Verkiezingen ontsierd door incompetentie Après Delors Feiten &Meningen Je Tijdpad van een nieuw Zuid-Afrika Kleine partijen met regeerkans b Mandela: van politiek gevangene tot president Pragmatisch hervormer De Klerk wint en verliest Trotse Buthelezi tracht ^^n' zijn positie te redden VRIJDAG 29 APRIL 1994 N I EUWSANALYSE Jacques Delors heeft zijn twee termijnen als voorzitter van de Europese Commissie er in december opzitten. De keuze voor een opvolger komt daarmee steeds hoger op de agenda van de Eu- Delors. ropese Unie te staan. Een be slissing wordt in juni verwacht tijdens de top op het Griekse ei land Corfu. De Britse premier John Major heeft woensdag, voor zijn ontmoeting met de Duitse bondskanselier Helmut Kohl, bevestigd dat hij de kandi datuur van Sir Leon Brittan steunt, de Britse vice-voorzitter van de EC. Andere favoriete kandidaten voor de post van voorzitter zijn de Nederlandse premier Ruud Lubbers, de Belgische premier Jean-Luc Dehaene, en de Ierse voormalige commissaris van de EU Peter Sutherland. Hoewel het bij Sutherland, die vertrekt als secretaris-generaal van de GATT, de vraag is of hij beschik baar is voor de functie. Het zal niet gemakkelijk zijn een goede opvolger te vinden voor een man van het kaliber Delors. De ideale kandidaat moet verbeeldingskracht heb ben, goed kunnen onderhande len én politiek prestige bezitten. Verbeeldings kracht is vereist omdat, zoals de Britse mi nister Douglas Hurd (buiten landse zaken) woensdag zei, de EU de ko mende vijf jaar prioriteit moet gevei de de nalige omarming communistische landen oostelijk Europa. Hun nauwere band en uiteindelijke toetreding zullen offers eisen van alle be staande leden. Er zal ook gevoe ligheid vereist zijn bij de behan deling van de vier nieuwe leden die zich naar verwachting in 1995 aansluiten. Niet alleen voor die taak is er varing in het bemiddelen van moeilijke compromissen een groot voordeel. Die eigenschap komt ook van pas bij de voorbe reidingen voor de intergouver nementele conferentie in 1996, wanneer de verschillende in stellingen van de EU drastisch moeten worden herzien. Zon der een aanzienlijke hoeveel heid persoonlijk charisma en erkend politiek gewicht, is de volgende ambtsdrager niet in staat op gelijke voet met rege ringsleiders te onderhandelen. En zonder sterk leiderschap zal de rol van de commissie in het formuleren van het beleid ver schrompelen. Vanuit Brits oog punt zou de opvolger van Del ors ook een aanhanger moeten zijn van vrije handel tegen de protectionistische neigingen van de Fransen. Het lijkt te worden geaccep teerd dat er, na tien jaar een so cialistische lidstaat te heb ben gehad,een rechts van het staande opvol ger komt uit een klein land. Dehaene. Daarmee zou de hooggekwa lificeerde Sir Leon worden uit gesloten. Bij hem kan het ook nog een nadeel zijn dat zijn par tij zeer verdeeld is over Europa. Lubbers zou niet minder krachtig dan Sir Leon de vrije handel verdedigen, en hij zou goed overeenkomsten kunnen sluiten. Maar zijn inbeeldings vermogen is twijfelachtig net als dat van Dehaene, een late kandidaat die tijdens het voor zitterschap van zijn land zijn kwaliteit als regelaar heeft be wezen. Hoewel de Belgen wat betreft de vrije handel naar de Franse zienswijze neigen, zou een voorzitter uit een Benelux- land eerder de belangen van de EU boven die van zijn eigen land stellen. Het nadeel van Sutherland is, mocht hij beschikbaar zijn, dat hij uit een land komt dat niet bij de NAVO is aangesloten en uit een partij die momenteel in ei gen land in de oppositie zit: waarschijnlijk geen onoverko melijk probleem. In bepaalde opzichten lijkt hij het meest ge schikt. Maar de situatie is nog open genoeg om ruimte te vin den voor een vijfde, en mi schien meer ii spirerende, kandidaat. THE INDEPENDENT Volgens het tijdschema dat is uitgezet voor de Zuidafrikaan- se verkiezingen moesten de stembussen gisteravond en af gelopen nacht vanuit de 10.000 stemlokalen naar zo'n zeshon derd verzamelpunten in het land worden gebracht. Van ochtend wordt met het tellen begonnen. Gezien het chao tisch verloop van de verkiezin gen en de verlenging van het stemmen in de voormalige thuislanden zal het tijdschema zeker niet helemaal worden gehaald. De verwachting is dat in de loop van zondag bekend wordt hoe het nieuwe parlement er uit ziet. De Zuidafrikanen heb ben de afgelopen dagen twee stembiljetten ingeleverd. Eén voor de Nationale Assemblée, die 400 leden telt, en één voor het parlement van één van de negen, nieuwe provincies. De helft van de nationale par lementszetels wordt direct ge kozen, de overige 200 worden verdeeld op basis van de resul taten die de partijen in de pro vincies hebben behaald. De volkrijkste provincie, Pretoria- Witwatersrand-Vereeniging, levert 43 afgevaardigden, de kleinste, de Noordkaap, vier. De negen provinciale assem blees zorgen ook voor de sa menstelling van de Senaat, waarin iedere provincie tien zetels heeft. Bij de verkiezingen geldt een kiesdrempel van vijf procent. Iedere partij die in het parle ment is vertegenwoordigd heeft automatisch ook recht op een plaats in de overgangs regering, die maximaal 27 le den zal tellen. Een ministers post voor iedere twintig zetels (of vijf procent van de stem men). Een partij die meer dan twintig procent van de stem men haalt, krijgt ook een vice- presidentschap. De grootste partij in de Nationale Assem blée levert de nieuwe presi dent. Op donderdag 5 mei worden de provinciale premiers geko zen. Een dag later komt de nieuwe Nationale Assemblée voor het eerst bijeen in Kaap stad. Dan wordt ook de nieuwe president gekozen. De installa tie is op 10 mei in Pretoria. De Nationale Assemblée krijgt een dubbelrol. Behalve als 'ge woon' parlement functioneert het ook als grondwetgevende vergadering. Beslissingen over de Grondwet moeten met een tweederde meerderheid wor den genomen. Bij de verkie zingsuitslag gaat dan ook de meeste belangstelling uit naar het stemmenaandeel van het ANC: haalt het 66 procent of niet. In 1999 moet de nieuwe Grondwet in werking treden. De eerste democratische verkiezingen in Zuid-Afrika alleen in bepaalde delen van het land wordt vandaag nog gestemd zijn allesbehalve vlekkeloos verlopen. Er zijn de afge lopen dagen op vele plaatsen eigenaardige dingen gebeurd. Het grootste raadsel betreft het tekort aan stembiljetten bij vele stembureaus. aren ruim 80 miljoen biljetten gedrukt. De schatting 22 miljoen kiezers konden twee uitbrengen: een voor het landelijke parlement, de Nationale Assemblée, en een voor het parlement van de provincie waarin ze wonen. Zelfs als iedereen zou gaan stemmen, zouden er dus hooguit 44 miljoen biljetten ge bruikt moeten zijn. Maar de situatie in sommi ge gebieden was na de eerste verkiezingen zo kritiek, dat er in de nacht van woensdag op donderdag ruim negen miljoen biljetten bij gedrukt moesten worden. Er is iets mis ge gaan, dat is duidelijk: maar wat? Leden van de OVC hebben naarstig gezocht naar een verklaring voor dit opmerkelijke ver schijnsel. Voorzitter Kriegler suggereerde dat de gegevens waarop de plannen van de OVC waren gebaseerd, kennelijk niet meer klopten. Er zouden minder mensen op het platteland en meer in de stedelijke gebieden hebben ge woond dan de volkstelling van 1991 aangaf. Daardoor zouden naar het ene gebied veel te veel en naar het andere veel te weinig stembil jetten zijn gestuurd. De overschotten zouden vervolgens zoek zijn geraakt. Een andere expert opperde dat er meer zwarte Zuidafrikanen zijn dan was aangenomen. De burgerlijke stand was onder de apartheid een instantie die door vele zwarten werd gemeden en waar ze ook nu niet de deur plat lopen. Dat zou een oplossing voor het mysterie van de verdwenen stembiljetten kuhnen zijn. Weer een ander sloot niet uit dat buitenlan ders hebben meegstemd. Zuid-Afrika is in de loop der jaren het toevluchtsoord geworden voor mensen die aan (burger)oorlog en econo mische malaise in hun eigen land zijn ont snapt. Hoeveel Angolezen, Mozambiquanen, en Zimbabwanen in Zuid-Afrika wonen, valt niet met zekerheid te zeggen, maar het moe ten er enkele honderdduizenden zijn. Het zijn verklaringen die de kwestie maar voor een deel ophelderen. Hooguit een miljoen bil jetten zouden zo 'verdwenen' kunnen zijn. Wat er met de rest is gebeurd, zullen we waar schijnlijk nooit te weten komen. Fraude kan in dit land niet uitgesloten worden, en Nelson Mandela heeft al gewag gemaakt van 'omvangrijke sabotage'. Hij 'vergat' overigens deze beschuldigingen met bewijzen te staven. De andere kwestie waar de organisatoren aan wijsbaar te kort zijn geschoten, betreft het ge hannes met de sticker voor de Zulu-partij In- katha. Inkatha besloot pas vorige week aan de verkiezingen deel te nemen. De stembiljetten waren al gedrukt en de OVC besloot een stic ker met de naam en het logo van de partij en het portret van leider Mangosuthu Buthelezi te drukken. Deze sticker moest op een lege plaats onder aan het stembiljet worden geplakt. Sommige waarnemers hadden er al eerder hun bevreemding over uitgesproken dat de commissie geen rekening had gehouden met de deelname van Inkatha en als voorzorgs maatregel biljetten had laten drukken waarop deze partij voorkwam. Dat had de ellende kunnen voorkomen die nu rond de stickers is ontstaan. Op vele plaatsen, met name in de provincie KwaZulu/Natal, de thuisbasis van Inkatha, was er een tekort aan stickers of wa ren de stickers hellemaal niet aangekomen. De zaak kon nog worden gesust, maar de OVC had een risico genomen dat verkeerd had kun nen uitpakken. Inkatha voelt zich al te kort ge daan door het ANC en de regering en er is niet veel voor nodig om de smeulende achterdocht in volle hevigheid te laten oplaaien. Dat zou het einde hebben betekend van de betrekkelij ke rust die nu in KwaZulu/Natal heerst. Dit waren incidenten die de legitimiteit van de verkiezingen op een noodlottige manier had den kunnen ondermijnen. Want hoewel de OVC de verkiezingen 'wezenlijk vrij en eerlijk' zal verklaren, wat er ook gebeurt, het gerom mel met de stembiljetten en het afhaken van Inkatha hadden een ernstige smet op de ver kiezingen geworpen. JOHANNESBURG vj NUYSENBURG Het tekort aan stembiljetten zorgde de rij moesten staan c realo Naast de 'grote drie' ANC, Nationale Partij en InkaPv«V tha die zeker in het Zuidafrikaanse parlement enF" de regering komen, zijn er nog drie serieuze kanshelP*01 bers onder de 27 deelnemende partijen. Dat zijn hetPer Pan Afrikaanse Congres (PAC), het conservatieve Vr§8 vc heidsfront en de liberale Democratische Partij. Een Fnsc portret van hun voormannen. Se< CLARENCE MAKWETU (KSSj Geboren in 1931 in het huidige Transkei, 0g n p werd de jonge Makwetu lid van de ANC fen C Jeugdliga en sloot zich aan bij de 'Afri- jeen kaanse' factie van het ANC die geen bonijntle; genootschap wilde sluiten met de blanken. In 1959 jnd kwam uit die factie het Pan Afrikaans Congres voort, Lint en Makwetu werd leider van het PAC in de regio Kaapjerdc stad. Makwetu, die conform het PAC-beleid de zwarten altij y, heeft opgeroepen om het land dat de blanken hebben [1C veroverd terug te eisen, is verscheidene malen gea teerd en gevangen gezet wegens zijn anti-apartheidsacp tiviteiten. Nadat het PAC in 1990 niet langer was verbop den, werd hij gekozen tot voorzitter. Het PAC verzette zich eerst tegen de besprekingen t sen het ANC en de blanke regering, maar nam er vei volgens toch aan deel. De gewapende tak van het PAC£ het Azaniaans Volksbevrijdingsleger (APLA) wordt er van beticht aanslagen te hebben gepleegd op politie mensen en blanke burgers in de afgelopen 18 maan den. Eerder dit jaar riep Makwetu zijn mensen op de gewapende strijd te staken. Makwetu en zijn vrouw Mandisa hebben twee zoons. CONSTAND VILJOEN olke iel HIP \^l7 Geboren op 28 oktober 1933 in Stander- Jen -- ton. werd Viljoen een legende onder de Afrikaners vanwege de manier waarop hijlepa leiding gaf aan het Zuidafrikaanse leger tijdens de acti in Angola in de jaren zeventig. Hij werd in 1980 be noemd tot opperbevelhebber van het leger, maar nan vijfjaar later ontslag om zich als veeboer te vestigen. Gealarmeerd door het onvermogen van de Afrikaners om een blank thuisland af te dwingen tijdens de be sprekingen over een multiraciale toekomst voor het land, besloot hij zich aan te sluiten bij het leiderschap van een ultra-rechtse coalitie. Hij hoopte een sterk poli tiek front te kunnen vormen om te onderhandelen de regering en het ANC. De coalitie weigerde echter me zingen, waarna Viljoen besloot voor de verkiezingen met zijn n heidsfront. Viljoi maar verzet zich :rijd ti< e te doen aan de verkie- om zich in te schrijven ieuw opgerichte Vrij- og steeds een blank gebied, r niet tegen dat dit deel zal uitmaken ae. 1 van Zuid-Afrika. Viljoen en zijn vrouw Ristie hebben vier zoons en een dochter en verscheidene kleinkinde-1 ZACH DE BEER Geboren in Kaapstad op 11 oktober 19287 begon Zach de Beer zijn carrière als libe-j raai pöliticus als-student medicijnen töën hij voorzitter werd van het studentenor gaan van de Universiteit van Kaapstad. In 1953 werd li^ op 24-jarige leeftijd het jorigste parlementslid. ®ra In 1959 werd de Democratische Partij opgericht die vooral bekend werd wegens partijlid Helen Suzman, dif R° dertien jaar lang het enige parlementslid was dat zich f A" uitsprak tegen de apartheid in het blanke parlement. De partij trekt vooral stemmen van blanke liberalen diep het ANC te socialistisch en de Nationale Partij t servatief vinden. De Beer en zijn vrouw Mona hebben I drie kinderen. prik ,,Ik leg de resterende jaren van mijn leven in uw handen." Zo sprak ANC-leider Nelson Man dela in 1990 de zwarte bevol king toe, nadat hij was vrijgela ten uit de gevangenis. De roem van de bestrijder van het apart heidsregime in Zuid-Afrika was gedurende 27 jaar gevangen schap tot mythische hoogte ge stegen. En gedurende de vier jaar dat hij vrij is, heeft Mandela zijn aanhangers niet teleurge steld. Aller verwachting is dat hij wordt gekozen tot president. De eerste zwarte staatsman van een land waar decennia lang een stringent apartheidsregime heerste en waar kleurlingen en derderangs burgers wa- Niet alleen in eigen land, maar ook in het Westen oogste de rij zige ANC-leider bewondering. Alom was men verbaasd over het feit dat jarenlang steenhak- ken op het Robbeneiland niet tot verbittering heeft geleid. Maar Mandeia's vergevingsge zindheid werd niet gedeeld nat door tienduizenden zwarten. De afgelopen jaren zijn duizen den aanhangers van zijn Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en leden van de rivaliserende Inkatha-partij van Buthelezi gedood bij onderlinge gevechten. Nu Buthelezi vorige week op de valreep besloot alsnog aan de verkiezingen mee te doen, zal moeten blijken of de strijdbijl definitief is be graven. Ook zal spoedig duidelijk zijn of de blanken, die veruit in de minderheid zijn, zich kunnen neerleggen bij een door zwarten overheerst land. Ex treem-rechts heeft vooralsnog weinig vertrouwen in een samenleving waarin zij niet langer de dienst uit maken. Radicale ANC-aanhangers die ver wachtten dat Mandela direct na zijn vrijlating de blanken de oorlog zou verklaren, zijn bedrogen uitgekomen. Mandela zocht de dialoog. Maar in de onderhandelingen bleek al snel dat de ANC-leider veel meer haast had dan De Klerk. Terwijl de president de blanken, die ANC-leider Mandela ging even buiten Durban naar de stembus. foto epa henner frankenfeld hun macht dreigden te verliezen, te vriend moest houden, moest Mandela zijn onrustige achterban in toom houden. Vooral zwarte jongeren wil den nu eindelijk wel eens korte met ten maken met de verfoeide apart heid. De ANC-leider werd in 1918 geboren in Qunu, in het huidige Transkei, als prins in het koninklijk geslacht van Tembuland. Na zijn studie rechten raakte hij in de jaren '60 betrokken bij de anti-apartheidsstrijd van het ANC. Mandela moest na een wapenvondst in 1964 terechtstaan wegens een complot om de regering omver te werpen. De rechter veroordeelde hem tot levenslang. Tijdens zijn proces kondigde de ANC-voorman al aan: „U kunt er zeker van zijn dat ik, als ik vrijkom, de strijd tegen apartheid zal hervatten, totdat zij eindelijk voor eens en altijd zijn verdwenen." DEN HAAG AAD LUYMES Toen de Zuidafrikaanse presi dent Frederik W. de Klerk in fe bruari 1990 het einde van de apartheid aankondigde, wist hij dat hij zijn eigen regeringstijd aan een termijn bond. De prag matische hervormer De Klerk, die een politieke omwenteling in zijn land bewerkstelligde, zal echter niet de eerste president zijn van het nieuwe, vrije, mul- ti-raciale Zuid-Afrika. Zo goed als zeker zal hij onder ANC-lei der Nelson Mandela, zijn eeu wige tegenstrever, als vice-pre sident zitting nemen in een re gering van nationale eenheid. De geschiedenis zal hem gun stig gezind zijn en hem eren als de man die de eerste stoot gaf tot het afbreken van het 350 jaar durende blanke machtsmo nopolie. Voor De Klerk staat voorop dat de verkiezingen een einde maken aan het geweld in Zuid-Afrika en de democratie zegeviert. Frederik de Klerk kwam in sep tember 1989 aan de macht na dat zijn voorganger Pieter Botha uit. in een waar koningsdrama aan de kant was gezet door zijn Nationale Partij. Hij gold tot dan toe als een be houdend pragmaticus. Als president bleek zijn pragmatische inslag echter sterker dan zijn conservatieve ideeën en bepleitte De Klerk vol overtuiging een koers van veranderingen. Het le verde hem de bijnaam 'Gorbatsjov van Afrika' op. In zijn eerste rede als partijleider in mei 1989 kondigde hij aan dat 'de werkelijkheid ons leert dat de huidige situatie niet eeuwig kan blijven be staan. De zaken moeten drastisch en snel veranderen'. De apartheid moest verdwijnen. In februari 1990 zette hij de eerste concrete stap en verklaarde hij dat het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) zou worden gelegaliseerd en dat de zwarte leider Nelson Man dela na 27 jaar gevangenschap zou worden vrijgelaten. Kort daarop startten onderhandelin gen tussen de regering en het ANC over de deling van de macht. Toen begon ook het grote touwtrekken tus sen de regering, die de blanken niet van zich wilde vervreemden, en het ANC, dat het allemaal niet snel ge noeg ging. Vrijwel vanaf de dag waarop hij aan trad werd De Klerk achtervolgd door de extreem-rechtse partijen die eisten dat hij aftrad omdat hij de 'blanken in de uitverkoop' had gedaan. Ook wan kelde zijn positie toen verhalen be kend werden over de in de miljoenen lopende corruptie binnen verschillen de ministeries en het feit dat de poli tie partij koos bij het geweld in de zwarte woonoorden. Om zijn tegenstanders de mond te snoeren schreef De Klerk in maart '92 alleen voor blanken een referen dum uit over zijn beleid. Hij kreeg steun van 70 procent van de 3,3 mil joen blanken. In een interview zei De Klerk vorig jaar: „Als ik het allemaal over zou moeten doen. de grote beslissingen, de belangrijke hervormingen, dan zou ik het precies zo doen." DEN HAAG TJABEL DALING In de afgelopen weken heeft Zulu-leider Mangosuthu Buthe lezi zijn reputatie als een van de trotste en meest wispelturige leiders van Zuid-Afrika volledig waargemaakt. Werd hij er vroe ger door het ANC van verdacht met het apartheidsregime te heulen, nu slaagde hij er zelfs in de blanke president Frederik de Klerk tot het uiterste te drijven. Buthelezi verzette zich met hand en tand tegen het demo cratiseringsproces van het ANC en de regering, dat zijn bekro ning vindt in vrije verkiezingen. Hij vreesde hierdoor in de mar ge te worden gedrukt en klamp te zich vast aan zijn machtsba sis, het thuisland KwaZulu. Ondanks de oproepen en smee kbeden binnen en buiten Zuid- Afrika weigerde Buthelezi zijn Inkatha Vrijheidspartij (IFP) in te schrijven voor de verkiezin gen. Hij schrok er zelfs niet voor terug een verbond aan te gaan met de blanke neo-nazi's van de Afrikaner Weerstandsbewe ging (AWB). Pas toen duidelijk werd dat hij er niet in zou slagen de verkiezingen tegen te houden, koos hij eieren voor zijn geld en besloot hij eraan mee te doen. Politicoloog Tom Lodge van de universiteit van Johannesburg meent dat Buthelezi uiteindelijk niets heeft gewonnen. „Hij moet redden wat er te redden valt." Het is niet de eerste keer dat de weer spannige Buthelezi een geheel eigen weg volgt. De Zulu-leider was zelf in de jaren '60 ANC-lid, maar brak met de beweging omdat hij tegen de ge wapende strijd was. Daarmee wierp hij zich op als het gematigde gezicht van de anti-apartheidsstrijd. Lange tijd kon Inkatha ervan profite ren dat het zowat de enige niet-ver- boden zwarte organisatie was, maar in de jaren '80 brak een bloedige strijd tussen Inkatha- en ANC-aanhangers uit in de provincie Natal, waarin KwaZulu ligt. Aangenomen wordt dat de Zulu-organisatie daarbij heimelijk steun kreeg van de Zuidafrikaanse politie. In de besprekingen over de toekomst van Zuid-Afrika eiste Buthelezi een Inkatha-leider Buthelezi stemde in Umlazi, zwart woonoord ten zuiden van Durban in KwaZulu/Natal. foto epa jonathan kaplai aparte status voor het oude Zulu-ko- ninkrijk. Hij beroept zich daarbij op zijn afkomst: in 1928 werd hij gebore als Ashpenaz Nathan Mangosuthu Gatsha, zoon van een chief en een prinses van de vooraanstaande But- helezi-stam. Na een traditionele jeugd, ondermeer als schaapsherder, studeerde hij aan de Fort Hare Uni versiteit. Daar werd hij van af gegooii omdat hij had deelgenomen aan eei betoging tegen de apartheid. Na het akkoord over zijn deelname aan de verkiezingen moest de Inka tha-leider in krap een week tijd zijn achterstand in de campagne zien in halen. In de peilingen staat zijn partij!j. op vier tot zes procent, maar de fiere Buthelezi laat zich niet afschrijven „Als mensen denken dat de toekomstf van ons land kan worden bepaald zonder Mangosuthu Buthelezi, mi ten ze zich eens laten nakijken." ijcl

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2