Genoeg Heineken op koninginnedag HSSH* Rotterdam wil gecontroleerde verstrekking heroïne Hameren op bijdrage stabiel bestuur Randstad 'Op zoek naar het onzichtbare' VW Golf CL VARIANT Man dumpt baby: TBS met dwangverpleging De overgrote meerderheid van het Heineken personeel steunt de directie volledig in het arbeidsconflict met de FNV. 3ENSDAG 27 APRIL 1994 chef cert visser, 071-3 leer winst en omzet NEM De Leidse NEM bv, actief op het gebied van energie- en nilieutechniek, heeft in 1993 de winst ruim verdubbeld: 10,9 liljoen tegen vijf miljoen gulden in 1992. De omzet van het be- prijf steeg van 113,9 miljoen naar 190,2 gulden is grotendeels ge- loekt in het buitenland. NEM (Nederlandse Energie en Milieu) Lerwacht winst en omzet dit jaar vast te kunnen houden. Zo n voaiaalde het vorig jaar opdrachten binnen met een waarde van vvatlïO miljoen gulden. Uit China kreeg het bedrijf bijvoorbeeld de het ifcpdracht om vier afgassenketels te bouwen, die achter gasturbi- zitten. Een Nederlandse opdrachtgever wil vijf van die ke- Det els. Diegaal pistool in Noord wijk hel od ll( jooRWUK» In het Noordwijkse appartement van de i z° jeraakte oom van de echtgenote van CDA-lijsttrekker Elco lat df jrinkman, hebben politie en FIOD een vuistvuurwapen gevon- ssen (jen waar de eigenaar geen vergunning voor had. Ook werd bij- b° behorende munitie aangetroffen in het appartement aan de Ko- ningin Astridboulevard. De verdachte in een fraudezaak heeft an wej een vergunning voor het hebben van jachtvuurwapens, "'"c maar niet voor het aangetroffen pistool. In het Scherpenzeelse bedrijf, waar Brinkman commissaris is, zijn nog eens twee pisto len gevonden waarvoor geen wapenvergunning blijkt te hebben. De wapens lagen in een kluis en een hutkoffer. Exploitatiewinst Martinair blijft gelijk veld terug schiphol» De luchtvaartmaatschappij Martinair heeft vorig jaar de tail een exploitatiewinst behaald van 50 miljoen. De resultaten de lopende bedrijfsactiviteiten waren daarmee vrijwel even hoog 1992. Inclusief boekwinsten heeft Martinair vorig jaar een winst van 97 miljoen gerealiseerd tegen 135 miljoen in 1992, er door de verkoop van vliegtuigen sprake was van zeer for se boekwinsten. iDat blijkt uit de jaarcijfers die Martinair vandaag op Schiphol heeft bekendgemaakt. De omzet vorig jaar was vrijwel even groot als in 1992, iets boven de 1 miljard. Het aantal vervoerde passagiers liep iets terug van 1,7 naar 1,6 miljoen. Het aantal passagiers naar de Canarische Eilanden en bestemmingen rond de Middellandse Zee nam met 6 procent af, maar het naar verre bestemmingen groeide met 12 procent. Gruwelvondst in vijver Bijlmer Amsterdam Menselijke ledematen die de Amsterdamse politie gisteren heeft opgevist uit een vijver in de Bijlmermeer, blijken te passen aan een lichaam zonder armen en benen dat maandag werd gevonden in een tas bij een naburige flat. Sectie heeft dat uitgewezen, aldus de politie. „Het lichaam is hiermee com pleet", luidt de conclusie van de woordvoerder. Een voorbijgan ger vond de armen en benen gisteren. Personeel van de plant soenendienst deed de eerste gruwelvondst. Het slachtoffer is omgebracht met een mes en heeft mogelijk enige weken in het water gelegen. Om wie het gaat weet de politie nog niet. Zij is nog bezig met verder onderzoek. Bediende shoarmazaak doodgeschoten Amsterdam Bij een schietpartij in een shoarmazaak in Amster dam is gistermiddag een man doodgeschoten. Het gaat om een 36-jarige man van Turkse afkomst die in de zaak op de hoek Wijttenbachstraat-Pontanusstraat in Amsterdam-Oost werkte. Hij werd geraakt door meerdere kogels. Getuigen verklaarden volgens de politie dat na de schietpartij drie of vier mannen de zaak uitrenden. Een motief voor het misdrijf is nog niet bekend. Veiligheidskeurmerk parkeergarages Rotterdam Voor de veiligste parkeergarages in Rotterdam ligt een mooie 'award' in het verschiet. Dus alleen voor die garages waar automobilisten hun wagen met een gerust hart kunnen parkeren, zonder het risico te lopen bij terugkomst met een ingetikt ruitje of een geforcèerd slot te worden geconfronteerd. Deze 'autostallingen', die aan de veiligheidsnormen voldoen, zullen met een speciaal teken worden aangegeven. En, als het aan projectleider T. Naaijen van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond ligt, worden opgenomen in het zogeheten parkeer-gelei- dingssysteem in de stad. Deze zomer zullen de grotere garages aan controles worden onderworpen, om als het met de veilig heid wel snor zit in december voor een 'award' in aanmerking te komen. rotterdam anp Rotterdam wil experimenteren met de verstrekking van heroïne aan verslaafden in een besloten omgeving. Het gaat niet om zo genaamde vrije verstrekking, maar om een gecontroleerde handeling door medici, die bin nen de beslotenheid van een speciale instelling zou kunnen plaatsvinden. Rotterdam be schouwt deze benadering van drugverslaafden als een gediffe rentieerde vorm van opvang. Burgemeester Peper en de waarnemend hoofdofficier van justitie mr. R. Gerding, maakten dat gisteren bekend. Dat ge beurde in aanwezigheid van staatssecretaris Kosto van Justi tie, bij de ondertekening van een convenant over een nieu we, onconventionele aanpak van de criminaliteit in de Maas stad. Volgens burgemeester Peper moet de term 'vrije verstrek king' hoognodig genuanceerd en ingevuld worden. „Het zal nooit zo zijn dat Rotterdam ver slaafde mensen opgeeft. Als wij de term vrije verstrekking ge bruiken, denken wij aan ver strekking achter een omheining. Dat wil dus zeggen in een beslo ten omgeving van een instituut. Hoe dat precies moet weet ik niet, maar daar zijn genoeg des kundigen voor om dat te bepa len." Peper beklemtoonde niets op te hebben met het gedachten- goed van het geven van drugs aan verslaafden, maar dat Rot terdam recent deskundigheid op dit terrein heeft binnenge haald in de persoon van wet houder Simons, de vroegere staatssecretaris van Volksge zondheid. „Rotterdam wil op het gebied van de drugproble matiek onconventionele wegen bewandelen, maar dan moet er eerst helderheid komen over wat vrije verstrekking inhoudt. Je kan denken aan het verstrek ken van drugs in een speciale Volgens Peper de drughulpverle- omgeving. daarbij eer medici en ning. Kosto wees op de groeiende groep psychiatrische gedeti neerden, die eigenlijk in de sec tor volksgezondheid thuishoort. „Nu al wordt tien procent van de celcapaciteit bezet door geestelijk gestoorden. Ik kan geen uitlatingen doen over eventuele nieuwe opvangmoge lijkheden binnen deze sector. Ik zie wel de toenemende druk die deze groep op het justitiële ge bouw uitoefent. Ons beleid is gericht op drang- en- dwang maatregelen. waarmee Justitie een beroep doet op de eigen motivatie van betrokkenen. Volgens Kosto passen in dit beleid mogelijkheden om ver slaafden op een andere manier op te vangen. „Rotterdam heeft een reputatie op het gebied on conventionele wegen te bewan delen." Directie krijgt steun in advertenties Er zal op koninginnedag geen tekort aan Heinekenbier zijn. Volgens woordvoerder K. Woltjes van de brouwerij worden inmiddels grote hoeveelheden Heineken en Am- stel uit andere Europese landen ingevoerd. Dat bier is hoofdzakelijk voor de horeca bestemd. rudolf kleun Prof. K. Freeman hield gisteravond de jaarlijkse Oort-lezing. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Oortlezing in Leiden over donkere materie leiden caroline van overbeeke „Hoe kunnen we ooit het ont staan van het heelal verklaren als we niet eens weten waaruit 90 procent van dat heelal be staat?" Professor dr. Kenneth Freeman, vermaard sterrekun- dige uit Australië, hield gister avond de jaarlijkse Oortlezing 1994 in het Academiegebouw aan de Rijksuniversiteit. Hij schetste zijn gehoor van 300 luisteraars hoe moeilijk het is om te achterhalen wat die 'don kere materie' in ons heelal nu precies is. „Sterren en andere lichtgevende voorwerpen kun nen we zien, die donkere massa niet. Daar moeten we iets op bedenken want het gaat om 90 procent van de ruimte." De familieleden van de be roemde Leidse professor Jan Oort zaten gisteravond op de eerste rij van het Groot Audito rium van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Verder was de, zaal voornamelijk gevuld met geïnteresseerde leken en amateur-sterrekijkers. De Oort lezing is een initiatief van de Stichting Jan Hendrik Oort Fonds en de Leidse Sterrewacht en wordt jaarlijks gehouden ter herinnering aan deze grote Leidse sterrekundige. De titel van Freemans lezing luidde: 'Donkere materie belicht; op zoek naar de onzichtbare mate rie.' De professor gaf zijn lezing in het Engels. „Al zestig jaar is bekend dat er in het heelal zogenaamde don kere materie bestaat die haar aanwezigheid alleen verraad door de zwaartekracht-aantrek king die zij op zichtbare materie heeft. Maar wat die donkere materie precies is, weet nie mand. Het kunnen uiterst licht zwakke sterren of planeten zijn of exotische elementaire deel tjes. Als het inderdaad donkere massa's zijn, zijn die in elk geval met onze telescopen en infra rood meetapparatuur niet waarneembaar. Dit in tegenstel ling tot de gewone sterren en Sterrenstelsels die licht geven." „Maar die bewegende donke re massa's, wellicht kleine don kere, sterren of planeten, heb ben wel een effect op de licht bundels in melkwegstelsels. Wij kunnen met een soort vergroot glas die lichtbundels vanaf de aarde waarnemen. Die bewe gende donkere voorwerpen zor gen er voor dat het licht op ster ren in verre melkwegstelsels af Griekenland en toe afbuigt m onze richting. Die sterke lichtbundels kunnen we proberen te vindèn door de sterren in ons heelal goed te be studeren." „Met dat experiment zijn we in 1991 begonnen in Melbourne door met een omgebouwde en totaal gemoderniseerde tele scoop uit 1868 het heelal dage lijks te fotograferen. We willen met die telescoop vier jaar lang elke heldere avond maar liefst 15 miljoen sterren in kaart brengen. Als een van die sterren plotseling meer licht geeft, bete kent het dat een donker voor werp tussen ons en die ster een lichtstraal van het heelal in onze richting afbuigt. We hebben tot nu toe van die 15 miljoen ster ren slechts vier of vijf keer zo'n 'twinkeling' gezien: een speld in een hooiberg dus. Maar als we ooit te weten komen hoeveel van die lichtbundels er zijn, ko men we wellicht meer te weten over de samenstelling van de donkere materie in ons heelal." vervolg voorpagina De Industriebond FNV gelooft echter niet dat Heineken in staat is op korte termijn derge lijke hoeveelheden aan te voe ren. Bestuurders J. Duynhoven en E. Schellenberg wijzen er op dat de brouwerij in Zoeterwou- de de grootste is in Europa. Zoeterwoude zou juist als enige in staat zijn dergelijke aanvul lende leveringen te doen. Uit internationale vakbondscontac ten zou ook niet zijn gebleken dat er elders extra bier op trans port is gegaan. Heineken heeft in Europa nog brouwerijen in Frankrijk, Engeland, Ierland, Spanje, Italië, Hongarije en De beide vak bondsbestuurders sluiten hele maal uit dat bier voor thuis-ge- bruik wordt aangevoerd. Heine ken gebruikt elders in Europa kleinere groene flessen. De in voer daarvan zou op problemen stuiten. Woordvoerder Woltjes noemt dat onzin. „Daar komen ze nog wel achter." Hij zegt dat Heine ken uit voorraden elders heeft kunnen putten. Waar het bier vandaan komt en om hoeveel het gaat, wil hij echter niet zeg gen. Advertenties De Heineken-directie heeft van daag overigens steun gekregen van vervoerders en werkwillig personeel. Zij hebben onder meer in ochtendbladen adver tenties geplaatst waarin ze de staking afkeuren. Transporteurs wijzen daarin op het mogelijk verdwijnen van banen door de staking. De Industriebond FNV voelt zich niet geraakt door dat verwijt. „Heineken heeft die ad vertenties waarschijnlijk zelf be taald", meent E. Schellenberg. Schellenberg en zijn medebe stuurders weerspreken ook ge ruchten dat er binnen de fede ratie FNV kritiek is op de sta king. Zij kondigen aan dat Jo- han Stekelenburg de stakers zal geen bezoeken. „Dat is toch het beste bewijs." De staking bij Heineken is vandaag de zesde dag ingegaan. Vorige week donderdagmiddag werd het werk neergelegd nadat Heineken geen gehoor gaf aan een ultimatum van de bond. In totaal staken ongeveer 1100 personeelsleden, 500 in Zoeter woude en 600 in Den Bosch. Er vallen ongeveer 3800 perso neelsleden onder de CAO. De onderhandelingen bij Heineken liepen uiteindelijk stuk op een looneis van 2,5 procent. De FNV legde die op tafel toen bleek dat de brouwer niet wilde praten over een vierdaagse werkweek. Behalve de looneis wil de FNV nog afspraken over werkgele genheid. Heineken stelde daar een bod tegenover van een tweejarige CAO met twee pro cent structurele loonsverhoging en een eenmalige uitkering van een procent en afspraken over werkervaringsplaatsen en deel tijdwerk. Dat bod. wel geaccepteerd door CNV en Unie BLHP, geldt voor de brouwer als een al ge sloten contract dat de FNV nu ook moet ondertekenen. Heine ken wil geen verdere concessies doen. Om die reden is de brou werij ook niet ingegaan op de opening die de FNV heeft gebo den om de 2,5 procentseis te la ten vallen in ruil voor een ga rantie dat er tot 2000 geen ont slagen vallen. Nu geldt zo'n af spraak, in samenhang met een reorganisatie, tot 1998. De bond vreest dat daarna een groot aantal banen op de tocht komt Dubbele nekklacht na aanrijding Een 61-jarige man uit Nieuw- Vennep veroorzaakte gistermid dag op de Lucasbolsstraat in Nieuw-Vennep een aanrijding. De man kwam met zijn auto uit een uitrit en verleende een 42- jarige automobiliste uit Benne- broek geen voorang. Beiden zijn met nekklachten overgebracht naar het Spaameziekenhuis in Heemstede. De Niep, Cees Bremmer, plaats 36 op de CDA-lijst operationele lall-in) lease 4 jaar 80.000 km (20.000 km per jaar) 0 - 1.8 Itr. 75 pk, benzine .«a btw p m 4 jaar 120.000 km (30.000 km per jaar) f 994 1.9 Itr. 64 pk, diesel btw p Trappelend van ongeduld staan kandidaat kamerleden in de startblokken. Hun ideaal: het vorm geven aan het landsbestuur. Vijf nieuwelingen uit deze regio maken een kans op een kamerzetel. Wie zijn ze, wat doen ze, wat willen ze? Een serie portretten. Vandaag aflevering 3. Anüll den haag»jan kuys 2! De trots is er vanaf. Waar in vroegere jaren bij het naderen van de CDA-verkiezingskara- vaan loftrompetten werden ge stoken, dansmariekes klaar stonden, fanfares een eerbetoon brachten en plaatselijke notabe len glunderden en gnuifden, daar wachten de christen-de mocraten vandaag de dag kriti sche vragen, hoon en stekelig heden. Voorschotenaar Cees Bremmer (45), secretaris van de getergde partij en kandidaat-ka merlid, plaats 36 op de lijst, ziet de ontwikkelingen met lede ogen aan. Bremmer noemt zichzelf een gedegen man. Dat klopt. Een partijtijger, die als hoogste ad ministrateur heerst over de pa pierwinkel, die ook eigen is aan een grote politieke organisatie. Het CDA, of beter de op confes sionele grondvesten gefundeer de politiek, is hem met de pap lepel ingegoten. Bremmer is het CDA: In zijn praten, in zijn den ken, in zijn uitstraling. Moeite loos produceert hij in een toe lichting op zijn ambities en op zijn persoonlijke inzet hele de len uit het CDA-program. Dat is zijn geloof en zijn ideaal. Een ideaal, waar de kiezers de afge lopen weken blijkens de opinie peilingen danig aan knabbelen. Het laat hem niet koud, geeft hij toe. Maar hij zal het zich niet persoonlijk aantrekken. Zo zit Cees Bremmer niet in elkaar. „We slagen er met zijn allen niet in deze ontwikkeling te ke ren. Uiteraard kijk ik ook naar mijn eigen inbreng, maar niet in verwijtbare zin. We doen wat we kunnen. Toverformules wer ken echter niet. Daarom blijven we hameren op de bijdrage die het CDA de afgelopen jaren heeft geleverd aan een stabiel' bestuur van dit land." Doorzettingsvermogen, in casseringsvermogen, af en toe kunnen relativeren, vertrouwen hebben in de drijfkracht van je beweging en gevoel voor humor hebben. Met deze ingrediënten kun je als secretaris van een partij in nood in moeilijke tij den het hoofd boven water hou den, weet hij. CDA-kandidaat Bremmer. FOTO PERSBURO JOS V De officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht heeft gis teren TBS met dwangverpleging geëist tegen een 35-jarige Haar lemmer wegens het te vonde ling leggen van zijn baby op een ambulance, op 8 november vo rig jaar in Amersfoort. Ook werd hem poging tot zware mishan deling ten laste gelegd, omdat hij het meisje de dag daarvoor over een hek zou hebben ge gooid. Zijn 23-jarige vrouw werd ontslagen van rechtsver- volging. De zaak werd eerder aange houden, omdat het tweetal tij dens de vorige zitting een ver warde indruk maakte. Ook gis teren bleken zij een andere op vatting van de werkelijkheid te hebben dan gebruikelijk is. Vol gens psychiatrische rapporten zijn beide echtelieden volledig ontoerekeningsvatbaar. Ambulancepersoneel zag hun vorig jaar langs een drukke weg lopen en stopte om hun te waarschuwen. Er ontstond een woordenwisseling. Vervolgens legde de vrouw de baby op de motorkap, waarna beiden hard wegliepen. Op de vraag waarom zij de baby op de motorkap van de ambulance hadden achtergela ten, antwoordde de man dat hij meende dat hij in gevaar was. aangezien het echtpaar de voor afgaande dagen een aantal ma len door de politie staande was gehouden. Om de politie af te leiden, paste het echtpaar vol gens zijn zeggen de methode 'kievit' toe: het stel rende eerst bij de baby weg bij wijze van af leiding, zoals dc vogels in hun broedtijd ook doen. Het was niet de bedoeling de baby te vondeling te leggen. De verdachte zei verder dat hij baby EUya absoluut niet over de schutting had gegooid ii poging haar te doden. De vertelde tijdens de rechtzitting het kind goed te hebben inge pakt met luiers en dikke kleer tjes. Het psychiatrisch rapport over het echtpaar spreekt over een 'folie a deux': de twee ver keren in een geheel eigen ge- dachtenwereld, waarin zij el- kaars waanzin en waanbeelden versterken. De vrouw, die een tweede kind heeft gekregen, lijdt vol gens het psychiatrisch rapport aan zogeheten inductie-psycho se. Dat wil zeggen dat zij geen eigen wil heeft, en haar doen en handelen volledig laat afhangen Van haar man. Ellya is inmid dels ondergebracht in een kin dertehuis. Uitspraak 10 mei. amsterdam» Controle hygiëne op vrijmarkt kwaad zelf aanduidt. „Koeling is het grootste probleem", aldus een woordvoerder van de dienst. Voor de vrijmarkt in de hoofdstad heeft de dienst een lijst met dertien richtlijnen op gesteld, die de koninginnedag consument de eetlust lichtelijk doet vergaan. De Keuringsdienst van Waren in Amsterdam zal op koningin nedag met circa twintig man wederom uitrukken om uitba ters op de traditionele vrijmarkt te controleren op 'voedelmis- handeling', zoals de dienst het (De bovenstaande advertentie is mogelijk gemaakt door werkwillige Heineken medewerkers.)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17