Leiden trekt subsidie molen in Poging ex-vrouw te wurgen: 1000 gulden boete Schip trekt veel bekijks aan Oude Vest 'Je stuurt je eigen baas niet elke dag naar huis' GS Inbrekers aangehouden Kastelen in Rijnland Cursisten vinden werk I WOENSDAG 4 MEI 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Overval y« -7 Leiderdorpers zijn I woedend op de ge meente. Die heeft bij het herdenkingsmonument struiken laten rooien. 'Een overval', zo wordt geoor deeld. Loos alarm vt Politie Hollands Z I Midden strijdt tegen onbetrouwbare alarmmel dingen door die minder snel te helpen. den haag/leiden ruud sep Bijna had de 41-jarige Leide- naar op 27 maart vorig jaar midden in een volle Leidse kroeg zijn ex-vrouw van het le ven beroofd. Na een woorden wisseling over de zorg voor de kinderen werkte hij zijn ex in bodega 't Vattegat tegen de grond en kneep haar keel dicht. De aanwezigheid van de broer van de verdachte belette dal geen van de aanwezigen tus senbeiden durfde komen. De gealarmeerde politie kwam nog juist op tijd om de blauw aange lopen vrouw uit haar benarde positie te bevrijden. Ondanks de bijna fatale af loop van de vechtpartij, was po litierechter J. Haverkate gisteren mild voor de Leidenaar. Hij ver oordeelde de man tot duizend gulden boete en een voorwaar delijk gevangenisstraf van drie maanden. Aan de vechtpartij was dan ook wel het een en ander vooraf gegaan. Tijdens de scheiding hebben de twee voormalige echtelieden afgesproken dat zij de kinderen zou krijgen, hoewel hij eigenlijk de voogdij had. „Maar ik had ook alle schulden. Twee kinderen onderhouden zou gewoon niet gaan." De ex-echtgenote trok in bij haar zus en de vriend van haar zus. Toen hij zijn ex 's avonds in de kroeg tegenkwam, knapte er iets. Ze had de kinderen alleen achtergelaten bij haar zus en haar vriend. ,,Ik wist dat die zus vaak uitgaat en dat die vriend niet te vertrouwen is. Hij heeft ook weieens met de dochter van mijn schoonzus in bed gelegen. Ik was bang dat mijn dochters hetzelfde zou overkomen." De 44-jarige broer van de be zorgde ex-echtgenoot moest gisteren ook terecht staan voor zijn aandeel in de afstraffing van de vrouw. De politierechter kwam echter tot de conclusie dat de grote broer moest wor den vrijgesproken. Dat was ook de overtuigende mening van de 44-jarige. „Ik ben met mijn broer meegegaan omdat ik pro blemen voorzag. Ik heb in de kroeg met gepast geweld gepro beerd de situatie uit elkaar te houden. Dat is niet gelukt om dat andere mensen zich ermee gingen bemoeien. Die dachten: daar komen twee kerels om een vrouw te pakken. Maar het is zo'n dun meisje. Als ik haar één klap had gegeven, zou ze ergens vertoeven waar ze nu niet ver toeft." Officier van justitie J. van Eek vond dat beide broers veel te ver waren gegaan. De bemoei zucht van de grote broer, die daarmee anderen de stuipen op het lijf jaagt, vond hij 'iets te veel'. Van Eek eiste daarom een boete van 500 gulden plus een voorwaardelijke celstraf van twee weken. De jongere broer wilde hij voor zijn poging tot doodslag twee maanden opslui ten en daarbij een maand voor waardelijk geven. De politierechter was echter heel wat minder streng. Hij was overtuigd van de goede bedoe lingen van de oudste broer. Voor de jongste broer liet hij de verzachtende omstandigheden zwaar wegen: de problemen rond de scheiding en de ernsti ge ziekte waaraan hij lijdt. De rechter bepaalde voor de 41-jarige de straf op duizend gulden plus een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie maanden. 'Verwijderen zaaginstallatie De Herder nooit gemeld' R.J. Proper, eigenaar van de houtzaagmolen De Herder aan de Haarlemmerweg, krijgt geen subsidie van de pro vincie Zuid-Holland voor de restauratie van het monu ment. Zij heeft de toegezegde subsidie van 84.000 gulden ingetrokken omdat in de zagerij naast de molen een wo ning wordt gebouwd. Het originele zaagwerk moet daar voor wijken en daardoor wordt de monumentale waarde aangetast, aldus de provincie. leiden henny van egmond De Oegstgeester architect Pro per ligt al tijden in de clinch met de Stichting Industrieel Erf goed Leiden (Stiel) en de'Hol- landsche Molen, die strijd voor behoud van molens. Beide l clubs verzetten zich tegen de verwijdering van de zaagcon- j structie in de molen vanwege de grote cultuurhistorische waarde. Proper wil in de molen 1 wonen en daarom brengt hij al leen de buitenkant in oude staat terug. In de brief van Zuid-Holland aan Proper blijkt dat de provin- I cie niet op de hoogte was van de sloop van de zaaginstallatie. Er zou geen subsidie zijn toege zegd als dat wel bekend was, staat in de brief. Overigens kwam de provincie achter de interne verbouwing toen het CDA-statenlid S. Veerman een gemeentelijke advertentie had gezien waarin de bestemming in woning Wérd veranderd. Ook de tegenstanders van de interne verandering hebben de provin cie ingelicht. Een provincie-woordvoerder betreurt de gang van zaken. „We staan nu tegenover elkaar, terwijl we eigenlijk heel blij zijn met de restauratie. Eigenlijk ligt de verantwoordelijkheid hier- Inbreker vernielt politiematras leiden» Een agressieve inbreker heeft gistermiddag voor conster natie gezorgd op het Leidse politiebureau. De 30-jarige man was zo woedend over zijn aanhouding dat hij in het arrestantenlo kaal twee kranen vernielde en in zijn cel een matras verscheur de. De verdachte, iemand zonder vaste woon- of verblijfplaats is vervolgens overgebracht naar psychiatrisch ziekenhuis Ende geest. De inbreker werd gisteren betrapt bij een inbraak in een pand aan de Oranjegracht. Een getuige zag hem door de niet af gesloten achterdeur naar binnenlopen en waarschuwde de poli tie. Die kon de man in het pand aanhouden, voordat deze kans had gezien iets buit te maken. voor bij de gemeente Leiden. Proper had een plan ingediend om een aantal woningen op het terrein te zetten en daarmee de restauratie te betalen. De ge meente was tegen dit plan. En toen was de restauratie ineens veel moeilijker te financieren." Proper, die zelf vanochtend niet voor commentaar bereik baar was, zei eerder in de krant te twijfelen aan de historische waarde van de zaaginstallatie. „Het originele zaagraam is er al in de jaren twintig uitgesloopt. En het zagen gebeurde vanaf de Tweede Wereldoorlog al niet meer op windkracht maar elek trisch. Op een betonnen sok kel." Bovendien, zo liet hij eerder weten, was de financiering heel moeilijk rond te krijgen. Dat lukte pas toen hij bij de bank aanklopte met een plan voor de woning en alleen het casco te restaureren. Zo kreeg hij een le ning en subsidie waaronder de nu ingetrokken provinciale steun. Zelf steekt hij zo'n vijf ton in de restauratie. Dé politie heeft vannacht drie mannen aangehouden die pro beerden in te breken in een wo ning aan de Stuwstraat. Ze pro beerden met een draadje via de brievenbus' het slot open te trekken. De bewoners waar schuwden de politie. leiden «aap rietveld Na 33 jaar trouwe dienst als betonningsvaartuig voor Rijkswaterstaat op de Waddenzee is de ms Eems nu dé blikvanger aan de Oude Vest. En dag in, dag uit lijkt het wel de zoete inval op het imposante schip, dat nu bijna een week afgemeerd ligt in Leiden. „Alle schippers van Leiden en omstreken zijn al aan boord geweest. En allerlei anderen mensen lopen aan. 's Nachts halen we de loopplank maar in", lacht Ingrid Appels. „Toen wij hier binnenvoeren stond-de kade vol." Met schipper Rein de Raad hoopt zij nog deze zo mer met groepen passagiers chartervaarten te gaan doen. Appels en De Raad zijn dolgelukkig met hun nieuwe boot, die in 1961 op de marinewerf in Den Hel der te water werd gelaten en met een bemanning van zes tot tien mensen jarenlang zorgde voor de veiligheid van de vaarwegen op de Waddenzee. „Je kunt zien dat deze boot is gebouwd in de tijd dat er nog geld genoeg was bij de overheid", zegt De Raad. „En hij is goed ver zorgd. De bemanning was ook vol lof over het schip. Het kan alle zeeën bevaren." De Raad, ooit schipper op peperdure jachten van miljonairs in Monte Carlo, is vooral blij omdat het schip hem in de gelegenheid stelt te gaan waar hij wil. „Een rivierentocht, varen door de Noorse fjorden, de oceaan over: alles kan." Hij had misschien net zo lief zijn klipper Adriana gehouden. „Maar dat was zo duur, dan had ik een huwelijk aan moeten gaan met de bank en ik hou niet van schulden." Kunsthistorica Ingrid Appels wil graag passagiers aan boord halen, onder meer voor culturele tochten. „Je kunt je daar van alles bij voorstellen. Ik wil museum- tochten gaan doen door Nederland, componistentoch- ten door heel Europa, tekenlessen aan boord en mis schien duikcursussen in de Middenlandse Zee. Dan kan ik dat zelf ook leren. Maar ik denk dat we beginnen met rondvaarten in de omgeving. De Kaag op en zo." Emoties in universiteitsraad lopen hoog op leiden caroline van overbeeke „Dit is misschien wel de pijn lijkste beslissing die ik hier ooit heb genomen, ik hoop dit nooit meer mee te maken." En: „Ik beraad me op mijn positie. Het vertrek van de collegevoorzitter of het voltallige college van be stuur vind ik onaanvaardbaar. Ik weet niet of ik op deze toer kan doorgaan." Een ding staat vast: de ge moederen binnen de Leidse universiteitsraad (UR) zijn be hoorlijk verhit door de universi taire bestuurscrisis naar aanlei ding van de Annex-bouwaffaire. In een motie is collegevoorzitter mr. C. Oomen maandagavond gevraagd op te stappen. Als de UR de motie in de volgende vergadering op 16 mei omzet in een 'motie van wantrouwen', krijgt de minister van onderwijs dertig dagen de tijd om de me ningen te polsen. Vervolgens kan hij ontslag verlenen. Fractievoorzitter van de Pro gressieve Partij, mevr. Y. in 't Veld en UR-voorzitter prof. J. Mulder beraden zich inmiddels ook op hun positie. Anderen hopen dat de vertrouwensbreuk tussen het college en de raad alsnog kan worden gelijmd. De buiten-universitaire leden (bul len) van de UR bekijken de zaak wat afstandelijker. „Maar voor het universiteitspersoneel is het zeer pijnlijk en moeilijk om zijn baas weg te sturen. Dat doet het niet elke dag. Aan de andere kant is het alternatief ook pijn lijk: doorgaan met iemand die buitengewoon heeft gefaald", aldus PvdA-Kamerlid Arie de Jong. De Jong is tevens voorzitter van de commissie die zich heeft gebogen over de Annex-bouw- fraude. Het vertrouwelijke rap port van deze commissie over de bouwfraude is nog steeds niet openbaar. Het 20 pagina's tellende stuk is inmiddels wel via de Wet Openbaarheid Be stuur door het Leidsch Dagblad opgevraagd. De Jong: „De raad heeft in meerderheid besloten het rapport niet openbaar te maken omdat er dingen instaan die voor sommige functionaris sen van de universiteit niet prettig zijn." Hij en zijn collega-raadslid P. Mostert vinden dat de zaak juist is gediend met openbaarheid. Mostert: ,Ik vind dat als je zo'n belangrijk besluit neemt dat dat voor anderen ook navolgbaar moet zijn. Deze affaire is gebaat bij helderdheid." Over de motie zegt hij: „Een moeilijke beslis sing, maar een schoon geweten. Ik hoop dat we zo zakelijk mo- gelijk verder kunnen gaan. Het is een opgelucht gevoel maar niemand is er natuurlijk blij mee, niemand voelt zich win naar." Oomen wordt verantwoorde lijk gehouden voor de fouten die zijn gemaakt rond de bouw van de Annex bij het Sylviusla- boratorium. De bestuursvoor zitter wil geen commentaar ge ven maar heeft via zijn woord voerder laten weten de strek king van de motie 'onaccepta bel te vinden'. Hij overlegt met de twee andere leden van het college, prof. dr. Leertouwer en drs. J. Waldus, over verdere stappen en komt vervolgens met een schriftelijke verklaring. Vuile was De emoties zijn flink opgelaaid na uren vergaderen over de po sitie van het college. „De Leidse universiteit is nogal intem ge richt en houdt er niet van om de vuile was buiten te hangen", al dus De Jong. „Het is een bui tengewoon pijnlijke beslissing geweést die veel mensen niet in de koude kleren gaat zitten. Personeelsleden proberen in deze situatie op afstand te blij- ven en hun vingers niet te bran den." Een raadslid van de Unie van Faculteiten en Diensten vindt dat UR-raadsleden nu niet moeten 'weglopen voor hun verantwoordelijkheid'. „Het ini tiatief ligt nu bij het college zelf, de UR heeft de normale weg be wandeld. Dan moet je nu niet opstappen. Maar het is wel schokkend. Mensen op de werkvloer vinden het moeilijk aanvaardbaar dat dergelijke dingen gebeuren in tijden van grote financiële aanslagen en een reorganisatie binnen de universiteit." Volgens het UR-lid heeft 'het algemene beleid in bouwzaken van het universiteitsbestuur' ook een rol gespeeld om vóór de motie te stemmen. „De An nex-affaire was niet voor ieder een zwaarwegend genoeg: voor sommige leden heeft achter grondkennis over andere bouw zaken' meegespeeld. Zelf wens ik anoniem te blijven omdat ik niet wil bijdragen aan de golf van emoties in deze beladen zaak." Zwaar middel Fractievoorzitter van de Pro gressieve Partij In 't Veld kan zich absoluut niet verenigen met het mogelijke vertrek van Oomen of het voltallige college. De positie van mr. C. Oomen, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Rijksuniversiteit, wankelt, archieffoto loekzuyderduin „Dat is een veel te zwaar mid del. Je kunt als bestuurder ook niet alles voorkomen, als je zo wordt belazerd. Ik ben zelf fa culteitsdirecteur en ik kan in die hoedanigheid ook niet voorko men dat de portier er met de kas vandoor gaat. Ik voel me nu behoorlijk opgemakkelijk en zou het betreuren als het colle ge toch besluit om op te stap pen. Ik hoop dat ik mijn fractie leden nog kan bepraten om de verhoudingen te herstellen. Maar ja, er is nu wel wat kapot. Het is immers hardop gezegd. Wat het rapport betreft: dat mag nu niet openbaar worden want je kan niet iedereen zo maar voor de leeuwen gooien." UR-voorzitter Mulder voelt zich hoogst ongelukkig met de situatie: „Ik ben verantwoorde lijk voor de goede verhouding tussen UR en college. De voor zitter is er om die verhouding te herstellen en verdere escalatie te voorkomen. Dat heb ik de af gelopen weken blijkbaar toch niet helemaal goed gedaan. Ik hoop natuurlijk dat het conflict nog opgelost kan worden: er zijn immers nog andere oplos singen denkbaar dan alleen het chirurgenmes. De situatie is volgens mij nog niet onherroe pelijk. Uiteindelijk moet de mi nister ook nog zijn zegje doen. Maar daar zijn we nog lang niet." De archeoloog Dick van der Kooij zal op woensdag 11, mei spreken over het onderzoek naar kastelen langs de Oude Rijn. Aan de hand van dia's zal Van der Kooij vooral ingaan op de geschiedenis van de kastelen Klein-Poelgeest in Koudekerk en Roucoop in Voorschoten. De lezing begint om 20.30 uur en wordt gehouden in de zaal van het Gemeentearchief in Leiden, Vliet 45. leiden Dertien cursisten van de Suze Baartschool in Leiden hebben met succes een opleiding tot technisch administratief mede werkster afgerond. Negen van de dertien vrouwen hebben in middels een vaste betrekking gevonden. De vrouwen zijn in februari '93 met de cursus ge start. Na een dagopleiding, die één jaar duurde, hebben zij twee maanden stage gelopen. De opleiding was een samen werkingsverband: de Vrouwen vakschool en het Centrum Vak opleiding Techniek namen alle bei een deel van het program ma voor hun rekening. HARDRIJDERS - Bij een snel heidscontrole op de Oegstgees- terweg, de Dr. Lelylaan en de IJsselmeerlaan zijn gisteren 88 processen-verbaal opgemaakt. In totaal werden 2400 auto's met radar gecontroleerd. De hoogste snelheid bedroeg 88 ki lometer per uur, terwijl 50 kilo meter per uur het maximum is. LENEN MET LAGE RENTE? REKEN MAAR OP DE GKB LEIDEN! Geld lenen kan overal. Maar hebt u wel eens op de rentetarieven gelet? Daar zitten enorme verschillen in. Bij de één betaalt u dus veel meer dan bij de ander. De rente van de Gemeentelijke Kredietbank Leiden behoort tot de laagste van Nederland. Zo komt u lekker voordelig aan uw persoonlijke lening of doorlopend krediet. Vooral bij hogere bedragen scheelt dat stukken. Bovendien wordt alles soepel en vlot voor u geregeld. Kom maar langs. Of bel eerst even voor informatie. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f 253,49 10,4% f 20.000,- 48 maanden f 506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f847,68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel.071-167777-fax071-167158 Rein de Raad en Ingrid Appels aan boord van het voormalige betonningsvaartuig van Rijkswaterstaat. Nu is het een woning die veel belangstelling trekt. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15