Daling aantal doden in verkeer is niet genoeg Onze Top 5 van deze week. chs Binnenland Dag en nacht verscherpt toezicht langs de grens Zonnedans Bedrijfsleven enthousiast over sociale vernieuwing O O O 0 49 1.39 1.19 1.79 4.99 Kristalaanbiedingen. 3.59 3rM 3.25 Van begin af aan zat er al luchtje aan Maltezer tanker DINSDAG 3 MEM 994 3 Hoofdverdachten in hasjzaak niet vrij amsterdam De twee hoofdverdachten in een zeer omvangrijke hasjzaak worden niet vrijgelaten. De rechtbank in Amsterdam heeft de verzoeken van advocaat mr. P. Doedens daartoe giste ren afgewezen. Doedens had om vrijlating gevraagd nadat de Hoge Raad een direct verwante strafzaak had terugv erwezen naar het gerechtshof in Den Haag. De raad deed dat omdat de verdachte was veroordeeld op basis van een proces-verbaal dat door douanerechercheurs was vervalst. Doedens heeft er - tever geefs dus - op gewezen dat het valse proces-.verbaal justitie ook op het spoor van zijn cliënten heeft gezet. Ook buit van dode crimineel afpakken den haag Minister Hirsch Ballin (justitie) wil de weg vrijmaken om in de toekomst ook de criminele vermogens in beslag te ne men van verdachten die onvindbaar of overleden zijn. Dat kan nu niet. Hiertoe heeft hij gisteren een wetsvoorstel ingediend bij de Tweede Kamer. CAO voor middelbaar onderwijs den haag Werkgeversorganisaties en vakbonden hebben giste ren een akkoord bereikt over een CAO voor de bijna 50.000 werknemers in middelbaar beroepsonderwijs, leerlingwezen, volwasseneducatie, basiseducatie en vormingswerk. Het ak koord biedt scholen onder meer de ruimte een flexibeler perso neelsbeleid te voeren. De CAO is een aanvulling op de centrale onderwijs-CAO, waarin 'primaire' arbeidsvoorwaarden zoals het loon zijn geregeld. WW: Registratie gewonden is onbetrouwbaar ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienst» Vliegende brigades sinds gisteren actief Er zijn vorig jaar honderd mensen minder omgekomen in het verkeer dan in het jaar daarvoor. In 1993 vielen er 1.252 verkeersdoden, in 1985 waren dat er nog 1.438. Het gaat de goede kant op, maar het aantal verkeersdoden moet nog veel verder omlaag om de kabinetsdoelstelling te kunnen halen. Het kabinet streeft ernaar dat het aantal verkeersdoden in het jaar 2000 een kwart minder is dan in 1985 en in 2010 de helft minder. en 9.616 gewonden per jaar zul len vallen. Vorig jaar kwamen 11.562 mensen na een ver keersongeluk in het ziekenhuis, honderd minder dan een jaar daarvoor. WN wil een betere registratie van de gewonden omdat die cij fers nu onbetrouwbaar zijn. Uit onderzoek blijkt dat slechts één den haag anp Dat zei woordvoerder B. Wou denberg van Veilig Verkeer Ne derland (WN) gisteren over de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het kabinet streeft ernaar dat er rond de eeuwwisseling niet meer dan 1.024 verkeersdoden op de vijf gewonden wordt ge registreerd. Er zijn veel extra maatregelen nodig om het verkeer veiliger te maken, zegt WN-woordvoerder Woudenberg. ,,We verwachten veel van het theoretisch brom fiets-certificaat, dat in de loop van 1995 wordt ingevoerd. Wat ons betreft mag daaraan ook een praktisch gedeelte worden gekoppeld. We hadden ook ge hoopt dat er al in deze kabinets periode een strafpuntenstelsel voor automobilisten was inge voerd." Het wetsvoorstel ligt nu voor advies bij de Raad van Sta te. WN wil ook dat het rijbewijs vaker wordt ingetrokken na een Doodgewoon blad over de dood amsterdam anp Ze liep al een tijdje met de gedachte. Anja Krabben, kunsthistorica met interes se voor grafkunst, is met in gang van deze maand hoofdredacteur van een tijdschrift over de dood. Het blad 'Doodgewoon' ver schijnt iedere drie maan den. „Steeds meer mensen zijn bewuster bezig met de dood", zegt Krabben, die tevens oprichtster van het blad is. „Vaker dan vroeger willen we de begrafenis of crematie al tijdens ons le ven regelen." Het blad met een oplage van 3.000 exemplaren, richt zich op een breed publiek. Een eerder tijdschrift over dit thema, Mortalis, legde kort na verschijning van het eerste nummer'het loodje. Krabben mikt op mensen van dertig jaar en ouder met een goede opleiding. „Wij proberen een kwali teitsblad te brengen. Je zult Doodgewoon in de boek en betere tijdschriftenhan- del zien liggen, niet bij de sigarenman." In het eerste nummer, dat 48 pagina's telt en vanaf 13 mei in de winkel ligt, staan onder andere artike len over grafkunstenaars Nicole Capaan en Walter Carpay die graven decore ren, het gebalsemde li chaam van Lenin en een jaarlijkse dodendans in Spanje. Verder heeft Dood gewoon een interview met de Franse kunstenares Ca- therina de Luca, die met as van overledenen schildert, en de filosofische bespiege lingen van een begraaf plaatsbeheerder in spe over wat de dood in onze tijd be tekent. Tot de medewerkers behoren Ed Schilders, Joost Niemöller en Steve Austen. drunen Een lid van een inheemse Mexicaanse groep danst een zonnedans aan een dertig meter hoge paal. Hij deed dat gistermiddag in het pretpark Het Land van Ooit in Drunen. De dans is een rituele ceremonie vol mystiek. foto»anp den haag anp t om meer Bij het bedrijfsleven heeft de scepsis over de sociale vernieuwing plaats gemaakt voor enthousiasme. Dat zei prof. drs. J. Weitenberg, algemeen directeur van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW), gisteren in Den Haag. Aan minister Andriessen van economische zaken werd daar het rapport 'Sociale Vernieuwing krijgt handen en voeten' aangeboden. Mevrouw A. van Leeuwen- Gijsberts van de Adviesgroep Sociale Vernieuwing lichtte vooral de ondertitel van het rapport 'Initiatieven van ondernemers de sleutel tot succes' toe. Eigenbelang van ondernemers als het j_ veiligheid in de omgeving van winkels en bedrijven en bij het ver vullen van vacatures blijkt een belangrijke motor te kunnen zijn achter allerlei plaatselijke initiatieven. Samen met het NCW zijn zes van de duizenden projecten in ons land nader onderzocht. Daaruit komt niet alleen naar voren dat initiatieven van bedrijven zelf en het nakomen van afspraken belangrijke voorwaarden zijn voor suc ces, maar ook dat allerlei bureaucratische regels van de overheid verstikkend kunnen werken op de initiatieven. IN DE PEILING Ch Margarine, pakje 250 gram C(1 Volle yoghurt, pak 1 liter Cd Maïskorrels, extra kwaliteit, blik 300 gram -L5tr Cd Roomboter- stroopwafels, pak 8 stuks Cd Kippebouten, 500 gram Uff 2.99 kilo J&T 388 Extra kristalzegel bij: *Cd Rundersalami 3.99, fijne cervelaat of goudsalami, verpakt, 250 gram A88 Verkade chocoladetabletten, div. smaken, per stuk 200 g Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 mei a.s~ 's Landsgrootste kruidenier blijft op dekleintjes letten. Kok wint debat PvdA-lijsttrekker Kok is met grote voorsprong de winnaar geworden van het gisteren ge houden lijsttrekkersdebat van de NOS-televisie. Dit blijkt uit een enquête onder 860 mensen van het bureau Inter/View, on middellijk na afloop van het de bat. ANP en NOVA gaven op dracht tot de bliksemenquête. Dertig procent van de onder- yraagden zag de PvdA-leider als overwinnaar. D66-voorman Van Mierlo is een goede tweede met twintig procent. CDA-lijsttrek- ker Brinkman is derde met zes tien procent, op de voet gevolgd door WD-aanvoerder Bolke- stein met vijftien procent. Ina Brouwer van Groen Links moest het doen met een waardering van vier procent. Van de 22 procent van de kie zers die voorafgaand aan het lijsttrekkersdebat hun stem nog niet hadden bepaald, stelde driekwart dat het verbale treffen tussen de vijf lijsttrekkers hen tot een keuze heeft gebracht. Nog maar vijf procent van de onderyraagden wist - een kleine acht uur voordat de stembu reaus opengingen - nog geen keuze uit te spreken. 'Schaduw' weg Frits Wester (32), de 'mannetjesmaker' van CDA- lijsttrekker Brinkman, heeft ont slag genomen. Hij wordt chef van de politieke redactie van RTL-4 en 5. Het CDA be schouwt Westers overstap 'niet als het verlaten van het zinken de schip'. Naar verwachting zal het CDA yandaag bij de verkie zingen een forse nederlaag lij den. In de partij heeft Brinkmans rechterhand veel kritiek losge maakt vanwege zijn 'Amerikaanse, op de persoon gerichte aanpak'. Die zou de traditionele aanhang van de partij hebben vervreemd. Wes ter profileerde vooral het fami lie- en societyleven van Brink man en zorgde ervoor dat hij werd geïnterviewd door bladen als Libelle en Margriet. De beruchte 'Brinkman-shuf- fle', een wandeling over het po dium met een loopmicrofoontje in de hand, is ook aan Wester toegedicht. Ten onrechte overi gens, want Brinkman heeft dat zelfbedacht. Hij deed het loopje naar eigen zeggen al in zijn stu dententijd. Over de presentatie van het CDA is veel te doen geweest. Af gelopen jaren heeft Frits Wester Brinkman naar voren gebracht als de man die krachtig wilde aanpakken. In zijn beruchte Texelse rede 'Het speelkwartier is voorbij' zette Brinkman an derhalf jaar geleden op instiga tie van Wester de toon van 'niet praten, maar doen'. De grootste kritiek op de woordvoerder, die gelijk een schaduw nooit van Brinkmans zijde week, kwam eind vorig jaar. Brinkman nam openlijk af stand van het onder Lubbers' leiding gevoerde kabinetsbeleid. De actie 'Brinkman vooruit' werd echter door de campag nestaf van het CDA terugge draaid. De'CDA-leiding ontnam Wester het initiatief, beklem toonde de christen-democrati sche idealen en bedacht de slo gan 'Een groot karwei vraagt een sterke partij', in de lijn van eerdere campagnes. Op affiches met dit motto verscheen niet het gezicht van Brinkman. Bij de beruchte 'Arscop-affaire' moest Wester zelfs z'n mond houden. CDA-kamerlid Hillen voerde het woord over die zaak en Wester mocht alleen zijn verklaring uitdelen. Verschillende CDA-fractiele- den hebben Wester vooral te weinig gevoel verweten voor de christen-democratie en de tra ditionele achterban van de par tij. Wester werkte voor zijn komst in de CDA-fractie bij de TROS en een reclamebureau. Ondanks de kritiek vindt hij de CDA-campagne goed. Hij meent dat Brinkman met vijftig toespraken en bezoeken tien duizenden mensen persoonlijk heeft kunnen benaderen. verkeersovertreding. Verder moet er verkeersonderwijs in het voortgezet onderwijs komen en moeten de verkeerslessen in het basisonderwijs niet worden afgeschaft. Minister Ritzen is dat van plan omdat er al teveel vakken op de basisschool zijn. WN vindt een rijbewijs voor het leven maar niets. Volgens het CBS is het aantal veronge lukte automobilisten van 75 jaar en ouder vorig jaar opvallend gestegen: van 27 in 1992 naar 39. Ouderen boven 65 jaar moe ten van WN iedere vijf jaar op nieuw hun rijbewijs aanvragen. Ook moeten ouderen iedere vijf jaar medisch gekeurd, aldus Woudenberg. Notaris verdacht van verkoop coke joppe/zutphen gpd De politie heeft vorige week een 57-jarige notaris uit Joppe aangehouden. Hij wordt ervan verdacht cocaï ne te hebben verkocht. Bij zijn aanhouding had hij 25 gram in zijn bezit (voor ei gen gebruik is een half tot één gram al voldoende). De notaris is afgelopen zater dag door de rechter-com- missaris voor tien dagen vastgezet. Het is overigens niet de eerste keer dat de man in het nieuws komt. Ruim vier jaar geleden werd hij in Eef- de beschoten. De dader is tot 2,5 jaar cel veroordeeld. In zijn kantoor werd ook al eens brand gesticht. De po litie wil niet zeggen of de jongste zaak mogelijk ver band houdt met de schiet partij of de brandstichting. Met een verrekijker speurt een wachtmeester van de Koninklijke Mare chaussee naar auto's met 'verdachte', mogelijk illegale inzittenden. foto anp door naar een van de twee op vangcentra bij de grens. De vliegende brigades zullen steekproeven houden op inter nationale treinen en net na de grens. Controle op de grens mag niet meer op grond van het vorig jaar van kracht geworden Verdrag van Schengen. In 1993 kwamen 36.000 vreemdelingen naar Nederland: de meesten per trein, auto of lopend. 6.000 kwa men via Schiphol. Volgens Justi tie zal het aantal nieuwe illega len dit jaar met dertig procent dalen door de scherpe controle. Kosto gaat ervan uit dat con trolerende ambtenaren niet dis crimineren op grond van ras of huidskleur. „We kunnen ver trouwen op de expertise van de marechausseealdus Kosto, maar daar geloven vluchtelin genorganisaties geen bal van. Ze vrezen dat elke kleurling wordt aangehouden en elke blanke mag doorgaan. Kosto: „In tegenstelling tot mensen die via het zuiden het land binnen komen, is de overgrote meer derheid van de vluchtelingen blank. Iedereen moet geldige papieren kunnen tonen, anders moet hij het land weer uit." Vreemdelingen die Nederland binnen willen, moeten vanaf deze week rekening houden met scherpe controles. Staatsse cretaris Kosto van justitie heeft gisteren in Didam (Oost-Gel derland) de eerste vliegende brigades ingesteld, 84 teams met elk vijf marechaussees die dag en nacht zeven dagen per week in de grensstreek vreem delingen controleren. De Tweede Kamer heeft eind maart ingestemd met het ver scherpte toezicht op vluchtelin gen. De eerste 225 marechaus sees zijn gisteren ingezet, in 1996 moeten er in totaal vijf honderd marechaussees en vijf honderd politieagenten contro leren. Vluchtelingen die al in een ander (veilig) Europees land asiel hebben aangevraagd, wor den naar dat land terugge stuurd. Ze worden over de grens gezet. Ook mensen die niet over geldige papieren beschikken, worden niet toegelaten. Perso nen die wel voor opvang in aan merking komen, gaan meteen Kapitein Nederlands fregat over schending embargo: den haag anp Bijna was het incident met een Maltezer tanker, zondag op de Adriatische Zee, uitgedraaid op het eerste gewapende treffen tussen de NAVO en de republiek Servië. Een van de (Klein-JJoegoslavi- sche oorlogsschepen in de buurt had zijn raket systeem al in gereedheid gebracht. Het had ook op een milieuramp kunnen uitlopen, want aan boord van de tanker was zo goed als zeker een Servisch 'sabotageteam'. „Een zeer bedreigende actie", noemt kapitein ter-zee Wissink het openen van een van de raket silo's op de Joegoslavische oorlogsbodem. „Je komt in een gespannen situatie terecht, waarbij alle bewapening aan boord van onze schepen wordt bezet", zegt het hoofd Bureau Operatiën. Bij het incident waren de Nederlandse fregat ten Van Kinsbergen en Van Heemskerk betrokken alsmede het Britse fregat Chatham. De drie Joe goslavische schepen hielden op met hun actie toen van NAVO-zijde de hulp werd ingeroepen van Italiaanse Tornado-straaljagers. Er zat van meet af aan al een luchtje aan de Lido II. de tanker onder Maltezer vlag met 45.000 ton olie aan boord. Afgelopen wijdag stuurden de NAVO-schepen die de zeeblokkade tegen Klein- Joegoslavië (operatie Sharp Guard) controleren de Lido II al voor een inspectie terug naar de ha ven van Brindisi in Italië. Ze vertrouwden de zaak niet. De papieren leken echter te kloppen en daarom mocht de tanker zaterdag alsnog uitva ren naar de opgegeven bestemming, de Kroati sche havenstad Rijeka. NAVO-schepen begonnen de Maltees opnieuw te schaduwen, omdat zijn koers een totaal andere bleek: richting Servische kust. Een nieuwe papie rencontrole en een nieuw opgegeven bestem ming (Dures in Albanië) maakten de argwaan bij de schepen van Sharp Guard alleen maar groter. Communicatie met de tanker was overigens nau welijks mogelijk, omdat de kapitein zei alleen Russisch te spreken. Korte tijd later beg&n de Lido II noodsignalen uit te zenden. Water in de machinekamer maakte het volgens de kapitein noodzakelijk dat hij zijn schip snel op een Joegoslavisch strand zou zetten, zo bleek via een tolk. De Lido was inmiddels de sector binnengelopen die onder bewaking stond van de Nederlandse fregatten. Een onderzoeks ploeg van de Van Kinsbergen ging aan boord bij de Maltees, wist het water naar buiten te pompen en veranderde de koers van het schip opnieuw richting Brindisi. Vanuit de Joegoslavische marinehaven Bar wa ren inmiddels vijf oorlogsschepen en twee sleep boten onderweg naar de Lido, die nog steeds in internationaal water lag. De NAVO-mensen lieten weten dat ze geen hulp nodig hadden en pro beerden te verhinderen dat de Joegoslavische schepen dichterbij kwamen. Een fregat en twee patrouillevaartuigen probeerden dat toch. waarhij zij een aanvaring wilden forceren. Een echte schending van het embargo met voorbedachte rade, zo schrijven de commandan ten van de Van Kimsbergen en Van 1 leemskerk in hun rapport aan hun bazen in Den Helder. Joegoslavië is hierbij betrokken: het was op de hoogte van de plannen. Het is moeilijk te geloven dat vijf Joegoslavische schepen zondagmorgen in alle woegtc in het betrokken gebied bezig waren met een oefening." De Lido II is weer terug in Brindisi. Het schip wordt vermoedelijk aan de ketting gelegd. TOM Rotterdam Met een ambtenaar als vliegen de keepen extra schriftelijke instructies aan alle 390 stembu reaus, wil de gemeente Rotter dam vandaag afrekenen met zijn reputatie van laatkomer tij dens verkiezingsuitslagen. D^ uitslagen van de vorige verkie zingen op 2 maart - voor de deelraden en gemeenteraad - waren pas ver na middernacht binnen. De Maasstad zet nu al les op alles om de voorlopige tellingen vanavond tussen ne gen uur en half tien binnen te halen. ..Alle dingen die de vorige keer fout gingen, worden nu nog eens in een brief uitge legd." zegt een woordvoerder van de dienst Burgerzaken. Voor veel stembureaus was dit voorjaar onduidelijk welke ver kiezing het eerst moesten wor den geteld. Bovendien verzuim den sommige bureaus de voor lopige uitslag door te geven aan het stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3