Zeker dertig leden Rode Kruis gedood Buitenland 'Oude hap' raakt het politieke pluche kwijt aan groentjes Mandela en De Klerk kiezen voor verzoening Israël waarschuwt Amman voor steun aan Harnas Kapelbrug in ere hersteld Dodelijke vergissing van Amerikaanse luchtmacht Duitse bouwgigant neemt de benen met de kas Muitende soldaten Lesotho laten vier ministers vrij VRYDAG 15 APRIL 1994 'Wurger van het Station' wellicht gepakt kaapstad De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren een arrestatie XZ verricht in de zaak van de 'Wurger van het Station', een massa moordenaar die de afgelopen vier jaar zeker 21 jongens onder Jde vijftien heeft verkracht en vermoord. De verdachte is een ex- psychiatrische patiënt. Volgens een politiewoordvoerder moeten DNA-proeven definitief uitsluitsel geven, groi angHij Noren jagen op onderzeeboot temin wor di staa jaar iat dt groei a 34! bSLODe Noorse kustwacht is met twee schepen en een heli kopter op speurtocht gegaan naar een onderzeeboot die moge lijk een fjord in het noorden is binnengeglipt. Er zijn geen on derzeeërs van de Noorse marine in de regio, zodat het een vaar tuig van een vreemde mogendheid moet zijn. Nep-brieven over deportatie bonn» Twee joodse en negen buitenlandse gezinnen in de Duit se deelstaat Beieren hebben nep-brieven ontvangen waarin de Duitse regering hun deportatie gelast. De politie neemt aan dat de 'misselijk makende' grap het werk is van neonazi's. Tiende aanklacht tegen West Gloucester De Britse bouwvakker Frederick West, in wiens huis in Gloucester sinds februari negen stoffelijke overschotten van vrouwen zijn gevonden, is in staat van beschuldiging gesteld voor een tiende moord. Het gaat om zijn eerste echtgenote Ca therine, die twintig jaar geleden spoorloos verdween. De politie, die nog onderzoek doet in de omgeving van het huis, zei dat de aanklacht de stoffelijke resten betreft die zondag werden gevon den in een korenveld. Landen beloven VN 70.000 manschappen new york Een kleine vijftig landen heeft de Verenigde Naties in totaal 70.000 manschappen voor vredesoperaties toegezegd. Hiermee reageren zij op de oproep van de VN-secretaris-gene- raal Boutros Ghali om een 'parate strijdkracht' te vormen, opdat de VN gemakkelijker tot vredesoperaties kunnen overgaan. Busongeluk India: 15 doden new delhi Zeker vijftien mensen zijn giseren omgekomen, toen de bus waarin ze zaten bij de stad Karnal, in het noorden van In dia, in een kanaal stortte. De bus vervoerde 65 mensen, onder wie 40 bruiloftsgangers. Volgens de politie verloor de chauffeur na een klapband de macht over het stuur. 1 3,20 )1,00 1 johannesburg» j correspondent I Het 'IV-debat tussen ANC-lei- 1 der Nelson Mandela en de Zuidafrikaanse president Frede- rik de Klerk had gisteren een ge- vecht op het scherp van de sne de moeten worden. Het werd -echter een tamme vertoning. Het debat, dat over de hele we reld werd bekeken, begon met losse flodders en eindigde daar- Niet dat het van doorslagge vende betekenis was voor de uitkomst van de verkiezingen die binnen twee weken plaats- vinden. Het ANC is onaantast- baar en de Nationale Partij van De Klerk is verzekerd van de tweede plaats. Zowel De Klerk als Mandela vérkochten hun oude stand- I punten. Het ANC was de partij van de bevrijding, de enige par tij die een plan had voor een be tere toekomst. De NP daarente gen was de partij die*haar verle den had begraven en he' recept had voor een betere toekomst. Echte discussie was gezien de tijd niet mogelijk. Toen Mande- la de NP er van beschuldigde de haat van kleurlingen jegens de zwarten aan te wakkeren en ci taten uit een NP-brochure aan haalde, werd De Klerk gered door de gong. Over 12 dagen vinden de eer ste democratische verkiezingen plaats en het land verkeert in een ernstige crisis. Inkatha boy cot de verkiezingen. In Natal en het thuisland KwaZulu heerst de noodtoestand, maar worden toch zeker tien mensen per dag vermoord. Onder die omstan digheden konden Mandela en De Klerk niet met bebloede koppen tegenover elkaar staan. Ze kozen voor verzoening. Daarom zei Mandela tegen De Klerk: „Ik ben bereid u bij de hand tenemen opdat we samen op weg kunnen gaan". En daar om zei De Klerk tegen Mandela: „We hebben een gezamenlijke bestemming. Laten we samen werken". l[0q tel aviv ad bloemendaal 1,50 correspondent i,80 ;'6Q De Israëlische premier Rabin heeft gisteravond Jordanië er- '90 van beschuldigd de fundamen- ,60 talistische beweging Harnas te ,70 steunen. Israël eist dat Jordanië ■80 een eind maakt aan de activitei- gQ ten in Amman van Harnas. Vol- '00 i gens Rabin bestaat er 'een nau- ,'50 we band' tussen de recente ter- ,30 reuracties in Israël en de aan- '80 wezigheid van het Hamas-kan- qq toor in de Jordaanse hoofdstad. 00 „Israël houdt Jordanië verant- 90 woordelijkheid voor alles wat op Jordaans grondgebied ge beurt", aldus Rabin. „Wie de actie en reactie van de Harnas na de twee moorde- aanslagen in Afula en Hadera op vreedzame Israëlische bur- ;c)ag gers goed in de gaten houdt, kan alleen maar tot de conclu- sie komen dat alle verklaringen rome eelco v correspondent De Vrijheidsalliantie, de rechtse coalitie die on der leiding van Silvio Berlusconi een absolute meerderheid heeft in het Italiaanse Kamer van Afgevaardigden, is het gisteren eens geworden over de kandidaten voor het voorzitterschap van de Kamer en de Senaat. De keuze is geval len op de 31 - jarige Irene Pivetti van Lega Nord en de 49-jarige Carlo Scognamiglio, die afkom stig is uit Berlusconi's partij Forza Italia, voor de Senaat. De namen werden vandaag officieel bekendgemaakt tijdens de eerste zitting van de twee kamers sinds de verkiezingen van eind vo rige maand. Mediamagnaat Berlusconi, de 'post-fascist' Fini en de bokkige federalist Bossi zijn het nog niet eens over de te vormen regering, maar wel is dui delijk dat zij hun stempel willen drukken op de 'Tweede Republiek'. Een nieuwe Grondwet, een federale staatsvorm en een presidentieel systeem zullen in de komende maanden het licht moeten zien. Een probleempje is de onervarenheid van de pas gekozenen. Berlusconi en Bossi hebben de afge lopen dagen hun parlementaire voetvolk daarom een stoomcursus staatsrecht laten geven. Volgens Bossi leren ze de rest vanzelf wel. De oppositie, waartoe ook de ex-christendemo cratische DC, nu PPI, hoort, houdt het hart vast. De rechtse alliantie is niet van plan oude voor rechten intact te laten. Bovendien circuleren er lijsten met personen die uit de staatsbedrijven moeten worden weggezuiverd. Vooral het perso neel van de staatsomroep RAI doet geen oog meer dicht. De invasie van het leger nieuwe parlementariërs heeft ook gevolgen voor het dagelijkse leven in de twee parlementsgebouwen. De Lega Nord, met 122 afgevaardigden, heeft de naar de vermoorde DC-leider Aldo Moro vernoemde vergaderzaal, decennialang symbool van de christendemocrati sche hegemonie, voor zich opgeëist. Tweede man van de Lega, Maroni, heeft bovendien voorgesteld de buste van Moro te vervangen door die van Bruna Salvadori, een jonge politicus uit het Aos- ta-dal die, voor hij op de snelweg verongelukte, Bossi de principes van het federalisme bijbracht. Maar hoe vergaat het de 255 kamerleden en 95 senatoren die het politieke circus hebben verlaten na te zijn beschuldigd van corruptie, malversatie of banden met de maffia? Sommigen wachten ge laten op wat justitie voor hen in petto heeft. Giuli- ano Di Donato, ex-vice-secretaris van de socialis tische partij, vreest dat hij vandaag, bij het weg vallen van zijn parlementaire onschendbaarheid, zal worden gearresteerd. „Ik zal het eerste slacht offer zijn van de Tweede Republiek, maar zeker niet het laatste." Niet iedereen is echter zo pessimistisch als Di Donato. Het leven van een Italiaanse ex-parle mentariër, corrupt of niet, kent dan ook nog vele voordelen. De meest lucratieve is de liquidazione, het geld dat wordt overgemaakt bij uittreding. Voor elk jaar gedane dienst ontvangt de schei dende parlementariër 14.600 gulden. Een vete raan als voormalig minister Gaspari vertrekt dan al gauw met 561.000 gulden. De massale uittreding vormt dus een grote aan slag op de staatskas. Het eerste protest is er dan ook al. Alfonso Pecoraro, lid van de oppositionele Groene Partij heeft een wetsontwerp ingediend waarmee corrupte parlementariërs hun liquida- zionekan worden c Belgische blauwhelmen weg uit Rwanda Zeker dertig leden van het Rwandese Rode Kruis zijn bij de slachtpartijen in de Rwandese hoofdstad Kigali ge dood. Dat heeft het Internationale Rode Kruis gisteren in Genève verklaard. „Het is in de geschiedenis van het Ro de Kruis het grootste verlies aan mensenlevens in een en kel incident, aldus de organisatie. KIGALI Rtr-DPA-/> De organisatie heeft inmiddels dertien van zijn veertien inter nationale medewerkers uit het Middenafrikaanse land terugge trokken. Het Nederlands chirur gisch team dat deze week voor het Rode Kruis naar Rwanda is gezonden, is veilig en onge deerd, zo meldt een woordvoer der. Het moorden en plunderen ging gisteren onverminderd door. „Overal in de stad en in het land worden bloedbaden aangericht. Ook het Rwandese leger pleegt massamoorden en brandt huizen plat", aldus een hulpverlener. Eenheden van het regerings leger en oprukkende opstande lingen van het Rwandees Pa triottisch Front (RPF) leverden voor de tweede achtereenvol gende dag heftige strijd in en rond Kigali. Ook het vliegveld werd beschoten, waar Franse en Belgische parachutisten en de laatste evacuees op het punt staan te vertrekken. De verwachting is dat RPF spoedig de stad zal innemen. Het front zegt de 'vrede te will- len herstellen' om een einde te maken aan de moordpartijen die de Hutu's de afgelopen da gen onder de Tutsi's uitvoer den. Het RPF bestaat voorna melijk uit Tutsi's die in 1959 en latere jaren voor Hutu-geweld naar Uganda zijn gevlucht. In 1990 heeft het RPF vanuit Uganda de strijd aangebonden tegen het Rwandese regerings leger. Door bemiddelingspogin gen van de VN is vorig jaar in Arusha een akkoord bereikt over deling van de macht. De vorige week om het leven ge brachte president Habyarimana die al sinds 1973 aan de macht was probeerde het ak koord echter te saboteren. De commandant van de VN- vredesmacht, generaal Dallaire, pendelt tussen de partijen om te proberen een staakt-het-vu- ren tot stand te brengen. Tot dusver hebben de inspanningen van de VN niets opgeleverd. Het RPF sprak een bericht van de VN tegen dat het bereid zou zijn te onderhandelen over een be stand. Dallaire is er voorstander van dat de VN-macht in het land blijft als de strijdende partijen veiligheidsgaranties geven. Hij wees er echter op dat de VN- macht sterk wordt verzwakt als de Belgen zich terugtrekken. De Belgische regering liet gisteren weten dat de Belgische blauw helmen worden teruggetrokken wegens de anti-Belgische ge voelens die onder het Rwandese volk leven. De afgelopen dagen zijn zeker zestien Belgen omge komen, onder wie tien blauw helmen. De Belgische koning Albert condoleert de nabestaanden van de tien Belgische VN-militairen die vorige week op gruwelijke wijze zijn vermoord in Rwanda. In het Brusselse Koningin Elizabeth-ziekenhuis werd gisteren een herdenkingsplechtigheid gehouden. foto reuter aan de wereld afkomstig waren uit het kantoor van de Hamas in Amman. Dat kantoor wordt ge leid door Mohammed Nassad en is bijna dagelijks te zien in televisiebeelden". De premier ging echter niet gedetailleerd in op de vraag hoe Jordanië de fundamentalistische beweging zou ondersteunen bij het ple gen van tegen joden gerichte zelfmoordacties. Vanuit Libanon zijn vanmor gen raketten afgevuurd op het noorden van Israël. De actie is waarschijnlijk een vergelding voor de beschietingen door het- aan Israël gelieerde Zuidlibane- se leger (SLA) gisteren op de ha venstad Sidon. Die beschietin gen waren weer een reactie op een moordaanslag van de fun damentalistische Hezbollah, waarbij twaalf Libanezen om het leven kwamen. Eigen helikopters boven Irak neergeschoten luzern Luzern heeft zijn wereldberoemde Kapel burg terug. De oudste houten oeververbinding van Europa is gisteren met groot feestvertoon w in gebruik genomen. Het is een exacte replica van de 14e-eeuwse brug die vorig jaar augustus ten prooi viel aan een vuurzee. De Kapellbrücke is vooral bekend door de tientallen schilderijtjes met historische thema's op driehoekige paneeltjes onder het dak. Van de 111 kunstwerkjes uit 1611 gingen er 78 verloren. De vernielde paneeltjes worden de komende jaren allemaal nagemaakt. De nieuwe delen van de brug uit blank vure- en eikenhout vormen nog een groot contrast met de gespaard gebleven resten die door weer en wind een donkerbruine kleur hebben. De komende jaren moet dat verschil verdwijnen. foto berlun hans hoogenduk correspondent Het openbaar ministerie in Frankfurt heeft een gerechtelijk vooronderzoek geopend tegen de ondergedoken bouw- magnaat Jürgen Schneider. De direc teur van het onroerend goedimperium Dr. Jürgen Schneider AG, is sinds maan dag spoorloos en heeft bij de banken een miljardenschuld achtergelaten. Volgens het Openbaar Ministerie heeft het bedrijf zich schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte bij de afwikkeling van een krediet van de Deutsche Bank in 1992. „Waar zit de schoft? Waar is die mooie meneer dr. Jürgen Schneider met zijn miljardenschulden? Het zijn weer de kleintjes die de klos zijn." Het boule vardblad Bild wist het weer mooi te brengen. Maar dit keer is heel Duitsland, van hoog tot laag, het eens met Bild. Schneider is simpelweg verdwenen met de centen die hij nog in kas had. Onge veer vijftig banken hebben in totaal zo'n vijf miljard van hem te goed. Gisteren kwamen de bankdirecteuren voor crisis overleg bijeen met de overgebleven di recteuren van het onroerend goed impe- Voor de banken lijkt de schade bij een eventueel faillissement nog wel mee te vallen. Ze zijn zo slim geweest hun kre dieten te dekken met hypotheken op de stukken grond waarop Schneider (59) bouwde. Ronduit triest ziet het er daar entegen uit voor de honderden kleine aannemers, loodgieters, elektro-installa- teurs en andere middenstanders die voor Schneider werkten. Zij kunnen vrij wel zeker naar hun centen fluiten. Overal melden zich gedupeerden. De een heeft nog een paar ton van Schnei der te goed, de ander vijftig mille, bij een derde staat de super-aannemer voor een paar duizend gulden in het krijt. Bijna tienduizend banen staan op het spel bij dit grootste aannemersdrama in de Duit se na-oorlogse geschiedenis. Het staat nu al vast dat de banken wel wat al te goedgelovig waren als het erom ging Jürgen Schneider met nieuwe kre dieten te helpen. Blijkbaar wist de man wat er op hem af kwam, want in de tweede helft van 1993 narti hij nog eens kredieten ter waarde van anderhalf mil jard op. Zijn poging om zijn imperium nog te redden, mislukte echter en Jürgen Schneider nam samen met zijn vrouw de kuierlatten. Schneider, die zich graag omschreef als 'een particulier investeerder met een voorliefde voor historische gebouwen', is hoogstwaarschijnlijk het slachtoffer ge worden van de recessie op de bouw markt. Omdat hij via een holding zijn onroerend goed zelf exploiteerde, hoofd zakelijk door middel van verhuur, werd hij bikkelhard getroffen door de dras tisch geslonken vraag naar eerste klas kantoren en winkelpanden en de daarop volgende val van de huurprijzen. Makelaars en beleggers zijn het erover eens dat het waarschijnlijke faillissement van de Schneider-groep geen crisis op de Duitse onroerend-goedmarkt zal veroor zaken. De vooral 'psychologische uitwer king' in een stad als Leipzig, waar Sch neider zo ongeveer de hele oude binnen stad bezit, zou echter enorm zijn omdat daar ongeveer vijfduizend banen op het spel staan. „Maar", verklaarde een voor aanstaande makelaar, „er is een groot aantal nationale en internationale beleg gers, die bereid zijn veel geld in deze ob jecten te stoppen". Bases Zwarte Zee in paraatheid st. petersburg ap Rusland heeft drie marinebases aan de Zwarte Zee in paraatheid gebracht uit vrees dat Oekraïne de havens wil overnemen. Vol gens admiraal Kasatonov gaat het om de bases Izmail. Otsjak- ov en N'ikolajev. Volgens de ad miraal heeft Oekraïne al nieuwe commandanten benoemd, maar kan Rusland daar onmo gelijk mee akkoord gaan. Rusland en Oekraïne erfden aan de Zwarte Zee 440 grotere en kleine schepen toen de Sov jetunie eind 1991 in elkaar stortte. Sindsdien is er onenig heid tussen de twee landen. In het weekeinde kwam het tot een ernstig incident, waarbij Oekraïnse troepen de basis in Odessa bestormden. washington hans d correspondent Vergissen is menselijk, maar in een oorlog kan het dodelijk zijn. Dat is gisteren gebleken bij het incident boven Noord- Irak, waarbij Amerikaanse pi loten per ongeluk twee eigen helikopters neerschoten. Om dat zij dachten met Iraakse he likopters te doen te hebben die vlogen in de voor Iraki's verboden zone verloren 26 mensen het leven Koerden, militairen en functionarissen van de Verenigde Naties. Volgens de nog schaarse gege vens is het incident het gevolg van een reeks grote blunders. Het ongeluk gebeurde bij dag licht (om half twaalf 's middags lokale tijd) en bij goed zicht. De piloten van de twee F-15C- vliegtuigen hadden oogcontact met de helikopters, maar zagen de toestellen aan voor Iraakse 'Hind'-helikopters, die inder daad veel gelijkenis vertonen met de Amerikaanse Sikorsky UH-60 Blackhawks. Het was niet voor het eerst dat soldaten door 'bevriend vuur' werden getroffen. Van de 148 Amerikanen die in 1991 tij dens de Golfoorlog sneuvelden, zijn er 35 geraakt door eigen collega's. Van de 467 gewonden waren dat er 72. En driekwart van alle in die oorlog verloren gegane Amerikaanse pantser wagens en tanks, werd uitge schakeld door vuur van andere Amerikaanse tanks. Vorig jaar stelde de Ameri kaanse landmacht in een op zienbarend rapport vast dat tij dens de oorlogen van de laatste decennia vijftien procent van de Amerikaanse slachtoffers viel door.... Amerikaanse kogels. Dat rapport over de Tweede We reldoorlog, Vietnam en de Golf oorlog. veroorzaakte grote op winding onder militairen, om dat was aangenomen dat het aantal veel lager lag. Amerikaanse militaire experts zijn sinds de Golfoorlog in ver sneld tempo bezig met het ont wikkelen van apparatuur die dit soort tragische vergissingen in de toekomst moet helpen voor komen. De bestaande IFF-ap- paratuur in vliegtuigen (voor Identification Friend Or Foe, of tewel vriend of vijand) blijkt im mers niet altijd goed te werken. Alle vliegtuigen hebben zo'n IFF-apparaat aan boord. Het "zendt een alleen bij dat vliegtuig behorende code uit, die grondradars of andere vliegtui gen opgevangen. Computers aan boord van een gevechts vliegtuig zien in een fractie van een seconde of die code be hoort bij een bevriend of vijan delijk toestel, waarna de piloot al dan niet tot actie besluit. Ook burgervliegtuigen beschikken over zo n systeem, om te voor komen dat militairen boven een spanningsgebied een passa giersvliegtuig voor een militair toestel aanzien. De Ameirkanen werken aan een heel nieuw navigatiesys teem dat door middel van codes militaire voertuigen en vliegtui gen kan identificeren. MASERU Rtr-/> Muitende soldaten hebben gis teravond in I^sotho de vier mi nisters die zij eerder op de dag hadden gegijzeld vrijgelaten. De soldaten schoten eerder op de dag vice-premier Selometsi Baholo dood, toen hij zich te gen zijn gevangenneming ver zette. De minister van voorlich ting wist aan arrestatie te ont komen. De militairen gaven geen reden voor hun actie. Vol gens diplomaten zijn de solda ten in opstand gekomen vanwe ge een conflict over achterstalli ge soldij. Incidenten tussen verschil lende facties binnen het leger van I.esotho doen zich sinds be gin dit jaar herhaaldelijk voor in het bergachtige koninkrijkje, dat in 1966 de onafhankelijk heid verkreeg. In januari braken gevechten uit, toen troepen die op de hand zijn van de opposi tie, verdubbeling van hun soldij eisten. De kwestie is nog steeds niet opgelost. De opstandige militairen zouden ook ongerust zijn over de oprichting van een speciale commissie door de re gering die de toedracht van de onlusten in januari moet onder zoeken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7