x langs kijken is niet mogelijk Waar is ie »e trein heeft een vertraging van SPREK VAN DE DAG (Dakdekkers moeten voortaan werken aan een touwtje Nederlander ontwerpt spelletje voor de pc klJDAG 29 APRIL 1994 tation Leiden nummer drie in de top-tien rtraagde treinen? Je linloos en ongezond; de Ijeddruk stijgt maar de trein i veel gevallen toch te laat Het traject Leiden-Den lag-Delft-Rotterdam- rdrecht is wat dat betreft een npentraject, zo blijkt uit een It die de de Consumenten- ind heeft uitgevoerd. En uit- kppen in Leiden, dat vraagt jna zeker om moeilijkheden, 'aar liefst 37 procent van de jzigers kwam in de maand ok- 1 het afgelopen jaar in iiden met vertraging aan. De lutelstad stónd daarmee op Immer 3 in de vertragingen- p-tien. I meeste reizigers op een ge- e doordeweekse middag ibben zich bij het verschijnsel lergelegd. Of ze proberen de te slim af te zijn. Zoals Mar ien Hagenaar die re- ïmatig naar Leiden treint. ,,Ik I meestal ruim van te voren r het station", zegt hij. „Dan lop ik dat ik een trein eerder l. Vanuit Den Haag naar Leiden reizen? De kans is groot dat je later aankomt dan gepland. Ér is een tijd geweest dat ik me mateloos ergerde maar dat heb ik n Je schiet er niets r Den Haag Een Leidenaar, op weg naar Den Haag, had laatst mazzel. „Mijn trein had een half uur vertraging", zegt hij. „Maar ge lukkig had de voorgaande trein dat ook. En zo kwam ik toch nog op tijd." En zo zijn er ook zat mensen, die juist vrolijk ge bruik maken van een vertra ging. Dat zijn de mensen die al tijd net iets te laat van huis ver trekken en hun trein eenvoudig weg zouden missen als deze op tijd zou rijden. Maar ach, wat een pech als de NS dan toch een keertje op tijd blijken te zijn. De reguliere vertragingen zijn eigenlijk maar saai. Maar soms, heel soms valt er wat te lachen. Of valt de treinreiziger van ver bazing zowat van zijn stoel. Dat overkwam een Rotterdamse op weg naar Leiden een poosje geleden. „Dan reisje toch door de Randstad, hé. Daar verwacht je dit soort dingen niet", zegt ze. „Weet je wat er gebeurde? Ergens tussen Delft en Den Haag stond de trein zo maar minutenlang stil. Komt de conducteur via de intercom met de volgende verklaring: 'er lo pen een paar schapen op de rails, we proberen ze nu een weiland in te drijven.' Alsof je in één klap in de binnenlanden van Australië bent terechtgeko- Lelystad Soms, heel soms zijn het bij de NS ook maar gewoon domme, slordige jongens, getuige de vol gende annecdote. „De trein vanuit Lelystad richting Amster dam komt altijd aanrijden vanaf een rangeerstation. De conduc teur en de machinist doen daar vaak een bakkie, waardoor de trein sowieso vaak te laat komt binnenrijden. Maar laatst, laatst cursie naar die bewuste plek, waar normaal gesproken geen treinreiziger ooit zal komen. Toen iedereen was ingestapt, meldde ineens de machinist heel erg beduusd dat hij verge ten was de conducteur mee te nemen. En dat we als het niet overkomelijk was toch eerst even terug zouden moeten rij den naar het rangeerstation." Middelburg In dergelijke situaties kan je niets anders dan de vertraging, met een brede grijns, maar voor lief te nemen. Maar in andere gevallen halen ze bij de NS toch het bloed onder je nagels van daan. Heidi van Hees uit Mid delburg krijgt nog steeds een rood waas voor haar ogen als ze denkt aan de treinreis die ze de dag tevoren heeft gemaakt. „Ik kwam dus uit Middelburg en ik moest in Leiden overstap pen op de trein naar Alkmaar. Maar de trein waarin ik zat, had dus enkele minuten vertraging. Instappen in Leiden, dat gebeurt niet altijd op tijd. foto hol vast/mark lamers De aansluiting naar Alkmaar had op ons moeten wachten. Maar wat gebeurt er? De trein komt aan, wij springen er met zijn allen uit, sprinten naar de overkant op het perron waar we zien dat de conducteur van de trein naar Alkmaar net de deu ren sluit. Treiterend langzaam rijdt zo'n trein dan weg en dan zie je de conducteur nog in een geopende deur staan. Dan kan and id ri.Tl J pen ider het motto 'zoek de con- pntatie', hebben de reclame- igens, de boys in de snelle ikken en dito BMW's, weer ^ts nieuws bedacht. Eerst had Benneton met zijn schokken- of eventueel pakkende leldmateriaal, vervolgens de iti-bont campagne met zijn ote topmodellen - die in het >erale en o zo tolerante Am- irdam overigens niet moch- en nu weer zijn het de eight Watchers die de Bill iards in de grote steden be- ingen met posters van een opvallende signatuur. Op ne prijkt een behaarde buik een blik op louter nog de q; leten en op de andere zien we 'ertollig vet verpakt in lingerie, dan nog maar volhouden dat daa fer smaak niet te twisten valt. langs kijken is godsonmoge- ?n flf- Maar dat is, zeker waar het Ie buik betreft, dan ook precies bedoeling van de makers, r ie deze poster hebben ver- bei lardigd als speerpunt in een impagne van de firma die al nds 1963 doet in slank. De feight Watchers dus, het uit il-co inerika overgewaaide instir jt, waar naar zeggen zo'n .000 Nederlanders wekelijks orstelen met hun gewicht. Of zitjeter gezegd, hun overgewicht. k,n altijd maar op zoek naar het leale streefgewicht. musant sther van der Velden heeft er elk geval geen problemen Noch met haar gewicht, och met die posters. Ze werkt an ook voor de Weight Catchers en zoals het een goed 'erkneemster betaamt, houdt le naam van het bedrijf met hoog. Stuitend of schokkend i ze de foto's absoluut niet inden, eerder amusant. Prikke lend, dat ook. Niet 'sexy' na tuurlijk, meer om een beetje te kietelen. „Confronterend zou ik zeggen", als naar haar mening wordt gevraagd. „Maar dat is bewust zo gedaan. Het moet de mensen aan het denken zet ten." Afkeurende reacties van het pu bliek in de grote steden waar intussen de posters op groot formaat op de billboards han gen -verwacht ze niet. „We hebben dat ook vantevoren uit getest. Het bleek dat het meren deel van de mensen ze niet on smakelijk vond. Eerder wel grappig, zoals ik al zei. En her kenbaar, dat zeker. Want het gewicht, dat gaat ons allen Broekriem De wekelijkse samenkomsten van de Weight Watchers in den lande zijn onveranderd in trek bij vooral vrouwen. Spreekbuis Esther van der Velden denkt dat dat komt om twee redenen. „Ten eerste zijn vrouwen over het algemeen bewuster met haar figuur bezig en ten tweede lijkt het er op dat een buikje bij mannen sociaal gezien wel ac ceptabel is. Die paar kilo's die over de broekriem hangen wor den veelal niet als storend erva ren. Er zijn man daar zelfs prat op-gaan." Wat niet wegneemt dat zich ge noeg mannen onder de clientè le van de Watchers bevinden. En dat zich wellicht nog een veelvoud van dat aantal verdekt opstelt. „Want wij", zo lacht Esther, „denken zeker te weten dat we veel schaduwcursisten hebben, zoals wij ze maar noe men. Vrouwen die naar de Weight Watchers komen en hun mannen die thuis, omdat ze toch van hetzelfde bordje eten, meedoen met hun eega's. Dit al dan niet uit vrije wil. Pieken Dat de campagne met die op vallende posters juist in het voorjaar van start gaat, is trou wens niet toevallig. „Nee, inder daad. Behalve dan dat we een nieuwe methode aan de man willen brengen, de zogeheten Superstart methode, kennen wij van de Weight Watchers drie pieken in het jaar. In januari, na de feestdagen, in het voorjaar als de vakanties er aan komen en in september als men op va kantie is geweest. Dan is de be hoefte om van die extra kilo's verlost te worden typisch de grootste." Dus heren en dames, niet schrikken als u straks oog in oog staat met die bolle buik. Recht de rug, hef het hoofd en even d< adem in houden. Dan vervol gens gewoon net doen alsof je het niet ziet. t Pt 01 •akdekkers krijgen binnenkort oog bezoek. Van de arbeidsin- die het nodig vindt deze ijzondere tak in de bouwwe- ild onder de loep te nemen. En in met name het gevaarlijke 'erk op hellende daken. Zo- taar het dak op gaan om een aar pannetjes te leggen is er *2t meer bij. Allerhande stren- veiligheidsvoorschriften die- en te worden opgevolgd. Het a aat om de strikte naleving van a'( earbeidsomstandighedenwet. Het barst van de regeltjes", erzucht directeur Ron Barend- het gelijknamige lood- ietersbedrijf in Leiden. Zijn be- rijf houdt zich met name bezig net dakwerkzaamheden. Het is lus niet denkbeeldig dat hij •innenkort te maken krijgt met le arbeidsinspectie, die bij 500 •edrijven een inspectie zal uit- oeren. „Je moet rekening hou- int len met te veel regeltjes", zegt alle lij sip. „Maar goed, aan de an- oj lere kant is veilig werk natuur- oec ijk belangrijk." )us krijgen de inspecteurs het 'olgende te zien, als werkne- elin ners van Barendse op een hel end dak werken. „Er moet een 'en ouw of staalkabel gespannen h* e ijn tussen twee vaste punten. al )us bijvoorbeeld van schoor- baa teen tot schoorsteen. De men ds »en zijn aan die kabel bevestigd naa aa een touw dat aan een brede rso land om de heupen zit. De zo om ;eheten safe-line. Bij nieuw- )ouw is die safe-line niet nodig. )an staat er een steiger ondom." ga ïn geen ladderstelling, zeg naar twee ladders met een Acrobaten met pannen. Dakdekkers looplank ertussen. Dat mag niet omdat een werknemer pardoes achterover kan kukelen. „Alle maal nuttige regels hoor", zegt Barendse. Minder tevreden is hij over deregel die loodgieters het dragen van schoenen met rubberen zolen met profiel voorschrijft. „Als wij banen bi- op een hellende werkplek, hier de Willem de Zwijgerlaan in Leiden. foto ben de bruyn turnen plakken op een dak, lo pen we daaroverheen. Nou, geen klant wil grove schoenspo ren op zijn dak. Mijn mensen dragen dus gympies. Dat kan volgens mij ook. Want de regel is niet gespecificeerd voor dak dekkers, voor zover ik weet." En mocht het wel verplicht zijn, dan kunnen de heren inspec teurs op een pittige discussie r kenen, zo meldt hij. „Je wordt af en toe gek van die regels." Barendse praat veel liever over het werk zelf. Over de terugkeer van hellende daken bijvoor beeld. „Geven minder kans op een lekkage hè. Zo'n dak vergt ook minder onderhoud. Op een plat dak blijft na een regenbui altijd een laagje water staan." Maar hoe het ideale dak er uit ziet, weet hij ook niet. „Kunst stof? Bitumen? Met kiezelstenen erop? Het gaat er om hoe je de zaak aanbrengt. Met een dak op zich kan niet veel fout gaan, maar het is belangrijk hoe de zaak bijelkaar komt. Bij een schoorsteen bijvoorbeeld. Hoe is daar het lood aangebracht?" Hij constateert tot zijn spijt dat de kwaliteit van de daken de laatste tijd nogal te wensen overlaat. „Deloodafwerkingen in de nieuwbouw. Vreselijk. Dat is een kwestie van het prijs kaartje. Mensen kiezen snel voor de goedkoopste offerte. Misschien doen ze dat wel om dat ze het dak toch niet zien vanaf de grond. Maar het blijft afschuwelijk." Nee, Barendse stelt prijs op een goed dak. Zijn mooiste dak? Daar hoeft hij niet lang over na te denken. „Het dak van het museum van Volkenkunde aan de Steenstraat. Dat is een roe- vendak. Bladen zink met een opstaande rand van zes centi meter die tegenelkaar zijn ge legd. Daaroverheen zijn roeven geschoven. Op een andere ma nier dan vroeger gebeurde. Aan de onderkant, en aan de boven kant bij de nok, is de zaak iets opengelaten. Zo kan de wind eronderdoor. Vroeger kon dat niet. Met een beetje storm waaide zo hele delen van het Een ander pronkstuk is het losangedak van de binnenma- nége van de koninklijke stallen in Den Haag. „Dat is net zo'n dak als van de koepel in Haar lem. Maar helaas, zulke daken zie je steeds minder." En de he ren van de arbeidsinspectie zie je steeds vaker. HERMAN JOUSTRA* je ze wel... Aaarch." Wat bij veel mensen echt een doorn in het oog is, is dat de NS vaak verzuimen vertragingen door te geven. „Dan sta je maar te wachten, terwijl je niet weet hoe lang het gaat duren", zegt een vrouw uit Leiden. „Echt, bijzonder vervelend. „Wat er zo speciaal aan dit spel is? Het is het eerste arcade-plat formspelletje in de wereld dat op de pc wordt gespeeld. De kwaliteit benadert die van een goede spelcomputer als Sega of Nintendo", legt Arjan Brussee uit. De jonge Haarlemmer, 21 jaar oud, ontwierp voor een groot Amerikaans bedrijf een gloednieuw spel. Over een maand kan de hele wereldbe volking de proefversie van Jazz Jack Rabbit spelen. En loopt Brussee mogelijk binnen. „Normaal gesproken hebben pc-spelletjes een veel mindere kwaliteit. Logisch, want een pc is daar ook niet echt voor be doeld. Dit type spel is echter an ders. Het is stukken sneller en heeft veel meer mogelijkhe den", vertelt Brussee. „Ik heb er een hoop tijd ingestoken en ben diep gaan graven in de moge lijkheden van de computer. Over het resultaat ben ik tevre den; de hoofdfiguur, de tegen standers en alle objecten reage ren en acteren veel sneller dan in andere spelletjes." De jonge uitvinder rolde bij toe val in het project van Jazz Jack Rabbit. „Vroeger maakte ik re gelmatig demo'tjes; een soort korte, grafische reclamefilm pjes. Over de hele wereld waren er hobbyisten die zich daarmee bezighielden. Natuurlijk pro beer je elkaar te overtroeven en zo ontstaat een soort strijd, waarbij het resultaat steeds be ter wordt." Arjan was niet de enige die vond dat de kwaliteit van de de mo's omhoog ging. Het Ameri kaanse bedrijf Eppic Megaga- mes hing aan de telefoon met het verzoek een spel voor hen te ontwikkelen. De computertech neut ontwikkelde vervolgens een zogenaamd 'algemeen pro gramma'. „Een soort basis voor een spel", zegt hij. „Alle bewe gingen die de figuren moesten kunnen maken, heb ik verzon nen. Daarna heeft een jongen uit Californië de hoofdfiguur, een konijn, ontworpen. Weer anderen hebben voor de mu ziek gezorgd, voor de geluidsef fecten en voor de cartoons." De arbeid van Brussee nam echter de meeste tijd in beslag. Twee jaar geleden begon hij met zijn deel, in juni vorig jaar was het klaar. „Het is een gigan tische klus. Ik heb 40.000 schermregels zitten tikken. Als je een foutje maakt, doet het hele spel het niet meer. Uitein delijk is dit eruit gekomen. Ze ventig levels, twintig verschil lende werelden. Zelfs de meest fanatieke speler is er een flinke tijd zoet mee." Pas enkele maanden geleden zag Arjan zijn 'compagnons' voor de eerste maal. Hij vertrok naar Utah in de VS om geza menlijk wat problemen op te lossen. „Het is vaak goedkoper om een keer naar Amerika te vliegen dan telkens te bellen of te faxen. Maar het blijft een rare gewaarwording dat ik de ande ren pas voor de eerste keer zag, toen we al maandenlang con tact hadden. Dat is het rare van het werken met computers. Maar misschien is het wel ken merkend voor deze tijd; alles wordt steeds onpersoonlijker." Ondanks de 'onpersoonlijk heids-problemen' is het spel over een maand klaar. „Ik ben nu bezig met de laatste details zoals de foutmeldingen eruit halen. Dan wordt het spelletje getest en worden de laatste ver anderingen aangebracht. En daarna is het pas echt span nend, want dan wordt er een verkorte versie uitgegeven, le dereen kan die gratis proberen. Is het een succes, met een hoop publiciteit, dan gaat het spel de finitief de markt op. En dan hoef ik alleen nog te wachten op de royalties." OSCAR VERMEER Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon) van 25 gulden. Het duurt nog wel even, met die Oranje-brieven Het duurt nog méénden voordat de Lissese makelaar Romeyn zijn Oranje-brie ven in boekvorm uitgeeft, maar de spanning wordt flink opgevoerd. Praat hij een avondje bij de jonge li beralen in het Gooi? De va derlandse pers krijgt faxen met opzwepende zinnen als 'politieke crisis' en 'brieven uit Paleis in handen van ma kelaar'. Natuurlijk, Romeyn weet van niks. Hij heeft die faxen niet gestuurd. Dat deden de jonge liberalen. Hijzelf wilde hooguit weer eens vertellen hoe hij aan de brieven van Juliana, Wilhelmina en Em ma was gekomen en las op het avondje vooral aardige liefdesgeschiedenissen voor uit de Oranje-wereld. Volgens de liberalen had Ro meyn vooraf meer beloofd: „Er zat muziek tussen wat-ie zei en zou zeggen", vindt pr- man Hans Paul van Duren. Hoe dan ook, Romeyn haal de weer eens flink de pers. Het volk is nóg benieuwder geworden wat er in de brie- En Romeyn? Die wil door werken aan zijn 'pracht boek' over de Drie Vorstin nen en blijft zijn Oranje-col lectie uitbreiden. Zeven we ken geleden kocht hij nog de geboorte-horoscoop van Beatrix; „Ik heb eerst Soest- dijk geschreven. Het gevaar was natuurlijk dat het in handen van Story of Privé zou vallen". Dan zou je pas echt een po litieke crisis hebben.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21