'Eindelijk vrij, eindelijk vrij!' Buitenland Spaanse politiechef dreigt met onthullingen Inschattingsfoutje kost kunstenaar VS kapitaal 'Verloren generatie' tijdbom onder regering Zuid-Afrika Arrestatiebevelen voor drie directeuren bedrijf Berlusconi DINSDAG 3 MEI 1994 'Irak vernietigt moerassen in zuiden' londen President Saddam Hussein dreigt de moerassen in het zuiden van Irak te vernietigen. Volgens Britse geleerden is door inpoldering en ontginning al ruim de helft van de oude moeras sen van Mesopotamië kapot. De president zou zo proberen de tegenstanders van zijn regering uit hun schuilplaats te lokken. Zij verscholen zich in de vijfduizend jaar oude moerasnederzet tingen, nadat Hussein na zijn nederlaag in de Golfoorlog in 1991 de opstand tegen zijn bewind had neergeslagen. Amerikaanse rantsoenen parijs Het voedingsmiddelenconcern Kraft Jacob Suchard viert de vijftigste verjaardag van de bevrijding van Frankrijk met het op de markt brengen van het K-rantsoen, dat de Amerikaanse soldaten destijds naast hun dagelijkse rats, kuch en bonen bij zich hadden. Dat rantsoen bestaat uit crackers, kaas, rundvlees in blik, kauwgum, snoep, chocola, oploskoffie, suiker en sigaret ten in blik. De helft van de opbrengst gaat naar het Franse Rode Kruis. Doden door storm in Bangladesh dhaka Een hevige storm die gisteravond boven het zuidoosten van Bangladesh woedde, heeft aan zeker honderd mensen het leven gekost. Honderden anderen raakten gewond. De meeste slachtoffers waren volgens regeringsfunctionarissen vluchtelin gen uit Myanmar (Burma) die wonen in kampen bij Cox's Bazar enTeknaf. Kolonisten blokkeren weg Tientallen joodse kolonisten hebben vanmorgen een hoofdver keersweg bij Jericho geblokkeerd uit protest tegen het aanko mende Palestijns zelfbestuur in deze plaats op de westelijke Jor- daanoever. De kolonisten verbrandden banden op de weg waar door het verkeer bijna twee uur werd opgehouden. De demon stranten werden uiteindelijk door soldaten weggesleurd. Som mige betogers zeiden dat zij met geweerkolven waren bewerkt. Tientallen doden bij busongeluk Polen warschau Een busongeluk in de buurt van de Poolse stad Gdansk heeft gisteravond aan 28 mensen het leven gekost. Der tig inzittenden raakten gewond. De bus, die een lijndienst tus sen Gdansk en Kartuzy onderhield, botste tegen een boom. De chauffeur kwam om het leven. Een automobilist die achter de bus reed, zei een knal van een klapband te hebben gehoord voor het ongeluk. Doden bij twee ongelukken in India new delhi Bij een botsing tussen een trein en een door een trac tor aangedreven trolleybus die de spoorbaan overreed in het zuiden van India zijn gisteren zeker 35 doden gevallen. In de zelfde regio kwamen zeker dertien mensen om het leven toen een vrachtwagen van de weg raakte en omsloeg. Nijpend energietekort in Kazachstan alma ata In de Kazachse hoofdstad Alma Ata is gisteren de noodtoestand uitgeroepen. De stad wordt geteisterd door een nijpend tekort aan energie. Alle energietoevoer naar bedrijven is stopgezet. Alleen de nutsbedrijven krijgen nog stroom. Tot over maat van ramp werd zondag de belangrijkste energiecentrale in Zuid-Kazachstan getroffen door een ernstig ongeluk waardoor de stroomvoorziening naar twee grote bedrijven stil kwam te lig gen. 'Zelfmoordarts' VS vrijgesproken Detroit» Een rechtbankjury in Detroit heeft de arts Jack Kevor kian gisteren vrijgesproken van hulp bij zelfdoding. De 65-jarige patholoog zou een ernstig zieke man vorig jaar hebben gehol pen zichzelf te doden door koolmonoxyde in te ademen. De jury oordeelde dat Kevorkian 'het lijden wilde verlichten' zoals de arts ook zelf betoogde. Sinds 1990 hebben ongeveer twintig mensen met hulp van Kevorkian zelfmoord gepleegd. Kevorkian mocht daarom zijn beroep niet meer uitoefenen. Regering-Gonzalez verder in het nauw barcelona ruud de wit correspondent De voormalige directeur van de Spaanse Guardia Civil, Luis Roldan, heeft vanuit zijn onder duikadres gedreigd 'een politie ke beerput' open te leggen. Rol dan wordt verdacht van het aannemen van smeergelden en het verduisteren van overheids- fpndsen. Tegen de spoorloos verdwenen politiechef is eind vorige week een arrestatiebevel uitgevaardigd. Roldan sprak zijn dreigement uit in een interview met twee journalisten van het dagblad El Mundo. „Ik denk er niet aan om de gevangenis in te gaan of me aan te geven. Zoals ik het nu be kijk, heb ik maar twee alterna tieven: een kogel door mijn hoofd te schieten of alles wat ik londen dalya alberge the independent Een schilder die een beloning van 25.000 dollar (47.500 gul den) heeft uitgeloofd voor dege ne die een schilderij terugbe zorgt dat was gestolen uit een bar in Los Angeles, zou liever de klok terugdraaien. De beloning is opgeëist door een vrouw die de politie heeft geholpen het schilderij een 17de-eeuwse Madonna in ge bed voor cheeseburgersterug te vinden en een verdachte te arresteren. Maar Robert Reynolds, de 51-jarige kunste naar, kan niet betalen. „Eerlijk gezegd had ik niet verwacht dat ik het schilderij ooit terug zou zien", zei hij tegen de Los Ange les Times. Aangezien er geen getuigen wa ren van de diefstal zette Reynolds een advertentie in een kunsttijdschrift en loofde 500 dollar uit voor MacMadonna. Nelson Mandela wil zoveel mogelijk partijen betrekken bij kabinet johannesburg p. van nuusenburg correspondent Een van de clichés die de eerste demo cratische verkiezingen in Zuid-Afrika begeleidden, is dat ze niet zozeer het einde van een oud, maar vooral het begin van een nieuw tijdperk marke ren. De apartheid is nu definitief bijge zet in het mausoleum van verwerpelij ke maatschappelijke systemen en nu moet worden begonnen met het op ruimen van de sociaal-economische puinhoop die Verwoerd en zijn ideolo gische erfgenamen hebben achtergela ten. Bijna 350 jaar blanke overheersing hebben van Zuid-Afrika een land ge maakt waarin de kloof tussen blank- /rijk en zwart/arm zo groot is, dat het waarschijnlijk generaties zal duren voor die gedicht zal zijn. Of men daar ooit in zal slagen, kan nu onmogelijk worden voorspeld, maar de nieuwe re gering zal in de komende vijf jaar het fundament voor een rechtvaardiger sa menleving moeten leggen. Alle partij en die bij de verkiezingen meer dan vijf procent van de stemmen hebben gehaald, kunnen aanspraak maken op een vertegenwoordiger in de 'Regering van Nationale Eenheid (RNE)'. ANC- leider Mandela wil echter ook een plaats inruimen voor groeperingen die minder stemmen hebben behaald, maar in het verleden een niet onbe langrijke rol in het land hebben ge speeld. Daarbij valt te denken aan het rechtse Vrijheidsfront van generaal Constand Viljoen, tot dusver goed voor drie procent van de stemmen. Toen Viljoen, die ijvert voor een aparte blanke volksstaat, nog aarzelde over deelneming aan de verkiezingen, zei Mandela dat hij de generaal een plaats in de regering wilde geven. In ANC- kringen wordt erover gedacht de gene raal de ministerspost van defensie te geven, zodat hij eraan kan meewerken dat het leger de nieuwe regering trouw Ook de radicale zwarte verzetsbewe ging Pan Afrikaans Congres (PAC), dat 1,3 procent van de stemmen heeft be haald, zou een plaats in de regering krijgen aangeboden om een marginali sering van het radicaalste deel van de zwarte bevolking, dat de gewapende strijd nog niet definitief heeft opgege ven, te voorkomen. Inkatha-leider Buthelezi is nog niet te ruggekomen van zijn standpunt dat zijn partij, die ongeveer zes procent van de stemmen achter zich heeft ge kregen, niet in de regering plaats zal nemen. Hij reageerde gisteren zuur op de grote zege van het ANC en waar schuwde dat niet iedereen deze over winning zal accepteren. De dienst in de RNE zal worden uitge maakt door het ANC en de Nationale Partij (NP), de partijen die de verkie zingen hebben gedomineerd. Het ANC is zoals verwacht de grote maar moet rekening houden met de wensen van een grote minderheid. De NP, die beter uit de bus is gekomen dan verwacht, is de natuurlijke aan voerder van deze minderheid. De twee politieke reuzen, Mandela en De Klerk, zullen gestalte moeten geven aan de samenwerking in de RNE. Mandela wordt president, De Klerk een van de twee vice-presidenten. Al leen wanneer de twee winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede elkaar als partners blijven erkennen, kan de RNE een succes worden. Beiden laten Tiu geen gelegenheid onbenut om pleidooien voor verzoening en samen werking af te steken. Mandela zal naar verwachting zijn po litieke taken zo veel mogelijk delege ren naar de tweede vice-president, die ook afkomstig is uit het ANC. Hij zelf zal zoveel mogelijk als de staatsman, de boven de partijen staande verzoe ner, willen optreden. De rolverdeling in de RNE zal er waar schijnlijk als volgt uitzien: het ANC le vert het merendeel van de plannen en verleent het kabinetsbeleid legitimiteit. De NP brengt de ervaring van 45 jaar regeren in en, naar men hoopt, het ge zag over het voornamelijk blanke ambtenarenapparaat en het leger en de politie. De basis van het regeringsbeleid zal worden gevormd door het ANC-plan voor de wederopbouw van het land. Aan de hand van dit plan zullen de grote problemen, werkloosheid, wo ningnood en de crisis in het zwarte on derwijs worden aangepakt. Het ANC wil de komende vjjf jaar een miljoen huizen bouwen, 2,5 miljoen banen scheppen en iedere leerling tien jaar gratis onderwijs geven. De meningen over het realiteitsgehalte van de plan nen lopen uiteen, maar het is het enige programma dat redelijk onderbouwd en uitgewerkt is. Met dit plan hoopt het ANC tegemoet te komen aan de hoog gespannen, soms overspannen verwachtingen van zijn aanhang. Hoewel voorzover be kend nog geen zwarte dienstbode of tuinknecht zich bij zijn/haar blanke werkgever heeft gemeld met het drin gende verzoek zijn villa te ontruimen, rekenen de massa's in de woonoorden op een snelle verbetering van hun le vensomstandigheden. Om de plannen van de grond te krij gen is het ANC niet alleen afhankelijk van de medewerking van de blanke bureaucratie, maar ook van een men taliteitsverandering onder de zwarte bevolking. Dit is een ironische ontwik keling. Tijdens de jaren van het verzet tegen de apartheid heeft het ANC zijn aanhang aangemoedigd geen huur, gas- en lichtrekening en belasting te betalen. Wie dat wel deed, was een collaborateur. Deze houding is zo van zelfsprekend geworden dat het een he le toer zal worden om de mensen er van te overtuigen dat het verscheuren van het aangiftebiljet niet langer een verzetsdaad is, maar sabotage van de democratisch gekozen regering. Op de langere termijn wordt de nieu we regering bedreigd door een tijdbom die steeds luider begint te tikken. Hier wordt het ANC geconfronteerd met een debacle, waarvoor het op zijn minst medeverantwoordelijk is. Het zwarte onderwijs is sinds de Soweto- opstand van 1976 volledig in de ver nieling geraakt. Onder het motto 'eerst bevrijding, dan onderwijs', werden de scholen in de woonoorden het toneel van de strijd tegen de apartheid, waar het roepen van de correcte slogans be langrijker was dan het opdreunen van de lessen. Het resultaat is dat er een hele generatie nieuwe analfabeten is ontstaan, die geen enkele toekomst heeft. Hoe groot deze generatie is, kan nie mand met zekerheid zeggen. De schat tingen lopen uiteen van twee tot zes miljoen en per gemiste schooldag neemt dit aantal toe. Het bedrijfsleven heeft deze mensen afgeschreven en het apartheidsbewind heeft zich nooit iets aan hen gelegen laten liggen. Zij vooral zijn verantwoordelijk voor de anarchie in vele woonoorden. Als de nieuwe regering geen oplossing vindt voor deze 'verloren generatie', ziet de toekomst van Zuid-Afrika er somber weet in de publiciteit te bren gen" aldus Roldan gisteren. Hij voegde eraan toe dat hij bezig is zijn memoires te schrijven. Het feit dat El Mundo met Roldan kon praten terwijl de politie er maar niet in slaagt om hem op te sporen, is een nieu we tegenslag voor de regering- Gonzalez. Al sinds vrijdagavond is de politie op zoek naar de verblijfplaats van Roldan. De affaire-Roldan heeft al één politiek slachtoffer geëist. Mi nister Asuncion (binnenlandse zaken) diende zaterdag zijn ont slag in omdat hij Roldans ver dwijning niet heeft kunnen voorkomen. Voor de linkse en centrum-rechtse oppositie is het vertrek van Asuncion niet voldoende. Zij eisen het hoofd van de socialistische premier Gonzalez. Toen daar niemand warm voor bleek te lopen, verhoogde hij het bedrag tot 25.000 dollar. „Dat bedrag kwam gewoon in mijn hoofd op", zegt hij, „Sindsdien ben ik er achterge komen dat in moordzaken een beloning van 250 dollar of zo wordt uitgeloofd." Treurig ge noeg zal de verkoop van het schilderij Reynolds niet helpen. Het wordt niet alleen op slechts 4.000 dollar getaxeerd, maar ook door de politie vastgehou den als bewijs. Reynolds is van plan de belo ning in maandelijkse termijnen van 250 dollar af te betalen. Het geld wordt opgeëist door de 26- jarige Laura Domela, op het spoor van het schilderij kwam toen ze iemand hoorde op scheppen over 'een grappig schilderij van Madonna-met- burger'. De man die wordt be schuldigd van de diefstal moet deze week in Los Angeles voor de rechter verschijnen. Mandela viert overwinning De Klerk geejt verlies toe ANC dicht bij tweederde meerderheid Nelson Rolihlahla Mandela is de eerste democratisch gekozen president van Zuid-Afrika. De 75-jarige leider van de zwarte bevrij dingsbeweging ANC hield gisteravond in een hotel in Johannesburg een rede waarin hij het president schap aanvaardde. Enkele uren eerder had de leider van de Nationale Partij, de aftredende president F. W- de Klerk, in Pretoria zijn nederlaag toegegeven en Mandela gelukgewenst met zijn overwinning. johannesburg p. van nuusenburg correspondent De plechtigheden vonden plaats nog voor de officiële uit slag van de eerste democrati sche verkiezingen bekend is. Maar de voorsprong van het ANC op de NP was gisteravond al zo groot dat het wachten op de officiële uitslag een formali teit is. Het ANC overschreed gisteren de grens van 63 pro cent en het halen van de twee derde meerderheid leek binnen bereik. De'NP deed het beter dan verwacht, maar lijkt genoe gen te moeten met zo'n 23 pro cent van de stemmen. Vanmor gen was 50 procent van de stemmen geteld. De definitieve uitslag wordt Uitslagen van de Zuidafrikaanse verkiezingen nadat 49 procent van de stemmen was geteld. ANC 62,8% Nationale Partij 23,1% Inkatha 6,7% Vrijheidsfront 2,9% Democratische Partij 1,8% Pan Afrikaans Congres 1,3% ANC-leider Nelson Mandela laat zich e werd gehouden. vanavond verwacht, maar ge zien het trage tellen van de stemmen kan dat ook morgen worden. Mandela zal in elk ge val volgende week worden geïn stalleerd. Het ANC vierde giste ren zijn overwinning, die een einde maakt aan 342 jaar blan ke overheersing. Voor een uit gelaten gehoor vertelde Mande- la dat hij verkouden en slecht bij stem was en van zijn dokter thuis had moeten blijven. ,,Ik hoop niet dat u hem vertelt dat i lekker gaan tijdens het o ik zijn raad niet heb opge volgd." De nieuwe president droeg de overwinning van zijn partij op 'deze glorieuze avond' op aan het volk van Zuid-Afrika. „Jullie zijn de ware helden, de gewone mensen van Zuid-Afrika. Dank zij jullie inspanningen en on verzettelijkheid zijn we eindelijk vrij. Eindelijk vrij!" Maar hij be klemtoonde dat zijn regering 'van alle Zuidafrikanen is en niet alleen van ANC-leden'. Verzoening en de bereidheid tot samenwerking in de rege ring van nationale eenheid die het land de komende vijf jaar gaat regeren, waren de centrale thema's van zijn rede. Hij prees andere leiders en nodigde hen uit deel te nemen aan de rege ring. De enige die in deze galerij ontbrak, was de leider van de Zulu-partij Inkatha, Mangosut- hu Buthelezi. Hij was door griep geveld. Een zichtbaar geëmotioneer de De Klerk had eerder op de avond op het hoofdkwartier van zijn parij in Pretoria de neder laag toegegeven. „Meneer Man dela zal binnenkort het hoogste ambt in dit land op zich nemen. Hij verdient onze gelukwensen en de gebeden van alle Zuidafri kanen. Ik verheug me er op om met hem samen te werken in de regering van nationale eenheid voor het welzijn van ons hele volk." De laatste dagen zijn in Sarajevo weer sluipschutters actief. Op de plekken waar Servische wijken aan mos lim-wijken en het centrum grenzen is het zaak zo snel mogelijk uit het schootsveld te geraken, foto epa Voorstel Frankrijk 'Maak van Bosnische plaats Brcko ook veilig gebied' De Verenigde Naties maken zich zorgen over de militaire si tuatie rond de Noordbosnische plaats Brcko. Een medewer ker zei gisteren binnen enkele dagen waarnemers in het ge bied te willen stationeren. De Franse minister Juppé (buiten landse zaken) heeft de VN opgeroepen de stad tot beveiligd gebied te verklaren. Daarmee zou zij dezelfde 'bescherming' genieten als Gorazde en andere plaatsen in Bosnië. Brcko ligt in de corridor die twee Servische gebieden in Bosnië met elkaar en met rest-Joegoslavië verbindt. De door gang wordt door de Serviërs van vitaal belang geacht, maar is rond Brcko nog geen drie kilometer breed. Militair is de ver binding daardoor moeilijk te verdedigen tegen de vlakbij ge legerde Kroaten en moslims. De stad is al sinds het begin van de oorlog in Bosnië het toneel van sporadische gevechten. De speciale afgezant van de VN, Yasushi Akashi, gaat van daag naar het Bosnisch-Servische hoofdkwartier Pale om de zaak met Radovan Karadzic op te nemen. De Bosnisch-Servi sche leider heeft al laten weten geen verandering van de sta tus van Brcko te accepteren. rome eelco v correspondent De toekomstige premier van Italië, Silvio Berlusconi, is in moeilijkheden geraakt. Tegen drie directeuren van Berlusconi's concern Eininvest zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd. Een van hen is Marcello DeH'Utri, directeur van het reclamebu reau Publitalia en brein achter 'Eorza Italia, de politieke partij van de media magnaat en grote winnaar van de Itali aanse parlementsverkiezingen. Het drietal wordt beschuldigd van het vervalsen van bedrijfsresultaten met het doel 'zwarte fondsen' te vormen. Het geld diende voor de aanschaf van onroe rend goed, schepen en antiek, maar werd ook gebruikt om van hoge ambte naren gunstige fiscale regelingen te krij gen. Berlusconi heeft gisteren het bevel tot arrestatie 'een flater van de bovenste plank' genoemd. Berlusconi kwam eerder in problemen toen bekend werd dat Bossi, de leider van zijn mogelijke coalitiepartner Lega Nord, zich voor de rechter moet verant woorden voor het aannemen van 240.000 gulden van het chemieconcern Montedison. Onderzoek naar sabotage johannesburg «anp In alle Zuidafrikaanse kiesdis tricten wordt een onderzoek in gesteld naar vermeende pogin gen de verkiezingen te sabote ren. Dit is besloten nadat is ont dekt dat er onregelmatigheden zijn voorgevallen bij de organi satie van de verkiezingen in woonoorden bij Johannesburg en Pretoria. Bij invallen in overheidsge bouwen en opslagplaatsen in Pretoria en Johannesburg zijn 600 dozen met circa drie mil joen stembiljetten aangetroffen die gedistribueerd hadden moe ten worden. Verder werden ap paratuur voor de stembureaus en 50.000 stickers van de Inka tha Freedom Party (IFP) aange troffen. Die stickers hadden op de stembiljetten moeten wor den geplakt, die al waren ge drukt voor de IFP had besloten toch mee te doen aan de verkie zingen. Internationale blijdschap over zege van ANC Regeringsleiders in de hele we reld hebben de Zuidafrikanen gefeliciteerd met het verdrijven van de 'demon van de blanke suprematie' en de keuze van hun eerste zwarte president. Veel landen richtten de blik ver der dan de historische stembus strijd en spraken vol verwach ting over het aanhalen van nau we banden met de nieuwe de- De Amerikaanse president Clinton verklaarde 'zeer bemoe digd' te zijn door de ANC-over- winriing. Later in de week zul len de VS nadere bijzonderhe den bekend maken over de hulp die zij het nieuwe Zuid-Afrika beogen te geven. Amerikaanse Congresleden die jaren hebben geageerd tegen het beleid van Zuid-Afrika waren euforisch over Mandeia's zege. „Vandaag is Zuid-Afrika getuige van de tri omf van democratie en gelijk heid." De Britse premier Major wenste Mandela gisteravond te lefonisch geluk. In een aparte boodschap noemde Major de verkiezingsuitslag 'de bekroning van uw levenslange strijd voor vrijheid en recht'. Aanslag synagoge Lübeck werk van extreem-rechts berlijn hans hoogenduk correspondent Vier rechts-extremisten tussen de 19 en 24 jaar hebben op 25 maan een aanslag gepleegd op de synagoge in het Duitse Lüb eck. Het viertal is aangeklaagd wegens poging tot moord en ernstige brandstichting. Ze ver klaarden uit haat tegen buiten landers en joden te hebben ge handeld. Bij de aanslag werden molo tovcocktails in een portaal van de synagoge gegooid. Vijf men sen, die in boven het gebouw gelegen appartementen woon den, konden op het nippertje aan de vuurzee ontsnappen. In Duitsland en ver daar buiten werd geschokt gereageerd op de aanslag: voor het eerst sinds de pogroms onder Hitler brandde opnieuw in Duitsland een syna goge.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5