VUT blijft op peil in metaalindustrie Onze Top 5 van deze week. Binnenland Helft stemmers op CDA haakt nu af 0 O 049" 99 4.95 Lintjes volgend jaar met gebruiksaanwijzing Beatles wippen even over Meeste burgers willen best meer betalen voor aanpak criminaliteit Kabinet laat plannen voor versimpeling van belastingstelsel over aan opvolgers 4.69 1.49 'Bejaardenhuis heeft langste tijd gehad' Banken zien geen heil in vierdaagse jDINSDAG 19 APRIL 1994 ■n Nederlands Persbure, hoeft Werknemers tegen soepel ontslagrecht utrecht Driekwart van de beroepsbevolking is tegen afschaffing van de ontslagbescherming, blijkt uit een FNV-enquête onder 1.047 werknemers. Dertien procent is voor dit kabinetsplan. Nu moeten werkgevers nog vóóraf toestemming vragen aan het ar beidsbureau voordat tot ontslag van werknemers kan worden overgegaan. Minister de Vries (sociale zaken) wil deze procedure afschaffen zodat de werkgever de arbeidsovereenkomst eenzij dig kan verbreken. Werknemers kunnen dan alleen nog naar de rechter stappen. Werkstaking gevangenen beëindigd sittard Alle ruim zeventig gevangenen in de gevangenis De Geerhorst in Sittard die verleden week donderdag werk weiger den of zich ziek meldden uit protest tegen een nieuwe regel, zijn gisteren weer aan het werk gegaan. Dat heeft directeur J. Goris- sen gezegd. De gedetineerden zijn fel tegen een nieuwe bezoek regeling omdat die volgens hen veel te streng is. Volgens de di rectie van de Geerhorst is de nieuwe bezoekregeling overeen komstig de normen van justitie. Record aantal verdachten vrijgelaten den haag Het aantal verdachten dat wegens cellentekort is vrij gelaten, is in het eerste kwartaal van dit jaar tot recordhoogte ge stegen. Er werden 1.306 verdachten vrijgelaten, tegen 1.235 in de laatste drie maanden van vorig jaar, en 1.247 in het eerste kwar taal van vorig jaar. Dat heeft minister Hirsch Ballin (justitie) gis teren bekend gemaakt. Er komen dit jaar 900 cellen bij. Volgend jaar zijn moeten er in totaal 12.000 cellen zijn, nu zijn er 9.000. Kleine gemeenten eisen zelfstandigheid raalte» Er dreigt een scheuring te ontstaan in de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) over de reorganisatie van het binnenlands bestuur. Vooral kleinere gemeenten zien niets in het VNG-plan om gemeenten met minder dan 40.000 inwoners op te heffen. Wordt dat plan toch doorgezet, dan is de kans groot dat de bedreigde gemeenten een eigen belangenvereni ging gaan oprichten. Dat bleek gisteren op een bijeenkomst van de VNG-afdeling Overijssel in Raalte, tijdens de eerste van negen hoorzittingen in het land. Twee jaar geëist tegen iatrosofenleider den fhaagVoor het 1 laagse gerechtshof is gisteren in hoger be roep twee jaar cel geëist tegen de bedenker en leider van de ia- trosofie in Nederland. De man wordt verdacht van het toebren gen van zwaar lichamelijk létsel door het onthouden van medi sche zorg aan een 46-jarige vrouw en een baby. Die zijn daar door bijna overleden. De iatrosoof is eerder veroordeeld tot drie jaar cel, waarvan één jaar voorwaardelijk. De uitspraak is op 2 Arrestaties in Zwolse Indische Buurt zwolle Het aantal arrestaties in verband met racistische uitin gen in de Indische Buurt van Zwolle is opgelopen tot twaalf. De politie van Zwolle heeft dat gisteren gezegd. Vlak voor pasen had de politie al zeven Nederlandse buurtbewoners aangehouden. De vijf mannen, die de afgelopen weken werden opgepakt, wa ren onder andere een woning binnengedrongen waarin een Turks gezin ging wonen. Ze bekladden de wanden met haken kruisen. De Turken hebben inmiddels elders in Zwolle een huis gekregen. Sociale zekerheid blokkeert paarse coalitie Precies twee weken voor de ver kiezingen is het CDA gezakt naar een historisch dieptepunt: 28 zetels. Dat zijn er drie min der dan in de peiling van vol gende week en net aan de helft van het huidige zeteltal. De da ling lijkt het gevolg van de ruzie tussen premier Lubbers en lijst trekker Brinkman. De PvdA blijft volgens de laatste peiling de grootste partij met 33 zetels, de WD blijft staan op 28 zetels en D66 zakt ietsje naar 26 zetels. Brinkman reageerde gisteren nauwelijks. Laten we eerst 3 mei maar af wachten, zei hij. Tijdens de spreekbeurten van gisteren bleek dat de toekomst van de sociale zekerheid een 'paarse' coalitie van PvdA, V\D en D66 flink in de weg staat. De WD houdt vast aan haar plan nen voor een ministelsel, terwijl de twee beoogde partners eisen fpr Hollandse appelen, V Golden Delicious, Elstar of Jonagold, kilo yy Remia vleessauzen, diverse soorten, fles 250 ml Cfl Zilvervliesrijst, pak 500 g JT9§T i r-f\ of snelkookrijstJE851) pak 400 g I.Oy Abrikozenvlaai, doos 1000 gram 01 Kattenvoedsel, diverse smaken, 4 blikken 400 gram Extraatje van deze week. 01 Vanillevla, pak 1 liter Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 april a.s_ 's Lands grootste kruidenier f y blijft op de kleintjes letten. Eis 15 jaar na moordpoging op politieman utrecht anp Wegens poging tot moord op een politieagent heeft gisteren een 32-jarige Barnevelder vijf tien jaar cel tegen zich horen ei sen. De man schoot vorig jaar september in het Postiljon Mo tel in Bunnik een agent van dichtbij in een been toen die hem wilde arresteren. Zijn 23- jarige medeverdachte werd op 7 maart al veroordeeld tot zeven jaar wegens bedreiging. Na een routinecontrole trof fen twee agenten de naam van de verdachte aan in het motel- register. De man werd gezocht voor inbraak. Toen de politie mannen hem wilden arresteren, schoot deze een van de agenten neer. Hierna werden de agenten geboeid. Het tweetal verliet het motel. Het gebruikte pistool hadden de verdachte en zijn maat vijf dagen daarvoor in Varsseveld (Achterhoek) buit gemaakt op twee andere agen- Officier van justitie Koreman liet in zijn eis meewegen dat de verdachte de ernstig gewonde politieman geboeid had achter gelaten en dat de agent aan de schietpartij zware lichamelijke en psychische schade heeft overgehouden. Uitspraak 29 april. Partijen bereiken akkoord over nieuwe CAO Na tien uur onderhandelen hebben werkgevers en werk nemers in de metaal (180.000 werknemers) gisteravond laat alsnog een akkoord bereikt over een CAO voor twee jaar en drie maanden. De lonen gaan in maart 1995 met 0,75 procent omhoog en in januari 1996 nog eens. Voor dit jaar geldt de nullijn. De werkgevers zien af van een wachtdag bij ziekte. Een verlaging van de VUT-uitkering (in de metaal SUM genoemd) is eveneens van de baan. waarde is wel, dat daarover in het betreffende bedrijf afspra ken zijn gemaakt met de vak verenigingen. ,,Het keurslijf van de CAO wordt door onze leden als knellend ervarenaldus FME-voorzitter Van den Akker. „Eindelijk worden vakbonden erkend als onderhandelings partner in de onderneming over werktijden, dienstroosters en behoud van werkgelegenheid", pareerde vakbondsman Broers. Er is eindeloos onderhandeld over de VUT-premie in de me taalsector. Om te voorkomen dat de premie de pan uitrijst bij ongewijzigd beleid stijgt de premie tot boven de tien pro cent in het jaar 2000 wilden de werkgevers de VUT-uitkering „Dit kan de toets der kritiek ze ker doorstaan", oordeelde on derhandelaar Broers van de In dustriebond FNV gisteravond. De vakbonden zijn er vooral in geslaagd dreigende verslechte ringen tegen te houden. Werk- .gevers-voorman Van den Akker toonde zich eveneens tevreden met het resultaat. „Een langlo pende CAO betekent rust aan het front", constateerde hij. Een belangrijke kenmerk van de nieuwe CAO is flexibiliteit. Bedrijven die de werktijden meer in overeenstemming wil len brengen met de orderporte feuille, mogen van de werktij den in de CAO afwijken. Voor- verlagen van 87,5 procent naar 80 procent van het laatst ver diende loon. Dat is nu van de baan. In de ruil daarvoor heb ben de vakbonden zich vastge legd op een VUT-premie die niet structureel boven de acht procent mag uitkomen, ook niet na 1996. De lange looptijd van de CAO wordt gebruikt om een nieuw stelsel voor flexibele pensione ring te ontwerpenwaarbij werknemers hun eigen ver vroegde pensioen bij elkaar sparen. Nu betalen jonge werk nemers VUT-premie voor hun uitgetreden collega's. In het nieuwe stelsel zal de premie maximaal acht procent bedra gen. Als dat een (te) lage uitke ring oplevert, kunnen werkne mers zich desgewenst individu eel bijverzekeren. De regeling dat werknemers met een 40-jarig dienstverband vervroegd mogen uittreden, on geacht hun leeftijd, wordt afge schaft. Deze regeling kostte honderd miljoen gulden per jaar. „We hadden gewoon geen keuze", aldus FNV'er Broers. den haag desiree van der jact ven". Ook de wet biedt geen uitkomst. Alleen het dragen van een lintje zónder dat ie mand werkelijk koninklijk is onderscheiden, is strafbaar. Maar de versierselen kunnen niet te pas en te onpas worden gebruikt. Een lintje moet altijd links op de borst worden ge speld. De drager moet 'correct' gekleed gaan; een statige deco ratie op een spijkerjasje mag niet. Maar het lintje mag ook niet op een smoking. Want dat is van oorsprong een huisjasje en daarom heeft de koningin bepaald dat het niet gepast is de officiële versierselen te dra gen op een smoking te dragen. De officiële versierselen, die tijdens de lintjesregen worden opgespeld, zijn alleen bij ont vangsten door de koningin en bij gelegenheden waar het is voorgeschreven, nog in volle glorie te bewonderen. „Voor de meeste mensen betekent dit dat de decoratie meteen na ontvangst in een doos be landt", vertelt Brens. Wel is het mogelijk om, te gen betaling, een miniatuur van de decoratie te krijgen. Dit knoopsgatversiersel in een sterk verkleinde uitvoering kan altijd worden gedragen, mits de persoon natuurlijk ge past is gekleed en het versier sel op de linkerrever zit. Kpninklijke onderscheidingen wordt vanaf volgend jaar met gebruiksaanwijzing geleverd. In de instructies staat hoe het lintje na de uitreiking moet worden gebruikt. Voor de ge lukkigen die op 29 april van dit jaar een onderscheiding in ontvangst nemen, komt de ge bruiksaanwijzing te laat. Voor hen blijft het dus nog even be- Direct na het uitreiken van de lintjes regent het ieder jaar weer telefoontjes bij de Kanse larij der Nederlandse Orden. Wanneer mag het lintje opge speld en hoe moet hij gedra gen? Voor de dragers van een koninklijke onderscheiding is het bijna noodzaak om te we ten hoe zij hun lint moeten presenteren, want ze zijn voor beeld voor de samenleving en moeten zich dus ook als zoda nig herkenbaar kunnen ma ken. Maar een duidelijk antwoord is niet te geven. „Het is vaak zeer afhankelijk van de onder scheiding en van de gelegen heid", zegt P. Brens van de kanselarij. „We sturen dan een stenciltje met uitleg, maar bij twijfel adviseren wij altijd om toch even de gastheer te bellen zodat die uitsluitsel kan ge- dat dat van tafel gaat. Ook het CDA voelt niets voor een mini stelsel, zo zei CDA-lijsttrekker Brinkman gisteren. WD-voorman Bolkestein be nadrukte gisteren in Haarlem nog eens dat het mini-stelsel „het hart van het verkiezings programma" is. Met de invoe ring ervan hopen de liberalen twaalf miljard gulden te bezui nigen. De liberaal verweet PvdA-leider Kok de kiezers „een rad voor de ogen te draaien". De PvdA wil voorlopig rust in de sociale zekerheid, maar volgens Bolkestein kan Kok, dat absoluut niet waar maken. Handhaving van het huidige stelsel achtte hij onmogelijk. Het zou niet meer te betalen zijn. „Er zijn nu bijna evenveel uitkeringsgerechtig den als werkenden. Dat is als een voetbalelftal met vijf men sen langs de kant. Zo kunnen wij de internationale concur rentie nooit aan. amsterdamOmdat het dit jaar precies dertig jaar geleden is dat de Beatles Nedeland aandeden en een 'historische' rondvaart door de Amsterdamse grachten maakten, heeft het was senbeeldenmuseum Madame Tussaud het Liverpoolse viertal geleend van de Londense vestiging. Wie (van links naar rechts) Paul, Ringo, John en George wil bekijken, heeft daarvoor tot 8 mei de tijd. Dan gaan de Beatles weer terug naar Londen. foto george verberne Tweederde bereid portemonnee te trekken den haag anp WD'crs zijn drie van de tien het bangst voor ge weld en eveneens drie van de tien het bangst voor een inbraak. Verder toont nog niet één op de tien Nederlanders zich bevreesd voor de zware criminaliteit. Het CDA ziet in de uitkomsten een bewijs dat de partij op het goede spoor zit met zijn investe ringen in meer politie, meer cellen en meer toe zicht op straat. De PvdA wilde niet reageren, ter wijl D66 alleen liet weten dat het onderzoek haar vermoedens bevestigt. Voor Groen Links maakt de enquête duidelijk dat gespierde taal over harder optreden en een oorlogsverklaring aan de drugswereld onvoldoen de zijn gebleken. Dat deze partij maar net een voldoende krijgt voor haar eigen plannen, trekt lijsttrekker Brouwer zich aan. „Nog meer dan tot nu toe moeten wij naar buiten treden met ons veiligheidsverhaal", zei zij. Twee van de drie Nederlanders zijn bereid om meer belasting te betalen voor het terugdringen van de criminalitiet. Voor bijna iedereen telt de aanpak van de misdaad zwaar bij de vraag op welke partij hij of zij over twee weken zal stem men. Dat blijkt uit onderzoek van bureau Inter- View. Het criminaliteitsbeleid van de WD krijgt bij de ondervraagden het hoogste cijfer, een 6,6, ter wijl Groen Links met een 5,9 het laagst scoort. D66 is met een 6,4 tweede, CDA en PvdA krijgen elk een 6,3. Vier op de tien ondervraagden zegt het bangst te zijn voor een geweldsmisdrijf, een kwart vreest vooral inbraak. Opmerkelijk zijn hier de verschil len tussen Groen Linksers en WD'ers. Bijna zes van de tien Groen Linksers zijn het bangst voor geweld en één op de tien voor een inbraak. Bij haag Het kabinet zal niet meer met voorstellen komen voor een in grijpende belastingherziening. Hooguit komt er voor het nieu we kabinet een 'beschrijvende nota' zonder beleidskeuzen. De plannen voor een nieuwe belas tingherziening werden op 3 juli 1991 gepresenteerd door de commissie-Stevens. Bij een eer dere herziening van het belas tingstelsels door een commissie onder leiding van de hoogleraar Oort werd een groot aantal af trekposten geschrapt en kregen de burgers ongeveer vijf miljard gulden terug via een tariefsver laging. Een tweede commissie onder leiding van hoogleraar belastingrecht Stevens moest voorstellen doen voor een ver dere vereenvoudiging van het stelsel. In april 1992 besloot het kabi net die voorstellen slechts ge deeltelijk in te voeren. Later ke- werden werkgevers, vakbonden en kroonleden zich in de Soci aal-Economische Raad echter tegen de voorstellen. In de Mil joenennota 1993 liet het kabinet daarop weten een nota te zullen gaan maken met bouwstenen voor een nieuw belastingstelsel. Daarbij zou worden uitgegaan van het advies-Stevens. Die 'bouwstenen-nota' komt er niet meer. „Iedereen wordt zenuwachtiger naarmate de verkiezingsdatum nadert. Als je nu met een voorstel komt. bete kent dat zeker een hoop ellen de. Dan is het verstandiger dat niet meer te doen", aldus een direct betrokkene. amsterdam anp De vraag naar zorg in ver pleeg- en bejaardenhuizen neemt momenteel veel ster ker af dan de laatste statistie ken (1992) aangeven. De wachtlijsten worden korter en er ontstaat hier en daar zelfs onderbezetting. De vraag naar andere diensten van deze instellingen, zoals kort verblijf, dagopvang, maaltijden aan huis en de alarmtelefoon, neemt daar entegen sterk toe. Dat zei prof.dr. A. Schrij vers (vakgroep algemene ge zondheidszorg van de Uni versiteit van Utrecht) van daag in Amsterdam op een congres van de Stichting Sympoz, het platform voor ontwikkelingen binnen de gezondheidszorg. Volgens Schrijvers wonen veel oude ren niet vanwege het zor gaanbod in bejaardenhuizen, maar vanwege de contacten met andere mensen of om dat het er veilig is. Bijna de helft van de bewoners heeft dagelijks maar twintig tot veertig minuten verzorging nodig, elf procent tussen de I en uur. De gemiddel de bejaarde krijgt anderhalf uur zorg per dag. Het aantal bewoners van bejaardenhuizen is gedaald van 131.000 in 1989 tot 129.000 in 1992. In dezelfde periode daalde de capaciteit van 136.000 tot 134.000 plaatsen. De provincies heb ben volgens Schrijvers grote financiële reserves. De uitke ringen aan de provincies op grond van de Wet op de Be jaardenoorden stegen tussen 1989 en 1992 van 2,67 tot 2,98 miljard en de reserves van 137 tot 226 miljoen. Ouderen hebben, vindt Schrijvers, het recht om in hetzelfde huis te blijven wo nen ook als ze meer zorg no dig hebben: 'zorg op maat'. Er moeten daarom zorgcir cuits tot stand komen en ver pleeg- en bejaardenhuizen en thuiszorgorganisaties moeten fuseren of nauw sa menwerken. Bij fusies denkt Schrijvers aan nieuwe regionale organi saties voor zorg aan ouderen die een allesomvattend pak ket bieden en waar minimaal dertig miljoen gulden per jaar in omgaat. Deze instel lingen kunnen dan „heel voorzichtig" met elkaar con curreren, „zoals oliemaat schappijen met hun benzi neprijzen en banken met hun hypotheekrente". Instel lingen voor ouderenzorg moeten zich vooral richten op mensen met een laag in komen, aldus Schrijvers. Be jaarden die zelf een paar ton op tafel kunnen leggen voor een drie-kamerappartement, redden zich wel. De werkgevers in het bankbe drijf (115.000 werknemers) zijn tegen de invoering van de vier daagse werkweek. In ruil voor de vierdaagse hebben de vak bonden zelfs aangeboden om van de zaterdag een gewone werkdag maken, de openingstij den op te rekken en vier jaar lang af te zien van een loonsver hoging. Toch is het antwoord van de bankwerkgevers: nee. „Ik ben er ongelooflijk kwaad over. We zijn bereid een enor me prijs te betalen, maar onze voorstellen hebben tot niets, maar dan ook niets geleid", al dus een geëmotioneerde H. No ten van de Dienstenbond FNV. De bond gaat de leden raadple gen nu het CAO-overleg is vast gelopen. De bond vinden de vierdaag se werkweek onontbeerlijk als antwoord op dc afkalvende werkgelegenheid bij de banken. Alleen al bij de grote bankbe drijven gaan de komende drie jaar 7.000 banen verloren. Maar de werkgevers zien niets in een kortere werkweek. Ze willen wel honderd miljoen gulden inzet ten om afvloeiende perso neelsleden te helpen bij het zoeken naar een nieuwe baan. Noten hoopt dat tijdens de raadpleging van de achterban (de organisatiegraad is onge veer 25 procent) blijkt dat de le den het belang van de vergaan de vakbondsinzet begrijpen. „Ik weet niet of we onze leden hier op kunnen mobiliseren." Hij houdt er rekening mee dat er la ter alsnog een centraal contract uitrolt. Maar hij sluit niet uit dat er met individuele concerns ge praat gaat worden. Vrachtwagen uitgebrand bij Amersfoort Op rijksweg 28. Amersfoort richting Utrecht, is vannacht ter hoogte van I>eusden een Duitse vrachtwagen met chemische stoffen op een wegafzetting ge botst en in brand gevlogen. De chauffeur is gewond. Rond half twee was de brandweer het Het voertuig bevatte vaten met daarin zakken met een che mische loodverbinding. Van ochtend was nog niet bekend om welke stof het precies gaat. Een woordvoerder van de Amersfoort se politie zei dat dc lading in ieder geval niet levens bedreigend is. De volledig uitgebrande vrachtwagen is in dc loop van de nacht weggesleept. Maar vol gens de woordvoerder van de politie zou de afzetting van de rijksweg richting Utrecht zeker tot het middaguur duren omdat het wegdek is weggesmolten. De weg moest dus eerst op nieuw worden geasfalteerd. Het verkeer werd bij Hoevelaken omgeleid via dc Al richting Am sterdam. Bij Hoevelaken en Amersfoort ontstonden in de ochtendspits daardoor files van enkele kilometers. De vrachtwagen is in volle vaart tegen dc wegafzetting ge reden. De chauffeur heeft te genover de politie verklaard dat hij een mankement had aan zijn stuurinrichting.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3