Socialisten stappen uit Japanse coalitie Buitenland t NU EENZORGJE MINDER. Idealen niet vergeten Onder koninklijke parasol Deutsche Bank is niet onder de indruk van zaak-Schneider Serviërs zetten terugtrekking voort Leger Burundi tracht land te ontwrichten 'Land zonder geheugen heeft geen toekomst' ISDAG 26 APRIL 1994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associate Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press In ieiten zorgen voor noodlanding «ftla lumpur* Een kudde geiten heeft voor nogal wat opschud- t&Mig gezorgd in een Boeing 747. De 190 dieren, opgesloten in de idruimte van het vliegtuig, veroorzaakten zoveel warmte dat :t brandalarm afging en het toestel een noodlanding moest Het vliegtuig van de Maleisische maatschappij Malay- ad varï/2 Airlines was op weg van het Australische Perth naar Kuala verimpur. rsraad iiflialigyptische politie doodt moslimleider jaar tIRO* De Egyptische politie heeft de meestgezochte moslim- van ^et 'anc* gedood. Het gaat om de leider van de mi- :ta tea're v'euge'van de radicale oppositiebeweging Gama'at al-Is- 760 v&üyyrt' Talaat Yassin Hammam. De man kwam gisteren samen iet zes kameraden om bij een politie-actie. ^^■tongens vernielden graven in Elzas directkAATSBURGTwee jongens, van elf en twaalf jaar, hebben giste- strafrin bekend op het joodse kerkhof van Mertzwiller in de Franse istart. feas uit baldadigheid 25 grafstenen te hebben omgehaald. Ook n Bar^t vernielen van 26 grafstenen van joden in het verderop gele- cieel tn Struth wordt aan kinderen toegeschreven, r de g kanhangers Aristide gedood )rt-au-prince Veiligheidstroepen hebben in de kustplaats Go- aives dentallen Haïtianen doodgeschoten. Onder de slachtof- irs bevonden zich vooral aanhangers van de in 1991 verdreven Ipilf-esident Aristide. Het bloedbad zou vorige week hebben plaats je vonden, maar werd pas gisteren door ooggetuigen gemeld. Èn adviseur van Aristide vreest dat zeker veertig mensen zijn gupgekomen. afdkfrouw seriemoordenaar West vast ;rzoe^OUCESTER. Rosemary West, de vrouw van de seriemoordenaar bedrijj Gloucester, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld van i dat medeplichtigheid bij de moord op één van de tien vermeende ie ont|achtoffers van haar man. De tweede vrouw van de 52-jarige nyederjck West werd aangeklaagd wegens moord op Lynda kredifough, die in april 1973 verdween. Gough is één van de negen di^ouweijjke slachtoffers wier stoffelijke resten zijn opgegraven in Ifests huis in Gloucester. 'assagiers uit Indiase trein gegooid pi/j ew delhi» Tijdens een ruzie over een slaaplaats hebben solda- gn van het Indiase leger afgelopen weekeinde in het noorden an India vijf passagiers uit een in volle vaart rijdende trein ge- 3gooid. Volgens berichten in een dagblad in New Delhi zijn twee 52an hen omgekomen. 81 35 ^rand Galapagos bedwongen 43uiIo» De brand die de afgelopen twee weken het broedgebied io4 de zeldzame reuzenschildpad in de Galapagos-archipel be- 7 jreigde, is bedwongen. De brand op Isabela, het grootste van de ï^alapagos-eilanden, werd op minder dan drie kilometer ten zui- 8^en van de Sierra Negra vulkaan, het broedgebied van zo'n 1 HOOO reuzenschildpadden, tot staan gebracht. De brand is waar- 3gChijnlijk op 11 april aangestoken door stropers. Hata raakt kort na benoeming meerderheid kwijt TOKYO AP-Rtr-DPA-AFP Enkele uren na de benoeming van Tsutomu Hata tot pre mier is de Japanse regeringscoalitie vanmorgen vroeg uiteen gevallen. De Sociaal-Democratische Partij (SDP), de grootste partij in de coalitie, trok zich terug nadat cen trum-rechtse groepen binnen de coalitie een eigen blok hadden gevormd. Hata probeert de socialisten over te halen terug te keren. De breuk ontstond toen enke le groepen uit het centrum en rechtervleugel van de coalitie bekend maakten een eigen blok van 130 parlementariërs te vor men. Ook Hata's Vernieuwings partij (Shinseito) maakt deel uit van het blok. De socialisten, die buiten het blok waren gelaten, voelden zich door deze stap verraden. Maandenlang was binnen de coalitie discussie ge voerd over een uiteindelijke fu sie tussen de coalitiepartners of hun afzonderlijke voortbestaan. In een verklaring kondigde Na het vertrek van de socialis ten heeft de coalitie slechts 180 zetels in het 511 zetels tellende parlement. Hata zal dus met een minderheidsregering ko men te zitten die sterk afhanke lijk is van de socialisten of de eveneens oppositionele, conser vatieve Liberaal Democratische Partij (LDP). De LDP heeft 206 zetels en de socialisten 74. Bei de partijen zouden samen een motie van wantrouwen tegen Hata kunnen aannemen. partijvoorzitter Tomiichi Mu- rayama vanmorgen het opstap pen van zijn partij uit de coalitie aan. Murayama zei dat zijn par tij wel zal meewerken bij de aanname van de begroting voor het begrotingsjaar 1994. Vol gens de socialistische minister Igarashi (bouwzaken) is het ver trouwen tussen de partijen weg. De coalitie maakte acht maanden geleden een einde aan 38 jaar heerschappij van de LDP. Hata's voorganger, Hoso- kawa, trad af na berichten over een dubieuze privélening uit het verleden. Of Hata zal probe ren een minderheidskabinet te formeren, een deal zal sluiten met de conservatieve oppositie of zelfs tot vervroegde verkie- zingen wil oproepen, is nog niet bekend. Duidelijk is wel dat een ambitieus pakket aan economi sche hervormingen vertraging zal oplopen. Lissabon De idealen van de An jerrevolutie zijn nog steeds levend en moeten in herinnering worden gehouden. Dat was de centrale boodschap die de Portugese pre sident Soares (foto) gisteren uit droeg tijdens een herdenkingsbij eenkomst in het parlement. ,,De ideeën van vrijheid, vooruitgang en broederschap, die de omwen teling kenmerkten, hebben ook vandaag nog geldigheid", aldus Soares. De Anjerrevolutie van 25 april 1974 genoemd naar de ge weldloze opstand van jonge linkse officieren die anjers in hun ge weerlopen meedroegen bete kende het einde van de vijftigjari ge rechtse dictatuur in Portugal en het begin van de onafhankelijheid van de Portugese koloniën. De staatsgreep luidde ook het begin van de democratie in en op indi recte wijze twaalf jaar later Por tugal lidmaatschap van de EG (1986). foto ep a antonio cotrim Ramos: Geen gratie voor drugsmokkelaars MANILLA AP De Filipijnse president Fidel Ra mos zal geen gratie verlenen aan personen die ter dood wor den veroordeeld wegens drugsmokkel. Ramos zei dit gis teren naar aanleiding van de ar restatie van een van hasjsmok- kel verdachte Duitser en Zwit ser. De twee, Remo Dalla Corte uit Zwitserland en de Duitser Helmuth Herbts, werden eerder deze maand gearresteerd in Puerto Galera, 120 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Manilla. De politie vond 22 kilo hasj ter waarde van zo'n 1,5 miljoen gulden. Ramos noemde de twee niét bij naam maar zei wel dat hij zich niet zal verzetten als drugsmokkelaars geëxecuteerd worden, ook al zijn het buiten landers. Senator Ernesto Herrera, voorzitter van de commissie voor illegale drugs, zei eind vo rige week al dat het opleggen van de doodstraf 'de wereld 2al tonen dat de Filipijnen geen drughandel zal toestaan." FRANKFURT DPA-KRF-Rtr Tsjernomyrdin: Antisemitisme maakt geen kans MOSKOU Rtr-AFP De Russische premier Tsjerno myrdin heeft zijn Israëlische collega Rabin gisteren verzekerd dat het antisemitisme in Rus land geen kans maakt, ondanks de opkomst van de extremist Zjirinovski. Rabin kwam zondag in Moskou aan voor een offi cieel bezoek van vier dagen. „Een groot aantal joden woont in Rusland. Een Zji rinovski zal er niet in slagen het antisemitisme aan te wakke ren", zei Tsjernomyrdin. Het lot van de Russische jo den stond centraal tijdens de eerste dag van besprekingen tussen Rabin en Tsjernomyrdin. Tegenover parlementariërs uitte de Israëlische premier zijn be zorgdheid over het volgens hem toenemende racisme en fascis me in Rusland. Sinds het uitreisbeleid in 1989 werd versoepeld zijn zo'n 500.000 joden geëmigreerd, waardoor er minder dan een miljoen in Rusland overblijven. De laatste jaren hebben de ach terblijvers meer vrijheid gekre gen om hun geloof te belijden, maar daardoor zijn zij ook een meer zichtbaar doelwit voor an tisemitische acties geworden. Behalve een aantal banken heeft niemand scha de geleden onder de affaire rond de zoekgeraak te Duitse projectontwikkelaar Jürgen Schnei der. Voor Deutsche Bank bedraagt de schade 'slechts enkele honderden miljoenen mark'. Dat betoogde gisteren Hilmar Kopper, bestuurs woordvoerder van de grootste bank van Duits land. Kopper verweerde zich tegen kritiek dat Deutsche Bank veel te gemakkelijk krediet heeft verstrekt aan Schneider die met achterlating van circa 5,3 miljard mark (ruim 5,5 miljard gulden) aan schul den met de noorderzon is vertrokken. Volgens Kopper heeft de bank 1,16 miljard mark uitge leend voor acht projecten van de vastgoedmag naat. Die risico's zijn volgens hem afgedekt. Bo vendien gaat het maar-om drieduizendste van het totaal aan uitstaande leningen van Deutsche Bank. De enkele honderden miljoenen mark is het verschil tussen de officiële opgave van Sch neider en de werkelijke waarde van diens acht vastgoedprojecten. De bestuurswoordvoerder zei de affaire niet te willen bagatelliseren maar alle ophef wel wat overdreven te vinden. Er is volgens hem geen sprake van een vastgoedcrisis in Duitsland, zoals in het verleden het geval was in de VS of Frank rijk, waarvoor de belastingbetaler uiteindelijk moest boeten. Kopper maakte wel duidelijk dat Schneider zijn zaakjes goed heeft voorbereid. Hij is systematisch te werk gegaan, waardoor Deutsche Bank zich in de luren heeft laten leggen. ,,De grootste fout is dat we ons hebben laten bedriegen", aldus Kop per. Dat heeft het imago van de bank, die met hoon en spot is overladen, en dat van Duitsland geen goed gedaan. Over de verblijfplaats van de vastgoedmagnaat tast men nog steeds in het duister. Vorige week heette het dat de man een villa in Siesta Key in Florida had gehuurd. Er zijn bij de politie talloze tips binnengekomen. Schneider zou in Teheran zijn, anderen hebben hem in hartje Frankfurt ge signaleerd. Sommige speurders vermoeden dat Schneider in Zuid-Amerika zit, waar wel meer misdadigers hun toevlucht hebben gezocht. kuala lumpur Tuanka Jaafer Abdul Rahman, sultan van de Maleisische deelstaat Negri Sembilan, is gisteren in Kuala Lumpur plechtig geïnstalleerd als de tiende 'Yang di-Pertuan Agong' de edelste der edelen, ofte wel de koning van de Maleisische federatie. De negen Maleisische sultans kiezen uit hun midden telkens voor vijf jaar een koning. Abdul Rahman (72), jurist en oud-diplomaat, was tot voor kort onderkoning. Links achter de vorst premier Mahathir. foto reuter goh chai hin 'Spoedhulp voor slachtoffers in Rwanda nodig' NAIROBIRtr-AFP De Verenigde Naties hebben donorlanden gisteren gevraagd om bijna 24 miljoen gulden spoedhulp voor ruim een mil joen mensen die zijn getroffen door de burgeroorlog in Rwanda. „In de hoofdstad Kigali is geen enkele medische voor ziening meer, geen water, geen opruimmogelijkheid, meldt een VN-functionaris. De VN willen spoedhulp voor vluchtelingen in Rwanda en Bu rundi en in Tanzania, Uganda en Zaïre. De Rwandezen zijn gevlucht voor het geweld tussen Hutu's en Tutsi's. Volgens de VN-Vluchtelingencommissie hebben sinds 6 april de dag dat de presidenten van Burundi en Rwanda bij een aanslag wer den gedood al zeker hon derdduizend van hen de wijk genomen naarbuuranden. Het Internationale Rode Kruis heeft vandaag uit veiligheids overwegingen 33 medewerkers teruggehaald uit Rwanda. SARAJEVO. DPA-Rtr De vredesmacht van de Vere nigde Naties heeft gisteren ver sterkingen gestuurd naar de Oostbosnische moslim-stad Go- razde. Zij moeten toezien op de naleving van het bestand in de zone en van het ultimatum aan de Bosnische Serviërs die hun zware wapens tot 20 kilometer buiten het gebied moeten te rugtrekken. Doen ze dat niet conform het NAVO-ultimatum voor morgen 2.00 uur, dan vol gen luchtaanvallen. De Serviërs gingen vandaag evenwel door met het terugtrekken van hun troepen. De VN-vluchtelingenorgani- satie Unhcr heeft gisteren 91 zieken en gewonden uit de stad per helikopter geëvacueerd. De ze week moeten 600 van de 2.000 zwaargewonden worden overgebracht naar Sarajevo, van wie de meesten in het buiten land zullen worden behandeld. De afgelopen weken kwamen meer dan 700 mensen om door de aanhoudende Servische be schietingen op het door de VN beveiligde gebied. De Serviërs zijn ondertussen begonnen het veroverde gebied bij Gorazde te herbevolken. Honderden Bosnisch-Servische vluchtelingen verlieten gisteren het plaatsje Cajnice, zo'n 20 ki lometer van de stad, om zich in dorpen op de rechterover van de Drina te vestigen die tijdens het Servische offensief zijn ver overd. De linkeroever van de ri vier, waar zich het grootste ge deelte van de stad Gorazde be vindt, is nog in moslim-handen. Een hulpkonvooi van het Ne derlandse luchtmobiele batal jon in Oost-Bosnië heeft giste ren Srebrenica bereikt. Het is voor het eerst in twee weken dat nieuwe voorraden in de bele gerde moslim-enclave arriveer den. De Bosnische Serviërs hiel den sinds de NAVO-bombarde- menten bij Gorazde elk konvooi tegen. ACHTERGROND NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT AFRIKA late Omdat er elkp dag al late bveel kleine zorgjés zijn, eeft nieuwe revolutionaire lat^MO Power.u één zorgje jiinder: vanaf vandaag krijgt er meer vreselijke vlekken p-h één keer uit. Nieuwe OMO Power 1,ie vat Accelerator™, de un ie le waskracht versneller. 25j)mdat deze de werking van na andere ingrediënten versnelt, 35 3ieeft OMO Power nog be- 2jjpe wasprestaties. l\ Bel voor meer infor- 'Öiatie (gratis) 06-Q772. WET NIEUWE OMO POWER 0 HEER VRESELIJKE VLEKKEN IN ÉÉN KEER ERUIT. De dagen voor die couppoging was het al niet meer zo rustig in de hoofdstad Bujumbura. Zaterdag nog waarschuwde de staatsradio dat het land de ondergang tegemoet ging, gezien de snel verslechterende situatie in Bujumbura. Waar het etnische geweld direkt na de dood van president Ntaryamira abrupt was opgehouden, leken de Hutu's en Tutsi's de draad nu weer te willen oppakken. Gewapende bendes van beide stammen waren in de noordelijke stadswijk Kamenge opnieuw met elkaar slaags geraakt. Het leger, dat de orde diende te handhaven, leek langzaamaan weer te vervallen in z'n vertrouwde rol van partijdige moordenaars. In een poging het tij te keren, droegen de huidige machthebbers de bevolking dit weekeinde op alle illegale wapens in te leveren. Op het leger deden zij een gepassioneerd beroep zich gedisciplineerd te gedragen. Dat laatste bleek aan dovemansoren gericht. Een aantal parachutisten sloeg aan het muiten en rukte op naar het centrum van de macht. Waarom, blijft echter een compleet raadsel. Dachten zij werkelijk beter in staat te zijn orde op zaken te stellen dan de regering? Waren ze even vergeten waar een eerdere couppoging, vorig jaar oktober, toe had geleid? Zei het aantal doden van meer dan 100.000 dat sindsdien is gevallen, hen dan helemaal niets? Legers vormen in veel Afrikaanse landen nog steeds het grootste obstakel voor harmonie tussen verschillende stammen en een democratische bestuursvorm. Ze verafschuwen de beperkte rol binnen hun kazernes en willen aan de touwtjes blijven trekken. Het is om die reden dat Burundi nu alweer bijna een jaar verkeert in opperste staat van chaos. Twee weken lang heeft Burundi de wereld doen gelo ven dat het, anders dan buurland Rwanda, militaire opstanden, etnische gewelddadigheden en slachtpar tijen beu is. Evenals Rwanda verloor Burundi haar pre sident toen het vliegtuig waar de twee leiders inzaten, werd neergehaald. Maar het land bleef opmerkelijk rustig. De mislukte staatsgreep dooreen aantal leden van het Burundische leger, gistermorgen, heeft echter aangetoond dat ook in Burundi spanningen heersen tussen de twee stammen: de Hutu's en de Tutsi's. Het was voormalig president Pierre Buyoya in '87 via een staatsgreep aan de macht gekomen die in de loop van 1991 een voorzichtig begin maakte met democratische hervormingen en gelijke behandeling van Hutu's en Tutsi's. De Hutu's zijn weliswaar ver in de meerderheid in Burundi, maar hebben altijd een ondergeschikte rol moeten spelen binnen de regering, het leger en andere belangrijke instituten. Gemakkelijk was het niet voor Buyoya, die weldra onder grote druk kwam te staan van zijn Tutsi-achterban. Het waren vooral de militairen en de extremistische Tutsi- clans die niet wilden dat het regeringsapparaat en het leger werden opengesteld voor Hutu's. Dat zou namelijk onherroepelijk het einde betekenen van de eeuwenoude Tutsi-hegemonie. Maar Buyoya slaagde er in zijn plannen door te drukken en meer-partijenverkiezingen te organiseren. Dat leidde vorig jaar juni tot de verkiezing van Burundi's eerste Hutu-president, Melchior Ndadaye. Onder de oppervlakte bleef het echter rommelen binnen het leger. Drie dagen na Ndadaye's inauguratie werd zijn huis al onder vuur genomen door ontevreden militairen. Toen de kersverse president vervolgens ook nog eens manmoedig begon aan de herstructurering van het leger, kwam de tijdbom tot ontploffing. De militaire staatsgreep van oktober was bloedig en wreed (Ndadaye en enkele ministers werden geëxecuteerd) maar geen succes. Maar het kwaad was geschied. De etnische haat laaide weer op en Hutu's en Tutsi's richtten over en weer slachtpartijen aan, vergelijkbaar met wat de laatste paar weken in Rwanda is gebeurd. In het binnenland keerde de rust geleidelijk aan terug, maar in de hoofdstad Bujumbura bleven de twee stammen op voet van oorlog leven. De dood van 's lands tweede president in 5 maanden, Cyprien Ntaryamira, begin deze maand, leidde tot ieders verrassing echter niet opnieuw tot een orgie van stammengeweld. Terwijl in Rwanda onmiddellijk de vlam in de pan sloeg, slaagden Burundi's bestuurders er wonderwel in enige mate van stabiliteit te handhaven. Maar, zo is de laatste paar dagen gebleken, erg broos is die stabiliteit nog wel. En dat zal wel zo blijven, zolang niet alle militairen inzien dat hun land alleen gebaat is bij 'n etnisch evenwichtig leger en bestuur, die strikt gescheiden van elkaar opereren. Veel Burundezen blijven voorlopig daarom terecht bevreesd voor een nieuwe escalatie van etnisch geweld. Binnen de regering woedt nog steeds een machtsstrijd om het presidentschap, die zich ieder moment kan uitbreiden, terwijl ook de dreiging van buitenaf steeds groter wordt. Horden vluchtelingen (zowel teruggekeerde Burundezen als Rwandezen) overspoelen thans het reeds overvolle land en de slachtingen in buurland Rwanda zijn de grens met Burundi reeds akelig dicht genaderd. Italië viert massaal bevrijding gericht aan de winnaars van de onlangs gehouden verkiezin gen. De rechtse alliantie van Berlusconi's Forza Italia, de fe deralistische Lega Nord en Na tionale Alliantie willen de Grondwet veranderen en een federaal systeem gekoppeld aan een direct gekozen presi dent invoeren. De Lega Nord was als enige van de 'pool van de vrijheid' gisteren in Milaan aanwezig. Lega-leider Bossi liep samen met tweehonderd partij genoten een eigen, door politie afgeschermd parcours. De manifestaties moesten echter vooral Nationale Alliantie van Gianfranco Fini duidelijk maken dat diens poging om het verzet en het fascisme, evenals de slachtoffers die aan beide kanten vielen, op één lijn te stellen, niet wordt geaccep teerd. De angst in Italië is groot dat met de regeringsdeelname van Nationale Alliantie het fas cisme zal worden gerehabili teerd. Ook vreest men dat de 'post-fascisten' zich zullen wre ken, omdat zij 45 jaar lang in de politieke verdomhoek hebben gezeten. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT In Italië is gisteren massaal de bevrijding van het land door de geallieerden en het einde van het fascistische regime ge vierd. De nationale manifesta tie in Milaan trok meer dan 350.000 personen. De herden king, dit jaar van bijzondere waarde vanwege de sterke op komst van de 'post-fascis- tische' partij Nationale Allian tie, verliep zonder incidenten. Door Milaan trokken twee enor me stoeten. Een vertrok vanaf Piazza Loreto, het plein waar daags na de bevrijding de lijken van Benitio Mussolini en ande re fascisten aan hun voeten werden opgehangen. Op veel spandoeken stond te lezen dat 'een land zonder geheugen geen toekomst heeft'. Oud-ver zetsstrijders benadrukten dat de Italiaanse Republiek en ook de huidige Grondwet van Italië ge baseerd zijn op het anti-fascis- me en dat niemand daar, vijftig jaar later, verandering in kan brengen. Deze woorden waren vooral

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7