Oriëntatiejaar ook in 1993 weer succes Zaligverklaring Damiaan uitgesteld T„- >°""V 'Moslims en christenen tegenover heidenen' Kerk Samenleving r W 26 DINSDAG 3 MEI 1994 UIT DE KERKBLADEN Ietsje meer (1) Bij de slagers hoort het zin netje tot het standaard-re pertoire: 'Mag het ietsje meer zijn?' Maar ook in de kerk kan het volgens de gerefor meerde predikant P.J. van Midden uit Lisse geen kwaad om die vraag af en toe te stel len. ,,We organiseren allerlei sprekende activiteiten en on ze kerk als actiecentrum zou niet misstaan. Ik ben de eer ste om te bekennen dat ik daar altijd volop aan heb meegedaan en toe heb aan gespoord. In verschillende boekjes noem ik de kerk een 'service-instituut', een instel ling 'tot uw dienst'. Een kerk die in zichzelf gericht is, de gordijnen dicht heeft, is voor mij niet de kerk van Chris tus", schrijft hij in het blad 'De Kruisvaan' van de Gere formeerde Kerk in Lisse. Ietsje meer (2) Maar daarmee is niet alles gezegd, meent Van Midden. „Want de kerk is meer dan alleen maar actie en diaco nie, het is ook een spiritueel centrum, een geestelijk huis en dat begin ik gaandeweg als een gemis te voelen. Je wilt ook toch samen wat be leven, wat vieren. De broe ders in Taizé bijvoorbeeld zijn zeer actief in de regio en ook elders in de wereld, tot in de sloppenwijken van Cal cutta aan toe. Maar hun acti viteit is gebaseerd op con templatie, op gebed, op sa men-vieren. En daarom hou den ze het zo lang en diep gaand vol." Ietsje meer (3) Hoe doe je dat, hoe bereik je dat?, vraagt de dominee zich af. „Ik heb daar geen pas klaar antwoord op. Ik consta teer bij mezelf een gemis en leg dat in uw midden: ervaart u dat ook zo? Komt u er wel mee uit? Voor de goede orde: ik wil echt niet terug naar een verinnerlijkte kerk, ik kan met godsdienstige knus heid niets beginnen en dia conie en service blijven on misbare zaken. Alleen: mag het ook ietsje meer zijn? Dat lijkt me in de buurt van Pinksteren een zinnige vraag." Corso en kerkinterieur Pastoor H.W.C.M. Brinkman van de St. Martinus in Hille- gom miste onlangs het bloe mencorso. Hij woonde een door het bisdom georgani seerde informatiedag bij, met de verhelderende titel: 'Onze kerkruimte, wat doen we er mee?' Brinkman doet verslag in het mededelingenblad 'Met Martinus op weg': „Als je veranderingen wilt gaan aanbrengen, moet je de vol gende uitgangspunten voor (her)inrichting in acht ne men. Het altaar moet cen traal staan, en niet hoger zijn dan voor de zichtbaarheid nodig is. Het altaar is een maaltijdtafel, zet er dus geen overbodige spullen op. De plaats waar men de commu nie ontvangt, dan wel ter sluiten bij het altaar. Het doopvont moet duidelijk aanwezig zijn. Let op sfeer, lichtinval, opstelling van de banken en stoelen.'Maak er geen museum van. Zorg voor harmonie tussen de 'kunst werken' en de ruimte. Zorg voor een goed evenwicht tus sen het sacrale karakter van de ruimte en het uitnodigen de." Getoetst aan die uitgangs punten kan er aan de Marti- nus-kerk wel het één en an der veranderd worden, meent Brinkman. „Wie die mening deelt en ideeën voor verandering heeft, hoeft ze niet vóór zich te houden. In tegendeel." Project voor jeugdige werklozen krijgt bredere erkenning Van de 22 'kansarme' jongeren die vorig jaar deelnamen aan het project Oriëntatiejaar vonden er twaalf na afloop een baan. Drie jongeren besloten een verdere beroepop- leiding te volgen. Dat blijkt uit het jaarverslag van dit project, dat door de kerken uit de Leidse regio en de overheid wordt gesteund. leiden/regio* dickv Het Oriëntatiejaar biedt jonge ren van 17 tot 27 jaar de moge lijkheid twee keer zes maanden werkervaring op te doen bij een zorginstelling. Tijdens deze pe riode worden ze door experts begeleid en geschoold. Zo leren ze het ontwikkelen van een re gelmaat in hun leven, het ma ken en nakomen van afspraken, solliciteren, voor zichzelf op te komen en samen te werken met anderen. Het project draait sinds 1984 en kent een gemid deld aantal deelnemers van 24 per jaar. Van hen vond 49 pro cent binnen drie maanden een betaalde baan en kon 24 pro cent binnen zes maanden aan de slag. Van de betrokken jon geren besloot verder 19 procent na afloop van het project een onvoltooide opleiding alsnog af te maken. Het project Oriëntatiejaar is een initiatief van het Sociaal Diakonaal Jaar-West, waarin diaconieën uit Leiden en de re gio samenwerken. De inbreng van de kerken is, geheel volgens de planning, in de loop der ja ren minder geworden. De kring van betrokken instanties en overheden heeft zich daarente gen gaandeweg uitgebreid. Zo werd het afgelopen jaar met de uitvoerders van het Jeugdwerk garantieplan een convenant ge sloten. Ook kreeg het Oriënta tiejaar in 1993 voor het eerst een subsidie van het Europees Sociaal Fonds, waardoor er voor het eerst geen geldzorgen wa- De inbreng van de kerken blijft niettemin belangrijk. De bijdragen van de overheid en andere geldschieters zijn nog steeds onvoldoende. 'Karavaan' tegen abortus even in Leiden De anti-abortuskaravaan van de stichting Schreeuw voor Leven - geleid door voorma lig EO-voorman drs. L.P. Do renbos - deed gistermorgen even Leiden aan. Een verte genwoordiging van de stich ting bezocht het medisch centrum voor geboorterege ling aan het Kort Rapenburg en sprak enige tijd met de di recteur. Ook werden folders en stickers uitgedeeld. Bij de campagne van de stichting speelt het symbool van het zeehondje een be langrijke rol. De verontwaar diging van de milieu-organi saties over het doodknuppe len van jonge robben wordt door Schreeuw om Leven doorgetrokken naar de be scherming van ongeboren kinderen. Als beeldmerk ge bruikt de organisatie een zeehondje dat een protest bord ophoudt met de tekst: 'Red de mensen baby's, stop abortus!'. De karavaan van de stich ting reist sinds 14 april door heel Nederland. De campag ne wordt morgen (4 mei) af gesloten in het concentratie kamp Westerbork. Schreeuw om Leven roept mensen op vandaag 'een stem voor het leven' uit te brengen. Daarbij wordt gewezen op het feit dat SGP, GPV en RPF tegen de abortus- en euthanasie wetten zijn. f -Kr Met de zaligverklaring van de Belgische pater Damiaan zal worden gewacht totdat de paus is hersteld van zijn beenbreuk. Dat heeft een woordvoerder van het VZW Pgusonthaal-Pater Da miaan gisteren bevestigd. Tot op heden was nog niet bekend of de plechtigheid rond Damiaan zou worden opge schort of, zoals de meeste ande re zaligverklaringen, op het vastgestelde tijdstip in Rome plaats zou hebben. De geestelij ke uit Tremelo, die door zijn 'heldhaftig' werk onder de me laatsen op Hawaii zelf aan de gevolgen van lepra is gestorven, zou aanvankelijk op zondag 15 mei in het Brusselse Heizelsta- dion worden zaligverklaard. De paus zou voor die gelegenheid van 13 tot 15 mei naar België komen. Een nieuwe datum voor het bezoek is nog niet bekend. De paus brak vorige week donderdagavond bij een val in de badkamer zijn rechterdij- been en zijn heup. Daarvoor moest hij vrijdag een zware operatie ondergaan. De bijna 74-jarige paus zal vermoedelijk drie weken in het ziekenhuis moeten blijven. Hij wil daar vol gens zijn woordvoerder Joaquin Navarro-Valls zo snel mogelijk weer aan het werk. De sluiting van de Afrika-synode en de spe ciale bijeenkomst van kardina len ter voorbereiding van het jaar 2000 loopt hij evenwel mis. Het is de zesde keer sinds het begin van zijn pontificaat in 1978 dat de paus in het zieken huis verblijft. In 1981 werd hij wekenlang behandeld nadat hij was neergeschoten door de Direct nadat hij is hersteld van zijn beenbreuk, komt paus Johannes Paulus II verklaring van pater Damiaan. Turk Mehmet Ali Agca. Twee jaar geleden werd bij hem een goedaardige tumor uit de dikke darm verwijderd. Eind vorig jaar blesseerde de paus zijn rechter schouder bij een val tijdens een audiëntie. Daarbij schobt zijn arm uit de kom. De rechtshan- dige paus liep vier weken met zijn schouder in het verband en gaf tijdens bijeenkomsten op het Sint Pieterplein, met zijn lin kerhand de zegen. Het Gemelli-ziekenhuis, waar de paus momenteel in een pri- vé-appartement verblijft, is sinds vrijdag overstroomd met bloemen en de beste voor de paus. Toekomstig pre mier Silvio Berlusconi schreef een telegram waarin hij mee deelde dat hij zich aansloot 'bij de gebeden van al de gelovigen die zich zorgen maken om de gezondheid van de Heilige Va der'. 'Buitengewone' rol kerken in Zuid-Afrika Frank Chikane, algemeen secre taris van de Zuidafrikaanse Kerken (SACC) en lid van de Onafhankelijke Verkie zingscommissie, heeft met ge mengde gevoelens voor het eerst van zijn leven gestemd. „Er hing een bijzondere sfeer in het stembureau waar ik die dag als laatste mijn stem uit bracht. Maar ik was ook kwaad. Mijn God, dacht ik, van deze ene handeling ben ik zo lange tijd uitgesloten geweest", aldus Chikane. Hij gaf tijdelijk zijn baan bij de SACC op om deel te kunnen uitmaken van de ver kiezingscommissie. De kerken speelden volgens hem in het verkiezingsproces een 'buitengewone' rol. Zij brachten de strijdende partijen nader tot elkaar. Toen het mi nisterie van binnenlandse za ken er niet in slaagde om vol doende gebouwen te vinden die als stembureau konden dienen, werd de Zuidafrikaanse Raad van Kerken ingeschakeld. Zij zorgde er middels haar netwerk van contacten voor dat een groot aantal kerken en school gebouwen als stembureau dienst kon doen. Bij het tellen van de stemmen werd de kerk opnieuw inge schakeld. De methodistische bisschop Peter Storey en Johan Heyns, vice-voorzitter van de (blanke) Nederduitse Gerefor meerde Kerk, kregen het ver zoek 500 kerkelijke vrijwilligers te vinden die wilden helpen tel len. Druk bezochte voorjaarsvergadering Confessionele Vereniging in Nederlandse Her\>onnde Kerk De Nederlandse moslims zullen de islam steeds meer als een sympathieke gods dienst presenteren. „Moslims en christe nen zullen, of zij willen of niet, naast el kaar komen te staan in een samenleving die God en gebod de rug heeft toege keerd." Deze voorspelling deed H. Tak ken van de stichting Evangelie en Mos lims gisteren in Nijkerk op de voorjaars- conferentie van de Confessionele Ver eniging in de Nederlandse Hervormde Kerk. Moslims staan volgens hem open voor het geloofsgesprek. Zij verwachten dat christenen voor hun geloof in Jezus uil- komen, maar zij hebben ook direct een antwoord klaar. De kern van het christe lijk belijden, dat God zich in Jezus Chris tus heeft geopenbaard, verwerpen zij als godslastering. Voorzover moslims tot het christen dom zijn overgegaan, werden ze niet overtuigd door 'schone redenaties' maar door bepaalde ervaringen, meestal een bijzondere ervaring met God. Het non- verbale ging aan het verbale vooraf, al dus Takken, die ruim twaalf jaar bij de stichting werkt. Hij keerde zich tegen christenen die een diepe aversie tegen de islam en te gen moslims hebben. Zij spreken niet over Ahmed of Fatima, maar over 'de buitenlander' of 'die moslim'. Juist chris tenen zouden moeten weten dat het gaat om mensen met een naam, gekend en bemind door God. Takken riep zulke christenen op met en voor moslims te bidden. „Dan zien ze de ander in Gods licht." De bijbel blijkt het boek bij uitstek te zijn als evangelisatiemiddel. Stijl, taal en cultuur zijn herkenbaar voor moslims, die uit een vergelijkbare leef- en denk wereld komen. Ook veel bijbelse namen, zoals Adam, Abraham, David en Jezus, komen moslims vertrouwd voor. Het zelfde geldt voor bijbelse begrippen als genade, vergeving, barmhartigheid, ge rechtigheid en zonde. Maar, zo voegde Takken eraan toe, de ze woorden en verhalen hebben in Mek ka een andere betekenis dan in Jeruza lem. Als christenen iets duidelijk willen maken van het evangelie, zullen zij zich ervoor moeten inspannen om moslims de geestelijke reis van Mekka naar Jeru zalem te laten maken. De stichting Evangelie en Moslims werd in 1978 opgericht door de Gerefor meerde Bondsorganen voor binnen- en buitenlandse zending (GZB en IZB), de Christelijke Gereformeerde Kerken en de Morgenlandzending. Sinds 1991 partici peren ook de Nederlands Gereformeerde Kerken in de stichting. HET WEER HANS VAN ES Later weer meer zon Tijdens de eerste meidagen lijkt er voortgebouwd te worden op de gunstige weersontwikkelingen van de tweede aprilhelft. De afgelopen twee dagen liet een hogedrukge- bied boven Zuid-Scandinavië volop ruimte aan de zon. De inzinking die we op woensdag en donderdag krij gen te verwerken, wordt tegen het einde van deze week door sterke drukstijgingen afgesloten, waarbij opnieuw enkele droge en wellicht zonnige dagen in het verschiet lig gen. De bloeimaand mei heeft de laatste jaren veel lof geoogst. Vaak kwam de zomer al vroeg op gang met veel zonovergoten dagen en maxima boven 25 graden. Pure verwennerij dus, tijdens de afgelo pen vijf warme jaren, maar wat mo gen we nu van een normale mei maand verwachten? Tijdens lente en voorzomer zien we op onze breedten minder regen- brengende westcirculaties. Mei is met gemiddeld 57 millimeter ook een vrij droge maand. Er zijn wat meer hogedrukblokkades in onze omgeving, die meestal garant staan voor enkele zonnige dagen. Er mag in de eerste week van mei op een middagtemperatuur van 16 graden worden gerekend, oplopend naar 19 graden aan het einde van de maand. De 'r' is uit de maand, toch kan de kou soms voelbaar toe slaan. Sneeuwval kan nog wel een enkele keer voorkomen, zoals in 1957 en 1979, toen er zelfs sneeuw bleef liggen tijdens de eer ste week van mei. Schadelijke nachtvorsten komen vrij regelmatig voor; stormen zijn zeldzamer, maar de Hemelvaartsstorm tijdens de overigens koude en natte mei maand van 1983 is nog niet verge ten. Op korte termijn krijgen we te ma ken met een koufront, dat komen de nacht de vrij warme lucht boven ons land verdrijft. Dat kan aanlei ding geven tot een regen- of on weersbui. Morgen ligt dat front nog dicht genoeg in de buurt om bewol king met wat regen of een bui af te leveren. Het blijft met circa 15 gra den een stuk frisser dan vandaag. Donderdag begint het nieuwe her stel vormen aan te nemen. Vooral landinwaarts valt nog een bui, aan zee overheersen de opklaringen. Later in de week probeert het Azo- renhoogeen brug te leggen naar een Noord-Europees luchtdruk maximum. Dat betekent voor ons waarbij het kwik in de lift zit. Vandaag veer 20 graden, morgen rond 15 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Vandaag perioden met zon. Later meer bewolking en vooral morgen kans op een enkele buimogelijk regen cLh °pk|arin8 cff>. sneeuw hagel 19 temperat Tlagedruk H hogedruk Gemiddeld over Nederland Flinke zonnige perioden. In het noorden ook enkele wolkenvelden, vooral mor gen. Droog. Temperaturen in de middag 16gba )t 29 e rond Porto, 1 graden I, Neerslagkans Minimumtemp.. Middagtemp. Madeira: Droog en afwisselend zon en bewolking. Temperaturen in de middag ongeveer 21 graden. Spanje: Vrij veel zon en droog. Alleen langs de Atlantische kust meer bewolking en van- daagmiddag en -avond daar mogelijk een bui. In het binnenland geleidelijk iets minder warm met maximumtempe raturen tussen 25 en 30 graden. Aan de meeste Costa's middagtemperaturen van 20 tot 25 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperaturen ongeveer 25 graden; op de zuidstranden plaatselijk nog wat Marokko: Westkust: 'tamelijk veel zon en droog. Middagtemperatuur van 25 graden'in de omgeving van Tanger tot ruim boven 30 in de buurt van Marrakech, Vrij zonnig en droog. Aan zee middag- temperaturen ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag eerst nog zon. In de middag en avond meer bewolking en van het wes ten uit een toenemende kans op een re- gen- of onweersbui. Ook morgen enkele buien, mogelijk met onweer. Middag- temperaturen uiteenlopend van 17 gra den aan de Atlantische kust tot plaatse lijk 28 graden, vandaag, in de oostelijke departementen. Mallorca en Ibiza: Droog en tamelijk zonnig. Maxima om streeks 25 graden. Italië: Flinke zonnige perioden maar ook enke le wolkenvelden. Bijna overal droog. Middagtemperaturen rond 22 graden; morgen plaatselijk wat warmer. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Maxi mumtemperaturen tussen 22 en 26 gra- Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en vandaag nog een enkele regen- of onweersbui. Op Kreta en morgen ook in Griekenland meer zon en droog. Middagtemperaturen uiteenlo pend van 19 tot 23 graden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en enkele régen- of onweersbuien. Morgen van het wes- en geleidelijk droog. Middagtemperaturen tussen 19 en 24 WEERRAPPORTEN WOENSDAG 4 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.03 Zon onder 21.06 Maan op 03.27 Maan onder 14.49 Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.38 Laag water 06.41 19.47 Weerrapporten 02 mei 20 uur: io 7 12 5 0.0 l 16 2 0.0 Ar :o 10 15 9 0.2

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14