Fraude kost overheid 20 miljard per jaar >e minister van justitie 'kan niet langer zwijgen' Binnenland lacistisch vuur laait op ij brand in Vreewijk Spiernaakte man verdedigt de jonge linde van Tilburg CD en criminaliteit, een vertrouwde combinatie GAK opent 06-lijnen voor vragen èn klikken - JJDAG 29 APRIL 1994 Cabinet kiest voor oostelijke tracé A73 jn haag Het kabinet gaat akkoord met de omstreden plannen in minister Maij voor de verlenging van de rijksweg A73 tussen enlo en Maasbracht. De ministerraad heeft gisteren tot onvre de van de milieubeweging gekozen voor een enkelbaans tracé in de oostoever van de Maas. De weg zal na 2004 worden uit- j ebouwd tot een autosnelweg. De totale kosten belopen onge ler 925 miljoen gulden. Nog eens vijftig miljoen gulden is no- g voor maatregelen om het verlies aan bos en natuur te com- enseren. ieen uitkering voor ex-dwangarbeider ixemburg De Nederlandse ex-dwangarbeider Hoorn heeft gis- n voor het Hof van justitie in Luxemburg zijn proefproces een aanvullende uitkering uit Duitsland verloren. Er lopen twee proefprocessen van andere leden van de Vereniging Dwangarbeiders Nederland. Volgens het Hof kan Hoorn een rechten meer aan de gedwongen arbeid in nazi-Duitsland tienen, omdat die in 1956 door het toenmalige West-Duits- ind zijn afgekocht. Nederland aanvaardde toen een bedrag van vintig miljoen gulden en stortte dat in het invaliditeits- en ou- erdomsfonds van de Sociale Verzekeringsbank. Terugsturen vluchteling is illusie' rRECHTMinister Kooijmans van buitenlandse zaken (CDA) oemt het een 'illusie' om erkende vluchtelingen terug te sturen aar hun land van herkomst. Dat suggereerde WD-lijsttrekker olkestein afgelopen woensdag op een verkiezingsbijeenkomst, olgens het internationaal recht kan dat, maar het gebeurt vol- ens de CDA-bewindsman 'hoogst zelden'. „En terecht. Mensen ie we het verblijfsrecht hebben gegeven, raken na verloop van jd zo geworteld dat het geen pas meer geeft ze alsnog terug te (cloningssysteem werkt goed bij boer trecht Boeren in waterwingebieden kunnen met een belo- lingssysteem worden gestimuleerd om zuinig om te springen iet mest en bestrijdingsmiddelen. Dat blijkt uit onderzoek van et Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) in Utrecht. Bij en experiment in Drenthe en Overijssel kregen boeren een ver- oeding voor de milieuwinst die zij boekten. Ze mochten zelf epalen welke maatregelen zij namen om het milieu te sparen. Ie verliezen van stikstof en fosfaat daalden aanzienlijk. Aan be- trijdingsmiddelen spoelde bijna niets meer uit naar het grond- itickeractie is geen succes lburg De in februari 1993 gestarte landelijke actie om met eurstickers reclamedrukwerk uit de brievenbus te weren, is snog geen succes. De stickers worden van de deur gehaald f genegeerd, reclamefolders zitten steeds vaker in de huis-aan- uis-bladen. Het reclamedrukwerk neemt bovendien in omvang >e. Deze conclusie trekt de wetenschapswinkel van de Katholie- 3 Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg na een onderzoek dat erd gehouden in opdracht van de Vereniging Milieudefensie ilburg. Stichting: Integriteit van maatschappij onder druk Door fraude loopt de Nederlandse overheid jaarlijks twintig miljard gulden mis. Belastingontduiking en uitke ringsfraude vormen daarvan de hoofdmoot. De schade door fraude is enkele malen groter dan de financiële ge volgen van 'gewone' criminaliteit, zoals diefstal, vandalis me en inbraak. Dordrecht»anpDe stichting, die wordt voorge zeten door Pieter van Vollenho- Dat stelt de Stichting Maat- ven, heeft berekend dat zich schappij en Politie (SMP) in een jaarlijks tussen een half miljoen gisteren gepubliceerd rapport, en een miljoen gevallen voor- doen van fraude drijven of overheid de dupe zijn. Ter vergelijking: jaarlijks wordt ongeveer 225.000 maal ingebroken. In het rapport pleit de stich ting voor een doortastende en brede maatschappelijke aanpak van corruptie en fraude. SMP geeft enkele voorzetjes om die vergrijpen beter te bestrijden. Zo wil de stichting een 'Zaken- Wijzer', waarin op het bedrijfs leven gerichte suggesties wor den opgenomen om corruptie en fraude terug te dringen. Ook denkt de stichting aan een door een onafhankelijke instantie uit te geven certificaat. Dat kan worden uitgereikt aan organisa ties en bedrijven die voldoende doen om fraude een corruptie te voorkomen en te bestrijden. Volgens SMP zijn fraude en corruptie in Nederland lange tijd onvoldoende als probleem gezien. „Recente studies wijzen uit dat dit ten onrechte is. Frau de leidt jaarlijks tot vele miljar den guldens schade en corrup tie tast, naast de financiële schade, het geloof in de recht vaardigheid van de maatschap pij aan". De stichting noemt het opvallend dat het daarbij de laatste tijd gaat om mensen en organisaties bij wie corruptie en fraude tot voor kort nauwelijks ter discussie werden gesteld: burgemeesters, wethouders, po litie, topmensen in het bedrijfs leven en advocaten. „De maat schappelijke integriteit lijkt op een aantal punten onder druk te staan", constateert de SMP. De stichting stelt ook dat bij een deel van de bevolking een houding is ontstaan dat heel veel methoden om geld te ver werven door de beugel kunnen, als het maar niet wordt ontdekt. Het gaat daarbij vooral om frau de bij verzekeringen, belasting ontduiking en uitkeringsfraude. Eerste paalvoor De Zwaan ontmantelen van de vierhon derd jaar oude lindeboom te voorschijn kwam, trok de ge hele dag veel publiek. Tilbur- gers legden bloemen en hingen een spandoek op met de tekst „De gemeente heeft gelogen. De boom was niet dood". Vol gens het gemeentebestuur le verde de oude boom een ge vaar op voor passanten en moest daarom weg. De telg van de oude linde is gisteren in een gesloten auto naar een kwekerij gebracht. Alleen in een geklimatiseerde kas heeft het boompje volgens de gemeente kans om te over leven. Bij het uitgraven van de jonge linde op de Heuvel in Tilburg is gistermiddag een 49-jarige man aangehouden. Temidden van drommen omstanders stond hij plotseling spiernaakt op de plek van het zojuist uit gegraven boompje. Hij werd door de politie aangehouden wegens schending van de eer baarheid. Zeven andere actievoerders die de uitgraving van de nieu we linde wilden voorkomen, werden verwijderd en achter een dranghek gezet. De jonge linde, die woensdag tijdens het amsterdam anp 3rd h# was maar een gewone Ira/id, gistermiddag in een jje woonhuis naast een snackbar in in, diF R°tterdamse Vreewijk. Toen rich daar stond, tussen die me- toegestroomde nieuwsgie- ,n die|>en> knapte er iets bij Erica Terwijl ze zag hoe de 5en landweer nog net een klein id kon redden, hoe de inkere) bewoners' van het n shock-toestand over liepen, drong tot haar vat omstanders riepen, er dat ze niet allemaal |n verbrand'. 'En nu CD stem- in'. Nog steeds heftig gëemo- ineerd: „Dat ze dat kunnen :pen terwijl die mensen ter- luwernood aan de dood zijn itsnapt. Het was zo intens, zo essief". fee woont inmiddels 22 jaar in Vreewijk. De laatste tijd had ook wel in de gaten dat veel jeewijkers bang zijn voor het bekende. Bij de raadsverkie- igen stemden veel buurtbe- I CD. „Maar bij de ge meenteraadsverkiezingen zie je dan alleen maar cijfers. Dat blijft zo vaag." Gisteren ontdekte ze, met een schok, hoe dat gevoel in de wijk zich een weg naar buiten baant. „Het is er echt. Ik heb het nu zelf gezien. Dat mensen willen dat andere mensen verbranden terwijl er zoiets ergs gebeurt, daar schrik ik ontzettend van. Een vrouw riep met gebalde vuist, dat er nu op de CD moest worden gestemd. Ik ben met haar in discussie gegaan." Er hangen inmiddels posters voor het raaam. Om eerst eens goed na te denken alvorens CD te stemmen. Maar of zoiets helpt? Erica Kroon begint er steeds meer aan te twijfelen. „Het was hier vroeger echt een rooie wijk. Ik denk dat tachtig procent van de bewoners nog anders denkt dan de mensen die nu overwegen CD te stem men. Die moet je zien vast te houden." Rotterdam Met een enkele reis rivierbodem voor een 51 meter lang en veertien meter breed en hoog betonnen caisson is gisteren de bouw van de Erasmusbrug in Rotterdam begonnen. De zinkbak vormt met twee kleine broertjes de basis voor de elegante Erasmusbrug, die in 1996 de Maas oevers ter hoogte van de Coolsingel moet gaan verbinden. Op het caisson komt een pijler die het fundament vormt van een 139 meter hoge, ge knikte piloon en een vrije overspanning van 280 meter. De Erasmusbrug - inmiddels al De Zwaan gedoopt - moet het centrum van Rotterdam ver binden met de Kop van Zuid, ook wel Manhattan aan de Maas genoemd. foto anp Informatie over fraude gestroomlijnd amsterdam gpd De openstelling van 06-num- mers voor tips over fraude en uitkeringen is bedoeld als ser vice voor het publiek en niet om een heksenjacht te openen op mensen die uitkeringsfraude plegen. Dat zegt directeur handhaving Modderman van het GAK, dat vijf 'informatiepunten fraude' wil openen in Groningen, Amster dam, Eindhoven, Vlaardingen en Leiden. Apeldoorn heeft er al een. Het publiek kan daar te recht met opmerkingen èn vra gen over het onderwerp uitke ringen en fraude. Het GAK is nog volop met de voorbereiding van de telefoon lijnen bezig. Criticasters noe- volgens Modderman niet te recht. „Ik kan me goed voorstel len dat er vragen komen van mensen die bijvoorbeeld willen weten of en hoeveel ze mogen bijverdienen bij een uitkering". Dat mensen op de 06-lijn ook kunnen 'klikken' over de buur man in de ziektewet die erbij klust of de oud-collega die on danks een WAO-uitkering op vallend vaak het huis verlaat met een broodtrommeltje on der de arm, is mooi meegeno men en zelfs welkom. Ze wor den genoteerd, onderzocht en waar nodig wordt actie onder- Modderman: „Maar dat soort meldingen krijgen we altijd al, alleen komen ze nogal verspreid over de organisatie binnen en dat willen we stroomlijnen, want we merken dat het aantal tips toeneemt. Ie ziet dat men sen het steeds minder accepte ren als iemand in hun buurt met een uitkering fraudeert. De maatschappelijke verontwaar diging daarover groeit. Als GAK vinden we dat we daarvoor dan een gestructureerde toegang moeten bieden." Het GAK is bezig met een for se uitbreiding van het aantal fraude-opsporingsambtenaren (van tachtig naar 130) en heeft vergevorderde plannen om ne gentig fraudecontroleurs op te leiden, die voor het einde van het jaar aan de slag kunnen. Zij moeten zich bezighouden met fraude aan de premiekant (door werkgevers) en aan de uitke ringskant (werkloosheid, WAO en ziektewet). Modderman: „Maar we blijven de werkwijze hanteren zoals we die tot nu toe volgden. Met tips moet je altijd heel voorzichtig omgaan, want het komt uiteraard ook voor dat mensen ten onrechte beschul digd worden". Criminaliteit en extreem-rechts het wordt langzamerhand een vertrouwde combinatie. Gisteren arresteerde de politie het Amsterdamse CD-raadslid Graman wegens brandstichting en verboden vuurwapenbezit. Een dag eerder was het Purmer- endse CD-raadlid Van der Plas veroordeeld tot drie maanden cel wegens verzekeringsfraude en verboden wapenbezit. In beelden die vanavond te zien zijn in het TV-programma Deadline bekent Graman vol gens presentator Jongbloed zijn betrokkenheid bij brandstich tingen in twee Amsterdamse opvanghuizen in de Vijzelstraat en aan de Lijnbaansgracht in 1977 en 1979. De beelden zijn opgenomen met een verborgen camera. Volgens Jongbloed is de politie op basis van die beel den tot de arrestatie overge gaan. Daarnaast vond de politie tijdens een huiszoeking bij Gra man drie vuurwapens plus mu- Graman en Van der Plas zijn bepaald niet de enige extreem rechtse volksvertegenwoordi gers die met justitie in aanra king zijn gekomen. CD-leider Janmaat en zijn levensgezellin Wil Schuurman, gemeente raadslid in Den Haag en kandi daat voor de Tweede Kamer, stonden op 20 april terecht we gens discriminatie. In het pro ces eiste de officier van justitie in totaal tienduizend gulden boete tegen het tweetal wegens t haat en discri- buitenlanders. De rechtbank doet volgende week uitspraak. Ook de Haarlemse CD'er Eist- hout heeft een strafblad. Eist- hout, lid van Provinciale Staten van Noord-Holland en vierde op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer, werd in 1987 veroordeeld tot een voorwaar delijke celstraf van twee weken en 500 gulden boete wegens discriminatie. In een ingezon den brief aan het Haarlems Dagblad had hij geopperd om Turken en Marokkanen de hon- depoep in de steden te laten opruimen. „Ze zijn immers ge komen voor het vuile werk", schreef hij. Tegen het Arnhemse CD-raadslid Selhorst loopt mo menteel een onderzoek wegens handel in harddrugs. De wat extremere CP'86-le- den vinden nog vaker de wet op hun weg. 'Eigen volk eerst' blijft deze partij als leus voeren, ook in uitzendingen voor televisie. Het afdelingsbestuur in Alk maar werd hiervoor geverbali seerd, zes Zwolse leden kregen voor hun discriminerende tek sten voorwaardelijke celstraffen en boetes opgelegd. Landelijk lijsttrekker Beaux behoorde in Amsterdam tot de arrestanten die werden gepakt wegens het plakken van discriminerende affiches. De landelijk partijse cretaris van CP'86, de Arnhem mer Kusters, moet zes maanden zitten voor verboden wapenbe zit. IN DE PEILING jjRVOLG VAN VOORPAGINA Thijn zegt zich ook 'verschrikkelijk geërgerd' hebben aan het optreden van Hirsch Ballin tij- ins het kamerdebat over het Interregionale re- lercheteam (IRT) Noord-Holland- trecht. Hirsch Ballins tekst zou een ilkomen eigen broedsel' zijn, die Thijn 'onaangenaam had ver st'. Hirsch Ballin zou veel te veel ■rantwoordelijkheid hebben afge- hoven op de politie* van Amster- im, terwijl de grootste verantwoor- ilijkheid voor het IRT-debacle op :t conto van Justitie kan worden ge- hreven. „Die eindeloze koppeling het bestuur door Hirsch Ballin en CDA, daar heb ik zo langzaamaan hoon genoeg van", aldus van Thijn. Oe minister van justitie is ook hier- or 'verbijsterd'. Hij zegt: „De heer i Thijn was in verschillende rollen het IRT betrokken. Ik wil niet over al die rollen in rollebollen, maar het beeld dat uit het inter- ew met hem oprijst, is dat ik het verkeerd ge- gó'oiiian minister-president het verkeerd rdaan heeft, dat Justitie het verkeercl gedaan ïeft, en dat heel opmerkelijk de commis- e-Wierenga het fout gedaan heeft. Het enige wat over Van Thijn zelf lees, is dat hij onder voor- aaiden bereid is weer minister van binnenland zaken te worden. Laat ik het daar maar bij la- But- Toch heeft Hirsch Ballin op zijn beurt ook herpe kritiek op Van Thijn: „Ik ben hoogst on- •I ilukkig met het feit dat mijn collega eerder deze Hirsch Ballin: „Ja" •en persbericht naar buiten heeft gebracht aarin het vertrouwen in de Amsterdamse poli- !top wordt uitgesproken. Ik voer vanuit mijn Tantwoordelijkheid gesprekken met hoofdoffi- er Vrakking en procureur-generaal Van Rand- ijck. Het was mij liever geweest als we tegelijker tijd met onze conclusies naar buiten hadden kun nen komen, zodat we de zaak als een geheel had den kunnen behandelen. Ik heb hier tot nu toe over gezwegen, maar nu ik lees wat de heer Van Thijn over mij zegt, kan ik niet langer zwijgen." De CDA-bewindsman is er vooral boos over dat door Van Thijns pers bericht en diens uitlatingen „gemak kelijk de indruk kan ontstaan dat het openbaar ministerie meer te verwij ten valt dan de Amsterdamse politie leiding". Volgens Hirsch Ballin treffen openbaar ministerie en politie beide blaam. Hij leest als voorbeeld een conclusie voor van de commis- sie-Wierenga: „Een aantal politie chefs heeft zich een positie aangeme ten, die het uitoefenen van gezag door de degenen die daartoe zijn aangewezen, hebben bemoeilijkt". Na lang zoeken vindt de minister nog een door hemzelf uitgesproken pas sage, die vooraf grondig was doorgenomen met Van Thijn. Hirsch Ballin leest voor dat het rapport van de commissie-Wierenga voor de vier betrok kenen (Van Randwijck en Vrakking van het open baar ministerie, en Nordholt en Van Riessen van de Amsterdamse politie) „zo ernstig is dat het niet zonder gevolgen kan blijven. Die gevolgen zullen afhankelijk van de gesprekken, uiteenlopend kun nen zijn, waarbij niets bij voorbaat is uitgesloten". Van Thijn heeft nu zijn positieve conclusies over Nordholt en Van Riessen al getrokken. U vindt dat Van Thijn te gemakkelijk zijn i hen heeft uitgesproken? In de vangrail Had lijsttrekker Toine Manders van de Libertarische Parij een keer de kans via de radio heel Nederland te bereiken, maakt hij er in de meest letterlijke zin een puinhoop van. Terwijl de 24-jarige rechtenstudent voor de KRO-radio in de auto het programma van zijn partij uit eenzette, trapte hij stevig op het gaspedaal. IGBO-verslaggeefster Helmi Slings waarschuwde, maar dat hielp niet. Manders antwoordde dat hij overeen komstig de partijlijn niets van snelheidsbeperkingen wil we ten. Waarop de auto slipte, drie keer om zijn as draaide en tegen de vangrail tot stilstand kwam. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Onder Brinkman Als de PvdA niet de grootste partij wordt, is het nog maar de vraag of partijleider Kok in het volgende kabinet gaat zitten. Een plek onder CDA-leider Brinkman als die premier zou worden 'kan als het moet, maar is zeker geen van zelfsprekendheid', aldus Kok. Hij zei dit gisteravond in een tweegesprek met Brinkman, als onderdeel van een serie debat ten op RTL4 tussen de lijsttrek kers Kok (PvdA), Brinkman (CDA), Van Mierlo (D66) en Bolkestein (WD). Volgens de Politieke Barome ter van bureau Inter/View en de TV-rubriek Nova is Kok bij de kiezers met 34 procent van de stemmen de grote favoriet voor Minister Van Thijn liep gisteren even handenschuddend over het Binnenhof. Ongeveer zeshonderd aspirant politiemensen waren naar Den Haag gekomen om Van Thijn een petitie aan te bieden waarin ze hun zorg uit spreken over het opkomende racisme. Opvallende afwezigen waren de leerlingen van de Apeldoornse poli tieschool, waar momenteel een onderzoek wordt ingesteld naar discriminatie van gekleurde studenten. het premierschap. De paarse coalitie, waarover de laatste dagen in de campag ne zoveel te doen is, wordt door de kiezers als meest gewenste regering gezien. De populariteit is gestegen van 16 naar 21 pro cent, terwijl de bestaande coali tie van CDA en PvdA aangevuld met D66 minder wordt gewaar deerd (17,4 procent). Vooral D66- en PvdA-stemmers ver wachten veel van een coalitie zonder het CDA. Brinkman moe Brinkman is moe. Moe van het gemier over personen. De CDA- lijsttrekker laat het, naarmate de verkiezingen naderen, een beetje afweten. Anderhalve maand geleden weigerde hij een TV-debat met PvdA-opppo- ncnt Kok over de AOW-affaire. Gisteren bedankte de CDA'er voor een discussie in de actuali teitenrubriek Nova. Wederom met Kok, nu over geld, werk en Hirsch Ballin. „Hij durfde niet", schampert de voorlichter van Kok. „Gelul", luidt de reactie van diens CDA-opponent. An dere afspraken zouden Brink man hebben belemmerd naar Nova te komen. Welke dat zijn, wil diens woordvoerder niet kwijt. Wel dat hij in discussie moest met jongeren in een Hil- versums theater. Wie daar ook was? Juist: Kok. Die kwam net bij Nova vandaan. Bosboom: paars (In de aanloop naar de verkie zingen licht dagelijks een be kende Nederlander zijn of haar politieke voorkeur toe. Van daag: Wim Bosboom van de TROS.) Bosboom heeft het momenteel „erg moeilijk" met de politiek. „Zo'n IRT-affaire heeft voornie mand gevolgen. Dan vraag ik me af: hoe kan dat nou? In En geland treedt zo'n minister on middellijk af. Van itijfi (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) hadden dus moeten aftreden. Maar blijk baar staat de partijpolitiek voor op. Dat vind ik niet goed". Bos boom zegt „allicht" te gaan stemmen, maar over zijn poli tieke voorkeur laat hij niet meer los dan dat hij tegen een cen trum-links kabinet is. Het CDA moet een schop krij gen, als het aan de TROS-pre sentator ligt. „Als het huidige beleid wordt voortgezet, en dat is het geval bij een kabinet van CDA, PvdA en D66, is dat heel erg voor het land. Daarom wil ik een kabinet zonder CDA; een coalitie van WD, D66 en PvdA. Maar ja, dat is volstrekt onmo gelijk. Want hoe zal de formatie gaan? Als volgt: D66-leider Van Mierlo wordt formateur, maar loopt vast op het ministelsel van de WD. Hij mislukt en Jan de Koning van het CDA wordt in formateur of iemand van de PvdA. Dan komt er een kabinet van de PvdA, de D66 en het CDA. Tel uit je winst".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3