/EIDEN Tarkeerplein openlaten' Scholieren verhuizen meubilair Hans de Goede: wethouder zonder ambitie QB ne< CD vangt bot bij politiek Anderhalf jaar celstraf geëist voor steunfraude 'Ik ben een teamsporter' /VOENSDAG 20 APRIL 1994 Samenvoegen A Pi Warmond is het I niet eens met de gedachte van de VNG, dat dorpen moeten worden samengevoegd tot ge meenten met 40.000 in woners. Weidevogels A CL Weidevogels, die I O zich ophouden in de Veender- en Lijkerpolder worden beter beschermd. Gevolg: de kerosineleiding kan worden discussie weer open na advies BRO over Beestenmarkt Nostalgische tocht leerlingen Stedelijk Gymnasium Autoverkeer moet mogelijk blijven op de Turfmarkt en in de Steenstraat. En op de Beestenmarkt moet plaats blij- Jven voor parkeren. Deze twee adviezen, die volledig in- Idruisen tegen de plannen voor een autovrije Beesten- narkt, zijn afkomstig van het onafhankelijke onderzoeks- Ibureau BRO uit Vugth. Vanmiddag zijn de wethouders J. Valenkamp (CDA/autoluwe binnenstad) en T. van Rij iii(PvdA/ruimtelijke ordening) op de hoogte gebracht. De discussie over een nieuwe inrichting van het plein lijkt r helemaal open te liggen. en autovrij plein te maken en geen gemotoriseerd verkeer meer toe te laten op de Steen- straat. Auto's zouden voortaan moeten omrijden via station, Morsweg en Noordeinde om de binnenstad te bereiken. In to taal zouden 67 parkeerplaatsen Op een rumoerige hoorzitting over de Beestenmarkt op 18 ja nuari jongstleden veegden on dernemers de vloer aan met het voorstel van de gemeente om de Beestenmarkt een kaal verdwijnen op de Beesten markt. De middenstanders zijn bang dat de slechte bereikbaarheid van zo'n plein op den duur ver lies van klandizie betekent. Zij pleitten op de hoorzitting vurig voor het handhaven van par keerplaatsen en doorgaand ver keer in de Steenstraat. Na afloop beloofde wethou der Walenkamp aan de onder nemers, die zich verenigd heb ben in een Stichting Beesten markt, om de plannen nog eens te bespreken in het Centrum management. Dat is een over legorgaan van gemeente, on dernemers en hun belangenor ganisaties, Kamer van Koop handel en makelaars. In dat overleg is besloten de plannen van de gemeente en het alter natief te laten vergelijken door BRO, een bureau dat eerder plannen heeft gemaakt voor de autoluwe binnenstad. ,,De adviezen druisen in te gen de plannen van de gemeen te. Als Kamer van Koophandel zijn we daar zeer tevreden over. BRO zegt ook dat autoverkeer mogelijk moet blijven in de Steenstraat en op de Turfmarkt, omdat anders niet alleen de Beestenmarkt onbereikbaar wordt, maar ook de binnenstad. Want de omweg via station en Morsweg die de gemeente voor stelt, dat kan echt niet", aldus adjunct-secretaris P. Meijer van de kamer. Bejaarde vrouw beroofd leiden Een 71-jarige vrouw is gistermiddag op het Bevrijdings plein van haar tasje beroofd door een onbekend gebleven man. De vrouw liep met haar fiets aan de hand in het winkelcentrum toen een man de tas van haar stuur rukte en wegrende. De buit bestond uit 50 gulden aan boodschappen, 30 gulden los geld en enkele pasjes. Sieraden weg na inbraak leiden In een woning aan de Antony Duycklaan is gistermiddag omstreeks vier uur ingebroken. De daders kwamen binnen door een achterdeur te forceren. Enkele sieraden werden meegeno men, waarvan de waarde nog onbekend is. Een omwonende heeft twee mannen in de buurt van de woning gezien. Een dui delijk signalement ontbreekt. Hardrijders op de bon leiden Bij twee korte controles heeft de politie gisterochtend 65 bekeuringen uitgeldeeld. Wegwerkers op de A44 nabij de Ples- manlaan klagen geregeld dat automobilisten te hard langs- scheurden. Tussen 10.15 uur en 12.45 uur voerde de politie con troles uit en slingerde 45 automobilisten op de bon. De hoogste snelheid was 124 kilometer per uur op een stuk waar 70 is toege staan. Bij een controle op de Willem de Zwijgerlaan/IJsselmeer- laan deelde de politie in een uur tijd 20 bonnen uit voor het rij den door rood stoplicht. functioneren van de CD-fractie en zelfs 'de Leidse democratie' zou daardoor in gevaar komen. De partijen keuren stuk voor stuk geweld af als middel in de strijd tegen extreem-rechts. Maar op het verzoek om 'zich krachtig en in het openbaar te distantiëren van deze laagharti ge acties tegen de CD' willen zij niet reageren. Burgemeester C. Goekoop be strijdt de opvatting van Otto en zijn partijgenoten, dat de poli tieke partijen door hun uitspra ken in de verkiezingscampagne mede schuldig zijn aan de ac ties. Volgens Goekoop zijn de opstelling en de uitlatingen van landelijk partijleider Janmaat oorzaak voor het geweld tegen de CD. „Ik keur alle vormen van geweld af. Zowel van uiterst rechts als van uiterst links", zegt Goekoop. De Leidse politiek moet afstand nemen van het ingooien van ruiten bij CD-raadslid A. ter Haar en het bekladden van mu ren bij zijn partijgenoot H. Otto. Dat schrijven de Centrumde mocraten in een brief aan alle partijen in de gemeenteraad. Maar die zijn, hoezeer zij be dreiging en terreur ook afkeu ren, niet van plan op het ver zoek van de CD in te gaan. Ter Haar heeft zijn raadslid maatschap al opgegeven, naar zijn zeggen na aanhoudende bedreigingen aan het adres van hem en zijn gezin. Hij deed tweemaal aangifte bij de politie van het ingooien van zijn rui ten. Na het opstappen van Ter Haar, beweert de partij, richten de acties zich nu tegen de nieu we fractievoorzitter Otto. Het Voor het plegen van steunfrau- de heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag I gisteren anderhalf jaar gevange- i nisstraf geëist, waarvan zes i maanden voorwaardelijk, tegen "156-jarige Leidenaar. De man scheidde rond 1983 i zijn vrouw voor de wet tar bleef eigenlijk bij haar wo rn Zij ontving vanaf dat mo- j ment een uitkering van de soci- ale dienst en huursubsidie. De n huurde wel eens een ka- r of etage met het obg op in- schrijving in het bevolkinsregis- ter. Die situatie ging zo'n tien jaar door. De totale schade aan de gemeenschap wordt op tweeënhalve ton geraamd. De Leidenaar vertelde rechtbank gisteren dat hij niet bewust had gefraudeerd: „Ik wilde echt bij haar weg, die vrouw was in de overgang en dronk vijftien tot twintig glazen bier per dag. Omdat ze psychisch niet in orde was ben ik toch bij haar geble ven". De Leidenaar vulde de pa pieren van de sociale dienst voor zijn vrouw in, omdat zij 'nauwelijks kan schrijven'. Zijn raadsman: „Hij woonde welis waar bij haar, maar toch ge scheiden. Zij had de neiging om zelfmoord te plegen maar moest en zou een eigen uitke ring en haar eigen eten en huur betalen. Zij wilde geen geld van hem. Maar mijn cliënt wilde haar toch helpen. Wat moest hij anders'doen?" De officier van justitie meldde dat dit het grootste geval van steunfraude was dat hij ooit zelf had behandeld. Hij meende dat de Leidenaar deze situatie nooit tien jaar lang had mogen laten bestaan. „Meneer had een ei; gen inkomen en heeft geprofi teerd van gemeenschapsgel den". De Leidenaar is door de kan tonrechter in een civiele proce dure veroordeeld tot betaling van een kleine ton schadever goeding. Zijn ex-echtgenote zal zich nog voor de rechter moe ten verantwoorden. De raads man vroeg de rechtbank een voorwaardelijke straf op te leg gen. Uitspraak over twee weken. roderick de smit Op het Stedelijk Gymnasium in Leiden zitten voorbeeldige leer lingen. Vraag ze om de inboedel van de dependance aan de Du Rieustraat te verhuizen en bin nen een uur zijn alle stoeltjes en tafeltjes naar de noodlokalen aan de Fruinlaan gebracht. Dat alles voor een gratis kopje thee en een uur vrij. Gisterochtend werd er voor het laatst les gegeven in de acht lokalen aan de Du Rieustraat. Vandaag is het noodgebouw op het schoolterrein aan de Fruin laan in gebruik genomen, in af wachting van de bouw van een nieuwe vleugel aan het hoofd gebouw, waarvan de bouw in januari begint. De stoet wordt geleid door een draaiorgel. Daarachter lo pen de leerlingen met het meu bilair. „Ik vind het maar niks," klaagt een examenleerling. „Dat draaiorgel is uit de tijd en die hele verhuizing laten ze alleen maar door leerlingen doen om geld uit te sparen." Dat de scho lieren van de jaren negentig lie ver naar house luisteren valt niet te ontkennen, maar mis schien worden de besparingen op de verhuiskosten geïnves teerd in een spetterend exa- menfeest en dan is het toch niet voor niets geweest. Halverwege blijkt het gewicht van de tafels toch een beetje te gen te vallen. Maar het zonnetje breekt door en de stoet passeert net een winkel waar chips en snoep verkocht wordt. De scho lieren parkeren het meubilair op straat en nemen een pauze. Er is immers tijd genoeg. Als een vuilniswagen langs rijdt breekt een gejuich los, maar niemand is zo baldadig om daadwerkelijk iets in de wa gen te gooien. „Stoel kopen?" roepen leerlingen tegen een voorbijganger. „Twee tientjes. Nee, je mag hem gratis meene- De ludieke verhuizing is inge geven uit nostalgie. Toen de school in 1938 van de Doeza- laari naar de Fruinlaan verhuis de, gingen de leerlingen ook in een stoet met muziek door de stad. „Het moest een verrassing worden voor de leerlingen," ver telt de rectrix. „Het vierde uur ging iedereen gewoon naar de les, maar in de klas gaven de le raren instructies over de verhui zing. De leerlingen in de depen dance zetten alle spullen op het trottoir en de leerlingen uit de Fruinlaan komen vlak daarna helpen met sjouwen." Het loopt bijna allemaal ge- Voorafgegaan door een draaiorgel verhuizen de leerlingen het meubilair. foto holvast/mark lamers smeerd. Een leerling die met automobiliste die de Fruinlaan het meubilair is onbeschadigd zijn stoel over de grond sleept door probeert te rijden, komt overgebracht en dat is een pres- wordt terechtgewezen en een hopeloos vast te zitten. Maar tatie. Twee miljoen korten op welzijn 'niet bij voorbaat onhaalbaar' Capi den, Op de vraag waarom hij wet houder wilde worden blikt Hans de Goede (35) een tijdje zwij gend naar het plafond van zijn werkkamer in het stadhuis. En dan zegt hij aarzelend: „Wilde ik dat wel? Ik heb daar nooit zo bewust over nagedacht." Maar uit het feit dat de kandidaat van D66 zijn benoeming heeft aan vaard valt weinig anders af te leiden. Hij wilde. Over zijn portefeuille, door de WD maar ook door PvdA-leden al afgedaan als 'vederlicht', heeft de zoon van kamerlid en staatssecretaris Aar de Goede niks te klagen. Milieu, sport en recreatie en welzijn. Het is bijna precies wat "hij zfch in het ge heim wenste, toen zijn partij hem zes maanden geleden tot wethouderskandidaat bombar deerde. Tot voor vijf jaar lag de scha duw van zijn vader nadrukkelijk over de politieke carrière van Hans de Goede. In 1977 al werd hij lid van D66, toen die partij op sterven na dood was en on der Jan Terlouw een laatste wanhopige poging deed leden te winnen. Maar overal waar De Goede in de politiek zijn neus liet zien was hij meteen het zoontje van Aar: kamerlid voor de Democraten van 1967 tot 1973 en staatssecretaris van fi nanciën van 1973 tot 1977 in het kabinet-Den Uyl. „Dat vond ik heel vervelend. Maar vijf jaar geleden was dat opeens over. En dan is het wél leuk om poli tiek te gaan werken." Het besluit om wethouder te worden heeft hij 'gevoelsmatig' genomen. „Ik maak niet zo'n planning van: over tien jaar wil ik daar zitten. Als er interessan te dingen op mijn weg komen doe ik die." Hij is nu wethouder en of hij daar geschikt voor is durft hij niet te zeggen. „Ik pro- Hans de Goede, de beer gewoon m'n best te doen. En als ik het niet in huis heb sta ik over vier jaar weer op straat. Of misschien wel eerder", zegt hij laconiek. Affiniteit Met milieu heeft De Goede de meeste affiniteit. Na een studie rechten met specialisatie mi lieukunde begon hij zijn loop baan bij de Zuidhollandse Milieufederatie in Rotterdam. „Daar kwam ik ook voor het eerst met m'n snufferd op de TV, bij een actie tegen de bouw van een kerncentrale op de Maasvlakte." Later was hij als onderzoeker bij het bureau Brandstoffen Grondstoffen betrokken bij het afvalstoffen beleid van het Rijk. Juist die specialiteit, het milieuvriende lijk verwerken van afval, kwam terecht in de portefeuille van collega-wethouder Jan Laurier van Groen Links. De Goede is verantwoordelijk voor zaken als milieubewust bouwen en de kwaliteit van lucht, bodem en water. Maar dat hindert hem niet. „Ik vind het juist verfris send om eens iets anders te doen." Hoog op het verlanglijst je van De Goede staat het uit voeren van een experiment in Leiden, waarbij de hele stad on derzocht wordt op milieu-as pecten. „De provincie en de Milieufederatie lopen al een tijdje rond met dat idee en het lijkt mij leuk om die proef hier te doen. Dan kun je zien of je beleid effect sorteert, of de in vesteringen die je doet in het milieu ook iets opleveren." En hij zou graag ook plastics ge scheiden inzamelen. Maar dan moet er wel een nuttig herge bruik zijn bedacht. „Als je er al leen maar bermpaaltjes van kunt maken moet je .heel Ne derland ermee volzetten en ze dertig meter de grond in slaan en dat lijkt me weinig zinvol." Bezuinigen Maar de zwaarste taak voor de D66-wethouder - en ook de be- a brouwer de koning Hij houdt van omtrekkende bewegingen. Hans de Goede, de nieuwe sportwethouder van Leiden, kent bijna alle basketbal clubs in de wijde omgeving. Blitz uit Voorschoten, BV Leider dorp, Luba Zoeterwoude en de studentenvereniging LUSV hebben voor hem geen geheimen. Alleen met de basketbaltrots van Leiden, het vroegere Parker, heeft De Goede nooit te ma ken gehad. Wel is de basketballende wethouder zo ingewijd, dat hij bij het horen van die sponsomaam niet meteen aan schrijfgerei denkt. „Maar je weet hoe het met die club is afgelopen. Parker is ingezakt. Ik denk ook niet dat de gemeente topsport moet stimuleren. Dat is een zaak van de verenigingen zelf." Dat neemt niet weg dat De Goede er zijn steentje aan wil bij dragen, dat de voorwaarden voor sportbeoefening beter wor den. Het idee van een denksportcentrum spreekt hem aan. „Leiden zou er baat bij hebben. Dat de vereniging Philidor klap op klap kreeg, heeft zeker te maken met de slechte accommo datie. Geen hond kan het Lammenschanspark vinden." Ook met de sportnota, die voor de zomer moet worden vast gesteld, kan de nieuwe wethouder uit de voeten. „Het is een goede nota. Ik ben redelijk tevreden met mijn erfenis. Zo is er al gëld uitgetrokken om achterstanden, zoals in de Stevenshof, weg te werken. Maar cadeautjes zitten er de komende tijd niet in voor de sport." Aan overleg met de Leidse Sportfederatie (LSF) mag het wat De Goede betreft niet schorten. „Ik heb begrepen dat de LSF graag eerder wordt ingeschakeld. Als bestuurder hecht ik aan een goede relatie met vrijwilligers. In de sport moet je sociaal met elkaar omgaan. Wat dat betreft ben ik een echte teamspor ter." Toch laat De Goede zich weieens verleiden tot individuele sportbeoefening. Zo bracht hij de marathons van Berlijn en New York tot een goed einde. „Ik deed er wel een hele tijd over. Maar ik sluit niet uit dat ik ook nog eens bij de marathon van Leiden aan het vertrek sta." langrijkste, vindt hij zelf - wordt een bezuiniging van twee mil joen gulden op welzijn. De wel zijnssector moet volgens het college-programma tot 1998 elk jaar een kwart miljoen gulden subsidie inleveren. Bovendien staat in het programma een be zuiniging van nög eens een mil joen gulden op het ambtelijk apparaat dat zich met welzijn bezighoudt. De Goede kent het welzijns werk nauwelijks. Maar hij gaat er van uit, dat de opgelegde be zuiniging 'niet bij voorbaat on haalbaar' is. „Dé opgave voor de komende vier jaar is, zorgen dat er aan het einde van deze periode nog een goed welzijns- apparaat is. Een organisatie die goed in elkaar zit, waar de wer kers enthousiast zijn en de mensen die er gebruik van ma ken de dingen aangeboden krij gen die belangrijk zijn." GELD LENEN? WAAR ANDERS DAN BIJDEGKB LEIDEN! Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf, wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk niet beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 66 maanden f200,- 10,8% f 25.000,- 65 maanden f500,- 10,4% f40.000,- 65 maanden f800,- 10,4% Persoonlijke lening in handenH looptijd aflossing effectieve Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uui donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13