Vrouwen nog altijd zwaar in de minderheid Onderscheidingen in de regio Lintjesregen VRIJDAG 29 APRIL 1994 _7 Hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst A. Docters van Leeuwen. foto Bevelhebber der Landstrijdkrachten H. Couzy. foto anp Hoofdofficier van justitie in Alk maar A. J osephus-J itta. foto gpd joop boek Actrice Mary Dresselhuys, op de foto als ambassadrice van Foster Parents Plan in Zimbabwe. foto cpd peter van de velde De Lintjesregen daalt dit jaar neer op 2.485 mensen. Dat zijn er, ondanks het selectie vere beleid van de laatste jaren, 129 meer dan in 1993. Onder de gedecoreerden zijn 318 vrouwen (zoals Mary Dresselhuys) en dat zijn er 33 meer dan vorig jaar. De hoogste onderscheiding, die van Commandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau, wordt dit jaar maar liefst negen keer toegekend. Er zijn twee vrouwen onder de nieuwe Commandeurs: J. van Leeuwen, voorzitter van de Sociale Verzekeringsbank en staatsraad J. Leyten-de Wijkerslooth. Vo rig jaar kwamen er slechts drie Comman deurs bij. Behalve Van Leeuwen en Leyten zijn Commandeur geworden: J. Hoekman, am bassadeur te Londen, A. Brom, hartchirurg in Abu Dhabi, Th. ten Kate, procureur-ge neraal bij de Hoge Raad, S. Martens, vice- president van de Hoge Raad, F. van der Burg, staatsraad, L. Ginjaar, lid van de Eer ste Kamer, en D. van Ooijen, oud-lid van de Eerste Kamer. Laatste keer Dit jaar worden waarschijnlijk voor het laatst de eremedailles in goud, zilver en brons uitgedeeld. Op 12 april ging de Eerste Kamer akkoord met het wetsvoorstel voor de afschaffing ervan. De minister van bin nenlandse zaken, Van Thijn, zei bij die ge legenheid dat hij ernaar streeft de volgende Lintjesregen uit te voeren in overeenstem ming met de nieuwe wet. Mensen die voorheen voor een ereme daille in aanmerking kwamen, worden dan lid van de Orde van Oranje-Nassau. De ge dachte daarachter is dat het in deze tijd niet meer aangaat om mensen buiten die orde te houden. De laatste reeks medailles gaat naar 1.477 mensen. Onder hen zijn 242 De oudste mannelijke inwoner i het Antilliaanse eiland Sint Eustatius, L. Euson, krijgt er een in zilver. Er zijn dit jaar 1.008 ridderlijke graden (76 voor vrouwen). Dat zijn dus alle onder scheidingen hoger dan een medaille en in de beide ordes: die van de Nederlandse Leeuw en die van Oranje-Nassau. De iets exclusievere Leeuwonderscheiding valt dit jaar ten deel aan 94 mannen en negen vrouwen. Diverse politici werden ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: M. Oomen- Ruijten, lid van het Europees Parlement, de Eerste-Kamerleden E. Baarveld-Schlaman, A. van Boven, A. Grol-Overling, H. Heij- mans, J. Tiesinga-Autsema en E. Wessel- Tuinstra. Dezelfde onderscheiding ging ook naar de (voormalige) Tweede-Kamerleden P. Blauw, L. Groenman, J. Krajenbrink, P. Lankhorst, M. Leerling, J. Nijland, W. de Pree, N. Rempt-Halmmans de Jongh, G. Schutte, D. Tommei, B. van der Vlies, M. van Vlijmen en F. Wolters. Onder de hoge ambtenaren die ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw zijn ge worden, is ook A. Docters van Leeuwen, hoofd van de Binnenlandse Veiligheids dienst. Nederlands vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, N. Biegman, krijgt de zelfde onderscheiding. Ook A. Josephus-Jit- ta, spraakmakend hoofdofficier van justitie in Alkmaar, en M. Voortman, directeur van het Laboratorium voor Gerechtelijke Patho logie in Rijswijk, komen voor deze eer in aanmerking. Onder de diverse hoogleraren die Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw wor den, is ook de geruchtmakende professor B. Smalhout. De Bevelhebber der Landstrijdkrachten, H. Couzy, valt dezelfde eer te beurt, net als acht andere hoge militairen. ANWB-directeur P. Nouwen mag zich voortaan eveneens Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw noemen, net als de reeds genoemde actrice Mary Dresselhuys. G. van de Graaf, oud-praeses van de gene rale synode van de Nederlandse Hervorm de Kerk ten slotte, wordt ook Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Kaarsje Onder de gedecoreerden moeten de echt bekende Nederlanders met een kaarsje worden gezocht. De filmproducenten R. Houwer en M. van Heijnigen worden res pectievelijk officier en ridder in de Orde van Oranje Nassau. De veelbesproken Utrecht se politiecommissaris Wiarda mag voortaan de versierselen van officier in de Orde van Oranje Nassau op zijn uniform spelden. Ook J. de Milliano, voorpresident van Art sen zonder Grenzen, kreeg die onderschei ding. R. Loudon, voormalig particulier secreta ris van de koningin en nu plaatsvervangend ambassadeur te Londen, wordt officier in de Orde van Oranje Nassau. Dezelfde eer valt ook te beurt rabbijn Soetendorp, J. de Vroom, oud-grootsecreta ris van de Orde van Vrijmetselaren en E. Roebroeck, algemeen overste van de Orde van Augustijnen en voorzitter van Memisa Medicus Mundi. Vice-voorzitter K. Adelmund van de FNV, W. Fase, voorzitter van de Sociale Verzeke ringsraad en S. Tóth, directeur van Content Beheer, worden ook officier. Eveneens offi cier in de Orde van Oranje Nassau worden volleybalster Ingrid Piersma en schermle- raar Kasper Kardolus. Milo Anstadt, als programmamaker be kend van de series over de Tweede Wereld oorlog met dr. L. de Jong, wordt ridder in de Orde van Oranje Nassau, net als de mari tiem historicus (speciaal koopvaardij) L von Münching. Concertmeester J. Walta van het Residen tie Orkest wordt ook ridder in dezelfde orde en, als klap op de vuurpijl, ook zanger Lee Towers. Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw Mevrouw mr. E.K. Wessel-Tuin- stra, Oegstgeest, lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal; mevrouw drs. N. Rempt-Halm mans de Jongh, Wassenaar, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal: drs. J. Kapsenberg, Leiderdorp, directeur Politie bij het Directo raat-Generaal Openbare Orde en Veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken; mr.drs. M.A.K. Snijders, Bode graven, oud-president-directeur van het Algemeen burgerlijk pensioenfonds te Heerlen; Th.F.J. Jansen, Noordwijk, lid van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland; prof.dr. R. van Furth, Oegst geest, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Leiden; prof.dr. J.D. Speckmann, Lei derdorp, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; luitenant-generaal M. Schou ten, van het wapen der genie te Alphen aan den Rijn; luitenant-generaal H.J.W. Man- derfeld, van de Koninklijke luchtmacht te Wassenaar. Officier in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden Commandeur arts A.J. Noord- hoek te Waddinxveen; kapitein ter zee P.C. van der Graaf te Leidschendam; kapitein ter z te Leiden; kapitein ter zee te Leiderdorp; kapitein ter z T. Geerinck sche dienst G.A.K. Crommelin te Voorschoten; brigade-generaal mr. J.C.F. Knapp, van het dienstvak van de militair juridische dienst te Noordwijkerhout; brigade-generaal A. Laanstra, van het wapen van de verbin dingsdienst te Alphen aan den Rijn; luitenant-kolonel E.B. van Enk, van de Koninklijke luchtmacht te Leiden. Officier in de Orde van Oranje- Nassau prof.dr. P.P.V. van Moorsel, Al phen aan den Rijn, adviseur kerkelijke kunstschatten lonumenten van de Bis dommen Rotterdam en Haar lem, tevens emeritus-hoogle- in de vroeg-christelijke kunst aan de Rijksuniversiteit Leiden; dr. H.L. Boter, Voorschoten, oud-groepshoofd Analytische Chemie van het Prins Maurits Laboratorium van de Neder landse Organisatie voor Toege 133 - past Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) te Delft; prof.dr. H.J.M. Claessen, Wasse naar, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Leiden; C.F. Ballintijn, Voorschoten, medewerker belast met bijzon dere taken bij de Belasting- diens/directie Particulieren te Utrecht; W. Schreuder, Lisse, teamleider bij de Belastingdienst/eenheid Ondernemingen te Leiden; S. Vriesema, Nieuw-Vennep, hoofd Douanedienst te Rotter dam; F. Smit RA, souschef Organisa tie en Informatie bij de Directie Economisch Beheer Koninklijke landmacht te Sassenheim; ir. H.C. Bergman, Zoeterwoude, hoofd afdeling Stadsvernieu wing en Bestuurlijk Onderzoek, Directie Bestuursdienst, Direc toraat-Generaal van de Volks huisvesting; M. de Jonge, Leiden, Secretaris Vereniging Verf- en Drukinktfa brikanten; mevrouw drs. J. Meyer, Leider dorp, Algemeen secretaris Raad voor het milieu- en natuuron derzoek (RMNO); ing. A.A. Plompen, Alphen aan den Rijn, Algemeen directeur Alphaplan bv Bouw Adviesburo te Alphen aan den Rijn; jonkheer A.H.L. Coenen, Noordwijkerhout, gebiedsleider KLM Afrika, Divisie Passage bij Koninklijke Luchtvaart Maat schappij N.V. te Amstelveen; L.H. Cramer, Alphen aan den Rijn, adviseur Vliegdienst bij Transavia Airlines te Schiphol; L.Th. van Doorn, Oegstgeest, di rectielid/plv. algemeen direc teur bij PTT Post BV/Koninklij ke PTT Nederland NV te Gro ningen; mr. J.H.A. Teulings, Leidschen dam, hoofd afdeling Wetgeving bij Rijkswaterstaat, Hoofddirec tie van de Waterstaat te 's-Gra- venhage; ing. G.J. van Velzen, Hillegom, directielid bij PTT Telecom BV- Koninklijke PTT Nederland NV te Groningen; drs. P.H.A. Klep, Oegstgeest, hoofd Stafgroep Beleidsontwik keling van het Nederlands ChristelijkWerkgeversverbond NCW te Den Haag; mevrouw S.C. Toth, Wassenaar, directeur Content Beheer te Den Haag; drs. A.J. Boomer, Wassenaar, voorheen voorzitter van de StichtingAardwetenschappelijk Onderzoek (AWON) te Den Haag en vice-voorzitter van de Stichting Nationale Computer faciliteiten (NCF); dr. P. Leeflang, Alphen aan den Rijn, plaatsvervangend inspec teur bij de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij; F.J. van Maurik, Alphen aan den Rijn, beleidsmedewerker bij de Directie Internationale Agrari sche Aangelegenheden en Marktordeningsvraagstukken van het Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij; prof.mr. W.J.P.M. Fase, Hazers- woudè-Dorp, voorzitter van de Sociale Verzekeringsraad te Pastoor E.A.M. Lau. archieffoto KJ.Rubingh. Zoetermeer; C.Chr. Doolhoff, RA, te Alphen aan den Rijn, directeur van de Accountantsdienst van het Mi nisterie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur te Rijswijk; W.A.J.M. Harkx, Leiden; G.F. van Pijkeren, Leiden, pro jectleider Bestuurlijke Operaties bij het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur te Rijswijk; prof.dr. P. Thomas, Leiden, voorzitter van de Stichting Bronovo-Nebo te Den Haag, tvs. vml. hoogleraar in de Ra diotherapie aan de Rijksuniver siteit te Leiden; K. van der Zwaag, Hillegom- Ridder in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden Luitenant ter zee van de techni sche dienst der 2e klasse A.F. van der Weegen te Oude Wete ring; kapitein T.G. Woltjer, van het wapen der infanterie te Leider dorp. Ridder in de Orde van de Oranje- Nassau E.A.M. Lau, Hazerswoude-Dorp, oud-missionaris en pastoor van de H.H. Engelbewaarders te Ha zerswoude-Dorp; ds. G. Rang, Nieuw-Vennep, emeritus-predikant van de Ge reformeerde Kerk te Nieuw- Vennep; mevrouw A.A. van der Most-de Ridder, Nieuwkoop, lid van de raad der gemeente Nieuwkoop; K.J. Rubingh, Noordwijk; H.W.C.M. Brinkman, Hillegom; W. Looije, Alphen aan den Rijn, oud-directeur van de Dr. M.L. Kingschool voor basisonderwijs te Alphen aan den Rijn; P.C.G.M. Scholten, Voorscho ten, oud-sectordirecteur van 'Haagland Economie', oplei dingscentrum voor Middelbaar Beroepsonderwijs te Den Haag; C.J. Stolk, Bodegraven, adviseur kwaliteit en kostenbeleid, direc tie Bestuursdienst van het Di rectoraat-Generaal van de Volkshuisvesting; ir. H.E. van den Berg, Leimui- den, oud-projectmanager Schiphol 2000, Customer Ser vices, Divisie Passage bij Ko ninklijke Luchtvaart Maat schappij N.V. te Amstelveen; D. Kapteijn, Nieuw-Vennep, oud-hoofd Grondschool KLM, Vliegdienst, Divisie Operations bij Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. te Amstel- L.L. von Münching, Wassenaar, maritiem schrijver en histori- A. Tammes, Nieuw-Vennep, hoofd Grondaffiandelingszaken, Customer Services, Divisie Pas sage bij Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. te Amstel- M. de Vries, Rijnsburg, manager Bedrijfseconomische en Alge mene Zaken van de afdeling Fi nanciële Administratie bij PTT Postkantoren ÉV/Koninklijke PTT Nederland NV te Gronin gen; mevrouw A.J. Gaemers, Leids chendam, beleidsmedewerkster bij EVD-informatiecentrum van het Ministerie van Economische Zaken te Den Haag; mevrouw J. van de Geest-Voge- laaar, Oude Wetering, directeur van Vrij Uit B.V. te Badhoeve dorp; dr.ir. H.W. den Hartog, Noord wijkerhout, onderdirecteur Technologie bij de Hoogovens Groep B.V. te IJmuiden; S.W. Bruins, Bodegraven, pro jectleider Bijzondere Projecten gedetacheerd vanuit de directie Personeel, Organisatie en Infor matie bij de Economische Voor lichtingsdienst op de afdeling Voorlichting en Promotie van het Ministerie van Economische Zaken te Den Haag, tevens plv voorzitter van de Branche (Rijks) overheid; B.L. Hoppenbrouwer, Leids chendam, secretaris van de Ne derlandse Stichting voor Fy- tofarmacie; drs. H. van 't Riet, Wassenaar, secretaris van het Produktschap voor Groenten en Fruit; A.R. van de Put, Alphen aan den Rijn, bestuurder algemene dienst van de Dienstenbond CNV; H. Duijm, Sassenheim; mevrouw M.Th. Schouten, Voorschoten, inspecteur van de Volksgezondheid bij de Regio nale Inspectie van de Volksge zondheid voor Zuid-Holland van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid (Directoraat- Generaal van de Volksgezond heid) van het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur te Rijswijk. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud J.L. van Kempen, Katwijk, scriba van de Ventrale Kerkeraad van de Nederlands Hervormde Kerk te Katwijk, tevens voorzitter van de interkerkelijke dovencom- missie van Katwijk en omstre ken; N. Jasperse, Leiden J. van der Windt, Leiderdorp; Th.A. Augustinus, Lisse; J.J. Baas, lid van de raad der ge meente Nieuwkoop; D. Doldersum, Valkenburg; P.A.B. Bakkers, Warmond, oud- groepsleerkracht aan de Chris telijke basisschool 'Oostergeest' te Warmond; P.F. Andreas, Hazerswoude- Dorp. Ie landmeetkundig karto- grafisch medewerker, Landin richtingen Landmeetkundige Zaken, van het Kadaster en de Openbare Registers in de pro vincie Zuid-Holland; mevrouw S. Berghuis-Roorda, Voorschoten; P.C.J. Loos, Zoeterwoude; K. Anholts, Warmond, voorma lig hoofd administratie/procuratiehouder bij de Coöperatieve Bloemen veilingvereniging 'Flora' B.A. te Rijnsburg; J. Postma, Noordwijkerhout, di rigent, organist en muziekle- M.J. Vreeken, Leiden, vml. hoofd inkoop van 'Het Diaco- nessenhuis' te Leiden. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zil ver, met de zwaarden Sergeant kok J.O.W. van Velden te Lisse; P.P. van Mil, Zoeterwoude. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver H.J. Vink, oud-lid van de vrijwil lige brandweer van Rijnwoude; N.M.J. van der Kooij, Wasse- v E.E. Grapperhaus, Voorschoten, hoofd vakgroeps secretariaat bij de Rijksuniversi teit te Leiden; A.P.M. van Lier, Leiden, mede werker van de Universiteitsbi bliotheek van de Rijksuniversi teit te Leiden; J.P.M. van 't Hart, Roelofarends- veen, administratiemedewerker afdeling Postverkeer, regio Cen trum bij PTT Post BV/Koninklij ke PTT Nederland NV te Gro ningen; mevrouw A. Kloet-van Dorp. Waddinxveen, coördinator af deling Waddinxveen bij Stich ting Kinderpostzegels Neder land te Leiden; H.J. Schalk, Buitenkaag, oud werktuigkundige B bij Water schap Groot-Haarlemmermeer te Hoofddorp; P.J. Verreck, Leiden, voorman, regio Noord-West bij PTI" Post BV/Koninklijke PTT Nederland NV te Groningen; W. Kanbier, Leiderdorp, voor malig algemeen medewerker van de Heemtuin te leiderdorp; W. van Oosten. Noordwijk, voormalig banketbakker bij Bakkerij J.G. de Witt te Noord wijk; D. de Roode, leiden, zelfstandig slager te Leiden; J.C. van Berkel, Rijpwetering; P.J. Broere, Rijpwetering; J. van Capel, Noorden, be stuurslid van de IJsclub 'Ijsver maak' te Noorden; E.J.J. Koek, Roelofarendsveen; mevrouw Chr. de Jong-Zutt, Al phen aan den Rijn. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons R.D. Buitenhuis, Leidschendam, magazijnmedewerker afd. Lo gistiek bij PTT Telecom BV/Ko ninklijke i'Ti Nederland NV te Groningen; W.H.Th. Vink, Zoeterwoude. co ördinator Postcode- en Afgifte- puntenbestand, regio Centrum bij PTT Post BV/Koninklijke PTr Nederland NV te Gronin gen; A. Bekink, beheerder van de re- produktie-afdeling bij Stichting de Baak, studiecentrum van het Verbond van Nederlandse On dernemingen te Noordwijk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7