Tsjernobyl blijft open d lartg n& -'Ook aantal Hamas-leden vrij na tekenen akkoord' Buitenland Woede over terugtrekken VN uit Rwanda Dundoek wordt zakdoek op verjaardag Lenin Italiaanse 'pasta-koning' Casillo gearresteerd Premier Zuid-Korea afgetreden en opgevolgd Rusland en Oekraïne uit verdeling Zwarte Zeevloot Strijd Nagorno-Karabach laait opnieuw zwaar op Dagobert: het einde van een geniale misdadiger Pakistanen vermoorden dorpsdokter SM. .TERDAG 23 APRIL 1994 l^dlEgypte hangt drugsmokkelaars op tairo» Tien buitenlanders die in Egypte veroordeeld zijn wegens »Cht€Tet smokkelen van drugs, zijn donderdag in een gevangenis in )U G(xe h°°fdstad Cairo opgehangen. De drugkoeriers afkomstig uit Sudan, Bangladesh, Somalië, India, Tanzania en Kenya, werden ién voor één gedood. Het was een van de massaalste ivlied in Egypte sinds jaren. igblo( 'TGevangene geëlektrocuteerd in Florida arke De 38-jarige Roy Allen Stewart is gisterochtend geëlek- •ocuteerd wegens verkrachting van en moord op een 77-jarige ecutie werd uitgevoerd nadat het hooggerechtshof n dag eerder een laatste gratieverzoek zonder commentaar de hand had gewezen. Alleen opperrechter Harry Blackmun, Jie tegen de doodstraf is, herhaalde zijn pleidooi voor gratie. 19 vans tewart is de 223ste veroordeelde die sinds 1976 is geëxecuteerd. 1 13 nin dat jaar hief het hooggerechtshof het tijdelijke verbod op de lOOr flrfioodstrafop. 08P 5.1 Voetbalelftal Haïti vast op Trinidad iport of spain De voltallige voetbalselectie van Haïti zit vast op IpIflfTrinidad na een vergeefse poging asiel aan te vragen in de Vere- JGIunigde Staten. Veertien van de zestien spelers willen nu terug AM§i ar Ha'ti. maar de Dominicaanse Republiek weigerde hen gis- ijllJteren een doorreisvisum te verstrekken. Het elftal van Haiti nam 'deel aan het jaarlijkse voetbaltoernooi voor landen uit de Ca- l9 V3I|riben, dat in Trinidad wordt gespeeld. i15n| He art»VN-medewerkers betogen uit onmacht waar: jn y jiGENEVEWoedend over de onmacht van de internationale ge- w' (J0 imeenschap hebben naar schatting duizend medewerkers van de ge'ns, «Verenigde Naties en medestanders gisteren in Genève geprotes- mynèlteerd tegen de wreedheden in Bosnië-Hercegovina, Rwanda en elders in de wereld. De VN-medewerkers zeggen genoeg te heb ben van de moorden waarvan ze iedere dag getuige zijn. turen praak lerstel 22. Inval bij partijkantoor Republikaner keulen/bielefeld De Duitse politie heeft gisteren invallen gedaan in het partijkantoor van de Republikaner in München en in hui zen van leden van de extreem-rechtse partij. Justitie en politie [trachten zo bewijzen te verzamelen dat leden van de partij be trokken zijn bij racistisch getinte aanvallen. Bij de inval is 'een aantal documenten en voorwerpen' in beslag is genomen. Moll Pakistan-supporter Kashmir gedood tsen 9 srinagarIndiase politieagenten hebben gisteren in de roerige deelstaat Kashmir een moslim doodgeschoten die had gejuicht toen Pakistan scoorde in een cricketwedstrijd tegen India. De 32-jarige Imtiaz Ahmed Sheikh keek met een aantal anderen de wedstrijd op TV in een huis vlakbij een politiebureau in de hoofdstad Srinagar. Toen het gezelschap in gejuich uitbrak na een blunder van India werden zij door agenten uit het huis ge sleurd en werd Imtiaz doodgeschoten. Iraanse imam gewond bij aanslag teheran De imam van het vrijdaggebed in Machhad, in het noordoosten van Iran, is bij een aanslag door kogels gewond. De aanslag vond plaats bij het mausoleum van de imam Reza, de belangrijkste shi'itische heilige plaats in Iran. Veiligheidstroepen overmeesterden de dader direct. Over de motieven van de dader is niets gezegd. De imam ligt in het ziekenhuis. Hoogste ridderorde voor prinses Anne londen De Britse koningin Elizabeth heeft vandaag haar enige dochter, prinses Anne, opgenomen in de Orde van de Kouse band, de hoogste ridderorde. Edward III stichtte de orde in 1348 met als spreuk 'Honni soit qui mal yjoense' ('Schande over hem die er kwaad van denkt'). De groep telt thans behalve de leden van het koninklijk huis 25 'knights'. Ook een paar leden van an dere Europese koninklijke families, onder wie koningin Beatrix, zijn als 'extra knights' opgenomen. §Éa Konvooi artsen van Rode Kruis bereikt Kigali geneve/nairobi/new y tr/AFP/DPA/ANP 1 het In- Een konvooi artsen vai ternationale Comité van het Rode Kruis heeft gisteren de Rwandese hoofdstad Kigali be reikt. Het ICRC j dien medisch l te sturen, een stad i oosten van Ruanda v veer 5.000 Rwandese leger i bijeen zijn gedreven. Het ICRC-konvooi bereikte Kigali over de weg vanuit Burundi. Het laatste konvooi dat die route aflegde deed dat tien da gen geleden. Volgens ICRC- boven - zijn een Cyangugu 1 het zuid- vaar onge- door het en stadion functionarissen is de weg nu vrijwel onbegaanbaar vanwege gevechten. Internationale hulporganisaties en de Organisatie van Afrikaan se Eenheid (OAE) hebben felle kritiek geleverd op de beslissing van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om de vredes macht in Rwanda in te krimpen. „Deze beslissing is volkomen verwerpelijk tegen de achter grond van de enorme slachtin gen die in het Centraalafrikaan- se land plaatshebben. Het be sluit staat gelijk aan totale capi tulatie van de VN", oordeelde Artsen zonder Grenzen gisteren. De 1 de OAE. Salim Ahmed Salim, zei dat de VN Rwanda 'praktisch in de steek laten." De VN meten volgens de OAE in Afrika en Eu ropa met verschillende maten door de troepenmacht in Bos nië te willen versterken en die in het Afrikaanse land juist in te krimpen. De Britse hulporgani satie Oxfam, de mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch en het Internationale Ro de Kruis leverden eveneens kri tiek op het besluit van de Veilig heidsraad om slechts 270 van de 2.500 VN-militairen in Rwanda te handhaven. Volgens het Rode Kruis zijn de afgelo pen twee weken in het land mo gelijk honderdduizenden bur gers c het leven gekomen, •vergebleven militairen hebben vooral tot taak een staakt-het-vuren tot stand te brengen tussen het regeringsle ger en de rebellen van het Rwandees Patriottisch Front (FPR). De commandant van de VN-macht, de Canadese gene raal Roméo Dallaire, krijgt tot taak te bemiddelen tussen het Hutu-regeringsleger en het Rwandees Patriottisch Front van de Tutsi's. Daarnaast moet hij met zijn troepen de humani taire hulptransporten onder- moskou Een oude vrouw met het portret van Lenin op haar jas, huilt terwijl zij met de communistische vlag in haar handen meeloopt in een pro cessie naar het mausoleum van de voormalige Sovjet-leider. De communisten in Rusland vierden gisteren de verjaardag van Lenin. foto epa correspondent De onthullingen van de Napoli- taanse camorra-baas Pasquale Galasso hebben donderdag op nieuw een belangrijk slachtoffer gemaakt. De politie arresteerde de graanhandelaar en 'pasta koning' Pasquale Casillo, een van de belangrijkste onderne mers van Zuid-Italië. Hij wordt beschuldigd van oplichting van de EU en banden met de ca- morra, de Zuiditaliaanse maffia. Casillo is ook eigenaar van Fog- gia, de voetbalclub waar Brian Roy onder contract staat. Het imperium van de 46-jari- ge Casillo bestaat uit zestig on dernemingen, waarvan de meeste actief zijn in de agro-in dustriële sector. De Casillo- groep, waar verder dertig buik schepen, 250 vrachtwagens en twee vliegtuigen toe behoren, vertegenwoordigt een waarde van 2,4 miljard gulden. Er wer ken 2.200 personen. De Napoli- taanse onderzoeksrechters heb ben al het bezit van Casillo ge confisqueerd. De Casillo-groep dreigt nu hetzelfde lot te ondergaan als Ferruzzi, een van 's werelds be langrijkste holdings in dezelfde agro-industrie. De multinatio nal ging vorig jaar failliet door wanbeleid en duistere banden met de politiek. De bewijslast tegen Casillo en zes van zijn eveneens gear resteerde managers is impo sant. De 'raider' uit het Zuidita liaanse Foggia heeft de Europe se Unie voor 360 miljoen gul den opgelicht en ook de Itali aanse staat vele miljoenen in de vorm van landbouwsubsi dies lichter gemaakt. Dit heeft niet kunnen voorkomen dat de groep sinds vorig jaar in grote financiële nood verkeert. De schuldenlast bedraagt ruim 1,2 miljard gulden. Erstiger is dat de werkgever van Brian Roy groot is gewor den dankzij de banden met de Napolitaanse maffia en de zeer in opspraak geraakte Antonio Gava, de christendemocratische ex-minister van binnenlandse zaken en tot voor kort 'padre- padrone' van Napels. De ban den van Casillo met de maffia zijn onthuld door Pasquale Ga- lasso, de mafiose toponderne mer die vorig jaar werd gearres teerd en met zijn bekentenissen politici, ondernemers, rechters en politiefunctionarissen vrijwel dagelijks aan de schandpaal na- geit. Deskundigen VN mogen kernreactor Noord-Korea inspecteren De Zuidkoreaanse premier Lee Hoi-Chang heeft gisteren on verwacht zijn ontslag aangebo den. .Hij werd volgens een presi dentiële woordvoerder onmid- delijk opgevolgd door Lee Yung- Dug. tot dan vice-premier on der Chang. Het plotselinge vertrek van Chang brengt tot nu toe slechts vermoede spanningen binnen het kabinet aan het licht. Chang vond dat hij te veel buiten de politieke besluitvorming werd gehouden. Directe aanleiding voor zijn aftreden was dat hij de agenda wilde bepalen van een topbijeenkomst over de drei gende crisis op het Koreaanse schiereiland. De regering van Zuid-Korea staat onder druk nu moet worden gereageerd op de mogelijke aanmaak van een atoombom in Noord-Korea. De 68-jarige nieuwe premier Lee Yung-Dug is in Noord-Ko rea geboren. Hij studeerde filo sofie in Amerika en was vice- president van het Zuid-ko- reaanse Rode Kruis. Hij is de eerste politicus die zowel de functie van premier als die van nationale hereni ging bekleed. De functie van premier is in Korea voornamelijk van proto- colaire aard. Ondanks toene mende druk op president Kim Young-Sam om een deel van zijn haast absolute macht aan de regering af te staan, houdt deze sinds zijn aantreden in 1993 de touwtjes strak in han den. Het Internationale Atooma gentschap (IAEA) van de Vere nigde Naties heeft van de Noordkoreaanse regering toe stemming gekregen om de be langrijkste nucleaire reactor van het land, die in Yongbyon, te in specteren. De Verenigde Staten toonden zich ingenomen met die beslissing. Minister Perry (defensie) noemde het aanbod van Noord-Korea echter onvol doende. De VN-experts mogen aanwezig zijn bij het wisselen van opgebrande reactorstaven. Noord-Korea hoopt de wereld er op deze manier van te over tuigen dat het land geen atoom bommen aan het maken is. Sluiting is te duur voor Oekraïne De kerncentrale van Tsjernobyl in Oekraïne blijft open. Dat heeft de Oekraïnse regering gisteren tijdens een con ferentie in Wenen verklaard. Kiev zei zich de sluiting van de gevaarlijke centrale niet te kunnen véroorloven. De re gering hing een prijskaartje van 4 miljard dollar (8 mil jard gulden) aan de noodzakelijke veiligheidsmaatrege len. Vooral onderhoudswerk aan het betonnen omhulsel van de gesmolten reactor 4 is dringend nodig. wenen Rtr/DPA Zowel het Internationale Atoomagentschap IAEA als Franse en Duitse experts drin gen al tijden aan op het stilleg gen van de twee nog werkende reactoren in Tsjernobyl. De cen trale, waar zich in 1986 de erg ste kernramp in de geschiedenis afspeelde, is volgens het Westen ^0 procent t uit elkaar valt, waarbij ra dioactief gas uit het omhulsel kan vrijkomen." aldus David Kyd van IAEA in Wenen. De Oekraïense regering stelde in Wenen westerse valuta nodig te hebben, voor de bouw van manteling van de oude bij Tsjernobyl. De Oekraïne is voor gevaarlijk. Nog altijd dreigt nieuwe calamiteit zoals in 1986, toen een zware wolk radioacti viteit over Europa trok. Bovenaan de verlanglijst van Kiev staat 2 miljard voor het op knappen van de zogenoemde sarcofaag rond de resten van fle in 1986 gesmolten reactor num mer vier. Hoewel ontworpen om twintig jaar mee te kunnen, begint het betonnen omhulsel nu al scheurtjes te vertonen. „Het risico bestaat dat het ce- lergie- voorziening afhankelijk 1 bestaande, in Rusland 1 pen apparatuur. Eigenlijk had de centrale bij Tsjernobyl eind vorig jaar al buiten gebruik zullen worden gesteld, maar de regering kwam toen terug van dit besluit. Pro bleem bij het draaiende houden is dat veel .(Russisch) onder houdspersoneel is vertrokken en dat er weinig reserveonder delen voorhanden zijn. zijn helft van de vloot af te staan in ruil vSor kwijtschelding van zijn schulden aan Moskou. Maar nadien kwamen de Oek- raïners terug van deze afspraak en beriepen zij zich op een eer der akkoord .uit 1992. Daarin was afgesproken dat de vloot tot 1995 gezamenlijk zou worden beheerd. Twee weken geleden hielp een in Odessa gelegerde een heid van de vloot een Russisch schip met radio-apparatuur naar Sevastopol te ontkomen. Kiev, dat de kostbare lading opeiste, stuurde commando's af op de basis van de,eenheid in Odessa. Drie Russische officie ren werden gearresteerd en drie schepen werden in beslag geno men. Volgens Moskou vielen er bij de actie gewonden en zijn enkele lokalen vernield, maar Kiev noèmde deze lezing 'volslagen nonsens'. Rusland en Oekraïne zijn het gisteren in Sevastopol op de Krim eens geworden over de verdeling van de schepen van de Zwarte-Zeevloot. Van de 894 schepen van verschillende grootte zijn er 164 voor de Oek raïne. Over de basis van de vloot bestaat echter tussen bei de landen nog grote onënig- heid, zei de woordvoerder van het Oekraïnse ministerie' Van defensje, Aleksandr Kloeban. Oekraïne wil dat Sevastopol een gemeenschappelijke basis wordt, maar Rusland wil deze basis plus de overige drie op de Krim overnemen. De toekomst van de vloot heeft sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie de betrekkingen tussen Rusland en Oekraïne on der druk gezet. Kiev stemde er in september vorig jaar mee in gevechtsvliegtuig, tien tanks, negen pantserwagens en ver scheidene geschutstukken heb ben verloren. De Armeniërs hebben vorig jaar de Azerbeidjzanen uit Na gorno-Karabach verdreven en vervolgens omliggende delen van Azerbeidzjan ingenomen. Volgens Azerbeidzjaanse func tionarissen bezetten de Arme niërs nu ongeveer 20 procent van het Azerbeidzjaanse grond gebied. Nagorno-Karabach meegerekend De strijd tussen Armeense, en Azerbeidzjaanse troepen in en om de Armeense enclave Na gorno-Karabach is gisteren .op nieuw opgelaaid. Beide partijen meldden de ander zware verlie zen te hebben toegebracht. Vol gens'het Azerbeidzjaanse mi nisterie van defensie heeft het Azerbeidjzaanse leger enkele strategische heuvels en de stad Asjagi Abdoerachmanli her overd. Het persbureau Itar-Tass be richtte dat Armeense strijd krachten in het noorden van Nagorno-Karabach door Azer beidzjaanse verdedigingslinies bij Agdam en Terter probeerden te breken. Het leger van Nagor no-Karabach zou de afgelopen tien 'dagen 56 soldaten, drie tanks en vier pantserwagens bij de strijd hebben verloren. De Azerbeidzjanen zouden min stens 700 manschappen, een tunis ap Een joodse jongen zwaait in de straten van Tel Aviv met anti-Palestijns propaganda-materiaal. Op de achtergrond een poster van de Israëlische premier Rabin getooid met een traditionele Palestijnse hoofddoek. foto epa Volgens de functionaris heeft Israël beloofd dat onder de vijf duizend Palestijnen die na de ondertekening van de overeen komst zullen worden vrijgelaten ook Hamas-leden zullen zijn. Het betreft dan personen die niet betrokken zijn geweest bij gewelddadige acties tegen Is raëli's. Hamas-leden die zich wel aan dergelijk acties hebben schuldig gemaakt, zullen niet vrijkomen. Daar blijft Israël op staan, aldus de functionaris. Israël heeft zich bereid ver klaard sommige gedetineerde leden van de fundamentalisti sche Harnas samen met andere Palestijnse gevangenen vrij te laten zodra met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) een overeenkomst is getekend over de tenuitvoerlegging van het autonomie-akkoord. Dat heeft een bij de onderhandelin gen betrokken PLO-functionaris gisteren gezegd. shoogendijk correspondent De speciale eenheid van de Duitse re cherche, de Sonder Kommision 'Dago bert', kan worden ontbonden: Dagobert is gepakt. De Berlijnse politie meldde gisteren dat de man die meer dan twee jaar tevergeefs heeft geprobeerd het warenhuisconcern Karstadt 1,4 miljoen mark (ongeveer anderhalf miljoen gul den) af te persen, in de wijkTreptow is overmeesterd. Eén man zal daarna zeker een fiesje champagne open hebben getrokken: de rechercheur die Dagobert in de boeien sloeg. Dat was namelijk dezelfde poli tieman die hem op 29 oktober 1992 bij zijn kraag had, maar toen uitgleed in een hoop hondepoep. Dagobert zou volgens nog onbevestigde berichten ook hebben bekend in 1988 het waren huis KaDeWe in Berlijn ruim een half miljoen te hebben afgeperst. De arrestatie van het fenomeen Dago bert verdrong gisteren in Duitsland zelfs het nieuws over Bosnië naar de achtergrond. Radio en televisie brach ten extra uitzendingen over de fascine rende afperserscarrière van de 44 -jarige Berlijnse knutselaar en autospuiter met grafische opleiding Arno F., alias Dago bert. Gisteren was het voorbij: F. had vanuit een telefooncel geprobeerd een nieuwe afspraak met Karstadt te maken voor de overdracht van het geld. De politie had meegeluisterd en een speciale eenheid was razendsnel ter plekke. Dit keer geen hondepoep, geen riolering waardoor Dagobert kon ontkomen en geen cross- fiets van Karstadt waarop hij zijn bela gers kon afschudden. De fiets lag in zijn huurauto en deze slordigheid kostte hem zijn vrijheid. Bij de laatste mislukte geldoverdracht afgelopen woensdag was de politie deze auto met fiets opgevallen. Aan de hand van het autonummer werd F. geïdenti ficeerd en toen was het eigenlijk alleen nog maar een kwestie van schaduwen. Sinds woensdag werden honderden te lefooncellen geobserveerd, duizenden agenten waren in actie. Na de arrestatie stonden overal klappende en juichende agenten en zelfs Dagobert werd volgens een oogetuige met een glimlach op zijn lippen afgevoerd. Zoals zo veel criminelen maakte Dago bert één fout te veel en daarmee kwam een einde aan het kat- en muisspel dat de Duitse staat meer dan tien miljoen kostté, het Karstadtconcern miljoenen armer maakte en de bevolking een nieuwe pseudo-held opleverde. Dago bert had het aloude rovertje spelen op een in de Duitse geschiedenis onge kend hoog intellectueel niveau ge bracht. Hij bracht de crème de la crème van het Duitse politiekorps tot wanhoop. Hoon gelach van het grootste deel van de be volking volgde als Dagobert weer eens was ontkomen en de politie moest toe geven opnieuw voor de gek te zijn ge houden. Sinds hij met zijn afpersing begon, groeide hij uit tot de populairste crimi neel van Duitsland. Óveral waren T- shirts te koop met de afbeelding van Dagobert en de tekst: 'ik ben het'. Een Berlijnse popgroep bracht onder de naam 'De Zware Jongens' een Dago- bert-song uit en Dagobert-tuinkabou- ters werden geïntroduceerd. Donald Duck-experts wisten na elke mislukte poging van Dagobert om aan zijn ver mogen te komen te melden uit welke aflevering van de Donald Duck-strip hij zijn meesterlijke truc nu weer had afge keken. Want geniaal was deze man, maar pech had hij ook. Minstens achttien keer ging de overgave van Jret geld mis en na elke mislukking werd het draaiboek span nender. Dagobert liet computers telefo nisch aanwijzingen doorgeven, zette een apparaat in elkaar dat de buit vanuit een rijdende trein zou afwerpen, manipuleerde deksels van de riolering en bouwde een mini-treintje dat bèla den met de 1,4 miljoen twintig meter voor zijn grijpgrage handen ontspoor de. Drie keer ontkwam hij op het nippertje aan zijn achtervolgers. Dagobert leek voor geen gat te vangen. Maar nu is zijn spel uit. Hij zal zich voor de rechter onder meer moeten verant woorden voor afpersing en het plegen van vijf bomaanslagen op Karstadt-filia- len. Want bij alle respect voor zijn vin dingrijkheid was en bleef hij een misda diger, die er niet voor terugschrok zijn eisen met explosief geweld kracht bij te zetten. islamabad ap In Pakistan>heeft een woedende menigte een dorpsarts om het leven gebracht aoor hem met petroleum te overgieten en in brand te steken. Dat hebben kranten gisteren bericht. Het slachtoffer wa6 ervan beschul digd de Koran in brand te heb ben gestoken. Voordat hij werd verbrand wa^ hij door de me nigte gestenigd.' De achtergrond van de be schuldiging was niet helemaal duidelijk. Volgens de krant Jang had de arts tijdens een ruzie met zijn vrouw het heilige boek per ongeluk uit haar hand ge stoten, waarop het op de kachel viel en verbrandde. De vrouw beschuldigde hem ervan het ex pres te hebben gedaan en toe gelopen bufén kozen in de aan houdende ruzie de kant van de De politie verrichtte enkele arrestaties, piaar niemand werd in staat van beschuldiging ge steld. In de jarren tachtig werd in Pakistan een wet «p godslaste ring ingevoerd, die vorig jaar werd verzwaard met de doodstraf. Enkele honderden lims, zitten op grond van de wet gevangen.'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5