FNVzorg over salaris van personeel Borsumij Ook Brinkman Op bezoek in kas 'Kiezen voor milieu is kiezen Rijn Veenstreek Japans laboratorium in Leiderdorp geopend voor sluiting Aalsmeerbaan' Knecht vergrijpt zich aan dochter van boer Hoeve en kerken krijgen opknapbeurt tlNSDAG 19 APRIL 1994 Werknemers kunnen op 10 mei zelf oordelen over sociaal plan De FNV-Dienstenbond heeft zorg over de financiële toe komst van de ontslagen werknemers van Borsumij Texti les in Roelofarendsveen die meeverhuizen naar het Duit se Emmerich. Het sociaal plan, dat de bonden met de di rectie van Borsumij hebben opgesteld, houdt geen reke ning met de verschillen tussen Duitse en Nederlande we- tegeving. Bovendien is de aanvulling op de WW-uitkering door Borsumij onvoldoende. Ondanks het onbevredigen de resultaat, leggen de bonden het plan op 10 mei voor aan de circa 130 personeelsleden. Zij kunnen dan hun oordeel geven. roelofarendsveen marieta kroft L. Wijnen van de FNV-Dien stenbond weigert te spreken van een akkoord over het soci aal plan tussen de directie en de bonden. „Het is geen koninklijk plan", verwijst Wijnen ironisch naar de naam van het moeder bedrijf 'Koninklijke Borsumij Wehry NV'. „Anders zouden wij het plan wel aan het personeel voorleggen met een positief ad- Circa 60 tot 65 werknemers hebben de toezegging van de directie gekregen om mee te verhuizen. Het steekt FNV-dis- trictsbestuurder L. Wijnen dat het sociaal plan geen rekening houdt met de verschillen tussen de Duitse en Nederlandse wet geving. „De eerste twee jaar val len de personeelsleden nog on der het Nederlandse recht. Maar daarna gaat de Duitse wetgeving tellen. De uitkerin gen, zoals de WW en de WAO in Duitsland zijn lager dan in Ne derland. Stel dat iemand na twee jaar recht heeft op een uit kering, dan krijgt hij minder dan wanneer hij nog onder het Nederlands recht had gevallen." Ook komt het plan niet tege moet aan valutaproblemen, meent Wijnen. „Het personeel krijgt Duitse Marken. De ene keer staat de koers hoog en de andere keer laag. Bovendien kost het omwisselen van mar ken in guldens altijd geld." De textielpoot van Borsumij verhuist eind dit jaar naar het Duitse Emmerich. Van de 130 werknemers hebben er 60 tot 65 de toezegging gehad dat ze mee kunnen verhuizen. Ongeveer 40 tot 45 personeelsleden krijgen werk in een verkoopkantoor dat het bedrijf ergens tussen Den Haag en Schiphol wil aankopen. Voor de overige circa 25 perso neelsleden wordt via een out placementbureau naar ander werk gezocht. Als dat niet lukt, worden ze ontslagen. Inmiddels is het aantal personeelsleden waarvoor nog naar ander werk moet worden gezocht, al ge daald naar circa 20. Dat aantal kan weer toenemen, als perso neelsleden alsnog afzien van het meeverhuizen naar het Duitse bedrijf. De medewerkers voor wie geen andere baan wordt gevonden, krijgen ont slag. Op de vraag of het plan ook positieve punten kent, moet Wijnen diep nadenken om ver volgens het antwoord schuldig te blijven. Borsumij was gisteren onbe reikbaar voor commentaar. IGOR reageert op uitbreidingsplannen Schiphol CDA-lijsttrekker bij kweker Van der Meer in Rijnsburg VR|JE D leiderdorp clazinus van de rotte Met de vestiging van een labo ratorium in Leiderdorp waagt het Japanse bedrijf Yamanouchi de sprong naar de Europese markt. De Japanse directeur S. Morioka en staatssecretaris van Economische Zaken, Y. van Rooy openden gisteren in Lei derdorp het gebouw van Yama nouchi Research Laboratries. Het laboratorium is gevestigd aan de Elisabethof, bij het meu belplein. Yamanouchi houdt zich bezig met het ontwikkelen en produceren van geneesmid delen. In zijn openingsspeech legde directeur Marioka uit waarom zijn bedrijf voor Nederland en in het bijzonder voor leider dorp als vestigingsplaats heeft gekozen. „Nederland heeft een uitstekende infrastructuur en Leiderdorp ligt binnen Neder land heel centraal. In onze be drijfstak is het belangrijk om in de buurt van universiteiten ge vestigd te zijn. Wij werken nu al samen met de universiteiten van Leiden en Amsterdam. In de toekomst hopen wij de sa menwerking uit te breiden." Het laboratorium in Leider dorp maakte vroeger onderdeel uit van Gist Brocades uit Delft. Yamanouchi nam het laborato rium, dat geneesmiddelen ont wikkelt, in '91 over en de ruim zestig werknemers zijn verhuis den mee naar het nieuwe moe derbedrijf. In leiderdorp zullen geneesmiddelen ontwikkeld worden ter bestrijding van huidafwijkingen en huidziekten. Verder wordt er gezocht naar nieuwe patiëntvriendelijke manieren om geneesmiddelen toe te dienen. Onderzoekers zullen bijvoorbeeld nagaan of het mogelijk is medicijnen met behulp van een speciale pleister toe te dienen, in plaats van met een spuit. Elco Brinkman in de kas bij het echtpaar Van der Meer in Rijnsburg. Voorlichting over het kweken van anthuriums. Zoeterwoude wil hoeveelheid gokkasten aan banden leggen zoeterwoude brenda filippo In navolging van andere ge meenten in de regio, wil ook Zoeterwoude de plaatsing van gokkasten beperken. Zo mo gen 'zeer laagdrempelige in richtingen', zoals de sport clubkantine, het jongerencen trum en het buurthuis vanaf 1 juli dit jaar geen kansspelau tomaat meer hebben. Andere horecagelegenheden mogen - afhankelijk van het soort be drijf - nog maar een of twee automaten neerzetten. De ge meenteraad spreekt zich eind van de maand definitief over dit collegevoorstel uit. Vanaf 1 juli mogen 'laag drempelige gelegenheden zoals snackbar, cafetaria of camping nog maar één gok kast hebben. Een café, bar of restaurant kan nog een ver gunning voor twee fruitauto maten aanvragen. Maar ver volgens moeten deze 'hoog drempelige' zaken een ja^r la ter een van die apparaten buiten de deur zetten. In alle overige horecagelegenheden zijn vanaf 1 juli 1995 geen gokkasten meer toegestaan. In een commissievergade ring verzekerde burgemeester A. Houdijk gisteravond dat de gemeente geregeld zal con troleren of de bedrijven zich aan deze nieuwe verordening houden. Indien er illegale gokkasten staan, zal de ge meente die zonder pardon verwijderen, aldus Houdijk. Hondjes met grof geweld gestolen aarlanderveen Een nog onbekende man heeft gistermorgen rond half acht vier jonge husky's gestolen bij een kennel aan het Zuideinde in Aarlanderveen. De man was al eerder langs ge weest om te kijken naar de hondjes. Toen kon hij geen keuze maken. Gistermorgen hoorde hij van de 62-jarige bewoonster van het pand dat de hondjes al verkocht waren. Daarop werd de man razend en rukte de telefoon uit de muur. Vervolgens gooide hij het apparaat in de richting van de vrouw. De 64-jarige echt genoot van de vrouw kwam op het lawaai af, maar werd tegen de grond gegooid. Daarna haalde hij vier husky's uit de hokken en verdween. De vrouw had nog wel het kenteken van de auto van de dief genoteerd, maar later bleek dat de wagen was gesto len. Werknemers steenfabriek gewond koudekerk aan den run Bij een ongeluk op een steenfabriek aan de Hoogewaard in Koudekerk zijn gistermiddag twee mensen gewond geraakt. Een bestuurder van een vorkhef truck raakte, toen hij door een zogenoemde 'steenstraat' reed, twee collega's. Een van hen liep hoofdletsel op en werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Zijn collega kwam met schouderletsel in het Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp terecht. Buitenboordmotor gestolen oud ade» Van een boot in een ligplaats aan de Boekhorsterweg in Oud Ade is een buitenboordmotor gestolen. De diefstal is in het weekeinde gepleegd, maar werd gisteren ontdekt. runsburg» ad van kaam jEens per jaar en onder het motto 'Kom in de kas' zijn buitenstaanders welkom in de glastuinbouw of bij de bloemenkwekers in 'den lande. Dat mogen eventueel ook hoog geplaatste buitenstaanders zijn, zoals bij voorbeeld minister Alders die op 11 april in het kader van die actie een chrysantenkwe kerij in Rijnsburg bezocht. Een weekje te laat voor die campagne maar deson danks nog welkom stapte ook collega politicus Elco Brinkman een glazen huis binnen. In zijn geval deed hij dat als onderdeel van de verkiezingstoer die het CDA mo menteel door het land maakt. De voonpan van de christen-democraten was gisteren een uurtje te gast bij de familie Van der Meer in Rijnsburg. Alwaar de Leidenaar zich op de hoogte stelde van het reilen en zeilen van een anthurium-kwekerij. „En hij wekte een montere indruk", verzekerde mevrouw Van der Meer. Samen met haar man runt zij één van de modernste kwekerijen van Nederland op dit gebied, een bedrijf dat zich geheel en al toe legt op het kweken en veredelen van deze plantensoort. „Dat was ook één van zijn vragen, of verregaande specialisatie niet een wankele basis betekende voor onze zaak. Mijn man heeft hem vervolgens uitge legd hoe het allemaal werkte. Ik moet zeg gen dat hij van de problematiek best wel op de hoogte was. Dat viel me niet tegen." Het afspraakje met Brinkman was gere geld via bemiddeling van de Rijnsburgse wethouder Glasbergen. „We krijgen wel va ker op di? manier mensen over de vloer. In dit geval waren ze met z'n vijven. Nee, niet met die bus van het CDA. Gewoon met de auto. Per slot van rekening woont hij hier toch vlak om de hoek, in Leiden." Dat de CDA-lijsttrekker, na alle negatieve publiciteit rond zijn persoon van de afgelo pen weken, een aangeslagen man zou zijn, daar had mevrouw Van der Meer niets van gemerkt. „Hij kwam heel resoluut over, zoals altijd eigenlijk. Best een sympathieke kerel, hoor. We hebben nog gezellig koffie gedronken. Of ik straks op 3 mei ook op Brinkman stem? Weet ik nog niet. Daar heb ik nog niet goed over nagedacht." jacobswoudeZo'n drie ton is nodig om deze 'Hoeve Weltevreden' aan de Willem van der Veldenweg in Leimuiden een forse opknapbeurt te geven. De gemeente Jacobswoude heeft de boerderij op het meerjarenprogramma voor monumenten gezet zodat de hoeve in het jaar 2000 een goede kans op rijkssubsidie maken. Ook de rooms-katholieke kerk aan dezelfde weg, de Heilige Geestmolen in Rijnsaterwoude, de hervormde kerken in Woubrugge, Rijnsaterwoude en leimuiden en verschillende andere boerderijen mogen meedelen in de pot. De gemeente moet nu al duidelijk maken wie er over zes jaar recht heeft op subsidie voor een restauratie, zodat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur de definitieve subsidiebedragen kan vaststellen. foto ben de bruyn De Socialistische Partij (SP) houdt vandaag een informatie avond over onder meer de ho ge-snelheidslijn en het behoud van de zwembaden. Belangstel lenden zijn vanaf acht uur wel kom in De Ridderhof aan het Arie Hogenespad 1 in Koude kerk aan den Rijn. Feesten De jaarfeestengroep van de Vrije School in Alphen aan den Rijn verzorgt morgen een the ma-avond over feestdagen als Pasen en Pinksteren. In een avondvullend programma wor den achtergronden en allerlei aspecten van feestdagen behan deld. De bijeenkomst begint om kwart over acht in de Vrije School aan de Hoefbladstraat 46. Voor informatie: Hannie van der Hoorn, 01720-26671. Bijeenkomst RPF De kiesvereniging Rijnwoude van de RPF belegt morgen een openbare bijeenkomst in Ha- zerswoude-Dorp. Spreker is het Tweede-Kamerlid Meindert Leerling. De aanvang is 20.00 uur in het gebouw van de Ne derlands Hervomde Verereni- ging aan het Raadhuisplein 8. Lezing De streekromanschrijfster Margreet van Hoorn geeft mor genavond een lezing in biblio theek De Bloemlezer, Wilgen straat 25 in Roelofarendsveen. Van Hoorn legt uit waarom en hoe zij boeken schrijft. Kaartjes kosten 5 gulden en worden ver kocht in De Bloemlezer en in Boekhandel Veenerick, Noord plein 4 in Roelofarendsveen. Aanvang 20.30 uur. runstreek marieta kroft De Aalsmeerbaan op de lucht haven Schiphol moet worden gesloten. Het aantal klachten over geluidhinder in de Rijn streek zal daardoor afnemen. Bovendien liggen er natuurge bieden in het verlengde van de Aalsmeerbaan die dan beter tot hun recht komen. Dat schrijft het Intergemeen telijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) namens de gemeenten Alphen, Jacobswoude, Liemeer, Nieuwkoop, Rijnwoude en Ter Aar in een voorlopige reactie op Gabor bezoekt de Rijnstreek Staatssecretaris J. Gabor brengt op 27 april een be zoek aan de Rijn- en Veen- streek. Ook J. ten Hoopen, voorzitter van het NCOV en kandidaat voor de Tweede Kamer en J. Heijkoop, frac tievoorzitter van de CDA-sta- tenfractie van Zuid-Holland zijn aanwezig. De delegatie brengt om 16.00 uur een bezoek aan de veehouderij van familie Ver geer in de Mije en de kweke rij van familie Van der Hoorn in Ter Aar. 's Avonds om acht uur is er een bijeenkomst in het Dorpshuis in Ter Aar. Voorzitter is de plaatselijke CDA-voorzitter en tevens oud-burgemeester P. Ver hoef. Gabor en Heijkoop houden een inleiding. Daar na is er gelegenheid tot dis- de uitbreidingsplannen van de luchthaven. Schiphol mag best uitbreiden, maar dan moet het lawaai, de stank en de luchtver ontreiniging worden vermin derd. Dat is het best te bereiken met de 'milieuvariant' waarbij de Aalsmeerbaan wordt geslo ten, aldus het IGOR. Het IGOR vreest dat de groei van Schiphol niet is te remmen. Bovendien neemt het autover keer niet af als gevolg van de toename van het vliegverkeer, zo wordt verwacht. De voorkeur van het kabinet - de aanleg van een vijfde baan ten westen van de Zwanenbur glaan - wijst het IGOR echter niet geheel af. De ingebruikna me van deze baan heeft name lijk tot gevolg dat de Aalsmeer baan 's nachts niet meer hoeft te worden gebruikt. Verder wijst het IGOR er op dat Jacobswoude en Liemeer geconfronteerd kunnen worden met beperkingen op de woning bouw en aanvullende eisen van geluidsisolatie. Dat gaat gaat de gemeenten geld kosten. „Voor alsnog staat daar niets tegen over", kritiseert het IGOR. woubruge brenda filippo Een 41-jarige Leidenaar heeft afgelopen weekeinde gepro beerd een 21-jarige vrouw uit Woubrugge te verkrachten. De Leidenaar werkte op de boerde-^ rij waar de vrouw woont. De man wachtte tot de boer uit melken ging en sloop vervol gens de slaapkamer van de dochter binnen. Daar heeft hij getracht haar te bedwelmen en te verkrachten. Die poging mislukte omdat de vrouw begon te gillen en zich hevig verzette. De worsteling verplaatste zich naar de keuken. Andere huisgenoten onder wie de 45-jarige moeder pro beerde de man te overmeeste ren. Tijdens het gevecht kreeg de aanvaller een mes te pakken waarmee hij de moeder aan haar benen verwondde. Zij is naar het Leiderdorpse Elisabeth Ziekenhuis vervoerd. Ten slotte werd de man over meesterd en door de inmiddels gewaarschuwde boer vastge bonden en in bedwang gehou den tot de politie arriveerde. De Leidenaar wordt vastgehouden en zal deze week worden voor geleid aan de Haagse officier van justitie. Leiderdorp levert speeltuintjes in Onderzoek naar pistoolschoten De wijk Binnenhof in Leider dorp moet de komende tijd vier speeltuinen inleveren. De kin derrijke buurt telt in bijna elke straat een klein speelplaatsje, maar de gemeente wil daarop gaan bezuinigen. De speelplaat sen aan de Huygensdreef, de Oltmansdreef, de Spiegheldreef en de Van Effendreef verdwij nen daarom. De vier overige speelplaatsen in de wijk worden juist gerenoveerd. De wijk telt zoveel speelplaat sen omdat bij de bouw van de wijk de aanleg uit de grondex- de speeltoestellen de gemeente eerder een blok aan het been geworden. „Daar waar mogelijk moeten speelplaatsen opgehc ven worden", meldt de ge meente dan ook in een brief naar de bewoners van de Bin nenhof. „Ook de inrichting dient versobert te worden, de grote en luxe toestellen zijn een beetje uit beeld." Bewoners van de Binnenhof kunnen tot woensdag 27 april in het gemeentehuis zien de reno vatieplannen voor de vier over gebleven speelplaatsjes inzien. koudekerk aan den run De politie onderzoekt of er in het afgelo pen weekeinde inderdaad schoten zijn gelost tijdens een Carri- bian party op de Kerklaan in Koudekerk aan den Rijn. Op het feest met zo'n honderd gasten liepen drie onuitgenodigde man- Hun werd verzocht de party te verlaten. Eenmaal bui man een op een revolver lijkend voorwerp op een de uitzetters hebben gericht. Ook zou er zijn gedreigd met een mes. De politie heeft een vaag signalement van de verdach te. J. Verkerk-van Gorkum 100 jaar hazerswoude-dorp Mevrouw J. Verkerk-van Gorkum heeft van daag de 100-jarige leeftijd bereikt. Ze werd vanochtend, toen ze samen met haar medebewoners van Huize Driehof aan het kof fiedrinken was, persoonlijk gefeliciteerd door burgemeester M. Boelen en zijn vrouw. Bewoners Brabantflat planten bomen alphen aan den run» Bewoners van de Brabantflat in Alphen plan ten vandaag samen met de gemeente coniferen met vaste plan ten om de flat. De beplanting hebben de bewoners in overleg met de gemeente uitgekozen. De bewoners nemen na afloop het beheer voor hun rekening. Vergadering over HSL roelofarendsveen De Hoge Snelheids Lijn (HSL) staat centraal in de aanstaande donderdag te houden jaarvergadering van de Vereniging Milieudefensie Alkemade. Burgemeester A. Meer burg en chef ruimtelijke ordening A. de Kok zijn aanwezig even als een afvaardiging van de HSL-actiegroep uit Alkemade en Hoogmade en Ineke van Hiel van het Platform HST Nederland. De aanvang is acht uur in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofarendsveen. Diaserie Zegwaart en Zoetermeer benthuizen Het heden en verleden van Zegwaart en Zoetermeer is de titel van een diaserie die vrijdag 22 en zaterdag 23 april wordt vertoond bij de Historische Kring Benthuizen. Aat Hoog land geeft een toelichting bij de serie dia's, waarop is te zien hoe het buurdorp van Benthuizen is uitgegroeid. De serie is te zien in verenigingsgebouw De Bron aan de Dorpsstraat. Vrijdag avond begint de voorsrtelling om 20.00 uur en zaterdag om 14.30 uur. De toegang is gratis, wel wordt er na afloop met de 'biek' gerammeld.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15