steken de boel niet in de fik' 'We echt Veense veiling werft kwekers Drumfanfare De Rijntamboers wil meer bekendheid in land Rijn Veenstreek Allochtone kleuters beter voorbereid op basisschool 'Goede gesprekken' beëindigen conflict over geluidsscherm holland 1INSDAG 3 MEI 1994 hans koenekoop. o Omwonenden houden krakers MAVO nauwlettend in de gaten 'Reinigingsdienst niet afstoten' alkemade „De reinigingsdienst van de ge meente Alkemade moet niet worden geprivatiseerd. Er moet duidelijkheid voor de mensen van deze dienst komen op korte termijn." Dat is de strekking van een brief die de medezeg genschapscommissie (MC) van de gemeente Alkemade stuurt naar burgemeester en wethou ders. De MC heeft dat besloten nadat ze gisteren de reacties van de buitendienst heeft geïn ventariseerd. Mensen van de uit 30 man bestaande buitendienst zijn bang voor het verlies van hun baan. „Ze willen het liefst gewoon in dienst van de ge meente Alkemade blijven", zegt MC-voorzitter G. van Emmerik. Hij heeft net als de mensen in buitendienst sterk zijn twijfels over de kostenbesparing door het afstoten van de dienst. Vol gens Van Emmerik kan de eigen dienst best concurrerend kun nen werken als ze over een goed materieel beschikken. „Er moet bijvoorbeeld nodig een nieuwe vrachtwagen komen. Dat wordt nu ook steeds maar uitgesteld." Schoolkinderen lopen voor straatkinderen runwoude» Honderden schoolkinderen uit Hazerswoude en Koudekerk lo pen op donderdag 5 mei door de Hazerswoudse polders om geld bij elkaar te brengen voor Unicef. De basisschoolleerlin gen worden per kilometer ge sponsord door inwoners van Rijnwoude. Twee jaar geleden brachten 650 kinderen op die manier meer dan 20.000 gulden bij elkaar. Dit jaar gaat de opbrengst van de sponsorloop naar straatkin deren in Colombia. Unicef ver zorgt in dat Zuidamerikaanse land opvangtehuizen waar straatkinderen kunnen eten en slapen en waar ze onderwijs kunnen volgen. Ook wie niet wordt gespon sord kan op 5 mei meelopen door het buitengebied van Ha- zerswoude-Dorp. Deelname kost in dat geval vijf gulden. Er wordt gestart tussen 10.00 en 12.00 uur vanaf de Avantihal aan de Sportparklaan in Ha- zerswoude-Dorp. Sieraden gestolen uit bestelbus leiderdorp» Uit een bij het Leiderdorpse winkelcentrum Santhorst geparkeerde bestelbus is een nog onbekende hoeveel heid horloges en sieraden gestolen. Een ongeveer 21-jarige man stapte vrijdag rond kwart voor elf in het busje, om er na een mi nuut weer uit te komen met een groene krat met sieraden en horloges. Volgens de politie is de waarde van de buit 'aanzien lijk'. Na de diefstal liep de man, die was gekleed in een zwart-wit ge streept t-shirt, een lichtblauw spijkerbroek en awarte veter- schoenen, weg in de richting van het Kwikstaartplein. De politie verzoekt getuigen van de diefstal zich te melden. Jacobswoude krijgt D66-afdeling jacobswoudeJacobswoude heeft een eigen D66-afdeling. De D66'ers vonden tot nu toe onderdak bij de afdeling in Alphen. Omdat er maar één liberaal-democraat in de gemeenteraad zit, zoeken de D66'ers nu een methode om dat raadslid steun te I kunnen geven. En dus richtten zij een Jacobswoudse afdeling op, die op 30 mei vergadert in het Schoolhuys in Rijnsaterwou- !de. Stompwijkers: ook zaterdags trouwen stompwuk» Stompwijkers kunnen binnenkort in hun gemeente Leidschendam ook op zaterdag trouwen. Een huwelijk op zater- j dag werd tot nu toe slechts schoorvoetend toegestaan door de gemeente. Steeds meer mensen willen echter op in het weekein de hun ja-woord geven. Leidschendam wil 'klantgericht' zijn en I de openingstijden voor de huwelijksvoltrekking uitbreiden, i Trouwen op zaterdag wordt dan wel gemakkelijker, maar ook duurder. Tot nu toe moest het kersverse echtpaar 627 gulden betalen, maar dat stijgt naar 800 gulden. De huwelijksvoltrek- f king wordt daarmee kostendekkend. Uit het oogpunt van veilig- 'heid wil de gemeente namelijk niet één maar twee bodes inzet- jten. Forse buit bij Teraarse inbraak ter aar Bij een inbraak in een werkplaats van Provinciale Wa- terstaat aan de Westkanaalweg in Ter Aar is een grote hoeveel heid gereedschap gestolen. Ook werd 600 gulden koffiegeld 'meegenomen. De daders hebben het gereedschap met een krui- wagen nmaar hun auto vervoerd. De inbraak is in het weekeinde gepleegd. Van het pand werd een bovenlicht opengebroken. Beveiligingscamera van muur gehaald alphen aan den run» Bij een computerbedrijf aan de Castorstraat in Alphen is een beveiligingscamera van de muur geschroefd. De diefstal is in het weekeinde gepleegd. Diefstallen bij sportcomplexen alphen aan den run Insluipers hebben dit weekeinde op vijf plaatsen in Alphen toegeslagen. Bij het zwembad De Dillen, het tenniscentrum, sporthal Arena, het atletiekcomplex van AAV en ieen sportschool aan de Ambonstraat werden geld en kleding ge lstolen. )e bewoners van het Hélène Swarthplantsoen in Hazers- voude-Rijndijk krijgen vandaag een brief op de mat van lun nieuwste buurtbewoners. De krakers die sinds afge- Dpen donderdag in de voormalige Christus Koning- AAVO huizen stellen zich voor. „Die mensen wonen hier och ook. Ik heb geen zin om hun tot last te zijn." iazerswoude-rundük ruud sep [let dat laatste zullen de omwo- enden ongetwijfeld blij zijn. Ze ebben immerS al de nodige er- aring met bewoners van de ou- e MAVO. Tot iets meer dan jen jaar zaten er 'anti-krakers' n het pand mensen die ech- B krakers buiten de deur moes- jjn houden. Maar het middel jleek erger dan de kwaal. De chool werd volledig uitge mond, de buren werden door louse-party's uit hun slaap ge louden en de gas- en lichtreke- ingen bereikten ongekende l oogten. Kort nadat de Rabo- iank het gebouw overnam van Ie Rijksgebouwendienst, zegde lirecteur Q. de Boer daarom de mti-krakers de wacht aan. En nu zitten er dan echte kra- iers, nauwlettend in de gaten |ehouden door de politie en de luren. „Tot nu toe hebben we (een last van ze gehad. Maar als iet te erg wordt, als ze de chool bijvoorbeeld in brand teken, dan bellen we de poli ce", meldt één van de directe ijuren van de school. Dat ze ;oed in de gaten worden ge louden was de krakers al opge- allen. Twee minuten nadat één an hen met een jerrycan water iet gebouw was binnen gegaan, tond de politie op de stoep, (raker Paul vertelt wat geïrri- eerd over het voorval. „We noesten uitleggen dat het ge- roon water was en geen benzi ne. We gaan de boel hier echt niet in de fik steken: we zijn van plan om hier gewoon rustig te komen wonen." Woningnood Veel zin in publiciteit hebben de van oorsprong Alphense kra kers (18 en 19 jaar oud) niet. „Dan heb je kans dat andere krakers dat lezen en straks hier op de stoep staan. En dat willen we niet hebben." Met hun naam in de krant willen ze niet, en als er een fotograaf zou ko men? „Dan zou ik hem de ca mera uit zijn handen rukken." Maar na enig aandringen willen de krakers wel praten. Onder schuilnamen natuurlijk. Kraker Paul voert het woord, kraker Willem vult hem af en toe aan. Een derde kraker en een bezoeker kijken van enige afstand zwijgend toe. „Volgens onze informatie wordt de school pas in 1996 afgebroken. Dus waarom zouden wij hier zo lang niet kunnen wonen? Iets anders kan ik niet betalen. En met een kaarsje, een gaskachel tje en een jerrycan water kun je hier prima wonen", vertelt Paul. De krakers willen de oude MAVO uiteindelijk met acht man gaan bewonen. „We heb ben acht bruikbare lokeden. Als je iets aan de woningnood wilt doen, moet je daar dus niet met drie man in gaan zitten. Maar drukker dan één persoon per lo kaal zal het niet worden. Dan wordt het een chaos, en dat wil len we niet." Met de politie hebben de nieuwste bewoners van het Hé lène Swarthplantsoen afge zien van wat overmatige be langstelling nog geen proble men gehad. Paul: „We hebben ons netjes vrijdagochtend ge meld. Dat is nodig om rechtsbe scherming te .krijgen." „De agenten stonden vreemd te kij ken, maar ze waren verder heel rustig, heel vriendelijk", herin nert Willem zich. „Alleen van ochtend stapte er ineens een agent zomaar naar binnen. Dat kan dus niet. De volgende keer komen misschien meteen twin tig mannen achteraan." Er zal binnenkort wel actie worden ondernomen tegen hun aanwezigheid in de school, zo verwachten de krakers. Maar noch de politie, noch de ge meente, noch de Rabobank hebben op dit moment plan nen. Of ze lopen er in ieder ge val niet mee te koop. Woord voerders van politie ei\gemeen te melden dat de boel in de ga ten wordt gehouden, de bankdi recteur constateert dat er een probleem is. „Maar het is niet zo erg dat we met onze handen in het haar zitten." Het lijkt er op dat de krakers zich in ieder geval de eerste tijd weinig zorgen hoeven te ma ken. Voorlopig kunnen ze dus ongestoord genieten van de rust van het Hélène Swarthplant soen. „We zijn hier toevallig te recht gekomen doordat we hoorden dat het hier leeg stond. Maar we zitten hier echt heer lijk. Je wordt gewekt door de vo gel. En het is ook heel lekker om uit Alphen weg te zijn." /RIJ E TIJD De Roelofarendsveense veiling. Dit jaar wil de veiling het verlies terugdringen door n Verlies bloemenveiling moet onder de ton 1marieta kroft De Veense bloemenveiling wil het verlies dit jaar terugbrengen tot onder de 100.000 gulden. Volgens manager C. van Gaaien gaat het de goede kant op want er hebben zich dit jaar al 'vijf grootschalige kopers' aangemeld en is hij met nog drie in onder handeling. Als gevolg daarvan begint de vei ling binnenkort met de werving van kwe kers die hun snijbloemen voortaan naar de Veense veiling willen brengen. „Hoe groter het aanbod van bloemen in Roelofarends- veen, hoe minder we bij de veiling van Aals meer hoeven aan te kopen, hoe beter dat is om de verliezen te beperken", zegt Van Gaaien. Nu moet de veiling nog 25 procent van het assortiment uit de Aalsmeerse veiling aankopen. Van Gaaien hoopt dat dat per centage aan het eind van dit jaar met zo'n vijf tot tien procent is teruggebracht. En dat jaar daarop nog eens met eenzelfde percen tage. Die aankoop van bloemen uit Aals meer is nu nog nodig om van alles wat en genoeg bloemen in huis te hebben. Begin dit jaar trok de Veense veiling Bog Madsen en Zurel aan, groothandelaren in potplanten. Om te voorkomen dat de vei ling nu nog vaker bij haar grotere zus in Aalsmeer (tesamen vormen ze de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer) moet aanklop pen voor planten, verwierf de veiling dertig kwekers die hun planten voortaan in Roelo- farendsveen brachten. Eenzelfde actie gaat de veiling nu houden onder de kwekers van snijbloemen. Óp dit moment is de veiling namelijk in onderhandeling met drie grote kopers van snijbloemen: de supermarktketens Schuite- ma en Hoogvliet en nog iemand van wie Van Gaaien de naam nog niet wil noemen. Het is de bedoeling dat deze drie tesamen tot 20 procent omzetverhoging leiden. Over vier weken begint de veiling met de werving van kwekers van snijbloemen. „We inventa riseren welke bloemen en hoeveel we nodig hebben. Vervolgens kijken we op onze lijst welke kwekers die bloemen telen. Die gaan we rechtstreeks benaderen", zegt directie secretaresse A. de Koning. Veel kwekers brengen hun bloemen niet naar de Veense veiling omdat ze minder voor hun bloemen en planten krijgen dan in Aalsmeer. Van Gaaien vindt dat niet hele maal terecht. „Als je naar gemiddelden kijkt is dat zo. Maar als je kijkt voor welke markt je produkt bestemd is, hoeft dat niet zo te zijn. Wij zijn gericht op de binnenlandse af zetmarkt, terwijl Aalsmeer meer op het bui tenland is gericht. Als je bloemen hebt die morgen in de winkel moeten staan, kun je ze beter naar Roelofarendsveen brengen. Dan krijg je een hogere prijs. En als je bij voorbeeld anthuria teelt, kun je ze beter naar Aalsmeer brengen. Die bloemen zijn in Italië erg geliefd." In het in november 1993 gereed gekomen jaarplan '94 streefde de bloemenveiling eind dit jaar nog naar een omzet van 60 miljoen gulden. Van Gaaien verwacht dat de omzet op 50 miljoen blijft steken. „Dat is geen tegenvaller", zegt hij hierover. „De omzet is voor ons niet de belangrijkste pa rameter meer omdat het niets zegt over de winst. Het belangrijkst is het streven naar een evenwicht tussen de kosten en de ba ten." oude wetering marieta kroft Het lijkt er op dat het geluids scherm langs de Joh. Sepershof in Oude Wetering binnen enke le maanden kan worden ge plaatst. Woordvoerder namens de bewoners, J. Toorenaar, is optimistisch gestemd en ba seert dat op de 'goede gesprek ken die ze momenteel voeren met de gemeente Alkemade.' „De gemeente onderzoekt wat het schelm exact gaat kos ten en heeft daarvoor drie offer tes aangevraagd. Over een week of twee, drie, wanneer dat be kend is, komen we weer bij el kaar en kijken we naar de kos tenverdeling. Dan weten we im mers pas echt over welke kosten we praten." Toorenaar verwacht dat ze daar wel uitkomen en er een einde komt aan het slepende conflict. „De gemeente wilde wel opdraaien voor het jaarlijks onderhoud aan het scherm, maar niet voor de vervanging over 20 jaar. Wie weet, blijkt nu wel uit het onderzoek dat het scherm 50 jaar meegaat." Bo vendien lijkt het er volgens hem op dat er de kabels die in de berm zitten, niet hoeven te wor den verplaatst. Dat bespaart ook weer in de kosten. Ook directeur openbare wer ken A. Peters van de' gemeente Alkemade zegt dat de onder handelingen vlot verlopen. Hij verwacht binnen enkele weken alle kosten boven water te heb ben, maar benadrukt nog eens dat de gemeente alleen aan de onderhoudskosten van het scherm wil bijdragen. Oorzaak van het conflict tus sen de gemeente en de bewo ners is een zinnetje in het koop contract. In dat contract stond dat er een geluidsscherm van twee meter hoog in de tuin van de bewoners moest komen van wege het vele verkeer dat langs de anderhalve meter hoger ge legen Alkemadelaan rijdt. De aannemers stemden hier zo'n zes jaar geleden de bouwprijs op af. Later bleek dat het scherm twee meter boven het maaiveld van de Alkemadelaan moest komen. De kosten zou den daarmee aanmerkelijk stij gen en zo'n hoog scherm in hun tuin zagen de bewoners al hele maal niet zitten. Met de ge meente kwamen ze overeen dat het scherm in de berm van de Alkemadelaan zou komen. De bewoners en ook de aannemers toonden zich bereid 70.000 op te brengen. De gemeente wilde het scherm wel onderhouden, maar weigerde voor de vervan- gingskosten op te draaien om dat ze zich niet verantwoorde lijk voelde voor 'het misver stand'. alphen aan den run» Dertig allochtone kleuters en hun ouders kunnen vanaf okto ber in Alphen terecht bij het project Op Stap. De kinderen en hun ouders worden twee jaar lang intensief begeleid. Het doel is de leerling vervolgens pro bleemloos in te laten stromen in de derde groep van de basis school. Het project draait op dit mo ment al in 53 gemeenten met in totaal ongeveer 3000 kleuters en ouders. De ervaringen zijn posi tief: door ook de ouders te be trekken bij het onderwijs wordt het functioneren op school ver beterd en komt de integratie in de Nederlandse samenleving soepeler tot stand. Al in het najaar van 1993 be sloot de gemeente Alphen te beginnen met Op Stap. Het wachten was toen alleen nog op een startsubsidie van het minis terie van WVC. Onlangs kwam de definitieve toezegging bin nen dat WVC de aanloopkosten voor zijn rekening neemt, zodat hei project van start kan gaan. In Op Stap werkt de gemeente Alphen aan den Rijn samen met de stichting spel- en opvoe- dingsvoorlichtingZuid-Holland, de stichting Averroès. het cen trum buitenlanders Rijn en Lek en het Alphense internationale vrouwentrefcentrum Zahra. Aquarium )e Aquarium- en Terrarium fereniging 'De Natuur in Huis' joudt vanavond in buurtcen- ruffi Elckerlyc in Alphen een pformatie-avond. Mensen die ?en watermonster meenemen .unnen hun aquariumwater la- en testen. Verder is er ionfor- natie over de 'Keuringswijzer.' lanvang acht uur in Elckerlyc, kavixhorst 254 in Alphen. Singo n buurthuis Westerhaven is op rijdag 6 mei een bingo. De leuren gaan open om 19.30 lur, aanvang 20.00 uur in Buurthuis Westerhaven, Emma- laan 45, Alphen aan den Rijn. Molenwandeltocht In Aarlanderveen is op 7 en 8 mei een molenviergangwandel- tocht. De tochten zijn 5 tot 40 kilometer lang. De start is bij het clubgebouw aan de Jacob van Damstraat en het inschrijf geld is 3,50 gulden. Informatie: 01725-72456. Vogel-avond De vogelwerkgroep Koudekerk- Hazerswoude houdt op.dinsdag 10 mei een informatie-avond over vogels op de Delta-eilan den. De lezing is in het 'Milieu Educatief Centrum' aan de Van Diepingenlaan in Leiderdorp, entree 2,50 gulden voor niet-le- den, aanvang 20. 00 uur. Aan sluitend is op zaterdag 14 mei een excursie naar het gebied. Drumfanfare De Rijntamboers wil op 3 sep tember in Zoeterwoude-Rijndijk een taptoe houden met mars- en showbands uit de Leidse regio, Engeland en België. Met dit evenement willen de organisatoren zo'n tweeduizend mensen naar De Eendenkooi lokken. Deze Rijntaptoe kost ongeveer 25.000 gulden en moet in de toekomst tot een nationale publiekstrekker uitgroeien. Vanuit De Rijntamboers gaan vier men sen zich bezighouden met de organisatie van verschillende evenementen. „Op die manier willen we meer bekendheid geven aan de naam van onze drumfanfare. We be horen toch tot de top vijftien in Nederland. We streven naar de herkenning die de naam K&G bij iedereen oproept. Daarnaast is het een goede promotie voor Zoeterwou- de," zegt muzikaal leider S. Dubbelaar. De Rijntaptoe moet om het jaar plaatsvinden. „Hij moet zich onderscheiden van de mees te andere taptoes door het internationale karakter," aldus Dubbelaar. De verwachte belangstelling voor de tap toe is zeker niet onrealistisch, aldus Dubbe laar. „Twee jaar geleden slaagde Tamarco er in Leiderdorp ook in om zo veel mensen bij elkaar te krijgen. Het hangt natuurlijk ook van het weer af. Maar de liefhebbers komen zeker op ons programma af," be weert de Leidenaar. Vanaf twaalf uur 's middags zijn bij het Kooikerspad eerst teamwedstrijden touw trekken, paalhangen en boomzagen. Hier treden onder meer de Big Band van Hans Dubbelaar en de Leidse Harmoniekapel op. Dubbelaar: „We willen er gewoon een ge zellige happening van maken. Daarnaast brengen die wedstrijden vijf gulden in schrijfgeld per persoon in het laatje. Ik streef naar tien teams. De helft is al inge schreven." Sponsors dragen het grootste deel van de kosten. De gemeente Zoeter- woude stelt zich garant voor een bedrag van vijfduizend gulden. De parkeerplaats bij De Eendenkooi wordt het taptoeterrein. Er komt een tribu ne met zo'n tweehonderd betaalde zitplaat sen. De kaarten kosten een tientje in de voorverkoop en 12,50 gulden op zaterdag. Verder is de toegang gratis. De taptoe be gint om acht uur en wordt geopend door zo'n 250 muzikanten van verschillende mu ziekkorpsen. De taptoe wordt verzorgd door onder meer de Flora Band, Adest Musica en drumfanfare Tamarco uit de Leidse regio. Daarnaast komen er mars- en showbands uit Engeland en Belgie". „Elke band moet een kwartier show verzorgen. Wat ze doen en spelen, moeten ze zelf bepalen. We on derhandelen nog met een korps uit Duits land," vertelt Dubbelaar. Het taptoepro gramma wordt onderbroken door een Chi nese leeuwendans. Drummers begeleiden de leeuw die bestaat uit twee dansers. Een docent van de Rijksuniversiteit Leiden geeft het publiek informatie over deze traditione le dans die is bedoeld om het kwaad te ver jagen. „Zo iets is nog nooit vertoond bij een taptoe." besluit Dubbelaar. Informatie en kaarten zijn verkrijgbaar op 071-417127 of 316437. De Rijntamboers uit Zoeterwoude in actie. Deze drumfanfare organiseert de internationale taptoe. Zoeterwoude in het teken van muziek

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17