/EIDEN >e Jong bv neemt taxi Schutte over Appartementen in pand Quintus Experimentele rekenles op basisschool 'De Stevenshof 'We zouden ons dood ergeren in gemeenteraad' TERDAG 30 APRIL 1994 Etages 1 q In de Oegstgeester I J Haaswijk is tussen bewoners een conflict ont staan over over het bou wen van extra verdiepin gen op woningen. Oranje moorkop /irNade verkiezingsgebakjes is I Der nu ook een oranje moor kop. Het super-taartje, bestemd voor het hele gezin, is te koop bij een bakkerij in de Mereenwijk. ribedrijf Schutte wordt 1 juli overgenomen door de fir- i De Jong bv, dat gespecialiseerd is in ambulancever- jer en trouwauto's. Het personeel van De Jong wordt drievoudigt door de overname. B. de Jong, toekomstig lecteur van Schutte, neemt het taxibedrijf over met het |g op naderende wetswijzigingen in het zieken- en ge-. ndicaptenvervoer. Gevolg daarvan is dat het zieken- voer per taxi toeneemt. Omdat de firma De Jong dit voer niet heeft was er interesse \Toor overname van taxibedrijf. 5mabouw aan de Flevoweg. „Voor hen verandert na 1 juli nauwe lijks iets. Er komt alleen een an dere directie en administratie." Door de overname krijgt de firma De Jong, waar 30 perso nen werken, 43 taxivergunnin gen in bezit. „Zonder jt personeel van Schutte is in- ver de op handen zijn- name. „Dat bericht is jel positief ontvangen", aldus I Jong. De 62 werknemers van putte blijven opereren onder (zelfde naam, vanuit het ge- Joop Maat nieuw hoofd communicatie Joop Maat (45) is benoemd tot hoofd communicatie van e gemeente Leiden. Maat studeerde sociologie in Leiden en otterdam, was redacteur economie van het Leidsch Dagblad, foorlichter bij de FNV en de technische universiteit Delft en loofd externe betrekkingen bij de gemeente Den Haag. Namens e PvdA zat hij van 1980 tot 1982 in de Leidse gemeenteraad, laat is de opvolger van Rijk van Arke, die hoofd voorlichting Iverd bij het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam, nieuwslij ntje tisluiper aangehouden Een 26-jarige Leidenaar is afgelopen dinsdag in zijn nplaats aangehouden op verdenking van insluiping. De man ieeft bekend in maart te hebben ingebroken in het gemeenté- i Noordwijk. Diezelfde maand ging hij bovendien twee [naai op bezoek in het Katwijkse zeehospitium. In april was de Leidenaar twee maal actief op het Roelofarendsveense indu- |trieterrein De Lasso. De buit, in totaal ongeveer 5000 gulden, is pgegaan aan verdovende middelen. De man is inmiddels weer 3 vrije voeten gesteld. vdA bezoekt MediPark Een PvdA-delegatie onder leiding van j. Wallage (staats- 5 sociale zaken) brengt maandagmiddag 2 mei een be- het Leidse 'MediPark'. Wallage wordt onder anderen irgezeld door J. Cohen (staatssecretaris onderwijs en weten happen). De PvdA'ers worden rondgeleid door MediPark-di- :cteur J.H. Peters en zullen met hem onder meer in discussie gaan over gezondheidszorg en werkgelegenheid. meiden maakt naam met estauratie begraafplaats aan de Iroenesteeg. Op een tentoon- telling in Lissabon, dit jaar de ulturele hoofdstad van Europa, presentatiè over de histo- ische begraafplaats te zien. Vorig jaar kreeg de gemeente ubsidie van de Europese Ge- neenschap waarmee de restau- deels werd bekostigd: Gis teren mochten de ambtenaren C. Jochemsen en W. van Stigt in het paviljoen van de Technische Universiteit van Lissabon, waar de expositie nog tot eind juni te bewonderen valt, uitleggen hoe zij dat karwei hebben aange- Bij de"restauratie van de be graafplaats, die van 1827 tot 1967 in gebruik was, is' getracht het 'bejaarde' uiterlijk van het kerkhof in tact te laten. deel van onze markt in de toe komst wegvallen", zegt B. de Jong. „Wij hebben verschillende taxibedrijven in de regio bena derd om te kijken of ze geïnte resseerd waren in overname en zijn terecht gekomen bij Schut te. Dat is een kerngezond be drijf dat in de regio al 30 pro cent van het ziekenvervoer ver zorgt." Schutte is na enige aarzeling op het aanbod van De Jong in gegaan. T. Schutte, die het be drijf ruim 30 jaar geleden op richtte: „Als De Jong ons niet had benaderd hadden we het bedrijf niet verkocht. Ik heb er moeite mee om er afstand van te doen, maar nu zich de kans voordoet heb ik die benut." Jongeren slaags bij schoolfeest Een groep jongeren heeft gister middag een schoolfeest van eindexamenleerlingen van het Bonaventuracollege aan de Burggravenlaan verstoord. Een jongen, geen leerling van de school, betrad het schoolplein en maakte zich schuldig aan diefstal van consumpties. Hij werd verwijderd door de schoolleiding en het hek werd gesloten. De jongen klom echter over het hek en begon te provocereri, waama hij wederom werd ver wijderd. Daarop haalde hij een groep vrienden, die over het hek klommen en slaags raakten met de eindexamenleerlingen. Daar bij liep een scholier een bloed neus op. Hij moest worden be handeld door een arts. De poli tie heeft de partijen gescheiden. i Quintus op de hoek van de Korte Mare en Oude Singel v leiden loman leefmans In het pand van studentenvere niging Quiptus op de hoek van de Korte Mare en de Oude Sin gel worden appartementen, ge bouwd. Dat heeft een vertegen woordiger van Quintus beves tigd. De vereniging verhuist binnen afzienbare tijd naar de oude PTT-centrale aan de Boommarkt en staat op het punt het huidige pand aan een projectontwikkelaar te verko pen die er etagewoningen van wil maken. „Van de opbrengst van ons pand wordt de nieuwe behui zing betaald en een gedeelte van de inrichting", aldus J. Wei land, lid van stichting Houha- mer die de panden van Quintus beheert. Ook de studentenhui zen naast het verenigingsge bouw, die eveneens eigendom zijn van Houhamer, veranderen van eigenaar. Weiland wilde noch de naam van de betreffen de projectontwikkelaar noch de prijs noemen ma&r wel is dui delijk dat de sociëteit en de naastgelegen huizen na de ver koop in een appartementenge bouw worden omgevormd. Quintus zit sinds 1980 in het voormalige Katholiek Militair Tehuis aan de Korte Mare/Ou de Singel. Diverse keren werd het pand intern verbouwd en werden belendende percelen aangekocht. De ruimte bleef echter te klein en om geluids overlast tegen te gaan moesten verstrekkende maatregelen worden genomen. Dat noopte de studentenclub om naar een ander gebouw uit te zien. Ook de stichting Leidse Stu dentenhuisvesting had interesse in het huidige gebouw van Quintus. „Maar hun bod was te laag", laat Weiland weten. De datum van de verhuizing en het daarmee samenhangende begin van de verbouwing is nog niet bekend, maar dat staat een overdracht niet in de weg. Zeker nu de gemeente de bezwaren die omwonenden van de Boom- markt tegen de komst van de studenten hadden van tafel heeft geveegd. Lagere straf geëist tegen belager Kosto •leiden/den haag persbureau cerberus Een 22-jarige Hagenaar die be trokken zou zijn geweest bij het gooien van een verfbom naar Aad Kosto op het Pieterskerkhof te Leiden juni vorig jaar, heeft gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof acht weken cel tegen zich horen eisen, waarvan de helft voorwaarde lijk. De verdachte was de enige ar restant bij een zogenaamde 'ge weldloze lawaaidemonstratie' tegen het asielzoekersbeleid van de staatssecretaris die in Leiden een spreekbeurt kwam houden. De verdachte werd vorig jaar door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot twaalf weken cel, waarvan vier voorwaardelijk. Hij ging in beroep omdat hij on schuldig zegt te zijn. Gisteren gaf hij aan het hof toe dat hij de bewindsman wel voor 'klootzak' had uitgeschol den en dat hij naar hem ge spuugd had. Van de verf die Kosto en agenten raakte, zou hij niets hebben geweten. Ook voor de gebroken neus die een ande re agent opliep na een elle boogstoot, wilde hij geen ver antwoordelijkheid nemen. De Hagenaar gaf wel toe dat hij zich had verzet tegen de arres- Aanklager Wabeke geloofde dat de verdachte niet zelf met verf had gegooid maar achtte hem wel verantwoordelijk voor het openlijk geweld. „Ook spu gen en schelden is trouwens een vorm van geweld", aldus Wabeke, die de verdachte ook het verzet tegen diens arrestatie aanrekende. Als de straf hetzelf de wordt als de eis, hoeft de ver dachte niet meer terug naar zijn cel. Het onvoorwaardelijke deel heeft hij al in voorarrest uitge zeten. Het hof doet op 11 mei uit spraak. 64 min 29 is 64 min 30 plus 1 Op de Leidse basisschool 'De Stevens hof kwamen gisteren welgeteld negen bezoekers een kijkje nemen bij de bij- zondere rekenles van groep vier. Na tuurlijk krijgen dagelijks duizenden kinderen rekenles, maar niet met deze methode. Op de Stevenshof is een ex periment gaande met de 'getallenlijn'. Deze onderwijsmethode heeft vol gens de betrokken docenten en weten schappers vier voordelen. De kinderen halen betere leërresultaten, de metho de stimuleert zowel de zwakkere als de betere leerlingen, de denkprocessen van de kinderen tijdens het uitrekenen van een som kunnen zichtbaar ge maakt worden op de lijn, en de kinde ren vinden de rekenles leuker. Dat laatste is duidelijk te zien. Als de meestér een som op het bord schrijft, vliegen de vingers de lucht in. De som klinkt bekend. Tom heeft 64 knikkers, Hij verliest er 29. Hoeveel knikkers houdt hij over? Zo heeft iedereen reke nen geleerd. Alleen de oplossing van de vraag lijkt niet op de gangbare reken les. Op het bord staat een horizontale lijn. Op een bepaald punt zet de leer ling een streepje en het getal 64. Links van het getal komt een streepje met het getal 34. Ertussen loopt een boogje waarboven min dertig is geschreven. Bij het getal 34 gaat nog een klein boogje naar rechts met daarbij +1 ge schreven. 64 min 29 is dus 64 min der- tig plus 1. Het leuke en leerzame van de getal lenlijn is dat de kinderen ook ander manieren bedenken om de som op te lossen. De stappen die ze nemen bij de oplossing van de som kunnen ze illu streren met de getallenlijn. Je kan 64 min 29 ook als volgt uitrekenen. 64 min 20 is 44, min 4 is 40, min 5 is 35. Of je schuift de wordt het 65 min 30. De methode van de getallenlijn is niet nieuw, wel nieuw is dat deze ma nier van rekenles nu op twee scholen in Nederland in gebruik is genomen, namelijk op de Stevenshof en een school in Zoetermeer. De lijn wordt toegepast bij het 'rekenen tot hon derd'. De resultaten van de lessen wor den door wetenschappers bekeken, en als de lesmethode geperfectioneerd is, wordt volgend schooljaar de getallen lijn op tien scholen in Zuid-Holland in gevoerd. De motor achter het experiment is een team van drie wetenschappers, dr. een stukje op, dan Beishuizen van de vakgroep onderwijs- studies in Leiden, prof. Treffers van het wiskunde-instituut van de Universiteit Utrecht, en Ton Klein, assistent in op leiding bij de Leidse universiteit. De kinderen worden met de getal-' lenlijn veel beter gestimuleerd dan bij de gangbare rekenlesmethode, daar zijn zowel leraren als wetenschappers het over eens. Zo proberen de kinderen nu zelf te berekenen hoe ze hun hoe veelheid knikkers het gunstigst kunnen aanvullen. „Op de katholieke school is de 'wisselkoers' van grote of gekleurde knikkers in gewone knikkers anders dan hier op het schoolplein" vertelt le raar Roel Heinrich. „Slimme kinderen maken daar gebruik van." Prof. Treffers vult aan: Ie kan de methode ook met wat maatschappijkennis combineren. Bijvoorbeeld door de kinderen na de verkiezingen te laten berekenen welke coalities mogelijk zijn op basis van het aantal zetels." Erika SpU en Stefan van Glabbeek: „Regels werken vaak niet om problemen op te lossen." pagne ondervonden de liberta- riërs ook hinder van 'onzinnige regels'. „We hingen gisteren een spandoek in Den Haag op en die moesten we van de politie weer verwijderen. We hadden geen vergunning, vandaar. Om iets op te mogen hangen moet je dat eerst in twintigvoud aan vragen." Minder regels, meer 'creatieve oplossingen', zegt Spil. ,,'t Gaat vaak zo: er zijn problemen, we moeten regels maken om ze op te lossen. Maar zo werkt 't vaak niet. Kijk, voetgangers hebben voorrang als ze oversteken, maar als ze van die regel uitgaan en gewoon oversteken worden ze toch mooi overreden." Spil heeft bij de afgelopen ge- meenteaadsverkiezingen wel gestemd, maar wil niet zeggen waarop. „Zoals gezegd ben ik sterk anti-politiek. Maar omdat ik de opkomst van de CD erg gevaarlijk vind voor onze demo cratie heb ik toch gestemd. Het was een proteststem, dus is het niet belangrijk om te zeggen op welke partij." Leidse MAVO houdt actie voor Amnesty leiden De Prins Willem Alexander- MAVO houdt 4 mei een actie voor Amnesty International. De opbrengst van onder meer een sponsorloop en een school- markt gaan naar de mensen rechtenorganisatie. Leerlingen van de onderbouw krijgen 's ochtends een toelich ting op het werk van Amnesty, dat zich inzet voor politieke ge vangenen. Na de sponsorloop (aanvang 10.40 uur), die een aantal docenten organiseren, is er markt in de aula van de school aan de Diepenbrocklaan 1 (aanvang 12.45 uur). Leerlin gen wordt gevraagd mee te doen aan schrijfacties voor ge vangenen en vermisten. Ook wordt er een posterwedstrijd gehouden. Aan het eind van de schooldag treedt de Leidse pop groep Isis op (aanvang 15 uur). De jaarlijkse themadag van de PWA-MAVO wordt 4 mei voor het laatst gehouden, vanwege de komende fusie van de school. De laatste categoriale MAVO in Leiden wordt per 1 augustus samengevoegd met de Mondriaan-scholengemeen- schap voor vbo/mavo. Onder deze naam vallen dan ook christelijk lyceum Visser 't Hooft, de christelijke MAVO in Rijnsburg en de christelijke MAVO De Dwarswetering in Leiderdorp. 'Jbertarische Partij bestaat voor bijna eenderde uit Leidenaars lijna eenderde van de kandida ten van de Libertarische Partij (LP) komt uit de Leidse regio. Puur toeval, zegt de Leidse Eri ka Spil (26), de nummer twee op de kortste lijst van alle 25 partijen die op 3. mei meedin gen naar zetels in de Tweede Kamer. Ze omschrijft zichzelf en haar partij als 'sterk anti-poli tiek': bijna elke vorm van regel geving keurt ze af. De oprich ting van een partij die nieuwe leefregels nastreeft lijkt dus nogal tegenstrijdig. „Ja, maar als je ideeën hebt en die niet uitdraagt, hoort niemand ze." Spil, studente culturele antro pologie, is zich bewust van die tegenstrijdigheid. De Leidse voelt eigenlijk heel weinig voor het bedrijven van politiek ('want dat doet de mensen kwaad'), maar ziet geen andere mogelijkheid Nederlanders te overtuigen van haar gelijk. Vooralsnog hebben de elf LP- kandidaten zich vol idealisme in campagne-activiteiten gestort. Belangrijkste motto van de par tij: 'belasting is 'diefstal'. Trots toont Spil namaak papiergeld dat onder kiezers wordt ver spreid. „Mooi hè?" Na een vorige week vertoond tv-spotje stroomden telefoon tjes binnen van geïnteresseerde ondernemers. Afschaffing van minimum- en cao-lonen, zoals de LP die voorstaat, moet de za kenwereld als muziek in de oren klinken. „Ondernemers zijn na tuurlijk al snel aangetrokken door uitspraken over belasting verlaging en deregulering", zegt de Leidse marktonderzoeker Stefan van Glabbeek (28), die de derde plaats op de LP-lijst be- Maar de vrijheid die libertari- ers nastreven gaat veel verder, leunt tegen het anarchisme aan. De LP pleit voor een algehele terugtrekking van de overheid. „Politie en rechtspraak moeten blijven bestaan, maar verder moet de overheid zich zo min mogelijk met mensen bemoei en," zegt Spil. Drugs moeten vrij verkrijgbaar zijn, particulie ren moeten hun zaakjes zoveel mogelijk zelf regelen. „Mensen kunnen zelf wel beslissen wat goed of slecht voor hen is." Van Glabbeek en Spil hebben nooit overwogen om eerst op lokaal gebied actief te worden. „Dat heeft weinig zin", zegt Spil. „Ik wil zoiets liever meteen groot aanpakken, nationaal." Lokale aangelegenheden inte resseren haar bovendien nau welijks. „Ik denk dat we ons dood zouden ergeren als we in de gemeenteraad van Leiden zouden zitten. Al die kleine za ken die daar ter sprake komen." Treurig Spil haalt als voorbeeld de 'treu rige geschiedenis' van een Ar gentijns restaurant aan het Le vendaal aan. De zaak moest on langs sluiten omdat de gemeen te de eigenaar volgens haar niet toestond 's avonds na negenen open te zijn. „Hartstikke zielig toch. Ze hinderden niemand, hadden ontzettend goed eten, maar mochten alleeen tussen 5 en 9 open zijn. Maar de mensen krijgen natuurlijk pas 's avonds na negenen honger." Tijdens de verkiezingscam

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11