Vluchtelingen snel laar Centrum '45 Verpleeghuis Leiden-Noord in 1998 open Leiden Regio Noordwijkse zeemeermin is spoorloos Puinruimen en opnieuw beginnen 9Liever een straaljager dan een walkman' Vluchten uit Muzenhof kan straks gewoon weer De Munnik nu baas in eigen tennispark Buurtje wil speelplaats Oltmansdreef niet kwijt 1 9ENSDAG 27 APRIL 1994 handeling getraumatiseerde asielzoekers begint in augustus antrum '45 kan per 1 augustus beginnen met de behan- ;ling van getraumatiseerde vluchtelingen en asielzoe- rs. Dat blijkt uit antwoorden van de staatssecretaris n WVC op vragen van D66-kamerlid M. Versnel- hmitz. De patiënten worden behandeld in De Vonk in oordwijkerhout. u i ken zijn odaa ;t Oegstgeester centrum had \g geen ministeriële jing om vormingscentrum De -lH? ,nk in Noordwijkerhout te rbouwen tot een behandel- 24 patiënten. In af- ichting van die officiële 'nning zijn bouwvakkers ech- al enige tijd aan het werk bij Vonk. Om daadwerkelijk op 1 "ïöal tstus van start te gaan >g heel wat werk worden xjlï zet. ,,Zo gauw we officieel toe stemming krijgen, zullen we op volle snelheid van start gaan met het aannemen van perso neel", kondigt voorlichter H. Vogelaar aan. ,,Drie maanden is erg krap, maar het moet net kunnen. Misschien dat we nog niet meteen met 24 plaatsen kunnen beginnen. Maar in ieder geval zullen we op 1 augustus de eerste mensen kunnen op- Centrum '45 had al een paar maanden eerder willen begin nen met de speciale behande- Leidenaar bekneld tussen heftrucks oeterwoude-rijnduk Een 21-jarige Leidenaar is gistermorgen ;ewond geraakt bij een ongeval op een bedrijf aan de Industrie weg in Zoeterwoude. Door nog onbekende oorzaak raakte de nan bekneld tussen twee heftrucks. Hij is met inwendig letsel ivergebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. Alphenaar met softdrugs aangehouden leiderdorp De politie heeft vannacht rond twaalf uur in Leider- 29-jarige Alphenaar aangehouden. De man had in zijn boodschappentas met softdrugs.- De totale waarde is is wel sprake van een be- overgebracht naar het lorp e from auto rolgens de politie niet bekend, hoorlijke hoeveelheid. De Alphi bureau in Leiderdorp. •ronken Leidenaar richt ravage aan jaar» Een dronken Leidenaar heeft gisteravond rond half knmi tien veel schade aangericht op de hoek jagerslaan en Groot Ha- zebroekseweg in Wassenaar. De man raakte met zijn auto van de weg, ramde een lichtmast, twee betonblokken, een verkeers bord en vernielde een deel van de bestrating. Bij het ongeluk werd de auto geheel vernield. De chauffeur liep geen letsel op. Hij is ter ontnuchtering ingesloten in het politiebureau in Was- Tien maanden cel voor fraudeur PttVriAAG/QEGSTGEESTEen 57-jarige Oegstgeestenaar is gisteren veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf wegens steun- fraude. De man kreeg tussen mei 1989 en maart 1993 een RWW- uitkering maar had daarbij nog neveninkomsten die hij ver zweeg. Zodoende lichtte hij de sociale dienst op voor 169.000 Tegen de man was een jaar celstraf geëist. Tijdens de behandeling van zijn strafzaak, veertien dagen geleden, voerde gokverslaving, vergeetachtig heid en een gebrekkige kennis van de regels zijn misstap hadden veroorzaakt. Volgens officier van justitie De Waard woonde de zonder dit door te geven. Verder beschikte hij over /an 145.000 gulden, de helft van de verkoopprijs van zijn moeders huis. Volgens de 57-jarige kreeg hij van dat bedrag 20.000 guldeq in handen omdat niet hij, maar zijn 85-jari- ge moeder de rest had vergokt. De opgelegde straf bedraagt vijf tien maanden cel waarvan eenderde deel voorwaardelijk. ling. Volgens Vogelaar is er ver traging ontstaan door onduide lijkheid over wie de hoge kosten van de behandeling voor zijn rekening moet gaan nemen. De intensieve behandeling van mensen met oorlogstrauma's vereist de aanwezigheid van een groter aantal psychiaters dan een 'normale' psychotherapie. De nieuwe behandel-unit zal in eerste instantie vooral plaats bieden aan vluchtelingen uit het voormalig Joegslavië. Maar ook uit andere landen komen regelmatig mensen die profes sionele hulp nodig hebben bij de verwerking van oor logstrauma's. Centrum '45 kan straks 24 getraumatiseerde vluchtelingen onderdak bieden en heeft daarnaast plaats voor acht patiënten ling. VRIJE TIJD Spaink Karin Spaink houdt vandaag een lezing in het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk over haar boeken, waaronder 'Het strafbare lichaam' waarin ze new age-theorieën over ziekte bekritiseert. De aanvang is 20.30 Het beeldje 'De Zeemeermin' dat tegenover de vuurtoren aan de Koningin Wilhelmina Boule vard in de duinen stond, i: ternacht spoorloos verdwenen Het beeld moet met een ijzer zaag van zijn sokkel zijn ge haald. Volgens een woordvoer der van de gemeente vertegen woordigt het kunstwerk een waarde van 30.000 gulden. De politie weet nog niets over mo gelijke daders. De bronzen zeemeermin werd in 1987 in het duin aan de boulevard geplaatst. Het was een geschenk aan de gemeente uit de nalatenschap van de oud- -voorzitter van het Genoot schap Oud Noordwijk (GON), J. Sier. Sier vond dat het beeldje, dat altijd zijn eigen tuin van zijn huis aan de Zeereep had ge sierd, ook na zijn dood in Noordwijk moest blijven. Het kunstwerk werd gemaakt door de Hongaarse beeldhouwer Pe ter Gelencsér. De huidige voorzitter van het GON, J. van Kan, betreurt de verdwijning van het beeld. Wij waren net van plan om de ge meente te bewegen het beeldje een betere plek te geven. In de Zeereep stond het toch wat ver loren. Bij ons museum zijn we bezig een leuk pleintje aan te leggen. Wij hadden de zeemeer min hier een prominente plaats toegedacht. Het zou heel jam mer zijn als het beeld echt weg lisse Het puinruimen op het terrein van de firma Bakker in Lisse is in volle gang. Begin mei moet het werk klaar zijn en dan wordt direct begonnen met de herbouw van het tuinpostorderbedrijf dat kortgeleden door brand werd getroffen. Als alles verloopt zoals het zou moeten, is in het najaar het eerste nieuwe magazijn gereed. Nu na de brand toch alles opnieuw moet worden opgebouwd maakt Bakker van de gelegenheid gebruik om uitte breiden. Veel kan directeur J. van Vliet niet zeggen, omdat de firma nog in overleg is met de gemeente Lisse. „Maar we gaan meer bouwen dan wat er gestaan heeft", aldus de directeur. Het is noodzakelijk voor de firma dat het eerste magazijn in september gereed is. Van af die tijd stromen de bestellingen voor voor al de tulpen- en hyacintenbollen weer bin nen. In de zomer is het een stuk rustiger bij het postorderbedrijf. Daarom is dit seizoen bij uitstek geschikt om te bouwen. FOTO DICK HOGEWONING Niet iedereen heeft problemen met uitbreidingsplannen Schiphol leiden» paul v Na twee i uitbreiding van Schiphol, werd het de bejaarde luchtvaartjour nalist Bart van der Klauw te veel. De Leidenaar liep naar de microfoon en zei dat de aanwe zigen op de inspraakavond in de Merenwijk niet zo moesten klagen. ,,Ik woon nu achttien jaar in de Merenwijk en de vliegtuigen zijn in die tijd alleen maar stiller geworden. Ik slaap iedere nacht uitstekend, zoals ieder gezond mens dat kan. Wie dat niet kan, moet naar de dok- Het boegeroep vulde het Re genboog-zaaltje, waar de milieuwethouders van zes ge meenten in de Leidse regio wil den horen of ze hun protest te gen de uitbreidingsplannen van Schiphol nog moeten aanpas sen. Het bleek inderdaad het geval. Zo verbaasde een inspre ker yan de Stichting Luchtvaar- toverlast Leiden e.o zich erover dat het protest zo vlak was. Waarom protesteerden de re giogemeenten niet tegen een tweede Kaagbaan, met vliegrou tes dwars over de Leidse regio? Of tegen het feit dat de huidige Kaagbaan een favoriete baan is geworden, ook 's nachts? Volgens de Leidse wethouder H.P. de Goede willen de regio gemeenten de schijn vermijden als zouden ze hun eigen stukje luchtruim vrij willen houden, ten koste van andere regio's, Na wat bestuurlijk beraad zegde de Alkemadese wet houder W. Nugteren echter toe dat de tweede Kaagbaan in de definitieve in spraakreactie wordt Wethouders willen geluid- meetpunten Volgens de aan wezige woordvoer der van Schiphol, L. Oude Weernink, is dat geen enkel probleem. Ook de luchthaven voelt maar weinig voor deze baan. Ze legt liever een baan naast de huidige Zwanenbur- gerbaan, die je eveneens in noordelijke en zuidelijke rich ting moet benaderen. En dus niet via de Leidse regio, zoals de Kaagbaan. De Schiphol-man betreurde het dat de wethouders in hun reactie niet waren ingegaan op de toename van de werkgele genheid' door de uitbreidings plannen: „Het gaat om relatief schone werkgelegenheid en komt ook deze regio ten goede." Het boegeroep was zo stormachtig dat overvliegende vlieg tuigen werden over stemd. De Leidse wethouder De Goe de stelde de man echter gerust met de mededeling dat de wethouders niet te gen uitbreiding zijn. Ze zijn alleen tegen de huidige plannen omdat die gebaseerd zijn op verkeerde in formatie en de regio zwaar zou den belasten, voor zover het 'onzorgvuldige onderzoek' daar al iets over zou melden. Eerst meer onderzoek, dan verder praten is hun motto. Omdat er zoveel schriftelijke vragen werden gesteld, besloten de zes wethouders ook de reac tie schriftelijk te geven. Voor 10 mei kunnen de antwoorden worden opgehaald bij de ge meentehuizen van Leiden, Alkemade, Voorschoten, Zoeter woude, Leiderdorp en Oegst- geest. Een aardig voorproefje gaf de Oegstgeester milieuwethouder en slaapdeskundige H.A.C. Kamphuisen, uit wiens ge meente veel insprekers naar de Merenwijk waren gekomen. Vooral het nieuwe Haaswijk bleek veelgeplaagd, met over vliegende vliegtuigen voor Schiphol èn Valkenburg. De wethouder verklaarde liever een straaljager te horen dan een walkman. Voor oudere regioge noten had hij slecht nieuws. Ondanks hun slechtere gehoor, worden ze eerder wakker door dat ze lichter slapen. Op aandringen van de zaal besloten de wethouders dan ook om bij het Rijk aan te drin gen op geluidmeetpunten in de leiderdorp» judy n Wie binnenkort een voorstelling bezoekt in de Leiderdorpse Mu zenhof, hoeft zich minder zor gen te maken als er eventueel brand uitbreekt. De nooduit gang, die tot dusver geblok keerd was met spullen, komt weer vrij. De leden van de com missie voor sport, welzijnszaken en personeelszaken stemden gisteravond in met het college voorstel om het cultureel cen trum aan de Cor Gordijnsingel aan te passen, zodat extra berg ruimte ontstaat. Daaraan ontbreekt het Mu zenhof al jarenlang. Toen het gebouw werd ontworpen, moest er aan alle kanten wor den bezuinigd en dus ook op de bergingsruimte. Dat betekende dat de beheerder zich op een gegeven moment geen raad meer wist met het - groeiend - aantal spullen, zoals tuinstoe len, barvoorraden, schoon- maakapparatuur en podiume lementen en dat hij de nooduit gang bij de theaterzaal maar ging gebruiken. Daardoor is vol- lorgwoningen waarschijnlijk jaar eerder in gebruik eiden erna straatsma euwe verpleeghuis aan de rillem de Zwijgerlaan wordt waarschijnlijk opgebouwd uit ijf woonblokken van vier eta- krijgt de naam 'Overrijn' Het daarachter geplande omplex 'zorgwoningen' be- 'ooralsnog uit zes verdie- •ingen. Het complex, dat ver- londen is met het verpleeghuis, ;aat 'Noorderlicht' heten. Het verpleeghuis in Leiden- loord moet zijn deuren in 1998 Dpenen, zo werd gisteren dui- 170 lelijk tijdens een informatie rond over de bouwplannen in murthuis 't Spoortje. De zorg woningen, die gebouwd worden loor woningbouwcorporatie 'ijl en Vliet moeten een jaar :erder klaar zijn. De nieuwbouw is gepland op ;t gebied tussen de Albertine ^gnestraat en de Pieter Both- •traat, waar nu nog de openbare lasisschool Noorderkring is ge- 'estigd. Deze school fuseert per augustus met de Ma-rnix- ichool. In Overrijn, dat gebouwd wordt door de Katwijkse stich ting Overduin, komen 60 plaat voor dementerende oude- Er komt tevens plek voor dagbehandeling van 20 perso- De zorgwoningen zijn be stemd voor oudere echtparen, /ie ten minste een ver pleegkundige zorg nodig heeft. )e bewoners van dit complex tunnen 24 uur per dag een be- oep doen op de verpleegkundi ge hulpen van het naastgelegen verpleeghuis. Het verpleeghuis wordt zo dicht mogelijk tegen de Willem de Zwijgerlaan aan gebouwd. De bewoners, die vaak weinig buiten kunnen komen, hebben dan een zo levendig mogelijk uitzicht. De zorgwoningen wor den daarentegen pal tegen de leiderdorp judy nihof De Leiderdorpse vereniging De Munnik neemt het tennispark aan de Hoogmadeseweg defini tief over van de gemeente. Wel moet het bestuur van de tennis club beloven niet te gaan 'spe culeren' met de grond. „Als het bestuur iets anders wil met het terrein, dan moet de gemeente als eerste in staat worden gesteld om de grond weer over te nemen", aldus wethouder C. Kerner gisteren tijdens een commissievergade ring. Ze reageerde daarmee op opmerkingen van het - nieuwe - PvdA-burgerlid O. McDaniel. Deze stelde voor om een soort 'anti-speculatiebeding' op te nemen in de overeenkomst die de gemeente straks met de club zal sluiten. „We moeten voorko men dat een zo goede voorzie ning als het tennispark in de toekomst wellicht een verkeerde bestemming krijgt." Voorzitter E. Grootendorst van de tennisclub had geen be zwaar tegen zo'n bijzondere be paling in het contract, al kon hij zich niet voorstellen dat ver koop ooit aan de orde zou zijn. „We hebben 1050 leden. We zit ten er al zestig jaar en we zijn van plan om er nog zeker zestig jaar te blijven zitten." De over name kost de tennisclub onge veer 327.000 gulden. Verder moet de vereniging de gemeen te jaarlijks in totaal ongeveer 13.000 gulden betalen. Een voorlopige schets van het geplande verpleeghuis (op de voorgrond) de Willem de Zwijgerlaan. achterkant van het Noorderpark aangebouwd. De huizen komen met de noordkant in de'sloot te liggen. Op deze manier blijft een zo groot mogelijk gedeelte van het Noorderpark behouden. De zorgwoningen worden volgens architect H. de Bruin een 'soort stadsvillaatjes'. Ze tellen drie kamers en zijn ge schikt voor rolstoelgebruikers. Op de begane grond van het complex komt ruimte voor een kinderdagverblijf. Onder het verpleeghuis komt parkeerruimte voor 72 auto's. De garage is bedoeld voor be zoekers en personeel van Over- i het wooncomplex (in het hoekje bovenaan). De weg op de voorgrond is TEKENING HERMAN DE BRUIN bijgelegen terrein van de ge meentelijke afdeling groenvoor zieningen hiervoor te offeren. Een woordvoerder van de ge meente garandeerde buurtbe woners gisteravond dat de nieuwbouw in ieder geval niet ten koste zal gaan van parkeer ruimte in de omgeving. rijn. Het verpleeghuis wordt zo gebouwd dat er in de toekomst nog een extra verdieping op kan komen. Een deel van de parkeerruim te van voetbalvereniging Roodenburg moet vanwege de nieuwbouw worden verplaatst. De gemeente overweegt een na- 'Verboden voor slopers', waar schuwt een bordje bij het speel- plaatsje aan de Leiderdorpse Oltmansdreef. De bewoners van de straat protesteren tegen de voorgenomen sloop van het speelplaatsje. De gemeente wil dat de kinderen uit de straat naar het plaatsje aan de nabij gelegen Camphuysendreef gaan en heeft daarover een brief aan alle omwonenden geschreven. Volgens de plannen van de gemeente moet de helft van de speelpleintjes in de wijk Bin nenhof worden gesloopt en de andere vier plaatsjes opgeknapt. De ambtenaren hebben bij de keuze tussen de speelplaatsjes gekeken naar de bereikbaarheid en de verkeersveiligheid, maar de bewoners van de Oltmans dreef zetten daar hun vraagte kens bij. „Ook de 'kinddichtheid' moet in beschouwing worden geno men. Onze kinderen spelen da gelijks met z'n negentienen op straal en moeten straks de over steek maken naar de Camphuy sendreef. In het omgekeerde ge val, als het speeltuintje aan de Oltmansdreef blijft en die aan de Camphuysendreef verdwijnt, zijn er aanzienlijk minder kin deren die de oversteek moeten wagen", schrijft de buurt aan de werkgroep speelvoorzieningen van de gemeente, het college en de politieke partijen. welzijn besloot gisteravond de inspraakreacties af te wachten voordat er een de finitieve keuze tussen de speel plaatsjes wordt gemaakt. gens de brandweer op een ge geven moment zelfs een onver antwoorde situatie ontstaan. Mocht er brand uitbreken, dan kunnen de bezoekers geen kant op. Over het probleem is al tien jaar gepraat. Uiteindelijk wer den er gisteren spijkers met koppen geslagen. Zo is het plan om onder meer de kapstokken op een efficiëntere manier op te hangen waafdoor meer ruimte ontstaat en wordt er op een strategische plek een dubbele deur gemaakt. Ook krijgt de be heerder een eigen kantoortje op de plek waar nu nog de ingang van de bibliotheek zit. Het is de bedoeling dat de boekenuitleen op termijn een eigen ingang krijgt. Wethouder C. Kerner (CDA) sluit niet uit dat de gemeente in de toekomst weer voor kosten komt te staan. Veel hangt vol gens haar ook af van het onder zoek dat het college wil doen naar de mogelijkheden om Mu zenhof op andere manieren te gebruiken om uit de rode cijfers te komen. Voor bewoners Brittenstein gaan de deuren vanzelf open leiderdorp judy nihof De toegangsdeuren van wo ningcomplexen voor ouderen in Leiderdorp deugen niet. Dat constateert de gemeente na een onderzoek van de entrees van Huis ter Does 1 en 2, de Britten stein, 't Keerpunt en complexen aan de Louise de Colignystraat en de Langendijkdreef. De deu ren gaan moeilijk open, vooral voor ouderen met een handi cap. liet eerste complex dat wordt aangepakt is de Brittenstein. De entree krijgt binnenkort auto matische deuren. De gemeente is bereid om de helft van de kosten voor de deuren voor haar rekening nemen, zo bleek gisteren tijdens een vergadering van de commissie sport, welzijn en personeelszaken. Volgens in spreker I. van Steijn van de stichting Brittenstein is de voor ziening hard nodig. „De oude ren komen met boodschap- penkarretjes en kunnen moei lijk naar binnen. Dan kun je de deurdragers wel slap afstellen, maar dan krijg je weer dat het gaat tochten." Van Steijn vindt het wel jammer dat de gemeen te niet het volledige bedrag voor de automatische deuren wil vergoeden, maar de helft (onge veer 9300 gulden). „Want nu moeten we de ouderen weer een huurverhoging in rekening brengen," aldus Van Steijn, die zijn woorden met name richtte tot de nieuwe partij in de raad: Burgerbelangen (BBL) „We hebnen nu Burgerbelangen, maar die heb ik vanavond niet veel gehoord." Wethouder C. Kerner (CDA) verwacht dat ook andere ouderencomplexen aan vragen voor subsidie van auto matische deuren in de entree zullen indienen op het gemeen tehuis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15