Leiden Bejaarden ontdekken de telefonische hulpdienst Stormloop op fietsenstalling blijft uit 'Doezastraat wordt steeds vuiler' 'De auto wordt een jaar ons huis Still wijst groei Schiphol niet af Ouderenpostzegels te koop in 'Kopermolen' Leiden loopt voor zusterstad DINSDAG 19 APRIL 1994 ■y Salari; Salaris Ultimatum FNV bezorgd over —j Bijna 90 procent I de financiële toe- I van de FNV-leden komst verhuizende werk- bij de Heineken-bedrijven nemers Borsumij Textiles in is bereid om actie te voe- Roelofarendsveen. ren voor CAO. HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PIV.-CHEF HANS KOENEKOOP. C Wéér recordaantal bellers De SOS-telefonische hulpdienst (THD) in Leiden en om geving krijgt in toenemende mate te maken met 65-plus- sers, die 071-125202 draaien als zij problemen hebben. Vorig jaar deden bijna 900 bejaarden een beroep op de hulpdienst tegen 450 in 1992. THD-directeur Marion Hartog van Banda merkt hierover in het jaarverslag van 1993 op, dat er sprake is van een nieuwe gene ratie ouderen. „Deze generatie is veel meer gewend aan het ge bruik van de telefoon en zal die dus ook eerder gebruiken. Ook het totaal aantal gesprek- cen bij de THD blijft stijgen. In 1992, het 22ste jaar van bestaan Ie dienst, kwam het record op 11.564 telefoontjes te staan. Vo rig jaar bleef de teller op het nieuwe record van 12.415 ste ken. Dat is een stijging met tien procent. De resultaten van de eerste maanden van dit jaar wij zen erop dat ook dit trieste re cord geen lang leven zal zijn be schoren. Alleenstaanden vormden in het verslagjaar met zo'n 60 pro cent een ruime meerderheid van het aantal bellers. Ook het aantal vrouwelijke bellers bleef sterk in de meerderheid: 61 pro cent was vrouw. Sinds de op richting is de met vrijwilligers draaiende THD ruim 180.000 keer gebeld. Gemiddeld twee keer per week wordt de THD benaderd door mensen die seri eus overwegen een einde aan hun leven te maken. Drie procent 65-plussers telden tot 1993 nau welijks mee bij de THD. Gemid deld waren ze goed voor drie procent. Nu staan ze op zeven. Volgens Hartog van Banda is de belangstelling van bejaarden voor haar dienst ook het gevolg van speciale, op deze doelgroep gerichte, (voorlichtings)acties. Mensen die anoniem willen bellen met - eveneens - anonie me vertrouwenspersonen over eenzaamheid, relaties, versla vingen, maatschappelijke, psy- cho-sociale en seksuele proble men kunnen daarvoor bij de tHD terecht. Ze worden te woord gestaan door een van de 75 getrainde vrijwilligers. De THD, gehuisvest op een geheim adres, is 24 uur op alle dagen van de week telefonisch bereik baar. De meeste cijfers bij de THD stijgen blijkens het jaarverslag. Opvallend is onder meer de toe name van de zogenaamde veel bellers. Ruim 40 procent van het aantal gesprekken dat de THD'ers voeren is met deze ca tegorie bellers, 'die grote moei lijkheden hebben om het leven aan te kunnen'. Volgens Hartog van Banda blijven zij mede door de THD op eigen benen staan. Ook het aantal mensen dat belt voor vervolggesprekken blijft stijgen. Tussen 1991 en 1994 groeide deze categorie van 12 naar 18 procent. Het aantal mensen dat de THD voor het eerst belt, neemt af: van 40 pro cent in 1991 tot bijna dertig procent in 1993. Gemakzucht is een van de oorzaken v ken. Voorzitter winkeliersvereniging klaagt over zwerfi'uil Scheepjesmarkt nu al volgeboekt leiden De particuliere Scheepjesmarkt die op koninginnedag, 30 april, wordt gehouden is nu al volgeboekt. Er zijn zoveel reacties bij de Vereniging Koninginnedag binnengekomen dat de limiet van het aantal ligplaatsen inmiddels is overschreden. Nieuwe aanvragen kunnen niet meer worden gehonoreerd en belangstellenden die nen te wachten tot volgend jaar als ze hun boot op deze manier willen verkopen. Iet is nu nog rustig in de oude ietsenstalling aan de voorkant van het NS-station. De fietsen lie sinds maandagochtend vorden weggehaald omdat ze öutgeparkeerd staan, kunnen op maandagmiddag tussen 12 en 13 uur worden opgehaald. Vlaar de meeste mensen die 's ochtends hun fiets voor het sta- ion hebben geparkeerd, zijn nog op hun werk. Van de vijftig ietsen die zijn verwijderd wor- len er drie opgehaald. Verder is er nog een vrouw die haar fiets cwijt is, maar die blijkt 'gewoon' 'estolen te zijn. ,,De grote massa zal donder- lagavond wel komen", ver wacht Roel van Milligen, bouw- inator van de NS en te- verantwoordelijk voor de uitgifte van de opgehaalde fiet sen. ,,Dan zullen de mensen ook wel een stuk bozer zijn, omdat ze hun fiets al een paar dagen kwijt zijn." Behalve op maandagmiddag kunnen de fietsen ook op donderdagavond tussen zes en zeven uur worden afgehaald. „Er staan hier ook nergens fietsklemmen," klaagt een meis je dat haar fiets ophaalt. „Die zijn er wel, alleen staan ze iets verder van het station, richting AZL," zegt van Milligen. „Dan moet u 's ochtends vijf minuten In het postkantoor in winkelcentrum 'De Kopermolen' is vanaf 26 april de nieuwe serie ouderenpostzegels te koop. Het thema van de serie luidt 'Veiligheid in de woonomgeving'. De postzegels zijn net als de kinderpostzegels iets duurder omdat er boven de frankeer- waarde nog een toeslag geheven wordt. De opbrengst van de toe slag wordt besteed aan initiatieven om ouderèn een veiliger leefomgeving te verschaffen. De verkoop begint om 8.30 uur in een speciaal ingerichte stand in het postkantoor in 'De Kopermolen' (Merenwijk-Noord). Brinkman 'op bezoek' in Leiden De CDA-verkiezingsbus doet de komende dagen tweemaal Lei den aan. Zaterdag brengt lijst trekker Elco Brinkman een 'be zoek' aan zijn eigen woon plaats. Hij gaat 'informeel bor relen' met het plaatselijke cam pagneteam en de Leidse leden van het CDJA, de jongerenclub van de christen-democraten. Deze borrel wordt gehouden in De Oude Harmonie aan de Breestraat 16 vanaf 17 uur. Partijgenoot en staatssecreta ris EnneOs lleerma komt vol gende week donderdag naar Leiden. In restaurant De Koom- brug aan de Oude Rijn 19 houdt hij vanaf 20 uur een spreekbeurt over het volkshuisvestingsbeleid en de huisvestinmg van asiel zoekers. Studenten stelen verkeerszuil Leids tweetal vertrekt voor reis door Afrika haalt haar fiets op, die eerder die dag is weggehaald. Een v eerder van huis weg maar er is altijd plaats." De eerste reactie van de men sen wiens fiets verwijderd is, is toch dat hij wel gestolen zal zijn. „Ik was behoorlijk ge schrokken want ik had deze fiets geleend", zegt een vrouw. „Kunnen jullie niet eerst eens wat doen aan het gebrek aan stallingen voordat jullie alles weghalen?" „Mevrouw, u zult versteld staan wat wij allemaal doen," antwoordt de beambte van de spoorwegpolitie. De vrouw blijft mopperen. „Kunnen jullie geen affiches plakken zodat ik weet LOEK ZUYDERDUIN waar ik aan toe ben?" De spoor wegbeambte: „Er hangen al op verschillende plekken borden en affiches worden binnen vijf minuten afgescheurd." Gaat de dame de volgende keer haar fiets nog voor het station parke ren? „Ik leen in elk geval geen fiets meer, dat weet ik wel." leiden Degene die vannacht om vier de politie Waarschuwde kon in het donker niet zo goed zien en meldde, dat op de Hooi gracht drie mensen met een tentdoek liepen te sjouwen. Maar het bleek een verkeerszuil te zijn, die van zijn sokkel was getrok ken. De politie vond de zuil terug in de gang van een studenten huis aan de Bouwelouwensteeg. Met de studenten die het ding hadden gestolen is de zuil weer netjes op zijn plaats gezet. Rookwolken in het AZL leiden Paniek vannacht in het Academisch Ziekenhuis Leiden, toen uit een technische ruimte bij de afdeling neurologie zwarte rookwolken kwamen. Maar er was niet echt brand. De rook werd geproduceerd door een elektromotor die oververhit was geraakt. Maar het was voldoende om de brandmelders in gebouw 20 in werking te stellen. De brandweer kwam wel, maar hoefde niet in te grijpen. Controle leidt tot 53 bonnen leiden Bij verkeerscontroles op de Wassenaarseweg, de Oegst- geesterweg, de Stevenshofdreef en de Plesmanlaan - waar de maximumsnelheid 50 kilometer per uur is - zijn gisteren 53 au tomobilisten bekeurd. Er werden in totaal 1041 auto's op snel heid gecontroleerd. De hoogste gemeten snelheid werd bereikt door een automobilist op de Plesmanlaan. Die reed 90 kilometer per uur. Verdachten mishandeling vast leiden» Een 41-jarige Hagenaar en een 38-jarige man uit Gronin gen zijn door de Leidse politie aangehouden op verdenking van zware mishandeling en beroving. Het tweetal zou in de nacht van 9 op 10 maart op de Langegracht een 51-jarige Leidse heb ben geschopt en geslagen en van haar tas beroofd. De vrouw hield aan de geweldadige overval een gebroken neus en een ge- broken jukbeen over. Niet dauwtrappen, maar lopen voor de stad Juigalpa in Nicara gua. Als het aan de stichting vriendschapsband Leiden- Juigalpa ligt, brengen Leidena- ren de nacht voor Hemelvaarts dag door met een 27 kilometer lange looptocht voor de zuster stad in Midden-Amerika. Langs de route, die van Leiden naar Den Haag loopt, geven de bo men geluid en licht. Het spons orgeld dat de lopers bij elkaar brengen, is dan ook bedoeld voor een herbebossingsproject en voor milieu-educatie op scholen in juigalpa. De tocht start in Leiden op woensdag 11 mei om 23 uur in het LVC aan de Breéstraat, waar vanaf 21 uur Latijnsamerikaan- se muziek is te horen. De route loopt via Meyendel naar het Spuitheater in het centrum van Den Haag. Inschrijven kan tot 25 april. Informatie via tele foonnummer 322159. Veel mensen dromen er wel eens over. Om hun huis en auto te verkopen, alles achter zich te laten en een wereldreis te ma ken. Maar de meesten laten het bij een droom. Zo niet de Leidse Margo Verhoeven en haar vriend Toin Peters. Op 8 mei vertrekken zij met een zelf ge prepareerde 'Toyota Land Tran sit' vanuit Leiden voor een reis door Afrika met als eindbestem ming Kaapstad. Ze hopen in een jaar tijd ongeveer 35.000 ki lometer af te leggen door woes tijn, steppe, tropisch regenwoud „Op een gegeven moment ga je nadenken over je leven en dan vraag je je af of je de rest van je leven alleen maar carriè re wilt blijven maken', legt de 25-jarige Margo uit. „Wij beslo ten dat we wat meer van de we reld wilden zien. Nu zijn we nog jong, straks zijn we te oud voor zo'n soort reis en dan doe je het niet meer." Om de reis te betalen hebben Margo en Toin twee jaar heel sober moeten leven. „We heb ben onze te dure etage in Am sterdam weggedaan en zijn heel zuinig geweest", vertelt Margo. „Geen luxe leventje meer. Niks kopen en alleen maar sparen. Maar dat vonden wij geen be lemmering. In elk huis kan je wonen. Nu wordt de auto een .jaar lang ons huis." Ook hebben Margo en Toin zich in die twee jaar grondig voorbereid op de reis. „We hebben alles gelezen wat er maar te lezen was over het onderwerp en we zijn ook op bezoek geweest bij mensen die zo'n zelfde reis hebben ge maakt", zegt de 28-jarige Toin. Het is niet de bedoeling dat de reis alleen maar een avon- Toin Peters en Margo Verhoeven trekken een jaar door Afrika. „We willen laten zien dat hulp helpt." FOTO HENK BOUWMAN tuurlijke en spectaculaire va kantie wordt. Het tweetal gaat ook werk verrichten voor een aantal Nederlandse ontwikke lingsorganisaties. „Wij gaan in Afrika projecten bezoeken van Hivos, Sawa, PUM en Gered Ge reedschap", vertelt Margo. „De ze organisaties hebben zelf vaak geen geld om te kijken hoe hun projecten het doen en daarom bezoeken wij ze en rapporteren daarover. Zo kunnen we het leuke van de reis combineren met nuttig werk. Het is voor ons de mogelijkheid om de negatie ve beeldvorming over Afrika te veranderen." Daarom heeft het tweetal dan ook allerlei kranten en tijd schriften ingeschakeld om hun reis te volgen. „We willen heel Nederland laten weten wat deze ontwikkelingsorganisaties doen en dit dan gecombineerd met de leuke kanten van de reis", zegt Toin. „Zo is het vrouwen blad VIVA naast de ontwikke lingsprojecten ook geïnteres seerd in hoe wij het een jaar lang uithouden met z'n tweeën blad dat vooral wil weten hoe de door ons zelf in elkaar ge knutselde auto de reis over leeft." Centrum Om het thuisfront te blijven in formeren hebben Margo en Toin een soort coördinatiecen trum opgezet. Een aantal vrien den zorgt ervoor dat de foto's, dia's en verslagen terecht ko men bij de bladen en de ver schillende ontwikkelingsorgani saties. Ook zullen Margo en Toin zich melden bij elke Ne derlandse ambassade die ze tij dens hun reis tegenkomen. „Er zijn toch bepaalde gebie den en landen die gevaarlijk zijn", legt Margo uit. „Zoals bij voorbeeld Algerije. Egypte en Zaïre. Daar gaan we met een grote boog om heen. Ook de laatste ontwikkelingen in Rwanda en Burundi houden we goed in de gaten. Daar kunnen we ook niet naar toe. En dat vind ik echt heel jammer. In dat gebied leven de berggorilla's en die wilde ik dolgraag zien. Maar er is niks aan te doen. onze vei ligheid gaat voor." De Doezastraat vervuilt, zegt Judith Dick- hoff, voorzitter van de plaatselijke winke liersvereniging. „De intelligentia die hier opgeleid worden maken er een beestenben de van. Het is soms erger dan een achter buurt." De gemeente zegt dat er afvalpro blemen zijn geweest, maar dat ze 'zo goed als opgelost zijn'. Ondariks een uitbreiding van het aantal glas- en papierbakken is de rommel op straat de afgelopen maanden toegenomen. Flessen staan geregeld in grote hoeveelhe den op de stoep. KÏanten worden in dozen op de grond gezet; de wind verwaait het oud papier vervolgens over de hele straat. „Gisteren was het heel treurig," zegt Dick- hoff. „De hele straat lag vol met zwerfvuil. Bij de containers stonden ook nog eens zes winkelwagentjes geparkeerd." Dickhoff legt de schuld deels bij gemeen te, deels bij de buurtbewoners. De gemeen te moet volgens haar niet zo'n grote hoe veelheid containers bij elkaar zetten en het afval vaker ophalen. De buurtbewoners moeten hun spullen niet naast, maar in de daarvoor bestemde containers gooien. De vijf containers, die naast het theehuis bij het Van der Werfpark staan, worden ge bruikt door bewoners uit de wijde omge ving van de Doezastraat. Bewoners van de Kaiserstraat moeten sinds kort ook noodge dwongen met hun flessen en kranten naar de Doezastraat. De containers die zij in hun straat hadden staan (tegenover de universi taire mensa) zijn wegens bouwwerkzaam heden weggehaald. De gemeente zag geen mogelijkheid om elders in de straat bakken te plaatsen. „Wij zitten met het vuil van de hele buurt opgescheept", zegt Dickhoff. „Ze hadden die containers toch tegenover res taurant Babbels in de Kaiserstraat kunnen zetten. Daar is plaats genoeg?" De luiheid van bewoners die hun afval dumpen is mede oorzaak van de troep in de Doezastraat, zegt Dickhoff. „De glasbakken zijn lang niet altijd leeg. maar dozen vol flessen worden dan toch op de grond ge zet." Bij het wegbrengen van papier zouden buurtbewoners net zo gemakzuchtig zijn. Een woordvoerder van de gemeentelijke afdeling milieubeheer 'kan zich niet voor stellen' dat het in de Doezastraat een troep is. Een tijd geleden was dat volgens hem wel het geval, maar de laatste tijd zou de gemeente de zaak goed onder controle heb ben. „Een tijdje geleden is de reinigingspo- litie er op afgestuurd, want toen dreigde die plaats in de Doezastraat een illegale aan- biedplaats voor grof vuil te worden. Niet al leen glas en papier werden naast de contai ners geplaatst, ook bankstellen en verfblik ken. Dat is tegenwoordig klaarblijkelijk nor maal." De reinigingspolitie spoorde de ille gale afvaldumpers echter niet op. De ge meente besloot het aantal containers uit te breiden, vanwege het grote aanbod van glas en papier. Door deze maatregel zou het probleem grotendeels zijn opgelost. leiden valerie leenheer De Stichting Luchtvaartoverlast Leiden en omgeving (Still) is 'zeer kritisch' over de plannen voor de uitbreiding van Schip hol maar wijst ze niet zonder meer af. De stichting zegt zich 'constructief te willen opstel len. In de uitgebreide inspraak reactie van de Still worden 'op lossingen' aangedragen voor zowel het leefmilieu in de Leid se regio als voor de toekomstige ontwikkeling van Schiphol. De Schipholplannen zoals die nu voorliggen, leiden er volgens Still toe dat de geluidhinder van overvliegende toestellen sterk toeneemt. Nu al zijn er 2.000 klachten per jaar. Vooral bewo ners van 7.000 Oegstgeester wo ningen, 2000 Warmondse en 6.000 huizen in Leiden-Noord, voorspelt Still, zullen lijden on der de toename van het aantal overkomende vliegtuigen. De stichting meent dat ook de kans op ongelukken in dit gebied toenemen. Still beweert voorts dat het kabinet in de Leidse regio zijn doelstellingen niet haalt. De re gering heeft zich voorgenomen dat in de omgeving van de luchthaven de situatie vanaf 2003 ten opzichte van 1990 u ja veiligheid en luchtvaartgeluid niet mag verslechteren. De Still stelt tien voorwaarden aan de Schipholplannen. De be langrijkste daarvan is de aanleg van een vijfde baan, evenwijdig 'aan de Kaagbaan, ter ontlasting van diezelfde Kaagbaan. Die baan moet ook meer worden gebruikt dan de Kaagbaan. Ver der pleit ze voor een geluid meetpunt in de Leidse regio en is ze tegen de verplaatsing van de landingsdrempel van de Kaagbaan in de richting van de Leidse regio.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11