Berlusconi gaat regering formeren i Vijanden Noord-Ierland schieten er weer op los Duitsland staat hasj voor eigen gebruik toe Buitenland Klucht om fabricage van nieuwe Zuidafrikaanse vlag Volgende week akkoord Israël en PLO Stembureaus Zuid-Afrika langer open Hevige strijd legereenheden Noord- en Zuid-Jemen 'Iran levert IRA wapens' VRIJDAG 29 APRIL 1994 België denkt aan Eurovloot brussel De Belgische defensieminister Delcroix wil op termijn niet alleen met de Nederlandse marine samenwerken, maar ook met die van Noorwegen en Denemarken. Delcroix is van me ning dat de zeemachten van deze vier landen gezamenlijk een 'Eurovloot' kunnen vormen, overeenkomstig het Eurokorps. Dit korps, waaraan België, Frankrijk, Duitsland en Spanje deelne men, wordt volgend jaar operationeel. Noord-Korea wil vrede met VS den haag Noord-Korea heeft cfe Verenigde Staten voorgesteld te gaan praten over een officieel vredesakkoord, nadat in 1953 een einde kwam aan de Koreaanse oorlog. Officieel zijn de VS en bondgenoot Zuid-Korea nog steeds in oorlog met Noord-Korea. Levenslang voor RAF-lid Eva Haule frankfurt Het hooggerechtshof in Frankfurt heeft gisteren een lid van de Rote Armee Fraktion (RAF), de 39-jarige Eva Haule, tot levenslang veroordeeld wegens haar aandeel in de moord op een Amerikaan en een bomaanslag op de luchtmachtbasis Rhein-Main. De rechtbank achtte Flaule schuldig aan drie moor den en twee pogingen tot moord. Blinde sjeik bij verstek veroordeeld cairo Sjeik Omar Abdel-Rahman is in zijn geboorteland Egypte bij verstek tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld wegens zijn rol bij een demonstratie waarbij twee agenten gewond raakten. De blinde geestelijke zit gevangen in New York, waar hij is aan geklaagd in verband met de aanslag op het World Trade Center. Malariamuggen teisteren Bangladesh sunamganj Zeker vijfhonderd mensen die langs de Indiase grens wonen, zijn in Bangladesh het slachtoffer geworden van grote malariamuggen. De muggen veroorzaken een ernstige vorm van malaria die binnen 24 uur de dood tot gevolg kan heb ben. Nieuwe burgemeester Brussel brussel» Na een dikke maand geruzie heeft Brussel eindelijk weer een burgemeester. Schepen (wethouder) Freddy Thiele- mans van de Franstalige socialisten legde gisteren de eed af. Hij volgt Michel Demaret op die eind maart ontslag nam na beledi gende uitspraken over de paus en rechters. Slachtingen Papoea-Nieuw-Guinea port Moresby Gesteund door het leger van Papoea-Nieuw-Gui nea hebben bendes gruwelijke slachtingen aangericht onder de bevolking van het eiland Bougainville. De bendes zouden met wapens van het leger 'vergeldingsacties' uitvoeren voor de moorden door het Revolutionaire Leger van Bougainville (BRA). Het BRA strijdt al zes jaar voor onafhankelijkheid. VS willen betere relatie met Taiwan Washington Het Amerikaanse Congres heeft gisteren de beper kingen op de wapenverkoop aan Taiwan ongedaan gemaakt. De VS kwamen in 1982 met China overeen dat de wapenverkopen aan Taiwan zouden worden beperkt. Hoewel de overeenkomst is bedoeld om de relatie met China te verbeteren, vindt het Con gres dat nu voorrang moet worden gegeven aan de betrekkingen met Taiwan. londen cees van zweeden correspondent Paul O'Neill (33) was juist terug gekeerd van een wanhoopsbe- zoek aan Lourdes toen de ruit van zijn rijtjeshuis in Belfast werd verbrijzeld. Lijdend aan multiple sclerose, had Paul in Zuid-Frankrijk gebeden voor genezing. Maar in plaats van een wonder kreeg hij kogels. Acht schoten werden afgevuurd, en gezeten in zijn rolstoel werd Paul getroffen in gezicht en ar men. Zijn vader Aidan (61) zeeg ineen met een kogel in de borst. Pauls enige fout was dat hij katholiek was; een fout die de zer dagen in Belfast weer fataal kan zijn. De afgelopen acht da gen vielen in Noord-Ierland ne gen doden door sectarisch ge weld. Dat is bet hoogste aantal sinds de bloedige aanslag vorig jaar oktober op een pub in Greysteel. berlijn hans hoogenduk correspondent Het bezit, de aankoop en het gebruik van hasj in kleine hoe veelheden zal in Duitsland voortaan niet meer worden ver volgd. Maar de groothandel en verkoop van deze softdrug blijft strafbaar. Duitsers zullen de hasj dus in het buitenland moe ten blijven kopen. Dat heeft het Constitutionele Hof in Karlsruhe, dat toeziet op de naleving van de grondwet, gisteren bepaald. De officieren van justitie in de deelstaten hebben de opdracht gekregen een unanieme regeling te tref fen om dit besluit in de praktijk te brengen. Van alle deelstaten staat tot nu toe alleen Sleeswijk- Holstein het bezit van maxi maal 30 gram hasj uitsluitend voor eigen gebruik toe. In ande re deelstaten wordt niets geac cepteerd of wordt bij ldeine hoeveelheden een oogje toege knepen. Het is nog de vraag welk ef fect het Duitse besluit zal heb ben op het hasjtoerisme van Duitsers naar Nederland. De kans bestaat dat de overlast van jonge Duitse hasjgebrukers in grensgemeenten als Enschede, Venlo, Heerlen en Kerkrade af neemt, maai' het is eveneens denkbaar dat er juist een extra run op de Nederlandse cof feeshops onstaat. Economie speerpunt van regeringsprogramma Silvio Berlusconi, winnaar van de recente Italiaanse par lementsverkiezingen, heeft gisteren van president Scalfaro opdracht gekregen een regering te formeren, de 53ste na de Tweede Wereldoorlog. Berlusconi zei 'met gezond verstand, gematigdheid en respect voor de Grondwet' te zullen regeren. ROME EELCO V Herstel van de Italiaanse econo mie zal een van de speerpunten zijn van het regeringsprogram. Illustratief hiervoor is dat de mediamagnaat eerst de sociale partners zal ontmoeten en ver volgens, vanaf volgende week maandag, zijn politieke mede standers. Sanering van de over heidsfinanciën, belastingher vorming, decentralisatie van de overheid erl bestrijding van ver spilling zijn andere doelen. Ber lusconi kondigde aan dat er een nieuw ministerie zal worden ge vormd voor 'het gezin'. De meeste aandacht ging gis teren uit naar hoe Berlusconi denkt belangenverstrengeling te voorkomen. De oppositie, maar ook zijn coalitiepartner Lega Nord, vreest dat een premier die onder meer eigenaar is van drie nationale commerciële TV-zen- ders, onmogelijk objectiviteit en onpartijdigheid kan garande ren. De tweede man van Lega Nord, Maroni, zei gisteren zelfs niet aan een regering-Berlusco- ni deel te zullen nemen als er geen harde afspraken worden gemaakt over deze kwestie. Ber lusconi zal een commissie van 'drie wijzen' instellen die erop toe zal zien dat zijn zakelijke en publieke belangen gescheiden blijven. De mediamagnaat-politicus zal proberen een regering te for meren die de steun in het parle ment genipt van de 'Pool van de Vrijheid', waarvan behalve Ber lusconi's Forza Italia, de federa listische Lega Nord, de 'post- fascistische' Nationale Alliantie en twee kleine rechtse partijen deel uitmaken. De coalitie heeft in de Kamer 1 den (Tweede Kamer) meerderheid. In de Senaat (Eer ste Kamer) komt zij acht stem men voor te kort. Het is echter waarschijnlijk dat een aantal ex- christen-democraten ervoor zullen zorgen dat Berlusconi ook in de Senaat kan rekenen op een meerderheid. Silvio Berlusconi kondigt aan dat hij v regering mag gaan formeren. vlaardingen peter de lange De Vlaardingse vlaggenfabriek Shipmate is in grote verlegenheid gebracht door een 'foutje' van leverancier Wollux in het Belgische Moeskroen. Wollux maakte gisteren bekend dat het bedrijf 220.000 exemplaren van de nieuwe Zuidafri- kaanse vlag mag maken. Dit bericht stond haaks op een eerdere mededeling van Shipmate, dat vorige week trots meldde het exclusieve recht te hebben verworven op de fabricage van de vlag. De fabriek, zo liet verkoopleider R. van der Ploeg toen weten, draaide dag en nacht op volle toeren. Vrachtwagens re den af en aan om de vlaggen op Schip hol af te leveren, zodat ze tijdig in Zuid- Afrika zouden aankomen. Want het ging om een haastklus. Van der Ploeg toonde zich gisteren in een eerste reactie bijzonder verbaasd over het bericht dat ook in België vlag gen voor Zuid-Afrika worden gedrukt. „Ik begrijp er niets van. Er is geen andere leverancier aan de Zuidafrikaanse staat dan wij. Wollux kennen wij wel van naam, maar we hebben verder geen en kele band met dat bedrijf." Wollux-directeur Leroo, ook verrast: „Wie zegt dat? Van der Ploeg? Maar wij maken die vlaggen voor Shipmate! Vraagt u maar aan directeur Thurmer, die heeft ze zelfbij ons besteld". Leroo voegt er aan toe dat die 220.000 vlaggen wel een beetje overdreven zijn. „Wij ma ken niet meer dan 20.000 exemplaren." Van der Ploeg in tweede instantie: „Ma ken ze die voor ons? Ik val van de ene verbazing in de andere. Het lijkt me in dit stadium beter als u inderdaad even contact opneemt met onze directeur". De Shipmate-directeur is boos dat Wol lux via een Belgische cameraploeg van een lokaal TV-station de publiciteit heeft gezocht. Thurmer: „Dat recht hadden ze helemaal niet". Thurmer moet nu toege ven dat de 'exclusieve' Vlaardingse vlag- De meeste doden dit jaar kwamen op naam van de Ulster Freedom Fighters, een illegaal doodseskader van protestantse huize. Maar voor het eerst sinds lange tijd heeft de katholieke IRA zich ook weer ingelaten met sectarische moorden. Meer dan een jaar lang had de IRA zich beperkt tot aanval len op leger, politie en 'protes tantse terroristen'. Maar de af gelopen dagen lijkt de terreur organisatie alle scrupules over boord te hebben gezet met luk rake aanslagen op protestanten. Flet vredesproces, dat eind vorig'jaar zo veelbelovend leek, heeft een anti-climax gekregen. Hoewel de IRA nog steeds zegt in vrede te zijn geïnteresseerd, vroeg de Ierse premier Reynolds deze week: „Op welke wijze vor men de moorden op twee pro testanten en enkele politieman nen dit jaar een bijdrage aan het vredesproces De Enschedese burgemeester Mans verwacht dat de uitspraak in de praktijk goed zal uitpak ken voor de grensgemeenten. Volgens Mans, die in zijn vorige gemeente Kerkrade ook veel te maken had met overlast van de drugshandel, zal het vrijgegeven van het gebruik van drugs ook in Duitsland leiden tot een ge doogbeleid voor de handel in (kleine partijen) soft-drugs. Het besluit van het Hof in Karlsruhe is vooral in Duitse christen-democratische kringen scherp bekritiseerd. De Beierse CSU-minister Beckstein (bin nenlandse zaken) sprak van een verkeerd signaal. Hij noemde hasj een 'achterbakse drug', die de overstap naar hard-drugs makkelijker maakt. De minister voor gezinszaken, Merckel (CDU), vreest dat jongeren nu de indruk krijgen dat hasj toe gestaan wordt en dus onscha delijk is. Tijdens de conferentie 'Europe se steden tegen drugs' in "Stock holm hebben burgemeesters van 23 grote Europese steden zich gisteren in een gemeen schappelijke verklaring uitge sproken tegen elke legalisering van verdovende middelen. De burgemeesters zeggen tegen het liberale beleid te zijn van som mige steden, waaronder Am sterdam, tegen met name soft drugs. Om middernacht werden de eerste stembussen in Zuid-Afrika verzegeld. Het tellen kan morgen beginnen. foto epa hanner frank, Palestijnen krijgen eigen 'paspoorten jeruzalem ad bloemendaal correspondent Het langverwachte akkoord tussen Israël en de PLO over Palestijns zelfbestuur in de Ga- zastrook en Jericho wordt op 4 mei in Cairo getekend. De Is raëlische premier Rabin en PLO-voorzitter Arafat komen een dag eerder in de Egypti sche hoofdstad aan om de laatste plooien glad te strijken. Onmiddellijk na de onderteke ning begint de militaire en ad ministratieve uitvoering van het verdrag. Israël en de PLO tekenen vandaag al een ak koord over economische sa menwerking. Het is niet uitgesloten dat voor een paar kwesties die niet heb ben te maken met veiligheid of jurisdictie pas na de onderteke ning een oplossing zal worden gevonden. De belangrijkste kwesties waarover Rabin en Arafat het dinsdag eens moeten worden, zijn de omvang van het autonome gebied Jericho en de Palestijnse territoriale voor de kust van Gaza. Israël heeft gisteren een aan tal concessies gedaan waar het gaat om symbolen van Pales tijnse soevereiniteit. Zo zal het autonome gebied de reisdocu menten die het gaat uitgeven mogen aanduiden als 'paspoor ten'. Er komen postzegels met het opschrift 'Palestijns bestuur' en de autonome gebieden krij gen hun eigen internationale te lefooncode. In Jericho en Gaza komen internationale waarne- Arafat op zijn beurt heeft aan gekondigd dat hij op de eerst volgende bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad het PLO-parlement in balling schap een voorstel zal indie nen om het Palestijnse Hand vest te wijzigen. Passages die oproepen tot de vernietiging van de staat Israël moeten wor den geschrapt. Hij heeft de Is raëli's toegezegd dat hij als 'voorzitter van de PLO' zijn in tocht zal houden in de Gaza- strook en Jericho, en niet als 'president van de staat Palesti- Legereenheden van Noord- en Zuid-Je men hebben gisteren voor de (weede achtereenvolgende dag hevige strijd ge leverd. Daarbij zijn volgens berichten tot nu toe 106 mensen omgekomen en tweehonderd gewond geraakt. Zo'n tachtig tanks zijn vernield. Op dezelfde dag werd in Sana een aanslag gepleegd op de eerste vice-premier, Hassan Mo- hamed Makki. De minister, die behoort tot de partij van de president, het Alge mene Volks Congres (GPC), werd in de borst gewond. Drie van zijn lijfwachten kwamen om het leven. strijd woedde tussen een heden van de Eerste (noordelijke) briga de en de Derde (zuidelijke) brigade, die sinds de eenwording van de twee Je- mens in 1990 naast elkaar zijn gelegerd in de plaats Amran, op vijftig kilometer ten noorden van de hoofdstad Sana. De jongste gevechten braken uit na een kor te wapenstilstand, woensdag. De nieuwe gevechten zijn de ernstigste sinds de noordelijke president Ali Abdal- lah Saleh en diens zuidelijke vice-presi dent Ali Salem Al-Beidh vorig jaar zomer ruzie kregen over de machtsverdeling in Noord en Zuid. Bij twee eerdere scher mutselingen was het aantal ingezette tanks veel kleiner en vielen bij lange na niet zoveel slachtoffers als de strijd nu heeft geëist. De nieuwe conflicten hebben de span ning in Sana tot grote hoogte doen oplo pen. Op straat zijn meer eenheden van leger en politie dan ooit. Zelfs is in enke le gebouwen luchtafweer gestationeerd. -Hetzelfde zou ook het geval zijn rond de luchthaven van Sana. Ook voor de gewone Jemenieten is het overduidelijk dat het conflict intussen aanzienlijk is geëscaleerd. De situatie in Amran blijft uitermate gespannen en ve len vrezen dat het land op de drempel staat van een nieuwe oorlog tussen Acht jaar voor Cusani in smeergeldproces rome eelco van der linden Het proces tegen Sergio Cusani, de man die namens de multina tional Feruzzi-Montedison de grootste smeergeldoperatie uit de recente Italiaanse geschiede nis regisseerde, is vannacht ver oordeeld tot een gevangenis straf van acht jaar een jaar meer dan door openbaar aan klager Di Pietro was geëist. Cusani zal ook het in totaal uit betaalde bedrag 190 miljoen gulden moeten terugbetalen aan Montedison. Het proces-Cusani, symbool geworden van het einde van de corrupte 'eerste' republiek, heeft zes maanden geduurd. Tijdens de 51 zittingen zijn 117 getuigen, onder wie politieke kopstukken als ex-premier Bet- tino Craxi en de christendemo cratische leider Arnaldo Forlani, door Di Pietro gehoord. Het proces is een Italiaanse variant op de Neurenbergse processen genoemd, maar in werkelijkheid is alleen Cusani, een zeer capabele boekhouder in dienst van een corrupt poli- tiek-economisch systeem, ver oordeeld. Velen vragen zich af of nu ook de politici en de top managers van zowel Monte dison als de staatsbedrijven, hun straf zullen krijgen. gen wel degelijk ook in België worden gemaakt, in opdracht van Shipmate. Thurmer: „Normaal heb je voor 40.000 vlaggen een levertijd van vier tot vijf we ken, maar in dit geval hebben we maar een paar dagen. Daarom hebben we el ders capaciteit opgekocht en mag ook Wollux er een paar maken". Een paar? Wollux heeft het over 20.000 vlaggen. Zoveel zijn het er inderdaad, er kent Thurmer ten slotte. Waarom de fei ten in eerste instantie hardnekkig ont kend werden, laat Thurmer in het mid den: „U zegt toch ook wel eens iets wat niet helemaal klopt?" johannesburg p. van nuusenburg correspondent Kiezers in zes districten in Zuid-Afrika kunnen ook van daag nog hun stem uitbren gen. President F.W. de Klerk besloot gisteravond de verkie zingen in de voormalige thuis landen KwaZulu, Venda, Lebo- wa, Gazankulu, Ciskei en Transkei met een dag te ver lengen. In de rest van het land zijn de stembureaus om mid dernacht gesloten. De Klerk volgde daarmee het advies op van de Onafhankelij ke Verkiezingscommissie (OVC) die de verkiezingen heeft geor ganiseerd. Als gevolg van de verlenging van de verkiezingen in de zes districten, zal pas mor genochtend in plaats van van ochtend met het tellen van de stemmen worden begonnen. De uitslag van deze eerste demo cratische verkiezingen wordt nu op zijn vroegst zondagavond verwacht. Gisteren werden ook voor het eerst beschuldingen over fraude gehoord. ANC-leider Mandela zei er van overtuigd te zijn dat de verkiezingen op grote schaal zijn gesaboteerd. Hij onder bouwde deze beschuldiging niet, maar wees er op dat de problemen te weinig stem biljetten bijvoorbeeld zich voornamelijk in de zwarte ge bieden hadden voorgedaan. De leider van de neonazisti- sche Afrikaner Weerstandbewe ging (AWB), Eugene Terre'Blan- che, heeft gisteren bij het Paul Kruger-monument in Rusten burg in de westelijke Transvaal- provincie gezworen dat hij de strijd tegen het nieuwe Zuid- Afrika zal voortzetten. Terre'B- lanche ontkende op de hoogte te zijn geweest van de bomaan slagen die leden van zijn orga nisatie de afgelopen dagen heb ben gepleegd. De politie heeft inmiddels 32 leden van de Ys- tergarde (de stoottroepen van de AWB) 'gearresteerd in ver band met de aanslagen, waarbij 21 mensen om het leven zijn gekomen. Gruwelhuis staat te koop gloucester Of de verkoopadvertentie ook de bijnaam van het pand aan de Cromwellstraat 25 vermeldt en of zich al ko pers hebben gemeld, is niet bekend, maar dat lijkt on waarschijnlijk. Feit is dat het 'huis der verschrikkin gen' in het Britse Gloucester te koop staat. In het huis heeft de politie de afgelopen maanden de verminkte lij ken gevonden van negen jonge vrouwen. De huidige eigenaar, de 52-jarige bouwvakker Fre derick West, zit sinds de macabere ontdekking in de gevangenis op verdenking van moord. Hij ontkent ech ter niet alleen de moorde naar te zijn, maar ook dat zijn huis te koop staat. Zijn echtgenote, die vastzit op verdenking van ten minste een moord en het misbrui ken van kinderen, denkt er echter anders over. Zij wil van het huis af en heeft het te koop gezet. Makelaars schatten verge lijkbare huizen in de huurt op zo'n 140.000 gulden, maar of dit pand dat ook zal opbrengen is lang niet ze ker. Naast de gruwelijkhe den die zich er in hebben af gespeeld, is het huis na de vondst van de ingemet selde lijken bovendien half gesloopt. Rottende lijken een gevaar voor inwoners Kigali nairobi-genève Noord en Zuid, naar het voorbeeld van de twee korte oorlogen die de twee Je- mens in 1972 en 1979 voerden. Het conflict tussen Noord en Zuid over de verdeling van de macht is vooral zo explosief omdat de legers, ambtenaren apparaten en politiediensten van beide nog niet zijn geïntegreerd. Indertijd werd wel tot een uitwisseling besloten, waarbij eenheden heen en weer werden ge stuurd en naast elkaar gelegerd. Maar de eenheden zijn nog steeds loyaal aan hun respectievelijke zuidelijke en noordelijke commando's. Voor de overlevenden van de slachtingen in Rwanda dreigl een nieuwe ramp. Door rotten de lijken is het water in de hoofdstad Kigali zo vervuild dal epidemieën van cholera, dysen- terie en andere ziekten dreigen Het Kinderfonds van de Vere nigde Naties (Unicef) heeft twee ton chloor naar het land overge bracht, maar dit kan door de aanhoudende gevechten tussen het regeringsleger en de rebel len van het Rwandees Patriot tisch Front (RPF) niet naai Kigali worden vervoerd. LONDEN-BELFAST ANNIKA SAVILL DAVID McKITTRICK THE INDEPENDENT Groot-Brittannië heeft Iran gis teren beschuldigd van het ge ven van wapens en geld aan hei Ierse Republikeinse Leger (IRA) De militaire inlichtingendienst MI6 zou daarvoor het afgelopen jaar de bewijzen hebben verza meld. De Iraanse zaakgelastig de, Gholamreza Ansari, wert gisteren ontboden bij de Britst staatssecretaris Hogg (buiten landse zaken). Ansari ontkendt later iedere betrokkenheid var Iran bij de levering van wapem of geld aan de IRA. Volgens het ministerie var buitenlandse zaken zou de mili taire inlichtingendienst van Irar de IRA hebben geholpen bij eer ruilhandel van wapens vooi drugs. Het bewijsmateriaa daarvoor zou bestaan uit af getapte telefoongesprekken er waargenomen ontmoetinga door heel Europa. De IRA wilde niet op de be schuldigingen reageren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9