestolen waren om zo een claim van 1,3 miljoen gulden bij de verzeke ring te kunnen indienen. De op lichting kwam aan het licht en onlangs werd de Wassenaarder veroordeeld tot twee jaar. De Hagenaar hoorde gisteren zes tien maanden cel eisen. Over de manier waarop de doeken gestolen moesten wor den, hebben de twee mannen verschillende malen gesproken. Volgens de verdachte uitslui tend om ervoor te zorgen dat ze na de ontdekking van de dief stal met hetzelfde verhaal naar buiten zouden komen. Maar of ficier van justitie J. de Moor leidde er uit af dat de Hagenaar mededader is, en daardoor bij na net zo schuldig als het Was senaarse brein achter de nep-roof. Advocaat J. Sjöcrona liet van die redenering echter weinig heel. Zijn cliënt handelde onder dwang en was niet op de hoogte van de details van de diefstal. De Hagenaar kon medeplichtig heid worden venveten, maar hij was geen mededader. Maar om dat hij alleen als mededader en niet als medeplichtige terecht stond, moest hij op dit punt worden vrijgesproken. Voor het opstellen van een vals expertise rapport vroeg de advocaat een geldboete. „Als mijn cliënt zes tien maanden de gevangenis in moet, betekent dat het einde van zijn bestaan als professio neel kunsthandelaar. Dat zou wel een erg extreem gevolg zijn van de zweepslag i justitia." De rechtbank doet op 17 r uitspraak. Omwonenden halen 395 handtekeningen op VRIJE TIJD Er komt een hoorzitting over het omstreden kunstwerk 'door gaande beweging' dat staat in het Hofbrouckerparkje. Wet houder F. Lisman (Leefbaar Oegstgeest/ruimtelijke orde ning) heeft dat gisteravond be vestigd. Omwonenden strijden al vijf jaar tegen het kunstwerk en hebben onlangs nog 395 handtekeningen opgehaald van plaatsgenoten die ook vinden dat het kunstwerk moet worden weggehaald. Lisman acht de kans daarop 'fifty-fifly'. Het was begin vorige maand de laatste daad van het 'oude' college van B en W. Er werd als nog, na vier jaar, een bouwver gunning verstrekt aan de 'door gaande beweging'. Deze gang van zaken 'op de valreep' heeft een wrange smaak nagelaten bij het comité dat al sinds 1989 strijdt tegen de aaneengescha kelde beelden op de Laan van Alkemade. Het kunstwerk stond oor spronkelijk bij het kruispunt in de nieuwbouwbuurt Haaswijk maar moest plaats makeh voor een rotonde. De gemeente be sloot eind jaren tachtig dat de 'zeven stalen jukken' niet zou den misstaan nabij de Laan van Alkemade, ondanks dat de om wonenden daar heel anders over dachten. Het kunstwerk zou het uitzicht verpesten. De 'jukken' kwamen er toch, maar er kwam ook een lange ju ridische strijd die pas begin dit jaar eindigde met een uitspraak van de Raad van State. Die oor deelde dat de gemeente een procedurefout had gemaakt (de welstandscommissie was over het hoofd gezien) maar de buurtbewoners kregen over het uitzicht geen gelijk. Het oude college van B en W herstelde vlak voor zijn aftreden deze fout, zodat het kunstwerk niet weghoefde, zeer tegen de zin van de tegenstanders. „Duidelijk is dat vier jaar ge leden niet naar de burgers is ge luisterd en in april ook niet. Daarom komt er in juni een hoorzitting. Ik heb niemand be loofd dat het kunstwerk weg zal gaan, want dan moet je met de kunstenaar en anderen naar een nieuwe locatie gaan uitzien, en dat is ook niet makkelijk. Wat ik wel zal doen is het vraag stuk ook aan de gemeenteraad voorleggen en zorgen dat de uiteindelijk gemaakte afweging ook aan de betrokkenen wordt uitgelegd", aldus Lisman. „Daar zijn we heel blij mee", reageerde Hofdijck-bewoner en vooraanstaande opponent van het kunstwerk J. de Jongh. Hij hoopt dat na jaren procederen zijn doel nu dichterbij komt: „Want vergeet niet: dit conflict vormde het prilste begin van wat nu Leefbaar Oegstgeest is", aldus De longh. Postzegelbeurs Verzamelaars uit Leiden en om streken kunnen maandagavond 9 mei terecht op een postzegel - beurs in het Vijfhovenhuis aan de Hofiaan 169 in Leiden. De bijeenkomst is georganiseerd door de Leidse vereniging De Postzegelvrienden. Aanvang 19.00 uur. Operette Voor wie van operette houdt en ouder is dan 55 jaar, verzorgt het ensemble 'Musica' op 15 Baaïbergen!s meubel lease service Denie, zorgeloo.* inrichten. Vraag naar de folder! Mishandeling kost bewaker Winkelhof boete den haag/leiderdorp ruud sep Een 41-jarige bewaker van het Leiderdorpse winkelcentrum Winkelhof is gisteren door de Haagse politierechter veroor deeld tot een boete van 750 gul den, waarvan 350 gulden voor waardelijk. De bewaker mishan delde op 7 juli vorig jaar een schoonmaker van het Leider- dorpse winkelcentrum door tij dens een ruzie een trap naar de man te gooien. De twee kregen ruzie over een hoekijzer, dat de bewaker had weggezet om mee naar huis te nemen. Tot zijn woede trof hij het ijzer in verbogen toestand in een vuilnisbak aan. Omdat zijn collega-bewakers van niets wis ten, trok de Leiderdorper de cohclusie dat de schoonmaker hem dwars zat. „Hij wist dat dat ijzer van mij was. Toen heb ik gezegd dat hij met zijn handen van mijn spullen af moest blij ven." De schoonmaker ontken de de vernieling, maar kreeg wel een elleboogstoot in zijn buik. Toen hij even later met zijn dweilmop tegenover de bewa ker stond, greep die een trap en slingerde die in de richting van de schoonmaker. Alle werkzaamheden weer hervat De verpleegafdelingen en het verloscentrum van de afdelingen Gynaecologie en Verloskunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden hebben na de brand van 5 april jl. de volledige werk zaamheden weer hervat. Er is geen sprake meer van een patiëntenstop. De respectievelijke poliklinieken blijven voorlopig in de oudbouw, zoals voorheen. Ook telefonisch zijn al onze medewerk(st)ers weer bereikbaar. Diverse telefoonnummers zijn tijdelijk gewijzigd. Informatie hierover wordt vermeld op antwoordapparaten, aangesloten op de oude Prof. dr. J. Bennebroek Gravenhorst, hoofd afdeling Verloskunde. Prof. dr. J.B. Trimbos, hoofd afdeling Gynaecologie. Rijnsburgerweg 10, Postbus 9600, 2300 RC Leiden. Telefoon 071 -26 2720. m mei een muzikale zondagmid dag. Om 14.00 uur gaat de zaal van het verzorgingshuis Haag- wijk aan de Beethovenlaan in Leiden open. Bewoners van Lei den Zuid-West kunnen zich voor vervoer naar Haagwijk op geven bij de Ouderen Activitei ten Commissie, tel. 313987 of 310916. Jaarmarkt De jaarmarkt van de Leidse He rensingelkerk wordt dit jaar voor de vijftiende keer gehou den. Op de markt, op zaterdag 7 mei, worden voor een zacht prijsje allerhande artikelen aan geboden. Ook het rad van for tuin ontbreekt niet. De markt begint om 10.00 uur en de op brengst komt ten goede aan de restauratie van de glas-in-lood ramen van de kerk. Een 44-jarige Oegstgeestenaar heeft gisteravond met zijn auto op het Greet Koemanplein op zettelijk een 18-jarige jongen ondersteboven gereden. De jon gen kwam er met schade aan zijn fiets, horloge en kleding van af. De automobilist was boos omdat een groepje jongelui, on der wie de 18-jarige jongen, midden op de rijbaan stond te praten. Pas na enige tijd ging het groepje schoorvoetend naar de kant van de weg. Toen de 18- jarige jongen bleef staan, sloe gen bij de automobilist de stop pen door. Hij gaf vol gas en reed de jongen met fiets en al aan. Daarna reed hij achteruit en opende hij zijn portier. Toen de andere jongeren dreigend op hem afkwamen, begon hij met een dopsleutel te zwaaien. In overleg met de jongeren is afge zien van aangifte en is een schaderegeling getroffen. Zakkenroller actief op markt oegstgeest Een zakkenroller was gisteren actief op de markt aan de Lijt- weg in Oegstgeest. Een 52-jarige Alkmaarsc werd bestolen van haar portemonnee, toen zij met haar tas over de schouder tus sen kleding snuffelde. In de beurs zaten 50 gulden en pasjes. Uitgezonderd de daartoe bestemde fietsenrekken- klemmen en hekmodellen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17