Heineken is uit op vrede met staken Pleitbezorger meer invloed burger 'Jeugdhulp moet krachten bundelen' Randstad Tekort aan rechters dreigt Haagse 'KoninginneNach' concurrent van Amsterdam Staking ten grave gedragen Rechtbank heeft flinke kluif aan Gouden Kalf Bende chequedieven opgerold Hond vindt Extra controle kaartje op station nog meer heroïne VRIJDAG 29 APRIL 1994 Goed jaar voor Holland Casino's hoofddorp» Het staatsgokbedrijf Holland Casino's heeft een uit stekend jaar achter de mg. Het nettobedrijfsresultaat steeg met 13 procent van 106,1 miljoen tot 119,7 miljoen gulden. De Ne derlandse staat is de lachende derde, want de hele winst wordt aan de staat afgedragen. Bovendien wordt er kansspelbelasting en BTW betaald. Voor 1994 verwacht Holland Casino's een stij gingvan het nettobedrijfsresultaat met 10 miljoen tot 30 mil joen. 'Schiphol beste luchthaven' Amsterdam Schiphol is het beste vliegveld voor transatlantische vluchten. Vooral het comfort van lounges, de afhandeling van de bagage, de bewegwijzering en de gang naar en van de vliegtui gen alsmede de eetgelegenheden zijn stukken beter dan op an dere luchthavens. Ook de winkelgalerij scoort hoog, zo blijkt uit een enquête die de International Air Transport Association (IA- TA) heeft gehouden onder ruim 6500 zakenreizigers. De IATA, de overkoepelende organisatie waarbij ruim 200 luchtvaart maatschappijen zijn aangesloten, heeft de zakenreiziger zijn mening over vijftien onderdelen van dienstverlening op de luchthavens gevraagd. Schiphol zat „bij alle vijftien onderdelen bij de beste en werd vaak als eerste genoemd" aldus de IATA in haar conclusies. Controle hygiëne op vrijmarkt Amsterdam De Keuringsdienst van Waren in Amsterdam zal op koninginnedag met circa twintig man wederom uitrukken om uitbaters op de traditionele vrijmarkt te controleren op 'voedel- mishandeling', zoals de dienst het kwaad zelf aanduidt. „Koeling is het grootste probleem", aldus een woordvoerder van de dienst. Voor de vrijmarkt in de hoofdstad heeft de dienst een lijst met richtlijnen opgesteld, die de koninginnedag-consument de eetlust lichtelijk doet vergaan. „Personen met ontstekingen, open wonden of huidziekten aan hoofd, hals, armen of handen" mogen zich niet bezighouden met het bereiden, behandelen of verpakken van eet- en drinkwaren. Mensen die lijden aan „be smettelijke ziekten (paratyfus, dysenterie of cholera)" mogen dat Verlies voor Mogen in Leiden leiden» Het Leidse plantenbiotechnologiebedrijf Mogen zag vo rig jaar zijn verlies toenemen tot 4,8 miljoen (1993: verlies 0,9 miljoen). Het resultaat stond onder druk door buitengewone las ten in verband met juridische acties en lagere inkomsten uit contractresearch. De omzet daalde van 5,6 miljoen naar 4,4 miljoen. De staking is afgelopen. Bierbrouwer Heineken en de In dustriebond FNV likken allebei hun wonden. Van een overwinningsstemming kan geen sprake zijn zegt woord voerder K. Woltjes van het concern. „Er zijn alleen verlie zers", oordeelt hij doelend op de verscheurde arbeidsver houdingen. zoeterwoude rudolf kleun Nog maar een paar dagen eer der hield Woltjes iedereen die het maar horen wilde voor dat er voor de bond, maar een mo gelijkheid was om uit de impas se te komen. „We hebben een voorstel dat leidt tot de beste CAO van Nederland, dat kan men tekenen." Maar nu hoedt Heineken zich er voor om bij de onwillige part ner aan te dringen op het teke nen van de CAO waar inmiddels wel de handtekeningen onder prijken van de Industrie- en Voedingsbond CNV en van de Begonnen als een grap, maar uitgegroeid tot een festival van allure. Zo omschrijft mede-or ganisator R. Rueb de morgen te houden 'KoninginneNach' in Den Haag. Van wanklanken op het gebied van criminaliteit wil hij niets weten. „De sfeer is juist fantastisch, meer dan rondom een wedstrijd van ADO gebeurt er niet." Volgens Rueb is het de be doeling van het festival dat Ha genaars rondom de Koningin nedagviering hun heil niet meer hoeven te zoeken in Amster dam. „We moeten blij zijn dat we in Den Haag nu ook iets CNV-brief aan koningin: jongeren moeten werken den haag gpd De jongerenorganisatie van de vakcentrale CNV is er ver ontwaardigd over dat jonge ren met een bijbaantje dit jaar niet kunnen meedoen met feestvierend Nederland op koninginnedag. Nu de meeste gemeenten voor de Oranje zaterdag gebniik maken van één van de vier jaarlijkse 'zondag-openstellingen', zijn volgens het CNV vooral jonge hulpkrachten de klos. In een brief die zij aan ko ningin Beatrix heeft gestuurd, schrijft CNV-Jongeren: „Zij vallen bijna nergens onder de CAO en hebben daarom geen recht op de overwerktoeslag van gemiddeld 100 procent. Zij zijn dus goedkoper dan vaste krachten en daar wordt misbruik van gemaakt". den haag monica wesseling Naast het cellentekort, kent de Haagse rechtbank nu ook een tekort aan rechters. Er moeten binnen anderhalf jaar 20 rech ters bijkomen (25 procent) om de groei van het aantal zaken te kunnen bijbenen. De rechters hebben het drukker gekregen doordat ze sinds kort ook de Vreemdelingenwet (legaal of il legaal) in hun pakket hebben. De afhandeling van echtschei dingen en strafrechtzaken wordt hierdoor nog niet ver traagd, maar het is volgens rechter P. Kalbfleisch de vraag of dit zo kan blijven. Nu zijn er 80 rechters op het paleis aan het werk. Het is, zo maakt Kalbfleisch duidelijk, Thom de Graaf, plaats 18 op de lijst van D66 Trappelend van ongeduld staan kandidaat kamerleden in de startblokken. Hun ideaal: het vorm geven aan het landsbestuur. Vijf nieuwelingen uit deze regio maken een kans op een kamerzetel. Wie zijn ze, wat doen ze, wat willen ze? Een serie portretten. Vandaag aflevering 5. D66 is voor Thom de Graaf (36) voor een aanzienlijk deel de verwerkelijking van zijn be staan. Nauwelijks uit de studen tenschoenen boog de politieke levensloop van de Leidenaar zich richting democraten en sindsdien heeft zijn leven daar door een tweede betekenis ge kregen. Hoewel afkomstig uit een KVP-nest en ondanks een spontaan avontuurtje bij de toenmalige PPR, heeft De Graaf bij D66 zijn stiel gevonden. Een jarenlange inzet voor de club van Van Mierlo heeft hem op de verkiesbare plaats 18 van de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer gebracht. „Thomas!," roept burgemees ter Ivo Opstelten van Utrecht blij verrast uit, wanneer De Graaf met een D66-delegatie op werkbezoek is in de Domstad. Opstelten werkte tot voor enke le jaren eveneens bij het minis terie van binnenlandse zaken, waar De Graaf de functie van plaatsvervangend directeur po litie bekleedt. Ook later in het politiebureau passeren een reeks goede kennissen het kan didaat-kamerlid. Het wereldje van de criminaliteitsbestrijders in Nederland blijkt klein en het 'netwerk' belangrijk. De Graaf heeft een 'prachtige en leuke' baan. Hem wacht on getwijfeld een voorspoedige loopbaanontwikkeling, ware het niet dat hij zijn troeven heeft gezet op het politiek bezig zijn. Met een gulle, brede lach: „Ik hou van het 'politieke discours'. Wil daar aan deelnemen. Ik doe liever zelf mijn mond open, laat zien waar ik sta. Vooral als er keuzes gemaakt moeten wor den, zoals in tijden van bezuini gingen, wordt het interessant. Dan gaat het ergens over, dan ben je als politicus nodig." Poli tieke hartstocht heeft de door slag gegeven. „Ik heb me nooit voor de volle honderd procent ambtenaar gevoeld en eigenlijk altijd gewerkt op het snijvlak van het politiek bestuurlijke met een wetenschappelijke ach tergrond." Een en ander uitte zich aan vankelijk in een baan als weten schappelijk medewerker staats recht aan de universiteit van Nijmegen, gecombineerd met een bestuursfunctie bij de plaatselijke D66-afdeling. Later bekleedde hij uiteenlopende landelijke functies voor de par tij, waaraan hij zijn hart heeft verpand. Hij schreef mede het verkiezingsprogramma, was lid van het hoofdbestuur en stond al twee keer eerder op de lijst voor het kamerlidmaatschap. Het binnenlands bestuur en justitie zijn de terreinen, waar op De Graaf zich inmiddels spe cialist mag noemen. Op meer dere fronten, binnen en buiten de partij, heeft hij een bijdrage geleverd aan het debat over.be- stuurlijke vernieuwing in Ne derland. Hij is een van de pleit bezorgers van een gekozen mi nister-president, stelt een bot sing van meningen ook binnen één partij op prijs en stimuleert een onafhankelijke opstelling. „Waarom zouden lokale partij- afdelingen altijd in het spoor van de landelijke partij moeten Thom de Graaf: „We moeten af regelingen." lopen?" De trage uitwerking van de D66-vernieuwingsvoorstel- len accepteert hij. „Het Neder landse staatsbestel is ook niet in twee jaar uitgevonden." „Meer directe invloed voor de burger is een zeer wezenlijk punt voor D66," zo motiveert hij de presentatie van onder an deren zijn gedachten over een invoering van het referendum, dat hij omschrijft als 'een nood rem voor de burgers'. Als die zich niet langer herkennen in allerlei politieke compromissen, zouden ze via een referendum de politieke besluitvorming moeten kunnen beïnvloeden. De Graaf en zijn partij hebben een voorontwerp van wet in voorbereiding, waarin de invoe ring van het referendum wordt geregeld. Zijn huidige baas, minister Van Thijn, is een uitgesproken Unie BLHP. Wel laat Woltjes zich ontvallen dat juristen van zijn bedrijf zich beraden over de gevolgen van het niet tekenen van de CAO door de grootste bond. „Het is bijvoorbeeld de vraag of de Industriebond FNV nog wel recht heeft op de bijdrage die wij op grond van de CAO betalen voor vakbondsactivitei ten." Even later komt hij terug op die woorden. „Het is hele maal niet zo dat we die bijdrage niet meer willen betalen. Onze eerste zorg is nu het op gang brengen van de produktie. We moeten samen verder en dat van die CAO zien we later wel." Districtsbestuurder Egbert Schellenberg van de FNV maak te bij het beëindigen van de sta king duidelijk dat de achterban in Zoeterwoude er niets voor voelt de CAO te tekenen. „Dat kun je niet maken als 98 pro cent dat resultaat heeft afgewe zen." Maar zijn collega en eer ste onderhandelaar bij Heine ken J. Duynhoven heeft die vraag nog niet voorgelegd aan de werknemers in Den Bosch. Hij is voorzichtig met uitspra ken over het tekenen. Duidelijk is volgens hem dat de bond zo kort na het einde van de mis lukte staking de leden niet kan adviseren toch maar te tekenen. De voorzichtigheid van beide partijen op dit punt is logisch, zo blijkt uit de uitleg van woordvoerder C. Pingen van de Industriebond. Volgens hem kan het niet ondertekenen van de CAO door de grootste bond aanleiding zijn voor grote pro blemen. „Het betekent dat we formeel geen gesprekspartner meer zijn bij reorganisaties en dergelijke. Bovendien zijn we ook niet gehouden aan de 'vre- desplicht' die onder een C Jj Heineken is nu bezig met grote reorganisatie onder naam 'Mensen maken Heiu ken'. Dat plan leidt uiteinde al tot een hogere produktiviteit ej, het verdwijnen van 250 tot banen. De FNV verplichtte eerder daaraan mee te werl daar tegenover stond de gar tie dat er tot 1998 geen gedwi gen ontslagen vallen. Na de king heeft de bond die san werking al op een laag pitje Ifred Kc jsofisch oetige j; esintegi ïasochi: in de hebben. Er gebeurt hier al zo weinig." Om het gratis bluesfestijn (hoofdmoot van de 'Nach') en de „grootste kroegentocht ter wereld" dit jaar in goede banen te leiden heeft de organisatie strakke afspraken gemaakt met de politie en worden vanuit een bus eventuele problemen geco ördineerd en zo mogelijk opge lost. Dit jaar verwacht de organisa tie zo'n 150.000 mensen. Een recordaantal van 100 kroegen doet mee en artiesten als Walter Trout, Hans Dulfer en Arthur Ebeling maken hun opwachting op het bluesfestival. Prijj amstert ontwei chesui moedii TheaT Fonds sieradc dit jaai borg, I Eer: heel moeilijk om nieuwe rech ters te vinden. „Er zijn voldoen de jonge juristen die zich tot rechter willen bekwamen, maar de eisen die wij stellen, zijn nu eenmaal erg hoog. Niet ieder een kan zomaar rechter wor den." Na de zomer wordt het nij pende tekort duidelijk zicht baar. Dan wordt een nieuw werkrooster opgesteld. Kalb fleisch hoopt dat de adverten ties die de rechtbank plaatst, ef fect sorteren. „En dan heb je natuurlijk nog het lobby-circuit. Zo van 'is dat niets voor jou?' Alle inspanningen ten spijt heeft Kalbfleisch er een hard hoofd in tijdig voldoende rech ters te kunnen vinden. zoeterwoude Ongeveer 300 werknemers i Heineken Zoeterwoude trokken gisteren sen demonstratieve tocht langs de Rijndijk ar de brouwerij om officieel het einde van de staking bij het bedrijf aan te kondigen. Bij de poort van de brouwerij legden ze met bloemen nog een keer een symbolische 'blok kade'. De echte blokkade moest woensdag avond worden verwijderd als gevolg van een rechterlijke uitspraak. Die betekende in feite het einde van de door de Industriebond FNV uitgeroepen staking. De stakers zijn vanaf vanmorgen zeven uur weer aan het werk. Volgens Heineken draaide de brouwerij gistejsei ren overigens al, met inzet van werkwilligen, weer op volle capaciteit en zijn er geen leve ringsproblemen meer. FOTO BEN DE BRUlfcn amsterdam Na twee dagen juridische rodeo zit de Amsterdamse rechtbank in de zaak van het Gouden Kalf nog steeds in het zadel. Maar aan een inhoudelijke behande ling van de strafzaak tegen de zes Israëlische beklaagden is zij ook gisteren niet toegekomen. Justitie verdenkt het zestal dat gedeeltelijk familie van elkaar is, van het witwassen van mis daadgelden, belastingsfraude, oplichting en verboden wapen bezit. De verdachten exploiteer den vijf wisselkantoren in Am sterdam die inmiddels zijn ge sloten. De officier van justitie heeft de beschuldiging dat de mannen zich ook hebben bezig gehouden met het organiseren van drugstransporten inmiddels uit de aanklacht geschrapt. De verdedigers van de Israë liërs hebben woensdag en giste ren tweemaal geprobeerd de betrokken strafkamer, onder voorzitterschap van mr. R. van Os-Lang, te wraken, doch zon der succes. De vijf advocaten menen dat de onpartijdigheid van de rechtbank niet boven al le twijfel verheven is. De rech ters die de wrakingsverzoeken behandelden, oordeelden ech ter anders. Daarop konden Van Os en haar mederechters hun toga weer aantrekken. Op verzoek van deraadslie den bepaalde de rechtbank dat nog een aantal getuigen zal worden gehoord. Onder hen de inmiddels de roemruchte Roer- mondse vrouw die in Rome een gevangenisstraf van vier jaar uitzit. Zij zou intensieve contac ten hebben gehad met Colom biaanse drugbaronnen en de Si- ciliaanse mafia. Zij is kroonge tuige in zaken tegen tal van bui tenlandse misdaadkopstukken. Officier van justitie mr. Schotman, belast met de verv 'j8n ging van de Israëlische verdac det ten, heeft eerder dit jaar in F de* me met haar gesproken. Zij z „zakelijke" betrekkingen he£ ben gehad met de Gouden-KaJun verdachten. Advocaat mr. H. Loonst«®n i wil tevens het PvdA-Kamer Stoffelen als getuige hore Stoffelen zou tijdens het IRmr>P debat in de Tweede Kamer he ben gezegd dat het IRT s geweest in de operal Gouden Kalf. De rechtbaj heeft de beslissing over het c roepen van het Kamerlid als f] tuige aangehouden. Stoffelen ontkent echter hebben gezegd dat het IRT z met het Gouden Kalf heeft t|| moeid. amsterdam De politie van Amsterdam heeft vijf mannen en drie vrouwen gearresteerd die ervan worden verdacht met het opkopen en verzilveren van gestolen che ques voor enkele miljoenen gul dens te hebben buitgemaakt. De betaalmiddelen werden ont vreemd bij 500 tot 750 inbraken in het hele land. Het onderzoek naar de bende had plaats in nauwe samenwer king met de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). Invallen werden gedaan in Amsterdam en Almere. Tijdens huiszoekin gen trof de politie ongeveer vierhonderd nog niet verzilver de cheques, tientallen pasjes, gestolen en vervalste paspoor ten, twee vuistvuurwapens, on geveer 70.000 gulden en appa ratuur om pasjes en paspoorten mee te vervalsen aan. Het is nog niet duidelijk wat de verdachten hebben met het geld dat ze op die i nier 'verdienden'. De acht zijn tussen de 23 en 55 jaar oud en afkomstig uit Nederland, Span je, Noord-Afrika en Uruguay. Het grootste deel van de groep wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. leiden» gert visser voorstander van bestuurlijke vernieuwing. Dat spreekt De Graaf aan. „Hij is een minister naar mijn hart. In die zin is het doodzonde dat ik wegga." Te meer, vertelt hij, omdat op het vlak van de bestuurlijke reorga nisatie nog veel moet gebeuren. „Het staat voor mij vast: We moeten af van die lappendeken van bestuurlijke regelingen. Wat dat betreft maak ik me zorgen over Leiden (De Graaf zat de af gelopen vier jaar in de gemeen teraad, JK). Uit vrije wil komen ze niet tot een stevige eigen re gio en dus worden ze vermalen tussen het Overlegorgaan Rijn mond en Haaglanden. Op den duur kost dat subsidies. Als je de ontwikkelingen elders ziet, loopt Leiden duidelijk achter. Ze hadden eerder een keuze moeten maken en meer op de tam-tam moeten slaan." De NS gaat vanavond gers naar Den Haag controleren op het bezit van een treinkaart je. De steekproef wordt gehou den in verband met de Konin ginneNach die in Den Haag wordt gehouden. De verwach ting is dat veel reizigers (jonge ren) de trein naar Den Haag ne men zonder een kaartje te ko pen. Op diverse stations in Ne derland worden morgen ook dergelijke steekproeven gehou den voor de treinen naar Am sterdam. Dit in verband met de viering van koninginnedag in de hoofdstad. Morgen wordt er in Leiden echter niet extra gecon troleerd omdat, in verband met de verbouwing van het station, weinig ruimte is voor een groot schalige actie. Bovendien, zo zegt een woordvoerder van de NS, is de ervaring dat er in Leiden door gaans weinig zwartrijders op de trein stappen. Veel mensen die vanuit Leiden reizen, zijn in het bezit van een abonnement of een OV-jaarkaart. Dit laatste heeft te maken met het grote aantal studenten dat in Leiden huist. Rechercheurs van de regio politie Rijnmond hebben 2 kilo heroïne in beslag geno men en vijf mensen gearres teerd in een woning aan d Hoyledestraat in Rotterdam Noord. Dat gebeurde tijden een huiszoeking waarbij eerste instantie twee kilo he roïne werd aangetroffen Toen vervolgens snuffelhonc Bart werd ingezet, vondel rechercheurs eerst nog eet kilo onder een m daama 25 kilo in een sport De harddrugs zouden vo| jens een politiewoordvoer der in de straathandel ruim i miljoen gulden hebbel opgebracht. Onder de arres tanten in leeftijd variërent 20 tot 45 jaar bevind zich een vrouw. Speciale bureaus in provincies en grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en de provincies moeten een eigen bureau Jeugdzorg krijgen, dat de directe hulp aan jongeren verzorgt. De bureaus moeten dezelfde functie uitoe fenen als de huisartsen binnen de gezondheidszorg. Zij zouden zich moeten bezighouden met diagnostiek, kortdurende hulp verlening, advies en verwijzing. Dat is de strekking van het rapport 'Plaats maken op weg naar een goede jeugdzorg', dat onder leiding van oud-staatsse cretaris Ter Veld van sociale za ken is opgesteld. Volgens de commissie kan de jeugdzorg ef ficiënter als taken die nu nog verdeeld zijn over tal van instel lingen - zoals de jeugdafdelin gen van de Riagg's, de Raden voor de Kinderbescherming, de Bureaus Vertrouwensartsen, de instellingen voor gezinsvoogdij en de JAC's - bij elkaar worden gebracht in de Bureaus Jeugd zorg. Op dit moment is het stelsel van jeugdhulpverlening volgens de commissie zeer ondoorzich tig. De jeugdzorg heeft nu plaats op drie afzonderlijke ter reinen: de jeugdhulpverlening die onder verantwoordelijkheid van de provincies, grote steden en het ministerie van WVC valt, de geestelijke gezondheidszorg die wordt gefinancierd uit de AWBZ en eveneens onder WV1 valt en de kinderbeschermin en gezinsvoogdij waarvoor h( ministerie van justitie veran woordelijk is. Het gevolg van de verbrokke de structuur is dat jongere vaak te laat of helemaal gee noodzakelijke hulp krijgen. Vei der leidt het ertoe dat er wachi lijsten ontstaan bij uit-huii plaatsingen en dat het aanti zwerfjongeren toeneemt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22