Alphen vordert mogelijk huizen voor asielzoekers 'Er is nog hoop voor Alkemade' Onrust buitendienst in Alkemade Rijn Veenstreek Oosterweg wellicht eerder opgeknapt Zoeterwoude keurt besluit van provincie over HSL af 'Stem toch maar PvdA9 Postkantoor Hoogmade verhuisd Kritiek VVD computers in op aanschaf Zoeterwoud Oppositie Alphen voel zich buiten spel gezet Kinderen de theaterwereld in VRIJDAG 29 APRIL 1994 Diefstallen van auto's koudekerk aan den run/hazerswoude-runduk Vanaf de Kerklaan in Koudekerk is in de nacht van woensdag op donderdag een Opel Ascona gestolen. In dezelfde nacht werd uit de Willem Kloos- straat in Hazerswoude-Rijndijkeen Fiat Uno meegenomen. Boskoops meisje in verkeer gewond alphen aan den run Bij een aanrijding op de kruising De Schans en Conradstraat in Alphen is gistermiddag een 16-jarig meisje uit Boskoop gewond geraakt. De bromfietsster gaf op de kruising geen voorrang aan een vrachtauto, die werd bestuurd door een 62-jarige man uit Boskoop. Het slachtoffer is met knieletsel overgebracht naar het Bleuland-ziekenhuis in Gouda. Twintig fietsen ontvreemd alphen aan den run» Uit een opslagruimte aan de Aarkade in Al phen zijn twintig fietsen gestolen. De rijwielen waren eigendom van een Alphenaar. De man knapt in de ruimte fietsen op. De inbrekers hebben een ruit van het pand vernield. Inbraak in Alphense woning alphen aan den run Uit een huis aan de Gesina van der Molen straat in Alphen zijn vannacht sieraden, cheques, pasjes en een klein geldbedrag gestolen. De daders zin het pand via een open staand raam binnengekomen. De bewoner werd wakker van la waai en ging op onderzoek uit. De daders waren echter al gevlo gen. Samen met zijn twee zoons heeft de man de wijk door zocht, maar ook dat leverde niets op. Daarna belde de Alphe naar de politie. De Oosterweg in Leimuiden wordt wellicht eerder opge knapt dan de bedoeling was. Aan de straat komt een bedrij venterrein. Omwonenden vre zen dat hun huizen, die niet zijn onderheid, schade krijgen door het zware verkeer dat naar het bedrijventerrein rijdt. Wethou der A. Kea (CDA) erkende giste ren in de commissie ruimtelijke ordening dat de weg onderheid zou moeten worden als de Oos terweg de toegangsroute wordt van het bedrijventerrein. WD'er A. Kroes zag er meer heil in om het bedrijventerrein een andere toegangsweg te ge ven, zodat de omwonenden he lemaal geen overlast ondervin den. „Bijvoorbeeld onder het viaduct door", opperde hij. Kea zag daar weinig heil in. „Een ontsluiting zou niet via de Raadhuislaan moeten lopen, want we willen geen zwaar ver keer door het dorp. Een recon structie van de Oosterweg is een mogelijkheid, of het aanleggen van een hele nieuwe onslui- tingsweg." Het bedrijventerrein krijgt waarschijnlijk ook een parkeer plaats voor vrachtwagens, als vervanging voor de parkeer plaats aan de Kerklaan, bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie. „De parkeerplaats die nu in het dorp ligt, was een tijdelijke op lossing. De wagens moeten nu 's morgens vroeg en 's avonds laat dwars door het dorp", ver klaarde Kea de noodzaak. De wethouder verwacht dat er meer dan genoeg belangstel ling van bedrijven is om zich op het terrein te vestigen. „Uit het bedrijfs-economisch onderzoek kunnen we concluderen dat het terrein op zeer korte termijn vol is. En we hebben al een lijstje van Jacobswoudse onderne mers die belangstelling hebben voor de locatie, dus het per spectief is goed." Druk bezochte PvdA-bijeenkomst in Rijpwetering 'Afstoten reinigingsdienst komt dichtbij' rijpwetering marieta kroft Er is nog hoop voor de AJkema- dese bevolking. Dat concludeer de PvdA-raadslid en discussie leider Wim Groen aan het eind van de avond in een afgeladen Dorpshuis in Rijpwetering. Er kan immers nog volop bezwaar worden gemaakt tegen de uit breiding van Schiphol en de komst van de flitstrein. Voor de verbreding en/of verlegging van de A4 is in elk geval tot 1998 geen geld en de provincie buigt zich in het najaar over een op lossing voor de woning- schaarste. „We moeten van alle inspraakmogelijkheden gebruik maken", zei Groen. Honderden mensen waren gisteravond op de door de plaatselijke PvdA georganiseer de discussie-avond afgekomen om eens te horen hoe de heren politici uit Den Haag dachten over de drama's die Alkemade boven het hoofd hangen. De PvdA had daarvoor Ferd Crone, kandidaat voor de Tweede Ka mer, en de twee statenleden Frank Poppe en Kees van der Zalm uitgenodigd. Ook waren de andere lokale fracties verte genwoordigd, evenals het Plat form Hogesnelheidstrein Ne derland, Milieudefensie Alke- made en de Streekcommissie Ade. Vooral de mogelijke komst van de flitstrein houdt de inwo ners bezig, zo bleek wel uit de reacties en de vele vragen die door het publiek werden ge steld. Muisstil was het toen me vrouw Duivenvoorden, i ster van Rijpwetering, een zelf gemaakt gedicht voorlas, ge richt aan 'de ministers'. Een passage: 'May Weggen gaat er straks toch vandoor. Wij bidden en smeken u: stop dat spoor. Ga anders over die oude spoorlijn. Dan zal er niet zo'n verdriet en zoveel pijn zijn.' Ze kreeg een daverend applaus. Een andere bezoeker vroeg fcich af 'hoe hij het aan zijn kin deren moest uitleggen dat in Duitsland de Berlijnse muur is afgebroken, terwijl er hier een wordt opgebouwd.' Tot een felle discussie over de flitstrein kwam het echter niet. Voor de meeste aanwezigen, de plaatselijk politiek en de milieu instanties is alleen de trein over het bestaande spoor bespreek baar. Kandidaat-kamerlid Cro ne wilde eigenlijk nog helemaal geen standpunt innemen. „De aanleg van de HSL is nog geen uitgemaakte zaak. Ik wil eerst alle informatie en cijfers op tafel hebben. Tegen die tijd kom ik wel weer eens terug." De voorkeur van de twee sta tenleden gaat uit naar het be staande spoor. Al waren ze zich terdege bewust van het deze week gereedgekomen TNO-rapport waarin wordt ge steld dat de trein helemaal niet over het bestaande spoor kan. Directeur Niko van Brussel van de Zuidhollandse Milieufedera tie riep de aanwezigen aan het eind van de avond op vooral ac tief te ageren tegen de HSL. „Wacht niet af tot de politici wat doen, maar bekijk wat u kunt doen voor de politici." De onrust bij de buitendienst van de ge meente Alkemade wordt groter. Volgens voorzitter G. van Emmerik van de mede zeggenschapscommissie komt het afstoten van de reinigingsdienst namelijk steeds dichter bij. De circa vier vuilophalers ver keren in onzekerheid over hun positie, maar ook de andere 25 vrezen voor hun baan, weet hij. „Wij zijn bang dat als het balletje eenmaal gaat rollen, het blijft rol len. Nu is het de reinigingsdienst. Maar er wordt ook al gepraat over het afstoten van de verlichting. En wie weet zijn de plant soenendienst of de stratenploeg de volgen de wel die de gemeente afstoot", legt Van Emmerik uit. Volgens hem bleek woensdag tijdens een voorlichtingsbijeenkomst van direc teur A. Peters dat het afstoten van de ge meentelijke taak er nu toch wel aan zit te komen. Het was 'in ieder, geval een reden voor hem om alle mc-leden gisterochtend op te roepen voor een spoedoverleg. Be sloten is om maandag met de mensen van de buitendienst te gaan praten. Van Em merik hoopt dat er snel een einde wordt gemaakt aan de onzekerheid die er nu al een jaar is, en dat er meer duidelijkheid komt over de rechtspositie van het perso neel. Volgens directeur gemeentewerken A. Peters vinden momenteel besprekingen plaats met de gemeente Haarlemmermeer en Aalsmeer om het vuil voortaan ook in Alkemade op te komen halen. De gesprek ken met de gemeente Leiden zijn zo goed als zeker van de baan omdat deze geen goede garantie kon geven voor de overna me van het personeel en de kosten van het vuilophalen bovendien te hoog bleven. Ook heeft de gemeente overlegd met drie particuliere bedrijven. „Dat is definitief van de baan. Die vroegen te veel", zegt P< oe ters. Hij verwacht rond de zomervakant len meer duidelijkheid en benadrukt dat 'all< ij bij het oude laten' ook nog een van de 0$ ties is. „We bekijken alleen wat het goei koopste is." Om onrust onder het perst j neel zoveel mogelijk te voorkomen, den ze, aldus Peters, van alle ontwikkelinfne: gen op de hoogte gehouden. De hele buitendienst schreef in noveiifou ber al een brief naar het college W waarin ze hun bezorgdheid over het abu: stoten van de vuilophaaldienst al kenbai tei maakten. B en W antwoordden toen di en het afstoten van de dienst alleen mal ria doorgaat als het goedkoper is én het perso neel ook mee kan en dat gedwongen onl ;eh slag uitgesloten is. Bij de reinigingsdienst was gisteren r mand bereikbaar voor of bereid tot het gefcn ven van commentaar. Ier oi rol} De gemeente Alphen aan den Rijn overweegt om wonin gen van particuliere huisbazen te vorderen voor de tijde lijke huisvesting van asielzoekers. Alleen op die manier denkt de gemeente aan haar door het Rijk opgelegde op- vangtaak te kunnen voldoen. Alphen zou voor 1 mei nog 48 opvangplaatsen moeten creëren. Tot nu toe hebben de particu liere huisbazen amper een bij drage geleverd aan de opvang van asielzoekers in Alphen. En dat terwijl zij gezamenlijk meer dan tweeduizend Alphense wo ningen beheren. In het afgelo pen jaar stelde alleen de wo ningbouwvereniging Alphen 32 woningen ter beschikking. De particuliere huisbazen kwamen alles bij elkaar met niet meer dan drie woningen op de prop pen. Omdat de weinig coöperatie ve houding van de particuliere sector een landelijk probleem is, heeft het ministerie van vrom er onlangs in toegestemd eventu eel woningen te vorderen. Voor die woningen ontvangt de huis baas overigens wel gewoon huur, zodat de verhuurder er niet op achteruit gaat wanneer hij al dan niet gedwongen zijn woningen beschikbaar stelt voor asielzoekers. De gemeente betaalt de vergoeding van het geld dat het Rijk beschikbaar stelt voor de opvang van asiel zoekers. Alphen zal eerst proberen de particuliere huisbazen met zachte drang te bewegen huizen ter beschikking te stellen. Voor dat er een brief de deur uit gaat waarin wordt gedreigd met vor dering, gaat wethouder W. van der Veen Meerstadt bij de huis bazen langs om te 'overleggen'. Overigens is er wel haast gebo den. Eigenlijk zou de gemeente komende zondag aan haar ver plichting moeten voldoen. Dat dat niet wordt gehaald, is dui delijk. De verplichting om op ie dere duizend woningen er twee ter beschikking te stellen voor de tijdelijke opvang van asiel zoekers loopt eind dit jaar af. oude wetering» Was dat even schrikken voor de kinderen van de Gerardusschool (tijdelijk omgedoopt in de Toverbal BV). Ze dachten gistermiddag rustig naar het toneelstuk van het uit Nieuw Loosdrecht afkomstige gezel schap 'Aangekleed gaat uit' te kunnen kijken en toen bleken er opeens veel zieken onder het gezelschap te zijn. Er was geen operakoor en geen orkest. Niet getreurd, de leerlingen hadden inmid dels al ruim een week van alles over het thea ter geleerd. Zij zouden wel even invallen. In allerijl werden gisterochtend liederen ingestu deerd. Andere leerlingen hielpen met de ver lichting of met het geluid of de versiering. Weer een andere ploeg zorgde voor het eten en drinken. Het resultaat mocht e de uitvoering was geslaagd. De school houdt zich tot 3 mei wat met theater te maken heeft, van het project houdt de school dinsdag avond een inloopavond voor ouders en and| re belangstellenden. ^pntc -pge Huizen op terrein supermarkt Op het terrein van de voormalige Alsu-supermarkt aan de Ker klaan in Leimuiden komen woningen. Burgemeester en wet houders hebben dat plan goedgekeurd. De supermarkt is sinds 1 maart leeg komen te staan. Onduidelijk is nog om hoeveel woningen het gaat, hoe duur die moeten worden en of het no dig is het pand van de supermarkt daarvoor te slopen. „We hebben ons alleen bereid verklaard daar woningen neer te zet ten. Over de invulling moeten we nog discussiëren", aldus ge meentesecretaris T. Meester. in, die ook door Progressief Zoeterwoude en de WD werd gesteund. De raadsleden vinden dat gedeputeerde staten eerst met de betrokken gemeenten moeten overleggen voordat zij een definitief standpunt inne men. Voor de politieke partijen is een HSL over elk nieuw tracé nog steeds een onbespreekbare optie. „Dit leidt tot een ingrij pende en onaanvaardbare aan tasting van het milieu in onze streek," aldus Van Son. Fractie voorzitter J. Stuijt (PZ) voegde eraan toe dat ook de mogelijk heid van een ondergronds tracé niet uit het oog mag worden verloren. Volgens wethouder R. Hoge- nelst kwam de standpuntwijzi ging van de provincie Zuid-Hol land 'zeer onverwacht'. „Het bestaande tracé is blijkbaar op eens uit de gratie. Maar Zoeter woude zal nogmaals duidelijk maken dat een HSL over be staand spoor het uitgangspunt moet zijn." De Zoeterwoudse gemeente raad heeft gisteravond het be sluit van de provincie Zuid-Hol land om het bestaande tracé voor de hoge-snelheidlijn (HSL) te schrappen, afgekeurd. Woensdag werd bekend dat ge deputeerde staten zich niet lan ger tegen een nieuwe lijn voor de flitstrein verzetten. CDA'er P. van Son vond dat zowel de poli tieke partijen als het college te gen dit standpunt 'direct actie moeten ondernemen'. Uit een onderzoek van TNO concludeert het provinciebe stuur dat 'flitsen over bestaand spoor' geen goed alternatief is. De HSL zou hooguit een snel heid van 160 kilometer per uur kunnen halen. Verder zou de flitstrein niet regelmatig kunnen rijden, gewone treinen hinderen en uitbreidingsplannen van de Nederlandse Spoorwegen frus treren. Namens het CDA diende Van Son gisteravond een motie PvdA-fractievoorzitter Fred Hoogenboom adviseert de in woners van Alkemade toch maar om PvdA te stemmen. „Het is vanavond ook wel weer gebleken dat er verschil len zijn tussen de landelijke en de plaatselijke partij. Enerzijds is het zo dat die verschillen het rechtvaardigen om Wim Kok uit het kabinet te houden. An derzijds heeft de PvdA wel weer heel veel andere goede voornemens en is er geen goed alternatief voorhanden." De PvdA-Alkemade overwoog vorige week nog om de kiezer te adviseren op 3 mei niet op de PvdA te stemmen omdat hun standpunten ten aanzien van de flitstrein, de A4, de uit breiding van Schiphol en de woningbouw haaks op die van de plaatselijke partij stonden. hoogmade Het postkantoor in Hoogmade is deze week verhuisd van de Van Poelgeest laan naar de Kerkstraat, achterin het pand var supermarkt Arkensteyn. Het postkantoor is een 'postkantoor nieuwe stijl', waarbij de lo ketten met glazen scheidingswanden zijn ver vangen door open balies. Om onveilige situa ties te voorkomen is alleen het wisselgeld di rect bereikbaar voor het personeel. Voor gro tere bedragen moeten de werknemers wach ten op een tijdsmechanisme. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 11.00 uur en van 15.00 tot 17.00 uur. Op woens dagmiddag is het gloednieuwe postkantoor gesloten. zoeterwoude brenda filippo De Zoeterwoudse WD bleek gisteravond niet bereid om het college een krediet van zo'n 29.000 gulden te geven voor de aanschaf van nieuwe hard- en software voor computers met bijhorende cursussen. Tijdens de raadsvergadering bleek de partij er van overtuigd dat de gemeente voor veel minder geld hetzelfde computermateriaal kan aanschaffen. CDA en Pro gressief Zoeterwoude hadden geen moeite met het voorstel. Sinds januari 1993 werken de ambtenaren met een nieuw sys teem waarbij alle computers met elkaar zijn verbonden. Nu blijkt dat er nog twee personal computers en een laserprinter nodig zijn. Bovendien moet het computernetwerk een groter geheugen krijgen. WD'er H. van der Kooi vond dat wethouder R. Hogenelst (CDA) nog een tweede offerte moet laten maken. „Want het kan zeker goedkoper." Daarna is het vroeg genoeg om de geld buidel te trekken, redeneerde de fractievoorzitter. CDA'er P. van Son vond dat de WD druk te maakte om niets. „Je kunt dit (6rd: geld toch gewoon in hanfer« van het college geven i opdracht om het goedkoop- alternatief te kiezen." Van der Kooi nam geenP' noegen met dit PZ-voorstel. het verleden heeft deze meente al fors gëïnvesteene automatisering waarbij keer bleek dat de aanwi niet voldeden." Wethouder frert genelst stoorde zich aan der Koois woorden. „Ik daa uit om precies te zeggen 1 we in het verleden fouten I f ben gemaakt. Deze gemet eb heeft altijd vooropgelopen t>e het proces van automatiser ie d maar daarbij hebben we beiar( geen geld over de balk gooid." Van der Kooi wees er op in het verleden personal-ct1161 puters van allerlei leeftijden ren aangeschaft die niet n kaar waren verbonden, klopt. Er ging meer geld zit^ei in de tijd die ambtenaren bp a] waren met het bekijken tweedehands computers. leek zuinig, maar bleek di koop. Vandaar dat we vorig j >tï een heel nieuw netwerk hebl1 eU geïnstalleerd met overal dez Iee de pe's," aldus Hogenelst. Ze hadden zich kandidaat ge steld voor het lidmaatschap van de commissie bezwaar- en be roepschriften. Maar in de voor dracht van burgemeester en wethouders kwam hun naam slechts voor als plaatsvervan gend lid. Voor J. Bosman (.Groen Links) en T. Viezee (RPF/GPV) was het gisteren tijdens de ver gadering van de Alphense ge meenteraad aanleiding om in woede uit te barsten. De twee meldden geen behoefte te heb ben aan een positie als plaats vervangend lid, en trokken hun kandidatuur in. Waar de twee zich vooral boos over maakten, was het feit dat de oppositie in geen orgaan is vertegenwoordigdL*- Tigelaar (RPF/GPV) had f even tevoren al af moeten I gen tegen P. de Vree v ging om een plaatsje in stuur van de Streekmuzijia] school. „Het is een schijn ning. De oppositiepartijen buiten alle procedures geh jjz den", oordeelde Bosman. Viezee voelde zich buiten s gezet en riep het college maar te stoppen met alle j kennismakingsprogramma's de saamhorigheid binnen gemeenteraad zouden moe eVi vergroten. „Besteedt daar ah en blieft geen centen meer Dat is volstrekt zinloos". al< e; een gedesillusioneerde Viezei

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20