Strenge controle op opslag landbouwgif Twijfel over noodzaak mobilofoon Zoeterwoude: bus tussen station en Grote Polder Glazen behoren tot mooiste ooit gemaakt' Rijn Veenstreek Steiger Kaageiland bijna klaar Bolkestein in Alphen Materiaal van bouwplaats in Alphen gestolen Leidse kaasmakers vallen niet in de prijzen JRIJDAG 15 APRIL 1994 Burgemeester wil glazen laten staan runsaterwoude» Burgemeester W. van Beek van Jacobswoude is bereid de vier glazen uit Rijnsater- vvoude in het Rijksmuseum te laten staan, mits ze blij ven opgenomen in de per manente expositie. „Daarin hebben ze een prominente plaats, kennelijk omdat het topstukken zijn. Maar als ze naar het tweede echalon verdwijnen willen we ze ze ker terughebben", aldus de burgemeester. Van Beek ziet ook vvel voordelen in de bruikleen overeenkomst met het Rijksmuseum. „Als we ze in Rijnsaterwoude neerzetten, moeten we voorzieningen treffen die zeer kostbaar zijn. Het moet dan bijvoor beeld trillingsvrij zijn." Hij wil de overeenkomst met het Rijksmuseum, die uit het einde van de vorige eeuw stamt, wel vernieu- om de afspraken te actuali seren. En misschien is het mogelijk om in ruil af en toe iets in bruikleen van het Rijksmuseum te krijgen." Zoeterwoude niet voorbereid op ramp' Zoeterwoude is niet voorbe- eid op een ramp," zo oordeel- Je wethouder A. Ringersma gis teravond tijdens een commis- fievergadering. De gemeente is jog steeds bezig met de ontwik- teling van een rampenplan. Llaar het college is ervan over tuigd dat de aanschaf van een kiobilofooninstallatie noodza kelijk is om een catastrofe goed jp te kunnen vangen. Wethouder Ringersma con cludeerde dat 'er in Zoeterwou- je geen goede communicatie mogelijk is als er een ramp ge beurt'. „Je kunt niet vertrouwen bp het telefoonnet, want dat laakt overbelast. Je moet een ramp goed aan kunnen pakken. Dan moet je niet rommelen met een semafoon, postduif of wat dan ook. De brandweer advi seert deze mobilofooninstalla tie. Dit is echt geen luxe," aldus Ringersma. De aanwezige raadsleden za ten echter in hun maag met de benodige 27.500 gulden. Voor de uitvoering van het rampen plan is ditjaar 25.000 gereser veerd. De politici voelden er weinig voor om dit hele bedrag in een mobilofooninstallatie te steken. WD'er H. van der Kooi was kort over de kwestie. „We willen eerst een kant en k^aar rampenplan en dan beslissen we pas welke technische uitrus ting daarbij past." De raadsleden vonden dat ze te weinig informatie hadden ge kregen. Was er nu echt geen goedkopere en even goede op lossing? Maar Ringersma voelde er weinig voor om het voorstel opnieuw in beraad te nemen. „Als de rest van het college ak koord gaat, krijgt u dit voorstel gewoon in de gemeenteraad voorgelegd. Dan neemt u als raad uw verantwoordelijkheid maar. Dan stemt u het maar af," aldus Ringersma. De raadsleden vielen vooral over het argument dat een mo bilofooninstallatie de commu nicatie tussen de ambulante medewerkers van de gemeente zou vergroten. Hierdoor ont stond de indruk dat de ambte naren graag zo'n apparaat wil den hebben en het rampenplan 'er maar met de haren was bij gesleept' omdat het geld toch ergens vandaan moet komen. Uiteindelijk slaagde ambte naar M. Geerling er in de ge moederen te bedaren. „De ge meente heeft deze mobilifoon nodig voor rampenbestrijding. Maar het is zonde om dat ding in de kast te laten verstoffen, omdat we hem hopelijk nooit nodig zullen hebben. Daarom dachten we dat het een goede zaak was dat de buitendienst hem kon gebruiken." Tenslotte zegde Ringersma toe de politie ke partijen nogmaals en beter te informeren. alphen aan den run WD-lijstrekker Frits Bolkestein is donderdag 21 april in het Al- phense Avifauna. De liberale lijsttrekker belicht samen met oud-milieuminister Pieter Winsemius het thema 'jeugd werkloosheid en economische ontwikkeling'. Verder gaat hij in op de kans die de WD heeft om de tweede partij te worden. De avond-begint om 19.45 uur. Alphenaar mishandeld om gestolen fiets Een 16-jarige Alphenaar is gis termiddag op de Eikenlaan in rijn woonplaats zwaar mishan deld omdat hij een fiets zou nebben gestolen. De jongen reed eerder deze week op de Eikenlaan toen een meisje hem nariep dat hij op haar fiets reed. De jongen ont kende, maar werd gisteren op gewacht door drie jongens en twee meisjes. Die hebben hem (onder meer in zijn gezicht ge- Blagen en getrapt. De jongen werd dusdanig (ernstig afgeranseld dat hij enige tijd buiten bewustzijn raakte. Hij is naar het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp overge bracht, waar verschillende won den moesten worden gehecht. Inmiddels heeft de jongen wel (bekend dat hij de fiets had ge stolen. Stompwijk: bijna record aan bloed {Stompwijkers hebben vorige Week bijna een record-hoeveel- Jieid bloed afgestaan voor da Plasmadienst van het Rode Kruis. Omdat er 189 donoren in (het Dorpshuis bloed kwamen (afgeven, werd net niet het re cord van 1986 gehaald. Toen ikwamen er 190 donoren opda- jgen. WLTO hoopt hoge boetes in Alkemade te voorkomen De politie in Hollands Midden en de Algemene Inspec tiedienst (AID) van het ministerie van landbouw gaan de kwekers in Alkemade streng controleren op de opslag van landbouwgif. Na de zomervakantie brengen ze on aangekondigd bezoeken aan kwekerijen. Indien de telers hun zaakjes niet op orde hebben, krijgen ze meteen een boete. Die kan oplopen tot duizenden guldens. alkemade marieta kroft1100 bedrijven op dit moment nog uitgevoerd. Om dat te voorkomen houdt de WLTO dinsdagavond een voor lichtingsavond in de kantine van de bloemenveiling aan de Sotaweg in Roelofarendsveen. Tijdens de 'inval' letten poli tie en AID vooral op de inrich ting van de gifkas en op de aan wezigheid van illegale en verou derde bestrijdingsmiddelen. Al le agrarische bedrijven worden bezocht. In de Duin- en Bollen streek worden de controles bij WLTO-voorzitter J. Klein uit Roelofarendsveen wijst op de hoge boetes die al in de Bollen streek zijn uitgedeeld. „Er zijn kwekers die meer dan tweedui zend gulden moeten betalen." Hij hoopt dat dit de telers in Alkemade bespaard kan blijven iJoor 7jt tijdig op de hoogte te stellen van de regels. Volgens J. van Duyn van het regiokorps Hollands Midden zijn de politie en de AJD er niet op uit om hoge boetes uit te de len. „We geven vooraf voorlich ting, zoals dinsdag tijdens een bijeenkomst in de, veiling. Gé- bruikers en handelaren van be strijdingsmiddelen krijgen bo vendien een brief. Ook wordt een informatiepunt met een te lefoon- en faxnummer inge steld." Op uitnodiging van de standsorganisaties vertellen Van Duyn namens Hollands Midden en de heer Tuitel van de AID- dinsdag aan welke regels alle maal moet worden voldaan voor de opslag van bestrijdings middelen. Ook zijn wethouder W. Nugteren en milieu-ambte naar L. van der Leij aanwezig om eventuele vragen te beant woorden. De bijeenkomst be gint om 20 uur. Van een bouwplaats aan de Al- phense Herephof zijn gisteren achttien zogenoemde raam- boompjes en acht uitzetijzers gestolen. Het hang- en sluitwerk hoorde bij nieuwe ramen die begin deze week in het nieuw- bouwpand waren gemonteerd. De daders hebben de raam- boompjes en de uitzetijzers er weer afgeschroefd. De buit had een waarde van 700 gulden. kaag» De werkzaamheden aan de openbare aanlegsteiger op het Kaageiland zijn in volle gang. De afgelopen weken is er geheid en is het stalen damwandscherm aangebracht. Nu wordt er nog gewerkt aan het dek. Naar ver wachting is de 25 meter lange openbare aan legsteiger over een week of twee helemaal klaar, vlak voordat het watersportseizoen weer begint. De steiger was hard aan vervanging toe. De toestand van het dek was zo slecht, dat het vorig jaar al onverantwoord was om er ge bruik van te maken. In januari stelde de raad 63.000 gulden voor de vervanging beschik baar. Met de ingebruikname van de nieuwe steiger wordt de duur van het aanmeren aan regels gebonden. „We willen voorkomen dat toeris ten drie weken lang met hun boot aan de steiger blijven liggen", merkt hoofd algeme ne zaken C. Wassenaar op. ,,ln Oude Wete ring is de maximale aanlegtijd 24 uur en in Rijpwetering drie uur. Voor het Kaageiland willen we naar een tijd tussen de drie en 24 uur. Bij voorkeur moet de tijd op drie uur of 24 uur worden gesteld omdat dat het meest duidelijk is." De gemeente overlegt hierover nog met de Stichting Promotie Kaag. FOTO BEN DE BRUYN zoeterwoude brenda filippo Zoeterwoude wil een busver binding tussen het centraal sta tion in Leiden en het Zoeter- woudse industrieterrein Grote Polder. Als alles doorgaat, zal tussen beide locaties een jaar lang zowel in de ochtend- als avondspits twee maal een bus rijden. Het experiment zou op 22 augustus kunnen beginnen. Het project kost 30.000 gulden waarvan busmaatschappij West-Nederland de ene helft en de bedrijven het andere deel ophoesten. Al in 1992 verscheen een rap port over de slechte bereikbaar heid - door het grote aantal au to's - van de Grote Polder. „Fi les op de Hoge Rijndijk, opstop pingen bij de kruispunten, slechte bediening van het open baar vervoer," somden de ma kers enkele problemen op. Met de nieuwe busverbinding wil de gemeente proberen werkne mers uit hun auto te lokken. In een commissievergadering lichtte wethouder A. Ringersma gisteravond de plannen toe. De raadsleden maakten bezwaar tegen de geplande route waarbij de bus door de Oranjelaan rijdt. Volgens de politici zal hiermee het sluipverkeer door de wijk opnieuw toenemen. Jarenlang ergerden bewoners zich aan de automobilisten die de Oranjelaan als sluiproute naar het industrieterrein ge bruikten. Dit leverde onveilige situaties op voor de school gaande jeugd. In de Oranjelaan is nu een sluis die in de och tendspits toegankelijk is voor personenauto's. Tussen half vier en zes uur 's middags wordt er echter een paal geplaatst. Als er straks zowel 's morgens als 's middags een bus doorheen kan, kan er ook autoverkeer langs. De terugkeer naar een oude - ongewenste - situatie, rede neerden de raadsleden. CDA'cr G. van der Hulst voorspelde dan ook dat de gemeente nog 'een robbertje vechten met de bewo ners' te wachten staat. Van der Hulst vroeg zich af waarom de bus niet via de Bur gemeester Smeetsweg kan rij den. „Anders is de kans groot dat de Oranjelaan opnieuw een sluiproute voor allerlei vracht verkeer wordt." Volgens Ringer- ma is het echter mogelijk om de sluis zo aan te passen dat er wel een bus maar geen vrachtwagen doorheen kan. „De bus moet zo snel moge lijk van het centraal station in Leiden naar de Grote Polder. Dan ga je om de file heen via de Oranjelaan," verdedigde Rin gersma de route. Als rijksweg 11 helemaal klaar is en de Hoge Rijndijk verkeersluw is gemaakt, kan de Oranjelaan definitief worden afgesloten, verwacht Ringersma. „En als er genoeg mensen die speciale busverbin ding gebruiken, sluit ik niet uit dat er een bussluis komt. Toe gankelijk voor de bus maar niet voor ander verkeer." Boerenkaasmakers uit dé Leidse regio zijn gisteren niet in de prijzen gevallen bij de landelijke kaaskeuring in Kamerik. Na de keuring door de vijf burgemees ters kwam de kaas van T. en G. Korevaar als beste uit de bus. Tweede, derde, vierde en rijfde werden respectievelijk J. van Maanen uit Randwijk, W. Vér- weij uit IJsselstein. S. Hoogen- doorn uit Waarder en A. van Dijk uit Wilnis. Oude-kaaskeu- ririg: eerste en tweede werden I. van Diemen uit Noorden en J. van der Geest uit Oud Ade. VRIJE TIJD Kwekers De kwekers van het nieuwe glastuinbouwgebied Nieuw Amstel uit Nieuwveen houden morgen een open dag. Vanaf half elf kan iedereen terecht bij kwekerij Ruimbaan, Molenkade 3. Om elf uur houdt kweker G. van der Weijden een welkomst woord. Daarna voert burge meester N. Barendregt het woord. Tot rijf uur kunnen de kwekerijen worden bezichtigd. Sinds 1992 zijn tien bedrijven in het glastuinbouwgebied geves tigd. Er kunnen er nog vier of rijf bij. Excursie Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude e.o. organiseert morgen een wande ling van anderhalf uur in het ge bied van de Mattenkade in Kou dekerk. Belangstellenden kun nen verschillende weidevogels bekijken. De start is vanaf de hoek Lagewaard/Mattenkade in Koudekerk aan den Rijn. Ver trek om acht uur. Palmpasen In atelier De Blauwe Haan kun nen belangstellenden van stof en lint een palmpasenstok ma ken. De data voor deze twee daagse cursus zijn 16 en 23 april, van 9-11 uur of 15 en 22 april van 20-22 uur. Het atelier is gevestigd aan de Bartokhof 21 in Alphen aan den Rijn. Tel. 01720-20827 Tamboerij In kinderdagverblijf 'De Tam boerijn' in Hazerswoude-Rijn- dijk is morgen een open dag. Het is van 10-12 uur aan de Sweelincklaan 32. Mikado De speeltuinvereniging Vreug deoord in Alphen houdt mor gen een mikado-spel met stok ken van 50 centimeter. Er kun nen prijzen gewonnen worden. Inschrijven in de speeltuin van SBV Vreugdeoord in de Vorse- lenburgstraat in Alphen tussen 12 en 13 uur, het spel begint om 14 uur. Kosten 1 gulden voor le den, 1,50 gulden voor niet-le- den. Bazaar De bazaarcommissie Langeraar organiseert op 16 en 17 april een bazaar en kinderbingo in de Altior-kantine in Langeraar. Aanvang 16 april 14 uur, 17 april 12 uur. Toneelstuk Toneelvereniging l/topia uit Zoeterwoude brengt op 16, 22 en 23 april het stuk 'Wat doen we met Jenny'. Dit is een blij spel geschreven door R.D. Wil de. De voorstellingen zijn in het muziekcentrum aan de Schen- kelweg. Aanvang 20 uur, entree 7,50 gulden, 5 gulden voor 65- plussers. Ontmoetingsdienst Op 17 april is in de aula van de Ichtus-mavo in Alphen aan den Rijn een 'ontmoetingsdienst' met medewerking van de Carel Heinsius band. Aanvang 18.30 uur. Haarshow In het Parktheater in Alphen wordt, op initiatief van kapsalon Tom Westen, 18 april een haar show gehouden. Er is onder meer een haarmodeshow. De kaarten kosten 15 gulden en zijn verkrijgbaar bij de kapsa lons in Alphen en Nieuwkoop. Aanvang 20 uur. Ontmoetingsavond Twee verenigingen voor fami lieleden van mensen met psy chische problemen organiseren op 18 april een ontmoetings avond in het Trefpunt, Wilhel- minalaan 26 in Alphen. De bij eenkomst is van 20-22 uur. In formatie op dinsdag en donder dag bij Evelien ten Napel. 071- 350650. Slaapproblemen De Stichting Aktieve Gezond heidszorg Rijnstreek houdt op 18 april een thema-avond over slaapproblemen. De bijeen komst begint om 20.15 uur in I lel Anker', hopinlaan 2 In Hazerswoude-Rijndijk. De spre kers zijn een apotheker en een huisarts. Inlichtingen 01714- 13986/15718. Rijksmuseum trots op kelken Rijnsaterwoude liesbeth buitink De vier glazen die het Rijksmu seum in Amsterdam aan het eind van de vorige eeuw in bruikleen kreeg van de toenma lige gemeente Rijnsaterwoude, staan in een vitrine tussen een kast met porcelein en een ver- zameling antieke meubelen. '„Deze glazen behoren tot de mooiste die ooit zijn gemaakt. Daarom hebben we ze altijd in de opstelling gehad", vertelt de conservator W. Ritsema van de glasafdeling. Hij noemt het 'een legitieme, vraag' dat de gemeente Ja cobswoude onlangs heeft ver- zocht de glazen te retourneren. „Het is legitiem dat bij een ge meentelijke herindeling een historisch besef naar boven komt. Maar het belangrijkste voor ons is dat de glazen door de tijden heen in continuïteit geconserveerd worden. Tot in de eeuwigheid, hoop ik. Want glazen zijn uiterst kwetsbaar en je moet er dus zeer zorgvuldig mee omgaan." Volgens Ritsema is het niet bijzonder dat het Rijksmuseum i voorwerpen in bruikleen heeft. „Het Rijksmuseum, of het Ne derlands museum zoals het vroeger heette, diende in de tweede helft van de vorige eeuw I als een soort opvangcentrum, als hoeder van het cultuurgoed. Als bijvoorbeeld een kerk werd afgebroken, vroeg men aan het museum of die de gebrand schilderde ramen in bruikleen wilde hebben. Dus veel spullen werden hier gedeponeerd, om dat wij ze goed bewaren. Vaak was dat in de vorm van schen kingen. maar in het geval van deze glazen was dat een bruikleen." Bezit Ritsema wijst erop dat een bruikleen in de vorige eeuw an ders werd gezien dan nu. „We hebben deze glazen niet als bruikleen geïnventariseerd, maar alsof het in ons bezit was. Nu wordt bruikleen vastgelegd met alle rechten en plichten, maar toen was dat anders." Jacobswoude is niet de eerste gemeente die haar oorspronke lijk eigendom terugvraagt. „Het gebeurt wel dat wij gebrand schilderde glazen hebben van een afgebroken kerk waar nu een nieuwe kerk wordt ge bouwd, waarin die ramen pas sen. Dan ga ik kijken hoe de omstandigheden zijn, of het veilig is, of de ramen goed wor den onderhouden. Want het Rijksmuseum is niet alleen ver antwoordelijkvoor de eigen col lectie, maar ook voor het lande lijk belang, dat er goed- met die spullen wordt omgegaan." De glazen uit Rijnsaterwoude, die uit 1761 stammen, zijn vol gens Ritsema 'historisch heel interessant'. Ze tonen voorstel lingen van de Watergraafsmeer, Eén van de glazen in het Rijksmusei een gezicht op Rijnsaterwoude en een dorpsgezicht. Het vierde glas heeft de afbeelding van een alliantiewapen. „Dat zijn twee wapens die zijn gecombineerd, waarschijnlijk bij een huwelijk." De glazen zijn voorbeelden van de radgravure-techniek, waarbij het glas tegen een draaiend wieltje werd bewogen. in Amsterdam toont een „Zulke glazen werden vaak ge maakt voor gezelschappen, voor regenten of schepenen bij voorbeeld. Deze glazen hangen samen met de gemeente Rijnsa terwoude, waar ze toen een so ciale functie hadden. Er werd uit gedronken bij bepaalde gele genheden." De glazen zijn bovendien bij- ht van Rijnsaterwoude. FOTO RIJKSMUSEUM zonder omdat ze zijn gemaakt door een anonieme graveur. „Die leverden va^k minder werk, maar deze glazen beho ren tot het absolute topniveau. Het zijn heel aantrekkelijke on derwerpen die laten zien hoe die glazen in de achttiende eeuw pasten."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17