Video-methode succesvol bij gehandicapten Wetenschap kunstmatige lever l Engeland getest De schaamte van de tandarts Enzym in kankercellen en onsterfelijkheid Tandbederf duidelijk afgenomen JDAG22 APRIL 1994 REDACTIE SASKIA STOELINGA bEN» THE INDEPENDENT fee artsen testen op dit moment de eer- kunstmatige lever ter wereld. De machi- levat menselijke levercellen en kan le- kreddend zijn voor patiënten met een Ite lever-disfunctie. De machine neemt leverfuncties tijdelijk over, zodat de lever i de patiënt de tijd krijgt om zich te her- Ben. (kunstlever is te vergelijken met een hstnier. Maar de menselijke lever die wel [chemische fabriek' van het lichaam kdt genoemd, is een veel ingewikkelder aan dan de nier en het is nog niet moge- gebleken een geheel mechanische ma ne te ontwerpen die in staat is de lever- Icties over te nemen. I bloed van de patiënt wordt door cylin- k met gekloonde menselijke levercellen bid, die 20 tot 30 procent van de natuur- k leverfunctie uitvoeren. De gekloonde jen worden aan 10.000 speciale vezels hecht' die in een soort huls worden ge- hgen. Hier vermeerderen de cellen zich (dat elke huls zo'n 200 miljard cellen be- Dit komt ongeveer overeen met 200 U lever, oftewel 20 procent van de lever 6 een volwassene. Het bloed van de pa- ht wordt via de vezels in contact gebracht t de levercellen, die net zo reageren als klever. Vervolgens wordt het bloed weer net lichaam van de patiënt gepompt, [iënten met een eigen leverfrinctie van nder dan 20 procent sterven meestal bin- h een week. De kunstmatige lever kan p levensbelangrijke overbruggingsfunctie hullen. Dr James Kelly, bio-chemicus uit uston, Texas, en mede-uitvinder van de hstmatige lever: „Het opmerkelijkst van cylinder is dat we er in zijn geslaagd de ercellen met een speciale voedingstof te kden, zodat we de bio-machine vele anden 'in leven' kunnen houden." [TALING: MARGREET HESLINGA lastic in condooms prgroot gevoeligheid bt eerste plastic condoom voor mannen is jrige week aangekondigd de eerste ver wering sinds 150 jaar geleden het la- krubber werd ontdekt. Het nieuwe mate- jal, de kunststof polyurethaan, is dubbel [sterk als rubber, zodat het condoom inner gemaakt kan worden. Daarmee prdt de gevoeligheid voor de gebruiker bter, aldus London International Group IG), de fabrikant van Durex condooms, ten van de meestvoorkomende klachten n gebruikers is dat condooms niet gevoe- genoeg zijn," aldus Richard Arnold van G. Andere voordelen van de nieuwe con tains zijn dat ze geen allergie veroorzaken reukloos zijn. finria doet proeven in de VS. De con- oms zouden later dit jaar in de verkoop nnen, en volgend jaar jn Groot-Brittan- leen al in 1990 werden volgens schattin- n wereldwijd 6000 miljoen condooms ge- uikt. De overgrote meerderheid is van bber, hoewel in de VS nog condooms van nmetjeshuid worden verkocht. :t nieuwe condoom is de laatste ontwik- ling in een lange geschiedenis. De Egyp- laren zouden in 1350 v.Chr. de eerste ge- uikers zijn geweest van condooms. Grot- ïilderingen in de Dordogne uit de tweede tonen een man en een vrouw die ge- eenschap hebben waarbij de penis van de an bedekt lijkt. opgravingen bij het Dudleykasteel in ales is iets tevoorschijn gekomen wat lijkt i condooms die in de 17de eeuw door de valiers werden gebruikt. In de schacht n de wasruimte van het 13de-eeuwse kas- 1 is een condoom gevonden van visse- ïid. De 16de-eeuwse anatoom Gabrielle llopius zou al hebben geschreven over !t gebruik van een linnen schede als be- I herming tegen ziekten, et woord condoom wordt losjes geassoci- rd met een dr. Condom, of Conton, van nie e wordt aangenomen dat hij hofarts was n Charles II. Deze koning zou zo verrukt n geweest over het condoom dat hij de bel< tvinder ervan tot ridder sloeg. In de loop 'r jaren hebben de belangrijkste verfijnin- ti plaatsgevonden op het gebied van het bruikte materiaal. Waarschijnlijk werd :t linnen vervangen door dierenhuiden, i in de 19de eeuw zouden de Japanners •ndooms hebben gebruikt die van dun "uslEr waren gemaakt. et de ontdekking van vulcanisatie in 1843 waarbij rubber werd bewerkt mét zwavel hitte om het duurzamer te maken rd de massaproduktie van betrouwbare, iedkope condooms mogelijk. In de jaren wi D verving het vloeibare latex het crèperub- en werd de produktie opgevoerd. RTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET rak Sluimerende apparaten kosten veel stroom DEN HAAG GPD Elektrische apparaten die voortdurend in werking of 'stand-by' zijn slurpen veel elek triciteit. Het gaat om 14 tot 40 procent van het stroomgebruik van een gemiddeld ge zin. Dat blijkt uit een studie van de faculteit Industrieel Ontwerp van de Universiteit Delft. Tot de apparaten die voortdurend in wer king zijn behoort een groot aantal 'sluime rende' kleingebruikers, zoals televisie, vi deorecorder, audioset, transformator van de deurbel en signaallampjes. Het stroom gebruik van deze apparaten kan oplopen tot 400 a 700 kilowattuur. Dit is 14 tot 24 procent van het gemiddelde gebruik van een huishouden. Volgens onderzoeker dr. ir. J. Remmerswaal kan door een aantal vrij eenvoudige aan passingen 200 tot 360 kilowattuur worden bespaard. De tv is de belangrijkste sluime rende gebruiker met ongeveer 100 kilowatt uur per jaar, stelt Remmerswaal vast. Uit schakelen van de tv is de simpelste manier om stroom te besparen. Volgens de onder zoeker heeft dit ook een technisch voordeel. Als een tv lange tijd stand-by staat kan dit leiden tot een slechtere weergave. Een pro bleem bij sommige apparaten is dat ze niet uit te zetten zijn. De enige oplossing is dan de stekker uit het stopcontact trekken. Strengere eisen aan studenten scheikunde UTRECHT ANP Aankomende studenten scheikunde moe ten aantonen dat ze voldoende kwaliteiten hebben. Als ze op hun vwo-eindexamen voor exacte vakken gemiddeld lager dan 6,5 scoren, moeten ze een voorbereidende cur sus volgen of zich laten testen. De faculteit beslist vervolgens over de toelating. Dat is het voorstel van een visitatiecommissie on der leiding van prof. Drenth, die de kwali teit van de studies scheikunde en scheikun dige technologie heeft onderzocht. De kwaliteit van het onderwijs aan de tien bezochte faculteiten is goed, maar door krappe budgetten en slechte arbeidsmarkt kansen voor chemici moet meer worden gekeken naar de kwaliteit van studenten. Daarin past een strengere toelating, aldus de commissie. De commissie zet bij het overwegend posi tieve oordeel enkele kritische kanttekenin gen. Zo is het programma in de propedeuse te versnipperd, en zijn er te veel hoorcolle ges met uitgebreide dictaten en practica waar voorgeschreven proeven moeten wor den uitgevoerd. Dat is niet erg stimulerend voor een actieve houding van de studenten. Ook adviseert de commissie de faculteiten om ldndelijk nauwer te gaan samenwerken. Minstens een 6.5 moet de aankomend student scheikunde hebben voor de exacte vakken. fotoap Prehistorisch paard opgegraven in Peru Wetenschappers hebben een skelet gevon den van een prehistorisch paard, dat onge veer 300.000 jaar geleden over de kustvlak ten van zuidelijk Peru heeft gedraafd. Daar mee komt een eind aan een populaire theo rie, die stelt dat de Spanjaarden bij hun ver overingen in de 16e eeuw het paard op het Amerikaanse continent introduceerden. De totaal onverwachte vondst in de provin cie Arequipa heeft een tot dusver onbeken de soort aan het licht gebracht, aldus losé Pinilla, conservator van het Peruaanse Na tionale Museum in Lima. Het fossiel, dat bewaard bleef in een 70 cm dikke laag kool stof, is 300.000 jaar oud. Het dier leefde in dezelfde tijd als de sabeltandtijger, mastod ont, paleo-Iama, reuze-luiaard en andere dieren van de ijstijd. Het gebied, dat nu een droge woestijn is, was toen weelderig be groeid en het leefgebied van veel diersoor ten. Het Equus Andium (Amerihippus) gedoop te dier is iets kleiner dan het huidige tamme paard, maar robuuster, zoiets als een zebra, verklaarde Pinilla. De viervoeter is waar schijnlijk ongeveer 19.000 jaar geleden, aan het eind van de laatste ijstijd, uitgestorven door klimatologische veranderingen. Subfaculteit Tandheelkunde. Katholieke Universiteit Nijmegen. 1994 Het gaat goed met de Nederlandse gebitten. Kinderen hebben minder gaatjes en volwassenen behouden langer hun eigen tanden en kiezen. Ook de wetenschap heeft zich de laatste jaren in de tandheelkunde niet onbetuigd gelaten. Tandvleesontste kingen (paradontologie) kunnen veel beter worden behandeld, dan zo'n jaar of tien geleden. En de implanta tietechniek (het plaatsen van tanden en kiezen in het kaakbeen) raakt steeds meer ingeburgerd. Toch zijn de tandartsen ontevre den. Niet over hun eigen prestaties, maar over de maatregelen die de overheid wil nemen. Net nu het goed gaat. De voormalige staatssecretaris Simons heeft bij zijn vertrek een plan achtergelaten waarin een tariefdaling voor de tandheelkunde is voorgesteld. De Nederlandse Maatschappij Tand heelkunde (NMT) verzet zich daar fel tegen. Minder financiën betekent: minder preventie, meer gaatjes, snel ler trekken en meer kunstgebitten. De tandartsen van nu willen niet meer terug naar die vroegere tijden. Zij pro testeren massaal voor goede behan delingsmogelijkheden voor hun pa tiënten. Hun motieven zijn edel: de tandartsen hebben last van schaamte. Ze kunnen niet tegen andermans slechte gebit. Wat zou u doen? Een kies is rot, kan worden getrokken, maar kan ook goed worden gevuld. De patiënt is ip deze tijd toch zo gebitsbewust opge voed, dat hij kiest voor het laatste: 'pijnloos' vullen. En daar zit het pro bleem. De tandarts krijgt van de ver zekeraars te weinig vergoeding voor dat 'pijnloos' vullen. Als ze moeten kiezen valt die verdoving bij voorbaat al af en wordt het alleen maar vullen. En dan gaat het nog om de tandarts die een gewetensvolle afweging maakt. Voor hetzelfde geld wordt er getrokken. Mét verdoving mogen we hopen. En dan hebben we het nog niet eens over bruggen, kronen, inlays of implantaten. De tarieven die de staatssecretaris daar oplegt staan in geen verhouding met de kosten van deze arbeidsintensieve behandeling. Je moet dan als patiënt wel van zeer goeden huize komen, wil je daarvoor een tandarts laten opdraaien. Er is meer aan de hand. Over enkele jaren is er misschien een tekort aan tandartsen. Er zijn door de overheid verkeerde schattingen gemaakt. De mensen worden ouder, er zijn minder kunstgebitten en het aantal vrouwen dat tandarts is geworden, is groter dan ooit. En daar wringt de schoen. Die vrouwelijke tandartsen werken veelal iri deeltijd. Dus je hebt nog meer tandheelkundige vrouwen no dig. Helaas, er zijn geen opleidings plaatsen meer. Vijfjaar geleden zijn er wegens een vermeend overschot aan tandartsen twee faculteiten (Utrecht en Groningen) gesloten. Als alles vol gens plan verloopt, gaat de tandheel kundige faculteit in Groningen weer open. Ze hadden de inboedel gelukkig nog niet weggegooid. Mocht u deze dagen kiespijn heb ben, jammert u dan niet als .er geen tandarts thuis is. Ze hebben een con gres in Den Haag en al deze ver schrikkingen zullen zeker ter tafel ko- Het Zeister centrum Sterrenberg voor verstandelijk ge handicapten boekt dankzij een speciale video-methode opvallende successen bij gehandicapten. Met de metho de kan onder meer probleemgedrag beter worden aange pakt. Sterrenberg is de eerste instelling in Nederland waar medewerkers massaal de opleiding 'Beeldvorming met video' hebben gevolgd. Van elke wooneenheid hebben zich een groepshoofd en een gedragswetenschapper het beoordelen van bewoners op basis van video-opnames eigen gemaakt. Het 'tapen' van de bewoners maakt het analyseren van hun problemen eenvoudiger. Daardoor kan Sterrenberg sneller en beter voor de juiste aanpak kiezen, aldus directeur T. ten Thij. Een nieuwe, eigenlijk heel sim pele manier van werken. Mede werkers maken video-opnames van gehandicapten in hun ge bruikelijke omgeVing, bekijken de film goed, gaan na waarom en waarop een bewoner met probleemgedrag reageert en wijzigen, als ze dat eenmaal we ten, omgeving en aanpak van de bewoner. Hoe de methode werkt, maakt een voorbeeld met 'n be woonster in een rolstoel duide lijk. Praten kan de vrouw niet, heftig reageren des te beter. „Al tijd werd ze als eerste aan tafel gezet," zegt orthopedagoge Marleen Grimbel du Bois, één van de Sterrenberg-medewer- kers die afgelopen jaar een op leiding tot 'videotrainer' volgde. „Terwijl ze zat te wachten, kon ze niet zien wat er achter haar gebeurde. Dat irriteerde haar mateloos. Ze reageerde met wil de bewegingen, rukte haar ser vet af, sloeg met de vuisten in het eten. Daarom moest ze wor den vastgezet en dat maakte haar nog kwader. „Toen we hier eenmaal vi deo-opnames van bekeken, viel ons pas op wat er gebeurde. Nu zetten we haar als laatste aan tafel en kan ze rustig bekijken hoe iedereen binnenkomt en gaat zitten. Daardoor doen die problemen zich niet meer Probleemgedrag Dit soort voorbeelden maakt de medewerkers van Sterrenberg razend enthousiast over de nieuwe werkwijze. Daarmee is meer uit bewoners te halen dan tot nu toe mogelijk was. En er kan worden voorkomen dat ze afzakken naar een groep met een lager niveau. Ook is 'pro bleemgedrag' op te heffen, sim pel en alleen door een bewoner op een andere manier te bena deren. Groepsleider Roelof Hogeterp, ook een van de cur sisten, laat aan de hand van zijn afstudeervideo zien wat het werken met video in de praktijk kan doen. Hoofdpersoon uit de film is Ernst Timmer, een ver standelijk gehandicapte jonge man. De begeleiders hebben aan het begin van de video het idee dat hij een eenling is in de groep waarin hij woont. „Ernst valt gauw weg," aldus Hogeterp. Er zijn opnames gemaakt bij een bewonersvergadering. Aan vankelijk doet Timmer mee. Maar na een minuut of twintig zakt hij onderuit, draait quasi ongeïnteresseerd zijn hoofd af en kijkt op de klok of het al tijd is. Er kunnen redenen genoeg Gehandicapten geobserveerd met video: een hulpmiddel om beter te leren kijken. zijn waarom Timmer zich zo opstelt. Het kan zijn dat hij niet goed voor zichzelf durft op te komen. Ook is mogelijk dat-ie een concentratieprobleem heeft; hij is zeer hardhorend. Of hij snapt niet wat er wordt be sproken, dan wel hij vindt dat niet interessant genoeg. Nadat de film verschillende keren is bekeken, komt de groepsleiding tot de conclusie dat Timmer genoeg voor zich zelf opkomt en z'n best doet goed op te letten. Toch zakt hij weg. Dus, veronderstellen ze, hoort hij de anderen niet; of wat ze zeggen gaat hem boven de pet. Die tweede mogelijkheid valt gaandeweg ook af. Dat le vert de conclusie op dat Tim mer zo'n moeite heeft zich te concentreren, dat hij na twintig minuten bekaf is. En inderdaad blijkt hij na een pauze weer goed mee te doen. Dankzij de video kan de jongen in dezelfde groep blijven. Explosief Hij geeft nog een voorbeeld van een succes met de nieuwe werkwijze. Er was een bewoner die vaak 'explosief was: die be gon met armen en benen te zwaaien en werd agressief. „Op de video viel ineens op dat hij, voordat-ie explodeerde, altijd eerst met z'n ene hand de ande re vastpakte. We hebben hem toen, ais we dat zagen, telkens een voorwerp in z'n handen ge geven. Toen bleek de behoefte een ander vast te pakken af te nemen of zelfs te verdwijnen." De Sterrenberg-medewerkers gebruiken de video nu alleen nog in probleemsituaties. „Het is de bedoeling de methode op den duur ook te gebruiken bij bewoners die geen moeilijkhe den geven," zegt Grimbel du Bois, „bijvoorbeeld om hun si tuatie zo te veranderen dat ze zich prettiger voelen. Uiteinde lijk moet video een vanzelfspre kende manier van werken bij ie dereen worden." Belangrijk aan de methode is de afstand die ze creëert: „Video is een hulpmiddel om beter te leren kijken. Je doet als het ware een stap naar achteren en hoort ineens de herrie die er is, ziet de chaos in een groep. Vervolgens valt op dat, ais je daarin rust schept, je beter uit de voeten kunt met een groep." Kankercellen kunnen zich on beperkt blijven vermenigvuldi gen omdat ze de genetische schade kunnen herstellen die de reproduktie van normale cellen beperkt, zo meldt een onder zoeker. De vondst zou op ter mijn kunnen leiden tot een me dicijn dat de zieke cellen atta queert zonder de gezonde cel len te schaden, zo zeggen spe cialisten in een dinsdag gepu bliceerd artikel in een verslag van de Nationale Academie van Wetenschappen in de Verenig de Staten. Dr. Calvin B. Harley, die aan het hoofd staat van het kankeron derzoek aan de McMaster uni versiteit in de Canadese provin cie Ontario, zegt dat een groep onderzoekers in kankercellen een enzym hebben aangetrof fen dat onbeperkte reproduktie van nieuwe cellen mogelijk maakt. Het enzym ontbreekt in normale cellen. Harley sugge reert in zijn artikel dat dit en zym, telomerase, de oorzaak is van de 'onsterfelijkheid' van kankercellen - een technische term waarmee wordt gedoeld op de capaciteit van een cellen- structuur om zich eindeloos te kunnen opdelen in nieuwe cel len. Telomerase is aangetroffen in diverse celstructuren van ver schillende soorten kanker, maar het ontbreekt in de normale li chaamscellen, aldus Harley. Een medicijn dat telomerase kan te gengaan zou de capaciteit tot vermenigvuldigen van kanker cellen beperken, zonder al te veel schade aan te richten on der gewone cellen, aldus Harley. Wanneer kankercellen zich dan niet meer onbeperkt kunnen re produceren veroudert de cel structuur en krimpt de tumor. Het onderzoek naar telomerase bevindt zich nog in het stadium van de reageerbuis. Harley ver wacht binnenkort te kunnen beginnen met proeven op die ren en zei dat tests met mensen binnen twee jaar tot de moge lijkheden behoren. Nederlandse volwassenen gaan vaker naar de tandarts dan acht jaar geleden. Ook volwassenen met kunstgebitten bezoeken de tandarts aanzien lijk vaker. Als deze ontvyikkeling doorgaat kunnen de tandartsen de vraag naar behandelingen spoe dig niet meer aan. Dat blijkt uit een onderzoek van drs. W. Wil- lemsen uit Arnhem naar de gebitssituatie van vol wassen Nederlanders. Het onderzoek was een vervolg op het Landelijk Epidemiologisch Onder zoek Tandheelkunde uit 1986. Willemsen promo veert op zijn onderzoek op 25 april aan de Katho lieke Universiteit in Nijmegen. Willemsen onderzocht 2500 mensen. Gebleken is dat de meeste mensen een positievere houding tegenover de tandarts hebben en ook meer ge motiveerd zijn om te gaan. Het tandbederf is duidelijk afgenomen, hoewel er vrij- wel niets is veranderd in het poets- en flosgedrag, zo stelt Willemsen. Hij constateert dat een toenemend aantal mensen cosmetische behandelingen aan het gebit laat uit voeren. Twintig procent van de ondervraagden heeft de oude metalen amalgaam-vullingen laten vervangen door witte composiet of porcelein. Tien procent liet een cosmetische behandeling aan de voortanden doen. Ruim eenderde van de mensen met een prothese is de afgelopen acht jaar daarmee bij de tandarts geweest. De onderzoeker heeft de uitkomsten van de en quête via de computer vertaald naar een landelijk beeld. De promovendus voorspelt dat bij een g lijkblijvend aantal tandartsen de gebitssituatie achteruit gaat. Dat komt doordat de tandartsen te weinig tijd hebben om tijdrovende behandelin gen uit te voeren en daardoor eerder over zullen gaan tot trekken van tanden of kiezen. Als de tandartsen overschakelen van amalgaam- naar composietvullingen zal de tijd nood nog veel groter worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9