'Schnabbels voor agent tegen regels' „Bij een flink bedrag hoort een flinke rente." Binnenland Vakbeweging akkoord met 'enige aanpassingen' bonus/malus regeling De nabestaanden hebben eindelijk rust CNV wil appeltje voor de dorst opbouwen in AOW WOENSDAG 20 APRIL 1994 Boete geëist voor fout gynaecoloog den bosch Voor de rechtbank in Den Bosch is gisteren tegen een gynaecoloog en een verpleegkundige van het St.Nicolaas Ziekenhuis in Waalwijk 1.500 gulden boete geëist of dertig dagen gevangenisstraf. De twee zouden verantwoordelijk zijn voor de toediening van een verkeerd medicijn vorig jaar januari aan een zwangere vrouw. Haar baby overleed daardoor. Departement volksgezondheid nodig den haag Het volgende kabinet moet een departement voor volksgezondheid instellen met een minister aan het hoofd. De gezondheidszorg moet minder worden beïnvloed door andere ministers en departementen. Voorzitter Knook van de Landelij ke Huisartsenvereniging (LHV) sprak deze wens gisteren uit. De LHV werkt ook aan een plan om alle zorgaanbieders (huis- en tandartsen, specialisten, fysiotherapeuten) te bundelen in een nieuw overlegorgaan. CDA wil brave gevangenen eerder vrij den haag Het CDA wil dat gevangenen die zich tijdens hun straf goed gedragen, eerder vrijkomen. In bepaalde gevallen kunnen gedetineerden zelfs op vrije voeten worden gesteld nog voor zij tweederde van hun gevangenisstraf hebben uitgezeten. Dat zegt CDA-kamerlid Soutendijk in het maandblad Procesvoor berech ting en reclassering, dat gisteren is verschenen. Wallage tegen 'ontslagtoets' utrecht» Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) heeft gisteren tijdens een FNV-manifestatie in de Utrechtse Jaarbeurs afstand genomen van het kabinetsvoorstel om het ontslagrecht te ver soepelen. Het voorstel was om de zogeheten preventieve ont slagtoets af te schaffen zodat een werkgever niet langer verplicht is ontslagen voor te leggen aan de directeur van het arbeidsbu reau. Volgens het kabinet nemen werkgevers dan gemakkelijker vast personeel aan in plaats van dure uitzendkrachten. Wallage bestrijdt dit. Bonden verdeeld over zuivel-CAO den haag De onderhandelingen over een nieuwe CAO in de zuivelindustrie hebben vannacht geleid tot een eindbod van de werkgevers. De Voedingsbond FNV zal dit bod neutraal aan de leden voorleggen, terwijl de Industrie- en Voedingsbond CNV spreekt van een principe-akkoord. De lonen in de zuivel blijven dit jaar gelijk. Verder willen de werkgevers de VUT-leeftijd met ingang van 1 januari 2000 op 62 jaar brengen (nu 60). De VUT- uitkering blijft dan op tachtig procent. In 2004 maakt de VUT plaats voor een tijdelijk ouderdomspensioen (TOP), waarvoor de werknemers sparen. Bij de VUT betalen de werkenden voor de vutters. Advieswerk kabinet kan goedkoper den haag Het kabinet kan jaarlijks 125 miljoen gulden besparen op advieswerk. Dit blijkt uit een ambtelijk rapport dat minister Kok (financiën) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De depar- besteden per jaar 1,1 miljard gulden aan advieswerk, automatisering, informatievoorzieningen accountancy. Daarop kan zo'n circa 125 miljoen gulden worden bespaard als beter op de kosten wordt gelet en departementen meer samenwerken. Dagje langer werken in naam van het milieu 'Chauffeur was mogelijk in rust' diepe amersfoort gpd Schilders moeten volgens de Al melose woningstichting Beter Wonen in het zomerseizoen zes dagen per week gaan werken. Dat is nodig om de milieuvrien delijke verf die de woningstich ting zo graag zou gebruiken voor haar woningbestand, de kans te geven te drogen. 'Milieuverf droogt zo langzaam dat de zomerdroogte niet lang genoeg duurt om alle deuren langs te gaan. Beter Wonen doet dan ook een oproep aan de ver- ffabrikanten om milieuvriende lijke verfsoorten te maken die sneller drogen en ook bij voch tig weer kunnen worden opge bracht. Raad doet geen onderzoek naar Reporter den haag gpd De Raad voor de Journalistiek onderzoekt niet op eigen initia tief of de KRO-journalisten die het omstreden commissariaat van CDA-lijsttrekker Brinkman openbaar maakten, handelden in strijd met de journalistieke ethiek. Volgens voorzitter mr. P. Boukema is niet duidelijk of sprake is van een principiële kwestie en de raad kan dan zon der klacht geen onderzoek be ginnen. Het tuchtcollege liet de kans lopen om op eigen initiatief uit spraken te doen over de werk wijze van de journalisten. De raad kan dat sinds begin vorig jaar, maar heeft nog nooit van die bevoegdheid gebruik ge maakt. De organisaties van journalisten en dagblad- en tijd schriftuitgevers (NVJ, NDP en NOTU) toonden zich teleurge steld over deze 'gemiste kans'. Reporter-journalisten gingen gewapend met camera en ge luid met de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) mee tijdens een inval in een bedrijf waarvan CDA-lijst trekker Brinkman commissaris is. Het gebeurt steeds vaker dat opsporingsintanties de media daarvoor uitnodigen. Volgens Boukema staat niet vast dat de sarpenwerking van de verslaggevers van Reporter met de FIOD de journalistieke ethiek raakt. Centraal daarbij staat de vraag of de KRO-jour nalisten hebben geopereerd als verlengstuk van het opsporings apparaat. Bejaarde vrouw 'secretaresse' van VN Kroatië zwolle anp Wie het telefoonnummer in toetst van het VN-hoofdkwartier in Zagreb, krijgt niet altijd gene raal Bastiaans aan de lijn. Soms neemt een bejaarde mevrouw uit Zwolle op. Haar nummer vertoont een treffende gelijkenis met dat van Unprofor. Zwolle is 038, Kroatië 00385. Ze is de tel een beetje kwijt, maar de afge lopen weken hingen er toch ze ker vijftig mensen aan de lijn die iets over Joegoslavië moes ten weten. „Het geeft niet, ik zit toch dicht bij de telefoon. Maar eigenlijk zou ik u uw geld moe ten teruggeven." De vakbeweging gaat akkoord met enige aanpassingen in het systeem waarbij een werkgever een stevige boete (malus) krijgt als een van zijn werknemers ar beidsongeschikt wordt. Zo zou de boete kunnen vervallen als een arbeidsongeschikte binnen het eerste WAO-jaar herstelt. Ook hoeft geen malus te wor den berekend als de werkgever aangepast werk vindt voor be trokkene. Ten slotte mag de koppeling vervallen tussen de hoogte van de boete en de mate van arbeidsongeschiktheidsrisi co in een bedrijfstak. Dat blijkt uit een notitie die de drie vakcentrales van FNV, CNV en MHP gisteren op diens verzoek aan staatssecretaris Wallage (sociale zaken) hebben verstuurd. Wallage ligt onder vuur van de werkgeversorgani saties die al enige maanden campagne voeren voor het af schaffen van de bonus/malus- regeling. De staatssecretaris is bereid enige aanpassingen door te voeren en vraagt daarvoor nu advies van de sociale partners. De werkgevers stellen dat het systeem averechts werkt en tot excessen leidt. Werkgevers wor den gestraft als een werknemer door bijvoorbeeld een ski-onge luk arbeidsongeschikt wordt. Een kleine ondernemer heeft vaak geen alternatief werk en moet toch een boete van,maxi- maal een half jaar salaris beta- De vakbeweging wil echter niets weten van het schrappen van het boete-stelsel, zo blijkt uit de brieft „De werknemers zijn aangepakt via de herziening van de WAO. De ondernemers worden hiermee geprikkeld. Uit onderzoek van bureau Beren schot blijkt dat ondernemers zulke stevige aansporingen no dig hebben om te voorkomen dat vooral oudere werknemers worden gedumpt in de WAO of AAW." Lei cis onderzoeker in proefschrift: Enkele honderden politiemensen in ons land klussen er bij, terwijl dat niet mag. Soms zeggen ze dat ze daarvoor töesternming hebben. De politiemensen schaduwen in hun vrije tijd, werken voor verzekeringsmaatschappijen of voor particuliere beveiligingsbureaus. forse bedragen zijn gemoeid, de Spoorloos verdwenen onderzeeboot H.M. 022 gevonden Dat zegt onderzoeker A. Hoog- enboom van de Rijksuniversiteit van Leiden, die gisteren op dit onderwerp promoveerde tot doctor in de sociale weten schappen. Hoogenboom deed jarenlang onderzoek naar de sa menwerking tussen politie, bij zondere opsporingsdiensten, verzekeringsmaatschappijen en particuliere recherchediensten. Hij waarschuwt in dit verband verstrengeling van be langen. „Politiemensen begin niet wat hand- en span diensten en eindigen met grote klussen die makkelijk kunnen ontaarden in corruptie." Verder kan de rechercheur misbruik maken van zijn bevoegdheden en van wettelijk beschermde politie-informatie. Directeur mr. G. Blonk van de Rechercheschool in Zutphen is het eens met de kritiek. „Het zal duidelijk zijn dat door dergelijke ontwikkelingen, deur naar verdergaande corrup tie en infiltratie in de politie wa genwijd open staat." De bijklussers worden vaak ingezet als claim-onderzoeker voor verzekeringsmaatschappij en. Een ondervraagde: „Claim onderzoekers voor reisverzeke ringen, die de rand van hun pet nog in het voorhoofd hebben Hoogenboom noemt een voorbeeld van wat hij misbruik van bevoegdheid vindt. Hij kent een Rotterdamse videotheek, die gebruik maakt van de dien sten van een rechercheur. Die achterhaalde via politiebestan den het adres van iemand, die afspeelappartatuur en/of video banden had 'vergeten' terug te bezorgen. Hij belde aan, toonde zijn politielegitimatiebewijs en vroeg om de spullen. Hij kreeg ze en werd vervolgens door de videotheek betaald voor de r'le' dienstverlening. De Nederlandse onderzeeboot Hare Majesteits 022 november 1940 verdween, kwam half augustus vorig jaar tevoorschijn De Duitse chauffeur die gister nacht met zijn vrachtwagen met chemische lading een ongeval veroorzaakte bij Amersfoort is mogelijk in slaap gevallen. Dat zeggen twee wegwerkers van Rijkswaterstaat die getuige wa ren van het ongeval op het via- duet. „We hoorden een enorme klap. Toen we omkeken, kwam die vrachtwagen aanschuiven. Binnen enkele minuten sloegen de vlammen eruit." De twee renden weg naar hun auto en waarschuwden de politie. De chauffeur is dwars door een ver rijdbare afzetting gereden. Na in botsing te zijn gekomen met de railing kantelde de wa gen en draaide half rond, waar door hij dwars over de rijbaan kwam te liggenz.g en,,Het had niet veel gescheeld of hij was de berm afgereden", constateer den agenten. De politie heeft er nog geen verklaring voor waarom de man. niet tijdig naar links is uitgewe ken. De man wordt vandaag verhoord. Vrijdag de dertiende brengt ge luk. Bij de onderzeedienst kun nen ze het vertellen. Want op vrijdag 13 augustus 1993 gaf de zee één van haar geheimen prijs. Voor de lens van een Noorse onderwatercamera ver scheen plotseling het wrak van een onderzeeboot: Hare Majes teits 022, in november 1940 tij dens een oorlogspatrouille spoorloos verdwenen. Alle 43 Nederlandse en drie Britse be manningsleden vonden bij de zuidwestkust van Noorwegen, op 180 meter diepte, hun laatste rustplaats. Maar niet langer in een anoniem zeemansgraf. En daarmee hebben ook hun nabe staanden eindelijk rust gekre gen. Aan bijna 54 jaar onzeker heid is een einde gekomen. Gis teren kwam het nieuws officieel naar buiten, nadat de nabe staanden waren ingelicht. Commandant Hans van der Ham van de onderzeedienst trok afgelopen week de gepensioneerde deur Hans Ort door het land. Hun taak: tien nog levende we duwen persoonlijk op de hoogte stellen van de vondst. Bij de meesten heerste na de schok vooral opluchting, vertelt Van der Ham. „Vaak viel eerst een stilte. Daarna kwamen de herinnerin gen. Over hoe zij alleen waren achtergebleven in bezet Neder land, als jonge moeders met kleine kinderen. Nu zijn ze tus sen de 80 en 91 jaar oud en na bijna 54 jaar is veel verdriet ver werkt. Het waren daarom geen emotionele taferelen. Iedereen vond wel dat het wrak verder onaangeroerd moet blijven." Dat is de marineleiding ook van plan. Er komt geen nader on derzoek. De 022 wordt aange wezen als internationaal oor- logsgraf. De keuze voor commandeur buiten dienst Hans Ort als boodschapper was geen toeval. Zijn vader, Han .Ort, voerde het bevel over de 022. Hij zou de eerste worden van drie genera ties onderzeebootcommandan ten. „Ik was destijds elf jaar, had een broer van vijf en een zusje van negen maanden. Pas in fe bruari 1941 kregen we via het Rode Kruis bericht dat mijn va der werd vermist. Eerst zei dat me niet zoveel. Mijn vader was weg, maar zovelen waren er weg. De narigheid kwam pas toen na de oorlog de vaders van mijn vriendjes terugkeerden. De mijne bleef weg." Wat voor de familie resteerde als herinnering waren onder meer'brieven, enkele foto's en een asbakje. „Die had mijn va der op 10 september 1940 van de bemanning gekregen. Als ca deau, omdat hij jarig was. Van wege de geringe ruimte aan boord had iedere onderzee bootman aan de wal een kastje om spullen in te bewaren. Dat is leeggemaakt nadat de 022 werd vermist." Gedurende ruim een halve eeuw is het vergaan van de 022 een mysterie geweest. En nog zijn niet alle raadsels opgelost. Want niet bekend is wat de oor zaak is van de ramp. Het kan gaan om een Duitse aanval i dieptebommen, maar de 022 kan ook in een mijnenveld te recht zijn gekomen. De plaats waar het wrak is ge vonden, sterkt de marine in die veronderstelling. De Duitsers hadden de omgeving van het Skagerrak volgelegd met mij nen. De Noorse wateren werden al snel voor de geallieerden te gevaarlijk. Begin 1941 werd het werkterrein verlegd. Op dat mo ment waren al twintig onder zeeboten verloren waaronder de Nederlandse 013. Ook deze is op de Noordzee spoorloos verdwenen. De plaats bleef ruim een hal ve eeuw onbekend. Totdat het Noorse Petroleum Directoraat vorig jaar besloot de zeebodem nabij de Eigersundsbank te la ten inspecteren. In de vroege ochtend van 13 augustus daalde een onderwaterrobot af tot op 180 meter diepte. De verbaasde bemanning van het onderzoek- schip zag op de monitor ineens het vage silhouet van een wrak opduiken. Het bleek de 022. Het CNV wil dit jaar een miljard gulden opzij leggen om een schoksgewijze verhoging van de AOW-premie in de toekomst te verzachten. Volgens de vice- voorzitter van de christelijke vakcentrale, A. de Geus, komt er dit jaar meer premiegeld voor de AOW binnen dan wordt uit gegeven. Daaruit kan volgens hem de 'buffer' worden gefi nancierd. Hoewel niet bijzonder specta culair, houdt het CNV-idee een principiële wijziging van de AOW-systematiek in. De basis voorziening voor de oude dag wordt momenteel met een zo genoemd omslagstelsel gefinan cierd: de premies worden ge bruikt om de uitkeringen in het zelfde jaar te betalen. Met het voorstel van De Geus komt er 'een stukje kapitaaldek king' in de AOW. Er wordt dan premiegeld opzij gezet voor la tere AOW-uitkeringen. Dat is volgens het CNV hard nodig. Na 2010 immers gaat de na-oorlog- se geboortegolf met pensioen. Als er dan geen buffer is, zal de premie met flinke schokken omhoog moeten gaan om de AOW'ers nog te kunnen beta len. Senaat aarzelt over voorstel ziektekostenpremies bejaarden gegaan, den haag anp De Eerste Kamer gaat voorals nog niet akkoord met het wets voorstel van het PvdA-kamerlid Van Otterloo over ziektekosten premies van bejaarden. Dit blijkt uit een voorbereidend on derzoek door de Senaat. Volgens het wetsvoorstel kun nen particulier verzekerde be jaarden met alleen AOW of met AOW en een klein pensioen, per 1 juli worden overgeheveld naar het ziekenfonds. Dit kan hen enkele honderden guldens per maand schelen. Het gaat om 162.000 mensen. Een bejaarde die in het ziekenfonds wil ko men mag niet meer verdienen dan 30.000 gulden per jaar. Dit betekent dat ouderen die nu meer verdienen en nog in het ziekenfonds zitten, zich dan particulier moeten verzekeren. De Eerste Kamer wijst erop dat hierdoor duizenden mensen er op achteruit gaan. Bovendien betwijfelt de Senaat of de wet van Van Otterloo per 1 juli wel kan worden ingevoerd De Eerste Kamer debatteert op 10 mei over het wetsvoorstel. IN DE P E LING inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,8%* is. Girorekening- Een thuisbankier pakt 5,3%, zonder zijn geld vast te zetten. De Postbank Kapitaalrekening met een eerste minimum inleg van f25.000,- biedt de ideale combinatie van zeer hoge rente (nu 5,3%*) én alle opnamevrijheid. bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs een bedrag boven de f<25.000,-, als u dit een maand van tevoren reserveert. Hetzelfde principe geldt ook voor ft houders die een Kapitaal- of j§. Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen: .het U kunt er namelijk elk willekeurig de Leeuwrekening, waarbij het POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. 'Nooit op zondag' GPV-lijsttrekker Schutte heeft gisteren de vloer aangeveegd met politici die het nodig vin den om zich ook op zondag ac tief bezig te houden met poli tiek. Zijn verwijt geldt in het bij zonder CDA-kopstukken, zoals CDA-lijsttrekker Brinkman die onlangs uitgerekend op zondag in debat ging met andere politi ci. Schutte sprak gisteren tijdens een GPV-verkiezingsbijeen komst in Veenendaal zijn vrees uit over het wetsvoorstel van CDA-minister De Vries van so ciale zaken en werkgelegenheid voor een nieuwe arbeidstijden wet. Werkgevers en werknemers kunnen volgens het voorstel on derling afspreken om af te wij ken van de regel dat op zondag niet wordt gewerkt. Dat is Schutte een doorn in het oog. Nek-aan-nekrace Het CDA lijkt ondanks de forse discussies binnen de partij over het dieptepunt heen. Na de for se terugval vorige week naar 28 zetels, lijkt het herstel te zijn in gezet. Het CDA zou nu kunnen rekenen op 33 zetels. Dat is met 21,2 procent van de kiezers gunst exact evenveel als coali tiegenoot PvdA. Een nek-aan- nekrace dus tussen PvdA en CDA. Deze cijfers zijn van het bureau Inter/View, dat weke lijks in opdracht van het ANP en actualiteitenrubriek NOVA een peiling gemaakt. Het NIPO gaf het CDA maandag nog 28 ze tels, liefst vijf minder dan Inter- /View gisteren. Leugendetector Sluit lijsttrekkers bij de kamer verkiezingen tijdens vraagge sprekken op televisie aan op een leugendetector en biedt de kijker inzage in de resultaten. Die suggestie deed lijsttrekker Jan Marijnissen van de Socialis tische Partij gisteren in het TV- programma Personality. De SP- aanvoerder denkt dat met zijn idee de inhoud in de verkie zingscampagne meer centraal komt te staan, in plaats van 'de mannetjes' op dit moment. Een dergelijke aanpak biedt volgens Marijnissen ook een prima al ternatief voor het 'altijd saaie en voorspelbare debat van de lijst trekkers van de grote partijen aan de vooravond van de ver kiezingen'. Concessies D66 D66-lijsttrekker Van Mierlo heeft gisteravond een 'brugge tje' geslagen naar regeringssa menwerking tussen zijn partij en de WD. Over de sociale ze kerheid is D66 bereid conces sies te doen, zegde Van Mierlo toe. „Natuurlijk zijn wij bereid water bij de wijn te doen. Bij het vormen van een coalitieregering moet je naar elkaar toe bewe gen." Bolkestein had Van Mier lo er eerder van beschuldigd met een hooghartig 'njet' te hebben gereageerd op deWD- voorstellen inzake de invoering van een ministelsel in de sociale zekerheid. Door het ministelsel (met lagere uitkeringen) af te wijzen, wordt de vorming van een paarse coalitie van D66, WD en PvdA 'de facto' onmo gelijk gemaakt, aldus Bolke stein. Maar volgens de D66-lei- der hoeft Bolkestein daar niet voor te vrezen. „Ik wil best een brug slaan naar de WD", aldus Vaft Mierlo. Premier Deetman? CDA-voorzitter Deetman van de Tweede Kamer is indien nodig beschikbaar als minister-presi dent. In het weekblad Vrij Ne derland zegt hij dat hij niet staal te popelen, maar 'ik heb geleerd nooit nooit te zeggen. Als de partij me voor een andere func tie nodig heeft, zeg ik geen nee'. Ofschoon Deetman graag door zou gaan als kamervoorzitter worden hem in politiek Den Haag tevens ambities toege dicht richting CDA-fractievoor- zitterschap. En als de huidige fractieleider en beoogd premier Brinkman sneuvelt vanwege een slechte uitslag bij de verkie zingen van 3 mei zouden die zelfde 'Binnenhof-watchers' er niet vreemd van opkijken als Deetman uit de bus rolt als compromis-premier. Deetman zegt dat hij daar nooit over heeft nagedacht. „Dat hoefde ook niet, want F.lco Brinkman is onze kandidaat. Mocht er toch een beroep op me worden ge daan, dan wordt het een kwes tie van wikken en wegen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3