'De programma's maken het nodige los' 'Ik stoffeer fictie met werkelijkheid' Kijkers kunnen geen inlegkruisje meer zien Rtv show WOENSDAG 27 APRIL 1994is? Telefoon EO 's dienst Nazorg staat roodgloeiend DER Als iemand in het water valt, haal je hem eruit, zegt de vrijwilligster. Dat is redden. Maar je kunt hem ook leren zwemmen, zodat hij op eigen kracht verder kan. Dat is hélpen. En dat is wat de dienst Nazorg van de Evangelische Omroep probeert te doen. Luisteren. Antwoorden. Gidsen. Ze komen op zo'n avond van heinde en verre naar I lilversum. Uit Hengelo, of Drachten zelfs. Soms komen ze in groep jes. Gelovige mensen, zijn het. Vrijwilli gers. In het gebouw van de EO werken ze het bekende ritueel af. Ze bekijken het programma van die avond, het program ma waarvan verwacht wordt dat het re acties los zal maken, ze nemen de din gen even door, en verzinken dan in geza menlijk gebed om de Here God om steun te vragen. Daarna verspreiden ze zich door het pand, nestelen zich in allerlei verlaten kantoortjes en wachten met een kop kof fie op de eerste telefoontjes. Naar aanlei ding van programma's als Transparant, 50 Kamers, De Verandering of anderszins prikkelend EO-materiaal. Soms zijn ze vlot klaar, maar meestal staat de telefoon om half twee 's nachts nog roodgloeiend. „Ik zie het als een soort telefonische EHBO", zegt Fineke van Heusden, die nu 'n jaar of zeven als vrijwilligster actief is. „Ik ben geen therapeut, ik ben geen psycholoog, maar ik probeer wèl met mijn hart te luisteren. Ie moet ook nooit denken dat je antwoorden op alle vragen hebt, want die hèb je niet." Maar je probeert toch voor elkaar te krijgen dat zo'n beller met een glimlach om de mondhoeken de hoorn neerlegt, voegt ze er aan toe, dat ze het leven weer even aan kunnen. Als je daar in slaagt, kan het zelfs gebeuren dat je aan het eind van zo'n gesprek recepten uitwis selt, heeft de praktijk geleerd: „Je kunt iemand een handvat geven. Maar soms ook niet." Trots De Evangelische Omroep is trots op zijn eigen afdeling Nazorg (negen full-timers) en de ongeveer 150 nazorg-vrijwilligers waar hij op kan leunen. Andere omroe pen, zoals KRO, NCRV en IKON, doen ook wel aan omroeppastoraat, maar niet op een schaal als bij de EO. Vorig jaar kwamen er meer dan 21.000 schriftelijke en telefonische reacties binnen bij het onderkomen aan de Oude Amersfoortse- weg in Hilversum. Dat betekende een verdubbeling van de drukte in twee jaar tijd. Mensen schrijven of bellen de EO over van alles. Ze zetten hun levensverhaal op papier (de zogeheten white mail), ge woon. omdat ze dat ergens kwijt willen, of ze worstelen met problemen of le vensvragen. De omroep zal altijd probe ren die mensen in contact te brengen met een kerk of gemeenschap in eigen omgeving, of - zonodig - een christelijk psycholoog. „De EO zegt dat Jezus redt, dus zul je daar iets mee moeten doen", meent pre dikant Kees van Velzen, hoofd van de dienst Nazorg. „Je maakt met sommige programma's die je uitzendt natuurlijk ook het nodige los: verdriet, blijdschap, of woede... Daar móet je antwoord op geven. Je kunt als omroep niet zeggen: Laat maar waaien." Volgens Van Velzen zijn er verschillen de redenen waarom mensen in toene mende mate met hun sores bij de Evan gelische Omroep aankloppen. Mensen worden onder meer door populaire talk shows als die van Oprah Winfrey en Jen ny Jones gestimuleerd met hun emoties voor de draad te komen, denkt hij. Daar- D telefonische eerste hulp van de EO: Fine ke van Heusden en Kees van Velzen. foto cpd naast raken, wat hem betreft, maat schappelijke waarden in verval. „Mensen hebben de neiging gekregen om hun ei gen steunpilaren om te schoppen. Dan zeggen ze bijvoorbeeld: Ik kan er met m'n man niet over praten. Maar daar mee beschadig je misschien juist de structuur die je er bovenop kan helpen." Maar als dat pad onbegaanbaar is ge worden, is er dus altijd nog de gegaran deerde anonimiteit van de EO-nazorg. Doch waarom zoeken mensen hun toe vlucht bij een omroep die het evangelie verkondigt, in plaats van de neutrale stichting Korrelatie of een 'gewone' hulpverlener? Van Velzen: ,,Ik weet het niet. Mis schien heeft de EO wel een beter imago dan we zelf denken. Waarom zouden ze anders bellen? Ze denken ook wel dat de EO een kerk is, hè. Ik heb er geen verkla ring voor, ik zie daar een'goddelijke di mensie in. Maar ik blijf het wel heel mooi vinden, hoor, dat mensen op gege ven moment besluiten met hun proble men naar de EO te bellen. Mensen, die wéten dat ze iets in hun leven missen. Wij proberen ze in de duisternis dan een haak te geven, een haak waar ze iets mee kunnen." Van de vrijwilligers, die geregeld hel pen met het opvangen van telefoontjes, wordt verlangd dat ze hun weg weten in de bijbel. Zodat ze de beller duidelijk kunnen maken dat ieder verhaal tot de bijbel te herleiden is en er vanuit die bij bel naar een oplossing te zoeken valt. Volgens Van Heusden is dat uitgangs punt bepalend voor de vraag of die man of vrouw aan de andere kant van de lijn uit de zorgen kan komen: „Ik ga eerst mee in de treurnis, maar dan vraag ik al tijd:.wat ga je nu dóen? Geloof je dat God helpt? Ja, zeggen ze dan. Nou, zeg ik dan,, dan moet je nu zélf aan de slag." Anderen laten zich minder eenvoudig in de richting van het geloof dirigeren. Wie openlijk aan God en zijn bedoelin gen twijfelt, kan op weerwoord rekenen. Van Heusden: „Al is de wereld nog zo gemeen: God is liefde. Alleen hebben wij er een puinhoop van gemaakt. Daar word ik wel eens verdrietig van, dat mensen dan weer zeggen: En al die oor log dan? Ja, zeg ik dan, ik ben niet met een geweer in mijn handen geboren. De mensen die het hardst gillen blijken doorgaans niet gelovig. En hoe kun je God nou aansprakelijk stellen als je niet in hem gelóóft?" lila» ISÜ! üs Schoonmoedei zet aan tot geveltoerisme 5 Der Arr Lekker zo'n schoonmoeder, i Be t de familie voor de bi naar het programma Now Never te kijken, bluf je ei beetje en, neemt ze je metei grazen. Ed Baade uit Maa tricht overkwam het. Hij durft best koorddanser te zijn. De noods was hij bereid een ove steek te maken van de ene ka 5 Toi r de andere. Vo duizend piek zeer zeker. Zijn schoonmoeder seint '0 vervolgens RTL4 in en de pri grammamakers van Now or A eageerden enthousiast. C karwei in het Rotterdamse Inh c Hotel werd Baade overval It 5 door presentator Rolf Woutei Of-ie nog steeds in was zo'n stunt? In dat geval i hij mee naar het Marconiplei r bij het Europointcomplt alles al in gereedheid bracht. Dit in nauwe /verking met de diensten Gt meentelijke Gebouwen, Bouv en Woningtoezicht en Gemeen tewerken. Een zorgvuldige vool bereiding van maar liefst enkef® weken, meldt Gemeentewei ken-voorlichter Cees Lobik. Met een telescoopkraan i een 26 meter lange kokerbinl met een dwarsdoorsnede 35 centimeter, naar boven get£ keld en op 95 meter hoogte tus 5 Se i de t Ed Baade staat op grote hoogte doodsangsten uit. Beneden lacht zijn schoonmoeder in haar vuistje. foto gpd Dat aanschouwend even met de branie van de Lirrl h burger gedaan. e De verrichtingen van Baadü,J v worden op vrijdag 6 mei doc RTL 4 (aanvang 20.25 uur) uil n gezonden. 3 Het hoge irritatiegehalte van TV-spots Je kent het niet hè? Uitdagend kijkt de dame naar de man die zo galant het kleine oranje pakje op raapt. Met een blik van 'wat zit hierin?' overhan digt hij het pakketje. Lachend en zwierig loopt de vrouw verder. Had die man toch mooi niet in de gaten dat hij zojuist een pakje maandverband in handen had. Honderden, zo niet duizenden ke ren is het reclamespotje van Libresse maandver band over het scherm gegaan. En wie kan zich de douanière niet herinneren die op een Zuidamerikaans vliegveld een maand- verbandje onder haar handpalm verstopt, nadat ze de koffer van een frisse jonge meid had door zocht. Tegenwoordig fietst de gebruikster van Li bresse maandverband op een riksja naar de Taj Mahal in India. I Iet maakt de kijker niet veel uit. Ergeren doet-ic zich toch wel aan de vele lv-spot- jes voor maandverband en tampons. Ook de re clame voor wasmiddelen zit de kijker behoorlijk dwars. Zo erg zelfs dat de maandverband- en wasmid delenreclames op televisie bovenaan de lijst staan van de grootste ergernissen van de Nederlander. Maar liefst 84 procent van consumenten noemt die reclame de grootste bron van ergernis in het dagelijks leven. De Consumentenbond kwam met dat getal na een enquête gehouden in opdracht van het KRO-programma Ook dat Nog! Ergernis De ergernis over de dry weave-laagjes en de nog rondere vormen van het maandverband liepen bij een vrouw uit Winterswijk vorig jaar al zo hoog op dat ze besloot een klacht in te dienen bij de Reclame Code Commissie. Ze ontving duizen den adhesiebetuigingen uit het hele land, nadat ze een advertentie had geplaatst in alle landelijke dagbladen. Haar actie zette ze kracht bij met de spraakmakende slogan Werd u al ongesteld door die absurd vele TV-reclame voor maandverband? Ze drong er bij de Reclame Code Commissie op aan de fabrikanten slechts één filmpje per avond toe te staan en dan alleen nog na negen uur 's avonds, l-ind vorig jaar oordeelde de Codecom missie dat het niet aan haar was om te oordelen over de frequentie van de maandverband-spotjes. Bij het platenwinkelconcern Free Record Shop bestaat niet langer de behoefte om op TV te ad verteren. Binnen de onderneming van Hans Breukhoven vonden ze het niet passend dat hun spots geregeld werden ingebouwd tussen tam ponreclames en inlegkruisjes. Free Record Shop investeert de zeveneneenhalve ton die jaarlijks aan 120 TV-spotjes werd uitgegeven voortaan in gedrukte reclame. Vanuit de reclamewereld wordt verrast gerea geerd op het besluit van de Free Record Shop. Als adjunct-directeur van de Nederlandse Vereniging van Erkende Reclame Adviesbureaus (VEA), ken schetst F. Blanchard de reactie van het bedrijf als „overspannen". „Het is al veel langer bekend dat de kijker zich ergert aan reclame voor maandver band en wasmiddelen. Desondanks blijven de produkten goed verkopen. Je praat hier over Proctor Gamble en over Unilever, de grootste fabrikanten van Nederland. Die weten echt wel hoe ze goede en effectieve reclame moeten ma ken." Twijfels Zowel Blanchard als STER-directeur Paul Ken- ninck vermoedt dat de Free Record Shop toch al van plan was te stoppen met de TV-spotjes. Ken- ninck: „Ik heb begrepen dat ze al langer twijfels hadden over het effect van hun TV-filmpjes. En als dat het geval is, kun je beter zo snel mogelijk stoppen. Aan de andere kant zie je dat Albert Heijn, die een groot deel van de gedrukte reclame heeft ingeruild voor TV-reclame, heel tevreden is over de resultaten." Op zijn beurt kan B. Versteege, directeur van de BvA, de Associatie Nederlandse Adverteerders, al evenmin begrip opbrengen voor het argument van Free Record Shop om te stoppen met reclame. „In gedrukte media is de plek van je advertentie ook niet altijd ideaal. Misschien sta je in een krant wel bij een artikel over incest of naast een bericht over 60 doden in Zuid-Afrika. Natuurlijk is het be langrijk dat we er met z'n allen voor zorgen dat reclame in een goed daglicht blijft staan. Op basis van een incident als dat van de Free Record Shop gaan we geen beleid voeren. Iedere adverteerder heeft zijn eigen verantwoordelijkheid. We kunnen toch geen censuur gaan opleggen." Marjan Berk gehecht aan Vrouwenvleugel Veelzijdig type, Mar jan Berk. Ze was ac trice, zangeres en cabaretière. Tegenwoordig ver dient ze haar brood als schrijf ster, columniste, journaliste en scenarioschrijfster. En ze pen delt geregeld tussen Kalenberg, ergens verstopt in Noordwest- Overijssel, en Amsterdam. „Ik woon hier. En ik houd kantoor in Amsterdam. Dat is wel zo makkelijk, zo lekker dichtbij de TVv-studio's in Aalsmeer." Marjan Berk begon anderhalf jaar geleden met het schrijven van Vrouwenvleugel de weke lijkse RTL4-serie die zich af speelt in een vrouwengevange nis. „Ik werk in Amsterdam aan het script van Vrouwenvleugel Ik doe de synopsis, dat wordt beoordeeld door dramaturge Angelique Ebner. En vervolgens schrijf ik het script. Het gebeurt in een razend tempo: ik heb 44 afleveringen in anderhalf jaar tijd geschreven." Liet schrijven van Vrouwen vleugel vergt veel denkwerk. „De personages moeten zo ge varieerd mogelijk zijn, maar het moet allemaal wel kloppen. Die personages bedenk je. Wat ze gedaan hebben, waarvoor ze in Vrouwenvleugel zitten, wordt juridisch getoetst. Je hoort men sen natuurlijk wel beweren, dat niemand zoveel beleeft in drie kwartier, maar daar gaat het niet om. Ik ga ervan uit, dat iets gebeurd zou móeten kunnen zijn. Er zijn overigens niet veel vrouwengevangenissen, waar je je informatie vandaan kunt ha len. In Nederland zijn maar twee afdelingen voor langge strafte vrouwen, namelijk in Zwolle en Hellevoetsluis. Voor de rest zijn het Huizen van Be waring." Wanhoopsmisd rijven Ze heeft vastgesteld dat in de vrouwengevangenissen een sfeer van valse gezelligheid heerst. Vrouwen, zo zegt ze uit ondervinding, hebben de eigen schap zo gauw mogelijk te we ten te komen waar ze aan toe zijn. „Daarna trekken ze een spanningsboog en gaan ze over leven. Vrouwen maken cellen ook zo leefbaar mogelijk, ver zorgen zichzelf goed, zelfs op het uitbundige af. Als je kijkt naar de aard van de misdrijven, gaat het voornamelijk om gedu peerde vrouwen, die voor fami lie moeten zorgen en dan bij voorbeeld met drugs gaan sle pen. Het zijn vaak wanhoops- misdrijven, zoals een crime pas- sionnel. Het moeten in ieder ge val misdaden zijn, waarmee je je als kijker kunt identificeren". Vrouwenvleugel heeft volgens Berk de allure van wat vroeger hèt feuilleton was. „Ie moet ver haallijnen bedenken waar vlees en zuurstof genoeg aan zitten. Het moet spannend blijven. Er zijn van oudsher drie plekken Marjan Berk: „Ik vind het leuk om opwinding te veroorzaken." waar een feuilleton zich af speelt: het hotel, het ziekenhuis èn de gevangenis. Dat zijn dui ventillen. Ik ben van de karak ters in de serie gaan houden. Ik vergeet ook meestal hoe die ac teurs heten. Ik heb het over Teun en Jantje. Ze leven in m'n kop, het kan ook niet anders. Ze gaan een eigen leven leiden". Vrouwenvleugel is niet de eer ste serie die Marjan Berk voor TV schreef. Zo schreef ze in 1978 voor de IKON de jeugdse rie De pomp. Later volgde voor de KRO De band. „Ik heb ook veel hoorspelen voor de school radio geschreven. Op dat terrein had ik dus al ervaring. Ach, ik zie alles als een vingeroefening voor het volgende. Maar het verveelt me nog niet, absoluut niet." Ongecensureerd 'Met RTL4 voert ze thans be sprekingen over nóg een sei zoen Vrouwenvleugel. Mochten die naar volle tevredenheid worden afgerond, dan gaat de serie het derde seizoen in. „De kijkcijfers zijn goed, het scoort. En ik kan schrijven wat ik wil, ongecensureerd. Ik krijg ook he le leuke reacties. Een dame van 73 zei: 'Het is rauw, realistisch en volks. Je bent net Herman Heijermans'. Dat vond ik een groot compliment. Ik las op mijn veertiende al het werk van Heijermans." Ze denkt de reden te weten van de populariteit waarin Vrouwenvleugel zich mag ver heugen. „Omdat het over gewo ne mensen gaat. Kijk, ik vind Pleidooi ook heel mooi. Maar die serie is heel sophisticated. Je moet appels niet met peren ver gelijken. In Vrouwenvleugel zie je mensen die klem zijn komen te zitten. Als kijker kun je je met zulke mensen identificeren. Het blijft fictie, fantasie, maar je stoffeert het met dingen uit de werkelijkheid. Met columns gaat het net zo. Als je schrijft, leef je constant met de vivisec tie-gedachte: kunnen we dit ge bruiken?' Ze deed een mensenleeftijd aan toneel en cabaret, 27 jaar om precies te zijn. En het is net, zegt Berk, alsof ze die lange pe riode één grote leerschool voor het schrijven was. „Ik heb daar zoveel geleerd, van dialoog tot spanningsboog. Ik ben pas laat gaan schrijven, was bijna vijftig. In m'n toneel- en cabarettijd ben ik vaak waterdrager ge weest, als broodwinning. Er zit een groot verschil in of je een huurling - zoals op toneel - bent, of dat je de dingen zelf be denkt. Schrijven is een stukje van de macht voor jezelf. Een boek schrijven is een verruk king, ik leef me er volledig in uit. In een boek is geen decor te duur. Bij TV is dat anders, daar moet je rekening mee houden". „De afwisseling houdt het gaande en afwisselend is mijn leven zeker. Eind vorig jaar heb ik met onder meer mijn zoon Ruud-Jan Bos de CD Sterke be nen gemaakt, vijftien jaar na de première van mijn theatershow en LP Moeder en haar jongens. En columns schrijf ik al elf jaar. Ook voor de Gay-krant, dat was mijn eerste. In het begin was ik volledig naïef, maar ik ben wat omzichtiger geworden. Twee ënvijftig regels, daarmee moet je het doen. Op die ruimte benj ik ingesteld, je traint op je volu me. Ik heb voor het Algemeen: Dagblad ook grote interviews gedaan. Ik noteer met de hand, ik werk niet met een cassettere-) corder. Als m'n schrijfhand tij dens een interview moe werd. had ik mijn volume." Geobsedeerd „Sommigen zijn geobsedeerd door het schrijven van dè grote roman. Dat heb ik niet. In decèm journalistiek en bij het cabaret jttli ben je gebonden door de bon- iet( digheid, het moet gecompri- rew meerd zijn. Ik hou niet zo van latt uitweiden. Ik ben ook niet zo, 19 dol op van die ellenlange na tuurbeschrijvingen in boekenWOE Ach, alles gebeurt bij de gratiejittie i van inspiratie en wat trekt. Ik vind het leuk o winding te veroorzaken. Ik hebfj! er heel lang over gedacht kroeg te beginnen met groot podium. Maar daarvoor! ben ik te oud geworden, ik benf van 1932, het neemt af. Nu doe^' ik vooral waar ik zin in heb." i tampons en inlegkruisjes.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10