EIDEN Druggezin moet Zeeheldenbuurt verlaten Een rijksambtenaar opent een Loonspaar- rekening natuurlijk snel op het postkantoor. iologische markt lijft op maandag ïroot deel Blauwe Tram innen paar maanden plat V erkgelegenheidsbeleid ïrontrust De Groenen Boot van Zuydtwijck kan weer varen Smitsloo stopt met bedrijfsmakelaardij k mag het toch met mijn vriendje uitmaken DAG 29 APRIL 1994 randbrief SP Tuin sl q De kans dat de I 27 educatieve tuin in Voorschoten moet wijken voor woningen lijkt klein. De politiek wil de tuin niet kwijt. Huisbazen <^/\De gemeente Al- Z \J phen wil zonodig woningen van particuliere huisbazen vorderen om asielzoekers tijdelijk te kunnen huisvesten. Socialistische Partij over- idigde CDA-staatssecreta- Heerma (volkshuisves- j) gisteravond in Leiden brandbrief over huuver- ;ingeh. Het SP-comité il is genoeg' deed dat tij- demonstratie bij de ornbrug, waar Heerma lezing gaf over zijn be- van de afgelopen vier )e SP vindt dat een huur- hoging van in totaal 25 icent - over vier jaar - niet rijmen is met de inspan- an het CDA voor een rgzame samenleving', ortgaande bezuinigingen len tot een 'tweedeling' de maatschappij, aldus SP. Het aan drugs verslaafde gezin aan de Kortenaerstraat in de Leidse Zeeheldenbuurt moet verhuizen. Dat heeft Woningbouwvereniging Leiden (WBL) bevestigd. „Maar het is niet vanwege de overlast voor de omgeving. Er is een juridische procedure geweest, op grond waarvan het gezin moet vertrekken. De reden kan ik vanwege de be scherming van de privacy niet noemen. De WBL zal geen nieuwe woning aanbieden, dus waar het gezin terecht komt kan ik niet zeggen", aldus woordvoerster L. Gon9al- ning in een andere wijk uit te kijken. ,,Het gezinshoofd heeft daar positief op gereageerd. Hij is bereid om naar een andere woning te verhuizen", zegt poli- tievoorlichter R. Blom. De Leidse politie heeft inmid dels het drugverslaafde gezin (man, vrouw en twee kinderen) geadviseerd om naar een wo- Blom erkent dat er in de Kor tenaerstraat sprake is van meer dan een uit de hand gelopen burenruzie. ,,Er was irritatie, de buurt ergerde zich aan het gezin en de bezoekers van het pand, het gezin kreeg op den duur overal de schuld van. Ook van de toename van het aantal dief stallen. En afgelopen vrijdag barstte de bom." Die dag gooide buurtbewoner J. Boutier de ruiten in van het pand van zijn overbuurman. Na genoeg te hebben van de al maanden durende overlast van het gezin. Hij beschuldigt het gezin van handel in heroïne, druggebruik in de brandpoor- ten, bedreigingen, diefstallen, inbraken en heling van gestolen goederen. Deze week haalden Boutier en zijn vrouw tachtig handtekeningen van buurtbe woners op. Als protest tegen het verblijf van het gezin in de buurt. Blom ontkent dat de politie signalen van de bewoners beeft genegeerd. ,,Het was ons be kend dat het hoofd van het ge zin in drugs handelde. We wa ren bezig met een onderzoek. Het huis werd geobserveerd, de gangen van de bezoekers wer den nagegaan, om zo tot een sluitende bewijslast te komen. De bestorming van het pand door overbuurman Boutier heeft het onderzoek helaas doorkruist. Het gezin moest worden geëvacueerd om verde re escalatie te voorkomen." Kruisboog Bij het onderzoek van de ont ruimde woning zijn door de po litie injectiespuiten aangetrof fen. Ook is bij de politie bekend dat de aan drugs verslaafde man wel eens heeft gedreigd met een kruisboog een pijl in de richting van de overbuurman af té schieten. „Maar die zaak speelde in december en is in dertijd weer gesust. Het bezit van een kruisboog is overigens niet strafbaar. Bij de politie is een telefo nische melding binnengeko men van een onbekende man die verklaarde dat overbuurman Boutier 'iets zal worden aange daan', uit wraak voor de actie van vrijdag. „De aan drugs ver slaafde man zegt dat hij hier niets van afweet. Hij houdt zich nu op zijn schuiladres gedeisd. Het is niet onmogelijk dat er ie mand heeft gebeld die aan de zijde van Boutier staat, dat hij probeert door middel van een misleidende telefonische drei ging meer druk op de ketel te zetten", zegt Blom. delijk lijsttrekker Hein Wes- van Meeteren van De heeft in een petitie aan wethouders J. Walenkamp J. Laurier (Groen ;s) zijn verontrusting uitge ver het voorgenomen :gelegenheidsbeleid van de te Leiden. De stad zou mikken op meer banen et midden- en kleinbedrijf, ienstensector en het toeris- vindt De Groenen, esterouwen van Meeteren uitbreiding van het Bio- :e Park met bedrijven die bezighouden met geneti- ipulatie van de hand. „Dat is een maatschappelijk omstreden zaak en wetgeving omtrent de normering ont breekt nog steeds." Plant op de overgebleven grond van het in dustriepark Leeuwenhoek liever bomen, adviseert De Groenen. Ook de bouw van kantoren, een andere pijler van het werk gelegenheidsbeleid van het nieuwe college in Leiden, wijst de milieupartij van de hand. „Dit zal ongetwijfeld leiden tot nog meer leegstand en proble men in de volkshuisvesting. Wij menen dat de ruimte zo schaars is in Leiden, dat deze bestemd moef zijn vo voor rpensen boerenmarkt naast het stad- Leiden blijft op de indag. Verplaatsing van de ,n biologische produk- de donderdag, zoals raagd door de kooplui, stuit alleen bij de vereniging van julante handel maar ook bij houder J. Walenkamp (CDA- anomische zaken) op verzet. Peeters van Groen Links :g gisteravond in *de com- economische zaken nul het rekest, toen zij Walen- ip vroeg naar de mogelijk- verplaatsing 'van de renmarkt. „De kooplui moe- ten nog maar even volhouden", zei Walenkamp. De wethouder weet het gebrek aan klanten voor de markt aan het slechte weer. „We hebben natuurlijk een waardeloos seizoen gehad. Goed weer zal heel veel doen." De kooplui op de markt voor alternatieve levensmiddelen klagen al sinds de opening in september 1992 over gebrek aan belangstelling. Zij menen dat de maandag een ongelukki ge dag is voor een markt. Sinds de start hebben van de zes han delaren er al twee afgehaakt, omdat zij het financieel niet meer konden bolwerken. leiden De boot van het verpleeghuis Zuydtwijck - opgeknapt door vier leerlingen van de Mondriaanschool - werd gistermiddag weer overge dragen aan de bewoners. De scholieren hebben twee maanden hun praktijklessen besteed aan het schilderen en het opknappen van het interi eur van de boot. De boot is al zeventien jaar eigendom van Zuydtwijck en wordt van half mei tot half september gebruikt om met de bewoners vaartochtjes te maken. Het vaartuig wordt bestuurd door drie Katwijkse schippers, die dit vrijwillig doen. „Voor zover ik weet zijn wij het enige verpleegte huis in Nederland die deze service aan hun bewoners kunnen bieden,meldt directeur Bruseker trots. De scholieren hebben de opknapbeurt gedaan als praktijkexamen voor hun studie mechanische techniek. Volgend jaar wordt misschien de motor van de boot door scholieren opgeknapt. De vier LTS'ers zijn volgens eigen zeggen geselecteerd voor de opdracht „omdat wij het goed kunnen en geen keet schoppen." foto »holvast/marklamers Lariekoek In een deel van de krant van gisteren is de laatste regel van de rubriek van Henk van der Post weggevallen. Hierbij drukken wij alsnog de laatste alinea af. 'Vroeg in de nacht keren de niet-studenten huiswaarts, een aantal uren later sluiten de studentensociëteiten. Dat is het enige verschil. De grote beschermheer van dit onder scheid weet er altijd nog een fraaie filosofie aan vast te breien. Een filosofie die wor telt in de tijd dat hij - veertig jaar geleden - zelf de socië teiten nog afschuimde. Het wordt tijd dat burgemeester mr. Cees Goekoop eens op houdt deze lariekoek te ver dedigen.' leiden gert v Menno Smitsloo is na twintig jaar met de gelijknamige be drijfsmakelaardij gestopt. Hij heeft de activiteiten op dit ter rein overgedaan aan Nieboer- Gemako, een van oorsprong Haagse makelaar met zeven vestigingen in de Randstad. NieboerGemako is van plan te zijner tijd ook een kantoor in Leiden te openen. Smitsloo zegt zich te willen concentreren op het ontwikke len en bouwen van beleggings objecten, activiteiten die vanuit de Smitsloo Holding al lange tijd worden gedaan en steeds belangrijker werden. Smitsloo: „Na zoveel jaren makelaardij heb ik alles wel gezien. Tot op de laatste dag is het erg goed gegaan met de bedrijfsmake laardij, maar ik heb altijd ge zegd dat je op het hoogste punt afscheid moet nemen." NieboerGemako zal nog twee jaar gebruik mogen maken van de naam Smitsloo. Het bedrijf neemt ook de zes man perso neel van de makelaar over. Menno Smitsloo zal het kantoor aan de Schiphol weg verlaten. Hij is op zoek naar een nieuw onderkomen, bij voorkeur in Leiden. Zijn bedrijfsmakelaardij was goed voor. een jaarlijkse omzet van zeker honderd mil joen gulden. Voor hoeveel geld het bedrijf is verkocht, wordt niet bekend gemaakt. NieboerGemako heeft ruim tweehonderd medewerkers in dienst en is nationaal gezien de op twee na grootste makelaar. Het bedrijf heeft vestigingen in Menno Smitsloo. foto wim dijkman Den Haag, Zoetermeer, Leids- chendam, Rotterdam en Wasse naar. De komst van dit bedrijf in de Leidse regio zal volgens Smitsloo aan andere makelaars njet onopgemerkt voorbij gaan. Smitsloo: „Er komt een enorm stuk power bij." NieboerGema ko houdt zich behalve met be drijfsmakelaardij bezig met wo ningmakelaardij. assurantiën, hypotheken en vastgoedbeheer. Smitsloo blijft voorlopig actief in allerlei bestuurlijke functies. Hij is ondermeer voorzitter van de Stichting Leids Stationsge bied waarvan zo'n tachtig be drijven lid zijn. Smitsloo: „Ik kijk wel uit naar een goede op volger om misschien over een jaar deze functie neer te leg gen." Blauwe Tram op de Hoog- kan binnen een paar anden al voor een groot deel rden afgebroken. Die ver- :hting sprak wethouder J. lenkamp (CDA) gisteravond iche zaken. Met het vertrek de groenteman en de bloe nkoopman uit de kramen op brug staat de 'tram' al voor deel leeg. D. Sloos toonde zich gisteravond in de bezorgd over de toekomst van de kooplui in de Blauwe Tram. „Er staan al twee kramen leeg en de zaak verpauperd. En ik heb van de mevrouw van de loempiazaak begrepen, dat zij een plekje aangeboden heeft gekregen op de Haven. En da's toch bepaald geen A-locatie, terwijl de Hoogstraat dat wel Een behoorlijk deel van de Blauwe Tram, zei Walenkamp, gaat 'tussen nu en een paar maanden' weg. De gemeente raad heeft uitgesproken dat de kramen moeten wijken voor terrassen. Maar de kooplui heb ben nog een contract tot 1996. De wethouder denkt dat het lukt de meesten eerder tot ver huizing te bewegen. „Maar dat zal dan wel op vriendelijke wijze moeten gebeuren. Want uit kopen kost vele tonnen, en die heeft de gemeente niet. Met de huurders worden gesprekken gevoerd." Slaapwandelaar even in de kou Slaapwandelend naar bui ten lopen. Dat overkwam Binnenvestgracht in Lei den gisteravond. Toen hij wakker werd kon de wan delaar zijn woning niet meer in, want sleutels had hij niet bij zich. De brand weer schoot te hulp en reed een ladderwagen voor. Zodat de man door het bovenraam van zijn woning weer naar binnen kon klimmen. holieren en politici in debat op Emilie Knappert >en roderick de smit iemand van de SGP op een voor middelbaar be- psonderwijs betoogt dat tn de partner de beste nier is om aids te voorko- moet dat wel tot hilariteit de leerlingen leiden. „Als ik endje na twee jaar zat >et ik het toch kunnen maken?", reageert een stu- ite, die daarmee veel bijval ?stte op de politieke bijeen- m de Emilie Knappert lolengemeenschap in Leiden. )aar was gisterochtend een kiezingsforum waar politici iden en studenten oVer een tiental stellingen in debat gen. Het debat ging over iblemen als misdaadbestrij- lastendruk, asielzoekers natuurlijk de studiefinancie ring en de OV-studentenkaart. Milieuvervuiling kwam nauwe lijks aan bod. CDA, PvdA, WD, Groen Links, SGP en de SP had den vertegenwoordigers ge stuurd om hun verkiezingspro gramma's te verdedigen. CD en CP'86 waren niet uitgenodigd. „Die partijen leveren toch 'geen wezenlijke bijdrage aan de dis cussie", aldus gespreksleider Gijsbert Stalenhoef. Aanwezig waren onder anderen CDA-ka- merlid Biesheuvel, de Leidse PvdA-wethouder Koek, WD- fractievoorzitter Geertsema, SP- fractieleider Vergeer en oud raadslid Hoekema van D66, nu kandidaat voor de Tweede Ka- Gecompliceerde zaken als het verband tussen lastendruk en werkgelegenheid worden lauw ontvangen door de studenten, maar als het over sex gaat heeft iedereen wel wat te zeggen. De stelling dat condooms gratis verstrekt moeten worden, werd door de leerlingen met gejuich ontvangen, maar van de politie ke partijen vond alleen de SP dit een goed idee. De reacties van de studenten op de stellingen zijn soms be hoorlijk progressief te noemen, de meesten vinden bijvoorbeeld dat illegalen die al langere tijd in' Nederland zijn hier mogen blijven. Terwijl op het gebied van criminaliteit de harde aan pak de meeste bijval krijgt. E. Kuipers van Groen Links be toogt dat er in Nederland een soort 'gevangenisgekte' heerst, waarin alleen maar wordt ge roepen dat er strengere straffen en meer cellen moeten komen. „We moeten nuchter blijven en niet vergeten dat gevangenen ook mensen zijn," aldus Kui pers. Een meisje uit publiek roept dat moordenaars geen mensen zijn. De toehoorders juichen. Bij de schoolverkiezingen blijkt Groen Links toch een meerderheid te behalen, ze krij gen 61 van de 116 stemmen. De studenten weten alleen niet precies op wie ze nu eigenlijk stemmen., Tijdens de verkie zingsquiz is niemand in staat om de namen van het Groen Links-lijsttrekkersduo te noe men. „Ina Brouwer en die ande re met die moeilijke naam," is de beste poging. PvdA haalt 21 stemmen, SP en D66 halen ie der 10 stemmen, en de andere partijen, inclusief CDA, geen van allen meer dan 4 s Wn u als rijksambtenaar zo snel mogelijk van de bedrijfsspaarregeling van uw ministerie profiteren? Ga dan met uw inschrijfformulier meteen even naar een van de grotere postkantoren en open een Postbank Loonspaarrekening. Wel zo gemakkelijk als u bij de Postbank toch al een girorekening heelt lopen. Maar sparen bij de Postbank heeft nog andere voordelen. U ontvangt 'n aantrekkelijke rente, die bovendien tot een bepaald maximum belastingvrij is. Het bedrag dat u spaart, houdt uw werkgever in op uw loon, zodat u daar over geen belasting en premies hoeft te betalen. Dubbel belastingvoordeel dus Bij de Postbank kunt u tussentijds geld opnemen, als u een eigen huis koopt of premies betaalt voor een Sparen doe je gewoon bij de bepaalde levensverzekering. Ook prettig is dat u zelf thuis alles gemakkelijk kunt voorbereiden met behulp van het informatiemateriaal van de overheid. Heeft u toch nog vragen, dan helpt onze Klantenservice Bedrijfssparen u graag, ook 's avonds en op zaterdag ochtend. Tel.: (020) 591 82 24. POSTBANK Postbank.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15