Zwembond is beunhazerij routiniers zat Handbalsters van Swift zijn dit seizoen een verhaal apart Sport Jorien Kleiwegt van De Zijl/LGB op dreef bij zwemgala Jongejans serieuze kanshebber op WK Engelse squashers oppermachtig Zes kwartfinalisten bekend bij ijshockey-titelstrijd Nederlaag rugbyteam MAANDAG 2 MEI 1994 De zwembond is de beunhazerij van de routiniers zat. Geïnvesteerd wordt er nog nauwelijks, op de prestaties ligt een laag stof en klaagzang staat hoog genoteerd in de top-veertig van zwemland. Vier tot vijf uur training per week volstaat om de verworven positie nationaal te con solideren. Klasseringen zonder glans, op basis van aange boren talent en gebrek aan doorstotend talent. Interna tionaal stelt het allemaal weinig meer voor, Oranje is ge degradeerd tot een zwemnatie in het Land vein Ooit. EINDHOVEN KARELJANSEN GPD-VERSLAGGEVER Geïrriteerd tot op het bot gooi de Ad Roskam daarom zaterdag de knuppel in het hoenderhok. Onverwacht, maar niet minder gemotiveerd. Karin Brienesse, Marianne Muis en Inge de Bruijn weten meteen waar ze aan toe zijn. Internationaal is er volgens Roskam inmiddels sprake van 'een absurde situatie'. Een strijd van 'kinderen die aan zwem men doen' tegen 'pure topspor ters die een vak bedrijven'. Ne derland tegen de rest. Zes uur badderen tegen twintig uur trai ning in de week. ,,En maar roe pen van: 'we hebben het zo moeilijk, we trainen zo hard, shit dit, shit dat, wéér geen me daille'. Ik denk dan: Jongens, jullie moeten je dood scha- Ad Roskam voelt zich in de maling genomen door de men sen waarvan hij steun verwacht te in zijn streven het Neder landse zwemmen weer uit het brakwater te halen. Zelf gaf hij er een baan in Engeland voor op, en koos dit jaar bij de inter ne reorganisatie van het bonds- bureau - die dertien perso neelsleden hun baan kostte - voor een vrij onzeker bestaan als algemeen coördinator van De Nieuwe Instelling bij de KN- ZB. Roskam mocht het beleids plan dat hij mede bedacht zelf ten uitvoer brengen. Steunpunten Naast het voorzichtig opstarten van regionale steunpunten in het land (die voor een soepeler doorstroming van jeugdig talent naar de nationale ploegen moet zorgen), voorziet de nieuwe lijn onder* meer in hoogtestages. Gisteren al vertrok vanaf Schip hol een ploegje van vier zwem sters en drie zwemmers naar Font Romeu, voor een trai ningskamp van drie weken op 1700 meter hoogte in de Franse Pyreneeën. Kosten: 60.000 gul den. Met steun van NOC*NSF wordt het experiment volgend jaar twee keer herhaald en seri eus ingepast in de aanloop naar de EK. Voor de Spelen van 1996 kunnen de zwemmers zelfs drie keer rode bloedlichaampjes gaan kweken. Bij het opstarten van de nieu we initiatieven is de nadruk op de individuele begeleiding ko men te liggen. De tijden dat een trainer zes of zeven talenten on der zijn hoede had zijn voorbij, zegt Roskam. Het moment is daar om knopen door te hak ken; om bond, clubs, trainers en sporters een keuze af te dwin gen. „Ik mis het heilige vuur", oor deelde Roskam zaterdag tijdens het eerste Zwemgala met prij zengeld van de stichting Top- zwe'mmen Zuid-Nederland. „Dat vormt het grootste pro bleem voor de mensen die zo lang aan de top staan. Het is al lemaal een sieur voor ze gewor den, ze hebben prikkels nodig. Het jammerlijke is dat ze die prikkels van ons eisen, maar er verder niets tegenover willen stellen. Alles wat wij niet doen wordt als demotiverend opge vat, alles wat wij wel doen als motiverend. Wij moeten aanrei ken. En zij? De routiniers, de mensen die in het verleden - want daar hebben we het in middels over - hebben laten LEIDEN «TACO DE VRIES ZWEMMEDEWERKER Op het zwemgala in Eindho ven kwam De Zijl/LGB met Jo rien Kleiwegt sterk voor de dag. Robert Janson van LZ 1886 zwom twee persoonlijke records tijdens een vierkamp in Gouda. Zowel het rugslagklasse- ment, 50 en 100m, als de 200m wisselslag werd door Jo rien Kleiwegt van De Zijl/LGB gewonnen. Op de rugslag was Kleiwegt de beste van acht deelnemers en was de overtui gende winst een goede presta tie. Met 32.85 op de 50 en 1.09.83 op de 100m rug werd de zege veilig gesteld. De eer ste prijs voor de wisselslag was een iets makkelijker prooi aan gezien er slechts één concur rente in het water lag. Kleiwegt klokte 2.33.64. In het all-inn klassement werd de Leidse ze vende op de wissel en vijfde op de rugslag. Marcel de Natris kwam niet verder dan een achtste plaats op de vrije slag. Zijn tijden wa ren 24.94 op de 50 en 55.03 op de 100m vrije slag. Robin Sprinkhuizen eindigde met 27.11 en 1.00.48 op de 50 en 100m vlinder als vijfde. Vierkamp Robert Janson was erg tevre den met zijn prestaties tijdens de vierkamp in De Tobbe in Gouda. Hij werd tweede op de 100m rug en eerste op de 200m wissel. Nog meer tot de verbeelding spraken echter zijn tijden. Op d£ 100m rug 1.15.0 en op de 200m wissel 2.33.7; respectievelijk zes en zeven seconden sneller dan zijn vorige persoonlijke re cords. Jan Slats won de 100m school voor jongens onder twaalf in 1.42.5. Drie tellen la ter tikte nummer twee Mark Drenth aan. Drenth kwam la ter nogmaals drie tellen te kort. Achter Michiel Schrama realiseerde hij 1.29.7 op de 100m wissel. Op de 100m vrij voor meisjes onder veertien tikte Angelique den Os na 1.15.4 als derde aan op de 100m vrij. Femke de Geus fi nishte ook als derde. Zowel op de 100m vlinder (1.20.7) als op de 200m school (3.12.0) voor vrouwen was brons haar deel. Op de 100m school voor meis jes onder tien werd Irene Bey met 1.53.3 tweede op de 100m school. Ester Slats evenaarde die prestatie op de 100m wis sel voor meisjes onder twaalf: 1.31.4. Op de 100m vrij voor meisjes onder tien werd Biur- akn Hakverdian derde op de 100m vrij: 1.36.9. Op dezelfde discipline voor jongens was er brons voor René van Schaar- enburg in 1.42.4. Het vijf mansteam van LZ eindigde op de 5x50m school voor jongens onder veertien als tweede na 3.54.0. Limietwedstrijden Op limietwedstrijden in het 50-meterbad van Amersfoort behaalde Milan Verhoop in één race twee limieten. Op weg naar de finish tikte hij na 100m vlinderslag aan na 1.11.0. Dat lag onder de gestel de tijd. Ook zijn eindtijd van 2.32.8 op 200m was goed voor een deelnameticket voor de NK. Robert Paul Kuiper, even als Verhoop geboren '79, mag ook mee naar dat NK. Hij zwom de 100m vrij in 1.02.3. Marcel Wouda trekt zijn badmuts nog even recht. Wouda wordt door de algemeen coördinatior van de zwembond een van de weinige pluspunten genoemd. foto anp zien dat ze het kunnen? Ze traF nen nauwelijks. Investeren niet meer. Hebben zodoende een negatieve uitstraling naar de jeugd, die tegen ze op kijkt. In mijn ogen zijn het geen toppers meer. Ik steek mijn tijd dan lie ver in anderen. In de jeugd, in zwemmers die nog wel bereid zijn voor een pure topsport-be nadering te kiezen. In Marcel Wouda bij voorbeeld." Kiezen Ad Roskam heeft het ze de afge lopen maanden allemaal mee gedeeld. Aan Ron Dekker, Inge de Bruijn, Karin Brienesse en aan Marianne Muis. 'Jullie moe ten kiezen, keihard gaan wer ken, op weg naar Atlanta'. De reacties waren verdeeld. Dekker veerde op, De Bruijn reageerde, zij reisde gisteren mee naar Font Romeu en hoopt daar haar prikkel weer op te doen. Maar Brienesse en Muis stijgeren, als ook verschillende clubtrainers. Rinus van Beek, trainer van het Amersfoortse AZ&PC sprak za terdag in Eindhoven zelfs van een dwangbuis waar de bond de clubs in wil trekken. „Alles moet volgens hun richtlijnen. Ze vergeten dat wij het jaren lang alleen hebben moeten doen. Bovendien: de toppers die we nog hebben, winnen toch nog steeds? Laat ze eerst maar iets aan de jeugdopleiding doen." En Karin Brienesse, niet vies van een provocatie meer of minder zei het door de micro foon in zwembad de Tongel- reep: „Ik ben nog steeds niet af geschreven, anders win ik hier niet." Het is die oppositie die Ros kam c.s. tot wanhoop drijven. Zwemland bestaat uit bv'tjes met allemaal eigenbelang. Van wijken is evenwel geen sprake. „Ik weet dat ik tegen een muur zal oplopen", toont Roskam zich realist. „Maar gelukkig weet ik ook van mezelf dat ik dat langer volhoud dan wie dan ook." Brienesse en Muis zullen zodoende de hete adem in hun nek blijven voelen. Roskam: „Hoelang kwakkelen ze nu al niet? Drie, vier jaar? En wat hebben ze in die tijd laten zien? Achtste in een A-finale, brons op de 50 vrij bij de EK. Ik word er niet warm of koud van. Als ze al op een centrale trai ning verschijnen en ik zie ze be zig, dan vraag ik me bij sommi gen echt af: waarom zijn jullie eigenlijk hier? Ik weet het wel, het is voor de gezelligheid. Lek ker even bijbabbelen, en kijken of ze het nog steeds redden op hun talent en met hun vijf uur in de week. Het bedrijven van topsport in Nederland mag dan moeilijk zijn, onmogelijk is het nu ook weer niet met alle steun die je tegenwoordig kan krijgen. Daar wordt op deze manier misbruik van gemaakt. Dat moet veranderen. Nee, dat zal gaan veranderen. VICTORIA ANP/RTR Edwin Jongejans moet nog steeds worden gezien als een serieuze kanshebber voor het wereldkampioenschap schoon- springen op de 1-meterplank. De Badhoevedorper, die in sep tember in Rome zijn titel van Perth verdedigt, bewees zijn goede vorm bij „Dive Canada" in Victoria. Hij won zijn specia liteit met een totaal van 376,9 punten, meer dan tien punten zijn naaste rivalen Chris i Michael Murp- LePolle (Can) c hy (Aus). Jongejans was echter de eer ste om toe te geven dat hij had geprofiteerd van de complete sofdag van de Chinees Wei Lan, vorig jaar nog winnaar op de 3- meterplank bij dit sterk bezette evenement in Brits Columbia. Nu haalde hij op de „lage" de laatste vier niet eens en werd slechts negende. „Maar als Lan in goeden doen is, dan is hij on verslaanbaar", zei Jongejans. Over zijn eigen constante prestaties konden hij en bonds coach Frans van den Konijnen burg slechts tevreden zijn. Jon gejans miste niks. „De meeste van mijn sprongen zijn aardig consistent." Op de andere onderdelen heerste de Chinese delegatie wel. Het torenspringen bij de mannen werd met overmacht gewonnen door Shuwei Sun, die 50 punten („een sprong") voorsprong had op zijn landge noot Hailiang Xiao. Bij de vrou wen was Shuping Tan de beste op de 3-meterplank. Ze had in de finale alleen tegenstand te duchten van haar landgenote Mingxia Fu. Edwin Jongejans stijlvol Mannen Aalsmeer beginnen met overwinning De handbalsters van Swift zijn in de Nederlandse competitie een verhaal apart. De ploeg won gisteren de eerste wedstrijd in de play-offs (best-of-three) bij Hellas met 26-21. Over een week is de tweede wedstrijd, in Roermond. Niemand twijfelt aan een volgend kampioen schap voor de profs uit Lim burg. Swift maakt handbal lot top sport. De club staat daarmee in het amateuristische Nederland se wereldje op eenzame hoogte. De speelsters halen meer vol doening uit trainen en oefenen dan uit de wedstrijden, het was hun gisteren aan te zien. In Roermond werd met veel geld van sponsor Visa een vreemde lingenlegioen geformeerd. Liefst zeven Oosteuropese speelsters vormen de ruggegraat, Mouton en keepster Robben kwamen uit Aalsmeer en Amsterdam. Alleen opbouwspeelster Collart praat met een zachte g. Tegen Hellas werd Mouton topscoorster met twaalf doel punten, waarvan de helft uit strafworpen. De international speelde vorig seizoen nog in Zweden. De Hongaarse Szilagyi, rechterhoekspeelster, maakte er negen. Het krachthandbal maakte pas in het laatste kwar tier plaats voor enige poging tot frivoliteiten. Coach Gabri Riet broek is perfectionist, wint liefst met zo veel mogelijk doelpun ten verschil. Hij irriteerde zich zelfs aan de matige leiding van de scheidsrechters Duyndam- /Helleman. Hellas haalde verrassend de finale om het Nederlands kam pioenschap. De Haagse ploeg eindigde als vierde in de regu liere competitie en speelde in de play-offs gelijk bij zowel Bol lenstreek als Quintus, in de uit wedstrijd tegen Swift bleef de schade beperkt tot vier doel punten: 21-25. Dankzij een be ter doelsaldo dan Bollenstreek en Quintus stuitte het jonge team van coach Erik van der Wel in de play-offs weer op de fysieke suprematie uit Roer mond. Met één tegendoelpunt meer kon de thuisclub tevreden zijn. Met het behalen van de ti tel houdt geen fan rekening. Aalsmeer Aalsmeer is de strijd om de na tionale handbaltitel bij de man nen met een overwinning be gonnen. In sporthal de Bloem hof zegevierde het team van coach Jan Alma zaterdag voor eigen publiek met 21-20 in de ëerste wedstrijd in 'The best of Three' over titelverdediger Sit- tardia. De Limburgers regisseerden voor het grootste deel het duel, maar bleven uiteindelijk met lé ge handen staan. Tot tien minu ten voor tijd flikte de thuisclub tegen een achterstand aan. Na een kwartier was de nade lige marge al vier treffers (4-8). In die periode speelde Aalsmeer ver onder zijn kunnen. Kenne lijk was het team door de over winning van 22-15 een week ge leden tegen de ploeg uit Sittard overmoedig geworden. „Dat zou best kunnen", erkende trai ner Alma. „Onbewust heeft dat feit een rol gespeeld. Ik herken de mijn ploeg niet meer in het eerste kwartier. Uiteindelijk kunnen we meer dan tevreden zijn met het resultaat." De Sittardianen, waai" Con- sten met acht treffers de beste schutter was, beheersten de confrontatie ook het grootste part van de tweede helft, al was de overmacht niet meer zo groot als voor de pauze. Pas tien minuten voor het einde kwam Aalsmeer op een voorsprong: 20-19. Vlak daarna kwam Sittar- dia op gelijke hoogte. Van dat moment stokte de produktie van doelpunten. Goed keeperswerk en slordig schieten lagen ten grondslag aan de magere oogst. Een mi nuut voor tijd bleek Aalsmeer de gelukkigste. „Verwacht niet dat we de titel al binnen heb ben. Uit ervaring weet ik dat het in Limburg kan spoken", zei Al- ZOETERMEER Voor de Engelse mannen en vrouwen was de Europese titelstrijd squash zoals gewoonlijk een korte „werkvakantie". De clubcompetitie in eigen land heeft meer niveau. Eens per jaar moet de hevige onderlinge strijd worden on derbroken voor het EK. De Engelsen pakten in Zoetermeer de titels in de landenwedstrijd zonder zich al te veel in te spannen. Net zo gemakkelijk als de Neder landse mannen de terugkeer naar het hoogste Europese niveau bewerkstelligden en net zo simpel als de Oranje-vrouwen zich neerleg den bij de.suprematie van hun Engelse con currenten en tevreden waren met de derde plaats. De Nederlandse vrouwen verloren zaterdag, in de kruisfinale, zonder slag of stoot van En geland (0-3). „Op zich was dat niet het erg ste", wist coach Jonah Barrington. „We had den er gewoon voor moeten zorgen dat i Engeland pas in de finale wa Dat gebeurde niet omdat Oranje in de laatste poule-wedstrijd van Duitsland verloor en daardoor als tweede de kruisfinales inging. De Duitse vrouwen troffen de zwakste ploeg van de laatste vier, Ierland. De Ieren verloren gistermiddag in de strijd om het brons met 2- 1 van het trio Hugoline van Hoorn, Denise Sommers en Vanessa Atkinson. Zowel bij de mannen als de vrouwen ging de finale tussen Engeland en Duitsland. De Engelsen wonnen beide ontmoetingen: 4-0 en 3-0. Engeland is daardoor nog steeds de enige naam die voorkomt op de nu zeventien jaar oude Europese beker voor vrouwen. Hun mannelijke landgenoten stonden sinds het eerste EK in 1973, alleen in 1992 niet in de eindstrijd. Hun 21e optreden in een finale le verde het negentiende goud op. Volgend jaar krijgen de Engelse de A-groep weer te maken met Nederland, dat via drie poule-overwinningen en zondag een zege van 3-1 tegen Ierland, promotie af dwong. „Deze ploeg hoorde op dit niveau niet thuis, dat is duidelijk", sprak Barrington. „Het moeilijkste was dat ook elke wedstrijd te laten zien", biechtte routinier Michael Vertogen. Hij greep samen met Lucas Buit, Raymond Scheffer, Eric. Smit en Peter Paul Scheerder de hoogst haalbare, negende plaats. Jonah Barrington, sinds januari part-timer in dienst van de squashbond, keek vier dagen in Zoetermeer rond. Hij kon zijn ogen niet ge loven. „Eerst wil ik kwijt dat ik tevreden ben over onze prestaties. Maar ik wil er gelijk aan toevoegen dat ik laaiend zou zijn als we na een jaar werk in Nederland, het hier getoonde spel zouden laten ziert. Barrington staat bekend als keihard. De af gelopen weken werd er nog getwijfeld aan de naam en faam van de 53-jarige Ier. „Het be gin is er, we zijn aan elkaar gewend. Nu gaan we echt aan het werk. En ik beloof iedereen: het wordt een revolutie voor het Nederlandse squash. Spelers zullen het toilet in vluchten als ze me tegenkomen, maar ik zal ze vinden. Ze zullen over 25 jaar nog gillend wakker wor den van m'n teksten. Ik heb de opdracht ge kregen de Nederlandse top omhoog te hel pen. Dat wordt dus werken, werken, werken. Voor de echte top heb je echte topatleten no dig, sporters met eep squashvuurtje in hun hart." Zijn eerste klus was een opwarmertje. De zesvoudige winnaar van de Open Engelse werd er warm noch koud van. „Volgend jaar accepteer ik geen verlies van de vrouwen te gen Duitsland en wil ik dat de mannen wat la ten zien tegen de grote jongens. Wie me niet volgt, vliegt eruit." Hij maakt een vastbesloten indruk, denkt dan even na over het jongste verleden van de squashbond die vlak voor het EK bondscoach Barnett ontsloeg; „Of Ik vlieg eruit." BOLZANO SID Bij het wereldkampioenschap ijshockey zijn na vier volledige speelronden zes van de acht kwartfinalisten bekend. In groep A koesterde Ita lië de illusie tot de sterkere broeders te behoren. Het gastland won in Bolzano met 3-1 van Oosten rijk. In groep A plaatsen eerder Rusland en Canada zich voor de kwartfinales. Duitsland is de vierde kandidaat. Dat heeft vandaag aan een gelijkspel tegen Italië genoeg om Oostenrijk te elimineren. Groot-Brittannië is het zwakste land van het zestal. In groep B, waarvoor de wedstrijden in Canazei worden afgewerkt, vormen de Finnen, Amerika nen en Zweden de top-3. Tsjechië is normaliter de vierde ploeg voor de kwartfinales. De 2-2 tegen Noorwegen was echter teleurstellend. De Noren en Fransen zijn allang blij bij de A-landen van het mondiale ijshockey te mogen behoren. Zweden behaalde zaterdag een eclatante zege op de Verenigde Staten: 6-2. De Scandinaviërs maakten in de tweede periode vijf doelpunten. De olympisch kampioen wordt door menigeen getipt voor de wereldtitel. Met Rusland, dat Duitsland met 6-0 oprolde, en C^iada, dat de "Britten ijshockey-les gaf, 8-2. LUBLIN ANP Het Nederlands rugbyteam heeft zaterdag in Lublin een on nodige nederlaag geleden tegen Polen: 13-10. Bij de mst was de stand nog gelijk: 3-3. Het vijf tiental van coach Van Altena: verloor niet alleen van Polen, ook en vooral van de Roemeen se scheidsrechter die zich alsj thuisfluiter ontpopte. Nederland startte sterk. Bos scoorde na drie minuten uit eeni strafkick (3-0). Twee minuten) later maakte Moroz de gelijk maker uit een dubieuze straf schop: 3-3. Oranje bleef in del eerste helft weliswaar domine-| ren maar slaagde er niet in dit' veldoverwicht tot uitdrukking tej brengen. In de tweede helft bereikte) het drama in de slotfase, eenl hoogtepunt. Nederland bleef dei wedstrijd dicteren, maar het! zelfvertrouwen Slonk door de onbegrijpelijke scheidsrechter lijke beslissingen. Ondanks eenr try van Chaudron, geconver teerd door Bos, slaagde Neder land er niet in een nederlaag te ontlopen. The Bassets The Bassets hebben Oemoeme- noe in de eerste klasse van de landelijke rugbycompetitie met 38-3 van het veld gespeeld. De Diok-Athletics verloren van het bezoekende Delft met 10-22. The Bassets kwamen slechts moeizaam op gang, maar waren in tegenstelling tot de gasten wel succesvol bij de penalty kicks. Rob van der Heiden zorg de persoonlijk voor 9-0. Daarna scoorde Ruud Vos de eerste try, Van der Heiden converteerde voor een 16-0 ruststand. Oemoemenoe benutte direct na de pauze een penalty, maar ver volgens kregen The Bassets de smaak te pakken. Achtereenvol gens Albert Zuiderduin op aan geven van Wilco Meeuwissen, Meeuwissen zelf op aangeven van Vos, Eric Roor na een slim me pas van Marco van der Hei den en Frank de Jqng drukten een try. Rob van der Heide be nutte de laatste conversie. Twee maal kwamen de Athle tics op voorsprong. Eerst via, een penaltykick van Dave Lan- gezaal. Na een geconverteerde try van Delft, drukte trainer/speler Diederik Renar-, del een Leidse try, die door Lan- gezaal werd geconverteerd voor een 10-7 ruststand. Na de pauze beschikten de D^Jftenare^i ech-1 ter over de langste adem.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24