extra beschermen' 'Vogels 'PvdA-standpunten niet meer aan onze kiezers uit te leggen' Rijn Veenstreek Indoorbowls in Ter Aar Provincie ondersteunt! actiegroep Bentveld Oud-bestuurslid KBO opent postzegelactie W aterraketwedstrij d Eeuwfeest in Huize Driehof I WOENSDAG 20 APRIL 1994 Einde aan het conflict over kerosineleiding De aanleg van de kerosineleiding in de Veender- en Lij- kerpolder kan doorgaan. Dat kan doordat volgend jaar extra bescherming wordt gegeven aan de weidevogels in het gebied. Natuurbeschermers, de gemeente Alkemade, het ministerie van defensie en projectontwikkelaar Tebo- din hebben hierover, na wekenlange discussies, binden de afspraken gemaakt. Op aandringen van de Zuidhol landse Milieufederatie kwamen alle betrokken partijen gisteren bij elkaar in het gemeentehuis van Alkemade. Ter sprake kwam weer het compromis voorstel dat vorige week door Tebodin als reactie op de com- motie, was gelanceerd. Door de aanleg van de pijpleiding, zijn veel broedvogels naar andere gebieden gevlucht om er te broeden. Tebodin stelde voor het werk in een deel van de polders zo snel mogelijk af te maken, zodat de vogels er nog een kans krij gen om er te broeden. In het meest vogelrijke gebied begint Tebodin pas na 1 juni, wanneer de vogels zijn uitgebroed. En in de Veenderpolder worden de leidingen de grond in geboord, waardoor zo min mogelijk ver storingen optreden. Aanvankelijk vonden de milieufederatie, de streekcom- missie Ade en het Natuur- en Landschapsbeheer (NLB) het plan onvoldoende, nu gaan ze er toch mee akkoord omdat er aanvullingen op dat plan zijn gekomen. Ten eerste worden nestbeschermers en wildred- ders (een herriemakende stella ge voorop de trekker, die de die ren in het land waarschuwt dat er een trekker aankomt) aange schaft om de broedende vogels volgend jaar extra te bescher men. De Weidevogelwachtvere- niging Rijpwetering wil twaalf extra vogelwachters inzetten die de nesten in de gaten houden. Het NLB zet extra veldbiologen in, zoda' het gebied ook door deskundigen in de gaten wordt gehouden. De gemeente Alke made gaat vogelwachters wer ven voor de vogelwachtvereni ging en stelt vergaderruimte be schikbaar. Verder krijgt de provincie na mens alle betrokkenen een brief met het verzoek een eenduidig beleid te ontwikkelen over de aanleg van pijpleidingen. De opdrachtgever weet dan beter waar hij aan toe is en kan daar door een betere werkplanning maken. Nu hanteert iedere ge meente weer andere regels. „Voor de aanleg van 40 kilome ter pijpleiding had Tebodin in totaal 71 vergunningen nodig", legt A. de Kok van de gemeente Alkemade uit. „Dat maakt de sturing van het werk ingewik keld." Voor het gebied in Alkemade waar nu de pijpleiding wordt aangelegd, geldt nog een verou derd bestemmingsplan uit 1974. Dat plan hield nog geen reke ning met de natuurwaarden en stond daarom de werkzaamhe den in het broedseizoen toe. De gemeente kon een aanlegver- gunning aan Tebodin daarom niet weigeren. In het gemeente huis wordt momenteel gewerkt aan een nieuw plan waarin wel voorschriften over natuurwaar den worden opgenomen. Ook is gisteren afgesproken dat niet al leen de gemeente de regels voor dat gebied opstelt, maar dat daar ook boeren en natuurbe schermers bij worden betrok ken. „Zo hopen we een zo'n breed mogelijk draagvlak voor het bestemmingsplan te krij gen", zegt De Kok. Vorige week overwoog de Zuidhollandse Milieufederatie nog om naar de Raad van State te stappen met het verzoek het werk in de polders stil te leggen. „Dat doen we niet", zei direc teur N. van Brussel gisteren na afloop. „Iedereen heeft gewon nen. Daar hebben we naar ge streefd." Startschot fietsdag bij Archeon— De Landelijke Fietsdag zal dit jaar bij Archeon van start gaan. In heel Nederland zijn 345 start plaatsen, maar het enige officië le startsein is op 14 mei in Al phen te horen. De Landelijke fietsdag valt samen met de Na tionale Molendag. Fietsers kun nen ook kennis maken met agrarische bedrijven. Onder het motto 'De Boer Op' zorgt de Stichting Public Relations Land en Tuinbouw voor de openstel ling van boerderijen. De fietsroutes zijn ongeveJ dertig kilometer en fietsers kuif nen vanaf 25 april bij VW's de ANWB voor drie gulden t routebeschrijving kopen. Eel deel van de opbrengst gaat r de Nederlandse Hartstichting Archeon geeft vijf gulden kor ting op de toegangsprijzen aanrv fietsers die een afgestempeldfll-^ routekaart kunnen tonen. Voo| meer informatie: 070-3141460. QJ De Ter Aarse bowlsclub De .Bowlsjewieken houdt sporthal De Vlinder het voorjaarstoemooi. Het evenement speelt zich voor het eerst in de geschiedenis van de vereniging af op drie matten. Aan het toernooi doen 54 spelers en speel sters mee. De eerste bal wordt om half negen gegooid. Studie over moeras vertraagt uitvoering f S; Het idee om in plaats van een Bentwoud (bossen) een Bent veld (moeras en weiden) aan te leggen, wordt niet meegeno men in de Milieu- Effect Rap portage die de provincie laat maken. Bestudering van de milieueffecten van het Bentveld kost te veel tijd. Dat hebben ge deputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, beslo- GS zeggen wel toe de actie groep Bentveld met kennis en mankracht.te ondersteunen zo dat de groep welbespraakt ën welgeïnformeerd de inspraak kan ingaan. De actiegroep had de provincie gevraagd het Bent veld als volwaardig alternatief voor het Bentwoud in de MER (Milieu- Effect Rapportage)te laten onderzoeken. De provincie blijft in meer derheid op het standpunt staan dat er een bos moet komen in de nabijheid van Zoeterineer. De MER wordt gemaakt voor een bosplan. Daarom ook is er weerstand tegen het opnemen van een plan voor een groot weidegebied. Volgens groen-gedeputeerde L. Blok (D66) is de belangrijkst reden voor de weigering he( Bentveld op te nemen in de MER, het tijdsaspect. De pro vincie wil dit najaar het streek plan-oost herzien hebben en 'in de inspraak gooien'. De MER voor het Bentwoud is bijna Tl klaar. Door ook de milieu-effec ten van het Bentveld te laten doorrekenen, ontstaat enkele maanden vertraging. Blok: „Een st meerderheid van de commissie groen vindt dat ook het Bent veld-idee bekeken moet wor den. Vandaar dat we de actie groep hand- en spandiensten toezeggen". Het Platform Bentveld is te- 1 leurgesteld in de beslissing van 2 GS. „Vooral omdat op 5 april een meerderheid van GS wel in stemde met opname van het Bentveld in de MER," aldus woordvoerder D. van der Eijk' „Maar positief is wel dat we nu de mogelijkheid krijgen om ons plan tot in de details uit te wer- ken en ook de milieu-effecten te HA beschrijven. Met die gegevens proberen we later het Bentveld alsnog als serieus alternatief 7'x\ voor het Bentwoud aan te bie- c den." Zoeterwoude schrijft voor Amnesty zoeterwoude _j J I De werkgroep Amnesty-Zoeterwoude schrijft op donderdag 28 april weer brieven voor gevangenen en verdwenen mensen. In de openbare bibliotheek aan de Schenkelweg schrijft de werkgroep! tussen 19.00 en 21.00 uur brieven over de verdwijning van een Turk die vorig jaar in zijn land werd gearresteerd en van wie sindsdien! niets is vernomen. Ook de Volksrepubliek China ontvangt brieven) uit Zoeterwoude, over een dissident die in een heropvoedingskamp Oud-bestuurslid Martha Lek- Nijman van de Katholieke Bond van Ouderen in Alkemade koopt dinsdag 26 april de eerste zomerpostzegels in Roelo- farendsveen. Daarmee opent zij de verkoopactie van postzegels, wenskaarten en verjaardagska lenders. Zo'n twintig vrijwilligers van de KBO zijn ingezet voor de ver koop volgende week in de Dag- markt aan het Noordplein en die week daarop in de Digros aan de Meerkreuk. De op brengst van de postzegels gaat naar het landelijke fonds. Deze stelt een deel beschikbaar aan ouderen. De opbrengst van de wens- en verjaardagskalender zijn bestemd voor plaatselijke ouderenactiviteiten. „We denken aan de Vrienden van Huize Jacobus", zegt voor zitter van de KBO, C. Kuiper. Deze club spaart geld voor 'ex traatjes' in het nieuw te bouwen! verzorgingstehuis. Ook zou hel' kunnen dat een deel naar de1 plaatselijke radio-omroep Heat wave gaat. Kuiper: „Heatwave1 zit slecht bij kas. Misschien ge-: ven we ze een tegemoetkoming, voor het ouderenprogramma dat ze iedere week uitzenden." Ondernemers van het jaar alphen aan den run Goedhart Holdingen kantoorboekhandel Haasbeek uit de Herenhof zijn gisteren verkozen tot onderne mers van het jaar in Alphen. Burgemeester M. Paats maakte gis termiddag in het Parktheater de uitslag van de verkiezing be kend. Goedhart Holding kreeg de prijs in de categorie handel en industrie en Haasbeek Herenhof werd eerste in de categorie de tailhandel, horeca en ambachten. De winnaars worden uitverko ren door de gezamenlijke Alphense ondernemers. Studie verkeerssituatie Kinderbrug rupwetering Een verkeersdeskundige gaat de verkeerssituatie bij de Kinderbrug in Rijpwetering beoordelen. Dat hebben B en W op aandringen van het schoolbestuur besloten. Onderwijzers en het bestuur klagen al enige tijd over de onoverzichtelijke situ atie bij de school. Veilig Verkeer Nederland heeft enkele maan den geleden al voorstellen tot verbetering gedaan. B en W von den het toen niet nodig om die adviezen over te nemen. Ge meentesecretaris J. van Elk verwacht dat de deskundige binnen een maand met een advies kan komen. Bromfietsers gewond bij botsing alphen aan den run Bij een botsing op de kruising van de Heren weg en Zegerbaan in Alphen zijn gistermiddag rond twee uur twee bromfietsers gewond geraakt. Een 18-jarige Ter Aarder werd met hoofdletsel overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp en een 25-jarige plaatsgenoot werd door een arts behandeld. De 18-jarige gaf volgens de politie op de kruising geen voorrang aan zijn plaatsgenoot, die van rechts kwam. Letsel voor Alphense bromfietsster alphen aan den run Een 18-jarige Alphense is gisteravond om kwart over zes gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Hoorn en Van Foreestlaan in haar woonplaats. Zij werd voor controle overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leider dorp. De op een bromfiets rijdende vrouw gaf geen voorrang aan een auto. die werd bestuurd oor een 23-jarige Alphense. De bromfiets reed daardoor tegen de zijkant van de auto. Wasapparaten gestolen in Alphen alphen aan den run Bij een groothandel aan de Vennootsweg in Alphen zijn in de nacht van maandag op dinsdag zes wasauto maten en twee wasdrogers gestolen. De apparaten zaten in een spoorwagon die werd opengebroken. De waarde bedraagt 4000 gulden. Brandje in liftkoker alphen aan den run De Alphense brandweer heeft gistermorgen rond elf uur een brandje geblust in de liftkoker van een flatge bouw aan de Wederikstraat. Vermoedelijk hadden kinderen brandende kranten in de koker gegooid. 'Een kwaad geluid uit de mond van PvdA-Alkemade alkemade mar! eta kroft „Het is een kwaad geluid uit de mond van de PvdA-Alkemade. Ik kan die opmerking niet plaatsen. Vooral raadslid Wim Groen ken ik goed. Ik ken hem als een buitengewoon weldenkend mens. Daarom snap ik niets van hun verwijten." PvdA-Tweede Kamerlid Arie de Jong doelt op de brief van de Alkemadese PvdA waarin ze overweegt om de mensen in Alkemade maar te adviseren op 3 mei niet op de PvdA te stemmen. Op zich heeft hij begrip voor de sociaal-democraten in Alke made die met hun standpunten ten aanzien van de HSL, de. verbreding van de A4 en de uitbreidingsplannen van Schiphol lijnrecht tegenover die van hun partijgenoten in Den Haag staan. „Deze onderwerpen worden op plaatselijk niveau an ders afgewogen dan op landelijk niveau. De HSL en Schiphol zijn enkele maanden geleden wel ter sprake geweest op het partijcongres. Toen konden alle afdelingen inspreken. Het ver baast mij daarom dat de PvdA die brief nu schrijft, zo kort voor de verkiezingen. Het is moeilijk om het iedereen naar de zin te Ten aanzien van de woningbouwproblematiek, vindt De Jong dat de PvdA-Alkemade maar bij de provincie moet aankloppen. „Het willen bouwen binnen de bebouwingscon touren ligt niet op het landelijke bordje." Volgens De Jong gaat er nog deze week een brief namens de Tweede Kamer uit naar de afdeling in Alkemade. „Vorige week kreeg ik de fractiemedewerker met die brief hier op bezoek. Toen hebben we overlegd hoe we zullen reageren." echter geen andere uitweg dan om de plaatselijke bevolking maar de adviseren om niet op de PvdA te stemmen. Waar dan wel op moet worden gestemd, weet hij niet. „In elk geval heeft het ook geen zin om op de WD en het CDA te stemmen", stelt hij met nadruk. „Voor die partij en geldt ongeveer hetzelfde als voor ons. De grote partijen luis teren gewoon niet naar de plaatselijke afdelingen." Gewetensvraag En hijzelf? Weet hij al wat hij gaat stemmen op 3 mei? Het blijft even stil. „Dat is een gewe tensvraag", zegt hij vervolgens ietwat ongemakkelijk. „Ik laat het afhangen van 28 april." De PvdA heeft kamer- en sta tenleden van de PvdA, het CDA en de WD uitgenodigd om donderdagavond 28 april hun standpunten aan de kiezers uit te komen leggen. Inmiddels is er een toezegging binnen van PvdA-kamerlid Ferd Crone. De aanvang is acht uur in het Dorpshuis van Rijpwetering. si den run» Op het grasveld bij de Zegerplas in Alphen hielden leerlingen van scholengemeenschap Albanianae gistermiddag e terraketwedstrijd.' Ze hadden een stencil met instructies gekregen en maakten de raket van een gedeeltelijk met water gevulde frisdrankfles, een kurk en een ventiel. In de fles werd lucht gepompt, totdat de kurk eruit schoot en de fles wegvloog. Met een soort lanceerplatform konden leer lingen de meest gunstige hoek kiezen om het projectiel de lucht in te laten gaan. De raket van MAVO-leerling Ralph Breijer haalde de grootste afstand, 35 meter. In oktober vorig jaar is al een soortgelijke wedstrijd gehouden voor leerlingen van de bovenbouw HAVO en VWO, die in de les de natuurkundi ge theorie behandeld hadden. Er werd toen besloten om de wedstrijd in het voorjaar over te doen. Nu konden alle leerlingen meedoen. Volgend jaar wordt de wedstrijd herhaald. foto ben de bruyn Socialisten Alkeniade keren zich tegen eigen partij Hij is sociaal-democraat in hart en nieren. In een rood nest op gegroeid en al tientallen jaren actief in de plaatselijke politiek. Maar nu raakt Fred Hoogen- boom - voor het eerst - verstrikt in een gewetensnood. Hij en trouwens ook zijn fractiegeno ten kunnen het niet meer op brengen om de landelijke PvdA te steunen. Sterker nog, ze over wegen zelfs om de mensen in Alkcmade te adviseren op 3 mei maar niet op de PvdA te stem- „De PvdA-Kamerleden moe ten zelf maar komen uitleggen hoe ze denken over de HSL, de verlegging van de A4, de uitbrei ding van Schiphol en de wo ningbouw in Alkemade. Het lijkt erop dat hun standpunten haaks staan op die van ons", moppert Hoogenboom. „Na tuurlijk mag je best op sommige punten verschillen, want je hebt een andere verantwoordelijk heid. Maar dit wordt te gek. Dit kunnen we niet verkopen aan onze kiezers." De PvdA van Alkemade uitte haar ongenoegen al in een brief aan de partijgenoten in de Tweede Kamer, partijvoorzitter Felix Rottenberg en lijsttrekker Wim Kok. Daarin attenderen ze hun partijgenoten in Den Haag op de 'drama's' die Alkemade boven het hoofd hangen en bo vendien nog door landelijke PvdA'ers worden gesteund. Schiphol mag uitbreiden met als gevolg nog meer herrie in de Kloof Dit alles druist falikant in tegen de standpunten van de plaatse lijke afdeling. „En dat maakt de kloof tussen de landelijke en de plaatselijke PvdA ongekend groot", betreurt Hoogenboom. De PvdA verstuurde de brief drie weken geleden al. „We hebben, op de bevestiging van ontvangst na, nog geen enkele reactie gehad zegt hij boos. „Het bevestigt alleen maar weer onze indruk dat de afstand groot is. Ik had juist verwacht dat Felix, na het lezen van die brief meteen aan de bel zou trekken. Want met name bij de PvdA is het dichter bij de bur gers gaan staan, een hot item." Wordt het dan geen hoog tijd voor de PvdA in. Alkemade om zich van de landelijke partij af te splitsen? Hoogenboom is dui delijk: „Nee, splinterpartijen helpen niet. Hier hebben we een afdeling met sociaal-demo craten. Dat geeft duidelijkheid. Iedereen weet bijvoorbeeld dat we net als de landelijke partij vechten voor gelijke kansen en gelijke rechten en tegen twee deling zijn. Nu hebben we een brief vanuit een sociaal-demo cratisch hart geschreven. Als wij bijvoorbeeld Progressief Alke made hadden geheten, hadden we geen landelijke partijgeno ten gehad om met de brief bij aan te kunnen kloppen." Als de partijgenoten in het land de verontrusting bij de fractie in Alkemade niet kunnen wegnemen, ziet Hoogenboom PvdA-fractievoorzitter Fred Hoogenboom: „Landelijk partijen luisteren niet meer naar de afdelingen." foto ben de bruyn gemeente, noemt de fractie de ook nog een bredere rijksweg negatieve ontwikkelingen. De komen. Bovendien mag de ge- flitstrein is dwars door Rijpwe- meente geen huizen bouwen, tering gepland en dan moet er terwijl er ruimte genoeg is. hazerswoude-dorpGroot feest gisteren in Huize Driehof in Hazerswoude-Dorp. In het tehuis vierde mevrouw J.C. Verkerk-van Gorkum haar honderdste verjaardag. De Hazerswoudse is de oudste inwoon ster van Huize Driehof. Het is de tweede keer in het bestaan van het tehuis dat een inwoonster de 100ste verjaardag viert. Een van de bezoekers op het koffieuurtje was Rijnwoudes burgemeester M. Boelen. Na mens het gemeentebestuur bood hij de eeuwelinge enkele attenties aan, foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16