Kardinalen later bijeen Kerk Samenleving Wiertz wist sporen Gijsen uit Rapport Kerk van Schotland keurt euthanasie-regeling 'ten zeerste' af WOENSDAG 4 MEI 1994 16 KORTWEG EO-zangavond De Evangelische Omroep or ganiseert komende vrijdag een koor- en samenzang- avond in de Grote of St. Jer- oenskerk aan de Voorstraat 44 in Noordwijk-birmen. Het programma staat in het te ken van Pinksteren. Meege werkt wordt onder meer door het Pniël Dameskoor uit Katwijk aan Zee, Les Chantres uit Papendrecht, het Christelijk Mannenkoor Sola Fide uit Schoonhoven en het Westlands Christelijk Jongerenkoor Rejoice uit 's- Gravenzande. De opening en sluiting worden verzorgd door EO-voorzitter A. van der Veer. De zangavond begint om 20.00 uur, maar in ver band met de televisie-opna men voor het programma 'Nederland zingt' wordt de bezoekers gevraagd om ui terlijk 19.45 uur aanwezig te zijn. De toegang is gratis. Kerkeveiling De jaarlijkse kerkeveiling van de Pancratius-parochie in Sassenheim wordt komende vrijdag gehouden in de Oude Tol in Sassenheim. De te vei len artikelen zijn te bezichti gen van 16.30 tot 18.00 uur, de verkoop begint om 20.00 uur. ledereen is welkom. Een catalogus kan worden opge vraagd via het telefoonnum mer 02522-15258. Onder de 'vroege vogels' wordt een le- vensmiddelenmand verloot. Verder zijn er onder meer twee rondvluchten boven Sassenheim in de aanbie- ding. Rommelmarkt De activiteitencommissie van de hervormde gemeente van Noorden organiseert ko mende zaterdag een rom melmarkt in gebouw 'Beatrix' in de Woerdense Verlaat. Het gebruikelijke aanbod van curiosa, speel goed en boeken is in verband met Moederdag (zondag) uitgebreid met bloemstukjes, bloemen en perkplanten. Het Rad van Avontuur draait vanaf 11.00 uur. De op brengst van de rommelmarkt is bestemd voor het onder houd van het kerkje aan de Noordense Plas en voor een project buiten de gemeente. Dit jaar is dat een onderwijs project in Oeganda. Kunckel-orgel Hendrik Kooiker uit Rijnsa- terwoude besluit komende zaterdag de concertserie op het Künckel-orgel in de Ge reformeerde Kerk van Ha- zerswoude-Dorp. Hij brengt werken ten gehore van onder anderen Stern, Bach, Rhein- berger en Asma. Kooiker is één van de vaste bespelers van het Künckel-orgel en was in 1991 ook bij de restauratie van het instrument betrok ken. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. De Gereformeerde Kerk staat op de hoek Dorps- straat/Koretrmolenlaan. Vivid Band De Aalsmeerse Vivid Band Theater geeft komende za terdag een concert in de Sal- vatorikerk in Alphen aan den Rijn. Het evenement begint om 20.00 uur. Vivid brengt een afwisselend programma van stevige nummers met symfonische rock- en soulin- vloeden. De liedjes worden afwisseld door optredens van Vivid Theater, dat bestaat uit een mime-speler en een dra ma-team. Kaarten kosten in de voorverkoop 7,50 gulden en voor kinderen tot 12 jaar vijf gulden. Aan de zaal moet een rijksdaalder meer wor den betaald. Telefonisch re serveren is mogelijk tot en met 6 mei via de nummers 01720-71483/74190. DEN HAAG ANP Bisschop F. Wiertz van Roer mond heeft sinds zijn wijding, ruim zeven maanden geleden, een aantal sporen van zijn voor ganger dr. J. Gijsen uitgewist. Zo bood hij de door Gijsen ontsla gen W. van der Valk een nieuwe functie aan, verving hij de lei ding van het door zijn voorgan ger opgerichte seminarie Rol duc en maakte hij de excom municatie van twee gehuwde priesters ongedaan. Vorige week benoemde Wiertz oud-kanunnik W. van der Valk, die Gijsen in 1990 ont sloeg, tot deken van Weert. Tus sen Van der Valk en Gijsen ont stond in november 1990 een ernstig conflict naar aanleiding van een preek, waarin Van der Valk openlijke kritiek leverde op het 'te starre beleid' van de bis schop. Hij vestigde zich in Ant werpen, waar hij pastoraal on dersteunend werk deed. Meteen bij het aantreden van de nieuwe bisschop in september 1893 liet Van der Valk weten weer voor een functie in het bisdom Roer mond beschikbaar te zijn. Eveneens vorige week verving de nieuwe bisschop de rector en vice-rector van het priesterse minarie van het bisdom. Verder vroeg Wiertz de ex-rector en drie docenten om naast hun taak op Rolduc een pastorale functie te vervullen. Dit past in zijn beleid om priesters in de leiding van het bisdom zoveel mogelijk pastorale functies te laten aanvaarden. De herstruc turering van Rolduc is ook inge geven door het dalend aantal studenten. Dat Wiertz breekt met het conservatieve beleid van Gijsen blijkt ook uit het feit dat hij on langs voor het eerst een infor meel gesprek had met de Ver eniging voor Pastoraal Werken den (VPW) is zijn bisdom. Hoe wel Roermond de komende tijd het enige bisdom in Nederland zal blijven waar in de parochies geen pastoraal werk(st)ers actief zijn, is onder de nieuwe bis schop een bezinning op gang gekomen over de inschakeling van leken in het kerkewerk. De verhoudingen met de Acht Mei Beweging zijn ook minder gespannen dan onder Gijsen. Wiertz nodigde oud-voorzitter Wies Stael-Merkx uit om zijn wijdingsdienst bij te wonen en doorbrak de traditie van zijn voorganger om de priesters in zijn bisdom op te roepen de jaarlijkse Acht Mei-manifestatie te mijden. De progressieve ka tholieke beweging reageerde in juli 1993 gematigd positief op de benoeming van Wiertz. Voorzitter Hedwig Wasser van de beweging heeft inmiddels nader met hem kennis gemaakt. Op de dag van zijn benoe ming toonde de bisschop zich 'ongelukkig' met de polarisatie die door twintig jaar Gijsen in het bisdom Roermond was ont staan. „Het is ongelukkig als groepen op lange termijn geen contact met elkaar hebben", al dus Wiertz, die eraan toevoegde dat de gelovigen niet al te snel grote veranderingen moesten verwachten. 'Paus zal na genezing niet rustiger aan gaan doen Paus Johannes Paulus II heeft de bijeenkomst van kardi nalen met een maand uitgesteld. De vergadering, die oorspronkelijk voor 9 en 10 mei gepland was, is verscho ven naar 13 en 14 juni. Hierdoor is de paus in staat als voorzitter op te treden van de bijeenkomst, die bedoeld is ter voorbereiding van het jaar 2000. Amerikaanse president Clinton, die in de eerste week van juni in Italië is, zal doorgaan. De Duitse bondskanselier Kohl werd giste ren ontvangen door kardinaal staatssecretaris Sodano. Enkele ceremoniële verplich tingen zal de paus aan naaste Dit heeft het Vaticaan gisteren bekend gemaakt. Tot half juni heeft de paus, die een been heeft gebroken, alle afspraken afgezegd. Het is nog niet be kend of de ontmoeting met de medewerkers overlaten. De Ni- geriaanse Curiekardinaal Fran cis Arinze zal zondag de eucha ristieviering ter afsluiting van de Afrika-synode leiden. Het paus bezoek aan België, dat van 13, tot 15 mei zou plaatshebben, is reeds tot nader order uitgesteld. Op een later moment komt de paus naar België voor de zalig verklaring van pater Damiaan. Vier dagen na de operatie het Gemelli-ziekenhuis paus gisteren in goede conditie. Hij had geen koorts meer, at de weer gewoon en is begonnen aan fysiotherapie. De Poolse paus is niet van plan om het na zijn genezing rustiger aan te gaan doen. „In de eeuwigheid hebben we tijd genoeg om uit te rusten", zo placht de bijna 74-jarige paus te zeggen als zijn naaste mede werkers hun zorgen uitten over zijn werktempo. De artsen gaan uit van 'volledig herstel'. Dat betekent dat de paus, met uit zondering van skiën, weer alles kan doen en laten wat hij voor zijn val gewend was. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Harderwijk (wijk 2): J. Niesing te Genemuiden; te Sint Maartensdijk: N.P.J. Kleibergte Vee- Aangenomen: naarSpannum-Edens i.c.m. Kubaard: G.J. van der Ende, kandidaat te Gouda; het beroep door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (algemeen secretaris van de Gerefor meerde Zendingsbond): J. van Oos tende te Genemuiden; het beroep door de Generale Synode als predi kant voor buitengewone werkzaamhe den (predikant bij de Inrichtingen van Justitie, Huis van Bewaring Noordsin gel, Rotterdam): P. Pijpers, kandi daat te Krimpen aan den IJssel. Bedankt: voor Delft: H. Harkema te Onstwedde; voor Nijkerkerveen: J. Plompte Wierden. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Drachten: L. de Ruiter te Terneuzen; naar IJmuiden: drs. W.J. Zaagsma te Hasselt; naar Augustinusga-Surhuizum: A.J.J. van Vliet te Erica. LONDEN ANP De Commissie Sociale Verantwoordelijkheid van de Kerk van Schotland keurt euthanasie ten zeerste af. Dat schrijft ze in een rapport dat besproken wordt op de sy nodebijeenkomst van 21 tot 27 mei in Edinburgh. De vraagt de synode om zich uit te spreken te gen legalisering van euthanasie. Ze adviseert de syno- Eind november ging de Eerste Kamer akkoord met een deleden tevens de ontwikkeling van verzachtende me- wetsvoorstel van minister Hirsch Ballin (Justitie) en dicijnen en verpleeghuizen voor terminale patiënten staatssecretaris Simons (Volksgezondheid), dat bepaal- aan te bevelen en te stimuleren. de dat levensbeëindiging op uitdrukkelijk verzoek for meel strafbaar blijft. In de praktijk zullen artsen die zich Het rapport illustreerde aan de hand van de situatie aan de voorgeschreven zorgvuldigheidseisen houden, in Nederland hoe het in Schotland niet zou moeten, niet worden vervolgd. De geschiedenis van het kwaad De Franse bestseller-auteur Gerald Messadié baarde in zijn geboorteland-veel opzien met 'Histoire générale du diable'. Aan de hand van de oudste bekende godsdien sten onderzocht hij wanneer het beeld van de duivel voor het eerst zijn intrede doet in het religieus besef van de mens. Bij uitgeverij Tirion in Baarn verscheen onlangs de Nederlandse vertaling van dit lijvige boek werk, met als titël 'De geschiedenis van het kwaad'. Messadié stelt in zijn inleiding vast dat het christen dom, bij monde van de wereldlijke machten, sinds het prilste begin het principe van het bestaan van de duivel als machtsmiddel heeft gebruikt. „Hij was aanwezig in alles wat niet in overeenstemming was met de verenig de wil van koning en paus. Vele duizenden gelovigen hebben hun leven gewijd aan de verdediging van deze theocratische opvatting van de staat." Maar ook in deze eeuw wordt de duivel nog gebruikt voor politieke doeleinden, waarbij het overigens frap pant is dat de hel, het rijk van de duivel, zich niet voor iedereen op dezelfde plaats bevindt. Zo typeerde Ro nald Reagan in de jaren tachtig de (voormalige) Sovjet- Unie als het 'Rijk van het Kwaad' en beschreef ayatollah Khomeiny de Verenigde Staten als de 'Grote Satan'. Messadié maakte zelf in zijn kinderjaren voor eerst kennis met de duivel, tijdens zijn katholieke opvoeding thuis en de catechismus-lessen bij de .jezuïtenpaters. Uit die tijd dateert al zijn scepsis jegens het verschijn sel, dat in talloze gedaanten de kop opstak. Die ge moedstoestand werd nog eens gevoed doordat de priesters hem op zijn spervuur van vragen alleen nog maar konden toevoegen dat hij zich moest 'overgeven aan de mysterieën van het geloof. De schrijver beschouwt het geloof in de duivel overi gens allerminst als een 'duivelse bezigheid'. „De funda mentele angst van elk menselijk wezen heeft behoefte aan een vorm van exorcisme. Ten eerste moet de vijand worden benoemd, vervolgens omschreven en tenslotte zo mogelijk worden vernietigd." Messadié begon aan 'De geschiedenis van het Kwaad' om antwoorden te vinden op alle vragen over het verschijnsel 'Duivel' die hem sinds zijn kinderjaren hebben bezighouden. Bij BOEKBESPREKING beschreef de geschiedenis 'van iets wat niet bestaat' door het 'ontcijferen van getuigenissen die zijn afgelegd sinds de eeuwen waarin God een vrouw was, de grote Godin, tot aan recenter tijden, waarin men de menselij ke misdaden heeft willen verklaren uit het zegevieren van duistere machten'. Zijn uiteindelijke conclusie luidt dat deze machten zich in werkelijkheid nergens anders bevinden dan in de indrukken die de samenleving en haar moraal in ons bewustzijn hebben gegroefd. „Zij zitten in ons hoofd, en niet erbuiten." De geschiedenis van het kwaad historie, legenden en beeldvor ming van de duivel Gerald Messadié. - Baarn Tirion, 1994. - 560 p. ISBN 90-5121-449-9. Prijs49,50 gulden. De zondvloed Met overgave stortte het geologenechtpaar Alexander en Edith Tollmann zich op de ontrafeling van 'één van de meest ingrijpende gebeurtenissen in de geschiede nis van de mensheid': de zondvloed. Het verhaal uit het bijbelboek Genesis - waarin God alles wat Hij eerder heeft geschapen uitroeit door het veertig dagen en veertig nachten te laten regenen - wordt door velen als 'pure fictie' beschouwd. Maar Tollmann en Tollmann stellen 'aan de hand van nieuwe natuurwetenschappe lijke ontdekkingen en een kritische analyse van de my then en sagen van onder meer Eskimo's, Aboriginals, Chinezen, Indiërs, Germanen en Indianen' vast dat de zondvloed werkelijk moet hebben plaatsgevonden. Hun conclusie luidt dat 9500 jaar geleden een reusach tige komeet op de aarde neerstortte en wereldwijd een catastrofe veroorzaakte die bijna het eind van de mens heid betekende: 'aardbevingen, een hete orkaan, snel om zich heen grijpende branden, een honderden me ters hoge vloedgolf, radio-activiteit en giftige gassen, met als uiteindelijk gevolg massale sterfte in flora en fauna'. De hoeveelheid materiaal die het geologenechtpaar aandraagt om dit standpunt te onderbouwen, is in drukwekkend. De bibliografie van ruim twintig pagina's en de bijna achthonderd noten slagen er echter niet in de indruk weg te nemen dat het hier niet zozeer gaat om een sluitende wetenschappelijke analyse, als wel om een - in meerdere opzichten - fantastische recon structie. De zondvloed van mythe tot historische werkelijkheid Edith en Alexander Tollmann. - Baarn Tirion, 1994. - 528 p. ISBN 90- 5121-409-X. Prijs49,50 gulden. Uitgegeven door de Belgische uitgeverij Lannoo, maar in Nederland gedistribueerd door Tirion in Baarn zijn de volgende recente uitgaven: Tussen Rome en leven' van Roger Burggraeve. Een essay over de ethiek van het haalbare, opgetekend door Ilse van Halst. 94 p. ISBN 90-209-2397-8. Prijs 29,50 gulden. 'Onze Vader1 van Jeroen Witkam. Overwegingen bij verschillende beden van het allesomvattend gebed 'On ze Vader'. 126 p. ISBN 90-209-2356-0. Prijs 29,50 gul den. 'Een glimlach kwam voorbij' van Marina San Giorgi. Gedichten en teksten die zij schreef nadat bij haar een ongeneeslijke ziekte was geconstateerd. 138 p. ISBN 90- 209-2374-9. Prijs 19,90 gulden. 'God heeft echt bestaan' van Jan Populier. Een histo risch opgebouwde synthese van het werk van de be kende Franse auteur René Girard. 101 p. ISBN 90- 75007-01-9. Prijs 29,50 gulden. HET WEER HANS VAN ES Uitgestrekt hogedrukgebied We moeten het dit voorjaar hebben van kortdurende oplevingen van warm weer. Standvastige hoge- drukgebieden, die in vorige jaren de meimaand sierden met perio den van vrij langdurig warm en zonnig weer zijn nog met gesigna leerd. De afgelopen weken was het vaak stuivertje wisselen tussen ho- gedruken depressie-activiteit. Dat leverde een jojo-achtigtempera- tuurbeeld op. Verschillende malen werden één of twee mooie en war me dagen door een paar koelere af gewisseld. Dit wisselende weer beeld verandert de komende dagen eigenlijk nauwelijks. Na de wat be scheiden temperaturen van van daag en morgen gaat het kwik weer omhoog, maar die stijgende lijn wordt waarschijnlijk later in het weekeinde weer onderbroken. Dinsdag was de laatste dag in een serie van drie, welke gunstig door hogedruk werden bepaald. De lucht was van oorsprong polair, maar werd door de sterke instraling van de meizon opgewarmd tot rond 20 graden in de namiddag. Door de aflandige wind werd het ook langs de stranden vrij warm, al stond daar later op de dag een vla- gerige zuidoostenwind, 5 Beaufort. De lucht was opvallend droog; de HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral morgen een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig met bewol king en buien. Morgen in de oostelijke helft vrijwel droog en enkele opklarin gen. Maxima van ongeveer 13 graden, bij Londen en kele graden hoger. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer. Middagtem peratuur ongeveer 15 gra- relatieve vochtigheid daalde tot 33 procent. De vorming van stapelwol ken werd daardoor ontmoedigd. Er dreven slechts wat hoge cirruswol ken rond. Die werden tegen de avond wat dikker op de nadering van een koufront. De passage van het front, later op avond, verliep nogal geruisloos. Slechts een draaiing van de wind naar west leidde het binnenstromen van de koelere oceaanlucht in. Vandaag is de kans op een bui gro ter, want de lucht is wat vochtiger en onstabieler geworden. Van een inzinking kan eigenlijk nauwelijks worden gesproken, want morgen breidt een nieuwe uitloper van het Azorenhoog zich over West-Europa uit. De zon keert terug en de tem peratuur loopt al wat op tot 16 a Vrijdag en zaterdag ligt ons land onder een uitgestrekt hogedrukge bied. Binnendringende vochtige, warme oceaanlucht kan wellicht een paar wolkenvelden afleveren, maar de zon laat zich regelmatig zien bij een temperatuur van rond 20 graden. Later op zaterdag of op zondag koelt het weer wat af, als een koufront overtrekt met moge lijk een bui. Tamelijk wisselvallig r Morgen verbetert het weer geleidelijk. Maxima van 14 langs de kanaalkust en in het uiterste noorden tot 20 in de om geving van Lyon. het noorden ook wolkenvelden. Mor gen meest zonnig. Maxima vandaag vari ërend van 16 graden bij Porto tot 30 graden landinwaarts. Morgen vooral in het noorden warmer. Madeira: Perioden met zon en vandaag kleine kans op een bui. Temperaturen in de middag ongeveer 22 graden. Spanje: Vandaag in het noorden enkele wolken velden en mogelijk wat regen. Elders zonnig met 's middags ook stapelwol ken. In de loop van morgen overal zon nig en in het binnenland warm met maxima van 30 graden. Aan de meeste costa's middagtemperatureri tussen 20 en 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig. Vandaag in het binnenland ook stapelwolken. Maxima ongeveer 25 graden; op de zuidstranden nog wat warmer. Marokko: Westkust: Meest zonnig. Vandaag in het noorden ook wolkenvelden. Erg warm met middagtemperaturen rond de 30 Tunesië: Zonnig en warm. Aan zee middagtempe raturen van ongeveer 27 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag enkele buien, mogelijk met on weer, aan de Cóte d'Azur droog en flink wat zon. Morgen droog en zonnige perio den maar in het uiterste oosten nog kans op een bui. Middagtemperaturen uit eenlopend van 18 aan de Atlantische kust tot 25 graden plaatselijk in de oos telijke departementen. Mallorca en Ibiza: Droog en tamelijk zonnig. In het binnen land 's middags stapelwolken. Maxima ongeveer 25 graden. Italië: In het noorden, morgen ook in het mid den, wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een enkele regen- of onweers bui. Naar het zuiden toe droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden, morgen in het Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Maxi mumtemperaturen tussen 22 en 26 gra den, morgen op Corsica rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Geleidelijk droog en flinke perioden met zon. Maxima vandaag van 19 tot 23 gra den, morgen enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Aan de westelijke Turkse kust meest droog en zonnige perioden. Naar het oosten toe en op Cyprus e enkele regen- of onweersbui. Middag temperaturen tussen 19 en 24 graden. WEERRAPPORTEN DONDERDAG 5 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.01 Zon onder 21.08 Maan op 03.47 Maan onder 15.56 Waterstanden Katwijk Hoog water 00.19 12.59 Laag water 07.57 20.56 Weerrapporten 03 ir i 20 u zzw6 21 9 0.0 io 1 21 15 0.0 Bisschop F. Wiertz. FOTO

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16