wil waardig kampioen worden 'Er valt zoveel moois uit een partij te halen' Sport CHTERLIJN Voorbeschouwing Klassement topscorers '93-'94 [RDAG23 APRIL 1994 ROB ONDERWATER. 0 JS[ EN >S (klap van Olympia' heeft-ie inmiddels al heel aardig L verkt. Van dit uitstel, zo weet WSB-aanvoerder Paul ^jfrierdam, komt nu eens geen afstel. Maar een beetje ^|is hij nog steeds wel van die eerste competitieneder- L „We hadden ons als doel gesteld om ongeslagen |pioen te worden. Het blijft jammer dat we die status wijt zijn." ;en gaat WSB op' voor de iche die het 2-1 verlies te- ilympia grotendeels moet loeien. Bij Blauw Zwart, de die WSB in de derde klas iet langst kon volgen, dient il te worden gepakt. Wat ^rige Warmerdam betreft in arm van een overwinning, ïw Zwart staat acht punten met nog maar vier wed- jn te gaan. Dus we zouden .leen puntje genoeg hebben, tr daar zullen we zeker niet Ipelen. We willen waardig pioen worden. Met een winning dus." nkerend dient eerlijkheidshalve in- aad te worden gesteld dat et seizoen 1993-1994 van I slechts een flonkerend ituk past. De Noordwijker- ers van trainer Paul van der in werken immers een tterende jaargang af. Vooral feerste competitiedeel was er om nooit meer te vergeten, de eerste twaalf wedstrijden den drieëntwintig (23) pun- gepakt. Ook daarna vonden Hinten met grote regelmaat weg naar sportpark De C (khorst, maar dat het na de ker allemaal iets minder d, wordt ook door Warmer- beaamd. De centrale mid- velder van WSB wijt dat de instelling van de nstanders. Maakten de iste ploegen er voor de win- veelal een open wedstrijd het tweede deel van de ipetitie lag dat heel anders. :merdam: „Tegen WSB spe- werd toen spelen voor een Heel verdedigend. Daar ten we het toch regelmatig ilijk mee gehad. Dat zag je afgelopen zondag ook weer. Olympia gaf achterin maar wei nig ruimte weg en dan wordt het moeilijk voetballen. Je komt het trouwens op elk niveau te gen dat een offensief ingestelde ploeg door zo'n speelwijze in de problemen komt. Ajax tegen Volendam was er een voorbeeld De enige wijze waarop een zo defensief ingestelde tegenstan der wel kan worden geklopt, is scoren. Het liefst snel. WSB had daar zondag alle kansen voor. Die bleken aan Okker Parlevliet, Theo Aanhane, Robèr Marijnen en Warmerdam zelf echter niet besteed. ,,Als het een beetje meezit, dan staan we na een half uur zo maar met 2-0 voor en dan heb je helemaal geen problemen meer", weet War merdam. „Want op zich speel den we zo slecht nog niet. Al leen die bal wilde er niet in." Huid Hoewel het kampioenschap nog niet binnen is en een spreek woord leert dat je de huid van de beer dan nog niet moet ver kopen, is WSB al enige tijd druk bezig met het nieuwe sei zoen in de tweede klasse van de KNVB zondag. Zo besloot de se lectie enkele weken geleden al om als groep in elk geval nog door: Gert-Jan Onvlee i Paul Warmerdam: „WSB een jaar door te gaan: Met an dere woorden: de aantrekkings kracht van de zaterdageerste klassers zal ook de komende overschrijvingsperiode aan de club uit Noordwijkerhout voor bij gaan. Razendgevaarlijke spitsen als Theo Aanhane en Robèr Marijnen scoren ook vol gend seizoen voor WSB. Het verbaast Warmerdam niet dat er zich geen mutaties zullen voordoen. „Het zijn allemaal clubmensen bij elkaar. Een ploeg die in de loop van twee, die in de loop van twee, drie jaar tot een vriendenteam is geworden." drie jaar tot een vriendenteam is geworden. Dan mag de eerste klasse zaterdag misschien enorm trekken, maar trekt WSB nog het meeste. Zeker nu het zo goed gaat. En we als ploeg ei genlijk best benieuwd zijn naar wat we in de tweede klasse zui lenpresteren." Niet dat Warmerdam en de rest van de WSB-selectie nu in de war zitten over hun moge lijkheden. „Normaal gesproken hebben we een groep die ook in de tweede klasse goed mee moet kunnen doen. We zijn de derde klasse echt ontgroeid. Proberen voetbal te spelen zoals dat hoort, op de helft van de te genstander en worden als team nog steeds sterker. Maar de praktijk zal toch moeten uitwij zen waar we in de tweede klasse thuishoren." Speciaal Hoe dat avontuur ook loopt, FOTO DICKHOGEWONING Paul Warmerdam kan zich nu al verheugen op de wedstrijden die WSB tegen Lugdunum, SJC („Als ze er maar inblijven") en vooral Foreholte zal afwerken. „Dat blijven toch heel speciale wedstrijden. Met een hoop volk en een tegenstander waarvan je de meeste gasten kent." Niet zo gek dus dat Warmer dam, op zoek naar hoogtepun ten, de twee beslissingsduels te gen Foreholte van twee jaar ge leden onmiddellijk weer voor de geest heeft. „Goed, uiteindelijk kwamen we als verliezer uit de strijd. Maar de sfeer rond die wedstrijden. Al die toeschou wers. Dat Bengaalse vuur, Dat alles bij elkaar is echt onverge telijk. Daarvoor train je drie keer in de week. Voor dat soort wed strijden doe je het allemaal." En, als het goed is, voor die kampioenswedstrijd tegen Blauw Zwart, morgenmiddag in Wassenaar. Wim Rijsbergen onstak zaterdag avond in Maas tricht, zo heb ik begrepen, in hevige woede. De Leidse oefen- meester die zojuist met Volen dam een 1-1 gelijkspel had weggesleept, had tijdens het duel al de hoon van de vijfdui zend in het stadion op zich ge laden. Kreeg vervolgens na af loop van MW's voorstopper Reginald Thai te horen dat hij zijn avond 'had verziekt', waar na ook andere spelers van MW in de catacomben van De Geus- selt hardop duidelijk maakten dat de speelwijze van Volendam hen niet had kunnen bekoren. Toen ook de Maastrichtse ma teriaalman en de perschef van Us-MWke zich nog in de dis cussie mengden, was de maat voor Rijsbergen vol. De Leidse huisvader besloot de gebruike lijke persconferentie na afloop te boycotten. 'Ik ga niet naast zulke imbecielen zitten'. Heer lijk, ik hoor het Rijsbergen al zeggen. Wat had Rijsbergen daar in Maastricht nu precies allemaal fout gedaan? Ik heb me daar enige dagen het hoofd over ge broken, maar echt eruit geko men, nee, dat ben ik niet. Als ik de verhalen mag geloven, trad Volendam MW tegemoet met, populair gezegd, de 'Ajax-vari- ant'. Een speelwijze die inhoudt dat er zich veel, heel veel men sen achter de bal bevinden, waardoor de ploeg de zaken verdedigend aardig op een rijtje heeft staan, maar aanvallend nauwelijks aan de bak komt. Een spelletje dus dat maar één uitgangspunt kent: we mogen winnen, maar we moeten zeker niet verliezen. Is daar nu zoveel mis mee? Bij MW vinden ze van wel. De Maastrichtenaren bewezen daarmee het etiket 'provincia len' niet ten onrechte te dragen. Niet kunnen defensief ingesteld team bete kent simpelweg dat je het zelf niet goed hebt gedaan. Zo'n tachtig minuten op de helft van de tegenstander vertoeven en niet genoeg treffers scoren: dat is geen beste prestatie. Wat dat betreft ging Ajax daar eerder, na de 1-0 nederlaag, aanzienlijk beter mee om. De Amsterdamse verantwoordelij ken staken wel onmiddellijk de hand in eigen boezem. Stelden dat ze het prettiger hadden ge vonden als Volendam zich als 'een soort NAC' had gepresen teerd in het Olympisch Stadion, maar konden zich desondanks vrij eenvoudig in de ideeën van Rijsbergen verplaatsen. Ik kan dat dus ook. Sterker nog, ik vond de wedstrijd tussen Ajax en Volendam eigenlijk wel amusant. Al die lukrake trappen van het 'andere oranje' naar he lemaal niemand, het had wel wat. Al ben ik het met de critici eens dat een heel seizoen op deze manier voetballen uitein delijk waarschijnlijk wel een beetje gaat vervelen. Maar er is natuurlijk ook geen haar ep het hoofd van Rijsber gen die er ook maar over piekert Volendam een heel seizoen dat spelletje te laten spelen. Het mag dan vruchten afwerpen, op iets langere termijn moet het een keer fout gaan. Is het niet op het veld, dan wel binnen de club. Zeker in Volendam. Want de liefde voor de voetbalsport zoals de gemiddelde MWer die graag bedreven ziet, is er in dat palingdorp nu eenmaal ook met de paplepel ingegoten. Alleen hoor je ze nu natuurlijk niet, daar in Volendam. Want die we ten donders goed dat het Volen dam voor Rijsbergen in grote problemen verkeerde. Even ter herinnering: toen de Leidenaar in Volendam arriveerde had de ploeg 10 punten uit 19 duels. Nu 26 uit 30. Nogal een verschil. Bij de aanstelling van Rijsber gen zal de opdracht ongetwij feld niet hebben geluid dat Vo lendam 'weer aantrekkelijk' Leidsch Dagblad Leidenaar start analysecentrale voor schakers Topscorers Zondag Doelpuntenmaker van de week: Kruit, De Vos, Vink en Gijsman 2 Theo Aanhane (WSB) +0 17 Marcel Bremmer (FC Lisse) +1 15 Dennis Stuifzand (Docos) +1 12 Ed Borst (MMO) +1 11 Joost Vink (SJZ) 2 11 Marvin James (VCL) +0 10 Björn Canter Visschers (SVLV) +1 10 Hans van Goozen (MMO) +0 10 Jacco van der Laan (VNA) 1 9 Charles Hogenboom (Alkmania) 1 9 Port op tv 10.00-10.30 EURO: Motors 1.03-14.30 Did 2: Sport e; ,00-18^00 Super: Sport ,30-16750 BRT 2: Sport extra: wie(- in, rechtstreeks verslag van de wie- ssieker Amstel Gold Race. 14.30-17.23 Ned 3: Studio sport: HGoldRaceenWKtur- 17 15-17.30 Did 3: Sport im Westen. 18.00-20.00 EURO: Golf: Heineken en Catalonia ,05-18.40 RTL 5: Sport: voetbal, aan- 22.15-22.50 Ned 3: Studio sport. 22.30-23.15 BRT 1Sport op zater- 23.10-00.10 BBC 1: Match of the 1.30-00 30 EURO: IJshockey: NHl- 00.00e00.50 BBC 2: WK Snooker. 30-02 00 EURO: EK Basketbal: jbkampioenschap voor mannen vanui 10.00-12.30 EURO: WK Turnen nuit Brisbane (Australië). 13.30-18.10 BBC 2: Sunday grand- arid. 1-00-15.00 EURO: Atletiek: V°ei8a00-20.00 EURO: Golf: Heinekei Open Catalonia. 18.10-18.40 Did 1: Sportschau. 18.10-19.10 BBC 2: Rugby special magazine. 18.48-20.15 Ned 3: Studio sport. 21.00-22.00 EURO: Autosport: DTM- race vanaf het circuit van Hockenheim. 21.20-22.05 BBC 2: WK Snooker: rechtstreeks verslag vanuit Sheffield. 22.00-22 48 Ned 2: Studio sport: Ita- 113 IzOO-lS? EURO; Motorsport: GP van Japan voor motoren vanuit Suzuka. 22.25-22.35 Did 2: Sport am Sonntag: meto.a. Bundesliga-voetbal (Bayer 04 Leverkussen-Dynamo Dres- D EURO: WK Turnen: vanuit Brisbane (Australië). 11 00-12.00 EURO: Motorsport: GP van Japan voor motoren vanuit Suzuka. 12.00-13.00 EURO: Autosport: rally van Tunesië. 12,55-15.30 Did 2: Sport extra: ijs hockey (Zweden-Noorwegen). 13.00-15.30 EURO IJshockey: WK A-landen vanuit Italië (Zweden-Noorwe- Of het idee nieuw was, weet hij zelf ook niet meer precies. Het zou kunnen dat in het verleden een verdwaalde grootmeester zich met de hulp van verouder de technieken ook al op dit ter rein heeft bewogen. Hoe het ook zij, Leidenaar Peter Passe- nier ziet zijn onlangs opgerichte schaakanalysecentrale als een ongedacht potentieel, namelijk de manier om je schaakniveau een flink eind op te krikken. Eigenlijk speelde hij al jaren lang met de gedachte, maar pas na het afstuderen kwam deze daadwerkelijk van de grond: Het becommentariëren van een partij door op de computer be werkte schaakanalyses. De 30-jarige speler van het Leidsch Schaakgenootschap kwam door het vaak onbevredigende 'lot' van zijn eigen partijen op de fi losofie tot het oprichten van een centrale: „Het gaf mij vaak een slecht gevoel dat je na af loop van een partij, waar je vaak toch vier uur van je kostbare energie in hebt gestoken, niet verder komt dan wat vluchtig analyse werk met je tegenstan der. Binnen een half uur is het doorgaans onder het genot van een drankje beklonken. Terwijl er "toch zoveel moois uit een partij valt te halen. Je neemt je zelf daarop voor om de zaak thuis nog eens goed te bekijken, maar daar komt dan doorgaans geen fluit meer van terecht. Die gang van zaken deed mij bij mijzelf ten rade gaan. Voor je eigen partijen kon je het mis schien niet direkt opbrengen, maar ik kon mij toch voorstel len dat er heel wat spelers zou den zijn die een diepere blik op de partij op prijs stellen. En ze ker als een ander bereid is dat vopr je te doen." Zo simpel bleek dat overigens nog niet te liggen. Het idee van Passenier mocht op veel scepsis rekenen. „Nadat ik met de ge dachte had gespeeld, ben ik gaan peilen of er een markt voor was. Iedereen die ik erover consulteerde raadde het mij het op poten zetten van de centrale af. Voor mij vormde dat juist aanleiding het tegendeel te wil len bewijzen. Het feit dat er veel respons op kwam, na een ad vertentie in het bondsblad Schakend Nederland hielp mij verder op weg. Ik kon gelijk met een stuk of zeven partijen aan de slag. De nadelen heb ik daar bij overigens nimmer uit het oog verloren. Ik besefte ook wel dat ik er mijn brood niet mee zou kunnen verdienen, voor een hoge prijs valt het domweg te verko- Peter Passenier: „Het gaf mij vaak een slecht gevoel dat je na afloop van e ken, niet verder komt dan wat vluchtig analysewerk met je tegenstander. pen. Bovendien zou ik mij tot de spelers van minder niveau moeten beperken. Maar van het nut van het projekt ben ik toch altijd overtuigd gebleven. Het verbaast mij eerlijk gezegd dat er geen sterke schakers zijn die dit initiatief van mij overne- Een goede analyse vormt vol gens de oud Alphenaar toch de basis tot niveauverbetering. „Je haalt de fouten eruit en vindt betere zetten, zaken waar je naar mijn smaak toch een hoop van kunt leren. Niet voor niets beschikken de sterkste groot meesters over een hele analyse- staf. Ik vroeg mij af, waarom ik dat zelf ook niet zou kunnen. Vroeger zou het een ramp zijn geweest om alles op papier te zetten, maar in het huidige computertijdperk is dat een heel ander verhaal. Je tikt je analyses in en vervolgens rollen die er pardoes met mooie dia grammen voor de cruciale posi ties en al, via de printer uit. Het geen overigens niet wil zeggen, dat zoiets een fluitje van een cent is. Het analyseren zelf blijft een kwestie van hard werken. Het heeft ook geen enkele zin om een goed schaakcomputer programma op het analysewerk te zetten. Zo'n programma heeft geen didactische kwalitie- ten. Hoest alleen maar zonder enig strategisch concept de no dige varianten uit. De mens moet het toch zelf doen. Waar wel veel inzit is het schaakana- lyseprogramma van mijn oud huisgenoot Leon Konings. Dat zou het werk een stuk verder kunnen verlichten. Een mooi iets dat program. Konings is er al jaren mee bezig, maar het komt nu toch steeds dichter bij zijn voltooiing komt. Helaas had ik er weinig aan, omdat mijn bescheiden computer er niet mee uit de voeten kon." Een grootmeester alleen ziet de historicus, die het in 1984 zelf nog eens tot de Leidse titel schopte, dit werk dan ook niet doen. „Veel te arbeidsintensief. Zo'n man rekent een uurloori dat voor de doorsnee schaker absoluut niet op te hoesten valt. In mijn situatie is dat anders, omdat ik het ook als hobby be schouw. Ondanks alle positieve respons ben ik nog niet eens uit i partij, waar je vaak toch vier u de kosten. Keerzijde van dat verhaal is overigens weer wel, dat ik niet voor sterke schakers kan optreden. Een stukje onder je eigen niveau, daarmee houdt het toch wel op. Zelf zit ik op het randje van LSG 1dus trek ik mijn streep ongeveer bij de der de klasse KNSB, Spelers boven dat niveau kan ik met mijn ana lyses niet zoveel leren, je krijgt alleen maar discussies over wie het bij het rechte eind heeft." Maar Passenier heeft andere troeven achter de hand: „Er staat tegenover dat ik met mijn diploma als schaaktrainer op zalc in didaktisph opzicht juist weer heel goed ben onderlegd. Spelers van lager niveau, en dat is natuurlijk nog altijd de over grote meederheid der schakers, kan ik daarom met mijn analy ses juist wel heel goed op weg helpen. Er bestaat ook geen noodzaak om alle partijen hon derd procent correct te analyse ren, het gaat eerst en vooral om de educatieve kant. Het heeft daarnaast ook geen enkel nut om een partij van een derde klasse onderbond speler door een man als bijvoorbeeld Kasparov te laten bekijken. Dat is werk van een veel hogere or de, zo'n onderbondsspeler zou er vrijwel niets van begrijpen. De analyticus zit zich anderzijds alleen maar groen en geel aan al die kromme zetten uit de partij te ergeren. Kortom, daar is nie mand mee gediend." Hoe overtuigd Passsenier ook is van de waarde van zijn initia tief, de toekomst ervan ziet er nog altijd onzeker uit: „Zelf heb ik inmiddels een drukke baan als redacteur voor een uitgeve rij. Het zal dus moeilijk zijn om dit alles verder uit te bouwen. Eigenlijk zou het het beste zijn indien er een analyseteam be staande uit toch een groot meester, een didacticus en ie mand voor de administratie uit de grond zou worden gestampt. Dan is er sprake van een prak tisch compromis dat toch be taalbaar kan zijn. Misschien is het wel eens tijd om daarover met John van der Wiel te gaan praten. Maar ik zal er hoe dan ook niet mee stoppen. Het werk geeft mij veel voldoening omdat ik ermee tot de kern van een partij kan geraken." moest gaan voetballen en het publiek met 'wonderschone hoogstandjes' moest boeien. Welnee. Dat was meer iets in de geest van: 'We willen volgend graag leuk, aantrekkelijk voetbal zien en een plekje in de sub-top van Nederland. Dus de taak is nu om Volendam hoe dan ook in de eredivisie te houden." Een opdracht waaraan Rijsbergen en zijn mannen nu vrijwel heb ben voldaan (helemaal veilig staat Volendam, in tegenstelling tot wat menigeen in Maastricht beweerde, nog altijd niet). En dat dat af en toe met het schaamrood op de kaken is ge beurd, jammer dan. Af en toe moet je wel eens consessies doen. Daarbij: je mag het, of je nu wil of niet, Rijsbergen en Volendam niet eens kwalijk nemen dat ze profiteren van de ruimte die door de spelregels wordt gebo den. Regels die er in het moder ne voetbal al heel lang voor zor gen dat betere clubs lang niet altijd van mindere, sterk verde digende teams winnen? Kortom: ze waren daar in Maas tricht gigantisch aan het zeuren en de reactie van Wim Rijsber gen was de enig juiste. Maar de Leidenaar heeft zichzelf en zijn ploeg daarmee wel nu al met een schone opdracht voor vol gend seizoen opgezadeld. Inderdaad: als een subtopper naar Maastricht vertrekken, daar in een leuke, attractieve wedstrijd het publiek, Thai, de materiaalman, de perschef en MW compleet van de mat spe len om vervolgens de perscon ferentie weer te boycotten. 'Want die imbecielen begrijpen toch niet waarom Volendam nu wel heeft aangevallen." Goed, ik geef het toe. Dit ziet er uit als het mindere jongensboe- kenwerk. En oogt dus zeer on waarschijnlijk. Maar wat heet onwaarschijnlijk, als in de echte wereld het huidige Volendam van Willem in Amsterdam van het Ajax van Louis kan winnen? New Jersey boos over WK-zegels NEW JERSEY SIP De Amerikaanse post is in op spraak. In een hele staat. De re den is een serie postzegels met als thema het WK voetbal van komende zomer. Op één van de zegels, met beeltenissen van de WK-stadions, staat het Giants- stadion met de vermelding New York. Het fraaie bouwwerk, dat plaats biedt aan bijna 77.000 toeschouwers, ligt toch echt over de staatsgrens en dus in New Jersey. scorebord voetbal Wattenscheid Kaïserslai FRANKRIJK: AS Mon. prijsvragen Lucky 10, vrijdag 22 april: 2-9-11 - 12-15-21-23-27-30-31 - 37 - 42 - 44 - 47 - 49 - 50 - 51 - 52 - 64 -71, (onder voorbehoud) schaken Kwartfinales: Anand (India) Malanjoek 1-0, lvants)oek i sinoi (Zwi) Wi snooker Sheffield WK, tweede ronde Hendry (Sch/1) Harold (Eng) 13-2, Parrott (Eng/2) - 0'Sul- livan (Eng) 13 3 tennis MONTE CARLO k (Ned/6) - Morgan - Bates, Tarango (VSt) - Renzen turnen Brisbane WK. vrouwen, vierkamp: 1 Miller (VSt) 39,274 punten, 2 M.losovici (Roe) 39,236, 3 Kosietkova (Rus) 39,125, 4 Gogean (Roe) 39,061, 5 Dawes (VSt) 38,968, 6 Podkopaieva (Oek) 38,942, 7 n(Chi) 38.92- volleybal

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25