'College niet democratisch' Historische optocht Warmond ook in Leiden Leiden Regio Sport voor ouderen in sporthal De Does De Does onder slopershamer ün Kolen op bezoek in Oegstgeest Ouders positief over jeugdwerk Oegstgeest DINSDAG 19 APRIL 1994 VAN) Opnieuw boekje open over politiek Oegstgeest kwifeurgemeester en wethouders van Oegstgeest krijgen op- Na nieuw een ferme draai om de oren. Voorzitter Lever van hit de Stichting Vrienden van Poelmeer (SVVP) schrijft in waarfeen boekje over de politiek in het dorp, dat het college democratisch kon omgaan met goede alternatieven, losmpie verontruste burgers aandroegen. Daarin zat de n- W^vakte van B en W", concludeert hij in 'Eerherstel voor agzdPe polhiek in Oegstgeest', een boek waarin de gevoerde it buipolitiek over de afgelopen vier jaar wordt gehekeld. i hebj de ambtenaren. Een gemeente is geen bedrijf en hoeft dus ook niet over elke uitgave te wikken en te wegen, stelt de voorzitter. Hij vindt het bedrag van onge veer een half miljoen gulden dat aan adviesbureaus voor de cen trumplannen is uitgegeven, daar een goed voorbeeld van. Lever komt in zijn boekje ook tot de conclusie dat de 'stukken van de gemeente Oegstgeest over politiek gevoelige zaken, geregeld de indruk geven van onzorgvuldigheid'. 'De argu mentatie staat vaak ver af van een objectieve uiteenzetting, terwijl de voorstellen worden toegeschreven naar de politieke 'rond |\ls strijder voor het behoud van het openluchtbad was Lever de afgelopen raadsperiode een ge- bezoeker van de ge meenteraad. Zijn belevenissen leeft hij nu opgetekend in een brochure die in bescheiden op- uitgegeven. De ondertitel uidt: 'een beschouwing over de .'gemeentepolitiek van 1990- 1994, hoe het niet moet en an ders kan'. doelstelling die de bestuurders voor ogen hebben.' Dat heeft volgens Lever ook geleid tot het volgende: ,,Ik stel niet dat de raad niet naar onze kritische vragen heeft geluisterd. Hij heeft er alleen niets mee ge daan. Daar ben ik zeer teleurge steld over." Aardverschuiving Twee weken geleden verscheen een scriptie van de Leidse stu dent P. Bootsma. Hij onder zocht hoe de aardverschuiving bij de laatste raadsverkiezingen (een nieuwe partij van het niets op i de Volgens Lever is er een duide lijk gebrek aan continuïteit te iespeuren in het denken en handelen van de bestuurders en tels) kon ontstaan. Bootsma kwam tot de conclusie dat een starre bestuurscultuur mede de oorzaak was voor de opvallende uitslag. Met name burgemees ter Scheenstra en de voormalige wethouders Rijks (WD) en Van der Reijden (CDA) werden daar voor verantwoordelijk gesteld. Nu is er een werkje van Lever waarin de bevindingen van Bootsma voor een groot deel worden onderschreven. 'Omdat deze bestuurscultuur naar mijn mening afbreuk doet aan de po litiek en omdat de burgers die belangstelling tonen vervreem den van het gemeentebestuur, daarom heb ik de vinger gelegd bij zaken die in mijn ogen niet deugden'. De Leidenaar gaat als voorzit ter van de SVVP uiteraard ook in op de zwembadkwestie. Dat een verenigingsruimte voor zwemclub Vivax eerst 320.000 gulden moest kosten, want dat kon niet goedkoper, terwijl er twee weken later opeens 61.500 van die prijs afging, is volgens Lever een ander sprekend voor beeld. 'In het bedrijfsleven zou een bestuurder die voor derge lijke stukken verantwoordelijk is, ter verantwoording worden geroepen. In het gemeentelijk circuit is het een rimpeltje en merkt de raad op dat de stuk ken geen schoonheidsprijs ver dienen'. college van B en W dat vorige week aantrad heeft laten weten geen behoefte te hebben om te reageren op het boekje van Lever. Sleutelbos valt, auto's botsen wassenaar Op de Landscheidingsweg in Wassenaar zijn gister middag drie auto's gebotst die op de uitvoegstrook richting Wit- tenburgerweg stonden. Een 26-jarige vrouw uit Voorschoten liet een sleutelbos vallen toen ze wilde remmen. Ze probeerde die op te rapen en tegelijk de rem in te trappen, maar drukte per on geluk op de koppeling. De auto reed door, raakte de wagen die daarvoor stond, en die botste weer tegen de vrachtwagen die vooraan stond. Alle auto's liepen schade op. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Verkeerscontrole op Leidseweg voorschoten Op de Leidseweg in Voorschoten is gistermiddag een verkeerscontrole gehouden. In drie uur tijd zijn twaalf auto mobilisten bekeurd wegens rijden zonder veiligheidsgordelgor- del, twee voor het rijden zonder kenteken op de aanhangwagen en één voor het rijden met te gladde banden. Vijfentwintig men sen reden zonder geldige papieren op zak. Jongen breekt been leiderdorp» Een 11-jarige jongen uit Leiderdorp heeft gisteren een been gebroken bij een ongeluk op het speelplein van de ba sisschool De Schakel aan de Marjoleintuin. Een 46-jarige Leider dorper reed met een personenauto met aanhanger over het plein. De jongen wilde op de rijdende aanhangwagen springen maar dat ging mis. Hij kwam onder een van de wielen terecht. De gemeente Leiderdorp wil sa men met sporthal De Does we kelijks een spel- en sportinstuif organiseren voor mensen van 55 jaar en ouder. Op woensdag 27 april en 1 juni kunnen oude ren om half tien 's ochtends gratis een keertje mee sporten. Bij een spel- en sportinstuif worden verschillende spel- en sportvormen gelijktijdig aange boden. Deelname is vrijblijvend. Ou deren bepalen zelf wanneer ze komen en welke sport ze willen meedoen. Volgens gemeente ambtenaar F. van der Peet kun nen ouderen 'moeilijk terecht bij de gewone sportverenigin gen'. „Als iemand al een jaar of twintig niet meer heeft gesport, is dat een grote drempel. Bij de instuif kan iedereen terecht. Je kunt op elk niveau en tempo beginnen." Als alles doorgaat, zal de in stuif vanaf september elke don derdag van half tien tot half twaalf 's morgens plaatshebben. Hoeveel deelname gaat kosten, is nog niet bekend. AUTO GESTOLEN - Vanaf een parkeerplaats aan de Zomerkade in Leiderdorp is gisteren een personenauto gestolen. De Daihatsu is eigendom van een Leiderdorper. leiderdorp» In de hoogtijda gen trok het soms tienduizend mensen, de laatste jaren was het nog maar een handvol. De ze week maakt de slopersha mer een onherroepelijk einde aan het buitenbad van sport centrum De Does in Leider dorp. Sluiting van het verou derde buitenbassin levert de gemeente een bezuiniging op van zo'n 40.000 gulden per jaar. Verder spaart ze een reno vatie uit van vier ton. Sportfondsen Nederland, de beheerder van De Does, erkent dat het buitenbad niet langer rendabel was. „Al was het bui ten nog zo warm, de zwem mers bleven in het binnenbad", aldus assistent-manager J. Timmermans. Volgens hem zijn het de bungalowparken die de teloorgang van de buitenba den hebben ingezet. De 'sub tropische' zwembaden met bubbelbaden hebben het ge wonnen van de baantjestrek kers. Nu het buitenbad verdwijnt, zal de zonneweide worden uit gebreid en verbeterd. Bleek de combinatie binnen zwemmen en buiten liggen al succesvol, nu komen er 2 beachvolleybal- velden, gelegen op zandbak ken en omgeven door zitban ken. Sportfondsen heeft bij de gemeente ook een plan inge diend voor de wat verdere toe komst. In elk geval moet er buiten een peuterbad komen, want 'daar blijft vraag naar', volgens Timmermans. En er zijn nog steeds plannen voor een recreatieve ijsbaan, die 's zomers kan fungeren als plek voor twee tennisbanen. Hiermee denkt Sportfondsen energie te kunnen besparen. Bij de afkoeling van water tot ijs komt energie vrij, die voor de verwarming van het water kan worden gebruikt. Zonne collectoren bij de tennisbanen zouden ook energie moeten le- Ondertussen zijn ook de uit slagen bekend van een enquê te die De Does hield onder zijn bezoekers. Die zijn op zich te vreden, maar vinden dat het veel hygiënischer kan, vooral in de kleedhokjes. Ook daaraan wordt gewerkt verzekert Tim mermans. De looproute zal an ders moeten. „Met schoenen aan het kleedhokje in en blootsvoets er weer uit", aldus de assistent-manager. FOTO HENK BOUWMAN oegstgeest loman leefmans Een Poolse delegatie uit de plaats Grodzisk brengt eind deze maand een bezoek aan Oegstgeest. Het gaat om een aantal stadsbetuurders,*een jeugd-voetbalteam en een jeugdorkest. De burgemees ter van Grodzisk, de zuster- gemeente van Oegstgeest, is hier met zijn medebestuur ders van 29 april tot 4 mei. De collega van S. Scheenstra komt hier Koninginnedag vieren, de verkiezingen van 3 mei in het raadhuis volgen en enkele bezoekjes brengen aan onder meer veiling Flora en de waterzuivering in de Katwijkse duinen. Het voetbalteam zal zich tijdens een toernooi meten met leeftijdgenoten van de Oegstgeester verenigingen Udo, Oegstgeest en ASC. Op het terrein van ASC wordt dit toernooi gehouden. Het jeugdorkest trekt op Konin ginnedag door het dorp en brengt onder meer een au bade bij het raadhuis, bij ASC en aan de Irislaan. VRIJE TIJD leidennwarmond De Warmondse historische op tocht, op koninginnedag voor het eerst in het dorp aan de Leede te zien, trekt zondag 2 oktober ook door de binnenstad van Leiden. De Vereniging tot Viering van Warmond Feesten en de 3 October Vereeniging hebben in principe overeen stemming bereikt om de op tocht in het kader van Leidens Ontzet te herhalen. In Leiden kan de stoet dienen als overbrugging van de zondag in het lange 3 oktober-weekend. „De vrijwilligers zijn enthou siast. Die willen hem best nog een keer lopen. In Leiden zal een oude, klassieke route wor den gebruikt die door de bin nenstad loopt", vertelt oud-wet houder C. van Schagen, voorzit ter van de Warmondse vereni ging- De vrijwilligers leggen thans de laatste hand aan de acht praalwagens, die omstreeks 20 april, tien dagen voor de op tocht, gereed moeten zijn. In to taal lopen daarin 180 mensen mee, onder wie 40 scholieren. „Het was geen probleem om voldoende mensen te vinden. We hebben zelfs r i* M rA Deze locomotief van J. Koot telt H. Barends van de optocht- baseerd op een litho uit 1874. In werd opgebouwd rond de kro- commissie. dat jaar werd Willem III tot ko- ningswagen, waarop de koning De historische optocht is ge- ning gekroond. De optocht zelf (gespeeld door een dorpe ling) had plaatsgenomen. Voor de koning uit reden zeven wa gens die de wetten en plichten van Nederland uitbeelden. Zo is er een reddingswezenwagen, een telegraafwagen en een spoorwegwagen. De litho maakt soms een wat absurde indruk, alsof het gaat om een schilderij van Jeroen Bosch. Zo is er bij de spoorwegwagen sprake van een eigenaardige locomotief, die op een groot formaat kruiwagen wordt voortgeduwd. De vereniging geeft een fami lie, vereniging of bedrijf de verantwoordelijkheid voor een praalwagen of een aspect van de optocht. De bouwers be mannen ook de praalwagens. Zo wordt de locomotief met kruiwagen in elkaar gezet door het slopersbedrijf J. Koot. De mannen van Koot duwen het gevaarte, dat stevig in elkaar moet zitten omdat er iemand op de schoorsteen zit, persoon lijk voort. De kroningswagen is het werk van jachtwerf A. Juffer mans. Juffermans zal er zelf als koning Willem III op plaatsne men. De reconstructie van de op tocht is zo nauwkeurig mogelijk gedaan. Soms moest er iets worden veranderd. „De teke naar had onvoldoende techni sche kennis. Praalwager den door paarden met getrokken volgens de tekening. Maar als je dat echt zo zou doen, zou elk paard dat stopt door de nog even doorrijdende praalwagen worden aangere den. Daar moeten dus bomen worden toegepast", stelt Barends. De familie Barends legt de laatste hand aan de historische vaandels. „Reconstructie was niet eenvoudig, omdat de vaan dels op de litho niet erg gede tailleerd zijn. Door het bestude ren van oude vaandels hebben we toch een goed resultaat ge kregen. Het is overigens wel een monnikenwerk om alles met de hand te borduren." Diverse verenigingen zorgen voor de paarden, waarvan er veel nodig zijn voor de optocht. De optocht vertrekt op 30 april om een uur van het Huys te Warmondt, zoals dat ook in 1874 gebeurde. „Op de Oude Toren wordt weer de reveille ge blazen, zoals dat 120 jaar gele den gebeurde. We hebben zelfs een nazaat van een van de toenmalige vlaggenuitstekers bereid gevonden die handeling te herhalen", vertelt Van Schagen. Administratie In de top vijf van alle en excuses die de kantonrechter te horen krijgt tijdens de zitting, is er één die al jaren op de eer ste plaats staat: 'de auto is wel van mij, maar ik heb er niet in gereden'. Meestal kan dit ex cuus direct naar de afdeling sprookjes verwezen worden, maar deze keer was dat niet het geval. Een 45-jarige Voorhouter, die terecht stond omdat hij had gereden in een onverzekerde auto die op zijn naam stond, was namelijk slachtoffer gewor den van een gemeen spelletje van zijn baas, een garagehouder in Wassenaar. De garagehouder had de Voor houter op zijn eerste werkdag gevraagd zijn rijbewijs even af te geven voor de 'administratie'. De goedgelovige automonteur had dat gedaan, niet wetende dat zijn baas dit rijbewijs ge bruikte om verschillende auto's op zijn naam te zetten. Als er dan in deze onverzekerde auto's rondgereden werd, zou de gara gehouder in elk geval de boetes niet hoeven betalen. Die boetes kwamen nu allemaal terecht bij de Voorhouter, die niet wist wat hem overkwam want hij 'had helemaal geen au- NAGERECHT to'. ,Jk heb een heel stapeltje bekeuringen gekregen voor au to's die niet van mij zijn, maar van de garage", zo vertelde hij kantonrechter M. Kamp giste ren. „Ik reed er alleen in rond als ik er een proefrit mee moest maken na een reparatie. Ik wist niet wat er allemaal boven mijn hoofd hing." Officier van justitie J. van Ek vond het dan ook wel duidelijk dat hij niet de Voorhouter moest bestraffen, maar de gara gehouder. „De baas van dat be drijf wil ik graag eens een keer tje hier hebben", zo zei hij. De zaak werd dan ook aangehou den. De politie zoekt haar ver der uit. Mest Een goede tweede in de top vijf is nog steeds: 'Ik wist niet dat het verboden was'. Deze smoes wordt niet alleen bij verkeers overtredingen gebruikt - 'Ik wist niet dat je hier niet mocht par keren' of 'Hoe kon ik nou weten dat je daar maar vijftig kilome ter per uur mocht rijden' - maar ook bij andere overtredingen. Zo ook in het geval van een 47- jarige boer uit Zoeterwoude. Hij had in mei 1992 mest uitgere den over zijn land terwijl er voor die periode een varkens pest-regelingvan kracht was. Deze regeling hield in dat boe ren geen varkens- of runder- mest mochten strooien over hun land. De Zoeterwoudse boer beweer de dat hij niet op de hoogte was van deze regeling. „Het ging om een varkenspest-regeling en ik wist niet dat dat betekende dat je ook geen rundermest mocht uitrijden", verdedigde hij zich. „Het is voor het eerst dat ook boeren die geen varkens hou den door de regeling getroffen worden. Dat is nog nooit eerder voorgekomen." Toch vond de officier dat de boer het wél had kunnen weten. „Ik heb dan niet zoveel verstand van het agrarische leven. Ik heb maar een kleine tuin met voor namelijk grindtegels", zei de of ficier. „Maar ik weet wel dat zo'n regel uitgebreid bekend wordt gemaakt. U had ervan op de hoogte kunnen zijn." De boer had wel geprobeerd om er achter te komen of de rege ling ook gold voor boeren met runderen. „Een collega van mij had iemand van de dienst land bouw voorlichting gebeld. Hij vertelde hem dat de regeling al leen van kracht was voor var kenshouders. Die collega reed mest uit, dus deed ik dat ook," legde hij uit. Maar de officier bleef bij zijn standpunt. „Juist omdat het zo'n uitzonderlijke situatie was, had u kunnen weten dat er jets aan de hand was", zei hij. „Mest is nummer één op de agrarische lijst. Niet omdat het zo lekker is, maar omdat er altijd zoveel pro blemen mee zijn." De Zoeter woudse boer zag dan ook een boete van 1500 gulden boven zijn hoofd hangen. Hij kon echter opgelucht adem halen toen de politierechter op merkte dat er een fout in de te- lastelegging was gemaakt. De Zoeterwoudenaar werd ontsla gen van rechtsvervolging. Toch had hij de politierechter weten te overtuigen van zijn onwe tendheid. „Ik was niet van plan u een boete op te leggen. Ik dacht eigenlijk meer aan schul digverklaring zonder strafopleg ging", zei hij. „Maar ja", voegde de rechter eraan toe „dat is nu allemaal niet meer nodig want u kunt naar huis." valerie leenheer» De Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest (SJJO) heeft een 'dikke' acht gekregen van de ouders wier kinderen een cursus bij haar volgen. Dat blijkt uit een enquête die SJJO in maart onder de ouders hield. Bij het jeugdwerk in Oegst geest, dat is gehuisvest in het gebouw aan het Boerhaaveplein 13 in Haaswijk, worden elf cur- susen georganiseerd variërend van koken tot ballet en van tim meren tot toneel. In totaal doen daar 157 kinderen aan mee. Van de veertien gestelde vra gen, over organisatie, aanbod en inhoud, werd hel overgrote deel positief beoordeeld. De ou ders blijken ook zeer tevreden over de prijs of de lengte (gemiddeld tien weken) van de Hotel Noordwijk openbaar geveild besloten het hotel, dat inmid dels bijna vier jaar leegstaat, openbaar te verkopen omdat de eigenaar zijn financiële ver plichtingen niet meer nakomt. De veiling wordt verzorgd door de Noordwijkse notarissen Van Hoeken Janbroers en hun Sassenheimse collega Dirven. Beide veilingen worden gehou den in Het Hof van Holland aan de Voorstraat in Noordwijk-Bin- noordwuk» paul de vlieger Hotel Noordwijk op de hoek van de Parallelboulevard en het Gat van Palace in Noordwijk wordt openbaar geveild. Dat ge beurt tijdens twee openbare bij eenkomsten op de woensdagen 18 en 25 mei, beide keren om 11.00 uur. De ABN/Amro, die eerste hypotheekhouder van het hotel is, is de initiatiefnemer van de veiling. De bank heeft Borstvoeding De borstvoedingsgroep Leiden houdt vandaag, 19 april en woensdag 18 mei informatie- en praatavonden op het adres Witte Rozenstraat 17. Aanvang vanavond half acht: 18 mei acht uur. Entree twee gulden. Voor informatie: 122673 of 170085. Expositie In de centrale bibliotheek is tot eind april een expositie van het werk van de ambachtsgroep van het dagcentrum Jottem. Dit is een centrum voor verstande lijk gehandicapten. De groep maakt onder meer kopjes, schaakspelen en schilderijen. De tentoonstelling is tijdens openingsuren te bezichtigen in de centrale bibliotheek, Nieuw- straat 4. In mei en juni is een aantal schiderijen nog te zien in het leescafé van de bibliotheek. Vakantie De stichting 'Zon en Vrijheid' en het FIOM-bureau Leiden houdèn woensdag 20 april een informatie-ochtend over vakan tieweken in Nederland voor al leenstaande ouders en hun kin deren tot 13 jaar. Aanvang half tien in het FiOM-bureau, Lan- gegracht 65a. Voor 1,75 gulden is bij het bureau een vakantie gids voor alleenstaande ouders verkrijgbaar. Wandeltocht Bij het clubhuis van de Road Runners aan de Voorschoter- weg start op woensdag 20 april een avondwandeltocht. Deelne mers kunnen kiezen uit een af stand van 5, 10, of 15 kilometer. De organisatie is in handen van wandelsportvereniging Zuid- West Leiden. De starttijd is tus sen zes en zeven uur. Het in schrijfgeld bedraagt 3,25 gul den. Voor inlichtingen: 01726- 13470. Vleermuizen Leidenaar C. Smeenk houdt woensdag 20 april een lezing over bloembestuiving door vleermuizen. Hij doel dat op uitnodiging van de Leidse Tuin- dersbond KMTP in het clubge bouw van wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat. Smeenk toont ook dia's, filmfragmenten en museummateriaal. De lezing begint om 20 uur. VERNIELING - Twee auto's die in de Warmondse Jan Steenlaan waren geparkeerd, zijn gister nacht vernield. De buitenspie gels en de ruitenwissers moes ten het ontgelden en van een auto werd de lak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13