'Zonder Blangé en Zwerver was het niks geworden'K Sport SVOW kansrijk voor vierde periode WOENSDAG 20 APRIL 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-351 Jongste international Bas van de Goor hoopt op doorbraak in Oranje unci Het Nederlands volleybalteam zonder Peter Blangé en Ron Zwerver? Hij lacht z'n tanden bloot en meldt op be zwerende toon: „Dan was het niks geworden, dan had den we beter met z'n allen op vakantie kunnen gaan en een beetje beach volleybal gaan spelen." Voor Bas van de Goor (22), de jongste international uit de nationale top twaalf, is er geen twijfel mogelijk: de toppers hebben de macht. „Zij kunnen wat eisen bij de bond." Van de Goor kreeg gelijk. Na het gesprek van maandag doen de top pers onder hun voorwaarden mee met Oranje. APELDOORN GPD Voor Bas van de Goor begint deze week zijn tweede Oranje campagne. Vorig jaar kwam de breekbare Brabander nog kwak kelend uit de competitie. Hij re valideerde, kreeg een paar we ken vrijaf en bleek tijdens de eindafrekening in de EK-finale tegen Italië - samen met Brecht Rodenburg - ineens de smaak maker. De nieuwe generatie diende zich aan. De toppers namen vervolgens weer de wijk naar de dollars in Italië en Van de Goor begon in september voor het eerst als prof bij zijn club Piet Zoom- ers/D in Apeldoorn. Terug in de realiteit, in de alledaagse mid delmaat van de eredivisie. Nu, na het binnenhalen van de Su per Cup, de beker en de landsti tel, hoopt hij van harte niet te veel kwaliteit te hebben inge boet ten opzichte van de Neder landse profs in de Serie Al„Die jongens hebben in de tussentijd alweer zoveel voorsprong op mij genomen. Simpelweg om dat ze daar wekelijks wedstrij den hebben gespeeld waarin al les van ze gevraagd werd; alle maal finales." Krachttraining Zijn profstatus bij Piet Zoom- ers/D was niet riant, toch heeft hij er vruchten van geplukt. De studie aan de sportacademie werd aan de kant geschoven, waarmee aan het hqastige en fysiek zware leven een einde kwam. „Ik ben veel meer aan mijn rust toegekomen. Daar naast kon ik nu dagelijks goed aan de gang met de krachttrai ning. Dat heeft me sterk ge maakt. Ik kan nu tenminste een stootje hebben." De overbrugging van Van de Goor van de ene naar de andere zomer verliep met horten en stoten, maar voor het eerst zon der zware blessures. „Je kunt je natuurlijk in zo'n periode be perken tot het stellen van team doelen. Ik ben ook individuele doelen gaan stellen. Ik wilde mijn technische mogelijkheden uitbreiden, een poging doen het team te dragen en te leiden. Met het stellen van dat soort doelen wilde ik mezelf verder ontwikkelen. Vooral als allroun- der, zoals bondscoach Joop AJ- berda het zo graag ziet en waar in de hele wereld vraag naar is. Ik heb dus getraind op alle spel- onderdelen. Een jaar terug kon ik de libero-aanval veel oefenen, dit jaar heb ik telkens twee stopposities genomen om schrijft de Brabander techni sche facetten die normaal ge sproken niet bij een dunne middenman van 2,09 meter passen. Van de Goor heeft idealen. En vooral: hij heeft een voorbeeld. De terugkeer van Jan Posthuma in Oranje doet hem in de han den wrijven. „Posthuma is altijd al mijn voorbeeld geweest. Ver gelijk het met de situatie van vorig jaar toen spelverdeler Jeroen Bijl enorm veel leerde door alleen maar enorm veel naar Peter Blangé te kijken en te proberen dingen van hem na te doen. Ik kon mezelf niet goed vergelijken met Henk-Jan Held en Ronald Zoodsma, omdat zij enorm explosieve atleten zijn. Jan Posthuma: Martin van der Horst en ik zijn meer de lepto- somen, zoals ik vorige week in de Volkskrant werd genoemd." Driehoek Joop Alberda heeft een over daad aan middenspelers in zijn selectie voor de World League opgenomen. Alom bekend is zijn voorkeur om te gaan spelen met drie middenspelers met stopkwaliteiten gepositioneerd in een driehoek, wat vele aan vallende mogelijkheden biedt. Vorig jaar sneuvelden zijn idea len op de korte periode dat mannen als Blangé en Zwerver zich op het EK konden voorbe reiden. Nu duurt het nog een klein half jaar voor het WK in Griekenland losbarst. „Ik weet nog niet wat Joop qua tactiek gaan doen", tast Van de Goor voorlopig nog in het duister. „Als hij gaat spelen met drie middenmensen, dan biedt dat perspectieven voor mij. Puur omdat ik het al twee jaar bij mijn club heb gedaan. Ik heb er voldoende vertrouwen in opgebouwd. En als ik in zo'n systeem niet aan spelen toe kom, dan kan alleen ikzelf daar wat aan veranderen. Ik ben van mening dat ik nog steeds niks kan eisen. Maar ik laat ook niet over me heenlopen. Ik voel me nu één van de twaalf en kijk-ook deze zomer wel weer hoever ik kom." Dat de onmisbare spelverde ler (Peter Blangé) en de alom gerespecteerde wereldster (Ron Zwerver) bij de NeVoBo aan de bel hebben getrokken om een betere financiële regeling uit het vuur te slepen vindt Van de Goor niet zo vreemd. „Die gas ten doen het niet meer voor een minimumloon, hoe leuk ze het afgelopen zomer ook vonden. Vooral van Blangé kan ik me de reactie wel voorstellen, na zo'n klotejaar met al dat gesodemie ter bij Parma. Die jongens moet een goed plaatje voorgeschoteld worden. Ik weet ook niet of het een spelletje is dat ze spelen. Wat zij zouden gaan verdienen was voor mij al een hoop geld. Maar als zij meer krijgen, dan werkt dat ook positief door naar ons." Transfer Van de Goor mekkert in zijn op- leidingstijd nog niet over enkele duizenden dollars meer of min der. Hij gaat er nog altijd van uit dat zijn tijd nog komt, als een lucratieve transfer richting Italië uit de bus rolt. Maar het rom melt in het land met 's werelds sterkste competitie. De centen raken op, de salarissen dalen en het aantal buitenlanders wordt drastisch ingekrompen. „De concurrentie is moordend. Held, Grabert en Blangé moe ten deze zomer opnieuw af wachten of ze wel een nieuwe club kunnen vinden. Voor mij is het natuurlijk moeilijk om me daar tussen te wringen. Als er over een jaar nog maar twaalf buitenlanders in Italië mogen volleyballen, dan ben je geneigd je horizon te verbreden. Ook in andere landen zou je eventueel iets geschikts kunnen vinden. Wellicht in Japan, in Brazilië wordt goed betaald en in de Verenigde Staten komt een profliga. Als lange allrounder ben in het voordeel. Een stop per/loper van 1,95 meter is hner melijk overal te vinden." ^0n Intussen zal Van de Goor r, tig afwachten welke mogelijk den op hem afkomen. Hij hofW1)* een veilige 'thuisoptie' acliidwi de hand. „Als ik geen aantr,gt d kelijke aanbieding krijg, c ,era^ blijft Piet Zoomers/D voor over. Met mijn club heb ik a êoe goed geregeld. Vorig jaar hat roch een afspraak, nu kan ik weg aat dra ik het aangeef. In deze |^e] van sport kun je niet aan carr replanning doen. Vorig j hadden Held en Blangé pas vTERD; voor het EK duidelijkheid o brou hun contract. Dit jaar zullen Italiaanse clubs het WK, dat het in oktober duurt, niet m 'e gaan afwachten. Laat ik daar dam Italië dus maar een goede eii^har ronde van de World Lea} aeon gaan spelen. Iets moois lain bl zien in het hol van de leeuw, mii kan nooit kwaad.wijzi De Davis-Cupcöach heeft door de toezegging van de winnaar van Wimbledon, de US Open en de Australian Open wel een groot probleem. „Ik heb te veel spelers voor het duel tegen Ne derland. Courier, Chang, Agassi, Martin willen ook spelen. Het wdrdt een moeilijke beslis sing." Gullikson zal tien dagen voor het eerste duel tegen Nederland zijn ploeg kenbaar ma ken. „We hebben nog even de tijd en ik wil voorkomen dat ik overhaaste bêslissingen neem." FC In de zaterdagafdeling deed SVOW gisteravond meer dan uitstekende zaken. Dank zij de 4-2 winst op MVKV kan de ploeg uit Oude Wetering de vierde periode nauwelijks meer ontgaan. Abbenes won 'maar' met 5-0 van Lugdunum. Alphia veegde GWS van het veld: 6-0. Abbenes heeft het volledig verbruid bij trainer Joop La- mers. De ploeg had met een monsteroverwinning op het zwakke Lugdunum nog mee kunnen doen in de periode, maar de paarshemden deden niet wat Lamers had gevraagd. „Schandalig", brieste de Leide- naar naderhand. „Schandalig, zoveel kansen als we om zeep hebben geholpen. En dan heb ben we ook nog twee panalty's gemist. Te gek voor woorden." Na 45 minuten stond Abbenes er nog niet zo slecht voor: 4-0 dank zij treffers van Kees Kat- tenberg, Marco Troost en twee maal Rick van der Berg. In de tweede helft voegde alleen Kit Kattenberg een treffer aan het totaal toe. Tot grote ergernis van Lamers, die met zijn ploeg gelijk staat met SVOW in de pe riode (met nog een wedstrijd te gaan), maar 7 doelpunten min der heeft gescoord. SVOW en MVKV gingen in de eerste helft gelijk op. Doelpun ten vielen pas in de tweej helft. Na 10 minuten was i stand 2-2 (Wilco Klomp en ter van Rijn namans SVOVdi Maarten Mol en een 'eigei doelpunt van MVKV). Daarn nam de thuisclub het heft handen, al moest er een str; schop aan te pas komen oi SVOW aan een voorsprong helpen. Peter van Rijn, hij zelf neergehaald, scoorde 3 MVKV drong daarna aan, ma; het was SVOW die via Arno Sn; terse scoorde. Alphia had geen kind aan l GWS. Cordan de Pater (3), Lee (2) en Marco de schoten het halve dozijn vol. Ruu igroc C(

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22