w 'Sociale ramp treft Nederland' Rustige tijden voor 'Steun Kerkbouw' Priesterseminarie Rolduc onder nieuwe leiding "Y' 23 'tg Kerk Samenleving Dekenale jongerendag rond Jozefkerk MAANDAG 2 MEI 1994 BUITENLAND KORT Opdracht (1) „Christenen moeten hun oe cumenische energie niet ver spillen aan het streven naar eenheid van de veelvormige christelijke organisaties. Zij moeten zich bezinnen op de betekenis van Europa als het christelijk avondland. Wat zijn de gemeenschappelijke waarden waarop we het toe komstige Europa bouwen? Welke boodschap hebben christenen daarbij te bren gen? We zullen ons moeten bezinnen op de diepere bronnen van het Europese christendom: de griekse, de joodse, de roomse, de arabi- sche en de moslim-traditie. Als we het verleden niet in het oog houden, kunnen we de blik niet op de toekomst richten." Dat betoogde de (katholieke) voorzitster van de Duitse Bondsdag, prof. dr. Rita Süssmuth (CDU), afge lopen zaterdag in Frenswe- gen, even over de grens bij Twente. Süssmuth sprak er bij de viering van het 600 ja rig bestaan van Klooster Frenswegen een feestred'e uit met de titel 'De oecumeni sche opdracht in een een- wordend Europa'. Opdracht (2) Volgens Süssmuth kan er niet gesproken worden over een economische eenwor ding van Europa zonder daarbij de geestelijke basis ervan te betrekken. „Als we alleen maar over de econo mische situatie praten, dan geloof ik niet in de toekomst van Europa. We zullen ons bezinnen op de t welke krachtbron- moeten putten om in het Europa van de toekomst in een geest van vrede, gerechtigheid en met behoud van de schepping met elkaar te laten samenle ven. Onze ervaringen met het communisme hebben ons geleerd dat religie onuit roeibaar is. Godsdienst kun nen we niet voorschrijven. We kunnen het ook niet ver nietigen." Orthodox paasfeest Vertegenwoordigers van alle godsdiensten in Bosnië heb ben gisteren in Sarajevo deelgenomen aan een mis ter gelegenheid van het or thodoxe Paasfeest. Dat ge beurde op driehonderd me ter van de frontlijn die langs het Servische bastion Grba- vica loopt. Onder de 500 Ser visch-orthodoxe, katholieke, joodse en islamitische deel nemers bevonden zich de Bosnische premier Haris Si- lajdzic en vice-president Ejup Ganic. De aanwezigheid van deze moslim-politici was een belangrijk politiek ge baar. Zij hebben er herhaal delijk op gewezen dat gods dienstvrijheid voor heel Bos nië geldt, ook al hebben de Serviërs in door hen veroverd gebied inmiddels honderden moskeeën vernietigd. De dienst werd gehouden in de kerk van de Heilige Opstan ding, een vijftiende-eeuws gebouw dat herhaaldelijk door Servische bommen is getroffen. Sinds afgelopen vrijdag is de inderhaast gere noveerde kerk weer in ge bruik. Het is één van de drie gebouwen die de naar schat ting 30.000 achtergebleven Servisch-orthodoxe gelovi gen in Sarajevo tot hun be schikking hebben. Voor de oorlog waren er ongeveer 150.000 orthodoxen in de stad. Het oosters-orthodoxe paasfeest viel dit jaar samen met de viering van de dag van de arbeid. In Moskou werden voor net eerst sinds 1918 de kerkklokken van het Kremlin geluid ter ere van het feest. Industriepastoraat DISK grijpt 1 mei-viering aan voor indringende waarschuwing Er voltrekt zich in Nederland 'een sociale ramp'. Het in dustriepastoraat DISK heeft 1 mei, de dag van de arbeid, aangegrepen om politici, vakbonden en kerken via een speciaal manifest te doordringen van de ernst van de nieuwe 'sociale kwestie' in Nederland. HAARLEM - ANP baan kunnen vinden en wordt afhankelijk van dalende uitke- „Een flink deel van de bevolking ringen", schrijft DISK (Dienst in heeft geen werk of zal geen de Industriële Samenleving vanwege de Kerken) in het ma nifest dat gisteren in Haarlem werd gepresenteerd. De economische veranderin gen beschadigen niet alleen mensen, maar ook hele regio's en plaatselijke culturen, aldus DISK. Migranten en vrouwen in de bijstand worden hierbij extra hard getroffen. In het document wordt ge pleit voor herwaardering en herverdeling van (betaald en onbetaald) werk en inkomen. Mensen dienen rechten te kun nen ontlenen aan de onbetaal de zorgarbeid die ze verrichten, zoals het recht op economische erkenning, het recht op een zelfstandig inkomen en een aanvullend pensioen. Bestrijding van de groeiende baanloosheid onder laagge schoolden en migranten moet absoluut prioriteit hebben, zo staat in het.manifest. Verder verdienen kleine boe ren, die nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden, speciale aandacht: voor hen moet er een sociaal plan ko- NOORDWUKERHQUT» Het Dekenaat Bollenstreek houdt de dekenale jongerendag op zondag 29 mei in en rond de St. Jozefkerk, het dekenaal centrum en de Maasgaarde aan de Herenweg in Noordwijkerhout. De dag is bestemd voor jongeren vanaf 12 jaar en heeft als thema 'In de Geest van de jeugd'. De activiteiten beginnen om 13.00 uur met een doorknippen van een reusachtig lint, het loslaten van enkele duiven en het ontsteken van een vuur door jongeren uit de veertien parochies van het dekenaat. In de Jozefkerk tre den verder diverse jongerenkoren uit de streek op, onderbroken door een workshop waarop de liederen voor de slotviering worden ingestudeerd. In het dekenaal centrum worden eveneens vier workshops ge houden over actuele onderwerpen. In de Maasgaarde wordt een informatiemarkt ingericht waar alle jon gerengroepen uit het dekenaat zich presenteren. De dag wordt om 16.00 uur besloten met een viering in de St. Jozefkerk. foto hielco kuipers Gereformeerde stichting bestaat 40 jaar Veertig jaar na de oprichting beleeft de gereformeerde Stich ting 'Steun Kerkbouw' (SSK) rustige tijden. Werd bij het 25- jarig jubileum nog trots téFug- gekeken op de gloriejaren van het rijke gereformeerde leven, bij het bereiken van de huidige mijlpaal is het verhaal heel wat bescheidener. In de eerste 25 jaar keerde de stichting maar liefst zeventig miljoen gulden uit aan plaatse lijke kerken die om een nieuw gebouw zaten te springen. Het geld werd via grootscheepse ac ties bijeen gebracht en met gro te vrijgevigheid aan de kerken uitgekeerd. Sinds eind jaren ze ventig is veel minder subsidie verstrekt, in totaal ongeveer vijf tien miljoen gulden. In de jaren vijftig en zestig werden de kerken werkelijk de grond uitgestampt, zo blijkt uit de jubileumuitgave. Door de ex plosieve groei van het aantal le den zagen de Gereformeerde Kerken zich voor enorme pro blemen geplaatst. Bij de oprich ting van de SSK werd zelfs ge sproken-van een ramp, verge lijkbaar met die watersnood ramp van 1953, die het kerkelijk leven bedreigde. In de vele nieuwbouwwijken die sinds die tijd zijn gereali seerd, verschenen automatisch ook kerkgebouwen. De scha duwzijde daarvan was wel dat in dezelfde nieuwbouwstraat drie kerken op rij verrezen: ge reformeerden, hervormden en katholieken bouwen domweg langs elkaar heen, zo geeft drs. C. Rijper, lange tijd voorzitter van de SSK, toe. „Men kon el kaar bij wijze van spreken horen zingen, maar de gemeenscha pen waren bijna waterdicht van elkaar gescheiden. Sinds de jaren zeventig is het, eerst langzaam en vervolgens in rap tempo, neerwaarts gegaan met de ledentallen van de ker ken. In plaats van kerken bou wen, moesten er gebouwen worden afgestoten, om te be ginnen vooral in de grote ste den. Noodgedwongen kropen hervormden en gereformeerden steeds vaker bij elkaar in het zelfde gebouw. De nieuwe ker ken die sindsdien nog zijn ge bouwd, zijn bijna altijd Samen op Weg-kerken in nieuwbouw wijken. De laatste tijd is ook de sa menwerking met rooms-katho- lieken goed van de grond geko men. Zo wordt in de Amers- foortse nieuwbouwwijk Katten broek binnenkort een volledig oecumenisch kerkgebouw ge opend. Maar ook in andere plaatsen wordt nog wel degelijk gebouwd, stelt Rijper tevreden. Hij noemt onder meer Velzer- broek, Purmerend, Hoofddorp enAlmere. Algerijns bijbelgenootschap sluit boekwinkel uit voorzorg De boekwinkel van het Algerijns bijbelgenootschap is uit voor zorg gesloten. Een medewerker werd kortgeleden door onbe kende mannen bedreigd. De buitenlandse medewerkers heb ben het land verlaten, zo meldt het Nederlands Bijbelgenoot schap te Haarlem. De situatie in Algerije is de laatste tijd gespannen doordat islamitische fundamentalisten proberen de regering omver te werpen. Vanaf november waar schuwen zij buitenlanders het land te verlaten om niet te wor den doodgeschoten. De Alge rijnse kerken hebben nog niet de indruk dat ze worden ver volgd, hoewel hun werk er niet gemakkelijker op is geworden. Op Palmzondag namen twee onbekende mannen een Alge rijnse medewerker van de boek winkel mee in hun auto. Tijdens het ritje door Algiers vroegen ze hem uit over zijn geloof. Ze ga ven hem en zijn collega's het advies de winkel te sluiten en het land te verlaten. Het Algerijnse bijbelgenoot schap, dat nauw met de kerken samenwerkt, wordt gesteund door de internationale koepel van bijbelgenootschappen, UBS. Rolduc, het priesterseminarie van het bisdom Roer mond, krijgt een geheel nieuwe leiding. Niet alleen zijn er een nieuwe rector en vice-rector benoemd, ook zul len de vier docenten die nu nog inwonend zijn naast hun taak op Rolduc een pastorale functie vervullen. Dit meldt het informatieblad De Sleutel van het bis dom. Dr. J.G.M. Vries (1950) is per 15 augustus be noemd tot opvolger van dr. Th.J.G. Willemssen, die sinds 1987 rector was. Vries, oud-student van Rolduc, is nu vice-ofFiciaal van de kerkelijke rechtbank van het bisdom. Deze functie blijft hij bekleden. Tot vice-rector is J. Liesen benoemd, die kortgeleden zijn studie in Rome heeft beëindigd. Vries en Liesen worden de nieuwe inwonende docenten. Behalve Willemssen, die reeds geruime tijd met ziek teverlof is, heeft bisschop Wiertz ook aan de docenten mag. dr. J. Hermans, dr. B. Janssens en dr. E. de Jong gevraagd vanuit de parochiepastoraal het docentschap te vervullen. De herstructuring van Rolduc is het gevolg van het dalend aantal studenten en van het beleid van bisschop Wiertz dat priesters in de leiding van het bisdom zoveel mogelijk pastorale functies moeten aanvaarden. Hij zelf wil zoveel mogelijk assisteren in de parochie van de Roermondse binnenstad. Vicaris-generaal R. Maessen is kortgeleden ook pastoor van Stevensweert geworden. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON vVAT is PAT geschreeuw d/4ar rise, Pie" PRAAT HEEL. ZACHTJES \fSAtJT DIE iS P€ STEhA WAd HET mi LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel dag. 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353Fax 02521 -19610. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX. Advertenties071 -323508 HET WEER HANS VAN ES Nieuwe depressie op komst April 1994 liet zich van twee totaal verschillende kanten zien. De maand begon al meteen met een storm van 9 10 Beaufort aan de kust. Vooral de eerste 10 dagen n uitermate nat. Talloze buien met hagel, onweer en natte sneeuw werden afgewisseld door actieve frontale regenzones. Alleen al op de 4e kwam er in de kuststrook 25 tot 30 millimeter omlaag. Tot rond de 20e bracht een serie oceaansto ngen nat en veel te koud weer. Op 5 nachten kwam het tot vorst; Dee- len registreerde -3.1 graden als laagste minimum. De lage temperaturen werden re gelmatig begeleid door winterse slagvormen: er konden 5 da gen met (natte) sneeuw worden ge noteerd. In de laatste 10 dagen be gon de grasmaand aan een suces- volle inhaalsrace. In onze regio werden op 3 dagen maxima boven 20 graden genoteerd, landelijk plaatselijk op 5 dagen. Arcen (L) haalde met 24.2 graden nog juist geen zomerse dag. De eerste warmtegolf werd op 24 april afge sloten door pittige onweersbuien met zeer plaatselijk hagel en wolk breuken. Door de grote warmtepro- duktie aan het eind van de maand viel de gemiddelde temperatuur toch nog boven normaal uit; deze bedroeg 8.6 graden tegen normaal 8.0 graden. April was een beetje aan de sombe re kant en vooral in onze regio be hoorlijk nat. Leiderdorp was topper met 100 millimeter. Tijdens het afgelopen weekeinde begon het stevig af te koelen, doordat de wind van zee ging waaien. De koningin nedag zorgde toch nog voor een verrassing met uitbundige zonne schijn. Er passeerde wel een kou front, maar de bewolking van de storing loste vrijwel geheel op. In de polaire lucht bleef het ook op zondag erg fris met wolkenvelden van de Noordzee. De maxima kwa men langs de westkust niet boven 10 a 11 graden uit; in de noordelij ke provincies bleef het kwik al bij 8 graden steken. Een hogedrukge- bied boven Zuid-Scandinavië zorgt tot morgenavond voor toenemend zonnig en warm weer. Nadat het kwik op dinsdagmiddag tot circa 20 graden is opgelopen gaat het vrij spoedig mis. Nieuwe oceaan depressies krijgen weer vat op het West-Europese weer. In de nacht op woensdag zorgt een koufront voor buiige neerslag, mogelijk met onweer. In de tweede helft van de week ligt ons land in westelijke tot zuidwestelijke stroming met kans op wat regen of een bui en een ge matigde middagtemperatuur van 14 tot 16 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon, vooral ten uit toenemende bewol king. Vandaag in Ierland en morgen ook elders, af en toe regen. Morgen later op de dag veel wind. Mid- dagtemperaturen tussen 12 en 17 graden. België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden. Morgen meer bewolking kans op e op 2 regen- Maximum- temperatuur vandaag on geveer 16 graden, morgen rond 20 graden. Vandaag nog flinke perio- Morgen half tot zwaar be- (7l! A A \20A .20 24N 25 H''jN Jpjï&JJJj/j V rij -h V ""-'-S-• - g23 bewolkt regen c& opklaringen zonnig ~T9 TiZ' verdichting H bui. Langs de kust van het Kanaal n ma rond 15 graden. Elders vandaag geveer 20 graden; morgen, vooral i oostelijke departementen, nog iets linke i nige perioden. n enkele wol- in vrijwel overal droog. Tem peraturen in de middag Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind t rond 27 landin- Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperaturen ongeveer 21 graden. Spanje: Tamelijk zonnig en droog. Morgen in het noorden en westen ook bewolking en een kleine kans op een bui. Landin waarts maxima ruim boven 30 graden. Aan de Costa's middagtemperaturen tussen 23 en 27 graden. Morgen aan de Golf van Biskaje aanmerkelijk koeler. Canarische Eilanden: Tamelijk veel zon en droog. Middagtem peraturen tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig. Vooral in het noor den ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperaturen ongeveer 25 gra den in het noorden tot ruim boven 30 in •de omgeving van Marrakech. Tunesië: Geregeld zonneschijn en droog. Middag temperaturen aan zee omstreeks 2"4 gra- Vandaag vrij zonnig en droog. Morgen van het westen uit meer bewolking en een toenemende kans op een regen- of' onweersbui. Middagtemperatuur tussen 22 en 28 graden. Morgen in het westen Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Tem peraturen in de middag rond 24 graden. Italië: Vandaag half tot zwaar bewolkt en enke le regen- of onweersbuien. Morgen i WEERRAPPORTEN DINSDAG 3 MEI 1934 Zon- en maanstanden Zon op 06.05 Zon onder 21.04 Maan op 03.05 Maan onder 13.41 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.18 22.47 Laag water 05.37 18.37 Weerrapporten 01 mei 20 u Cyprus noge i klei- Corsica en Sardinië: Perioden met zon, vooral op Sardinië. Vandaag later op de dag op Corsica een kleine kans op een regen- of onweers bui. Maxima rond 24 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag perioden met. zon en vrijwel overal droog. Morgen half tot zwaar be wolkt en in het binnenland kans op een bui, mogelijk met onweer. Op Kreta en de Cycladen droog. Maximumtempera turen rond 23 graden. Morgen bijna Turkije en Cyprus: In het westen van Turkije en op Cyprus perioden met zon en droog. In het oos ten meer bewolking en een enkele re gen- of onweersbui, 's Middags tempe raturen rond 20 graden. Duitsland: Perioden met zon maar ook enkele wol kenvelden. Droog maar morgen later op de dag vanuit het zuidwesten een toene mende kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperaturen oplopend tot ongeveer 22 graden op morgen; alleen in Sleeswijk-Holstein iets minder warm. Zwitserland: Geregeld zonneschijn en droog. Morgen, later op de dag, in het westen kans op een bui. Maximumtemperatuur rond 21 graden. Morgen vooral in het Rhone-dal nog warfïier. HEINZ WF/A/Z, FtiOl/KJZ &AAT A'AAK DE MEUC0OÉJZ MOËT Z£ VOOfZ JOL/ WO<Z /£7Z MZ&ASEAdEA/

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10