'Opgebeurd in alle goede dingen' fg Kerk Samenleving Gereformeerden pakken seksueel misbruik door predikanten aan Lentesfeer blijft intact li WOENSDAG 27 APRIL 1994 BUITENLAND KORT Sarajevo Paus Johannes Paulus II be reidt volgens de Bosnische minister-president Haris Si- lajdzic een reis voor naar Sa rajevo. Een datum daarvoor staat nog niet vast, zei Silajd- zic in Sarajevo na een ont moeting met de apostolische nuntius Francesco Monterisi. Monterisi bevestigde de wens van de paus om naar Sarajevo te reizen. De voor waarden voor deze reis moe ten nog wel nauwkeuriger besproken worden. In febru ari verklaarde woordvoerder Joaquin Navarro-Valls van de paus dat op dit tijdstip een bezoek aan Bosnië niet werd voorzien, ondanks het feit dat de paus zo'n reis nog steeds erg graag zou maken. Gescheiden De katholieke bisschoppen van Engeland en Wales heb ben spijt van de fouten die ze hebben gemaakt in de om gang met gescheiden gelovi gen die opnieuw getrouwd zijn. Ze moedigen iedereen aan 'in de moeilijke situatie van een scheiding hulp en ondersteuning in hun paro chie te zoeken'. Dat zeggen de bisschoppen in een ver klaring, die in het kerkelijke tijdschrift 'Catholic Herald' is gepubliceerd. Kardinaal Basil Hume, voorzitter van de bis schoppenconferentie, noem de het verbod op het toedie nen van de sacramenten aan hertrouwde katholieken één van de 'pijnlijkste proble men' van bisschoppen en priesters. Hij benadrukt dat deze mensen niet uit de kerk worden verstoten, ook al kunnen ze de sacramenten niet ontvangen. „God is gro ter dan de sacramenten al dus de kardinaal. Katholiek De voormalige bisschop van Londen, Graham Leonard (72), is voorwaardelijk tot rooms-katholiek priester ge wijd. Dat heeft een woord voerder'van de RK Kerk gis teren bekendgemaakt. De dienst werd geleid door kar dinaal Basil Hume, aartsbis schop van Westminster. De wijding van Leonard is voor waardelijk omdat de autori teiten in Rome twijfelen over de status van zijn anglicaan se wijding. In 1896 bepaalde paus Leo XIII dat wijdingen volgens de anglicaanse riten 'absoluut van nul en generlei waarde' zijn. Bij de wijding van Ixtonard tot bisschop in de Kerk van Engeland waren echter bisschoppen van de Oud-Katholieke Kerk van de Unie van Utrecht (die door Rome worden erkend) be trokken. Matthew Fox De Amerikaanse theoloog Matthew Fox, die vorig jaar uit de orde van de dominica nen werd gezet, noemt in het onaffiankelijke katholieke weekblad 'National Catholic Reporter' zijn overstap naar de Episcopaalse (Anglicaan se) Kerk 'bitterzoet'. Hij trad op 8 april tijdens een beslo ten bijeenkomst toe tot de Anglicaanse Kerk. Onlangs maakte hij zijn 'geenszins eenvoudige' besluit open baar. De 53-jarige Fox is 34 jaar lid geweest van de orde van de dominicanen en 27 jaar rooms-katholiek pries ter. Nadat hij uit zijn orde was gezet, had hij naar eigen zeggen drie mogelijkheden: 'Schuilen onder een steen, zoals het Vaticaan wil', het priesterambt neerleggen, waarvoor de Braziliaanse theoloog Leonardo Boff on der vergelijkbare omstandig heden koos of 'de optie die ik heb gekozen, die ik een zij delingse beweging noem'. 1 3ENSI Hoogleraar Bob Goudzwaard spreekt in Leidse 'Bakkerij' over economie leiden Bakkerij' aan de Oude Rijn 44c Is er een 'christelijke' denkbaar, die de solidariteit tussen mensen wereldwijd her stelt, de aardse goederen beter verdeelt, de mensen weer zinvol bezig doet zijn? Op deze en an dere vragen gaat prof. dr. Bob Goudzwaard, verbonden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, morgenavond om 20.00 uur in tijdens een bijeenkomst in 'De De bijeenkomst wordt geor ganiseerd door de taakgroep 'Arbeid' van de Leidse Raad van Kerken, die eerder rabbijn A. Soetendorp vroeg voor een le zing over het thema 'racisme'. De lezingenserie is bedoeld als aanloop naar de Tweede Ka merverkiezingen op 3 mei. De toegang is gratis. Als eerste kerkgenootschap gaan de Gerefor meerde Kerken in Nederland seksueel misbruik in pastorale relaties systematisch aanpakken. Met algemene stemmen heeft de gereformeerde synode gisteren in Lunteren een ldachtenproce- dure vastgesteld. Een onafhankelijke commissie zal de klachten onderzoeken en beoordelen. Zij brengt dan een klemmend advies aan de kerk uit over schorsing of zelfs ontheffing uit het ambt als een predi kant over de schreef is gegaan. Hoewel van deze regeling een preventieve werking wordt verwacht, komt er binnenkort ook een beroepscode voor predikanten. Verder komen er netwerken van misbruikten en van predikanten die de grenzen hebben overschre den. Want. zo sprak de synode uit, seksueel misbruik in het pastoraat is in flagrante tegen spraak met de opdracht van de kerk. Christus Dienaarkerk in Zoeterwoude-Dorp biedt drie dagen lang onderdak aan ziekentriduüm Vier keer ging de Alphense J.M. van den Elshout al naar Lourdes, maar van haar AOW kan zij die reis al geruime tijd niet meer be talen. Sinds die tijd zoekt de 81-jarige haar heil, in meerdere opzichten, dich ter bij huis. Het ziekentri duüm in Zoeterwoude- Dorp doet voor haar in sfeer en geestelijke bemoe diging niet onder voor wat de Franse bedevaartsplaats te bieden heeft. „Je wordt hier opgebeurd in alle goe de dingen." zoeterwoude/leiden De Christus Dienaarkerk biedt drie dagen lang onderdak aan 183 ouderen die door hun ziek te of handicap niet meer in staat zijn deel te nemen aan het parochieleven. De vaste inrich ting van de grote kerkzaal heeft plaatsgemaakt voor een opstel ling met bedden, rustbanken en rolstoelen, terwijl de wat Spar taans ogende stoelen zijn voor zien van dikke kussens. Met busjes en door vrijwilligers be stuurde auto's worden de deel nemers aan het ziekentriduüm aangevoerd. De bijeenkomst wordt voor de vijfentwintigse keer gehou den in de rooms-katholieke kerk van Zoeterwoude-Dorp. Daarvoor was men veertig jaar te gast in de Herensingelkerk van Leiden. De spil in de groep van rond de vijftig medewerkers die de zieken drie dagen lang verzorgt, is secretaris A.M. van der Meijden van het Eucharis tisch Ziekentriduüm Leiden. Als de belangrijkste taak van de groep vrijwilligers ziet hij 'men sen die door ziekte het gevoel hebben aan de zijkant van het leven te staan, weer in het mid- De deelnemers aan het ziekentriduüm in de Zoeterwoudse Christus Dienaarkerk. delpunt te plaatsen'. Het programma loopt op de ze drie dagen van 9.30 tot 15.30 uur. Centraal daarin staan twee eucharistievieringen, tussen de middag afgewisseld met 'enter tainment'. De deelnemers ko men uit Leiden en de wijde re gio. „Het lijkt wel of er elk jaar meer belangstelling komt", zegt Van der Meijden. „Dit keer had den we negen inschrijvingen meer dan in 1993." Het sociale element is belang rijk voor de ouderen die het zie kentriduüm bezoeken. „Het le ven is toch al zo saai, als je door je handicap aan huis gekluis terd bent", zegt bezoekster Van den Elshout. Maar het geestelij ke aspect is niet minder belang rijk, benadrukt ze. „Het katho lieke leven holt achteruit, maar hier beleef je toch weer iets van die oude glorie." De Leidse J.M. Thom (79) kent het triduüm nog uit haar jeugd, toen ze als tiener meeliep in de processie. „Hele prachtige dagen waren.dat, in de Jozef kerk aan de Herensingel." Voor de 'dertiende of veertiende keer' is ze, inmiddels gekluisterd aan een rolstoel, nu als deelneem ster aan het triduüm aanwezig. „Je trekt je aan elkaar op", noemt ze als één van de belang rijkste onderdelen van deze bij eenkomsten. „Je ontmoet veel mensen die in hetzelfde schuit je zitten en zich er heel goed doorheen slaan. Daar krijg je zelf ook weer nieuwe kracht door." Veel bezoekers verblijven in een verzorgings- of verpleeg huis, waar ze wekelijks of maandelijks nog wel een spe ciaal voor hen georganiseerde mis kunnen bijwonen. „Maar zo'n zaaltje mist toch de intimi teit en de sfeer van het kerkge bouw", meent de 86-jarige M. Montanis uit Leiden. Haar ge handicapte man, inmiddels al dertien jaar overleden, bezocht vroeger ook het triduüm. Zelf komt ze, met uitzondering van vorig jaar toen ze net haar heup had gebroken, nu al weer acht jaar naar Zoeterwoude. Het triduüm wordt dit keer geleid door J. Schlattmann, de oud-deken van Leiden en de huidige pastoor van de Meer burg-parochie in Zoeterwoude- FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Rijndijk. Zestien jaar geleden, toen hij voor het laatst bij de bijeenkomst was betrokken, werd hij nog op de vingers ge keken door zijn oom. Deze had het triduüm als priester zelf ook geleid, maar maakte het toen als bezoeker mee. „Hij verbeter de me destijds in alles", kijkt Schlattmann daar geamuseerd op terug. „Als ik van de preek stoel af ging, klom hij erop. De pastoor schetst in zijn openingswoord voor de bezoe kers het beeld van de Emmaüs gangers, waarmee Jezus na zijn opstanding enige tijd optrok. „Laten we dat beeld vasthouden voor de komende dagen. Soms loopt er iemand met je op, en die blijkt dan een engel te we- Bidden in meervoud Het lijkt haast een catechismusvraag: 'Kan men oprecht de gebeden van de aanhanger van een andere gods dienst meebidden?' Het antwoord volgens de hervorm de dr. Paul Oskamp luidt: „Mét elkaar bidden: nee. Vóór elkaar bidden: ja!" Oskamp is één van de medewerkers aan de bundel 'Bidden in meervoud - Hindoes, boeddhisten, joden, christenen en moslims in gebed'. Het boek, onder re dactie van drs. Gé Speelman, de hervormde functiona ris voor de relatie van moslims en christenen, speelt in op het recente verschijnsel dat gelovigen van verschil lende religies samen bidden of bezinningsbijeenkom sten beleggen. De makers van het boek 'willen op geen enkele ma nier suggereren, dat alle religieuze uitingen dezelfde waarde hebben, of dat men alle religies in een grote hutspot zou kunnen vermengen tot een soort Nieuwe- Wereldreligie', aldus Speelman. „Gebeden kunnen bij voorbeeld in de ene religie vooral gelden als een soort innerlijke concentratie, in de andere religie kunnen ze een duidelijk vraag-karakter hebben Om die reden stelt Oskamp, oud-rector van het her vormde seminarium Hydepark, in het hoofdstuk over het christendom: „Een ieder kan alleen tot haar of zijn eigen God bidden. Laten wij dat niet verdoezelen, al sluit dit onderlinge herkenning niet uit en evenmin dat iemand zich aansluit bij de intentie van het gebed van BOEKBESPREKING een andersgelovige. Maar samen bidden, ik kan het als methode niet aanbevelen." De joodse vertegenwoordiger in het boek, Michael Cohn, denkt 'dat als je die verschillende levenssferen op één grote hoop gaat gooien, je dan een puinhoop krijgt'. Over de gezamenlijke herdenking bij de Bijlmer ramp, waar een rabbijn een gebed uitsprak, zegt hij: „Er is net dat gebeurd, wat volgens mij in die speciale situa tie kan." Samen bidden kon in die 'eenmalige, unieke situatie'. Hamza Zaid, imam (geestelijk leider in de islam) in Utrecht, heeft meegewerkt aan gezamenlijke gebeds diensten ten tijde van de dreiging van de Golfoorlog. Daarbij, zo benadrukt hij, bad ieder op zijn eigen ma nier. „Ik zou er wel moeite mee hebben als moslim (en volgens mij andere moslims ook) om de verplichte ge beden samen met christenen te bidden." Alleen de boeddhist en hindoe die aan het woord ko men, zijn warm voorstander van echt samen bidden. „Absoluut: ja!", reageert de boeddhistische monnik Jampel Pharchin (Eugène Booman). „Zeker als je kijkt naar het 'doel' van het boeddhisme: het is er om het welzijn van alle wezen te bevorderen." Drs. B. D. Suk- hai, hindoe, ziet feitelijk geen verschil tussen hindoeï stisch en christelijk bidden. Dr. J. P. Schouten tekent bij het hindoeïsme aan dat christenen inderdaad veel van de gebedsteksten kun nen nazeggen en meebidden. „Dan staat echter wel de betekenis van de woorden voorop. Voor de hindoe zal de cultische handeling voor de godenbeelden het for mele reciteren van de mantra's (formules) in het Sans kriet over het algemeen belangrijker zijn; en daarbij komt nu juist een groot verschil tussen beide tradities naar voren. Voor een echte ontmoeting is het niet goed om dat verschil te verdoezelen." Bidden in meervoudHindoes, boeddhisten, joden, christenen en moslims in gebed Gé Speelman (red.). - Kampen Kok, 1994. 156 p. ISBN 90-242-8234-9. Prijs24,50 gulden. WIM SCHRIJVER/GPD Ook verschenen bij Kok in Kampen: 'God en ik' van dr. P. Schelling. De auteur ontdekte zeven wegen waarop God hem tegemoet komt. 71 p. Prijs: 16,50 gulden. 'Maria in beeld' van Els Maeckelberghe. Een feminis tische interpretatie van een traditioneel religieus sym bool. 111 p. Prijs24,50 gulden. 'Bijbels beeldwoordenboek' van dr. A. van Deursen. Een systematische verzameling van afbeeldingen van bijbelse zaken. 160 p. Prijs 24,50 gulden. 'Psalmschrift/Psalm 48-52' van dr. Kees Waaijman en drs. Leatitia Aarnink. Vertrouwd raken met de grondlijnen van het Psalmschrift, om gaandeweg het Handschrift van de Meester te ontdekken. 104 p. Prijs 24,90 gulden. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON ZEE» iK WiEX. VeRCZYCHTE" vJAiT Is UW -rwee, ADRETS Uitgave van D DIRECTIE. 8 h, G.P. Arnold (adj), J HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D. Paauw, tel. dag 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: 82,2321 BM Leiden 3, Fax 02521 -19610. Telefoon 071-356230 29,30 per kwartaal ƒ85,55 ƒ84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 ;e landen overige landen op aar KLACHTEN BEZÓRGI ing HET WEER than De aanwezigheid of juist het uit blijven van wolkenvelden speelt de rest van deze week een voorname rol. Deze factor, altijd een moeilijk in te schatten element in de weers verwachting, zal de komende da gen bepalend zijn voor de mate van behaaglijkheid. In vochtige, van oorsprong subtropische luchtmas- sa's kunnen stralende momenten vaak plotseling plaatsmaken voor een klam wolkendek en visa versa, met alle gevolgen voor de tempera tuur. We maakten gisteren al een beetje kennis met deze zachtere luchtstroom uit het zuidwesten. Nadat het rond de middag nog miezerde onder een dik wolkendek, klaarde het in de namiddag schit terend op, waarbij het nog snel even 15 a 16 graden werd. Aan zee bleef het een fractie koeler. De warme lucht, die over koel zee water streek, liet langs de Noord hollandse kust plaatselijk lagestra- tusbewolking (zeedamp) ontstaan. Te Den Helder bleef het kwik daar bij op 10 graden staan. De kans op een nieuwe meevaller is vandaag niet zo groot omdat de lucht nog wat vochtiger geworden is. Tot morgenochtend blijft er ook nog kans op wat lichte regen of motre-l gen. Maar ook als het wolkendek J gesloten blijft voelt het zacht a wellicht een beetje broeierig De huidige luchtdrukverdeling zorgt er voor dat ons land op don derdag en vrijdag op de grens v ligt, dat met 25 tot 30 graden al volop heerst bove i groot deel van Zuidwest-Euro pa. Het zuiden van Nederland kan een aantal zonne-uren meepikken dan wordt het gemakkelijk 20 graden. De noordelijke helft v land is gevoeliger voor wolkenvel- den door frontuitlopers v wijderde oceaandepressies, die nog juist ons land kunnen aantip pen. Vlak aan zee blijft het kwik natuurlijk wat achter bij het bin nenland vanwege de aanlandige, niet al te sterke zuidwesten wind. Nog geen overtuigend strandweer 5 dus, mede door mogelijk opduikel istflarden van zee. Toch zijn de laatste aprildagen bovenmodaa ;t Oe£ en blijft de lentesfeer bij vrijwel droog weer intact. Tijdens het weekeinde komt iets frissere lucht rbouv ut achtin inning tre-jr T S 1 t I :ntrui t ver -ling rs. D n W hmit i Dordv j gstgee' ud sep ia :t OeÉ ig gee HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: van tijd tot tijd regen. Mor gen in het zuidoosten van Engeland droog. Middag- temperatuur van 11 gra- 20 den in Schotland t bij Londen. België en Luxemburg: Vandaag vooral eerst nog wolkenvelden en mogelijk wat regen. Morgen droog en perioden met zon. Mid- dagtemperatuur oplopend westkust wolkenvelden en mogelijk wat regen. Mid- dagtemperatuur vandaag ongeveer 21, morgen rond 23 graden. Langs de Kanaalkust lagere temperaturen. Zowel wolkenvelden als zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 22 graden. Zonnig en landinwaarts zeer warm met maxima tussen 30 en 35 graden. Maxi mumtemperatuur aan de Costa's door zeewind in het oosten rond 23. in het zuiden ongeveer 26 graden. Aan de Golf van Biskaje blijft het kwik bij een graad Maxin i 25 e kenvelden en i op een lokale b 30 graden. Marokko: Westkust: Vrij zonnig, maar vooral in het zuiden ook enkele wolkenvelden en kans op een onweersbui. Maximumtempera tuur aan het strand rond 25 graden, 's middags bij wind van zee afkoeling. Perioden met zon, vooral vandaag ook van tijd tot tijd wolkenvelden en kans op een enkele regen- of onweersbui. Mid- dagtemperatuur aan zee ongeveer 23 ,t nog enkele overwegend zon nig. Middagtemperatuur vandaag op veel plaatsen rond 25 graden, morgen nog iets hoger. Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Maxima rond 25 graden. Italië: Vandaag in het zuiden nog een kleine kans op een bui. Verder droog en perio den met zon. Middagtemperatuur rond 23 graden, morgen in de Po-vlakte en kelegraden hoger. Corsica en Sardinië: Droog en zonnig. Maxima oplopend naar 25 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, met name morgen ook enkele wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Morgen steekt op de Egeïsche Zee een stevige noorden- tot noordoostenwind op. Middagtempera tuur van 20 graden op de eilanden in de Egeïsche Zee tot 25 graden op Corfu. Turkije en Cyprus: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen aan de Turkse zuidkust en op Cyprus toenemende bewolking en later kans op regen of onweer, aan de Turkse westkust toenemende wind. Maxima rond 23 graden, morgen van 19 op de Dardanellen tot 28 op Cyprus. Duitsland: Vandaag af en toe zon, ook wolkenvel den en plaatselijk wat regen. Morgen pe rioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 16 graden inde Duitse Bocht tot 23 graden plaatselijk in Beieren. Morgen vooral in het noor den wat hogere temperaturen. Zwitserland: daag wolkenvelden en wellicht wat re gen. Verder droog en perioden met zon. Temperatuur in de dalen oplopend tot circa 24 graden. Oostenrijk: Aan de noordzijde van de Alpen met na me vandaag eerst wolkenvelden en mo gelijk wat regen. In het zuiden op beide dagen droog en geregeld zon. Middag temperatuur vandaag circa 22 graden, morgen iets hoger. Polen: 'In het noorden geregeld wolken, naar het zuiden toe perioden met zon. Kans op een regen- of onweersbui. Maxima vandaag op veel plaatsen rond 19 gra den, morgen iets boven de 20. WEERRAPPORTEN DONDERDAG 28 APRIL 1994 Zon op 06.14 Zon onder 20. Maan op 00.00 Maan onderOZ.ö? Waterstanden Katwijk Hoog water 05.33 19.59 Laag water 01.17 13.45 Weerrapporten 26 april 20 uur: Amsterdam De Bilt Deelen guld Klagenfurt half bew. Kopenhagen zwaar bew Las Palmas half bew wl 12 8 17.0 iw7 18 13 0.1 Zurich half bew. Bangkok half bew Buenos Aires waar bew. Johannesburg onbew. New Orleans zwaar bew. TelAviv onbew. 37 28 0.0 22 17 0.0 20 10 O.O 23 7 O.O 31 23 O.O 10 8 0.0 25 15 O.O iw9 20 11 00 HEINZ P£ WADPEA/VEREWO/UO HET X&ORPHOUAUDSlAA/P- 1 SCUAP ST/CU7/A& T/v/stt£'r I UCT, v£je£A//<s/A/<s £>AS 0OPA1, KKeev/(?//Vz5 DE RU/<5E HW, PAAR k BEA/ ALLEAWAL UP VAM. <n)F pv)F £h <Q> Si! f/— EU FROC/kTJE L IP CAUPE ET/CAfT/A/E BOUT VOOR D/EREA/, PE VOEEUVERR- &ROEPTR/A/EA, ST/CHT/U& ZEXKE? P/ER, DE PAA/SSE W/A/PMOLEA/l/£P£A/f<Zf/V£j CACTCSSUwUcEp/J AZ/E/AS MEX/CO

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14