Uskoude douche voor Fides Pacta BS Leiden leeft tussen hoop en vrees De Algemene maakt fout van vorig jaar weer goed# Sport Leiderdorpse meisjes bijna de besten Kadetten naar NK Noordwijk slaat beter dan Alphen Roomburg verliest 1. MAANDAG 25 APRIL 1994 ROB ONDERWATER, 0 Fides Pacta blijft volstrekt onberekenbaar. Na een spec taculaire zege vorige week op koploper De Corvers volg de gistermiddag een pijnlijke nederlaag tegen hekkeslui- ter Swift(A). De 19-23 uitslag was wel bijzonder opval lend. In de voorafgaande tien duels haalde Fides een moyenne van nog geen twaalf, terwijl de Amsterdam mers niet eens de elf haalden. Door dit resultaat delen de beide ploegen nu de laatste plaats in 1F. KORFBALMEDEWERKER „Negentien goals", verzuchtte Fides-coach Steven Tims na af loop, „daar win je normaal ge sproken toch elke wedstrijd mee. Het was uitzonderlijk dat Swift nu werkelijk alles raak- schoot. We krijgen nu Phoenix, ZKV en De Vinken nog, maar het zal moeilijk worden." Direct legde hij daarna de vinger op de zere plek toen hij het vrijblijvende verdedigen van zijn selectie ter discussie stelde. De Amsterdammers kregen alle ruimte en omdat ze onder de korf stevig van leer trokken kon den ze bovendien bovenmatig vaak aanleggen. Zelfs René van der Vooren, normaal gesproken de motor waarop het eerste Leidse aanvalsvak vertrouwt, kon gistermiddag niet opboksen tegen de hoekige spelverdeler van Swift. Aanvankelijk ging hel Fides Pacta voor de wind. Frank Peter de Haas en Jan Willem Meijer brachten de thuisploeg aan de leiding en een gemiste vijande lijke strafworp was nog een ex tra meevaller. Na zes minuten was het echter gedaan met de pret. Swift liep van 2-1 door naar 2-4 en bouwde vervolgens een voorsprong op van vier punten (5-9). Dankzij treffers van een zuiver schietende Di- mitri IJzerman (3 maal op rij raak), invalster Saskia de Haas (voor Patrica Gottmer) en Frank Peter de Haas kwam Fides Pac ta nog terug in de wedstrijd. Te kenend voor de kwistigheid waarmee de Leidse ploeg de kansen omsprong waren de twee strafworpen die Frank Pe ter de Haas intussen onbenut had gelaten. Fides Pacta bleef tot de rust (11-11) in het spoor van Swift, maar moest na de hervatting de Amsterdammers weer snel laten gaan. Een doelpuntloze periode van tien minuten werd de ploeg fataal. In deze periode liep de tegenstander van 13-13 naar IS IS. Met doelpunten van Jan Willem Meijer, René van der Vooren en Bettina Buikstra (16- 18) zette Fides Pacta voortva rend opnieuw de achtervolging in, maar het kunstukje uit de eerste helft kon niet worden herhaald. Steeds gejaagder en met steeds minder overtuiging werd op de Swift-korf aangevallen, terwijl de donder onheilspel lend rolde. Het duel haalde het eindsignaal met een 19-23 monsterscore. De bui die toen losbarstte was voor Fides niet eens de ergste koude douche. -«r* i 'i Fides Pacta gooide de bal negentien keer door de mand, maar dat was niet genoeg. foto henk bouwman Punten en geld nodig voor handhaving in promotiedivisie BASKETBALMEDEWERKER De mannen van BS Leiden leven al enke le weken tussen hoop en vrees. Vorige week leek het promotiedivisieschap door de winst op Rotterdam-Zuid al geprolon geerd. De verrassende overwinning van mededegradatiekandidaat Prisma Colle ge op Amstelveen zorgde er echter voor dat ook de wedstrijd van dit weekeinde tegen Blue Herons moest worden ge wonnen. Voor de poorten van de hel werd de winst weggesleept (70-67 over winning), maar ook nu nog is de toe komst van het basketbal op nationaal ni veau in Leiden onzeker. In de eerste tien minuten van de wed strijd in Vianen zag het er naar uit dat Leiden de hoop al had opgegeven. Een zo goed als uitzichtloze 9-30 achterstand stond op het scorebord en niemand leek zijn hoofd bij de cruciale partij te heb ben. Een time-out bracht echter de ken tering. De ploeg van coach Tiemen Win kel speelde plots agressief, hield de ver dediging dicht en begon rap in te lopen. Bij rust was er daarom opeens weer aan sluiting en een verschil van slechts vijf punten (32-37) in Leids nadeel. Na de pauze drukte Leiden aanvanke lijk door. De ploegen stonden na enkele minuten alweer gelijk (37-37) en onder leiding van Erik-Paul van Weeren en Al bert Stuifzand had Leiden met nog vier minuten te gaan een veilig lijkende voor sprong van tien punten (63-53) op het bord gezet. Een felle verdediging van Blue Herons bracht echter alle onzeker heid terug. Leiden stond weer gelijk: 63- 63. Vervolgens kwamen de minuten van Diederik Hofstede. Bij 64-65 in de 19de minuut moest de blonde forward opdra ven omdat Stuifzand (15 punten, 10 re bounds) vijf fouten had. Hofstede zelf had tot dat moment nauwelijks gespeeld en niet gescoord. Hij scoorde vervolgens echter twee keer fraai op rij, daarmee Leiden telkens een punt voorsprong ge vend. De vrije worpen die Loet de Ruyter daarna benutte zorgden voor de bevrij dende winst voor Leiden met 70-67. Hoeveel betekenis deze overwinning uiteindelijk zal hebben is onduidelijk. De toekomst van het topbasketbal in Leiden wordt immers door geld bepaald. Voor zitter Hennie Nijssen: „Zoals het er op dit moment uitziet hebben we niet de fi nanciële middelen om in de promotiedi visie door te gaan. Vanuit de vereniging zelf is er in ieder geval geen geld. Het budget waarmee we dit jaar draaiden was al smal en volgend jaar zullen we dat minstens moeten evenaren. Als het ons niet lukt om voor 9 mei de nodige spon sors binnen te halen vrees ik dat zelfs de eerste divisie volgend jaar te duur zal zijn." Daarmee zou een traditierijke basket balvereniging voor het nationaal niveau verloren gaan. Een landskampioenschap vele jaren geleden, meerdere tweede plaatsen (meestal na toenmalig rivaal Den Bosch) en redelijk stabiele prestaties in de eerste divisie en promotiedivisie. Het is nauwelijks voor te stellen dat dat loeiden volgend jaar echt in het rayon gaat spelen? Het is nauwelijks voor te stellen, maar wel de realiteit als het be drijfsleven BS Leiden niet de helpende hand toesteekt. Scores Leiden: Van Weeren 20 (7 steals), Stuifzand 15 (10 reb.), De Bruyn 12 (9 reb.) De heren van MSV maken volgend jaar wel hun opwachting in de promotiedivi sie. De Noordwijkse ploeg heeft boven dien de spelers om daar in ieder geval behoorlijk mee te draaien. Een tweede nederlaag (68-80) voor de kampioen van de eerste divisie B viel dit weekeinde LEIDEN» MICHEL V KORFBALMEDEWERKER De Algemene is na één jaar af wezigheid terug in de eerste klasse. De Leidenaars werden zeker van promotie door hun overwinning op Amstel en een nederlaag van De Tovers tegen DKC. Pernix blijft koploper door een afgetekende zege over ON- DO(sGr). Tempo lijkt na het verlies tegen RODA echter uit geschakeld voor het kampioen schap. TOP won bij Oranje Wit en was daarmee de enige club in degradatienood die punten binnenhaalde. Voorlopig staat TOP weer bo ven de rode streep als gevolg van de 15-13 zege op mede-tob ber Oranje Wit. De volgelingen van Theo Korporaal kwamen te gen de wind in 4-2 achter, maar dicteerden na 4-4 (Stella Tiggel- man en Gerco Langelaan) het scoreverloop (8-9 rust). Zij be hielden ook na de paalwisseling het initiatief, omdat er door het sterke afvangen van de vrouwen veelvuldig aangelegd kon wor den. Gerco Langelaan en Ron van der Willik zorgden zelfs voor een marge van drie punten (10-13 en 11-14). Twee tegen aanvallen op rij betekenden echter 13-14 en veel spanning in de resterende acht minuten. Uiteindelijk maakte Gerco Lan gelaan uit een strafworp de be vrijdende vijftiende treffer. Pernix ondervond bij ONDO (sGr) geen enkele weerslag van het 20-9 bekerverlies tegen KVS. De koploper van 1D besloot vanwege het drukkend warme weer rustig te beginnen, maar scoorde desondanks naar beho ren. Na een half uur stond het door toedoen van Casper de Rooy (2), Karen Arnoldus, Carla Kuipers, Erick Lepelaar en Jeroen Wayenberg al 1-6, waar na met 3-7 de rust werd bereikt. De hekkesluiter vergooide op 4- 9 een strafworp en kreeg prompt vier goals op rij tegen (4-13). Dat was uiteraard beslis send en zonder veel problemen werd de wedstrijd naar 8-14 af gewikkeld, waarbij topscorer Wayenberg (5) met een straf worp voor het laatste wapenfeit zorg droeg. Voor Tempo lijken de kampi oenskansen vervlogen na de ne derlaag tegen RODA. De Alphe- naars konden nooit echt haar stempel op de wedstrijd zetten en zagen na 2-0 en 3-2 de ach terstand oplopen tot 6-3 (rust). Coach Nico Oskam besloot Marjolein de Jong en Marcel den Hertog in te zetten om het spel nieuwe impulsen te geven. De eerstgenoemde invaller schoot meteen raak en haar voorbeeld werd door Joke Boot en Ruud de Jong nagevolgd (6- 6). Daarna liep de thuisclub echter weer uit naar 9-6 en liet zich ook niet door 9-8 meer van de wijs brengen: 11-8. De Danaïden leek bij Quick lange tijd op weg naar de eerste overwinning van de tweede veldhelft. De Leidenaars speel den bijzonder gemotiveerd en namen door goals van Barbro Heijman ook meteen de leiding (0-2). Heiko Locher, Marcel Keijzer en Casper van Nierop zorgden voor een 2-5 ruststand. Nadat er drie minuten van de tweede helft waren verstreken, barstte er een onweersbui los, die de scheidsrechter nood zaakte het duel te staken. Gezien de spelverhouding had Fiks tegen De Meervogels meer moeten bereiken dan een 10-12 nederlaag. „Als je zoveel kansen mist, vraag je om pro blemen en die hebben we ook gekregen", moest coach Henny Piket dan ook teleurgesteld con cluderen. De aanval profiteerde immers onvoldoende van de talloze onderscheppingen van verdediging. Henrik Hooimeij- er, wel goed op dreef met drie goals, en Chantal Bouwmam werkten 0-2 nog wel weg (2-2), maar twee minuten later was het alweer 2-4. Daarna bleef Fiks voortdurend achter de fei ten aanlopen. De Algemene speelde een de gelijke partij op het stoffige gravelveid van Amstel. Coach 1i orouwer en Miranaa van oei Lely op de gevaarlijkste aan) valsters van de tegenpartij ge zet. Zij voerden hun verdedilDe gende werk uitstekend uit, zo jon dat de thuisclub amper gevaaijy00 lijk kon worden. Het duurde wej even voordat de Leidse aanvage" op toeren kwam, want na eeljvlag kwartier was het slechts 2-1AlflJdas red en Amoud Lambooy, RemLgj-j co Molloy en Perry Venemj bouwden daarna een 2-5 voof1*13' sprong op, die na de pauze vii 4-8 en 6-11 tot 8-13 werd uitgeiEiDE bouwd. Daardoor werd de proiTENN motie een feit. Zaterdag kan ooi de titel bemachtigd bij winst op8..D degradant Arena.' |tearl jeen« De spelers van KZ Leiden zuljwen len het eindsignaal tegen LUTQvooi ongetwijfeld met een zucht vanstoo verlichting aangehoord hebbenwat Zij ontliepen zo immers niet aljovei leen een flinke regenbui, maaUnii ook een verdere afstraffingovei Martin Verhorik (2), Anneliejma van der Blom en Aldo Spadonstan lieten de score tot 4-6 nojZon enigszins gelijk op gaan, maajnog in de volgende zeventien minuitiesi ten ging het falikant mis (5-ljvan rust). Door deze tussenstanden werd de tweede helft uiteraarokon een formaliteit: 9-27. teer lies] Crescendo leed tegen RottenPati dam een teleurstellende 10-ligeei nederlaag, waardoor de ploeg iikwa degradatienood blijft. Coacljdie Ruud Niesing vond dat de te s scheidsrechter de uitslag iijin h sterke mate had bepaald: Hijlair. gaf op 10-10 een dubieuze straft worp en in de laatste mii onthoudt hij ons een stip, 2 hij zelf trouwens na afloop nol toegaf ook". Zijn ploeg verloof al gauw Arno Kooloos met enkelblessure en maakte vi rust verder aanvallend wei klaar (2-5). Dat veranderde i de paalverwisseling, wai wisten Gert Jan Hensing (3 Wijnand Alberts, Peter Baak (2 en invaller Henk Alberts bij 10 10 het evenwicht te hersteller In de laatste vijf minuten gin het toch nog fout. echter niet te voorkomen: Azimma hield de winst in eigen huis. Bij rust zaten de ploegen nog zeer dicht bij elkaar (43-44) en het gaatje werd nooit groter dan vijf punten. Bij 66- 69 met nog drie minuten te spelen lag er een spannende slotfase in het verschiet. MSV scoorde vervolgens echter nog maar twee punten en zag Azimma weg lopen met de overwinning: 68-80. In Noordwijk kan men zich nu op het de buut in de promotiedivisie gaan voorbe reiden en afscheid nemen van coach Frank van Mastrigt, Scores MSV: Van Velzen 23, B Driessen 22, Steenvoorden 9. Ook Lisse nam met een nederlaag af scheid van zijn coach. Gerard van der Worp komt tijd tekort om door te gaan en zag in zijn laatste wedstrijd de winst uit zijn handen glippen. Via een 34-39 ruststand leek er bij 59-58 vijf minuten voor tijd niets aan de hand. Degradant AMVJ-Amsterdam zou die laatste vijf mi nuten de sterkste spelers van Lisse niet bij kunnen houden. Het tegenovergestel de bleek waar, want via 58-67 verloor Lisse verdiend met 67-71. Ook volgend jaar komt Lisse uit in de eerste divisie. Scores Lisse: Van de Akker 18 (llreb.), Verhaar 10 (lOreb.). LEIDEN JUST B BASKETBALMEDEWERKER Voor BV Leiderdorp zijn de meisjes junioren dit jaar verre weg de best presterende ploeg. In de eredivisie staan de Leider- dorpsen al het gehele jaar twee de achter het souvereine Den Helder, waarmee ze bewezen hebben het op één na beste tear.i van Nederland te zijn. In de laatste wedstrijd van het sei zoen moest thuis tegen Gronin gen worden aangetreden. Ook dit keer liet Leiderdorp zien de betere ploeg te zijn. Het goede teamspel zorgde ervoor dat er via 25-18 twee minuten voortijd uitgelopen kon worden naar 34-18. De tweede helft was een formaliteit en de wedstrijd eindigde bij 67-50. „Volgend jaar moeten we om het kam pioenschap mee kunnen doen. Er gaan maar twee meisjes naar i de rest, onder wie twee speelsters uit het na tionaal juniorenteam en een speelster uit het nationaal ka- dettenteam, blijft ook volgend jaar junior", aldus een tevreden coach Joris Zandbergen. Scores Leiderdorp: Wagema- ker 17, Saïdi 16, Van Zegveld 11. De meisjes junioren van Grasshoppers zijn in de eredivi sie als zesde geëindigd. De zo ne-press van Hoofddorp bleek te moeilijk voor de Katwijksen en na een 26-31 kwam het sei zoen bij de eindstand 50-66 in Hoofddorp tot een einde. Scores Grasshoppers: Doets 14, M.Van der Plas 9, De Best 9. De jongens junioren van Lei derdorp besloten het seizoen ook verliezend. Tegen Prisma College kwam het eindsignaal bij 85-69 en nam coach Ferenc Szitas afscheid. Wellicht kan Leiderdorp in de eredivisie blij ven, omdat enkele teams daaruit zullen terugtrekken. Met groot gemak hebben de jongens kadetten van BV Lei derdorp het kampioenschap in het rayon west behaald. De 94-63 overwinning van dit weekeinde bracht de Lei derdorpers niet alleen de bloemen voor die eerste plaats maar ook deelname aan het Nederlands kam pioenschap. Dit wordt van 21 tot en met 23 mei in Veenen daal gespeeld. LEIDEN STEFAN FAAS HOCKEYMEDEWERKER De hockeysters van derdeklas ser Noordwijk zijn gistermiddag als sterksten naar voren geko men uit de streekontmoeting met Alphen: 3-0. Eersteklasser LOHC verloor met 2-0 van Voordaan en ook poulegenoot Forescate kwam tegen Soest te kort: 2-1. In de tweede klasse B eindigde de ontmoeting lussen degradatiekandidaten Room burgen AMVJ doelpuntloos. In de overgangsklasse B hield Alecto slechts één punt over aan het thuisduel met EMHC: 3-3. Sylvia Karres soleerde Alec to na ruim twintig minuten naar een 1-0 voorsprong. EM HC benutte vervolgens twee strafballen voor de 1-2 rust stand. Na de hervatting gaven Lydian Mentink en Karres de Leiderdorpse vrouwen weer hoop met 3-2, maar die vreugde was van korte duur. De gasten kregen binnen vijf minuten twee dubieuze strafpushes en maakten uit de laatste gelijk: 3- 3. Eersteklasser Forescate leed op eigen terrein een 2-1 neder laag tegen Soest. Marja Sprey schoot na twintig minuten tij dens een afgeschoven corner de 1 -0 voorsprong met rust in. Na de hervatting kwam Soest sterk opzetten en maakte dankbaar gebruik van het zwakke positie spel in de Voorschotense defen sie. Een inschattingsfout van doelvrouw Larissa Gabriëlse re sulteerde in 1-1, waarna EMHC via de stick van verdedigster Su zan Vos doel trof voor 1 -2. In Maartensdijk dolf LOHC met 2-0 het onderspit tegen Voordaan. De Oegstgeester vrouwen maakten een uitge bluste indruk en gaven de op- ponentes tot tien minuten voor tijd vrij spel. Het was aan Lei- den-goalie Merlijn Thunnissen te danken dat de marge nog enigszins binnen de perken bleef. Sophie van Hoytema kreeg in de slotfase een goede mogelijkheid om namens LO HC iets terug te doen, maar pushte net naast. In de kelder van de tweede klasse B bleef de ontmoeting tussen degradatiekandidaten Roomburg en AMVJ doelpunt loos. Beide ploegen waren rede lijk aan elkaar gewaagd en wa ren om beurten in de aanval. Johanneke Langenbach kreeg na een kwartier voor Roomburg een goede mogelijkheid op 1 -0, maar was onzorgvuldig in de af werking. Daarvoor was de Leid se ploeg al door het oog van de naald gegaan bij een snoeihard Amsterdams schot op de paal. Na de hervatting hielden laatste vrouw Muriël van 1 peren en voorstopper Lieselore Jansen van der Slighten het aan Leidse zijde verdienstelijk op slot. Op het Gorlaeussportcomplex ging Leidse Studenten met 0-1 onderuit tegen kampioen Hui zen. Voor de rust golfde het spel redelijk op en neer. LSHG- speelster Marili Bollen had pech met een wegens buitenspel af gekeurde treffer. Ook Cornelie Sprenger zat het na ruim een kwartier in het tweede deel niet mee. Haar inzet werd met het puntje uit het doel gehouden. Uit een strafbal pakte Huizen even daarna de volle winst. Thuisploeg Noordwijk kwam met 3-0 als sterkste naar voren uit de streekontmoeting met Al phen. Het eerste kwartier was voor Alphen, maar de Rijn- streekploeg verzuimde om af stand te nemen. Noordwijk nam vervolgens het initiatief over, maar drukte dat pas in het tweede deel in treffers uit. Mar- lous de Jong opende de score met een fraai lobje over liggend Alphen-keepster Rosalinde Meijer. Nadat Maria Benett via binnenkant paal 2-0 had aange tekend, verzilverde Marca van Nielen een strafbal voor de 3-0 eindstand. Alphen had in het tweede deel overigens nog wel wat uitbraken, maar bracht Noordwijk niet overmatig in problemen. Derde-klassekoploper Voorne was met 0-3 duidelijk een maatje te groot voor thuisploeg Catwijck, dat op een gedeelde zevende plaats stond. Alleen de eerste vier minuten hadden de Katwijkse vrouwen het betere van het spel, daarna kwam Voorne goed in de wedstrijd en dat resulteerde voor de rust al in 1 -0 uit een strafbal. Na de pauze onderstreepte Voorne zijn su prematie met nog twee treffers. LEIDEN STEFAN FAAS HOCKEYMEDEWERKER De mannen van hockeyclub Roomburg hebben gistermid dag met 5-3 gewonnen van As- vion. Derde-klassekoploper Al phen verloor met 2-0 van Bun schoten en staat nu op evenveel winstpunten als rivaal Baarn. De streekderby in de vierde klasse B tussen Catwijck en Hi- salis eindigde in een 5-1 zege voor de thuisspelende kustbe- Alphen-keepster Rosalinde Meijer wordt scherp in de gaten gehouden door Noordwijk-spits Mara van der Heiden (licht shirt). Renate Driesen kijkt mee. foto dick hocewoninc Aan de Van Vollenhovenkade boekte Roomburg een 5-3 zege op Asvion. De Leidenaars start ten zwak en kwamen al na vier minuten door een grove dek- kingsfout op achterstand. Rut- ger van Schaik bracht Room burg even later op gelijke hoog te, maar Asvion nam op slag van rust toch weer de leiding. Na de hervatting draaide Van Schaik de Schiedammers al vrij snel de duimschroeven aan. Flij had tot twee maal toe succes uit een korte corner: 3-2. Nadat Van Schaik uit een strafbal ook de vierde goal op zijn naam had geschreven, vergrootte Jasper Mulder de marge met een schot tussen de benen van de uitlo pende keeper door. Paniekerig uitverdedigen aan Leidse zijde was in de slotfase debet aan 5-3. Op eigen veld bleef Forescate met lege handen in het eerste- klasseduel met Cartouche: 1-2. In het eerste deel golfde het spel op en neer en deden er zich voor beide ploegen weinig grot kansen voor. Reinoud de Haa bracht Forescate in het tweed deel nog wel aan de leidinj maar de Voorburgers benutte in de slotfase twee strafcornei voorde volle winst. Eersteklasser LOHC liet op gen veld geen spaan heel v het puntloze AMHC '65. Han Dullaert opende na vijf minute de score, waarna Eelko Leen wenburgh op aangeven Sander Vinkesteijn volgde m< 2-0. Friso van Deursen, Leen wenburgh en Peter va Meer schoten vervolgen: de 5-0 ruststand. De overig drie doelpunten kwamen de stick van Leeuwenburg! Dirk Jan Oomens en Joost der Hout. Op de Bloemerd overtuigde AJecto met 5-0 tegen Kromhoi ters. De Leiderdorpers startte aarzelend en kwamen v' Alexander Hagen op een 1 voorsprong. Op slag van ru vergrootte Van der Salm marge tot 2-0. Nadat Alecto vi Erik Kruis op 4-0 was gekomei verzilverde Bart van der Sali een strafbal voor de 5-0 einf stand. Thuisploeg Leidse Studenter won met 5-3 van Maarssei Runner-up Noordwijk zegevie de met 3-2 over bezoeki Hoorn. Voor Noordwijk sco den Koen Keizer en Erik V doorn (twee maal). In en tege Bunschoten ging koploper phen met 2-0 onderuit.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20