Makreel, lekker en vooral gezond Brie, de koning der kazen Smaak Oma's gehaktbal nog altijd populair bij jong en oud Bolussen OENSDAG 20 APRIL 1994 9 l/IENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding k) KERRIESOEP MET NECTARINE (zie onderstaand recept) BIEFLAPPEN RODE BIETEN MET UI AARDAPPELEN uit een stukje kleingesneden ui met 7 2 klepel kerrie in 15 gram (dieet)margarine- boter. Strooi er 2 eetlepels bloem over, [arm dit goed door en voeg onder goed peren 4 dl bouillon toe. Kook de soep 5 mi- i zacht vuur. Schil 1 nectarine n snijdt het vruchtvlees klein. Roer de nec- hrine en 1 eetlepel gembersiroop en 1 eet- [pel magere koffiemelk door de soep. [trooi er 7? eetlepel geroosterde geschaafde amandelen over. >er persoon: 560 kilojoules, 130 kilocalo- n, 2 g eiwit, 8 g vet, lig koolhydraten. ri, CHAMPIGNONSOEP KIPSCHOTEL (zie onderstaand recept) [OMKOMMERSLA MET GEMENGD ZOET ZUUR KRIELAARDAPPELEN [erwijder van 2 kippepoten het vel. Bak de (ippepoten in 15 gram (dieet)marg/boter jruin. Neem de kip uit de pan. Bak 1 klein- [esneden ui met 1 uitgeperst teentje knof- bok. Voeg een in reepjes gesneden winter- ortel, een in ringen gesneden prei, 200 u in plakken gesneden champignons, gram geschrapte krielaardappelen, de ppepoten, 2 eetlepels Provengaalse krui- 2 lh dl kippebouillon toe en stoof dit et de deksel op de pan in 45 minuten gaar. Per persoon: 1600 kilojoules, 380 kilocalo- jieën, 29 g eiwit, 8 g vet, 99 g koolhydra ten. TAHOE MET KERRIESAUS VENKEL AARDAPPELEN KWARK MET SINAASAPPEL (zie onderstaand recept) Boen 1 sinaasappel goed schoon en rasp bet buitenste van de schil. Pers de sinaas appel uit. Prak 1 kleine banaan fijn en drup pel er wat citroensap over. Roer 200 gram Inagere kwark los met het sinaasappelsap. /Roer de banaan, de geraspte sinaasappel- chil (houd een beetje achter als garnering) 2 eetlepels honing door de kwark. Ver deel hem over 2 coupes en garneer met wat geraspte sinaasappelschil. Per persoon: 680 kilojoules, 160 kilocalo- 14 g eiwit, 0 g vet, 28 g koolhydra ten. nlle recepten zijn bedoeld v IEVELINGSRECEPT /an MEVROUW BAKKER UIT 1JMUIDEN n heerlijk recept om rabarber klaar te naken. IABARBER-PLUS 3e rabarber wassen en kleinsnijden. Opzet- a met aanhangend water. Met deksel op ie pan opzetten. Geen extra water toevoe gen. Rabarber fijn- Slodig:voor 4 perso- koken en af laten ten: 8-10 stelen ra- koelen. Daarna de ïarber; 200 gram' in plakjes gesneden lardbeien; 2 kleine aardbeien en ba- len; suiker naar naan toevoegen. Op .maak; 7< slagroom smaak brengen met ;n wat krijt. suiker of zoetstof. Geheel in ijskast »oed koud laten worden. Slagroom stijf- doppen (met of zonder suiker) en hiermee voor het opdienen de rabarber garneren. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit wn Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt ?en VW-cadeaubon van f25,-. Eerste Pluk De First Flush, de eerste pluk van de thee lit Darjeeling, is weer binnen. Speciaal /oor de echte theeliefhebbers laat impor- r Simon Levelt elke jaar een aantal kis- van deze eerste pluk met het vliegtuig ïver komen. Voor de eerste pluk-thee wordt alleen de bladknop met twee blaad jes gebruikt. De thee komt dit jaar van de \mbootia Tea Estate in het noordoosten t India, in de uitlopers van de Himalaya. Vleer informatie 0 20 - 622 84 28 of 0 23- 11 1861. Vriezen en koken Uit de diepvries direct in de oven, dat kan met de diepvrieskookzakjes van Melitta Ioppits. Kant-en-klare gerechten kunnen zelfs warm in zo'n zakje worden. Prijs vanaf f2,45. Experiment met vers exemplaar de moeite waard De makreel kennen wij vooral gestoomd op een broodje of gerookt op een toastje bij de borrel. Dat deze vis ook 'vers' heel smakelijk is, is min der bekend. Makreel leent zich, onder meer door het hoge vetgehalte, uitstekend voor com binaties met pittige sausen. TILLY SINTNICOLAAS Deze gewoonlijk ongeveer veertig centimeter lange vis is duidelijk te herkennen. De makreel is prachtig groen blauw gekleurd met donkere zebra-achtige strepen. De buik is wit. Wij treffen hem aan in de Atlantische Oce- m, van IJsland tot de Middellandse Zee. De makreel {Scomberscombrus) behoort tot de familie in de tonijn en is een typische roofvis, die vooral op jonge haring jaagt. In de maanden september en okto ber houdt hij zich op voor de Nederlandse kust. Sport ers maken dan onder meer gebruik van zilverpapier hem te vangen. De gelijkenis tussen zilverpapier en de zilveren glans van haring is namelijk frappant. Makreel behoort tot de vettere vissoorten. Het vetge halte kan oplopen tot 20 procent. Het vet van deze vis bestaat voor een groot deel uit meervoudig onverzadig de vetzuren van een speciaal type. Vetten, zo blijkt uit onderzoek, die een gunstige werking hebben op hart- en bloedvaten. Tegenwoordig krijgen ook steeds meer hart patiënten diëten voorgeschreven met veel vette vis, vooral makreel. Gestoomd/gerookt Gestoomde makreel (ofte wel heetgerookt) is in Neder land een bekend produkt. De lichtgezouten makreel wordt bij een temperatuur van 70 tot 90 graden Celcius, gedu rende zes uur, gerookt. Het visvlees wordt hierdoor heerlijk zacht. De kleur van het visvlees is wit. Gestoomde makreel leent zich uitstekend als broodbeleg of voor verwerking in een salade. Koudgerookte makreel wordt in Nederland iets minder ver kocht. Vóór het roken wordt de makreel in een pekelbad dompeld. Vervolgens wordt hij in de rookkast Markreel behoort tot de goedkopere vissoorten en is heel gezond. een temperatuur van ongeveer 30 graden Celcius heerst. Zes uur lang werkt de rook op de makreel in. Door de lage tempe ratuur blijft hij min of meer rauw. De kleur van het visvlees is grauw en enigszins glazig. Het visvlees is veel compacter en zouter van smaak. Het verschil tussen gestoomd en gerookt is aan de buiten kant vrij moeilijk te zien. Een gestoomde makreel is goudgeel van kleur en is iets gerimpeld. Een gerookt exemplaar heeft ook een goudachtige glans. Bij de buik is hij wat groenig van kleur. Een gerookte makreel zit bovendien strakker in zijn vel. Experimenten Gestoomd en gerookt is makreel eenvoudig te verwer- ken. Toch is het ook de moeite waard om eens te experi menteren met verse markreel. Verse makreel leent zich voor diverse bereidingstechnieken: bakken, grillen, of bij voorbeeld pocheren in witte wijn. Verse makreel is het hele jaar goed te verkrijgen. Vooral op de markt is het aanbod altijd groot. Wat de prijs betreft: makreel behoort tot de goedkopere vissoorten. Wij noemden het al even: vanwege het hoge vetgehalte laat de makreel zich uitstekend combineren met pittige sausen. De Indonesische keuken laat ons daar heerlijke voorbeelden van zien. Het volgende eenvoudige recept zal u overtuigen van de bijzondere eigenschappen van de verse makreel. OOSTERSE MAKREEL MET GEMBER EN KOKOS Nodig voor 4 personen: 2 gefileerde verse makrelen; 3 teentjes knoflook; stukje verse gember ter grootte van een walnoot; halve rode peper (lombok); 1 bosje lente uitjes; 2 eetlepels zonnebloemolie; 1 eetlepel ketjap manis; 1 eetlepel gembersiroop; 4 plakjes citroen; 2 eetlepels gemalen kokos; 1 eetlepel fijngehakte selderij of koreander. Hak de knoflook fijn. Rasp de gember. Verwijder de pitjes uit de rode peper en snijd hem in flinterdunne reepjes. Snijd de lente-uitjes (ook het groen) in ringetjes en bak J ze met de knoflook, de gember en de rode peper drie mi nuten in de zonnebloemolie. Voeg de ketjap en de gem bersiroop toe. Haal de makreelfilets door het gembermengsel en leg ze in een ovenvaste schaal. Leg tussen de makreelfilets een plakje ci troen. Schep de rest van het gembermengsel erop. Strooi de ko kos erover. Plaats de schaal midden in een voorverwarmde oven (220C). Laat de makreel in ongeveer twintig minuten gaar worden. Strooi de selderij of koreander erover. Serveren met rijst. Een balletje gehakt gaat er altijd ALEXANDER HAJE De bal knispert lekker in de pan. Chef-kok Ton Boer van het Bedrijfschap Slagersbedrijf demonstreert tij dens de Huishoudbeurs in Amsterdam de kunst van het bakken en braden. Mensen stromen toe, hangen aan zijn lippen. „Oma's gehaktbal is nog springlevend, bij jong en oud", vertrouwt Boer zijn luisteraars toe. Daar is iedereen het roerend mee eens. „Het klinkt misschien als een grapje, maar ik meen het serieus", zegt Boer: „Oma's gehaktbal is een vondst geweest van generaties terug en ook nu nog anno 1994 srhullen wij ervan." Ton Boer geeft wekelijks kook- en produktdemon- straties in heel het land samen met twee andere colle ga's. Op scholen, beurzen en bij slagers. De gehaktbal staat regelmatig op het menu, vertelt hij. „Maar al te vaak blijkt dat veel mensen niet meer weten hoe ze zo'n oer-Hollandse gehaktbal lekker moeten bereiden. En dat is jammer, want echt, je mist iets als je dat aan je neus voorbij laat gaan." Veel soorten „Gehakt is er in vele soorten", doceert Boer. „Rundergehakt, half om half, kalfsgehakt, lamsgehakt, Stroganoffgehakt, Bretons gehakt, noem maar op. Voor een lekkere gehaktbal kun je rundergehakt, half om half, en kalfsgehakt prima gebruiken. Een klassieke bal maak je met melk, beschuit, ei, nootmuskaat, peper en zout, of wat gehaktkruiden uit een zakje. Op 500 gram gehakt neem je één losgeklopt ei, voegt daar een scheutje melk en twee fijngemalen beschuiten aan toe. Een snufje nootmuskaat, peper en zout erbij en het geheel mengen tot een papje. Vervolgens door kneed je het gehakt goed met dit mengsel en vormt er balletjes van. Nog eenvoudiger is om van het gehakt platte schijven te maken, dat bakt nog beter en gelijkmatiger in de pan. Voor het bakken vind ik het lekkerst om half roombo ter, half margarine te nemen. Als de boter goed heet is (het schuim op het bak- en braadprodukt is dan ver dwenen) kunnen de 'ballen' in de pan. Je moet ze dan even goed aan alle kanten laten dichtschroeien. De vleessappen blijven dan in het vlees en daarmee voor kom je dat het gehakt droog van smaak wordt. Vervolgens met de deksel half op de braadpan rustig laten braden. Door voorzichtig met je vinger op het vlees te drukken, voel je of de gehaktbal gaar is. Geeft de bal voldoende weerstand dan is het gaartepunt be reikt en klaar om opgediend te worden." Lekkere jus „Het geheim van een goede jus zit hem in een paar simpele toevoegingen", vertelt Boer. „Als je aan het braadvocht een lepeltje tomatenpuree, een mespuntje tijm en een stukje gerookt zwoerd toevoegt, en dat ver mengt met een scheutje water, even Iaat pruttelen, dan heb je een heerlijke jus. En wil je aan het gehakt nog in grediënten toevoegen, zoals gesnipperde ui, champig nons, fijngesneden paprika of dunne ringetjes prei, dan kun je de smaak van de gehaktbal daarmee extra verrij ken. Ben je een liefhebber van StroganofT- en Bretons gehakt, dan kun je daarvoor kant-en-klaar bij de slager terecht." Ton Boer wentelt de gehaktballen nog eens voorzich tig in de braadpan, die gezellig staat te pruttelen op het vuur. De groep belangstellenden op de beurs groeit ge staag. Hij drukt met zijn vinger op het vlees, haalt de ballen uit de pan en vraagt: „Wie van u wil eens proe ven?" De mensen schuiven aan. Eén ding is zeker: Oma's gehaktbal heeft nog niets aan populariteit verlo- MARTIN VAN HUUSTEE De bekendste buitenlandse kaas is zonder enige twijfel Brie. La Brie is een provincie ten oosten van Parijs. In 774 hielden Karei de Grote en zijn ridders even pauze in het gehuchtje Rueil-en-Brie. Zij smulden er van een heerlijke kaas. In 1407 gaf Char les d'Orléans kazen uit Brie ten ge schenke aan zijn gasten. Tijdens het Wener Congres (1814/T5) werd Frankrijk vertegenwoordigd door minister Talleyrand, beze smulpaap kwam op het idee de beste kaas van Europa te verkiezen. De Brie van boer Bauluy uit Villeroy, nabij de provinciehoofdstad Meaux, werd tot 'koning der kazen' uitgeroepen. Kaas die officieel Brie de Meaux mag heten, draagt die naam op het etiket met ofwel de toevoeging fer- mier, ofwel laitier. De eerste wordt inderdaad op boerderijen ge maakt, de tweede komt uit fabrie ken. Pure schimmel Zowel de echte Brie de Meaux als de Brie uit andere landen is een zo genaamde zachte witschimmelkaas. Op het oppervlak van de kaas ont wikkelt zich tijdens de rijping een dun laagje witte, grijze of soms enigszins blauwachtige schimmel. Om te zorgen dat die ontwikkeling goed gaat en om de zuiverheid ervan te waarborgen, bestuift men de rijpende ka zen met een zorg vuldig gecultiveerde, pure schimmel, de penicillum candi- dum. Brie wordt gemaakt platte, ronde taart met een doorsnede van 22 tot 36 centi meter, une tarte de Brie, zegt de Fransman. Kleinere kaasjes van 14 tot 22 centimeter he ten Petit Brie. Brie hééft een vetgehalte van 40 tot 45 procent. Het eiwitgehalte is 17 gram per 100 gram kaas. Dat is heel wat minder dan bij onze Nederland se kaas. waarvan het eiwitgehalte boven de 25 ligt. Rauwe melk De structuur van de kaas zelf, bin nen de korst, moet zacht zijn, maar mag niet 'lopen'. De kleur van 'het zuivel', zoals de vakman zegt, dient aangenaam bleekgeel te zijn. De smaak doet een klein beetje aan ha zelnoten denken en is krachtig, maar beslist niet scherp. Fabriekskaas wordt vrijwel altijd van gepasteuri seerde melk gemaakt, maar echte Brie de Meaux is nog authentieke rauwemelkskaas, ook de 'laitier'. Soms wordt Brie de Meaux nog op de klassieke stromatjes verkocht, maar gewoonlijk zien we imitaties van plastic. De tegenwoordige Brie. met dat gelijkmatige laagje witschimmel er op, bestaat eigenlijk pas sinds het begin van deze eeuw. De klassieke Brie uit de tijd van Karei de Grote heeft waarschijnlijk meer geleken op een iets ander type, de Brie de Melun Deze kaas is wat dikker en heeft be halve het witte laagje een beetje roodbruine schimmelflora. smaak is krachtiger dan van Brie de Meaux. Beide typen hebben eer schermde herkomstbenaming, ofwel een Appellation d'origine. Eigenlijk heten ze in de volks mond droll'n maar zelfs de bes banketbakker wil zijn waar zo niet verkopen. De trotse Zeeu- noemen het liever bolus- Sommigen zullen bij het horen van deze naam toch ook de wenkbrauwen fronsen. De bolus is een typisch Zeeuwse lekkernij, die bij de koffie of thee wordt geserveerd en waar bij men geacht wordt de vingers af te likken. Uiteraard doen ze hun naam eer aan, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Alhoewel iedere banketbakkerij Zeeuwsch-Vlaanderen zijn eigen geheime receptuur han teert, komen we de algemene bereidingswijze van deze speci aliteit in diverse kookboeken te gen. De directeur van het toeris tisch bureau Zeeuwsch-Vlaan deren, Tiny Maenhout, vertelde mij, dat de bolus op onverklaar bare wijze alleen in Zeeuwsch- Vlaanderen het best tot zijn recht komt. „Maar is dat niet zo met alle typische streekgerech- ten?", verldaarde ze mij toen ik haar om het recept vroeg. De enthousiaste directeur schroomde niet om voor mij achter het recept aan te gaan. waar de volgende ingrediënten nodig zijn: 500 gram bloem, 1 mespunt zout, 3,5 deciliter melk, 50 gram gist, 75 gram boter, 1 ei, 250 gram bruine suiker en 2 eetlepels kaneel. De bereiding gaat als volgt: Zeef de bloem boven een kom en voeg wat zout toe. De gist op lossen in een klein beetje lauwe melk. Maak een kuiltje in de bloem en giet daar de gistoplos sing in. Klop een ei los en doe dit bij de gistoplossing in het kuiltje. Giet dan langzaam de rest van de lauwe melk bij de bloem en kneed alles vanuit het midden tot een soepel deeg. Laat het deeg afgedekt met een vochtige doek, een uur op een warme plaats rijzen. Meng dan de bruine basterdsuiker met de kaneel. Na het rijzen het deeg nogmaals goed kneden, waarna het op een met wat bloem be strooid aanrecht tot een lap van twee centimeter dik wordt uit gerold. Snijd uit deze deeglap stukjes van drie bij tien centi meter. Rol deze uit tot rollen van ongeveer 35 centimeter lang, die aan de uiteinden iets toelopen. Haal deze rollen goed door het mengsel van suiker en kaneel. En nu begint het leuke gedeelte van deze 'klus'. Rol de rollen op een bebloemd aanrecht op als een slakkehuis. Druk een uitein de met duim en wijsvinger op het aanrecht en draai de rest van de rol er omheen. Druk het laatste stukje van de rol aan de onderkant van de bolus vast. Leg de bolussen op een bebo terde bakplaat en laat ze nog 20 minuten narijzen. Schuif dan de bakplaat in een voorverwarmde oven (250 graden C) en bak de bolussen in 20 minuten bruin. Haal ze daama uit de oven en laat ze op een rooster uitwase- Dat Tiny Maenhout gevoel voor promotie heeft bleek toen voor mij, rechtstreeks vanuit Zee land. een doos bolussen werd afgegeven. Heerlijk waren ze, we hebben er onze vingers in derdaad bij afgelikt. Ik kan u aanraden om het recept van Ti ny zelf eens uit te proberen. Onthoudt u dan wel de wapen spreuk van de Zeeuwen: Luctor et Emergo (ik worstel en kom boven). JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9